Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

κοριτσια διαβαζω τα ποστ σας εδω και πολυ καιρο ψαχνοντας και εγω καροτσακι για την μπεμπα μου που περιμενω σε 2 μηνες. σκεφτομουνα να αγορασω καροτσακι στις εκπτωσεις αλλα επειδη ουτε ο αντρας μου αλλα ουτε οι πωλητριες δεν με αφηνανε να το σηκωσω σκεφτηκα να το αγορασω αφου γεννησω. τελικα μια μερα καθως χαζευα το ebaby ειδα το καροτσακι που μου ειχε γυαλισει 150 ευρω πιο φθηνα απο οτι να το αγοραζα απο ελλαδα. συγκεκριμενα το free zippy της ινγλεζινα. αποφασισαμε με τον αντρα μου και το παραγγειλαμε. μεσα σε 2 εβδομαδες μας ειχε ερθει παρολο που το ebαby ελεγε οτι θα ηταν διαθεσιμο σε 30-40 ημερες. παραγγειλαμε επισης απο την ιδια εταιρεια θηλαστρο 50 ευρω φθηνοτερο και ενδοεποικοινωνια 70 ευρω φθηνοτερη περιπου. για τα μεταφορικα πληρωσαμε 30 ευρω. μια χαρα. το καροτσακι το συγκεκριμενο μου αρεσε γιατι εκτος οτι ανοιγοκλεινει οντος με το ενα χερι, μπορεις να αλλαξεις το καθισμα να κοιταει εμενα ή το δρομο.

το μονο αρνητικο στην ολη υποθεση ηταν οτι ενιωσα τυψεις που εστειλα λεφτα στο εξωτερικο ενω τοσα μαγαζια στην ελλαδα δυσκολευονται αυτες τις μερες αλλα η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη στα χρηματα.270 ευρω δεν ειναι και λιγα ουτε μου περισσευαν. ειχα ενα σχετικο ανγχος με την εταιρεια αλλα τελικα ολα μια χαρα.

τωρα απλα εχουμε να περιμενουμε να ερθει η μπεμπα με το καλο για να χρησιμοποιησουμε τα καλουδια που αγορασαμε :D

Γεια σου μην έχεις καθόλου τύψεις δε σου περισσεύουν αν θέλανε τα μαγαζιά ας ρίξουν και άλλο τις τιμές του δεν μπορεί να το βρίσκεις στην Αγγλία με 100ευρώ συν τα μεταφορικα 30ευρώ και για να το αγοράσεις από εδώ πληρώνεις 2 φορές πάνω στην τιμή.(αυτό ήταν παραδειγμα).Αυτοί από που το αγοράζουν άλλα μεταφορικά έχουν που είναι πιο ακριβα και από του ιδιώτη :?::?:Μην τρελαθούμε τώρα.

Εγώ έτσι έκανα με το 2 καθισματάκι αυτοκινήτου εδώ το βρήκα 230ευρω και από την Αγγλία 130 ευρώ, φυσικά το πήρα από εκεί.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μήνα σε όλους.

Ψάχνω να βρω το maclaren four season απο Αγγλία να το παραγγείλω.

Μεχρι πρόσφατα το είχε στα mothercare και στο pramworld αλλά εξαντλήθηκε αν το πάρει το μάτι σας πουθενα ενημερώστε μήπως προλάβω πριν γεννήσω.

Ευχαριστώ.

http://www.strollermama.com/images/4seasons.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους.

Ψάχνω να βρω το maclaren four season απο Αγγλία να το παραγγείλω.

Μεχρι πρόσφατα το είχε στα mothercare και στο pramworld αλλά εξαντλήθηκε αν το πάρει το μάτι σας πουθενα ενημερώστε μήπως προλάβω πριν γεννήσω.

Ευχαριστώ.

http://www.strollermama.com/images/4seasons.jpg

Δες και στο itsababy,babydaysdirect.co.uk,kiddisave,amazon,wilkinson

αυτά θυμάμαι όλα είναι Αγγλία.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μήνα σε όλους.

Ψάχνω να βρω το maclaren four season απο Αγγλία να το παραγγείλω.

Μεχρι πρόσφατα το είχε στα mothercare και στο pramworld αλλά εξαντλήθηκε αν το πάρει το μάτι σας πουθενα ενημερώστε μήπως προλάβω πριν γεννήσω.

Ευχαριστώ.

http://www.strollermama.com/images/4seasons.jpg

 

Ειναι μοντελο προς καταργηση και θα δυσκολευτεις λιγο.

Παντως στη Μακλαρεν στην Αθηνα που πηγα πριν λιγες εβδομαδες για να παρω σε μια φιλη ενα δωρο, υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είναι προς κατάργηση?Μα γιατι ?Και δεν έχει καιρό που κυκλοφορεί.

Στην αρχή θέλαμε να πάρουμε το maclaren xlr καφέ-πράσινο αλλά εξαντλήθηκε και μετά καταλήξαμε στο four season και τώρα καταργήται και αυτό την γκαντεμιά μου.

Στην Αθήνα το έχω δει και εγώ αλλά ειναι πανάκριβο.

Θα κοιτάξω στα site που μου είπατε μηπως και φανώ τυχερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Kαλησπερα!Ξερει καποια μανουλα να μου πει αν στο quinny zapp xtra που πεφτει η πλατη μπορουμε να βαλουμε μωρακι μικροτερο των 6 μηνων??

Kι εγω για το zapp xtra μπηκα να ρωτησω!!!

Περα απο την απορια της sophiak εχω κι αλλη μια! Σαν συδιασμος με τον pebble πιστευετε πως μπορει να χρησιμοποιηθει σαν πρωτο και μοναδικο καροτσακι?

Το αμαξι ειναι renault megane coupe και υπαρχει μεγαααλο προβλημα χωρου!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!Ξερει καποια μανουλα να μου πει αν στο quinny zapp xtra που πεφτει η πλατη μπορουμε να βαλουμε μωρακι μικροτερο των 6 μηνων??

 

Κι εγώ αυτό ρωτάω κι άνοιξα νέο θέμα η χαζή!!!!

Αχ ας απαντήσει κάποιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια μου απαντησε εμενα μια κοπελα στο καφε!Μπορεις να το βαλεις νωριτερα απο 6μηνων!Περιμενω και εγω το δευτερο μωρακι μου πρωτα ο Θεος και εχω ηδη ενα zapp για την κορουλα μου...τωρα θα παρω και το xtra+maxi cozy γιατι ειναι σουπερ βολικα(μικρα, ευκολα στη χρηση, ομορφα, ασφαλη..το σημαντικοτερο)και θα μπορω να τα ενωνω μεταξυ τους στις 2πλες μας βολτες!!!:-D:grin::-D

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια μου απαντησε εμενα μια κοπελα στο καφε!Μπορεις να το βαλεις νωριτερα απο 6μηνων!Περιμενω και εγω το δευτερο μωρακι μου πρωτα ο Θεος και εχω ηδη ενα zapp για την κορουλα μου...τωρα θα παρω και το xtra+maxi cozy γιατι ειναι σουπερ βολικα(μικρα, ευκολα στη χρηση, ομορφα, ασφαλη..το σημαντικοτερο)και θα μπορω να τα ενωνω μεταξυ τους στις 2πλες μας βολτες!!!

Τέλεια! Κι εγώ είδα πως το γράφει στην περιγραφή προιόντος από το επίσημο site- να εδώ

http://www.quinny.com/ot-en/strollers/quick-use/Zapp_Xtra/specs

Απλά είμαστε σίγουροι πως δεν θεωρούνε αυτονόητο πως θα πάρεις και το καθισματάκι μαζί ε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xρειαζομαι μια βοιηθεια!

τι προτεινεται καροτσι σετ(δηλ κατι σαν και αυτο?http://www.ebaby.gr/chicco-1-2-3-4-5-6-7/trio-enjoy-fun-chicco.html)η να τα παρω ολα κομματια?τι συμφερει καλυτερα?

να κανω αγορα απο εξωτερικο(ebaby,bimbomarket ktl)?ρωταω γιατι το φοβαμαι λιγο...

τι λετε για τα παρακατω?

http://bimbomarket.it/gr/en/trio-b-one-system-013-P13767.htm#

http://www.ebaby.gr/chicco-1-2-3-4-5-6-7/trio-enjoy-fun-chicco.html

ακουω και προτασεις!περιπου στα 300ε

Link to comment
Share on other sites

xρειαζομαι μια βοιηθεια!

τι προτεινεται καροτσι σετ(δηλ κατι σαν και αυτο?http://www.ebaby.gr/chicco-1-2-3-4-5-6-7/trio-enjoy-fun-chicco.html)η να τα παρω ολα κομματια?τι συμφερει καλυτερα?

να κανω αγορα απο εξωτερικο(ebaby,bimbomarket ktl)?ρωταω γιατι το φοβαμαι λιγο...

τι λετε για τα παρακατω?

http://bimbomarket.it/gr/en/trio-b-one-system-013-P13767.htm#

http://www.ebaby.gr/chicco-1-2-3-4-5-6-7/trio-enjoy-fun-chicco.html

ακουω και προτασεις!περιπου στα 300ε

 

 

εγω θα σου προτεινα να αγορασεις ενα καροτσι που να κλεινει σαν ομπρελα και να ειναι ελαφρυ ωστε να μην χρειαστει καποια στιγμη να παρεις καλοκαιρινο.οπως αυτο(οχι απο αυτο το σαιτ,ιδια τιμη εχει ελλαδα)

 

 

http://www.ebaby.gr/chicco-1-2-3-4-5-6-7/eanuooe-lite-way-chicco.html#opt297x1036_

 

 

και να επενδυσεις σε ενα καλο καθισμα αυτοκινητου απο μαρκα που να βγαζει ΜΟΝΟ καθισματα!κοιτα τις μαρκες

 

maxi cosi

britax

be safe

recaro

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια μου απαντησε εμενα μια κοπελα στο καφε!Μπορεις να το βαλεις νωριτερα απο 6μηνων!Περιμενω και εγω το δευτερο μωρακι μου πρωτα ο Θεος και εχω ηδη ενα zapp για την κορουλα μου...τωρα θα παρω και το xtra+maxi cozy γιατι ειναι σουπερ βολικα(μικρα, ευκολα στη χρηση, ομορφα, ασφαλη..το σημαντικοτερο)και θα μπορω να τα ενωνω μεταξυ τους στις 2πλες μας βολτες!!!

Πάντως διάβασα στο βιβλιαράκι οδηγιών που υπάρχει μέσα στο καρότσι (το πήραμε και ήρθε σήμερα) από τη μία λέει πως δεν κάνει για μικρότερο των 6 μηνών, από την άλλη σε άλλο σημείο λέει πως κάνει και από κάτω (ξεχωριστή όμως πρόταση) λέει πως 'συνιστάται' να συνδιάζεται με το κάθισμα κ.λ.π.....

Συγνώμη αλλά εγώ αυτό το βρίσκω αρκετά ασαφές και ολίγον παραπλανητικό......

Πάντως εμένα δε μου φαίνεται μη ασφαλές για τη μικρή μου. Αλλά αγχώνομαι λόγω της οδηγείας.

Το έχει χρησιμοποιησει καμία μανούλα για το μωράκι της κάτω των 6 μηνών?

Εννοώ χωρίς το κάθισμα maxi cosi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
elenak, ευχαριστώ και για το δικό σου ενδιαφέρον. Aναφέρεσαι στο micra. Εννοείται πως γνωρίζω ότι αργά ή γρήγορα δεν θα με βολέψει. Απλά σε αυτή τη φάση και για τουλάχιστον άλλους 6-12 μήνες δεν μπορούμε να πάρουμε αυτοκίνητο. Καρότσι όμως πρέπει να πάρουμε, γι'αυτό και ένα κριτήριο επιλογής είναι να χωραέι στο πορτ μπαγκάζ του micra...

Πάντως μετά από την πρώτη έρευνα αγοράς, τα σχόλια σας και συζητήσεις με μαμάδες καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

1. το πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο. Άλλωστε , αν σκοπεύει κανείς να πάρει καλαθούνα για αρχή, απ' ότι είδα αποσπάται από τη βάση και πολλές φορές έχει χερούλια. Οπότε στην έσχατη ανάγκη (μεταφορά από κλινική στο σπίτι) το χρησιμοποιείς.

2. Συμφωνώ όπως και όλες φαντάζομαι ότι το καθισματάκι αυτοκινήτου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Με άλλα λόγια:είναι απαγορευτικό να μην έχεις! Και σίγουρα, σε περίπτωση που δεν έχεις ή δεν σου χαρίσουν αξίζει να δώσεις τα χρήματα για μία αγορά που θα σε καλύψει μια και καλή.

3. Κανένα καρότσι δεν διαθέτει τα πάντα. Ακόμα και καρότσια της ίδιας εταιρείας έχουν από μοντέλο σε μοντέλο διαφορές, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. (Λες και το κάνουν επιτηδες μιλάμε...!) Οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Το τί θα βολέψει τον καθένα μάλλον εξαρτάται από τις ανάγκες του , τις συνήθειες , πιστεύω και από το αν μένει σε μεγαλούπολη ή μικρότερη πόλη - χωριό.

 

Καλημερα....ψαχνουμε και μεις για καροτσι και δε ξερουμε τι να παρουμε και απο που εχουμε και μεις αυτοκινητο micra και δυστηχως δεν εχουμε αλλο αυτοκινητο ουτε λεφτα για καινουργιο απο που πηρες τελικα το καροτσι και τη καροοτσι

Link to comment
Share on other sites

Γενικως εχουμε πελαγωσει με το καροτσι μας λενε διαφορα...εγω θελω ενα ελαφρυ καροτσι απλο οχι 3 σε 1.Αλλα δε ξερω απο μαρκες.Αν εχετε παρει καποιο και ειναι καλο πειτε μου απο που και τι μαρκα ειναι.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Εμένα με βόλεψε αυτό

http://www.quinny.com/gb-en/strollers/quick-use/Zapp-Xtra

σε συνδιασμό με το κάθισμα αυτοκινήτου βέβαια για κάτω των 6 μηνών. Για μένα μέτρησε πολύ το ότι διπλώνει απίστευτα και γίνεται πολύ μικρό - εύκολο στη μεταφορά.

Και υποθέτω πως θα είναι το μόνο καρότσι που θα έχουμε. Δηλαδή, όχι άλλο για το καλοκαιρι κ.λ.π....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μία ζουζουνίτσα 19 μηνών και θα ήθελα να πάρω καινούριο καρότσι.

Μέχρι στιγμής έχουμε το inglesina zippy και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, αλλά τώρα που μεγαλώσαμε θα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες.

Επειδή δεν πολυγουστάρει το καρότσι (θέλει να περπατάει & να εξερευνάει τα πάντα, αυτό δεν είναι κορίτσι είναι κομάντο!) δεν θέλω να διαθέσω πολλά χρήματα μιας και θα το χρησιμοποιήσω λίγο. Maximum θέλω να δώσω 80€.

Έχω δει το unikid citius και το britax maxim. Έχει καμία κοπέλα κανένα από τα δύο?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο?

Βασική προϋπόθεση είναι να πέφτει η πλάτη και να έχει καλαθάκι για ψώνια!!!

Thanks in advance!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...