Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πως παει teddy tedi????περασε καθολου η δυσποια?εγω να φανταστεις ειμαι στην 28η και αρχισα παλι να νοιωθω δυσποια!δε θα το αντεξω να με παει ετσι 10 μηνες μεχρι την καισαρικη!ελπιζω να ταν και να περασε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αστα να πανε!!καθομαι και λαχανιαζω!!να σκεφτεις θελει να με φιλησει ο αντρουλης μου και τον αποφευγω!!μου πεταξε κι ολας οτι τωρα τελευταια εχω αλλαξη!!!του λεω συνεχως οτι το σπορακι του με πιεζει εντονα αλλα δεν καταλαβενει!!μαλλον νομιζει οτι τον εχω σε δευτερη μοιρα!!αχ αυτη η δυσπνοια δεν την αντεχω αλλο δεν μπορω να κανω τπτ!!και εγω για καισαρικη παω στης 5/2 μαλλον!!υπομονη πουλακι1989!!!! υπομονη!!υπομονη κοριτσια!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου πόσο σε καταλαβαίνω! Εγώ και στα 2 παιδιά μου δεν μπορούσα ούτε να φάω, έχασα 3 κιλά τις τελευταίες εβδομάδες γιατί με το που καθόμουνα να φάω μου κοβότανε η ανάσα τελείως! Δεν συζητάμε για περπάτημα και δουλειές! Ειδικά στο δεύτερο που με "έτρεχε" η μεγάλη όλη μέρα ήταν μαρτύριο. Πονούσε το στήθος μου και η κοιλιά μου ψηλά πάνω απο το στομάχι συνεχώς!

Με το καλό να γεννήσεις για να περάσουν όλα αυτά!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

marmar εχω φτασει στο σημειο να παρακαλαω να γεννησω νωριτερα!!αλλα υπομονη μονο αυτο!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάλι κορίτσια, πέρα από τη δύσπνοια, πονάω φοβερά κάτω από το στήθος! Τώρα, οι πνεύμονες είναι, ο θώρακας είναι δεν ξέρω! Αλλά νιώθω λες και έχω φάει μπουνιά και κάτι έχει σπάσει εκεί! Έχει το κεφαλάκι της ψηλά η μπέμπα και δε λέει να γυρίσει. Το βράδυ είναι μαρτύριο γιατί στο πλάι πονούν οι πνεύμονες, ανάσκελα μου κόβεται η αναπνοή! Κι εγώ σχεδόν όρθια κοιμάμαι! Αχ, υπομονή λίγο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
η διάγνωση από τον υπέρηχο μιλούσε για ήπια ΓΟΠ, αλλά η γιατρός μας έδωσε το σιρόπι και είπε για όρθια στάση σίτισης και σήκωμα του κρεβατιού. Το θέμα όμως είναι ότι αν πάω να την σηκώσω ενώ κοιμάται, ξυπνάει και δεν τρώει, με αποτέλεσμα να την ταϊζω ξαπλωτή επειδή αγχώνομαι για να φάει και μετά την κρατώ 30 λεπτά όρθια να ρευτεί. Οι οδηγίες της γιατρού πάντως είναι να την ταϊζω με οποιονδήποτε τρόπο για να μην αφυδατωθεί. Κάνει πάρα πολλά ρεψίματα, ακόμη και μετά από πολύ ώρα.... Πάντως διαβάζοντας τα σχετικά τόπικ, νομίζω ότι μάλλον έχει σοβαρή αλλεργία μαζί με ΓΟΠ, ή η αλλεργία της δημιουργεί τη ΓΟΠ, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό που την ενοχλεί. ΠΧ ενώ έκοψα γαλακτοκομικά έφαγα μοσχάρι προχθές και το παιδί συνέχεια γκρίνιαζε το βράδυ και είχε πολύ ανήσυχο ύπνο...Εγώ εντωμεταξεί έχω κόψει τα πάντα, και τρέφομαι μόνο με πατάτες ρύζι και κοτόπουλο, αντί για καφέ πίνω χαμομήλι, και αισθάνομαι να καταρρέω. Μήπως γι'αυτό το γάλα μου έγινε πιο νερουλό;

Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον καλό παιδογαστρεντερολόγο στην Αθήνα;;

 

πως σε καταλαβαινω....μια απ τα ιδια κ εγω...εκανα το λαθος κ εγω να δοκιμασω φασολακια χθες κ ακομα κ σημερα ειμαστε με τρομερους πονους....:?..

εμενα πλεον τρωει περιπου στο διωρο κ τρωει περιπου 5 το πολυ 10 λεπτα.σπανια θα τ αδειασει μονομιας.εχω αρχισει να ανησυχω λιγο για το βαρος της και για να μη μου κοπει το γαλα..τωρα τελευταια κανει κ ανησυχο υπνο.την πιανω κ εγω κ την ταιζω την νυχτα...ετσι τρωμε καθε διωρο κ την νυχτα!!!τι να κανω η μανα...κοιμισμενη τρωει πιο ευκολα.αντε να δουμε...δ ξερω τι αλλο μπορω να κανω παντως.αν συνεχισει να μην παιρνει βαρος κ αυτη τη βδομαδα θα αγχωθω παρα πολυ...

ενω δεινχει να πειναει με το που πλησιαζει στη θηλη βαζει τα κλαματα.πολυ ψυχοφθορο!!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

πως ταιζετε εσεις τα μικρα σας??εχω καταφερει να την ταιζω στα ποδια μου καπως καθιστη.ειναι το πιο ορθιο..κ αυτο δ λειτουργει παντα...αυτο που βολευει περισσοτερο ειναι να την κραταει ο αντρας μου ορθια κ εγω να την ταιζω!!!!αλλα φυσικα αυτο δ ειναι συνεχεια εφικτο...αλλες φορες την ταιζω οντας ορθια αλλα εκεινη ειναι σχεδον ξαπλα.παρ ολα αυτα μερικες φορες της αρεσει...για πειτε αλλες ιδεες..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

πως ταιζετε εσεις τα μικρα σας??εχω καταφερει να την ταιζω στα ποδια μου καπως καθιστη.ειναι το πιο ορθιο..κ αυτο δ λειτουργει παντα...αυτο που βολευει περισσοτερο ειναι να την κραταει ο αντρας μου ορθια κ εγω να την ταιζω!!!!αλλα φυσικα αυτο δ ειναι συνεχεια εφικτο...αλλες φορες την ταιζω οντας ορθια αλλα εκεινη ειναι σχεδον ξαπλα.παρ ολα αυτα μερικες φορες της αρεσει...για πειτε αλλες ιδεες..

 

κι εμείς μια από τα ίδια, καθιστή κάπως, αλλά με το στήθος δυσκολεύομαι γιατί μάλλον λόγω ΓΟΠ σε κάποια γεύματα δεν το θέλει και της το δίνω με μπιμπερό.. είχα ζητήσει από την Αγλαία και μου έχει βάλει λινκ και βιντεάκι προχθές δες στο "προσπάθεια για αποκλειστικό θηλασμό";)

Link to comment
Share on other sites

πως ταιζετε εσεις τα μικρα σας??εχω καταφερει να την ταιζω στα ποδια μου καπως καθιστη.ειναι το πιο ορθιο..κ αυτο δ λειτουργει παντα...αυτο που βολευει περισσοτερο ειναι να την κραταει ο αντρας μου ορθια κ εγω να την ταιζω!!!!αλλα φυσικα αυτο δ ειναι συνεχεια εφικτο...αλλες φορες την ταιζω οντας ορθια αλλα εκεινη ειναι σχεδον ξαπλα.παρ ολα αυτα μερικες φορες της αρεσει...για πειτε αλλες ιδεες..

και εμείς μόνο ξάπλα τρώμε αφού είναι κοιμισμένη και φοβάμαι ότι αν την σηκώσω θα ξυπνήσει και δεν θα τρώει. Εμένα ξύπνια σταματάει στα 50 μλ και είναι 4 μηνών παιδί. πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που την ενοχλεί αφού τα έχω κόψει όλα!!!΄΄οταν πινει το δικό μου τα κακά της είναι σαν νερό, με το ξένο σαν αλοιφή!! παρατήρησα ότι ακόμη και το βούτυρο την πειράζει. όλοι μου λένε να σταματήσω και εγώ πεισματικά συνεχίζω αλλά θα πάθω΄τίποτα από τη δίαιτα

Link to comment
Share on other sites

.Εγώ εντωμεταξεί έχω κόψει τα πάντα, και τρέφομαι μόνο με πατάτες ρύζι και κοτόπουλο, αντί για καφέ πίνω χαμομήλι, και αισθάνομαι να καταρρέω. Μήπως γι'αυτό το γάλα μου έγινε πιο νερουλό;

 

 

 

Η διατροφή σου είναι πολύ φτωχή. Ποιος σου έδωσε τόσο απαράδεκτες οδηγίες;

 

Γιατί δεν τρως σαλάτες και φρούτα;

 

Γιατί δεν πίνεις καφέ αφού τον θέλεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διατροφή σου είναι πολύ φτωχή. Ποιος σου έδωσε τόσο απαράδεκτες οδηγίες;

 

Γιατί δεν τρως σαλάτες και φρούτα;

 

Γιατί δεν πίνεις καφέ αφού τον θέλεις;

 

Παρατήρησα ότι με τα άλλα ενοχλείται. ΠΧ δεν μπορώ να φάω μπισκότα γιατί έχουν γαλακτοκομικά, το ψωμί το έκοψα γιατί φοβάμαι για το σιτάρι, τα πολλά φρούτα φέρνουν διάρροιες, με τα κορν φλεικσ έβγαλε αίμα, οι ξηροί καρποί είναι γενικά αλλεργιογόνοι, το ταχίνι είδα ότι έχει σόγια κλπ έτσι από φόβο έχω κόψει μόνη μου κάποια πράγματα.Η γιατρός΄είπε μόνο για γαλακτοκομικά, αλλά εγώ φοβάμαι γιατί όταν πονάει δεν ησυχάζει με τίποτα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι με τα άλλα ενοχλείται. ΠΧ δεν μπορώ να φάω μπισκότα γιατί έχουν γαλακτοκομικά, το ψωμί το έκοψα γιατί φοβάμαι για το σιτάρι, τα πολλά φρούτα φέρνουν διάρροιες, με τα κορν φλεικσ έβγαλε αίμα, οι ξηροί καρποί είναι γενικά αλλεργιογόνοι, το ταχίνι είδα ότι έχει σόγια κλπ έτσι από φόβο έχω κόψει μόνη μου κάποια πράγματα.Η γιατρός΄είπε μόνο για γαλακτοκομικά, αλλά εγώ φοβάμαι γιατί όταν πονάει δεν ησυχάζει με τίποτα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά

 

Δεν κάνεις καθόλου καλά!

 

Τα μπισκότα είναι τζανκ φουντ δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι.

 

Τα πολλά φρούτα σε ποιον φέρνουν διάρροιες; Σε σένα ή στο μωρό;

 

Το ταχίνι είναι από σουσάμι, δεν έχει σόγια! :shock:

 

Τις σαλάτες γιατί τις έκοψες;

 

Αν το μωρό έχει πρόβλημα με αλλεργίες, θα πρέπει να επισκεφθείς ένα αλλεργιολογικό τμήμα ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ να ψάξετε πού έχει αλλεργίες το μωρό για να τρως ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς μια από τα ίδια, καθιστή κάπως, αλλά με το στήθος δυσκολεύομαι γιατί μάλλον λόγω ΓΟΠ σε κάποια γεύματα δεν το θέλει και της το δίνω με μπιμπερό.. είχα ζητήσει από την Αγλαία και μου έχει βάλει λινκ και βιντεάκι προχθές δες στο "προσπάθεια για αποκλειστικό θηλασμό";)

 

πολυ καλο το βιντεακι!!

να πω,εχω φοβηθει με την παραγωγη μου..ετσι που θηλαζει η μπεμπα οταν θηλαζει φοβαμαι μην κοπει το γαλα μου..να αρχισω αντλησεις να της δινω κ μπιμπερο???θα το πιασει??

εσενα ποση ωρα θηλαζει??εμενα πλεον αν μεινει πανω απο 6-7 λεπτα ειναι θαυμα...γιατι το κανει αυτο ομως??γιατι δ θελει να πιασει τη θηλη??αλλες φορες την πιανει κ στην πρωτη γουλια βαζει τα κλαματα κ τη αφηνει.

κ τωρα εχουμε μεγαλο προβλημα τα βραδια..δ κοιμαται με τιποτα..ζηταει να φαει κ μολις τη βαζω κλαιει.υποθετω οτι θελει να φαει καλα για να κοιμηθει κ δ μπορει..(συνηθιζε να κοιμαται 6-7 ωρες συνεχομενες) κ ετσι ουτε κοιμαται ουτε τρωει..χθες μας πηρε μεχρι τις 2...

δ ξερω τι αλλο να κανω..:-(

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

να πω,εχω φοβηθει με την παραγωγη μου..ετσι που θηλαζει η μπεμπα οταν θηλαζει φοβαμαι μην κοπει το γαλα μου..να αρχισω αντλησεις να της δινω κ μπιμπερο???θα το πιασει??

εσενα ποση ωρα θηλαζει??εμενα πλεον αν μεινει πανω απο 6-7 λεπτα ειναι θαυμα...γιατι το κανει αυτο ομως??γιατι δ θελει να πιασει τη θηλη??αλλες φορες την πιανει κ στην πρωτη γουλια βαζει τα κλαματα κ τη αφηνει.

κ τωρα εχουμε μεγαλο προβλημα τα βραδια..δ κοιμαται με τιποτα..ζηταει να φαει κ μολις τη βαζω κλαιει.υποθετω οτι θελει να φαει καλα για να κοιμηθει κ δ μπορει..(συνηθιζε να κοιμαται 6-7 ωρες συνεχομενες) κ ετσι ουτε κοιμαται ουτε τρωει..χθες μας πηρε μεχρι τις 2...

δ ξερω τι αλλο να κανω..:-(

 

Εμένα είναι ειδική περίπτωση γιατί ήταν πρόωρη οπότε πάντα έκανα αντλήσεις γιατί άρχισε να θηλάζει από στήθος όταν ήταν 2,5 και μετά, ποτέ δεν κάθεται πάνω από 10 λεπτά, σπάνια να πιπιλίσει μόνο το βράδυ, όμως το αδειάζει το στήθος το νοιώθω. Τώρα με την ΓΟΠ κι εμένα ίδια συμπεριφορά ακριβώς συνήθως κλαίει και δεν πίνει. Αυτό που κάνω είναι να αντλήσω λίγο ώστε όταν της δώσω το στήθος να τρέχει ήδη λίγο γάλα και τότε συνήθως πιάνει. Επίσης εμένα νομίζω ότι έχει περάσει και στη φάση να αρχίσει να θέλει εκείνη να έχει τον έλεγχο του στήθους οπότε προσπαθώ γενικώς να έχω κοντά της το στήθος και να το κάνει ότι θέλει εκείνη:rolleyes:

Νομίζω εσύ δεν έχεις λόγο να της δώσεις μπιμπερό, εφόσον το πρόβλημα είναι η ΓΟΠ και με το μπιμπερό τα ίδια θα κάνει. αν νοιώθεις ότι δεν πίνει και το στήθος παραμένει γεμάτο φαντάζομαι ότι ίσως πρέπει να το αντλείς..περίμενε να σου απαντήσει η Αγλαία καλύτερα :? Μην στενοχωριέσαι, φάση είναι θα περάσει. Παίρνει τίποτα για την ΓΟΠ; μήπως αν κλαίει πολύ είναι γιατί πονάει και πρέπει να το ελέγξετε και να πάρει σιρόπι;

Link to comment
Share on other sites

της διναμε epadoren σημερα τελειωσαμε.δεκα μερες μας ειπε ο γιατρος.δ ειδα καμια διαφορα παντως με το σιροπι..περισσοτερο με τα πρακτικα,σηκωμα κουνιας κλπ...

μαλλον υπομονη κ κουραγιο...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ καλο το βιντεακι!!

να πω,εχω φοβηθει με την παραγωγη μου..ετσι που θηλαζει η μπεμπα οταν θηλαζει φοβαμαι μην κοπει το γαλα μου..να αρχισω αντλησεις να της δινω κ μπιμπερο???θα το πιασει??

εσενα ποση ωρα θηλαζει??εμενα πλεον αν μεινει πανω απο 6-7 λεπτα ειναι θαυμα...γιατι το κανει αυτο ομως??γιατι δ θελει να πιασει τη θηλη??αλλες φορες την πιανει κ στην πρωτη γουλια βαζει τα κλαματα κ τη αφηνει.

κ τωρα εχουμε μεγαλο προβλημα τα βραδια..δ κοιμαται με τιποτα..ζηταει να φαει κ μολις τη βαζω κλαιει.υποθετω οτι θελει να φαει καλα για να κοιμηθει κ δ μπορει..(συνηθιζε να κοιμαται 6-7 ωρες συνεχομενες) κ ετσι ουτε κοιμαται ουτε τρωει..χθες μας πηρε μεχρι τις 2...

δ ξερω τι αλλο να κανω..:-(

 

Διαβαζω τα οσα γραφεις και σε καταλαβαινω τοσο πολυ, ειναι ακριβως αυτα που ενιωθα κι εγω με τον μικρο μου. Εμεις δυο μηνων μπηκαμε και νοσοκομειο γιατι δεν επαιρνε βαρος, και με το epadoren δεν ειδαμε καμια βελτιωση τουλαχιστον για δυο μηνες. Επειδη ειχε κανει οισοφαγιτιδα, χρειαστηκε παρα πολυ καιρο να επουλωθει η πληγη, αλλα ενοχλησεις συνεχισε να εχει, και απο βαρος χαλια. Ακομα ταλαιπωρουμαστε, απλα δειχνει να μην ποναει τοσο, και κατι ειναι κι αυτο. Χρειαζεται απιστευτη αντοχη και γερα νευρα, και αυτο με το να αρνειται τη θηλη η να κλαιει με την πρωτη γουλια το εκανε σε καθε γευμα. Ειχε γινει ενα μαρτυριο ο θηλασμος και για τους δυο μας, αλλα μη νομιζεις οτι φταιει κατι που κανεις, ειναι επειδη το παιδι ποναει και δυσανασχετει. Εμεις το παλεψαμε και ευτυχως δεν επεσα στην παγιδα να δωσω ξενο, αν μπορεις να το αποφυγεις προσπαθησε το, δε θα φτιαξει τα πραγματα, την ιδια συμπεριφορα θα εχει και με το μπιμπερο. Αν μπορεις οταν το θηλαζεις να του αποσπας την προσοχη με τιποτα παιχνιδακια, δοκιμασε το. Εγω ακομα οταν θηλαζω με το αλλο χερι του κουναω παιχνιδακια για να ξεχνιεται. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω παραπανω γιατι καταλαβαινω τι περνας, κι εμεις ακομα περναμε δυσκολα, απλα οχι τοσο δυσκολα οσο στην αρχη. Και απο βαρος, ειναι μολις 6900 και να φανταστεις γεννηθηκε 3700. Αν μπορεσεις να αντεξεις αυτους τους επομενους τεσσερις μηνες, σιγα σιγα θα φτιαχνουν λιγο τα πραγματα.

Κατι τελευταιο. Σε εμας αρχισε λιγο να στρωνει οταν 4 μηνων δωσαμε to colic calm gripe water. Το παραγγειλαμε μεσω ιντερνετ. Δεν ξερω αν θα συμφωνησει και ο γιατρος σας, παντως υποτιθεται οτι ειναι φυτικο και αβλαβες και εμας λιγο μας βοηθησε. Ευχομαι κουραγιο και υπομονη σε ολες μας...

Link to comment
Share on other sites

της διναμε epadoren σημερα τελειωσαμε.δεκα μερες μας ειπε ο γιατρος.δ ειδα καμια διαφορα παντως με το σιροπι..περισσοτερο με τα πρακτικα,σηκωμα κουνιας κλπ...

μαλλον υπομονη κ κουραγιο...

 

Αν εχει παθει οισοφαγιτιδα, στις δεκα μερες δε θα δεις ΚΑΜΙΑ διαφορα. Δυο μηνες το διναμε συνεχομενα, για να αρχισουμε να βλεπουμε μια μικρη βελτιωση. Και φυσικα συνεχιζουμε. Και η παιδογαστρεντερολογος που πηγαμε μας ειπε οτι η πληγη θελει πολυ καιρο για να επουλωθει.

Link to comment
Share on other sites

Α, και σε οτι αφορα την παραγωγη σου τωρα που θηλαζεις λιγο. Προσπαθησε οσο μπορεις να βγαζεις με το θηλαστρο, ηταν (και ειναι) το μονιμο αγχος μου, μηπως το παιδι αρχιζει να θελει περισσοτερο κι εγω δεν μπορω να το καλυψω.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ για τα λογια σου.πραγματικα μου δινεις κουραγιο.αυτο σκεφ κ εγω για την παραγωγη κ λεω να παρω καποιο καλο θηλαστρο...

ειναι πολυ ψυχοφθορο..δ πηγαμε σε γαστρεντερολογο..ισως θα πρεπε να παμε..

αυτο το σκευασμα σας το προτεινε ο γαστρεντερολογος η μονοι σας το πηρατε?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε πάει σε παιδογαστρεντερολόγο που μας σύστησε ο παιδίατρος. Κι εγώ πάντως δεν βλέπω καμία διαφορά βρε κορίτσια με το epadoren, το παίρνει από 21/09, 20 μέρες δηλαδή..:roll:

mefirst να νοικιάσεις καλύτερα το symphony κάνει πολύ καλές αντλήσεις κι έχει και σύστημα διπλής άντλησης, οπότε θα το κάνεις και στο μισό χρόνο;)

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ για τα λογια σου.πραγματικα μου δινεις κουραγιο.αυτο σκεφ κ εγω για την παραγωγη κ λεω να παρω καποιο καλο θηλαστρο...

ειναι πολυ ψυχοφθορο..δ πηγαμε σε γαστρεντερολογο..ισως θα πρεπε να παμε..

αυτο το σκευασμα σας το προτεινε ο γαστρεντερολογος η μονοι σας το πηρατε?

 

Το πηραμε μονοι μας, αλλα η παιδιατρος δεν ειχε αντιρρηση να το δωσουμε. Πραγματικα ειναι ψυχοφθορο, για σενα που φανταζομαι ειναι και το πρωτο σου μωρακι θα ειναι πιο δυσκολο, εμενα με βοηθησε το οτι ειχα μια σχετικη εμπειρια απο το θηλασμο της κορης μου. Πολεμησε το παντως με το θηλασμο οσο μπορεις, πιστεψε με το να δωσεις ξενο η μπιμπερο δεν αλλαζει τιποτα. Και οταν τη βλεπεις να αντιδρα εντονα στο στηθος, μην την πιεζεις, αστην λιγο να ηρεμησει και προσπαθησε σε 10 λεπτακια ξανα. Και ξανα και ξανα. Ειναι πολυ δυσκολο, εχω κλαψει και στεναχωρηθει με αυτο οσο ποτε στη ζωη μου, δεν μπορεις να χαρεις ουτε στιγμη με το παιδι σου και δεν μπορεις να χαρεις τιποτα, αλλα θα ερθει ηστιγμη που θα ειναι λιγο καλυτερα. Το ευχομαι δηλαδη και για μας. Μετραω τις μερες για να περασει ο καιρος και να μεγαλωσει λιγο,το τι κλαμα εχει ριξει αυτο το παιδι στη ζωη του δε φανταζεσαι. Αν εχεις βοηθεια λιγο ασε να το αναλαμβανουν και οι αλλοι, για να εισαι εσυ συγκεντρωμενη και με αντοχες για το θηλασμο. Αχ, δεν ξερω τι αλλο να σου πω, σφιξε τα δοντια και κανε κουραγιο, οποιος δεν το εχει περασει δεν καταλαβαινει ποσο φρικτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Με την παιδογαστρεντερολογο που πηγαμε δεν αλλαξε κατι ιδιαιτερα, ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει αλλη θεραπεια, μονο το epadoren και ο καιρος που περναει, δεν υπαρχουν πολλα που μπορουμε να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με την παιδογαστρεντερολογο που πηγαμε δεν αλλαξε κατι ιδιαιτερα, ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει αλλη θεραπεια, μονο το epadoren και ο καιρος που περναει, δεν υπαρχουν πολλα που μπορουμε να κανουμε.[/quote

Κορίτσια και εγώ τά ίδια με το σιρόπι δεν είδα κάμία διαφορά. Το θέμα όμως είναι ότι η δικιά μου τώρα πλέον δεν κλαίει, απλά βλέπει το στήθος ή το μπουκάλι και γελάει. Το κρατάει στο στόμα και γελάει. Άμα την πιέσω πολύ κλαίει. Με κάνει να αναρρωτιέμαι μήπως δεν πεινάει τελικά. Γιατί άμα πεινούσε δεν θα έκλαιγε;;

Link to comment
Share on other sites

Με την παιδογαστρεντερολογο που πηγαμε δεν αλλαξε κατι ιδιαιτερα, ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει αλλη θεραπεια, μονο το epadoren και ο καιρος που περναει, δεν υπαρχουν πολλα που μπορουμε να κανουμε.[/quote

Κορίτσια και εγώ τά ίδια με το σιρόπι δεν είδα κάμία διαφορά. Το θέμα όμως είναι ότι η δικιά μου τώρα πλέον δεν κλαίει, απλά βλέπει το στήθος ή το μπουκάλι και γελάει. Το κρατάει στο στόμα και γελάει. Άμα την πιέσω πολύ κλαίει. Με κάνει να αναρρωτιέμαι μήπως δεν πεινάει τελικά. Γιατί άμα πεινούσε δεν θα έκλαιγε;;

 

Το εκανε και σε μας και το κανει κατα διαστηματα, νομιζω πως κατα καποιο τροπο εχει συνηθισει στο λιγο γαλα, εχει προσαρμοσει τις αναγκες του στο προβλημα του και πινει οσο λιγοτερο μπορει. Εχω ξεχασει ποτε ηταν η τελευταια φορα που επιασε το στηθος με λαχταρα, σαν να πειναει, ειναι σαν να εχει ατονησει το αισθημα της πεινας μπροστα στον πονο που βιωσαν, τι να πω? Και νευρα, εχει πολλα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Το εκανε και σε μας και το κανει κατα διαστηματα, νομιζω πως κατα καποιο τροπο εχει συνηθισει στο λιγο γαλα, εχει προσαρμοσει τις αναγκες του στο προβλημα του και πινει οσο λιγοτερο μπορει. Εχω ξεχασει ποτε ηταν η τελευταια φορα που επιασε το στηθος με λαχταρα, σαν να πειναει, ειναι σαν να εχει ατονησει το αισθημα της πεινας μπροστα στον πονο που βιωσαν, τι να πω? Και νευρα, εχει πολλα νευρα.

και εγώ κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν το αντιλήφθηκα πιο νωρίς και εξαιτίας μου έπαθε οισοφαγίτιδα. Γιατί είχε όλα τα συμπτώματα της ΓΟΠ αλλά εγώ θεωρούσα ότι περνάει τη φάση της, που να ξέρω. Εσείς τώρα που αρχίσατε στερεές πως είναι; Τις δέχεται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...