Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NORDIC WALKING


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 48 δημοσιεύσεις

  • C@t

    C@t 18 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 11 δημοσιεύσεις

  • myrto

    myrto 9 δημοσιεύσεις

51TXHR3084L._SS500_.jpg

 

H συγκεκριμένη μαμά φοράει λάθος μάρσιπο, κατά τ' άλλα και μπαστούνι κρατάει (ακόμη και αν δεν είναι nordic...) και παιδί έχει και το βουνό μια χαρά το βρίσκω! :D

 

Ελα ...mei tai ειναι :wink::D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σου πα που το προηγουμενο Σ/Κ εβλεπα συνέχεια κοσμο με τα μπαστουνια και να περπατά ? Ειχε πολυ καλο καιρο και ξεχύθηκαν σαν τα σαλιγκάρια ...

Ολο στο μυαλο μου σ΄ειχα !!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σου πα που το προηγουμενο Σ/Κ εβλεπα συνέχεια κοσμο με τα μπαστουνια και να περπατά ? Ειχε πολυ καλο καιρο και ξεχύθηκαν σαν τα σαλιγκάρια ...

Ολο στο μυαλο μου σ΄ειχα !!! :D

 

:D Το θυμάμαι!

Είναι οι αλληλεπιδράσεις! Θυμάσαι τότε που η Μαρία είχε πολλά μπρόκολα; Μετά τη μπροκολοσυζήτηση πήγα ΣΜ και πήρα μπρόκολα! :lol:

 

Πάντως παρέα στο περπάτημα και στο σκι ακόμη δεν βρήκα. Η καημένη η Φρύνη έσπασε το χέρι της τη φορά που δεν ανέβηκα και τώρα περιμένω να αναρρώσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ελα ...mei tai ειναι :wink::D

 

Το ξέρω αλλά είπα να τονίσω την αντίθεση του να περπατάς και να πετάς! :lol:

 

Παρ' όλα αυτά είναι λάθος τοποθετημένο το μωρό, όταν κοιτάει μπροστά, απομακρύνεται από το σώμα της μαμάς και επιβαρύνει περισσότερο (το κατάλαβα σήμερα που έβαλα έτσι τη μικρή για να παρακολουθήσει τη γιορτή του Νηπιαγωγείου, ενώ όταν τη βάζω προς εμένα και περπατάω στο πάρκο για κανά μισάωρο με τρία τέταρτα -καλά είναι για αρχή, σταδιακά θα το αυξήσω- δεν καταλαβαίνω τίποτα!) Ναι, ναι, ξεκίνησααααα!!! :lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ελα ...mei tai ειναι :wink::D

 

Το ξέρω αλλά είπα να τονίσω την αντίθεση του να περπατάς και να πετάς! :lol:

 

Παρ' όλα αυτά είναι λάθος τοποθετημένο το μωρό, όταν κοιτάει μπροστά, απομακρύνεται από το σώμα της μαμάς και επιβαρύνει περισσότερο (το κατάλαβα σήμερα που έβαλα έτσι τη μικρή για να παρακολουθήσει τη γιορτή του Νηπιαγωγείου, ενώ όταν τη βάζω προς εμένα και περπατάω στο πάρκο για κανά μισάωρο με τρία τέταρτα -καλά είναι για αρχή, σταδιακά θα το αυξήσω- δεν καταλαβαίνω τίποτα!) Ναι, ναι, ξεκίνησααααα!!! :lol::lol:

 

Εγω σημερα που πηγαμε στο ΙΚΕΑ την ειχα 1 1/2 ωρα συνεχόμενα να κοιτάει μπροστά , καναμε διαλλειμα για καφε και συνεχίσαμε αλλη 1 ωρα ! Δεν κατάλαβα τιποτα . Μην σου πω οτι οσο μεγαλώνει ειναι καλύτερα :D Μαλλον δνε την τοποθετεις σωστά .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! και εις ανώτερα! :lol:

 

Τώρα δηλαδή, μ' αυτό το εις ανώτερα, μου βάζεις ιδέες ότι θα μπορούσα να πετάξω; :lol::lol::lol:

 

να πετάξεις, να ανέβεις πιο ψηλά, να κάνεις καλύτερους χρόνους, μεγαλύτερες αποστάσεις... όλα μαζί! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια μου καλη μου κοπελα στον ουρανο σε εψαχνα και στη γη σε βρισκω!!!!!! :lol::lol::lol: Μπηκα να πω στις κοπελες να μη γραφουν τις επικεφαλλιδες στα αγγλικα γιατι δε τα μιλαμε και ολες εδω που τα λεμε και σε βρισκω μπροστα μου!!!! Σε παρακαλλω, οποια εχει γραψει θεμα στο θηλασμο να βαζει και τη μεταφραση. Με τιτλο NORDIC WALKING!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Είμαστε αναγκαστικά multilingual!

Δεν ξέρω καν πως ακριβώς μεταφράζεται το nordic walking, το περπάτημα με μπαστούνια δεν μου αρέσει! άλλωστε αν πας να ζητήσεις μπαστούνια θα πρέπει να πεις ότι τα θέλεις για nordic walking!!!

 

Έμαθα αγγλικά λόγω προβλημάτων στο θηλασμό! Δεν είχα να διαβάσω τίποτα άλλο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.actumontagne.com/l-envol-du-ski-a-chamonix-article_0569.html

 

sofuka κάνε κλικ στο βιντεάκι πάνω δεξιά!

 

Aααα! Έχουμε ξεφύγει τελείως εδώ πέρα μου φαίνεται! :lol:

Εγώ είπα πως ξεκίνησα περπάτημα στο πάρκο ζαλωμένη με το μωρό κι εσύ μου βάζεις βίντεο με αεροπλανικά και τούμπες και κόλπα! :shock: Το έβλεπα, το έβλεπα και προσπαθούσα να κατλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής... Δεν ξέρω και γαλλικά... :lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Aααα! Έχουμε ξεφύγει τελείως εδώ πέρα μου φαίνεται! :lol:

Εγώ είπα πως ξεκίνησα περπάτημα στο πάρκο ζαλωμένη με το μωρό κι εσύ μου βάζεις βίντεο με αεροπλανικά και τούμπες και κόλπα! :shock: Το έβλεπα, το έβλεπα και προσπαθούσα να κατλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής... Δεν ξέρω και γαλλικά... :lol::lol:

 

:lol:τα βλέπω αυτά για να παίρνω κουράγιο όταν πέφτω στο ίσωμα! :lol:

σηκώνομαι και λέω: ε, δεν είναι τόσο δύσκολο, θα ισορροπήσω! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πολύ καλύτερο από τον διάδρομο και δεν επιβαρύνει τόσο αρνητικά τα οστά (γιατί ο διάδρομος εμένα με αχρήστεψε!) :D

sofuka...

τι εννοεις οτι ο διαδρομος σε αχρηστεψε???

αν μπορεις δωσε μου λεπτομερειες....

μηπως δεν ηταν αντικραδασμικος???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλύτερο από τον διάδρομο και δεν επιβαρύνει τόσο αρνητικά τα οστά (γιατί ο διάδρομος εμένα με αχρήστεψε!) :D

sofuka...

τι εννοεις οτι ο διαδρομος σε αχρηστεψε???

αν μπορεις δωσε μου λεπτομερειες....

μηπως δεν ηταν αντικραδασμικος???

 

Δεν ξέρω αν ήταν αντικραδασμικός :? Εγώ είχα ένα πρόβλημα στην ηβική σύμφυση, από τις εγκυμοσύνες, επειδή τα παιδιά ήταν μεγάλα, είχε πάθει διάταση. Ο διάδρομος το έκανε πολύ χειρότερο. Όταν σταμάτησα τον διάδρομο και συνέχισα γυμναστική με βάρη, χειροτέρεψε κι άλλο. Τελικά βελτιώθηκε όταν έκανα γυμναστική με πολλές διατάσεις (ταεκβοντο). Λογικά αν δεν έχεις πρόβλημα δεν θα σε πειράξει, αλλά πάντα τα μηχανήματα θέλουνε προσοχή! Το ελλειπτικό αντίθετα, δεν με ενοχλούσε καθόλου.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα παντού και δεν βρήκα μπαστούνια για nordic walking! :twisted:

 

Στο intersport είχε ένα ζευγάρι χωρίς τα απαραίτητα λάστιχα για σκληρό δάπεδο (άσφαλτο, τσιμέντο, βράχο).

 

Τελικά πήρα ένα ζευχάρι trekking poles για να ξεκινήσω με σκοπό να τα δώσω στο Θαλή μόλις βρω ένα ζευγάρι μπαστούνια όπως τα θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα πως μου ξεφυγε τετοιο ποστ;;;;;

Αγλαια συγχαρητηρια δηλωνω αμεσα συμμετοχη!!!

Στοχος μου ειναι την Ανοιξη (Μυρτωωωωω) να κανω και την πρωτη οριβατικη μου εκδρομη με το ζουζουνι και το μει ται...Προς το παρον περπαταω μιση με μιαωρα την ημερα εξερευνωντας την καινουρια γειτονια και τη φοραω συνηθως πισω!!!!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

snow report

 

το χιονοδρομικό κέντρο Βασιλίτσας είναι ανοιχτό με 1,5 μέτρο χιόνι. Είναι μαλακό (κοινώς σούπα) αλλά την Παρασκευή θα πέσει η θερμοκρασία και θα στρώσει!

 

το Καϊμακτσαλάν έχει 2 μέτρα χιόνι στα χαμηλά και 3 μέτρα χιόνι στην κορυφή! για την ώρα είναι κλειστό (σούπα) αλλά αναμένεται να ανοίξει!

 

το σκέφτομαι για Κυριακή!

Όσες πιστές προσέλθετε!

 

Έτσι όπως πάει ο καιρός, μπορεί να ψήσουμε αρνί στο χιονοδρομικό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με κίνδυνο να μείνω μετεξεταστέα επειδή δεν πρόσεχα, θα ρωτήσω:

Τι διαφορά έχουν τα μπαστουνια του nordic walking από τα μπατόν της ορειβασίας;;;

Νομιζω λοιπον οτι εχουν πολλα κοινα με αυτα του ορειβατικου σκι;;;; Μηπως θα μεινω κι εγω;;;;

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάμε πάλι. Και του ορειβατικού σκι, σε τι διαφέρουν από τα μπατόν της ορειβασίας; Χα,χα, εντάξει, θα βγω μόνη μου από την τάξη! :D

 

 

Με λίγα λόγια αυτό που ρωτάω είναι : Οταν κάνω πεζοπορία χωρίς χιόνι πολλές φορές χρησιμοποιώ τα μπατόν γιατί επιβαρύνω λιγότερο τα γόνατα μου. Αυτό θεωρείται nordic walking; Και αν όχι, ποιά η διαφορά;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...