Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιπηκτική αγωγή


Recommended Posts

Καλησπερα,είμαι καινουρια υποψηφια μανουλα,μολις 8 εβδομαδων,τον γυναικολογο μου τον εχω 13 χρονια απο τα 18 μου!τον εμπιστευομαι,απλα ενω δεν εδειξαν οι αιματολογικες οτι δεν εχω θρομβοφιλια,μου ειπε προληπτικα να τις ξεκινησω απο σημερα.γνωριζετε κατι;εχει κανει προληπτικα καμια σας ποτε;

 

Για αντιπηκτικη αγωγη, παμε στον αιματολογο, οχι στο γυναικολογο. Αφου δεν εχεις θρομβοφιλια, γιατι να παρεις ηπαρινη?

Εμενα μου εδωσαν "προληπτικα" ηπαρινη και μου προκαλεσε αιμορραγιες, οστεοπενια κι ενα σωρο αλλα. Την εκοψα μετα και προλαβα καταστασεις. Οπως ολα τα φαρμακα, εχει παρενεργειες. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι ολες θα παθουν κατι, αλλα με απλα λογια: οσες εχουν θρομβοφιλια, καλα κανουν και την παιρνουν, ειναι απαραιτητη. Αν ομως δεν εχουμε, γιατι να παρουμε?

Δεν ειμαι βεβαια εγω γιατρος, καποιος λογος θα υπηρχε.

Παρε δευτερη γνωμη, απο καλο αιματολογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα,είμαι καινουρια υποψηφια μανουλα,μολις 8 εβδομαδων,τον γυναικολογο μου τον εχω 13 χρονια απο τα 18 μου!τον εμπιστευομαι,απλα ενω δεν εδειξαν οι αιματολογικες οτι δεν εχω θρομβοφιλια,μου ειπε προληπτικα να τις ξεκινησω απο σημερα.γνωριζετε κατι;εχει κανει προληπτικα καμια σας ποτε;

 

με το καλό το νινί!!! σίγουρα πρέπει να σε δει αιματολόγος, είναι ο πλέον αρμόδιος γι αυτό το θέμα... Εγώ μετά από μια αποβολή β τριμήνου έκανα εξετάσεις, δε διαγνώστηκε όμως θρομβοφιλία... Παρόλα ατά αιματολόγος και γυναικολόγος συμφώνησαν να κάνω ηπαρίνες σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.... Ο γυναικολόγος μου όμως ζήτησε τη γνώμη της αιματολόγου, δεν το έκανε αβλεπί.....

 

Είχες κάποιο ιστορικό ή έτσι στις έδωσε?

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

με το καλό το νινί!!! σίγουρα πρέπει να σε δει αιματολόγος, είναι ο πλέον αρμόδιος γι αυτό το θέμα... Εγώ μετά από μια αποβολή β τριμήνου έκανα εξετάσεις, δε διαγνώστηκε όμως θρομβοφιλία... Παρόλα ατά αιματολόγος και γυναικολόγος συμφώνησαν να κάνω ηπαρίνες σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.... Ο γυναικολόγος μου όμως ζήτησε τη γνώμη της αιματολόγου, δεν το έκανε αβλεπί.....

 

Είχες κάποιο ιστορικό ή έτσι στις έδωσε?

Ευχαριστω για την απαντηση.οχι κανενα ιστορικο δεν εχω,μου ειπα να τις κανω τις ενεσεις απλα προληπτικα,γιατι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πολλες γυναικες αποκτουν θεματα πηκτικοτητας του αιματος κ προκειμενου να το προλαβουμε μου ειπα να τις ξεκινησω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα !ειμαι 5 εβδομάδων και ξεκίνησα τα ενεσακια ..τα πρώτα 5 ενεσακια μου τα έβαλε νοσηλεύτρια τα υπολοιπα 3 τα έβαλα μόνη μου ..αλλά νομίζω ότι δεν τα βάζω καλά ..δεν βλέπω αίματα κι οταν βγάζω την ένεση ούτε μελανιτσα ..κ δεν Νοιώθω το φάρμακο όπως τις υπόλοιπες φορές ..μηπως κάνω κάτι λάθος ;;

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2021 at 12:00 ΠΜ, Biky90 είπε:

Καλησπερα !ειμαι 5 εβδομάδων και ξεκίνησα τα ενεσακια ..τα πρώτα 5 ενεσακια μου τα έβαλε νοσηλεύτρια τα υπολοιπα 3 τα έβαλα μόνη μου ..αλλά νομίζω ότι δεν τα βάζω καλά ..δεν βλέπω αίματα κι οταν βγάζω την ένεση ούτε μελανιτσα ..κ δεν Νοιώθω το φάρμακο όπως τις υπόλοιπες φορές ..μηπως κάνω κάτι λάθος ;;

 

Συνήθως οι γυναίκες αγχώνονται για το αντίθετο, δηλαδή επειδή βλέπουν μελανιές και αίμα και νομίζουν ότι κάνουν κάτι λάθος.

Η παρουσία ή απουσία αυτών των εκδηλώσεων δεν δείχνει αν οι ενέσεις γίνονται σωστά ή όχι, αφού κατά κανόνα η ένεση δεν προκαλεί προβλήματα, αν και δεν είναι σπάνια η εμφάνιση μικρών μελανιών και άλλων τοπικών εκδηλώσεων.

Αν έχετε αμφιβολίες για τον τρόπο που κάνετε τις ενέσεις, καλό είναι να πάτε στον φαρμακοποιό σας και να του ζητήσετε να σας το ξαναδείξει ή να του δείξετε πώς τις κάνετε για να σας πει αν κάνετε κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...