Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Ήρθα και γω με τις απορίες μου..

Πότε είναι καλύτερα να αντλώ; πριν το γεύμα του μωρού ή μετα;

Πριν, έχω την εντύπωση ότι αδειάζω το στήθος μου και δεν βρίσκει να φάει..

Μετά, όσες φορες κι αν προσπάθησα δεν βγάζω καθόλου..

Τί να κάνω τελικά; επίσης, να αντλώ κάθε φορά από το ένα μόνο, γιατι εφώ αντλώ και από τα δύο γαι να μαζέψω μια ικανοποιητική ποσότητα...

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και 'γω! :( Δεν έχω βρει λύση. Ευτυχώς δεν χρειάζομαι μεγαλή ποσότητα για αποθήκευση.

 

κι εγω!

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να αντλεις το πρωι που το στηθος ειναι πιο γεματο (αν το βλασταρι σας κοιμαται αρκετες ώρες φυσικα...εμενα κοιμαται) ή μια ωριτσα μετα το θηλασμο ωστε να εχει γεμισει το στηθος αλλα να εχει και ωρα να παρει μια ανασα πριν τον επομενο. Εγω αμα δω και σε καποιο γευμα δεν φαει πολυ ο μικρος το βγαζω αμεσως το γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορειτε κατα τη διαρκεια που θηλαζετε να βγαζετε γαλα,συγχρονως!!

απο το ενα στηθος το μωρακι κι απο το αλλο το θηλαστρο.

συνηθως οι περισσοτερες εχουμε αυξημενη παραγωγη το πρωι κι αλλες το βραδυ. :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και γω με τις απορίες μου..

Πότε είναι καλύτερα να αντλώ; πριν το γεύμα του μωρού ή μετα;

Πριν, έχω την εντύπωση ότι αδειάζω το στήθος μου και δεν βρίσκει να φάει..

Μετά, όσες φορες κι αν προσπάθησα δεν βγάζω καθόλου..

Τί να κάνω τελικά; επίσης, να αντλώ κάθε φορά από το ένα μόνο, γιατι εφώ αντλώ και από τα δύο γαι να μαζέψω μια ικανοποιητική ποσότητα...

Ποιο θηλαστρο χρησιμοποιεις;

Πόσο ειναι το μωρο σου;

Για ποιο λογο αντλεις;Για να κανεις τραπεζα;

Πριν το γευμα καλυτερα ειναι να μην αντλεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και γω με τις απορίες μου..

Πότε είναι καλύτερα να αντλώ; πριν το γεύμα του μωρού ή μετα;

Πριν, έχω την εντύπωση ότι αδειάζω το στήθος μου και δεν βρίσκει να φάει..

Μετά, όσες φορες κι αν προσπάθησα δεν βγάζω καθόλου..

Τί να κάνω τελικά; επίσης, να αντλώ κάθε φορά από το ένα μόνο, γιατι εφώ αντλώ και από τα δύο γαι να μαζέψω μια ικανοποιητική ποσότητα...

Ποιο θηλαστρο χρησιμοποιεις;

Πόσο ειναι το μωρο σου;

Για ποιο λογο αντλεις;Για να κανεις τραπεζα;

Πριν το γευμα καλυτερα ειναι να μην αντλεις παντως.

 

Την άλλη βδομάδα θα γίνουμε 2 μηνών. Το swing της medela έχω. Θέλω να δημιουργήσω μια μικρή τράπεζα για να μπορώ να λείψω κάποιες φορες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορειτε κατα τη διαρκεια που θηλαζετε να βγαζετε γαλα,συγχρονως!!

απο το ενα στηθος το μωρακι κι απο το αλλο το θηλαστρο.

συνηθως οι περισσοτερες εχουμε αυξημενη παραγωγη το πρωι κι αλλες το βραδυ. :)

 

και αυτό το κάνω αλλά δεν είναι πάντοτε εφικτό.. καποιες φορές κιόλας που πεινάει πολύ θα φάει και από τα δύο στήθη.. αν και εκεί που δείχνει ότι έχει χορτάσει από το ένα, αν τη βάλω και στο άλλο για δοκιμή πάλι θα φάει.. τί σημαίνει αυτό τώρα, ότι δεν είχε χορτάσει; γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλω στο στήθος και να μή φάει.. κι άς έφαγε πριν μισή ώρα.. τί να πώ.. το θέμα είναι βρίσκει να φάει αν έχω αντλήσει πριν με το θήλαστρο;

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια μανούλες!!!

 

Την Κυριακή έχω μια υποχρέωση και θα λείψω κάποιες ώρες. Ο μικρός μου θηλάζει αποκλειστικά εδω και 2,5 μήνες και δεν θέλω να πάρει ξένο ούτε για ενα γεύμα (αφήστε που φοβάμαι οτι δεν θα το πιεί και θα μείνει πεινασμένος). Έτσι, αποφάσισα να αντλήσω γαλατάκι με ενα χειροκίνητο θήλαστρο της medela που έχω (είναι λίγο...αρχαίο- αυτό με το έμβολο! :) ).

Διάβασα πολύ προσεκτικά τις οδηγίες για τη φύλαξη σ' αυτό το τόπικ, καθώς και για την άντληση, και ξεκίνησα σήμερα γύρω στις 10. Αποτέλεσμα; Με τα χίλια ζόρια έβγαλα 40ml γάλα...Μάλιστα για να τα καταφέρω έβαζα το μωρό στη θηλή και μετά αντλούσα, αλλά με φτωχά αποτελέσματα...

Πες οτι με τα χίλια ζόρια έστω θα καταφέρω να μαζέψω μια ποσότητα καλή μέχρι την Κυριακή...Απλά μου έχει μπει τώρα οτι ίσως μειώθηκε το γάλα μου...Ο μικρός τα βραδινά γεύματα τα έχει κόψει εντελώς πάνω απο 10 μέρες τώρα...Μέχρι στιγμής έπαιρνε καλό βάρος (βγήκαμε απο το μαιευτήριο 3300 στις 19/11/2008 και στις 22/1/2009 ήταν 6500) αλλά αυτή τη βδομάδα δεν πήρε βάρος...Δεν δείχνει όμως να πεινάει, και πάντως κάθε φορά που ξυπνάει τον βάζω στο στήθος και τον ακούω που καταπίνει...Οι κενώσεις του είναι καλές. Λέτε να έχει μειωθεί το γάλα και γι' αυτό να μην βγαίνει με το θήλαστρο παρόλο που βάζω το μωρό προηγουμένως να κατεβάσει το γάλα;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Silmaril μου δεν σημαινει οτι μειωθηκε το γαλα απλα με αυτο το θηλαστρο δεν ειναι ευκολο να αντλησεις γαλα ετσι στα ξαφνικα γιατι δεν το εχει συνηθισει το στηθος. Σηκω στις 6 το πρωι και θα δεις οτι θα βγαλεις πολυ...ετσι κανω κι εγω γιατι απο το πρηξιμο μαζευεται γαλα με μεγαλη ροη και ο μικρος δεν μπορει να πιει καλα και τσαντιζεται. Κι εγω μονο το πρωι μπορω να βγαλω μεγαλες ποσοτητες που να περισσευουν...η αν δεν φαει καλα σε καποιο γευμα και μεινει το ενα στηθος γεματο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να πάρει ξένο ούτε για ενα γεύμα (αφήστε που φοβάμαι οτι δεν θα το πιεί και θα μείνει πεινασμένος).

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και μητρικό γάλα από το μπουκάλι δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα θέλει να πιει. Εγώ έχω προσπαθήσει τρεις φορές και με το ζόρι έχει πιεί 40ml.

Απλά μου έχει μπει τώρα οτι ίσως μειώθηκε το γάλα μου

Μωρό που δεν κλαίει, κοιμάται όλο το βράδυ κλπ κλπ, νομίζω πων δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πεινάει! Η αύξηση του βάρους πρέπει να φρενάρει γιατί αλλιώς θα είχαμε γοριλάκια, όχι παιδάκια. Όσο για τα οικιακά θήλαστρα .... δεν αντιπροσωπεύουν την παραγωγή σου! Εγώ με το στήθος πρησμένο (7 ώρες χωρίς θηλασμό) βγάζω με ηλεκτρικό θήλαστρο 80ml από το ένα στήθος και κατά τη διάρκεια της μέρας με στήθος που νοιώθω άδειο πίνει 100ml (ζύγισμα πρίν και μετά) σε χρόνο καλύτερο του θήλαστρου.

Link to comment
Share on other sites

Με καθησύχασαν οι απαντήσεις σας κορίτσια και σας ευχαριστώ!

Να δω τι θα κάνω την Κυριακή τώρα...σήμερα όλη μέρα και δεν έβγαλα πάνω απο 50 γρ. Πιο πολύ ο κόπος απο τις αποστειρώσεις παρά το καλό...

Μακάρι να μπορούσα να τον πάρω μαζί μου! Και θα έτρωγε μια χαρά και θα γλίτωνα αυτό το μαρτύριο!

 

Πάντως είναι φοβερό...Έβαζα το μωρό στο στήθος και του έπεφτε το γάλα δεξιά αριστερά απο τα χειλάκια του...Το έβγαζα και έβαζα το θήλαστρο, ούτε σταγόνα!!!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω βγάλει μητρικό γάλα από το Σάββατο το απόγευμα και το έχω στη συντήρηση του ψυγείου (στους -5 C) μέχρι σήμερα (Δευτέρα). Τελικά όμως δε θα το χρησιμοποιήσουμε σήμερα.

Μπορώ να το βάλω στην κατάψυξη;

Πώς μπορώ να ελέγξω αν έχει χαλάσει;

Ελπίζω να μην πάει στράφι το πολύτιμο γαλατάκι μου! :(

 

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη το θέμα αλλά δε μπόρεσα να βρω απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει μητρικό γάλα από το Σάββατο το απόγευμα και το έχω στη συντήρηση του ψυγείου (στους -5 C) μέχρι σήμερα (Δευτέρα). Τελικά όμως δε θα το χρησιμοποιήσουμε σήμερα.

Μπορώ να το βάλω στην κατάψυξη;

Πώς μπορώ να ελέγξω αν έχει χαλάσει;

Ελπίζω να μην πάει στράφι το πολύτιμο γαλατάκι μου! :(

 

φυσικα και να το βαλεις καταψυξη!!!

μπορεις να το μυρισεις αν ειναι πολυ περιεργη η μυρωδια αστο καλυτερα αλλα εγω εχω αφησει στο ψυγειο και 5 ημερων γαλατακι και ηταν οκ. :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μη γράφετε κάτω από αυτό το θέμα:

 

Αναλυτικές οδηγίες για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος βρίσκονται στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5559

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει μητρικό γάλα από το Σάββατο το απόγευμα και το έχω στη συντήρηση του ψυγείου (στους -5 C) μέχρι σήμερα (Δευτέρα). Τελικά όμως δε θα το χρησιμοποιήσουμε σήμερα.

Μπορώ να το βάλω στην κατάψυξη;

Πώς μπορώ να ελέγξω αν έχει χαλάσει;

Ελπίζω να μην πάει στράφι το πολύτιμο γαλατάκι μου! :(

 

φυσικα και να το βαλεις καταψυξη!!!

μπορεις να το μυρισεις αν ειναι πολυ περιεργη η μυρωδια αστο καλυτερα αλλα εγω εχω αφησει στο ψυγειο και 5 ημερων γαλατακι και ηταν οκ. :)

 

Σ' ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μη γράφετε κάτω από αυτό το θέμα:

 

Αναλυτικές οδηγίες για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος βρίσκονται στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5559

 

Είναι η τρίτη φορά που αρνείσαι να μου παρέχεις οποιαδήποτε συμβουλή. Την πρώτη φορά σε ρώτησα ευθέως σε ένα τόπικ, τη δεύτερη επέμεινα μέσω pm αλλά και πάλι δεν έλαβα απάντηση. Τώρα, για τρίτη φορά αρνείσαι επιδεικτικά να μου δώσεις μία απάντηση.

Είσαι Συντονιστής Περιεχομένου ή Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού;

Γιατί αν είσαι Συντονιστής να δεχτώ την παρέμβασή σου.

Αν όμως είσαι Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού το χρεος σου θα ήταν να πεις πχ "ναι, φύλαξε το στην κατάψυξη" ή "'οχι, πέτα το" και δευτερευόντως να μου υποδείξεις το άλλο τόπικ.

Αλλά εσύ, ενώ διάβασες την ερώτησή μου και ενώ έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις ΑΝΤΙ να μου δώσεις μια έστω μονολεκτική απάντηση ως συμβουλή με παρέμπεμψες σε άλλο θέμα.

 

Λυπάμαι ειλικρινά για τη ρατσιστική σου συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ερώτημα σου απαντήθηκε από μητέρα που αντλεί αποκλειστικά εδώ και 15,5 μήνες. Η Αγλαΐα τι μπορεί να προσθέσει πάνω σ' αυτό; Να γράψει τα ίδια; Και μάλιστα τη στιγμή που υπάρχει κι άλλο υπόμνημα για τη συντήρηση του μητρικού γάλακτος που έχει όλες τις πληροφορίες μαζεμένες;

Η παρέμβαση της δεν αφορούσε το δικό σου ερώτημα. Απλά αυτό το θέμα δεν πρέπει να είναι πρώτο γιατί το σωστό είναι το άλλο υπόμνημα σχετικά με τη συντήρηση του μητρικού γάλακτος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είσαι Συντονιστής Περιεχομένου ή Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού;

Γιατί αν είσαι Συντονιστής να δεχτώ την παρέμβασή σου.

 

Είμαι σύμβουλος και παρέχω τις ώρες μου και τις υπηρεσίες μου εθελοντικά όπως και πολλές άλλες μητέρες εδώ μέσα.

 

Αν όμως είσαι Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού το χρεος σου θα ήταν να πεις πχ "ναι, φύλαξε το στην κατάψυξη" ή "'οχι, πέτα το" και δευτερευόντως να μου υποδείξεις το άλλο τόπικ.

 

Από πού προκύπτει αυτό το χρέος;

 

Αλλά εσύ, ενώ διάβασες την ερώτησή μου και ενώ έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις ΑΝΤΙ να μου δώσεις μια έστω μονολεκτική απάντηση ως συμβουλή με παρέμπεμψες σε άλλο θέμα.

Διάβασα την ερώτησή σου και διάβασα και την απάντηση της Κατερίνας που είναι έμπειρη μητέρα. Αλοίμονο αν έπρεπε να απαντώ προσωπικά στον καθένα. Δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία γιατί δεν θα προλάβαινα. Το τόπικ στηρίζεται κυρίως από την προσφορά των μητέρων εδώ μέσα. Αναλαμβάνω να απαντώ θέματα που δεν μπορούν να καλύψουν ή δεν τυχαίνει να μην είναι διαθέσιμες και είναι κάτι επείγον.

 

Λυπάμαι ειλικρινά για τη ρατσιστική σου συμπεριφορά.

Κι εγώ λυπάμαι πολύ που υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τα όριά τους...

 

Δεν έλαβα ποτέ κανένα πμ. Δεν αγνοώ τα μηνύματα και αν δεν μπορώ να απαντήσω για οποιδήποτε λόγο, τουλάχιστον γράφω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μη γράφετε κάτω από αυτό το θέμα:

 

Αναλυτικές οδηγίες για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος βρίσκονται στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5559

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Συντονιστής Περιεχομένου ή Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού;

Γιατί αν είσαι Συντονιστής να δεχτώ την παρέμβασή σου.

 

Είμαι σύμβουλος και παρέχω τις ώρες μου και τις υπηρεσίες μου εθελοντικά όπως και πολλές άλλες μητέρες εδώ μέσα.

 

Αν όμως είσαι Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού το χρεος σου θα ήταν να πεις πχ "ναι, φύλαξε το στην κατάψυξη" ή "'οχι, πέτα το" και δευτερευόντως να μου υποδείξεις το άλλο τόπικ.

 

Από πού προκύπτει αυτό το χρέος;

 

Αλλά εσύ, ενώ διάβασες την ερώτησή μου και ενώ έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις ΑΝΤΙ να μου δώσεις μια έστω μονολεκτική απάντηση ως συμβουλή με παρέμπεμψες σε άλλο θέμα.

Διάβασα την ερώτησή σου και διάβασα και την απάντηση της Κατερίνας που είναι έμπειρη μητέρα. Αλοίμονο αν έπρεπε να απαντώ προσωπικά στον καθένα. Δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία γιατί δεν θα προλάβαινα. Το τόπικ στηρίζεται κυρίως από την προσφορά των μητέρων εδώ μέσα. Αναλαμβάνω να απαντώ θέματα που δεν μπορούν να καλύψουν ή δεν τυχαίνει να μην είναι διαθέσιμες και είναι κάτι επείγον.

 

Λυπάμαι ειλικρινά για τη ρατσιστική σου συμπεριφορά.

Κι εγώ λυπάμαι πολύ που υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τα όριά τους...

 

Δεν έλαβα ποτέ κανένα πμ. Δεν αγνοώ τα μηνύματα και αν δεν μπορώ να απαντήσω για οποιδήποτε λόγο, τουλάχιστον γράφω αυτό.

 

Καλά κρασά. Θα σου απαντήσω με pm για να μην το ξεφτιλίσουμε εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Και λιγότερο γλείψιμο δε θα έβλαπτε. Γλιστράμε εδώ μέσα!

απλα απαραδεκτη και προσβλητικη χωρις κανενα λογο.

 

ναι Αγλαια εγω σε "γλυφω" γιατι θελω να με βοηθησεις να θηλασω πιο πολυ το 2ο παιδακι μου οταν ερθει και να συμπληρωσω και λιγο και το πρωτο μου που το αφησα λιγο νωρις.

ενοχλειτε κανείς ή μηπως τον αφορα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αφήστε τα σορόπια να γελάσετε.....

Εβγαλα λιγο γάλα με το θήλαστρο και επειδη ήταν λιγο αποφάσισα να το πετάξω....με βάζει ο διάολος να το δοκιμάσω και ήταν απαίσιο σήμερα! :lol::lol::lol::lol:

Μήπως επειδή έφαγα ψάρι;;;; Φωναζε πάλι ο άλλος "γι' αυτο κλαίει το μωρο" κτλ :lol::lol::lol::lol:

Αλλη μια φορά που ειχα δοκιμάσει στις αρχες ήταν πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...