Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

kalispera. tha ithela kai egw ta fota sas. tha ginoume se ligo kai emeis neoi goneis kai skeftomaste na paroume gia karotsaki to pliko p3 tri fix ths peg perego pou exei karotsi port bebe kai kathisma autokinitou. den tha thela na parw kati pou telika den tha volepsi kai tha klaime ta lefta mas. to exei parei kapios apo sas na mas pei thn gnwmh tou?

 

καλησπέρα kardoula!! πήρα το εν λόγω καρότσι της perego με το κάθισμα αυτοκινήτου και το port bebe. μπορώ να πω ότι το βολεύτηκα.

το port bebe το χρησιμοποιησα μέχρι ~4-5, 5 μηνών σαν κρεβατάκι (γιατί ήταν αρκετά ψηλό μωράκι) ενώ μου έλεγαν ότι θα το χρησιμοποιήσω μέχρι 6 μηνών. τα βράδια δεν σηκωνόμουν για να τον ταίσω, τον είχα μέσα στο port bebe δίπλα μου. επειδή έχω μεζονέτα με βολεψε πολύ γιατί τον είχα σε όποιον όροφο ήθελα να κοιμάται ανενόχλητος. το μόνο πρόβλημα είναι το βάρος (αν θυμάμαι καλά μόνο το port bebe είναι περίπου 4 κιλά οπότε και με το μωρό μέσα, υπολόγισε). το καλό είναι ότι με αυτό το port bebe μπορείς να έχεις το παιδί σου δίπλα σου ανα πάσα στιγμή και να κοιμάται χωρίς να ενοχλείται π.χ. κοιμάται και θέλεις να βγεις βόλτα. το βάζεις πάνω στον σκελετό του καροτσιού και έφυγες, πας σε ξένο σπίτι και νυστάζει, το βάζεις στο port bebe - καρότσι και κοιμάται δίπλα σου (όχι σε κρεβάτι σε άλλο δωμάτιο). τις περισσότερες φορές ο μικρός κοιμόταν μέχρι να φτάσουμε σπίτι οπότε απλά το βγάζαμε από το auto και το βάζαμε στο δωμάτιο του πάνω στη βάση του (παρεπιπτόντως, καλό είναι να πάρεις και τη σταθερη βάση 50? για το Port bebe και ένα στρωματάκι 40? γιατί δεν έχει στρώμα απλά την επένδυση του). ούτε να τον σηκώνεις και να τον παίρνεις αγκαλιά για να τον πας στο κρεβάτι του ουτε τίποτα!!! όσον αφορά το καθισματάκι αυτοκινήτου μας βγήκε καλό, αν και στα 10 κιλά το αλλάξαμε (το καθισματάκι είναι από 0-13kg) γιατί πλέον δεν χωρούσε επειδή ήταν ψηλό μωρό και ανεπτυγμένο αρκετά για την ηλικία του. θυμάμαι, βεβαια, ότι και το καθισματιάκι αυτό "κλειδώνει" στον σκελετό του καροτσιού οπότε το βγάζεις από το auto και το βάζεις στο καρότσι και έφυγες χωρίς να βγάλεις το παιδί και να το βάλεις στο καρότσι.

όσον αφορά το καρότσι το πρόβλημα ήταν ότι έιναι λίγο βαρύ (αν θυμάμαι καλά 11Kg - εκτός και αν το έχουν αλλάξει). μετά από κανα 2μηνο άρχισε να βαραίνει πολύ και διαπιστώσαμε ότι χρειαζόταν συνεχώς λάδωμα οι ρόδες για να κινείται πιο εύκολα. στον χρόνο πάνω μας έσπασαν οι πίσω ρόδες. μου είπαν ότι έβαζα πολύ βάρος μάλλον από ψώνια και έκαναν περίπου 2μήνες να τις στείλουν από ιταλία.

σόρρυ αν σε κούρασα, πάντως σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένη!! και το κυριότερο ότι αν έπαιρνα ξεχωριστά τα 3 κομάτια (port bebe, καρότσι και κάθισμα auto + την τσάντα της perego) θα έδινα περισσότερα χρήματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


euxaristw sofakiTHESS eisouna poly katatopistiki. mallon auto tha paroume. ontos h timi tou gia ta 3 kommatia einai poly deleastiki kai me auth thn agora den xriazese oute likno i kalathouna. to vrika sto ebaby.gr 512 mazi me ta metaforika kai mallon tha to paroume apo ekei.

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καρδουλα, και εγω μαζι σου, αλλα δεν μπορω να βλεπω συνεχεια τις ιδιες και ιδιες διαφημισεις εδω μεσα.Εμεις (η φιλη μου μαλλον γιατι εγω ηδη εχω το μαξι κοσι) εννοειται οτι θα το παρουμε απ εξω κ συγκεκριμενα απο το bimbomarket.

γιατί έχω την εντύπωση οτι μάλλον κ' εσυ κανεις το ίδιο ? πάντα αναφέρεις απο που αγοράζεις και πόσο , τυχαια..?.:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί έχω την εντύπωση οτι μάλλον κ' εσυ κανεις το ίδιο ? πάντα αναφέρεις απο που αγοράζεις και πόσο , τυχαια..?.:oops:

 

 

xαχα:D:D:D:Dχα

Λες να εχω το bimbomarket και να το διαφημιζω στο Parents??

Για να σοβαρευτουμε λιγο, εγω επιμενω οτι αν θελουν οι Ελληνες καταστηματαρχες να κερδισουν εμας καλο θα ηταν να ριξουν λιγο τις τιμες:wink:

Μη ξεχνας οτι και σ αυτο το θεμα πεφτει μια εκμεταλλευση, ειμαστε χωρα με τους μικροτερους μισθους και με τα ακριβοτερα πραγματα.

Ε λοιπον καλα κανουμε και διαφημιζουμε το bimbo η το mothercare.:wink:

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!!!

 

Γνωρίζετε τα καροτσάκια ΟΒΑΒΥ?????

Μου άρεσε αυτό http://www.obabytrade.co.uk/product_details.php?category_id=147&item_id=1373

και αυτο

http://www.obabytrade.co.uk/product_details.php?category_id=147&item_id=1270

 

αλλά δεν τα εχω δει απο κοντά... Ξέρετε μήπως που μπορώ να τα βρώ??

Θεσσαλονίκη ψάχνω.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!!!

έχω αγοράσει το καρότσι της maclaren που έχει μαζί το καθισματάκι αυτοκινήτου ξέρει κανείς να μου πει μέχρι πόσα κιλά μπαίνει το μωρό?

το μωράκι μου είναι αρκετά ανεπτυγμένο και βλέπω πως αρχίζει να περιορίζεται αρκετά μέσα σε αυτό παρ'όλο που μου είπαν στο κατάστημα οτι είναι για μωράκια μέχρι 6 μηνών!!!!!!!

line_flow_rose_beg_16_time_1247803200_text_d4ef20c5ebe9e6dceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!!!

έχω αγοράσει το καρότσι της maclaren που έχει μαζί το καθισματάκι αυτοκινήτου ξέρει κανείς να μου πει μέχρι πόσα κιλά μπαίνει το μωρό?

το μωράκι μου είναι αρκετά ανεπτυγμένο και βλέπω πως αρχίζει να περιορίζεται αρκετά μέσα σε αυτό παρ'όλο που μου είπαν στο κατάστημα οτι είναι για μωράκια μέχρι 6 μηνών!!!!!!!

 

καλημέρα Maira, γιατί δεν μπαίνεις στην ιστοσελίδα του καροτσιού σου να δεις τι λέει?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια !!! εχω κολλησει με ενα καροτσι της bebe comfort το mura3 η mura4 ,μοντελο του 09 και δεν το φερνει κανεις.ο αντιπροσωπος ειναι η lapen και δε μου το φερνει ουτε με ειδικη παραγγελεια.τα βρηκα στο ebay μονο σε καφε και σαν σετ.και το βρηκα τελικα σε καποιο syte στη γερμανια μονο που θελουν 180 euro μεταφορικα...βοηθεια γνωριζετε κατι ?οσα καροτσια βλεπουμε τωρα δε μας αρεσουν οσο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα kardoula ευχαριστω για τη συμβουλη ,δεν το ειχα κοιταξει,παντος στο ελληνικο ειχαμε παει χτες μπας και βρουμε κανενα αλλο και δεν ειχε της bebe comfort.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!!!

έχω αγοράσει το καρότσι της maclaren που έχει μαζί το καθισματάκι αυτοκινήτου ξέρει κανείς να μου πει μέχρι πόσα κιλά μπαίνει το μωρό?

το μωράκι μου είναι αρκετά ανεπτυγμένο και βλέπω πως αρχίζει να περιορίζεται αρκετά μέσα σε αυτό παρ'όλο που μου είπαν στο κατάστημα οτι είναι για μωράκια μέχρι 6 μηνών!!!!!!!

 

Εννοεις το xlr? Δεν το εχω παρει εγω αλλά το κοίταζα και νομιζω ότι κάνει μεχρι 15 κιλα. Μονο μεχρι 6 μηνων?? Αν ειναι δυνατον, να αγοραζουμε καροτσι μονο για 6 μηνες. Νομιζω ότι κάτι λάθος σου είπαν ή κατι δεν καταλαβες καλα, 15 κιλά είναι μεχρι 2-3 χρονων ανάλογα με την αναπτυξη του παιδιου.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια,

έχω αγοράσει το ΧLR (το οποίο βρίσκω εξαιρετικό από βάρος, ποιότητα υλικών κλπ, βέβαια κ με τη χρήση θα δούμε)-το καρότσι είναι μέχρι 29 κιλά (3 ετών ) και το καθισμα αυτοκινήτου μέχρι 13 κιλά:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια !!! εχω κολλησει με ενα καροτσι της bebe comfort το mura3 η mura4 ,μοντελο του 09 και δεν το φερνει κανεις.ο αντιπροσωπος ειναι η lapen και δε μου το φερνει ουτε με ειδικη παραγγελεια.τα βρηκα στο ebay μονο σε καφε και σαν σετ.και το βρηκα τελικα σε καποιο syte στη γερμανια μονο που θελουν 180 euro μεταφορικα...βοηθεια γνωριζετε κατι ?οσα καροτσια βλεπουμε τωρα δε μας αρεσουν οσο αυτο.

 

 

Γειά σου!δώσε και μια ματιά εδώ: αυτό εννοείς,η το maxi cosy?

http://www.ebaby.gr/bebe-confort-1/trio-mura-choco-mint-bebe-confort.html

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πήρα το pliko switch τελικά. Για κάποιο καιρό αμφιταλαντευόμουνα ανάμεσα σε αυτό και στο απλό, ευτυχώς που στο τέλος πήρα αυτό που γυρνάει. Εγώ είμαι ιδιαίτερα ανασφαλής τύπος και δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να βγαίνει έξω με το μωρό και να μην το βλέπω. Τώρα αναπάσα στιγμή το βλέπω και είμαι ήσυχη. Κάθε φορά που βγαίνουμε έξω αυτό σκέφτομαι και λέω στον άντρα μου:φαντάζεσαι να παίρναμε το άλλο;Θα σταματάγαμε όλη την ώρα να δούμε τι κάνει. Ακόμα και τώρα που είναι 5 μηνών δεν το έχω γυρίσει ακόμα. Σιγά σιγά όμως θα αρχίσω να το γυρνάω μη βλέπει συνέχεια την μαμα το παιδί. Είναι όμως θηρίο. Πηγαίνει πολύ καλά στο δρόμο, ανεβαίνει με ευκολία τα πεζοδρόμια έχει ωραία φρένα. Αλλά είναι τεράστιο και στο ασανσερ μου δεν χωράει δυστυχώς και έτσι το αφήνω στο πορτ παγκάζ.Αυτό που δεν με άφησε ευχαριστημένη είναι η τσάντα που έχει. Είναι πολύ μικρή.

 

μηπως ξερεις να μου πεις(η οποια αλλη κοπελα ξερει παρακαλω να μου πει) στο switch στο ξαπλωτο το μωρακι απο ποσο μηνων μπορεις να βγαζεις βολτα?

μου ειπαν απο την αρχη οι πωληριες αλλα σκεφτομαι τοσο δα 2 μηνων μωρακι με την ζωνη και χωρις εξτρα στρωματακι κανει?(το στρωματακι θα εβαζα στο ΠΟΡΤε-ΒΕΒΕ το οποιο δυστυχως δεν μπαινει λογο της ζωνης στο καροτσακι)

η πρεπει να παρω porte-bebe και με switch?(αλλα αν θα εχω πορτε-βεβε δεν εχει νοημα να παρω switch,βαζω και καθισματακι για 5 μηνες στο καροτσι αν θελω να με κοιταει το μωρο,γιατι θα παρω κατι πιο βαρυ?)

εγω θα επαιρνα το pliko 3 με potre bebe αλλα προσεξα οτι εχει πολυ σληρη πλατη και σκεφτομαι δεν θα ενοχλει το μικρουλη αυτο?

(στο switch αν και δεν το εχω δει ακομα μου ειπαν πως δεν ειναι η πλατη τοσο σκληρη)

 

ειδα και ΜCLAREN αλλα να πω την αληθεια απογοητευτηκα!πολυ απλοικο !

δεν αμφιβαλλω πως ειναι ελαφρυ και καλο ,απλα το pilko μου φανηκε πιο στιβαρο ,πιο περιποιημενο να το πω,τουλαχιστων για πολυ μικρο μωρακι .

 

ευχαριστω πολυ!

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΛΑΒΕ ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΟ SWITCH ΕΙΝΑΙ 11,3 ΚΙΛΑ ΕΝΩ ΤΟ PILIKO P3 TRI FIX ΕΙΝΑΙ 8,5.ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙ Α ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ ΚΑΡΟΤΣΙΟΥ.

ΟΝΤΩΣ ΤΟ MAC LAREN ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ "ΣΤΙΒΑΡΟ" ΟΣΟ ΤΟ PEG, ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου!δώσε και μια ματιά εδώ: αυτό εννοείς,η το maxi cosy?

http://www.ebaby.gr/bebe-confort-1/trio-mura-choco-mint-bebe-confort.html

 

γεια σου kira ,η bebe comfort εχει γινει maxi cosy και ειναι λιγακι μπερδεμα ομως κοιταξα εκει ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου kira ,η bebe comfort εχει γινει maxi cosy και ειναι λιγακι μπερδεμα ομως κοιταξα εκει ευχαριστω!

 

Κι εγώ όταν έψαχνα είδα το mura3 της maxi cosy,και μπερδεύτηκα .Οπότε δες εδώ http://www.olivers-baby-care.co.uk/catalogsearch/result/?q=mura

;)

Link to comment
Share on other sites

kassiani μ αρεσουν κι εμενα πολυ τα καροτσια της bebe confort αλλα το mura που διαλεξες ειναι το πιο βαρυ απ ολα...

δεν σ αρεσει το τριροδο???

 

ξερει καμια τι διαφορα εχει το LOOLA απο το LOOLA-UP???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani μ αρεσουν κι εμενα πολυ τα καροτσια της bebe confort αλλα το mura που διαλεξες ειναι το πιο βαρυ απ ολα...

δεν σ αρεσει το τριροδο???

 

ξερει καμια τι διαφορα εχει το LOOLA απο το LOOLA-UP???

 

με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο http://www.bebeconfort.com από ότι κατάλαβα το loola έχει δυο χερούλια στο καρότσι ενώ το loola up έχει ενιαίο τιμόνι! επίσης το loola up έχει την επιλογή να βλέπει την μαμά το κάθισμα του καροτσιού.........γράψε λάθος....αυτο το κάνουν και τα δύο!

παρόλα αυτά ίδια μου φάινονται

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλαμαρακι και πασχαλιτσα!μ'αρεσει το τριροδο το mura ομως οχι το αλλο που εχει.ασε εχουμε φαει κολλημα μ'αυτο το καροτσι .χτες μου ειπε ο αντρας μου οτι το βρηκε σε ενα siteστην αγγλια μα μεταφορικα μονο 35ευρο και τσεκαρει λεπτομεριες πληρωμης,γιατι απο γερμανια θελουν 180ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μήπως εχει παραγγείλει καμία το cybex onyx; Το παρήγγειλα απτο mytoys μαζί με καθισμα αυτοκινητου κ φαγητου μονο με 15 ευρω μεταφορικά. Μου αρεσε πολύ όπως το είδα,αλλα απο κοντα δεν το εχω δει ποτέ!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω να σας προτείνω αυτό:

http://www.teutonia.de/produkte/cosmo.html

και γενικά όλα τα μοντέλα αυτής της εταιρίας.

Eiιναι πρωτη σε πωλησεις στην Γερμανια.

 

Είναι πολύς καλής ποιότητας και εχουν βγει πρώτα σε παρά πολλά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...