Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Για μαρμαρο εχετε υπ'οψιν σας κανενα μαγικο?

Το πατωμα στη σαλο-τραπεζαρια ειναι παλιο μαρμαρο (30ετιας) λευκο με μπεζ/γκρι νερα, πριν μετακομισουμε ηρθε συνεργειο κ το γυαλισε κ ηταν πανεμορφο, τωρα ομως 6 χρονια αργοτερα εχει διαφορες θαμπαδες και ειναι δυσκολο νομιζω να το ξαναγυαλισουμε (που θα πανε τοσα επιπλα?? και πως θα καθαριστει απο τοση σκονη που θα σηκωσει??? ακομη κ στο ταβανι θα εχει...)

Καμια ιδεα?

 

Υπάρχει ένα προιον (carrefour-Μαρινόπουλος το είδα) που λέγεται αυτογιάλιστη παρκετίνη μαρμάρων της DURO-STICK, κοστίζει γύρω στα 9 ευρώ. Δεν ξέρω αν κάνει δουλειά όμως, δεν το έχω δοκιμάσει.

Επίσης δεν γνωρίζω αν μετά τη χρήση του το πάτωμα θα γλιστράει.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ravT ποιο ηταν αυτο που χρησιμοποιησες εσυ? για την εντονη μυρωδια μπορω να κανονισω να βγαλει η γιαγια το παιδι βολτα, ή ακομη καλυτερα να το βγαλω εγω βολτα και να κανει η γιαγια το πατωμα! χε χε :D

 

Ζέττα αυτο απο το χρωματοπωλειο που λες, γλιστραγε το πατωμα μετα? μολις που εχει αρχισει ο μπεμπης να σερνεται - για την ακριβια, εχει καταλαβει πως να κουναει τα ποδαρακια του αλλα δεν μπορει να συγχρονισει τα χερακια του για να μπουσουλισει και βαζει το μετωπο στο πατωμα για να τραβηξει!! το κακομοιρο...!! - αντιστοιχα τραβαει με τα χερακια οταν μπορει αλλα τα ποδια τα κραταει στον αερα! ολο και καποια εκατοστα καταφερνει, αν γλιστραει το πατωμα ομως δεν θα καταφερνει τιποτα... ασε που μπορει κ εγω να φαω τα μουτρα μου, αδρη κινητικοτητα μηδεν σου λεω!!! χαχαχα)

 

maria77777 εχω διαβασει στο φορουμ πολλες φορες για το πρασινο σαπουνι, θελει ξεπλυμα μετα? δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε (η ανοικοκυρευτη!) και δεν εχω ιδεα πως να το κανω... Το αγοραζεις σε υγρη μορφη? πως χρησιμοποιητε?

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θυμάμαι ποιο ήταν. Δεν ήταν για μάρμαρα ήταν για πλακάκια και το χα χρησιμοποιήσει μετά την ανακαίνιση του σπιτιου για να βγουν οι έντονες βρωμιές. Έκανε θαύματα αλλά πολύ δυνατή μυρωδιά. Πάντως αυτής της εταιρίας ήταν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξεφευγω λιγο απο το θεμα με τα μαρμαρα ,κοριτσια!

ήθελα να μοιραστω μαζί σας ένα μικρο κολπακι που έχει κανει την καθαριοτητα του ψυγειου μου(εσωτερικα) δουλεια των 10 λεπτων!:-P

για καθε ραφι έχω αγορασει απο ένα λεπτο πλαστικο μονοχρωμο δισκο απο το ικεα(2 ευρω).Ετσι δε λερωνονται ποτε οι σκαρες ή τα γυαλινα ραφια που και μανικι ειναι να τα βγαλεις και δυσκολοτερα καθαριζονται.

Λιγο πριν την εβδομαδιαια επισκεψη στο σουπερ ,όταν το ψυγειο εχει ψιλοαδειασει βγαζω τσακα τσακα ό,τι εχει απομεινει και περναω τους δισκους με ενα βιτεξ ή τους πλενω σε πεντε λεπτακια στο νεροχυτη σκουπιζω και τελος!και δειχνει και όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

οχι καθολου! αυτοι οι δισκοι που πηρα είναι παραλληλογραμοι και επιπεδοι.

οσος χωρος υπαρχει στη σκαρα υπαρχει κα στο δισκο ,στο χωρο της σκαρας που περισσευει στο πλαι-γιατι οι δισκοι ειναι λιγο μικροτεροι απο τη σχαρα-βαζω πραγματα που δε σταζουν και δε λερωνουν π.χ κλειστα γιαουρτια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όποιες έχετε μάρμαρα η λύση είναι ηλεκτρική παρκετέζα .

είναι σαν την ηλεκτρική σκούπα και κάνει φοβερή δουλειά.

την εχω δει σε παλιο μαυρο μάρμαρο και φαίνεται φρεσκο γυαλισμένο και πεντακάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό

http://dyspraxia.forumotion.com/forum-f27/topic-t23.htm

 

και το παραθέτω:

 

Τα παρακάτω είναι ιδέες που έχω συγκεντρώσει εδώ και καιρό από αναζήτηση εναλλακτικών τρόπων καθαρισμού, κυρίως στο διαδίκτυο.

Προσωπικά εδώ και πάνω από έναν χρόνο έχω πάψει να χρησιμοποιώ οτιδήποτε χημικό – το κατά δύναμιν, δυστυχώς μερικά δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε…

Πάμε να δούμε, λοιπόν, τι μπορούμε να κάνουμε εναλλακτικά ώστε να προστατέψουμε τόσο την υγεία μας όσο και το περιβάλλον – μην ξεχνάμε ότι αυτά τα δύο είναι άμεσα συνδεδεμένα μεταξύ τους.

Για τα ρούχα

Απορρυπαντικό-τζελ

Αν προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε μορφή τζελ, χρησιμοποιήστε ένα μέρος σαπουνιού και 10 μέρη κρύου νερού. Τοποθετήστε τα σε μια μεγάλη, ανοξείδωτη κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά, ανακατεύοντας συχνά μέχρι να βράσει και να λιώσει τελείως το σαπούνι. Αφήστε το μείγμα να κρυώσει και προσθέστε το αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας - προτιμήστε ευκάλυπτο ή λεβάντα (5 ml είναι αρκετά). Αυτό το τζελ θα το χρησιμοποιήσετε και για το πλυντήριο.

 

Απορρυπαντικό σε νιφάδες

Στην περίπτωση που προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε νιφάδες, προμηθευτείτε νιφάδες φυσικού σαπουνιού, όπως της ελιάς, ή σαπούνι Mασσαλίας (εναλλακτικά, μπορείτε να περάσετε ένα κομμάτι σαπουνιού από τον τρίφτη). Aναμείξτε 2 μέρη από τις νιφάδες με 1 μέρος ανθρακική σόδα, 1 μέρος βόρακα (θα τον βρείτε στα φαρμακεία) και 5 σταγόνες αιθέριου ελαίου και το φυσικό σας απορρυπαντικό είναι έτοιμο! Επειδή οι νιφάδες σαπουνιού όταν βραχούν έχουν την τάση να σβολιάζουν και να κολλούν στα τοιχώματα του πλυντηρίου, αυτό το απορρυπαντικό χρησιμοποιήστε το αποκλειστικά για πλύσιμο στο χέρι ή πριν το βάλετε στην θήκη του πλυντηρίου διαλύστε το καλά σε χλιαρό νερό.

 

Λούστε τα μάλλινα!

Μπορείτε, επίσης, να... λούσετε τα ευαίσθητα μάλλινα με σαμπουάν, αρκεί να προορίζεται για συχνή χρήση και να περιέχει ενυδατικές ουσίες. Βυθίζετε τα ρούχα σε χλιαρό νερό όπου έχετε προηγουμένως διαλύσει λίγο σαμπουάν - προσοχή, δεν χρειάζεται πολύ! Το μόνο που θα καταφέρετε με την υπερβολή είναι να μην ξεβγάζονται εύκολα τα ρούχα! Αποφύγετε το τρίψιμο, αφήστε το μάλλινο να μουλιάσει για λίγη ώρα και κατόπιν αλλάξτε το νερό όσες φορές χρειάζεται για να το ξεβγάλετε. Στο τέλος, τυλίξτε το ρούχο σε καθαρή πετσέτα, στύψτε το μαζί με την πετσέτα για να στραγγίξει και απλώστε το μάλλινο πάνω στην απλώστρα για να μην ξεχειλώσει.

 

Για δύσκολους λεκέδες

Προσθέστε 80 ml μαγειρικής σόδας στο νερό καθώς το πλυντήριο γεμίζει. Βάλτε τα ρούχα. Προσθέστε 375 ml σαπούνι πλυντηρίου. Αν το νερό είναι ιδιαίτερα σκληρό προσθέστε 50 ml σόδα ή 50 ml ξύδι κατά το πρώτο ξέβγαλμα. Προτιμήστε ένα ήπιο απορρυπαντικό πλυντηρίου. Τα απορρυπαντικά αφήνουν κατάλοιπα πάνω στις ίνες, τα οποία αναλαμβάνουν να αφαιρέσουν τα γνωστά μας μαλακτικά. Για να αποφύγουμε τη χρήση των τελευταίων, μπορούμε να προσθέσουμε 80 ml σόδα καθαρισμού πριν τη χρήση σαπουνιού.

 

Για πολύ δύσκολους λεκέδες υπάρχουν επίσης κάποιες χρήσιμες συμβουλές. Προσοχή! Δοκιμάζουμε σε μια άκρη του ρούχου μήπως ξεβάφει και θυμόμαστε ότι τα οξέα (χυμός λεμονιού και ξύδι) εξουδετερώνουν τα αλκάλια (μαγειρική σόδα και αμμωνία) και αντιστρόφως. Στη συνέχεια πλένουμε.

 

Λάσπη: Τρίβουμε με διάλυμα 30 ml σόδας καθαρισμού και 250 ml ζεστού νερού.

 

Φρούτα – κρασί: Ρίχνουμε αμέσως πάνω στο λεκέ αλάτι ή πολύ ζεστό νερό και μετά το βυθίζουμε στο γάλα.

 

Λάδι – λίπη – γράσα: Ρίχνουμε πρώτα βραστό νερό και μετά μαγειρική σόδα ή αμμωνία και νερό.

 

Τσίχλα: Τρίβουμε με πάγο.

 

Μελάνι: Μουλιάζουμε το ρούχο σε γάλα ή καθαρίζουμε με οξυζενέ και νερό.

 

Αίμα: Μουλιάζουμε το ρούχο σε κρύο νερό. Όσο πιο κρύο, τόσο καλύτερα.

 

Καφές: Σε χλιαρό νερό, ρίχνουμε λίγο ασπράδι αυγού και τρίβουμε το λεκέ.

 

Σκουριά: Τρίβουμε με αλάτι και χυμό λεμονιού. Το αφήνουμε στον ήλιο να στεγνώσει.

 

Μούχλα: Διαλύουμε σαπούνι, καλύπτουμε τους λεκέδες με αυτό, μετά ρίχνουμε αλάτι και το αφήνουμε στον ήλιο, ενώ διατηρούμε συνεχώς τα σημεία υγρά. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία αν χρειαστεί.

 

Ένα καθαριστικό γενικής χρήσης

 

Διαλύστε σε 4 λίτρα ζεστό νερό 50 ml αμμωνία, 50 ml ξύδι και 115 ml μαγειρική σόδα (ένα κουταλάκι του γλυκού αντιστοιχεί σε 5 ml και ένα νεροπότηρο σε 200 ml).

Προσθέστε, εφόσον το επιθυμείτε, λίγες σταγόνες από το αγαπημένο σας άρωμα για να καλύψει τις άλλες μυρωδιές και να αρωματίσει το χώρο σας. Αυτό το διάλυμα είναι αποτελεσματικό και ασφαλές για όλες τις επιφάνειες και μπορεί να ξεπλυθεί με νερό. Για ένα ισχυρότερο απορρυπαντικό ή για να απομακρύνουμε κερί από επιφάνειες, διπλασιάζουμε τις ποσότητες όλων των συστατικών, εκτός φυσικά από το νερό. Προσοχή! Σε καμία περίπτωση μη ρίξετε χλωριωμένα λευκαντικά σε αυτό το μίγμα. Η ανάμιξη χλωρίου και αμμωνίας προκαλεί την έκλυση τοξικών αερίων.

 

 

Χαλιά: Χρησιμοποιούμε ξύδι με νερό και σαπούνι. Οι λεκέδες από κόκκινο κρασί καθαρίζονται με λευκό κρασί και ζεστό νερό με σαπούνι. Για άσχημες μυρωδιές ρίχνουμε μαγειρική σόδα και καθαρίζουμε με ηλεκτρική σκούπα.

 

Φούρνος: Φοράμε γάντια και προσθέτουμε επιπλέον μαγειρική σόδα στην ισχυρή δόση του καθαριστικού για όλες τις χρήσεις (που είδαμε παραπάνω). Μια άλλη συνταγή: Σε ένα ρηχό τηγάνι (όχι αλουμινένιο) βάζουμε 50 ml αμμωνία και προσθέτουμε λίγο νερό μέχρι να καλυφθεί ο πάτος του. Αφού ζεστάνουμε τον φούρνο για περίπου 20 λεπτά, τον κλείνουμε και βάζουμε μέσα το τηγάνι. Οι βρωμιές θα μαλακώσουν και ο φούρνος καθαρίζεται εύκολα με μια βούρτσα και μαγειρική σόδα.

 

Πιάτα: Διαλύουμε σαπούνι σε ζεστό νερό. Για τα λίπη και τις μυρωδιές προσθέτουμε λίγο ξύδι. Για ευχάριστη μυρωδιά προσθέτουμε αιθέριο έλαιο της προτίμησής μας.

 

Καθρέπτες – τζάμια: Πλένουμε με σαπούνι και νερό και ξεπλένουμε με ένα μέρος ξύδι και τέσσερα νερό. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε ένα ψεκαστήρα και ένα διάλυμα από 120 ml αμμωνία, 25 ml ξύδι και 1 λίτρο ζεστό νερό. Καλό σκούπισμα γίνεται με φύλλα εφημερίδας.

 

Αποχέτευση: Για να ξεβουλώσει η αποχέτευση, ρίχνουμε 50 ml μαγειρική σόδα, ύστερα 125 ml ξύδι και στη συνέχεια ξεπλένουμε με βραστό νερό.

 

Για το σφουγγάρισμα: Σε ζεστό νερό διαλύουμε 2-3 κουταλιές τριμμένο πράσινο σαπούνι, προσθέτουμε 2 κουτ. σούπας ξύδι και μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο, πολύ ωραία μυρίζει το τριαντάφυλλο, το όπιουμ αλλά ο καθένας μπορεί να βάλει ότι του αρέσει. Επίσης το tea tree έχει αντισηπτικές ιδιότητες (αλλά είναι συνήθως πιο ακριβό!)

 

Γυάλισμα μετάλλων

 

Χαλκός: Χυμός λεμονιού και αλάτι ή ζεστό ξύδι και αλάτι.

 

Χρώμιο: Λίγη αμμωνία με ζεστό νερό.

 

Μπρούντζος: Σε ίσα μέρη αλάτι κι αλεύρι μαζί με λίγο ξύδι.

 

Ασήμι: Βράζουμε 1 λίτρο νερό στο οποίο προσθέτουμε 15 ml αλάτι και 15 ml μαγειρική σόδα. Αφήνουμε να κρυώσει για τρία λεπτά και γυαλίζουμε με ένα μαλακό πανί.

 

 

Εναλλακτικά Εντομοκτόνα

 

Μπορείτε να απαλλαγείτε από ανεπιθύμητους επισκέπτες με ηπιότερους και πιο ασφαλείς τρόπους. Ας δούμε μερικούς από αυτούς.

 

Κανόνας πρώτος: Μην υπερβάλλετε. Δύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή. Μερικά δε, όπως οι αράχνες, είναι και χρήσιμα γιατί τρώνε τα υπόλοιπα.

Κανόνας δεύτερος: Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Μην αφήνετε εκτεθειμένα τρόφιμα. Κλείστε τις χαραμάδες από όπου θα μπορούσαν να βγουν κατσαρίδες ή μυρμήγκια. Αερίζετε καλά τα ντουλάπια. Οι κατσαρίδες όπως και άλλα έντομα λατρεύουν την υγρασία.

 

Αν παρόλʼ αυτά εμφανιστούν έντομα, τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

 

Χρησιμοποιήστε γλάστρες με φυτά που απωθούν τα κουνούπια και τις μύγες. Ο βασιλικός είναι ένα τέτοιο φυτό. Η αρτεμισία (αψιθιά), το γαρύφαλλο και τα φύλλα κυπαρισσιού δεν είναι επίσης καθόλου αρεστά στα κουνούπια. Σε χώρους που δε θα σας ενοχλήσει η μυρωδιά τους, τον ίδιο ρόλο μπορούν να παίξουν το ξύδι και το κρεμμύδι.

Για επάλειψη στο δέρμα κυκλοφορούν στο εμπόριο προϊόντα με έλαιο σιτρονέλλας που είναι ένα καλό εντομοαπωθητικό.

Για τα μυρμήγκια, ρίξτε λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδείτε μπροστά σας. Μπορείτε επίσης να ανακατέψετε βόρακα με ζάχαρη και να βάλετε το μίγμα στους χώρους όπου συχνάζουν τα μυρμήγκια. Η τελική λύση αν τα μυρμήγκια επιμένουν είναι το ξύδι που τα θανατώνει ακαριαία.

Για τις κατσαρίδες, ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Χρησιμοποιήστε φλούδες από αγγούρι, τη μυρωδιά του οποίου την απεχθάνονται. Επίσης φύλλα δάφνης. Σε χαραμάδες και χώρους που συχνάζουν οι κατσαρίδες βάλτε βόρακα, είτε μόνο του, είτε με ζάχαρη για να τις προσελκύσει.

Γλάστρες με βασιλικό διώχνουν μύγες και κουνούπια.

Για να απαλλαγείτε από τα έντομα φυτών στον κήπο ή στις γλάστρες σας χωρίς τη χρήση συνθετικών φυτοφαρμάκων, μπορείτε να παρασκευάσετε τα δικά σας οικιακά εντομοκτόνα.

 

Σαπούνι Διαλύετε 50 γραμμάρια σαπούνι σε 1 λίτρο ζεστό νερό και ψεκάζετε.

 

Νερό με καπνό Βάζετε μια χούφτα καπνό σε 4 λίτρα ζεστού νερού και το αφήνετε για 24 ώρες. Στη συνέχεια ψεκάζετε με το διάλυμα. Προσοχή! Το διάλυμα αυτό είναι δηλητηριώδες. Κρατήστε το μακριά από παιδιά.

 

Καυτερές πιπεριές Βράζετε 2-3 καυτερές πιπεριές μαζί με μισό κρεμμύδι και μια σκελίδα σκόρδο. Τα αφήνετε για 2 μέρες και στραγγίζετε. Ψεκάζετε με το μίγμα. Μπορεί να φυλαχθεί στο ψυγείο για μελλοντική χρήση.

 

Τσουκνίδα Ένα καταπληκτικό παρασκεύασμα για προστασία από αφίδες και δυναμωτικό για τα φυτά. Βράζετε τσουκνίδες και ραντίζετε με το διάλυμα.

 

Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορούμε να έχουμε επίσης και με εκχυλίσματα άλλων φυτών όπως η φτέρη, το πολυκόμπι, το στεκούλι, το μελισσόχορτο, το χαμομήλι κλπ. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται με επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας.

 

Επίσης:

 

Τοξικά και εναλλακτικές

 

Το πλαστικό στην καθημερινή μας ζωή και οι εναλλακτικές

 

1. Πλαστική σακούλα – πάνινη σακούλα για τα ψώνια

2. Πλαστικά μπουκάλια νερού, αναψυκτικών – γυάλινα επιστρεφόμενα μπουκάλια, αλουμινένια, φτάνει μετά να τα ανακυκλώσουμε

3. Πλαστικές συσκευασίες τροφίμων κ άλλων ειδών – προτιμάμε τις χάρτινες ή γυάλινες συσκευασίες. Ο βασικός κανόνας πάντως είναι ότι γενικά αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις συσκευασίες

 

Εναλλακτικές στο PVC (πολυβινυλοχλωρίδιο) ως δομικό υλικό

 

1. Κεραμικοί σωλήνες για εσωτερικούς αγωγούς αποχέτευσης

2. Ξύλο, κεραμικά πλακάκια, λινόλαιο ή φελλός για τα πατώματα

3. Γυαλί για επιστέγαστρα και επικάλυψη επιφανειών

4. Κουφώματα ξύλινα ή ξύλινα –αλουμινένια για πλαίσια σε παράθυρα και πόρτες

5. Καουτσούκ για ηλεκτρικά καλώδια

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χαίρετε,

 

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με όλα αυτά τα ωραία οικολογικά και χειροποίητα αππορυπαντικά..

1. Βόρακα που βρίσκουμε? Δεν το βρίσκω και όσους έχω ρωτήσει δεν το γνωρίζουν.

2. ποιά η διαφορά με άσπρο και κόκκινο ξύδι?

3. Στα χειροποίητα αππορυπαντικά για το πλυντήριο, έχετε δεί διαφορά ή όχι? Σε πόσους βαθμούς πλένετε? Φεύγουν οι λεκέδες από τα ρούχα? ξεβάφουν? Χτές έφτιαξα μια δόση για να δώ τι γίνετε με πράσινο σαπουνι, σόδα, ξύδι και νερό (αλλού λένε και χονδό αλάτι) αλλά δεν είδα διαφορά.

4. Ποία η διαφορά τις μαγειρικής σόδας και σόδα πλυσίματος ( ούτε και αυτό βρίσκω)

5. Ενα εντομοκτόνο για σκνίπες ? το δωμάτιο των παιδιών μου για κάποιο λόγω έχει γεμίσει και δεν φεύγουν τα άτιμα.

 

Συγνώμη που σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χαίρετε,

 

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με όλα αυτά τα ωραία οικολογικά και χειροποίητα αππορυπαντικά..

1. Βόρακα που βρίσκουμε? Δεν το βρίσκω και όσους έχω ρωτήσει δεν το γνωρίζουν.

 

Σε μεγάλα φαρμακεία

 

2. ποιά η διαφορά με άσπρο και κόκκινο ξύδι?

Το κόκκινο μπορεί να ξεβάψει

 

3. Στα χειροποίητα αππορυπαντικά για το πλυντήριο, έχετε δεί διαφορά ή όχι? Σε πόσους βαθμούς πλένετε? Φεύγουν οι λεκέδες από τα ρούχα? ξεβάφουν? Χτές έφτιαξα μια δόση για να δώ τι γίνετε με πράσινο σαπουνι, σόδα, ξύδι και νερό (αλλού λένε και χονδό αλάτι) αλλά δεν είδα διαφορά

 

το ίδιο όπως και στα κοινά απορρυπαντικά

 

4. Ποία η διαφορά τις μαγειρικής σόδας και σόδα πλυσίματος ( ούτε και αυτό βρίσκω)

 

H μαγειρική είναι η διττανθρακική και μπορεί να φαγωθεί

ενώ η σόδα πλυσίματος είναι η ανθρακική σόδα ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ αλλά είναι κατάλληλη για το πλύσιμο αφού αντιδρά με τα άλατα που κάνουν το νερό σκληρό

 

http://www.wisegeek.com/what-is-soda-ash.htm

 

http://www.wisegeek.com/what-is-washing-soda.htm

 

 

5. Ενα εντομοκτόνο για σκνίπες ? το δωμάτιο των παιδιών μου για κάποιο λόγω έχει γεμίσει και δεν φεύγουν τα άτιμα.

 

Συγνώμη που σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=61788

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

που βρίσκουμαι σόδα πλυσίματος?

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω...

...τώρα τελευταία έμαθα κι εγώ την διαφορά μεταξύ μαγειρικής και πλυσίματος.:?

(χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής μόνο την μαγειρική που υπάρχει σε όλα τα σούπερ μάρκετ)

 

Μόλις μάθω θα σου πω...

 

εκτός εαν βρεθεί κάποιος να μας πει!....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, λαδι σε μπλουζα η οποια εχει πλυθει στο πλυντηριο με vanish αλλα δε βγηκε ο λεκες, τι κανουμε?

Εγω βαζω πανω υγρο που πλενω τα πιατα και καθαριζουν μια χαρα

4

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω...

...τώρα τελευταία έμαθα κι εγώ την διαφορά μεταξύ μαγειρικής και πλυσίματος.:?

(χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής μόνο την μαγειρική που υπάρχει σε όλα τα σούπερ μάρκετ)

 

Μόλις μάθω θα σου πω...

 

εκτός εαν βρεθεί κάποιος να μας πει!....:mrgreen:

Να μας πει να μας πει.....κι εγω την μαγειρική έβαζα:mrgreen:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, λαδι σε μπλουζα η οποια εχει πλυθει στο πλυντηριο με vanish αλλα δε βγηκε ο λεκες, τι κανουμε?

 

Δοκίμασε να το τρίψεις με οικιακή βενζίνη και μετά πάλι στο πλυντήριο!:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Για σόδα πλυσίματος δείτε στο κέντρο της Αθήνας στην Σωκράτους

Η σόδα για το πλύσιμο, δεν είναι κατάλληλη για κατανάλωση, αλλά είναι καλή για το πλύσιμο αφού αντιδρά με τα άλατα που κάνουν το νερό σκληρό.

 

Τώρα για βόρακα δεν έχω αξιωθεί να ρωτήσω την φαρμακοποιό μου αν δεν έχει ίσως μπορεί να μου παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια , πήγα πρωι πρωι σε φαρμακεια για βορακα ή βορικό οξύ και δεν πουλάνε, που αλλού μπορώ να βρώ?

Εγώ πάλι βορικό οξύ από φαρμακείο το είχα πάρει και μάλιστα μου το έφτιαξε και επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη είναι η σόδα πλυσίματος και άλλη η μαγειρική σόδα? (ρωτάει η άσχετη)

 

Για κόκκινο κρασί σε τραπεζομάντηλο, ξέρετε κάτι? Το έπλυνα με ACE και μετά στο πλυντήριο και δε βγήκε... Έχω σκάσει, είναι το αγαπημένο μου τραπεζομάντηλο. Και δεν είναι και άσπρο να το πλακώσω στις χλωρίνες!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλη είναι η σόδα πλυσίματος και άλλη η μαγειρική σόδα? (ρωτάει η άσχετη)

Ναι άλλο το ένα άλλο το άλλο βέβαια και τα 2 την ίδια δουλεία κάνουν αλλά νομίζω ότι η σόδα πλυσίματος που την αγοράζεις χύμα είναι φθηνότερη

 

Για κόκκινο κρασί σε τραπεζομάντηλο, ξέρετε κάτι? Το έπλυνα με ACE και μετά στο πλυντήριο και δε βγήκε... Έχω σκάσει, είναι το αγαπημένο μου τραπεζομάντηλο. Και δεν είναι και άσπρο να το πλακώσω στις χλωρίνες!

δοκίμασε να βάλεις το σημείο που έχει τον λεκέ σε ένα ποτήρι/μπόλ κάτι τέλος πάντων με νερό και σόδα (κάνει και η μαγειρική) :lol::lol: και μετά στο πλυντήριο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...