Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Οι διαφορές στις τιμές πάντως είναι πολυ μεγάλες. 900 ευρώ είναι πολλά χρήματα για Ελλάδα και αμφιβάλλω αν θα πουλήσουνε πολλά zippy free.

Εντωμεταξύ πριν ένα μήνα που έψαχνα για καρότσι, το zippy free στην Ελλάδα δεν υπήρχε πουθενά για να το δω από κοντά και εγώ δεν καλυπτώμουνα μόνο βλέποντας το zippy σε εκρού. Ενώ από εκεί που το παρήγγειλα είχα την δυνατότητα.

Τελικά πήγαμε και το είδαμε το Σάββατο (στο σπίτι δεν το πήραμε ακόμη) και είναι απλά τέλειο. Ελπίζω τώρα να είναι τόσο αξιοπιστο όσο ακούγεται. Πάντως δεν άκουσα από κανένας άσχημα λόγια για το inglesina zippy.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι μια κάτοχος χαιβάνι κοροιδο των ελληνων εμπορων που αγόρασε το zippy της τον Ιουλιο του 08 απο το γνωστο μεγάλο πολυκατάστημα στη μοναστηριου με 780ευρω...και ακόμα το φυσάω οταν τον σεπτέμβρη ανακάλυψα οτι θα μπορουσα να το αγοράσω 200ευρώ λιγοτερο και με τα νεα χρωματα του 09....

Απο τοτε βεβαια δεν εχω ξαναγοράσει τιποτα απο ελλαδα παρά μονο σε εκπτώσεις σε τραγικά χαμηλοτερες τιμες ή απο το εξωτερικο γιατι αρνουμαι να μου πιανουν τον ποπο υπερτιμολογόντας τα ιδια προιόντα που αγοράζει ο καθε ευρωπαιος κατα 200%-100% μερικές φορές φθηνότερα!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σε καταλάβαίνω.

Με το συγκεκριμένο κατάστημα τα έχω πάρει και εγώ. Μου πλασάρανε πριν ένα μήνα το zippy ως το τελευταίο της inglesina. Και δεν μας το δείξανε ουτε καν πως ανοίγει, αν δεν το αγοράζαμε πρώτα. Αν είναι δυνατόν.

Εγώ εκμεταλεύτηκα την κρίση (στο κατάστημα από το οποίο ψώνισα τελικά) και τους είπα ότι δήθεν σε άλλο κατάστημα θα μου το φέρνανε στα 690 και τους έπησα. αν και μοντέλο που δεν κυκλοφόρησε εδώ μου κάνανε πολύ καλή έκπτωση, απλά πήρα και πολλά από αυτούς. (Δεν εννοώ το καταστημα της μοναστηρίου. Από άλλο τα πήρα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το after sales του γνωστου πολυκαταστηματος μπεμπε ειναι που εχει φαει κοσμο και κοσμάκη.....εμενα απο τον αντιπρωσοπο οταν τους ειχα ρωτησει για το αν θα με κάλυπταν σε περιπτωση που το ειχα αγορασει απο εξω μου ειχαν απαντησει αρκει να εχω την αποδειξη μαζι μου μεσω νετ αν το πηρα και οτι θα με καλυπταν για την διχρονη εγγύηση τους....

Για αυτο και τα εχω παρμενα με το σιγκεκριμένο κατάστημα....

Τεσπα..

 

geia sou kalamaraki,elpizo na deis tin erotisi pou thelo na sou kano ki an boreis mou apantas:eipes oti rotises ton antiprosopo( tis inglessina fantazomai) gia tin eggyisi kai itan thetikos.Ego skeftomai na paro ena karotsi tis maclaren apo pramworld...tha proteines loipon na tilefoniso ston antiprosopo tis maclaren edo kai na rotiso kati antistoixo???Les na vgalo akri????Giati kai mena to mono pragma pou me anisixei einai to after sales service

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sou kalamaraki,elpizo na deis tin erotisi pou thelo na sou kano ki an boreis mou apantas:eipes oti rotises ton antiprosopo( tis inglessina fantazomai) gia tin eggyisi kai itan thetikos.Ego skeftomai na paro ena karotsi tis maclaren apo pramworld...tha proteines loipon na tilefoniso ston antiprosopo tis maclaren edo kai na rotiso kati antistoixo???Les na vgalo akri????Giati kai mena to mono pragma pou me anisixei einai to after sales service

 

marsolan ειναι παρανομο να σου αρνηθει να σε εξυπηρετησει ο εδω αντιπροσωπος της maclaren.δεν και πιο πανω την απαντηση του δημοσθενη

 

 

Εφʼόσον το προιόν διακινείται στην ΟΝΕ και έχει εργοστασιακή εγγύηση, κανένας αντιπρόσωπος δεν μπορεί να την αρνηθεί.Και από προσωπική πείρα (εργάζομαι στο τμήμα πωλήσεων πολυεθνικής εταιρίας) σου λέω ότι και εμείς στο παρελθόν προσπαθήσαμε να αρνηθούμε την εγγύηση αλλά όταν πελάτης ξεκίνησε αλληλογραφία (ή απείλησε οτι θα το κάνει) με την κατασκεύαστρια ή έκανε καταγγελία στο ΙΝΚΑ ή άλλο αντίστοιχο ινστιτούτο-σωματείο ξαφνικά όλα «έστρωσαν» :wink:.

 

καλαμαρακι συγνωμη που απαντησα εγω:D:D:D:D

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αντε βρε δημοσθενη πες τα επιτελους!!!!!!ειναι δυνατον να εχεις αγορασει κατι απο εξω ειτε μεσω ιντερνετ ειτε με αλλο τροπο και ο εδω αντιπροσωπος να μην δεχεται την εγγυηση??????και προσφατα το συζητουσα με τον αντρα μου για ενα καροτσι που πηραμε μεσω ιντερνετ και ειχα πει οτι αν αρνηθουν την εγγυηση θα παρω τον ινκα τηλεφωνο να δω τι θα πει.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

 

Λοιπόν πήρα στον ινκα τηλέφωνο και μου είπαν οτι δεν μπορούν αν υποχρεώσουν μια εταιρεία να παρέχει ανταλλακτικά όταν δεν εμπλέκεται πουθενα στην συναλλαγή και μάλιστα όταν το προιόν δεν έχει εισαχθεί απο τους ιδίους . Μάλιστα οι περισσότεροι εισαγωγείς παρέχουν καρτελάκι που φαίνεται οτι αγορασθηκε απο την Ελλάδα. Ο μόνος που μπορεί να επεμβει ειναι ο κατασκευαστής αλλα και εκει τα πράγματα δεν ειναι εύκολα μιάς και υπαρχουν πολλα παραθυράκια για υπεκφυγές.

Εδω δεν παρέχουν εγγύηση πολυκαταστήματα σε προιόντα που εχουν αγορασθεί απο την Ελλάδα. Μου έτυχε περίπτωση υγραντήρα chicco που τον προμηθεύτηκα απο τα jumbo και δεν μου τον αλλαζε με τίποτα και κατόπιν συννενόησης με την εταιρεία μου τον άλλαξε ενα άλλο κατάστημα στην Λάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι και εγώ με τις αγορές μέσω enternet. Αν τύχει κάτι δεν θα βγάλεις άκρη μετά, ακόμη και αν το δικαιούσε αυτό που ζητάς θα σου βγάλουνε την πίστη και στο τέλος το μόνο που θα καταφέρεις είναι να συνχιστείς. Γι αυτό και εγώ το καρότσι αποφάσισα να το πάρω από Ελλάδα, μειώνοντας βέβαια την διαφορά της τιμής στο ελάχιστο. Για το καρότσι που πήραμε βγήκαμε ζημιωμένοι 40-50 ευρώ, αντι για 250. Τώρα για πολλά άλλα πράγματα θα επέλεγα enternet, όπως και το κάνω ήδη. Πιστεύω ότι εκπρόσωπος ενός καταστήματος μπορεί να βγάλει πιο εύκολα άκρη με της αντιπροσωπείες μια και αγοράζουνε χοντρικής και συνεργάζονται χρόνια. από έναν απλό πολίτη

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,μου φαινεται κουλο τελειως,ειναι σαν να αγοραζω μια mercedes στην γερμανια και να ερθω ελλαδα και σε περιπτωση βλαβης να αρνηθουν να την φτιαξουν.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτό λέω και εγώ το παράδειγμα ήτανε ατυχές και δεν υπάρχουνε παραδείγματα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Τέλοςπαντων το θέμα είναι άλλο. Εγώ πιστεύω ότι αν ζούσαμε σε κάμια άλλη χώρα, η μεταχείρηση θα ήτανε πολύ καλύτερη σε περίπτωσh που αγοράζαμε κάτι από το enternet και είχαμε αργότερα ανάγκη το service.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το Stokke Xplory;

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του σε συνδυασμό με το Maxi Cosi CabrioFix (πακέτο με τη βάση isofix "Maxi Cosi FamilyFix").

Το έχει κανείς;

Ευχαριστώ ;)

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

το maxi cosy είναι super. αλλά κάνει και για άλλα καροτσάκια. Θα σου έλεγα να δεις και κάποια μέσω internet. ;το strokke έχει ένα μειονέκτημα για τα ελλήνικα πεζοδρόμια. έχει πολυ μικρές ρόδες και δεν βοηθάει καθόλου για τις λακούβες και να ανέβεισ και να κατέβεις από πεζοδρόμιο. εμείς πήραμε το joolz bloom μέσω internet και ήταν πολυ οικονομικό και έχει τέλειεσ ψηλές πίσω ρόδες. δες το και αυτό. Βέβαια, όπως και το stokke, πιάνει τρελό χώρο στο πορτ-παγκαζ. αλλά αμα θες να το ταίσεις είναι σαν να έχεις και καρεκλακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλό δείχνει και το joolz! :idea:

Δείχνει να έχει τα ίδια πλεονεκτήματα με το stokke, όπως την ψηλή θέση και τη δυνατότητα αλλαγής προσανατολισμού του καθίσματος, χωρίς κάποια από τα μειονεκτήματά του (μικρές ρόδες, έλλειψη suspension.... και τιμή φυσικά).

Μήπως υπάρχει πρόχειρο το link του online καταστήματος απ' όπου κάνατε την αγορά; Η δοκιμασμένη λύση πάντα προηγείται. :D

Ευχαριστώ πολύ

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

το site ολλανδικό και δεν το θυμάμαι καλά, είχε και προσφορά τότε free τα μεταφορικά. ένα site που του μοιαζει είναι το http://www.babycare.nl/joolz-day-joolz-day-stroller-c-34_160_163.html, αλλά το έχει 599 euro! δεν θυμάμαι, γιατί τώρα η μικρή είναι 2 ετών πόσο το είχα πάρει αλλά ήταν πιο φθηνό από το στοκκε. και πλεόν το λένε DAY και όχι bloom, όπως έλεγαν το δικό μας. γενικά τα ολλανδικά και γερμανικά site ήταν φθηνότερα για παιδικά πράγματα. Άν το παραγγείλεις από έξω να πάρεισ και τον εξοπλισμό του, κουνουπιέρα, UV protection και εμεισ είχαμε πάρει και το maxi cosy isofix σε πολυ καλυτερη τιμή από Ελλάδα. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τι γνώμη έχετε για το Stokke Xplory;

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του σε συνδυασμό με το Maxi Cosi CabrioFix (πακέτο με τη βάση isofix "Maxi Cosi FamilyFix").;)

για το stokke δες εδω...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20162

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ΣΟΣ. Πρέπει να επιλέξω καρότσι. Έχω δει μερικά από αυτά που προτείνετε. Κατά τη γνώμη σας ποιό είναι καλύτερο για επαρχία με δρόμους με λακούβες και πεζόδρομους; Το TRIO LOOLA UP της BEBE COMFORT ή TRIO HIGH TREK της BEBE COMFORT;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!Αφού παρακολουθώ εδω και καιρο σαν επισκεπτρια, έκανα λογαριασμο για να υποβάλω το εξής ερωτημα: Θα παιρνατε ενα καροτσακι που δεν βρισκεις τπτ στο νετ σχετικα με αυτή την εταιρεια? Είδαμε το εξης καροτσακι

http://www.babybeds.gr/product_info.php?cPath=10&products_id=49

στην τιμή των 190 ευρώ εδω στη Θεσσαλονικη και προβληματιζομαι παρα πολυ.Η τιμή ειναι δελεαστικοτατη και τα παρεχομενα επισης (σαν το Plikko Switch με την τσαντα μεσα στο πακετο),τα πλαστικα μονο μου φαινονται λιγο μαπα σε σχεση με τα Plikko, αλλα όσο και να ψάξω δε βρισκω το οτιδηποτε για την εταιρεια. Οι καιροί ειναι πολυ δυσκολοι για να δινεις 500 ευρω για ενα καροτσι. Αν κάποια το έχει ή γνωριζει καποιο link θα εκτιμουσα ιδιαιτερως τη βοηθεια ή εστω μια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κάποιος για το αν είναι αξιόπιστο site για αγορές το bimbomarket.it?

 

 

Εντός 3 εργάσιμων είχαμε λάβει το καρότσι που παραγγείλαμε 150 ευρω φθηνότερα από τα ελληνικά καταστήμaτα και site. Μείναμε ευχαριστημένοι 100% :-P:razz::-P Για την ακρίβεια, πριν 2 εβδομάδες, Παρασκευή στείλαμε παραγγελία και Τετάρτη μεσημέρι παραλάβαμε με UPS.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...