Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τηλεοπτική εκπομπή και θηλασμός


Recommended Posts

Θεωρώ ότι μπορώ να βάλω εδώ το θέμα.

Συγχαρητήρια στην εκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη αλλά και στην μητέρα που συμετείχε στην εκπομπή της Τρίτης 20/11 με θέμα τον μητρικό θηλασμό. Από τις πολύ λίγες εκπομπές που ασχολήθηκαν με το θέμα! Μακάρι το παράδειγμα να ακολουθήσουν και άλλες εκπομπές.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οντως καλη η εκπομπη και χρειαζεται ενημερωση ο κοσμος. Αλλα η συγκεκριμενη μητερα το εχασε για μενα και εβγαλε μια "ψιλουστερικη" φαση με το παιδι της εκει που το κοιμιζει στο ιδιο δωματιο σε προεκταση του κρεβατιου που ανα πασα στιγμη μπαινει αναμεσα κ.λ.π. Θελω να ελπιζω οτι τελικα εκανε καλο αυτη η εκπομπη και οχι κακο. Γιατι σε συζητηση με την δικια μου γυναικα το τελευταιο κομματι λειτουργησε αρνητικα και παρεσυρε και καποια θετικα μηνυματα της συγκεκριμενης συνεντευξης. Βεβαια και οι δυο μας θεωρουμε οτι το παιδι στην περιπτωση φυσικα που υπαρχει η δυνατοτητα στο σπιτι, απο μικρο πρεπει να εχει τον χωρο του. Η μπεμπα μας ειναι κοντα 2,5 μηνων και ηδη την κοιμιζουμε στο δωματιο της. Για τον θυλασμο δεν ξερω βεβαια αν καταφερω να την πεισω να το κανει περα απο το εξαμηνο. Ελπιζω να την πεισω να το τραβηξει οσο παει γιατι η μικρουλα μας ειναι και δυσκολη. Μπορει να θυλαζει η γυναικα μου και 1,5 ωρα καθε φορα γιατι πινει λιγο, σταματαει, ξανα κλαιει, τρωει λιγο..και ξανα !!

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

Οντως καλη η εκπομπη και χρειαζεται ενημερωση ο κοσμος. Αλλα η συγκεκριμενη μητερα το εχασε για μενα και εβγαλε μια "ψιλουστερικη" φαση με το παιδι της εκει που το κοιμιζει στο ιδιο δωματιο σε προεκταση του κρεβατιου που ανα πασα στιγμη μπαινει αναμεσα κ.λ.π. Θελω να ελπιζω οτι τελικα εκανε καλο αυτη η εκπομπη και οχι κακο. Γιατι σε συζητηση με την δικια μου γυναικα το τελευταιο κομματι λειτουργησε αρνητικα και παρεσυρε και καποια θετικα μηνυματα της συγκεκριμενης συνεντευξης. Βεβαια και οι δυο μας θεωρουμε οτι το παιδι στην περιπτωση φυσικα που υπαρχει η δυνατοτητα στο σπιτι, απο μικρο πρεπει να εχει τον χωρο του. Η μπεμπα μας ειναι κοντα 2,5 μηνων και ηδη την κοιμιζουμε στο δωματιο της. Για τον θυλασμο δεν ξερω βεβαια αν καταφερω να την πεισω να το κανει περα απο το εξαμηνο. Ελπιζω να την πεισω να το τραβηξει οσο παει γιατι η μικρουλα μας ειναι και δυσκολη. Μπορει να θυλαζει η γυναικα μου και 1,5 ωρα καθε φορα γιατι πινει λιγο, σταματαει, ξανα κλαιει, τρωει λιγο..και ξανα !!

 

Επειδή την παρακολούθησα την εκπομπή συμφωνώ απολύτως στο άνω θέμα , αλλά στο θέμα θηλασμός ήταν αρκετά ενημερωτική!

Link to comment
Share on other sites

Οντως καλη η εκπομπη και χρειαζεται ενημερωση ο κοσμος. Αλλα η συγκεκριμενη μητερα το εχασε για μενα και εβγαλε μια "ψιλουστερικη" φαση με το παιδι της εκει που το κοιμιζει στο ιδιο δωματιο σε προεκταση του κρεβατιου που ανα πασα στιγμη μπαινει αναμεσα κ.λ.π.

 

Τα 4/5 του πληθυσμού το πλανήτη δεν έχουν καν την πολυτέλεια του χωριστού δωματίου και κοιμούνται όλοι στο ίδιο δωμάτιο...

 

Στη χώρα μας μόλις πριν μισό αιώνα απέκτησαν πολλά νοικοκυριά την πολυτέλεια των χωριστών δωματίων, ακόμη και όταν υπήρχαν διαθέσιμα δωμάτια δεν υπήρχε κεντρική θέρμανση....

 

Για να μην πάμε μακριά, στη γειτονική Τουρκία θεωρείται δεδομένο ότι το παιδί θα κοιμάται με τους γονείς μέχρι τα δύο τουλάχιστον... Είναι ψιλοϋστερικές οι μητέρες εκεί;

 

Δεν είναι η μητέρα ψιλοϋστερική. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστήνει να κοιμάται το παιδί δίπλα στη μητέρα για να καταφέρει να θηλάσει.

 

 

Βεβαια και οι δυο μας θεωρουμε οτι το παιδι στην περιπτωση φυσικα που υπαρχει η δυνατοτητα στο σπιτι, απο μικρο πρεπει να εχει τον χωρο του. Η μπεμπα μας ειναι κοντα 2,5 μηνων και ηδη την κοιμιζουμε στο δωματιο της.

 

Τα ποσοστά του Συνδρόμου Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου (SIDS) που εμφανίζεται κυρίως το πρώτο εξάμηνο της ζωής του παιδιού και λιγότερο το δεύτερο εξάμηνο (μετά το χρόνο σχεδόν μηδενίζεται η πιθανότητα) μειώνονται στατιστικώς σημαντικά όταν το παιδί κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τουλάχιστον έναν ενήλικα. Γι αυτό συστήνουν τουλάχιστον το πρώτο εξάμηνο κοινό ύπνο στο δωμάιο.

 

Μπορεί να μη σας βολεύει γιατί χρειάζεστε εσείς το χώρο σας και καλά κάνετε και έχετε αλλού το παιδί (δικό σας είναι ότι θέλετε κάνετε) αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί ανάγκες του παιδιού αλλά δικές σας.

 

Μπορεί να μη σας ταιριάζει το μοντέλο ζωής στο οποίο οι γονείς ανταποκρίνονται πλήρως στις ανάγκες του μωρού, από αυτό μέχρι να χαρακτηρίζετε κάπως τη μητέρα που ανταποκρίνεται υπάρχει μεγάλη διαφορά.

 

Αλήθεια πώς θα σου φαινότανε αν η γάτα σου άφηνε τα γατάκια μόνα τους στο ένα δωμάτιο και πήγαινε να κοιμηθεί στο άλλο για να έχει την ησυχία της; Είμαι σίγουρη ότι δεν θα το θεωρούσες φυσιολογικό.

 

Κανένα θηλαστικό στον πλανήτη δεν αφήνει μόνα τα νεογέννητα για ύπνο τουλάχιστον μέχρι αυτά να μπορούν να περπατήσουν και να μπορούν να πάνε να βρούνε τη μαμά τους....

 

Ακόμη και στο δυτικό πολιτισμό υπάρχουν μητέρες που νιώθουν άνετα να ανταποκρίνονται πλήρως στις ανάγκες των βρεφών τους και των νηπίων τους. Μπορεί να μην είναι η πλειοψηφία στη δικη μας κοινωνία αλλά είναι η πλειοψηφία σε παγκόσμιο επίπεδο... :wink:

 

http://www.bygpub.com/natural/family-bed.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε Αγλαία μου μέχρις ένα σημείο συμφωνώ , αλλά το παιδάκι δεν ήταν νεογέννητο και δεν ήταν απλά στο ίδιο υπνοδωμάτιο με τους γονείς αλλά ουσιαστικά μέσα στο κρεβάτι τους!!!

Αυτό συγνώμη αλλά δεν είναι σωστό ούτε για το παιδί που κοντέυει να γίνει 2 ετών! ούτε για την προσωπική ζωή του ζευγαριού!!! :shock: Καλύτερο είναι να ξυπνήσει το βράδυ από το ταρακούνημα και να τους πιάσει στα πράσα :oops: ; ή να κοιμάτε ήσυχο στο κρεβάτι του ή ακόμη καλύτερα στο δωμάτιό του :wink: ;;;

Επειδή θηλάζει και μπορεί να θηλάζει ακόμη για χρόνια δεν σημαίνει οτι το ζευγάρι δεν θα έχει και τις προσωπικές του στιγμές και θα λειτουργεί η γυναίκα αποκλειστικά σαν τροφός!!!

Μη λέμε και υπερβολές, αλλά να κοιτάμε να είμαστε λογικοί και όχι φανατικοί!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο είναι να ξυπνήσει το βράδυ από το ταρακούνημα και να τους πιάσει στα πράσα :oops: ;

 

:shock::shock::shock:

 

Η μητέρα δεν είπε πουθενά ότι κάνουν σεξ στο κρεβάτι δίπλα στο παιδί! Πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

 

Κι εμείς κοιμίζαμε το παιδί στο κρεβάτι μας αυτό δε σήμαινε ότι κάναμε σεξ δίπλα του!!! :shock:

 

Το κοιμίζαμε στο κρεβάτι όπου θα την έβγαζε όλη τη νύχτα και ότι θέλαμε το κάναμε στα άλλα δωμάτια του σπιτιού.

 

Επειδή θηλάζει και μπορεί να θηλάζει ακόμη για χρόνια δεν σημαίνει οτι το ζευγάρι δεν θα έχει και τις προσωπικές του στιγμές και θα λειτουργεί η γυναίκα αποκλειστικά σαν τροφός!!!

 

Καμία μητέρα από αυτές που θηλάζουν ή που κοιμούνται με το παιδί τους δεν ένιωσε απλά τροφός. Απλά ξέρουν πώς να παιδεύονται λιγότερο τη νύχτα οργανώνοντας τις προσωπικές στιγμές κάπου αλλού! Δεν είναι τόσο δύσκολο, μάλλον πιο εύκολο είναι :wink:

 

Μη λέμε και υπερβολές, αλλά να κοιτάμε να είμαστε λογικοί και όχι φανατικοί!!! :wink:

 

Προφανώς δεν κατάλαβες.... Το ίδιο θα μπορούσα να γράψω κι εγώ για σένα... Αν σκεφτούμε λίγο παραπάνω θα μπορέσουμε να διαχωρίσουμε τον ύπνο από το σεξ και το σεξ από το κρεβάτι της κρεβατοκάμαρας....

 

Δεν έγραψα πουθενά ότι όλοι πρέπει να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά αν μια μητέρα διευκολύνεται από αυτό γιατί να μην το κάνει;

 

Η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική σε θέματα ασφάλειας και ο ύπνος μου πολύτιμος. Αν σηκωθώ μία φορά το βράδυ από το κρεβάτι δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ. Ο μόνος τρόπος για να μεγαλώσω ένα μωρό και να μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά μου, μια και δεν μπορούσα να μην πάω, ήταν να κοιμάμαι μαζί με το παιδί. Το παιδί μου άρχισε να κοιμάται συνεχόμενα μετά τα 4. Δεν βρήκα κανένα λόγο να παιδεύομαι αφού μπορούσα να τον έχω σε ένα κρεβατάκι κολλητά και να έρχεται όποτε θέλει και στο δικό μας κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα δεν είπε πουθενά ότι κάνουν σεξ στο κρεβάτι δίπλα στο παιδί! Πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;.

Από ερώτηση του δημοσιογράφου έτσι πως διατυπώθηκε η απάντηση εγώ αυτό κατάλαβα!!!

 

Οι απόψεις είναι απόψεις και είναι σεβαστές απλά να τις διατυπώνουμε δίχως να προσβάλουμε ή να είμαστε απόλυτοι και φανατισμένοι!Αλλωστε σε φόρουμ είμαστε!!! :wink:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

[Μη λέμε και υπερβολές, αλλά να κοιτάμε να είμαστε λογικοί και όχι φανατικοί!!! :wink:

 

Προφανώς δεν κατάλαβες.... Το ίδιο θα μπορούσα να γράψω κι εγώ για σένα...

 

Αυτό το έγραψα για την εν λόγω μητέρα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το έγραψα για την εν λόγω μητέρα

Ευχαριστώ

 

Δεν διέκρινα κάποιον φανατισμό εκτός και αν είπε κάτι που δεν το άκουσα.

 

Για όσους μεγαλώνουν με μόνη εικόνα το παιδί στο δωμάτιό του, καταλαβαίνω ότι φαίνεται περίεργο. Όμως για μας που αποφασίσαμε ότι μας ταιριάζει και το κάνουμε, βρίσκουμε ότι μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη, ακόμη και αν το παιδί ξυπνάει συχνά τη νύχτα δεν μας ενοχλεί.

 

Ρίξε μια ματιά στο λινκ που παρέθεσα παραπάνω για να δεις ότι ακόμη και στη δυτική κοινωνία υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι για να μεγαλώνεις ένα παιδί.

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν την είδα όλη την εκπομπή παρά μόνο στο τέλος. Δεν θεωρώ ότι έδειξε να είναι υστερική.

Στο θέμα του ύπνου θα συμφωνήσω και με τις δύο απόψεις για έναν λόγο: Ο καθένας πράττει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες και τα δικά του πιστεύω, μπορεί και οι 2 πρακτικές να είναι σωστές ή και οι 2 λαθος...

Παλαιότερα πίστευα πως το παιδί θα πρέπει να πάει από νωρίς στο δωμάτιό του. Διάβασα βιβλία και υπέρ αυτής της άποψης και υπέρ του αντίθετου (αυτά που αναφέρει η Αγλαϊα). Γιά τους λόγους που αναφέρονται αποφάσισα πως μέχρι ένα διάστημα θα κοιμάται το παιδί στο δωμάτιό μας. Στην πορεία για λόγους ανάγκης το πήρα στο κρεβάτι (ξυνούσε ανα μία ώρα και τα νεύρα μου είχαν γίνει κουρέλι να ξυπνάω και να σηκώνομαι κάθε τρεις και λίγο). Προς το παρόν μας βολεύει αυτή η κατάσταση, στο μέλλον θα δούμε, δεν βάζω από τώρα χρονικά όρια.

Όσο για τον ερωτικό τομέα, το σπίτι έχει κι άλλα δωμάτια, οπότε ούτε μας ενοχλεί ούτε το ενοχλούμε.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας την απαντηση σου Αγλαια καταρχην μου δινεται η εντυπωση οτι δεν διαβαστηκε με προσοχη το ποστ μου. Δεν ειπα πουθενα ότι η γυναικα ηταν υστερικη αλλα ότι εβγαλε μια «ψιλουστερικη φαση». Στην συγκεκριμμενη γυναικα αξιζουν συγχαρητηρια γιατι εβγαλε τον ευατο της δημοσια και μιλησε για τα πιστευω της. Σαν Χρηστος ειμαι υπερμαχος του θηλασμου και δινω πραγματικα αγωνα για να αποκρουσω τις «σειρηνες» που θελουν την γυναικα μου να ακολουθησει τις και καλα ευκολες λυσεις με το ξενο γαλα. Όμως μετα την παρακολουθηση της εκπομπης βγηκε ενας αρνητισμος στην γυναικα μου και δεν μου αρεσε καθολου. Και βγηκε λογω της στασης της γυναικας με το παιδι και τον υπνο. Δεν μου αρεσε και γι αυτό τον λογο εγραψα το ποστ που εγραψα. Γιατι καλο είναι να ενημερωνουμε τον κοσμο αλλα μηπως πρεπει να προσεχουμε και να σημειωνουμε καποια πραγματα ώστε να γινεται με τον καλυτερο τροπο? Μπραβο στην γυναικα αυτη γιατι δεν εφησυχαζει αλλα κοινητοποιειται. Και εμενα μου αρεσουν αυτοι οι ανθρωποι και πιστευω ότι και εγω με τον τροπο μου ειμαι ενας από αυτους.

Όμως στο θεμα του υπνου διαφωνω και είναι αποψη μου. Δεν ειπα φυσικα πουθενα ότι ολοι εχουν παλατια με 300 δωματια. Νομιζω ότι το ξεκαθαριζω πως εάν υπαρχει χωρος τοτε καλο είναι...Εξαλλου εγω με τον αδελφο μου και την οικογενεια μου μεγαλωσα σε ένα δυαρι. Με ενοχλησε λοιπον το υφος της απαντησης γιατι εβγαλε έναν σνομπισμο και μια ευκολια για εμενα την οποια δεν δεχομαι. Εάν υπαρχει λοιπον χωρος για το παιδι η αποψη μου είναι να εχει τον χωρο του. Το δικο μου το παιδι το βαλαμε στο δωματιο της με αφορμη μια ιωση της γυναικας μου και λογω του ότι δεν επαιρνε καια αντιβιωση για να μπορει να θηλαζει, μεταφεραμε το μωρο στο δωματιο της. Η ζωη μας είναι ακριβως η ιδια και πιστευω ότι δινουμε ότι περισοτερο μπορουμε για το παιδι. Δεν εχει αλλαξει τιποτα σε σχεση με το διαστημα που εμενε στο δωματιο μας. Η γυναικα μου ξυπναει 2 φορες κατά την διαρκεια του υπνου για να θηλασει το μωρο όπως γινοταν και όταν ηταν διπλα μας. Είναι συνεχως μαζι της και εγω φυσικα οταν γυρναω απο την δουλεια, την κανουμε μπανιο μαζι και τις περισοτερες φορες που θηλαζει η γυναικα μου ειμαι διπλα της..τρωμε σαν οικογεναια ολοι μαζι!!! Η γυναικα μου εχει ραντεβου την Παρασκευη με ορθοπεδικο γιατι οι καρποι της πονανε παρα πολύ ιδιως το βραδι που ξεκουραζετε και τα χερια κρυωνουν λογω της αγκαλιας και των κουνηματων στο κοριτσακι μας κατα την διαρκεια της μερας…. Εννοειται ότι υπαρχει ενδοεπικοινωνια καθ ολη την διαρκεια της νυχτας με το διπλανο δωματιο και πορτες ανοιχτες. Οσον αφορα το συνδρομο του αιφνιδιου θανατου εχεις δικιο πως είναι καλυτερο να υπαρχει ενηλικος κοντα. Όμως για το συνδρομο δεν εχουν βρεθει ακομα τα αιτια. Κατηγορουνται απο την θερμοκρασια του δωματιου μεχρι αντικειμενα στο χωρο του κρεβατιου όπως λουτρινα κουβερτες, σταση υπνου του μωρου μεχρι και τα τοξικα υλικα των παιδικων επιπλων. Όπως και για τον αυτισμο κατηγορειται το εμβολιο MMR ..εκει τι κανεις? Σιγουρα θα κανεις και θα ψαχτεις για το καλυτερο , όπως το κανω και εγω και θα το εχεις καταλαβει εάν εχεις διαβασει δικα μου τοπικς και ποστς, αλλα στο συγκεκριμμενο θεμα επετρεψε μου να εχω την αποψη μου. Γιατι εγω απο την αλλη θεωρω καλυτερο ένα περιβαλλον υπνου απαλλαγμενο απο τις επιπλεον αναπνοες δυο ενηλικων, με ελεγχομενη θερμοκρασια, σωστο αερισμο και πιστοποιημενα επιπλα και χρωματα στο δωματιο με χαμηλα ποσοστα επικινδυνων τοξικων ουσιων (το οποιο εβαψα και επιμεληθηκα εγω παντα βεβαια με τις συμβουλες της γυναικας μου). Θεωρω σαν Χρηστος λοιπον ότι κανω το σωστο. Πιστευω κανεις Αγλαια δεν μπορει να δωσει πιστοποιηση ουτε βραβειο ως προς την καλυτερη μητερα η τον καλυτερο πατερα. Εγω πιστευω οτι ανταποκρινομαι στις αναγκες του παιδιου μου και φυσικα δεν συμφωνω μαζι σου ουτε στο ότι κατακρινω μια γυναικα η οποια ανταποκρινεται πληρως. Τι σημαινει πληρως και ποιος το ξερει αγαπητη μου? Δεν το ξερει κανεις και όπως προειπα δεν το πιστοποιει κανεις.. Και για να δουμε λιγο τα πραγματα και απο αλλη οπτικη γωνια και με καποιες αλλες γνωσεις. Μπορεις εσυ να πεις Αγλαια ότι κανεις το καλυτερο για το παιδι σου και ανταποκρινεσαι «πληρως»? Π.χ Εμεις προσεχουμε παρα πολυ την διατροφη της γυναικας μου να περιλαμβανει οσο το δυνατον οργανικα προιοντα. Προσεχω επισης και να μην χρησιμοποιει καλλυντικα με επικινδυνα συστατικα και συντηρητικα. Όλα αυτά για να προσφερει υψηλης ποιοτητας θηλασμο αλλα και να εχει υγεια η ιδια. Εννοειται ότι τα καλλυντικα του παιδιου είναι απαλλαγμενα από οτιδηποτε χημικο και χρησιμοποιουμε φιλτρο για το νερο που πινουμε. Το ξερεις ότι κυριως για το παιδι αλλα και για εμας είναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε φιλτρο στο ντους γιατι τα ποσοστα χλωριου που απορροφαμε μεσω δερματος (κυριως επειδη οι ποροι του δερματος λογω ζεστου είναι ανοικτοι) είναι και 100 φορες περισοτερα? Ποσοι εχουν? Ακομα και εγω που εχω ψαχτει πολύ με αυτά τα θεματα δεν εχω βαλει ακομα. Θελω να καταληξω με ολα αυτα οτι δεν είναι απλο να πεις για τον καθενα ότι δεν κανει το σωστο ότι δεν ανταποκρινεται "πληρως" στις αναγκες του παιδιου του. Απλα δεν υπαρχει αυτος ο τελειος που θα το πει.

Καλο ειναι όχι μονο να χειροκροταμε τον θηλασμο το οποιο είναι το καλυτερο δωρο για το παιδι αλλα να εστιαζουμε και σε καποια σημεια ωστε να γινεται σωστη η ενημερωση. Θα προτιμουσα πρωτα μια κινηση μεσω ΜΜΕ ειτε με συνεντευξεις ειτε με εκπομπες απο επιστημονες να πεισουν τις γυναικες για το αυτονοητο και μετα αφου εχουν μπει οι γερες βασεις να βγουνε διαφορες γυναικες να μιλησουν για τον θηλασμο + αλλα θεματα όπως το θεμα του υπνου η οποια αποψη εχουν για την ανατροφη. Ετσι ο καθενας θα αποφασισει πιο ωριμα. Στην εκπομπη αυτή ξαφνικα μια γυναικα μιλησε για θηλασμο με ένα παιδι 1,5 χρονων που πολλες γυναικες ειμαι σιγουρος το βρηκαν τραγικο γιατι δεν υπαρχει η γνωση και επισης ότι το κοιμιζει μαζι τους. Δεν ειμαι σιγουρος ότι εβγαλε θετικα μηνυματα Αγλαια ετσι όπως εγινε. Απλα.

Επισης δεν σου κρυβω ότι και εμενα μου εβγαλες φανατισμο μεσα απο το ποστ σου. Είναι λογικο βεβαια να σου βγαινει καποιες φορες (όπως και σε μενα εχει βγει σε συζητησεις) γιατι ενώ εχεις να πεις δυο πραγματα αντικειμενικα σωστα βρισκεις τοιχους. Όμως παντα πρεπει να κραταμε συμβουλευτικη σταση ώστε να παρει ο άλλος αυτό που του αρμοζει και θελει. Εάν δεν θελει καλως..Εσυ του εδωσες την ευκαιρεια.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα με καποια απο αυτα που λεω. Μακαρι να βρεθει η ευκαιρεια σε καποια συναντηση που θα μπορεσω να παρεβρεθω με τα κοριτσια μου να εχουμε την ευκαιρεια να μιλησουμε από κοντα οχι για να ξεκαθαρισουμε κατι αλλα γιατι εχεις να πεις πολλα ενδιαφεροντα και σωστα πραγματα.

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πουθενα ότι η γυναικα ηταν υστερικη αλλα ότι εβγαλε μια «ψιλουστερικη φαση».

 

Χρήστο ακόμη κι έτσι, είναι βαρύς ο χαρακτηρισμός. Μπορεί αυτό το μοντέλο να μην ταιριάζει στη δική σου οικογένεια αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όποιος το κάνει είναι σε ψιλοϋστερική φάση.

 

Θα ήταν καλύτερο να είμαστε περισσότερο ανεκτικοί σε διάφορα μοντέλα μεγαλώματος του παιδιού, η μητρότητα χωράει σε όλα χωρίς να χαρακτηρίζει κανείς τον άλλο ψιλοϋστερικό επειδή οι επιλογές διαφέρουν.

 

Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα αυτό είναι, ότι δεν ανεχόμαστε τη διαφορά στις απόψεις και τις επιλογές. :?

 

Σαν Χρηστος ειμαι υπερμαχος του θηλασμου και δινω πραγματικα αγωνα για να αποκρουσω τις «σειρηνες» που θελουν την γυναικα μου να ακολουθησει τις και καλα ευκολες λυσεις με το ξενο γαλα.

 

Σαν Σύμβουλος Θηλασμού υποστηρίζω τη μητέρα που θέλει να θηλάσει ή να αποθηλάσει το παιδί της έτσι ώστε αυτό να γίνεται με τον πιο εύκολο τρόπο γι αυτήν και το παιδί της χωρίς καμία κριτική στον τρόπο που επέλεξε να μεγαλώσει ή να κοιμήσει το παιδί της. Δεν υποστηρίζω το θηλασμό αλλά τη μητέρα όποιες και αν είναι οι επιλογές της. Η διαφορά είναι τεράστια. :wink:

 

 

Όμως μετα την παρακολουθηση της εκπομπης βγηκε ενας αρνητισμος στην γυναικα μου και δεν μου αρεσε καθολου. Και βγηκε λογω της στασης της γυναικας με το παιδι και τον υπνο. Δεν μου αρεσε και γι αυτό τον λογο εγραψα το ποστ που εγραψα.

 

Η εκπομπή ούτε προώθησε ούτε διαφήμισε κάτι ούτε καν προέτρεψε να κάνετε κι εσείς το ίδιο. Μετά από αυτό είχε και μία εκπομπή με τραβεστί, σας ενόχλησαν το ίδιο πολύ που κάποιος άλλος επέλεξε να γίνει τραβεστί; Πιστεύω πως όχι, αυτός το διάλεξε για τη δική του ζωή και η μητέρα το διάλεξε για τη δική της οικογένεια. Δεν σας ταιριάζει, δεν το κάνετε. Υπάρχει χώρος για όλους, και για σας που δεν επιθυμείτε να κοιμίζετε το παιδί σας στο δωμάτιό σας και για τη μητέρα που δεν έχει κανένα λόγο να μην το κάνει. :wink:

 

 

 

Γιατι καλο είναι να ενημερωνουμε τον κοσμο αλλα μηπως πρεπει να προσεχουμε και να σημειωνουμε καποια πραγματα ώστε να γινεται με τον καλυτερο τροπο?

 

Θα επιμείνω ότι υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι για να μεγαλώσει ένα παιδί, είναι εξαιρετικά απόλυτη η θέση να υποστηρίζεται ότι μόνο ένας είναι ο καλός ο τρόπος. Υπάρχει χώρος για όλους. Ας είμαστε πιο ανεκτικοί. :)

 

 

 

Νομιζω ότι το ξεκαθαριζω πως εάν υπαρχει χωρος τοτε καλο είναι...

 

Για σας ειδικά είναι πολύ καλό αφού σας ταιριάζει. :)

 

Όμως αυτός που δεν το κάνει δεν είναι απαραίτητα σε ψιλοϋστερική φάση.

 

Να είσα σίγουρος ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που θα μπορούσαν να χαρακτηρίσουν ότι είστε εσείς σε ψιλοϋστερική φάση που επιμένετε να κοιμίζετε ένα τόσο μικρό βρέφος μόνο του. Αν γι αυτόν είναι αδιανόητο να κοιμίσει το μωρό του στο διπλανό δωμάτιο μπορεί να προβεί στον ίδιο χαρακτηρισμό. Αν το έκανε να είσαι σίγουρος ότι θα του έγραφα αυτά που γράφω και σε σένα, ότι μπορούμε να είμαστε πιο ανεκτικοί και ότι υπάρχει χώρος για όλους. :wink:

 

Με ενοχλησε λοιπον το υφος της απαντησης γιατι εβγαλε έναν σνομπισμο και μια ευκολια για εμενα την οποια δεν δεχομαι.

 

Νομίζω ότι το ύφος σου είναι αρκετά προσβλητικό για πολλές μητέρες που κοιμούνται με τα παιδιά τους ανεξάρτητα από το αν τα θηλάζουν ή όχι. Καμία από αυτές δεν θα χαιρόταν αν της έλεγες ότι βγάζει μια ψιλοϋστερική φάση. Φαντάζομαι και για σένα ισχύει το ίδιο. Θα σε ενοχλούσε να σε χαρακτήριζαν έτσι. Όταν δεν είμαστε ανεκτικοί με τις διαφορετικές επιλογές μπορούμε να ανταλάσσουμε συχνά τέτοιους χαρακτηρισμούς χωρίς κανένα νόημα. Δεν οδηγούν πουθενά. :?

 

Αν ήμουν σνομπ δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ασχοληθώ με το ποστ σου....

 

Εξακολουθείς την τακτική των χαρακτηρισμών, χρησιμοποιείς βαριές λέξεις και δεν σου απαντώ με το ίδιο ύφος. Καλό θα ήταν να σεβαστείς το κλίμα του φόρουμ που είναι φιλόξενο, ανεκτικό κι ευγενικό και να γράφεις με τον ίδιο τρόπο.

 

 

Εάν υπαρχει λοιπον χωρος για το παιδι η αποψη μου είναι να εχει τον χωρο του.

 

Για σας είναι πολύ καλό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι το καλύτερο για την κάθε οικογένεια. :wink:

 

 

Το δικο μου το παιδι το βαλαμε στο δωματιο της με αφορμη μια ιωση της γυναικας μου και λογω του ότι δεν επαιρνε καια αντιβιωση για να μπορει να θηλαζει, μεταφεραμε το μωρο στο δωματιο της.

 

1. Η αντιβίωση δεν είναι φάρμακο για ιώσεις. Σκοτώνει τα μικρόβια όχι τους ιούς. Οι ιοί αντιμετωπίζονται με άλλα φάρμακα. :?

 

2. Οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό. :wink:

 

3. Οι ιώσεις μεταδίδονται κυρίως πριν εμφανιστούν τα συμπτώματα, στη φάση της επώασης. Το μωρό σας εκτέθηκε στον ιό όσο δεν υπήρχαν τα συμπτώματα, έπαιρνε όμως και τα αντισώματα από τη μαμά του οπότε μπορεί να μη νόσησε ή να νόσησε ελαφρά.

 

Το μέτρο που πήρατε δεν είχε καμία επίδραση στην προστασία του μωρού από την ίωση.

 

 

Η γυναικα μου εχει ραντεβου την Παρασκευη με ορθοπεδικο γιατι οι καρποι της πονανε παρα πολύ ιδιως το βραδι που ξεκουραζετε και τα χερια κρυωνουν λογω της αγκαλιας και των κουνηματων στο κοριτσακι μας κατα την διαρκεια της μερας….

 

Οι περισσότερες μητέρες ξαπλώνουν και θηλάζουν το παιδί τους χωρίς καν να το κρατάνε. Συνήθως κοιμούνται κατά τη διάρκεια του νυχτερινού θηλασμού.

Επίσης βάζουν το μωρό στην αγκαλιά τους να θηλάσει με μαξιλάρια χωρίς να το κρατούν για να μη δημιουργείται ένταση στον αυχένα και στα χέρια.

 

Ο θηλασμός που προκαλεί πόνο σε οποιδήποτε σημείο του σώματος είναι καταδικασμένος να μη διαρκέσει πολύ γιατί γίνεται βασανιστήριο.

 

Είναι καλό η μητέρα να γνωρίζει στάσεις που την ξεκουράζουν στη διάρκεια του θηλασμού όχι που την κουράζουν...

 

Ίσως η γυναίκα σου χρειάζεται βοήθεια για να διευκολυνθεί. Ψάξε στο google: Breastfeeding positioning επιλέγοντας images για να δεις τις στάσεις και να τη βοηθήσεις. :wink:

 

 

 

Όμως για το συνδρομο δεν εχουν βρεθει ακομα τα αιτια. Κατηγορουνται απο την θερμοκρασια του δωματιου μεχρι αντικειμενα στο χωρο του κρεβατιου όπως λουτρινα κουβερτες, σταση υπνου του μωρου μεχρι και τα τοξικα υλικα των παιδικων επιπλων.

 

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο! Προσπαθείς να τα κάνεις όλα :wink: Πάντως με την προτροπή του ύπνου σε εγγύτητα σώζονται χιλιάδες ζωές μωρών στις ΗΠΑ γι αυτό η πολιτική σε αυτή τη χώρα (όπου υπάρχουν στατιστικές σε εθνικό επίπεδο....) εξακολουθούν να ενθαρρύνουν τις μητέρες να το κάνουν χωρίς να χαρακτηρίζουν κάπως τις μητέρες που δεν το κάνουν :wink:

 

 

αλλα στο συγκεκριμμενο θεμα επετρεψε μου να εχω την αποψη μου.

 

Επιτρέπουμε στον κάθε γονέα να έχει την άποψή του και τον αποτρέπουμε να χαρακτηρίζει τους άλλους γονείς που έχουν διαφορετική άποψη. :wink:

 

 

 

και φυσικα δεν συμφωνω μαζι σου ουτε στο ότι κατακρινω μια γυναικα η οποια ανταποκρινεται πληρως

 

δεν την κατακρίνεις χρησιμοποιώντας έναν τόσο αρνητικό χαρακτηρισμό;

 

 

Όλα αυτά για να προσφερει υψηλης ποιοτητας θηλασμο αλλα και να εχει υγεια η ιδια.

 

Συγχαρητήρια! Αν αυτό το κάνετε γενικά στη ζωής σας είναι πάρα πολύ θετικό και για σας και για το παιδί σας. :)

 

Όμως αυτό το τόσο θετικό δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για το θηλασμό. Μπορούν να θηλάσουν όλες οι μητέρες, ακόμη και αυτές που δεν έχουν την πολυτέλεια ή τη γνώση να κάνουν κάτι τέτοιο. :wink:

 

 

Θελω να καταληξω με ολα αυτα οτι δεν είναι απλο να πεις για τον καθενα ότι δεν κανει το σωστο ότι δεν ανταποκρινεται "πληρως" στις αναγκες του παιδιου του. Απλα δεν υπαρχει αυτος ο τελειος που θα το πει.

 

Γι αυτό έγραψα τόσο πολλές φορές ότι καλό είναι να είμαστε ανεκτικοί στις επιλογές των άλλων, άλλωστε δεν μας υποχρέωσε κανείς να τις ακολουθήσουμε! Χαίρομαι που συμφωνούμε :)

 

 

Καλο ειναι όχι μονο να χειροκροταμε τον θηλασμο το οποιο είναι το καλυτερο δωρο για το παιδι αλλα να εστιαζουμε και σε καποια σημεια ωστε να γινεται σωστη η ενημερωση.

 

Όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν ασχολούμαι καθόλου με το να χειροκροτώ το θηλασμό. Υποστηρίζω τη μητέρα και η σωστή ενημέρωση είναι αυτή που λέει ότι ο θηλασμός είναι ευπροσάρμοστος και χωράει σε κάθε μοντέλο ζωής :wink:

 

 

Θα προτιμουσα πρωτα μια κινηση μεσω ΜΜΕ ειτε με συνεντευξεις ειτε με εκπομπες απο επιστημονες να πεισουν τις γυναικες για το αυτονοητο και μετα αφου εχουν μπει οι γερες βασεις να βγουνε διαφορες γυναικες να μιλησουν για τον θηλασμο + αλλα θεματα όπως το θεμα του υπνου η οποια αποψη εχουν για την ανατροφη.

 

Το θέμα της εκπομπής ήταν ο θηλασμός του συγκεκριμένου νηπίου. Αν η επιλογή του θέματος του δημοσιογράφου δεν σας άρεσε, μπορείτε να του κάνετε παράπονα!

 

Όσο για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι τώρα πια στην τηλεόραση, σχεδόν κάθε χρόνο τα ακούμε και τα βλέπουμε στα διάφορα κανάλια σε ώρες πολύ μεγαλύτερης τηλεθέασης και σε εκπομπές μεγαλύτερης τηλεθέασης. Δεν λείπουνε! Η αλήθεια είναι ότι ίσως οι εκπομπές είναι λίγες είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που υπάρχουν και τόσες εκπομπές :wink:

 

Όμως ο χώρος και ο χρόνος της τηλεόρασης δεν είναι μόνο για αυτές τις εκπομπές που λες, υπάρχει και ελάχιστος χώρος για το επίσης φυσιολογικό: το θηλασμό ενός νηπίου :wink:

 

 

Στην εκπομπη αυτή ξαφνικα μια γυναικα μιλησε για θηλασμο με ένα παιδι 1,5 χρονων που πολλες γυναικες ειμαι σιγουρος το βρηκαν τραγικο γιατι δεν υπαρχει η γνωση και επισης ότι το κοιμιζει μαζι τους.

 

Οι περισσότερες γυναίκες καταφέρνουν να απογαλακτίσουν πάρα πολύ νωρίς τα παιδιά τους, μέσα στις πρώτες εβδομάδες συνήθως έχει αποθηλάσει το 75% των γυναικών και στους 6 μήνες έχει αποθηλάσει περιπου το 95% των γυναικών!!! Αυτό είναι το τραγικό όχι ο θηλασμός του νηπίου!!!

 

Τραγικό είναι που είμαστε τόσο λίγο ανεκτικοί στο φυσιολογικό και τόσο πολύ ανεκτικοί στο μη φυσιολογικο που είναι το τάισμα ενός παιδιού με γάλα που δεν προορίζεται για το είδος του.

 

Δεν ειμαι σιγουρος ότι εβγαλε θετικα μηνυματα Αγλαια ετσι όπως εγινε. Απλα.

 

Η εκπομπή δεν είχε σκοπό να βγάλει θετικά ή αρνητικά μηνύματα. Απλά έδειξε μία πραγματικότητα, ένα νήπιο να μεγαλώνει όπως του αξίζει, θηλάζοντας. Η εκπομπή ήταν απλά αληθινή και δεν προσπάθησε να ωραιοποιήσει ή να αλοιώσει την πραγματικότητα.

 

Μήπως θα πρέπει να κρύβουμε τα νήπια που θηλάζουν για να μην ενοχλούνται κάποιοι; Με ποια λογική;

 

Όπως θεωρείται αυτονόητο το μεγάλωμα ενός παιδιού με ένα μπουκάλι στο στόμα και δεν προσβάλλει κανέναν η εμφάνισή του στην τηλεόραση, έτσι το ίδιο και περισσότερο αυτονόητο είναι το μεγάλωμα ενός παιδιού που θηλάζει.

 

Δεν είναι δυνατό να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά!

 

 

Επισης δεν σου κρυβω ότι και εμενα μου εβγαλες φανατισμο μεσα απο το ποστ σου.

 

Αν το διαβάσεις πιο προσεκτικά θα δεις ότι δεν υπάρχει καθόλου φανατισμός στο δικό μου ποστ, αντίθετα στο δικό σου υπάρχει πολύ μειωμένη ανεκτικότητα που φέρνει σε δύσκολη θέση τις μητέρες.

 

 

Όμως παντα πρεπει να κραταμε συμβουλευτικη σταση ώστε να παρει ο άλλος αυτό που του αρμοζει και θελει. Εάν δεν θελει καλως..Εσυ του εδωσες την ευκαιρεια.

 

Η δικη μου στάση είναι δεδομένη και έχω υπογράψει κώδικα ηθικής που τηρώ

Βοηθώ τόσο τις μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν τα παιδιά τους όσο και αυτές που επιθυμούν να τα αποθηλάσουν ακόμη και αν αυτά είναι μόλις λίγων ημερών... Μπορεί να μη συμφωνώ μαζί τους αλλά δεν μου πέφτει λόγος, δεν τις χαρακτηρίζω.

 

 

Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα με καποια απο αυτα που λεω.

 

Νομίζω ότι κάποιες μητέρες μπορούν να παρεξηγηθούν από το χαρακτηρισμό που έκανες, αλλά εγώ δεν είμαι ανάμεσά τους γιατί μπορώ να κατανοήσω ακόμη και αυτή τη μειωμένη ανεκτικότητα των άλλων που πιστεύω όμως ότι δεν έχε θέση στο φόρουμ :?

 

Μακαρι να βρεθει η ευκαιρεια σε καποια συναντηση που θα μπορεσω να παρεβρεθω με τα κοριτσια μου να εχουμε την ευκαιρεια να μιλησουμε από κοντα οχι για να ξεκαθαρισουμε κατι αλλα γιατι εχεις να πεις πολλα ενδιαφεροντα και σωστα πραγματα.

 

Μεγάλη μου τιμή :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σκεφτηκα να παρω μια μια τις απαντησεις σου και να απαντησω αλλα θα καταντησει πολυ κουραστικο για ολους και δεν θελω.

Θα εστιασω σε ορισμενα πραγματα ομως γιατι με παρεξηγησες:

Καταρχην ξερεις οτι υπαρχει διαφορα του γραπτου με τον προφορικο λογο. Το ψιλουστερικη φαση το εγραψα εντος εισαγωγικων για να γινει κατανοητο... φαντασου πως ειμαστε καπου πινουμε καφε και συζηταμε για την εκπομπη. Δεν εγινε κατανοητο.. ξεκαθαριζω λοιπον οτι δεν το εννοω κατα γραμμα και οτι καλα κανει η γυναικα αυτη οπως και αν επελεξε να μεγαλωσει το παιδι της. Αυτο νομιζω βγαινει και απο το ποστ μου. Εγω ειμαι αυτος που ειπα οτι δεν πιστευω οτι καποιος παιρνει βραβειο καλυτερου γονιου Η μηπως οχι? Ο καθενας επιλεγει τον τροπο παιρνει τις πληροφοριες του και πρατει σωστα για τον ευατο του και την οικογενεια του. Αν εβγαλα τοσο εγωισμο πανω σε αποψεις μου τι να πω....Να εισαι σιγουρη οτι δεν παρασυρομαι τοσο ευκολα απο εκπομπες ωστε να με παρακινησει ουτε φυσικα με ενοχλησε το τραβεστι. Μην μου δημιουργεις το προφιλ του ρατσιστη :lol: γιατι πραγματικα δεν ειμαι. Ισα ισα πιστευω το αντιθετο και φυσικα πουθενα δεν ισχυριζομαι οτι ο τροπος ο δικος μου ειναι ο καλυτερος και δεν υπαρχει αλλος. Ξαναδιαβασε τα περι πληρους αναγκων και αν βγαζω προφιλ απολυτου τοτε εχω λαθος.

 

Εδω τωρα θα κανω παραθεση γιατι πειραχτηκα πραγματικα:

 

Ειπα:Με ενοχλησε λοιπον το υφος της απαντησης γιατι εβγαλε έναν σνομπισμο και μια ευκολια για εμενα την οποια δεν δεχομαι.

 

Εγραψες: Νομίζω ότι το ύφος σου είναι αρκετά προσβλητικό για πολλές μητέρες που κοιμούνται με τα παιδιά τους ανεξάρτητα από το αν τα θηλάζουν ή όχι. Καμία από αυτές δεν θα χαιρόταν αν της έλεγες ότι βγάζει μια ψιλοϋστερική φάση. Φαντάζομαι και για σένα ισχύει το ίδιο. Θα σε ενοχλούσε να σε χαρακτήριζαν έτσι. Όταν δεν είμαστε ανεκτικοί με τις διαφορετικές επιλογές μπορούμε να ανταλάσσουμε συχνά τέτοιους χαρακτηρισμούς χωρίς κανένα νόημα. Δεν οδηγούν πουθενά.

 

Αν ήμουν σνομπ δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ασχοληθώ με το ποστ σου....

 

Εξακολουθείς την τακτική των χαρακτηρισμών, χρησιμοποιείς βαριές λέξεις και δεν σου απαντώ με το ίδιο ύφος. Καλό θα ήταν να σεβαστείς το κλίμα του φόρουμ που είναι φιλόξενο, ανεκτικό κι ευγενικό και να γράφεις με τον ίδιο τρόπο.

 

Απαντω:

Αγλαια επιμενω οτι δεν διαβαζεις καλα τα ποστ μου. Εννοουσα οτι εγω μεσα απο τα γραφομενα σου βγαζω σνομπισμο και μια ευκολια ως προς τον τροπο ζωης..οτι εγω σνομπαρω αυτους που δεν εχουν χωρο...Διαβασε οτι υπαρχει ενα :για εμενα..Δεν αναφερομαι σε εσενα για τα περι σνομπισμου και ευκολιας.

Ξεκαθαριζω επισης οτι σκοπος μου δεν ειναι να προσβαλω κανεναν και λεω απλα την αποψη μου. Η οποιαδηποτε μητερα ειναι ιερη οπως και καθε οικογενεια και ο καθενας συμφωνα με τις αναγκες του, τις πληροφοριες του και τα δεδομενα του χτιζει την οικογενεια του. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΟ. Αυτη ειναι η αποψη μου Αγλαια. Ως εκει. Να εισαι επισης σιγουρη οτι ξερω καλυτερα να ακουω. Αν εχω ομως αλλη αποψη θα την πω.

 

Οσον αφορα την ιωση της γυναικας μου και αυτα που μου γραφεις ειναι πολυ χρησιμη πληροφορια την οποια θα επεξεργαστω. Τα χερια της γυναικας μου δεν πονανε λογω θηλασμου. Λογω των υπολοιπων ωρων που κραταει αγκαλια το μωρο η προσπαθει να το κοιμησει. Στον θηλασμο ειναι ανετη ως προς την σταση του μωρου. Δεν επιβαρυνεται.

 

Τελειωνω Αγλαια με τα εξης: Να εισαι σιγουρη οτι δεν εκανα τιποτα αλλο απο το να πω την αποψη μου. Το κακο ειναι οτι πολλες φορες παρασυρομαι και γραφω σαν να ειμαι εξω για καφε και μιλαω. Αυτο οντως δημιουργει λαθος εντυπωσεις. Οπως το ψιλουστερικη φαση. Για να το καταλαβεις αν πω σε εναν φιλο εισαι λιγο μ..ς ειναι διαφορετικο απο το να του το γραψω, γιατι στον προφορικο λογο υπαρχει η εκφραση ο τροπος κ.λ.π που απουσιαζουν απο τον γραπτο λογο. Πιστεψε με με τετοια διαθεση το ειπα. Δεν ειμαι απολυτος, ουτε εγωιστης και φυσικα σεβομαι το φορουμ καθως και την συγκεκριμμενη ιστοσελιδα. Δεν νομιζω οτι εδειξα ποτε κατι αντιθετο. Εχω γραψει και αλλου γι αλλα πραγματα..Δεν νομιζω οτι ειπα κατι κακο η οτι φερθηκα απολυτα, εγωιστικα ποσο μαλλον προσβλητικα.

Το αντιθετο πιστευω και με το ποστ που εκανα Αγλαια. Εγω πιστευω οτι μεσα απο το ποστ βγαινει ακριβως ενα πραγμα. Οτι κανεις δεν ξερει πως να καλυψει πληρως τις αναγκες ενος παιδιου και οτι ο καθενας προσπαθει οπως μπορει. Πως γινεται εγω με αυτες τις αποψεις να ειμαι απολυτος και να κατηγορησω καποιον οτι δεν κανει το σωστο? Αφου πρωτος εγω το λεω..ο καθενας κανει οτι νομιζει αυτος καλο για το παιδι του και καλα κανει. Ολοι μαζευουμε πληροφοριες τις αξιολογουμε και τις ακολουθουμε. Αποψη εξεφρασα για την εκπομπη και συναισθηματα που εβγαλε. Να μην την ελεγα? :)

 

Υ.Γ: Καλο ειναι να υπαρχουν τετοιες εκπομπες στην τηλεοραση και να εμπλουτιστουν ακομα περισοτερο. Δεν μας χρειαζεται πληροφορηση για την Ρουλα και τον Φρανκ. Ποιοτητα και αλλαγη νοοτροπιας χρειαζεται :wink:

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι πολλες φορες παρασυρομαι και γραφω σαν να ειμαι εξω για καφε και μιλαω. Αυτο οντως δημιουργει λαθος εντυπωσεις. Οπως το ψιλουστερικη φαση. Για να το καταλαβεις αν πω σε εναν φιλο εισαι λιγο μ..ς ειναι διαφορετικο απο το να του το γραψω, γιατι στον προφορικο λογο υπαρχει η εκφραση ο τροπος κ.λ.π που απουσιαζουν απο τον γραπτο λογο. Πιστεψε με με τετοια διαθεση το ειπα.

 

Αν πίστευα έστω και ελάχιστα ότι είχες επιθετική ή αρνητική διάθεση ή ήσουν προκατελειμένος ή ρατσιστής, ειλικρινά δεν θα έγραφα ούτε μία λέξη γιατί δεν θα υπήρχε περιθώρειο για διάλογο.

 

Επειδή κατάλαβα ότι έγραψες όπως όταν είσαι έξω για καφέ, γι αυτό και μόνο απάντησα...

 

Χαίρομαι που το έγραψες μόνος σου αυτό! Σκέψου όμως ότι όταν είσαι έξω με ένα φίλο σου, με τον οποίο έχεις αναπτύξει ένα κώδικα επικοινωνίας και η φιλία σας, η εκτίμηση και η αγάπη του ενός για τον άλλο είναι δεδομένα, τότε δεν υπάρχει παρεξηγήσιμη έκφραση.

 

Εδώ μέσα όμως γράφουμε και τα γραπτά μας μένουν και διαβάζονται από τον καθένα που δεν μας ξέρει και δεν θεωρεί κάποια πράγματα δεδομένα. Υπάρχουν και μητέρες που είναι πολύ ντροπαλές και θα μπορούσαν να διαβάζουν κάτι τέτοιο και να νιώσουν άσχημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να μη σας βολεύει γιατί χρειάζεστε εσείς το χώρο σας και καλά κάνετε και έχετε αλλού το παιδί (δικό σας είναι ότι θέλετε κάνετε) αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί ανάγκες του παιδιού αλλά δικές σας.

..................

 

Η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική σε θέματα ασφάλειας και ο ύπνος μου πολύτιμος. Αν σηκωθώ μία φορά το βράδυ από το κρεβάτι δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ. Ο μόνος τρόπος για να μεγαλώσω ένα μωρό και να μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά μου, μια και δεν μπορούσα να μην πάω, ήταν να κοιμάμαι μαζί με το παιδί. Το παιδί μου άρχισε να κοιμάται συνεχόμενα μετά τα 4. Δεν βρήκα κανένα λόγο να παιδεύομαι αφού μπορούσα να τον έχω σε ένα κρεβατάκι κολλητά και να έρχεται όποτε θέλει και στο δικό μας κρεβάτι.

 

Αγλαία συγγνώμη κι όλας, αλλά κι εσύ δικές σου ανάγκες εξυπηρέτησες κρατώντας το παιδί κοντά σου. Μην κατακρίνεις αυτούς που κάνουν το αντίθετο για να εξυπηρετήσουν τις δικές τους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η εκπομπη εδωσε τροφη για συζητηση.

Γραφτηκαν πολλες αποψεις και ελπιζω να γραφτουν και αλλες ωστε ο καθενας μας να ειναι πιο πληροφορημενος.

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

 

Αγλαία συγγνώμη κι όλας, αλλά κι εσύ δικές σου ανάγκες εξυπηρέτησες κρατώντας το παιδί κοντά σου. Μην κατακρίνεις αυτούς που κάνουν το αντίθετο για να εξυπηρετήσουν τις δικές τους.

 

Eξυπηρέτησα και δικές μου ανάγκες όταν το παιδί ήταν μεγαλύτερο όμως στην αρχή δεν το είχα σκεφτεί έτσι, μάλλον δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Ήξερα τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιατρικής για το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου που λένε για τουλάχιστον 6 μήνες στο ίδιο δωμάτιο με ενήλικα. Αυτό έκανα απλά στη συνέχεια αποφάσισα να το κάνω για άλλους 6 μήνες που ο κίνδυνος αν και μικρότερος είναι υπαρκτός.

 

Εν τω μεταξύ είχα αποφασίσει να γίνω σύμβουλος γαλουχίας, διάβαζα πολλά σχετικά και αποφάσισα να κάνω το καλυτερο και για τους δυο μας μια και αυτό ήταν και υπέρ του θηλασμού και διευκόλυνε τη ζωή μας.

 

Δεν κατακρίνω αυτούς που κάνουν κάτι διαφορετικό, αν διαβάσεις προσεκτικά το ποστ μου θα δεις ότι απλά κάνω διευκρίνηση.

 

 

Οι περισσότεροι που απομακρύνουν το παιδί από το δωμάτιό τους λένε ότι έτσι πρέπει να γίνει για το καλό του παιδιού. Δηλαδή μετατρέπουν την προσωπική τους επιλογή σε θεωρία....

 

Για να στηριχθεί μια θεωρία χρειάζεται τεκμηρίωση... Για την ώρα δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση για την υπόθεση του ότι είναι καλό αυτά να απομακρύνονται από το δωμάτιο των ενηλίκων. Όμως υπάρχει τεκμηρίωση για το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγάκι ασχετο, αλλα σε παρακαλώ Αγλαία για ενημερωσέ με για το θέμα αυτό που αναφέρεις...

 

Ήξερα τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιατρικής για το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου που λένε για τουλάχιστον 6 μήνες στο ίδιο δωμάτιο με ενήλικα. Αυτό έκανα απλά στη συνέχεια αποφάσισα να το κάνω για άλλους 6 μήνες που ο κίνδυνος αν και μικρότερος είναι υπαρκτός.

 

 

Επειδη δεν μπορω να διαβαζω αγγλικα και σπανε τα νευρα μου... Σε παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε όλες τις σεβαστές γνώμες που καταθέσατε παραπάνω, πρέπει να γίνει μία σημαντική επισήμανση, για να μην υπάρχουν παρερμηνείες, οι οποίες θα οδηγήσουν εσφαλμένα κάποιους σε λάθος επιλογές.

 

Τα ποσοστά του Συνδρόμου Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου (SIDS) που εμφανίζεται κυρίως το πρώτο εξάμηνο της ζωής του παιδιού και λιγότερο το δεύτερο εξάμηνο (μετά το χρόνο σχεδόν μηδενίζεται η πιθανότητα) μειώνονται στατιστικώς σημαντικά όταν το παιδί κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τουλάχιστον έναν ενήλικα. Γι αυτό συστήνουν τουλάχιστον το πρώτο εξάμηνο κοινό ύπνο στο δωμάιο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στο ίδιο δωμάτιο - όχι στο ίδιο κρεββάτι!!

 

Η Αμερικανική Ακαδημία της Παιδιατρικής (AAP),

προειδοποιεί τους γονείς να μην τοποθετούν τα νήπιά τους στον ύπνο στα κρεβάτια των ενηλίκων, υποστηρίζοντας ότι

η πρακτική αυτή βάζει τα μωρά σε κίνδυνο της ασφυξίας και του στραγγαλισμού.

 

Η Αμερικανική Ακαδημία της Παιδιατρικής (AAP) αναφέρει επίσης, ότι μερικές μελέτες προτείνουν ότι, το co-sleeping - η τοποθέτηση δηλαδή των νηπίων στο ίδιο κρεββάτι με τους ενήλικες - , υπό ορισμένους όρους, μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο του ξαφνικού συνδρόμου θανάτου νηπίων (SIDS), ειδικά σε περιβάλλοντα που περιλαμβάνουν τις μητέρες που καπνίζουν.

 

(http://www.kidshealth.org/parent/general/sleep/cosleeping.html)

 

Προσοχή λοιπόν σ'αυτά που διαβάζουμε!!

 

Αν τοποθετούμε το μωρό μας στο κρεββάτι μας, είναι επιλογή μας, αλλά δεν είναι σύσταση της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής :!:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε όλες τις σεβαστές γνώμες που καταθέσατε παραπάνω, πρέπει να γίνει μία σημαντική επισήμανση, για να μην υπάρχουν παρερμηνείες, οι οποίες θα οδηγήσουν εσφαλμένα κάποιους σε λάθος επιλογές.

 

 

Αν τοποθετούμε το μωρό μας στο κρεββάτι μας, είναι επιλογή μας, αλλά δεν είναι σύσταση της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής :!:

 

Πιστεύω ότι ήμουν σαφής και ανέφερα το ίδιο δωμάτιο, δεν είπα ένα γενικό ασαφές μαζί...

 

Ο κοινός ύπνος στο ίδιο κρεβάτι είναι ασφαλής υπό όρους. Δεν τον ανέφερα γιατί ήταν εκτός τόπικ. Μια και όμως αναφέρθηκε καλό είναι να πούμε και τους όρους

 

Ο κοινός ύπνος είναι ασφαλής όταν:

1. το στρώμα είναι σκληρό (δεν βουλιάζει όπως τα μαξιλάρια του καναπέ)

2. οι γονείς δεν είναι καπνιστές

3. οι γονείς δεν κάνουν χρήση απαγορευμένων ουσιών (ναρκωτικά...)

4. οι γονείς δεν παίρνουν φάρμακα που προκαλούν υπνηλία ή διαταραχή αντίληψης

5. δεν έχουν καταναλώσει αλκοόλ τις τελευταίες 12 ώρες πριν τον ύπνο

6. τα σκεπάσματα είναι ασφαλή και για το μωρό (δεν το αναλύω περισσότερο, τα σκεπάσματα που είναι ασφαλή για το κρεβάτι του μωρού, μόνο αυτά είναι ασφαλή και για το κρεβάτι των γονέων)

7. το κρεβάτι έχει προστατευτικό στην άκρη για να μην πέσει το μωρό

 

Αν δεν τηρούνται όλοι οι κανόντες ασφλείς, είναι καλύτερα να αποφεύγετε να βάζετε το μωρό στο κρεβάτι σας.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι όμως μπορεί ένας ενήλικας να πλακώσει με το χέρι του το παιδί ειδικά άν είναι εύσωμος, ειδικά μάλιστα και στην περίπτωση που ορισμένοι άνθρωποι κοιμούνται βαριά δεν είναι κάτι το επικίνδυνο, ειδικά στα μικρότερα παιδιά;

Εδώ εγώ κατά τη διάρκεια του ύπνου έτυχε να χτυπήσω από απότομη κίνηση του άντρα μου. Πόσο μάλλον να ήταν βρέφος ή ακόμα και νήπιο στη θέση μου!Δεν νομίζω ότι έπαιξε και ιδιαίτερο ρόλο το γεγονός ότι ο άντρας μου ήταν νηφαλιος(μια που γενικά δεν πίνει), ούτε ότι δεν παίρνει ναρκωτικά. Το χτύπημα ήταν δυνατό για μένα και επικίνδυνο πιστεύω για ένα παιδί. Βέβαια αυτό δεν έχει ξαναγίνει, αλλά νομιζω είναι αρκετό αν συμβεί έστω και μια φορά και είναι παιδί.

Συγγνώμη Αγλαϊα, αλλά απαντώ γιατί ποτέ δεν έχεις αναφέρει τα θετικά στο να κοιμούνται τα παιδιά μόνα τους, και σε ανάλογο θέμα που έχει ανοιχτεί. Που νομίζω είναι αρκετά.

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν τα λέω αυτά για να επιτεθώ στα λεγόμενα κανενός. Εδώ μέσα όσο καιρό είμαι δεν λειτουργώ έτσι. Εύχομαι να μην παρεξηγηθώ. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή αναφέρεστε στο σύνδρομο του αιφνιδίου θανάτου μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και καινούριες έρευνες http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=125575

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές όλες οι γνώμες και οι έρευνες επιστημονικές και μή. Ο καθένας που είναι γονιός είναι υπέυθυνος για το δικό του παιδί και κρίνεται και για τα σωστά και για τα λάθη.

 

Πάντως έχω μια απορία που γενικά αφορά όλα τα θέματα του forum. Αφού σχεδόν όλοι εδώ μέσα είμαστε καλοί γονείς εφαρμόζουμε όλες τις τελευταίες ερευνητικές πρακτικές, δεν αφήνουμε τα παιδιά μας να κλάψουν, τα διαβάζουμε, κοιμόμαστε μαζί τους κλπ κλπ κλπ πού στο καλό βρίσκουμε το χρόνο να γράφουμε 500 μυνήματα την ημέρα στο forum αυτό και πιθανόν σε άλλα?

 

αντε όλοι στην φροντίδα των παιδιών μας γιατί μου φαίνεται τα ΄κάναμε μαντάρα

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός-άγνωστος ξαναχτύπησε!Λοιπόν,αν είσαι αντίθετος με την ιδέα του forum,τότε τί δουλειά έχεις εδώ μέσα?Πήγαινε να φροντίσεις τα παιδιά σου(αν έχεις) και άσε μας ήσυχους να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε.Δε μπορεί να είμαστε όλοι εμείς κακοί γονείς και να παραμελούμε τα παιδιά μας και εσύ ο τέλειος.Άντε γιατί δεν κρατιέμαι άλλο... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...