Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τηλεοπτική εκπομπή και θηλασμός


Recommended Posts

Είμαι τόσο άγνωστος όσο και εσείς.

 

Δεν είμαι αντίθετος με την ιδέα του forum αρκεί ο καθένας από εμάς να ξέρει να διαβάζει σωστά το τι γράφει ο άλλος και να μην απαντά ό,τι του κατέβει στο κεφάλι.

 

Τα φροντίζω τα παιδιά μου και όποτε μπορώ διαβάζω και το forum. Δεν έχω δα και όλη τη μέρα διαθέσιμη.

 

Δεν είπα ότι όσοι γράφουν στο forum είναι κακοί γονείς, απλά απόρησα που βρίσκουν το χρόνο να γράφουν 10δες και πλέον απαντήσεις στο forum καθημερινά, και γω δεν μπορώ να τον βρώ. Ίσως να μη μου κόβει και πολύ. Αν έχετε κάποια συμβουλή πείτε την και σε μένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μιμη θα σου απαντησω εγω που ειμαι απο τα ατομα που ειμαι ΟΛΗ μερα στο φορουμ ΚΑΙ στο ΤΣΑΤ... Είναι πολύ απλό.... Ενω δεν εργαζομαι ξυπναω απο τις 6 το πρωι, φροντιζω το μωρο μου (άλλαγμα, ταισμα και λιγο παιχνιδακι) και το κοιμηζω... Μετα ετοιμαζω την κορη μου (ντυσιμο, πλυσιμο, γαλα) και φευγει για τον παιδικο... Μετα καθομαι καμμια ωρα και πινω το καφεδακι μου παρεα με το τσατ και το φορουμ... Λεω και καμμια κουβεντα με ανθρωπους με τα ιδια ενδιαφεροντα...

Μετα αρχιζω και κανω τις δουλειες μου και ενδιαμεσα κανω διαλειματακια και ασχολουμε με το τσατ και το φορουμ, ενδιαμεσα ξυπναει το παιδακι μου, τρωει, αλλαζει, παιζει και ξανακοιμαται κλπ κλπ...

Καπως ετσι περναει η μερα μου....

Οποτε... βλεπεις... αν θελεις ολα γινονται...

Αν μια μερα δεν μπορω... απλα δεν θα μπω...

Αλλα εσυ γιατι απορεις ? Επειδη εσυ δεν μπορεις να τα συνδυασεις ?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενός μικρού προβλήματος που αντιμετώπισε ο μικρός μου (κύστη όφρυδος) μας παρακολουθεί ένας πανεπιστημιακός παιδίατρος - παιδοχειρούργος, με τον οποίο έχω πολύ καλές σχέσεις και συζητήσαμε πολλές φορές για θέματα που αφορούν τον μικρό.

Η γνώμη του ήταν ότι το παιδί πρέπει να έχει τον δικό του "καθαρό" χώρο. Συγκεκριμένα μου είπε:

Όταν κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο με ένα παιδί, το παιδί εισπνέει οτιδήποτε αναδύεται απο την αναπνοή σου, είτε προκειται για καποιο ιό, ο οποίος υποβόσκει στον οργανισμό σου και ετοιμάζεται να εκδηλωθεί (όπως πολυ καλά ανέφερε και η Αγλαία "στο στάδιο της επώασης"), είτε ακόμη και τις αναθυμιάσεις ενός ποτού που τυχόν έχεις πιεί (όσο και να μη πίνεις όλο και κάποια στιγμή θα βρεθείς στην θέση που δεν μπορείς να το αποφύγεις και αν όχι εσύ γιατί θηλάζεις ο σύζυγός σου).

Αυτή ήταν η γνώμη του και μη μου ζητήσετε απο που ενημερώθηκε και απο ποια πιστοποιημένη πηγή πληροφορήθηκε γιατί δεν ξέρω. Εγώ απλά καταθέτω την γνώμη του, την οποία σεβάστηκα και ασπάστηκα. Μου φάνηκε ότι σε αυτό που μου είπε υπάρχε καποια βάση.

 

Αυτο που θέλω πάντως να τονίσω είναι ότι έχω διαπιστώσει ότι σε θέματα που αφορούν την παιδιατρική οι γνώμες διίστανται και πολλοί παιδίατροι διαφωνούν για πολλά πράγματα. Σίγουρα όλοι αυτοί βασίζουν τις απόψεις τους σε έγκυρες πληροφορίες. Το τί ακολουθούμε εμείς ως γονείς είναι άλλο θέμα.

 

Τέλος θέλω να κάνω μια μικρή αναφορά και στο θέμα του αιφνίδιου θανάτου. Τρόμαζα όταν ο μικρός ήταν σε εκείνη την ηλικία. Μετά απο πολλές γνώμες (διαφορετικές πάντα) που πήρα απο παιδιάτρους όλες είχαν ένα κοινό τέλος:

"Όλα όσα λέγονται είναι ενδείξεις καθώς ακόμη δεν έχει καταλήξει η παιδιατρική στην αιτία του συγκεκριμένου φαινομένου".

 

Μη με πυροβολήσετε..... :lol::lol::lol: (κάθε φορά που θα γράφουμε την άποψη μας θα ζητούμε και την κατανόηση των υπόλοιπων μελών γιατί έχουμε το θράσος να έχουμε γνώμη)...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα σε πυροβολησει?

Ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες και πληροφορουν τους γονεις.

Οποιος το παιζει ειδημων δεν εχει και θεση εδω στο φορουμ....Αφου τα ξερει ολα :lol:

Πιστευω οτι ολοι πρεπει να γραφουν την γνωμη τους, τις πληροφοριες τους, τα βιωματα τους και ο καθενας που διαβαζει, κραταει αυτα που του ταιριαζουν.

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γιατί βλεπω συνεχώς στο φόρουμ πυροβολισμούς; :wink:

Μήπως πάσχω απο μανία καταδιώξεως ή μήπως έχω κάποια καταγωγή απο τα Ζωνιανά; :lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Πέρα απο την πλάκα θεωρώ πάντως ότι υπάρχει κάποιο σχετικό προβληματάκι στο να δεχτούμε και να σεβαστούμε τις απόψεις που καταθέτονται στο φόρουμ.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι δεν ειναι το καταλληλο σημειο, αν θελετε ανοιγουμε σχετικο ποστ, αλλα δεν κρατιεμαι θα το πω.... χιχιχιχιχι

Εγω παντως επηρεαζομαι ... εχω καταγωγη απο Σφακιά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχα

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ήμουν σαφής και ανέφερα το ίδιο δωμάτιο, δεν είπα ένα γενικό ασαφές μαζί...

 

Ασφαλώς και ήσουν σαφής, γι'αυτό και έβαλα παράθεση από το δικό σου post :)

 

Την επισήμανση σκέφτηκα να την κάνω, γιατί κάπου αναφέρεις ότι κοιμόσουν μαζί με το παιδί στο ίδιο κρεβάτι :

 

Κι εμείς κοιμίζαμε το παιδί στο κρεβάτι μας αυτό δε σήμαινε ...
,

 

και παράλληλα:

Ήξερα τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημία Παιδιατρικής για το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου που λένε για τουλάχιστον 6 μήνες στο ίδιο δωμάτιο με ενήλικα. Αυτό έκανα απλά στη συνέχεια αποφάσισα να το κάνω για άλλους 6 μήνες που ο κίνδυνος αν και μικρότερος είναι υπαρκτός.

 

Νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνει εδώ η διευκρίνηση ότι όσον αφορά το να κοιμάσαι με το παιδί στο ίδιο κρεβάτι, δεν είναι κατόπιν οδηγιών της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής, (καθώς οι οδηγίες της ΑΑΠ λένε ακριβώς το αντίθετο), αλλά προσωπική σου επιλογή.

 

Είσαι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού με πάμπολλες γνώσεις πάνω στο θέμα (του θηλασμού) και υπογράφεις τα posts με τον τίτλο σου.

 

Αυτό εμπνέει (και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου), σε όσους διαβάζουν τα posts σου, ιδιαίτερο σεβασμό και προσοχή στα γραφόμενά σου.

 

Απαιτεί όμως - κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη - και λίγη περισσότερη προσοχή από μέρους σου στο να διαχωρίζεις τις προσωπικές σου επιλογές από τις θεωρίες των διαφόρων ανά τον κόσμο οργανισμών υγείας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού με πάμπολλες γνώσεις πάνω στο θέμα (του θηλασμού) και υπογράφεις τα posts με τον τίτλο σου.

 

Αυτό εμπνέει (και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου), σε όσους διαβάζουν τα posts σου, ιδιαίτερο σεβασμό και προσοχή στα γραφόμενά σου.

 

Απαιτεί όμως - κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη - και λίγη περισσότερη προσοχή από μέρους σου στο να διαχωρίζεις τις προσωπικές σου επιλογές από τις θεωρίες των διαφόρων ανά τον κόσμο οργανισμών υγείας.

 

συμφωνώ και εγώ :wink: και μάλιστα ίσως θα έπρεπε να προσέξεις λίγο το ύφος σου στο τρόπο που διατυπώνεις γραπτά τις απόψεις σου γιατί δεν σου το κρύβω Αγλαία ότι ένοιωσα να έπιτήθεσε σε όλους με τις αντίθετες απόψεις από σένα και φυσικά και σε μένα!!!(κάτι σαν τον πυροβολισμό που αναφέρουν όλοι οι παραπάνω, άρα δεν το ένοιωσα μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι) :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα να πώ με τη σειρά μου, ότι όταν κάποιος είναι ειδικός σε ένα αντικείμενο όπως πχ ο θηλασμός (και η Αγλαια είναι ειδική και καλή μάλιστα), δεν θα πρέπει να γράφει πράγματα (κατά τη γνώμη μου)που αφορούν θέματα πέρα από το αντικείμενο του και μάλιστα δίχως ποτέ να αναφέρει τα μειονεκτήματα μιας μεθόδου που υποστηρίζει. Διότι μπορεί για κάποιους που θα την εφαρμόσουν να αποβεί επικίνδυνη, σύμφωνα πάντα με μελέτες.Επίσης το ύφος θεωρώ ότι σε πολλά ποστ είναι επιθετικό όπως προαναφέρθηκε και από άλλα μέλη και δεν νομίζω να μου φαίνεται, μια που δεν θεωρησα ότι το ίδιο ύφος είχε ποτε η Μαρία η Στυλιαν ή η Αικατερίνη, σε θέματα που συμβουλεύουν.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εσυ γιατι απορεις ? Επειδη εσυ δεν μπορεις να τα συνδυασεις ?

 

Ακριβώς!! και ίσως σας ζηλέυω και λιγάκι που δεν μπορώ να συμμετάσχω όσο κι εσείς. Πάντως θα προσπαθήσω ..

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα θα καταθεσω την εμπειρια μου κ οχι την αποψη μου απο το μεγαλωμα των 2 γιων μου σε οτι αφορα τον υπνο.Και τα 2 μου παιδια ποτε δεν τα κοιμησα στο κρεββατι μας κ ας ηταν αρρωστα κ ας θηλαζα κλπ.

Προτιμουσα να πηγαινοερχομαι το βραδυ ή και να ξαπλωνω λιγο διπλα τους ή κ να μενω ξαγρυπνη φτανει να μην μαθουν στο κρεββατι του

μπαμπα κ της μαμας.

Να μαθουν οπως κ εμαθαν οτι εχουν το δικο τους χωρο.Ασχετα αν εμενα

μου στοιχιζε σε καφεδες ολη μερα!!!Ειλικρινα αυτο μου εγινε συνηθεια

κ ακομα κ τιποτα να μην εχουν εγω θα σηκωθω το βραδυ κ θα παω να τα δω εστω για να τα σκεπασω που ειναι παντα μα παντα ξεσκεπαστα!!!

 

Μιμις αν κ εσυ το θελεις εισαι καλοδεχουμενος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που εχω να πω σαν ταπεινος γονεας που δεν ξερω τιποτα αλλα οσο μεγαλωνω μαθαινω ειναι το εξης.............ο καθε ανθρωπος λεει την γνωμη, την αποψη του.Αν ειναι σωστος ή λαθος ειναι αλλη ιστορια σαν ανθρωπος ομως λεει τη δικη του γνωμη και αυτο ειναι σεβαστο.Ο καθε γονιος πιστευω οτι για το παιδι του θα κανει αυτο που θεωρει ο ιδιος σωστο οποτε γιατι τοση ενταση και τοση επιθεση ?δεν την κατανοω συγνωμη :oops:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...