Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΜΗΠΩΣ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΥΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΑΤΙΣΩ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΟΣ ΑΠ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ???ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ Κ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΧΑΛΙΑ Κ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΩ ΜΕ ΚΑΛΥΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
αυτό βρήκα

 

:arrow: ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΟΥΡΑ

Ξεπλύνετε πολύ καλά με κρύο νερό και πλύνετε αμέσως κανονικά . Αν ο λεκές έχει ήδη στεγνώσει , μουλιάστε το ρούχο σε νερό με υγρό απορρυπαντικό και μετά πλύνετε κανονικά . Για επίμονους λεκέδες , μουλιάστε το για λίγο σε οξυζενέ .

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

και....γκουχ.... η κηρομπογιά πώς βγαίνει από τις μοκέτες?????? ....???

 

να είναι τι ίδιο;;;

 

? ΛΕΚΕΔΕΣ ΑΠΟ ΚΕΡΙ

Ξύστε το κερί που έμεινε στην επιφάνεια του υφάσματος. Βάλτε το ύφασμα ανάμεσα σε 2 κομμάτια από χαρτί κουζίνας ή απορροφητική πετσέτα κουζίνας και σιδερώστε μέχρι να λιώσει το κερί και να απορροφηθεί από το χαρτί. Μετά τρίψτε απαλά με πανί ή σφουγγάρι βρεγμένο με βενζίνη και πλύντε κανονικά.

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει στα συρτάρια της ντουλάπας κάτι αυτοκόλλητα ασφαλείας για να μην τα ανοίγει ο μικρός. Τώρα που ο μικρός λίγο μεγάλωσε τα ξεκόλλησε όλα και έχει μείνει πάνω στο ξύλο όλη η κόλα. Έχω προσπαθήσει με τον αρμοκαθαριστή αλλά δεν φύγανε. Καμμιά ιδέα ?

 

βρήκα αυτό

 

? ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΑ

Εξαρτάται από τη σύνθεσή της . Αν είναι διάφανη , τρίψτε το λεκέ με λίγο ασετόν ή με ειδικό διαλυτικό για συνθετικές μπογιές . Αν είναι λευκή και παχύρρευστη , πλύνετε το ύφασμα με κρύο νερό και τρίψτε το λεκέ με ένα μείγμα νερού και αμμωνίας . Ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν είναι με βάση το βινύλιο , τρίψτε το λεκέ με λίγο ξίδι διαλυμένο σε νερό .

 

αλλά ξέρω για κόλλα σε ξύλο πως τρίβουμε με λίγο χλιαρό νερό με σαπούνι ή ακόμη και με οινόπνευμα (δοκίμασε σε μη εμφανές σημείο όμως πρώτα! μη σο θολώσει το ξύλο!)

τέλος εγώ έχω αφαιρέσει πολυκαιρισμένη κόλλα από σελοτέιπ με το μπλε οικολογικό πανάκι!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

• ΞΕΒΟΥΛΩΜΑ ΣΩΛΗΝΩΝ

Ρίξτε στη σωλήνα μισή κούπα σόδα μαγειρική και μία κούπα ξύδι. Αφήστε το μείγμα να αφρίσει επί 10 λεπτά, και μετά αδειάστε μία τσαγέρα βραστό νερό.

 

• ΒΟΥΛΩΜΕΝΟΙ ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ

Ένας αποτελεσματικός τρόπος για τους βουλωμένους νεροχύτες με λίπη είναι να ρίξετε στη σωλήνα μια κούπα αλάτι και μια κούπα σόδα μαγειρικής και μετά βραστό νερό .

 

 

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ

Η σόδα καθαρίζει και απολυμαίνει χαλιά. Ένα ελαφρό στρώμα σόδας επάνω στο χαλί, αφήστε την επί μισή ώρα και μετά τραβήξτε την με την ηλεκτρική σκούπα.

 

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΞΥΔΙ ΣΤΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ

Μισή κούπα σόδας και μισή κούπα ξύδι κρατά τις σωληνώσεις υδραυλικών πάντα καθαρές, ενώ ταυτόχρονα τις απολυμαίνει.

 

• ΣΚΩΡΟΙ ΚΑΙ ΓΑΡΙΦΑΛΛΟ

Αποφύγετε την ναφθαλίνη για να φυλάξετε τα ρούχα σας από τον σκόρο. (Είναι καρκινογόνος ουσία). Βάλτε ανάμεσα στα ρούχα, τσέπες κλπ., ολόκληρα κομμάτια από το εξαίσιο μπαχαρικό, το γαρύφαλλο (cloves), αποτελεσματικό, ασφαλές, και μυρωδάτο.

 

• ΚΕΡΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Κερί που έσταξε σε κηροπήγια ή άλλα αντικείμενα, βγαίνει πολύ εύκολα, αν τα τοποθετήσετε στη κατάψυξη μερικές ώρες.

 

 

• ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΕΣ

Αν έχετε πετσέτες με χτυπητούς χρωματισμούς και θέλετε να τις διατηρήσετε όμορφες, προσθέστε στο πρώτο πλύσιμό τους μια κούπα αλάτι στο νερό. Το αλάτι σταθεροποιεί τα χρώματα, που πλέουν, θα παραμείνουν ζωντανά και έντονα επί πολύ περισσότερο χρόνο!

 

 

• ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΤΣΙΓΑΡΟΥ

Το χειμώνα που ανάβει το καλοριφέρ , τοποθετήστε πάνω ένα μικρό γυάλινο μπολ με νερό και λίγο ξίδι .Το ξίδι "διαλύει " τις μυρωδιές του τσιγάρου και κάνει πιο υγιεινή την ατμόσφαιρα .

 

 

• ΤΣΙΓΑΡΙΛΑ

Ρίξτε στα τασάκια λίγη βανίλια σε σκόνη . Έτσι , κάθε φορά που θα σβήνετε τα τσιγάρα σας θα μυρίζει βανίλια , εξουδετερώνοντας την τσιγαρίλα . Το ίδιο μπορείτε να εφαρμόσετε και στα τασάκια του αυτοκινήτου .

 

 

• ΧΑΛΙ ΚΑΙ "ΦΡΕΣΚΑΡΙΣΜΑ"

Μια απλή λύση για το "φρεσκάρισμα" του χαλιού είναι ο καθαρισμός του με λευκό ξύδι και νερό (ένα μέρος λευκό ξύδι προς τρία μέρη νερό). Το ξύδι είναι κατάλληλο για τη συντήρηση του χαλιού , για την αντιμετώπιση τοπικών λεκέδων και τέλος, προσθέτει μια ξεχωριστή γυαλάδα στα χρώματά του και τα αναζωογονεί.

 

 

• ΑΡΩΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Για να έχετε πάντα ένα ευχάριστο, διακριτικό και πάνω απ` όλα υγιεινό άρωμα στο σπίτι, σας χρειάζονται μόνο δύο δόσεις βανίλιας,που βάζουμε στα γλύκα, και η ηλεκτρική σας σκούπα. Ρουφήξτε τη σκόνη βανίλιας με τη σκούπα την ώρα που καθαρίζετε το σπίτι. Όταν τελειώσετε, το άρωμά της θα διαχέεται ευχάριστα παντού. Στα επόμενα σκουπίσματα δεν χρειάζεται να ξαναπροσθέσετε βανίλια.

 

• ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ

Μαγειρική σόδα και ξίδι : Ρίξτε στη λεκάνη σόδα και στη συνέχεια ψεκάστε με ξίδι και τρίψτε καλά με το ειδικό σκουπάκι . Η λεκάνη θα καθαρίσει τέλεια και θα μυρίζει όμορφα .

Για το βαθύ καθαρισμό της μπανιέρας απλώστε σε ένα σφουγγάρι ξίδι και σκουπίστε την . Στη συνέχεια χρησιμοποιήστε τη σόδα σαν να ήταν σκόνη καθαρισμού και τρίψτε δυνατά με ένα υγρό σφουγγάρι . Ξεβγάλετε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω δεν θα ειμαι αντικειμενικη γιατι ΛΑΤΡΕΥΩ τις γατες και εχω δυο, τωρα που σας γραφω καθεται στα ποδια μου και μου γλυφει το χερι.

Θα σας πω ομως κατι αλλο. Εχετε ακουσει την παροιμια που λεει '' Οταν λειπει ο γατος χορευουν τα ποντικια; '' Σας πληροφορω οτι ειναι πολυ σοφη γιατι εμεις καλοκαιρι και φθινοπωρο πηξαμε στα ποντικια κι αν δεν ειχαμε μια τριτη γατα ΦΟΝΙΑ στον κηπο να εκτελει καθε μερα απο ενα εως τρια καταλαβενετε τι θα ειχε γινει μεσα στο σπιτι. Επισης να σας πω οτι ειχαμε κι ενα ατυχημα με ενα που μπηκε μεσα και τρεις ημερες δεν μπορουσαμε να το πιασουμε με τιποτα ουτε με φακες ουτε με κατι αλλα που κολανε πανω τα ποντικια ουτε με τιποτα. Παλι η γατα καθαρισε!

Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε. Κι επειδη ξερω οτι θα με ρωτησετε που μενω σας λεω οτι μενω σε αυτονομη κατοικια μεζονετα στα νοτια προαστια με κηπο και πισινα.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε.

 

frinda μου εγω πάντως εξακολουθω να μην τις θέλω.Και πριν εμφανιστουν δεν ειχαμε κρουσματα με ποντικια ετσι και αλλιως,αλλά και να εμφανιστούν ποντικια περνουμε τηλεφωνο μια εταιρια για μυοκτονιες και τελειωσε το θεμα.

Ενας αλλος λόγος που θελω να τις απομακρυνω χωρις να τις βλάψω ειναι οτι ακουσα καποιους δεθεν ανθρωπους απο τη γειτονια να θελουν να τις ρίξουν φαρμακο.Ε ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσάκια μου καλά που τόοοοοσο μας έχετε βοηθήσει, για ρίξτε και τα φώτα σας στην απορία μου αν ξέρετε.πώς να καθαρίσω το φούρνο;έχω ένα σπρέι πολύ καλό αλλα μυρίζει πολύ έντονα και επειδή έχω στον ίδιο χώρο και το παιδί δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω.έχετε καμια ιδέα :?::?::?:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

? ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ

Ο καθαρισμός του φούρνου είναι από τις πλέον σκληρές εργασίες στο σπίτι γι' αυτό απαιτούνται και σκληρά χημικά. Χρησιμοποιήστε ακίνδυνα υλικά όπως αλάτι, σόδα, και βορικό οξύ. Βάλτε 2 κουταλιές σούπας υγρό σαπούνι, 2 κουταλιές βορικό οξύ, ανακατέψτε το και φυλάξετέ το σε ένα πλαστικό μπουκάλι ψεκάσματος. Με το μείγμα αυτό μπορείτε να ψεκάζετε το φούρνο και να τα αφήνετε 20 λεπτά. Μετά τρίψτε τον.

 

:arrow:http://www.fourtounis.gr/diafora/mirodies.html

 

edit το βορικό οξύ το βρίσκεις σε φαρμακείο! είναι μια άσπρη σκόνη!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε. Κι επειδη ξερω οτι θα με ρωτησετε που μενω σας λεω οτι μενω σε αυτονομη κατοικια μεζονετα στα νοτια προαστια με κηπο και πισινα.

Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να μας καλέσεις για καφέ στον κήπο δίπλα στην πισίνα άμεσα, για να το διαπιστώσουμε και με τα μάτια μας, αλλά και το καλοκαίρι με μπάνιο στην πισίνα, για να διαπιστώσουμε ότι η δράση των γατών είναι εξίσου καλή και το καλοκαίρι και ότι παρέχεται ασφάλεια εντός της πισίνας όντας κολυμπούμενες από επιθέσεις ποντικιών.. :mrgreen::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γι αυτο σας λεω σκεφθειτε το καλα εσεις που θελετε να τις διωξετε γιατι οι γατες ειναι τα πιο καθαρα ζωα, τα ποντικια .... δεν χρειαζεται να σας το πως εγω ...το ξερετε. Κι επειδη ξερω οτι θα με ρωτησετε που μενω σας λεω οτι μενω σε αυτονομη κατοικια μεζονετα στα νοτια προαστια με κηπο και πισινα.

Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να μας καλέσεις για καφέ στον κήπο δίπλα στην πισίνα άμεσα, για να το διαπιστώσουμε και με τα μάτια μας, αλλά και το καλοκαίρι με μπάνιο στην πισίνα, για να διαπιστώσουμε ότι η δράση των γατών είναι εξίσου καλή και το καλοκαίρι και ότι παρέχεται ασφάλεια εντός της πισίνας όντας κολυμπούμενες από επιθέσεις ποντικιών.. :mrgreen::lol:

 

επισης, οι δικες μου γατες ζητουν επιμονως, να ερθουν να μεινουν στο δικο σου σπιτι, γιατι στο δικο μου εχουν πηξει στα χωραφια... επισης διεκδικουν και κεινες πισινα.. καθοτι εδω μπορουν να τσαλαβουτησουν μονο σε μια γουρνα με βροχονερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ :):):) Η πισινα δεν ειναι για τις γατες ... :):):)

Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι! Οι δυο γατες ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και μονο η μια η αλητογατα που μας εχει ερθει απο διπλα ειναι η γατα ΦΟΝΙΑΣ! :evil::evil::evil:

Αυτη ομως αξιζει οσο χιλιες γατες δωματιου, δεν μπορω να πω.

Η μυκοκτονια παντως ειναι πολυ επικινδυνη οταν εχεις μωρο στο σπιτι γιατι καποια τιγμη δεν θα βγει κι αυτο στον κηπο να παιξει; Μετα για σκεφθειτε τα πουλακια τα κακομοιρα αυτα τι φταινε;

Οποτε θελετε παντως ειστες ευπροσδεκτες στο σπιτι μου!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ :):):) Η πισινα δεν ειναι για τις γατες ... :):):)

Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι!

εγώ γιατί στα 5 μέτρα από το σπίτι βλέπω τα σώβρακα της μπουγάδας της χοντρής απέναντι???

:cry::cry::cry::D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τώρα θα δοκιμάσω με ασετόν και οινόπνευμα και αυριο με καθαρή βενζίνη και αμμωνία (γιατί δεν έχω και θα αγοράσω αυριο) και θα σας πω ποιο απο όλα έκανε δουλειά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κατάχρηση του θέματος και να ρωτήσω πως φεύγουν τα περιστέρια;

Έχουν κάνει φωλιά στον πάνω όροφο που είναι γιαπί και μου έχουν κάνει χάλια τις τέντες αλλα και κάποια σημεία στο μπαλκόνι και δεν κάνω άλλη δουλεια από το να καθαρίζω σ@$#α. Έχουμε κρεμάσει cd αλλά τίποτα τι άλλο να κάνω;

Mια πολύ καλή ιδέα :idea: είναι να πάρεις την γάτα της Δάλιας για να κυνηγά τα περιστέρια.

Έτσι εσύ θα γλυτώσεις από τα περιστέρια και η Δάλια από την γάτα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ :):):) Η πισινα δεν ειναι για τις γατες ... :):):)

Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι!

εγώ γιατί στα 5 μέτρα από το σπίτι βλέπω τα σώβρακα της μπουγάδας της χοντρής απέναντι???

:cry::cry::cry::D

Κάτι έκανες στο πηγάδι εσύ..................σε είδα :shock:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κατάχρηση του θέματος και να ρωτήσω πως φεύγουν τα περιστέρια;

Έχουν κάνει φωλιά στον πάνω όροφο που είναι γιαπί και μου έχουν κάνει χάλια τις τέντες αλλα και κάποια σημεία στο μπαλκόνι και δεν κάνω άλλη δουλεια από το να καθαρίζω σ@$#α. Έχουμε κρεμάσει cd αλλά τίποτα τι άλλο να κάνω;

Mια πολύ καλή ιδέα :idea: είναι να πάρεις την γάτα της Δάλιας για να κυνηγά τα περιστέρια.

Έτσι εσύ θα γλυτώσεις από τα περιστέρια και η Δάλια από την γάτα :wink:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol

εγώ λέω ολες να τις παρει οχι μονο την μια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...