Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το ισχίο του. Μάλλον Υμενίτιδα μας είπε και η παιδίατρός μας. Όταν είναι ξεκούραστος δεν το κάνει. Όταν όμως τον έχουμε για κάποια ώρα και περπατάει, αρχίζει και το κάνει. Απλώς δεν κουτσαίνει τόσο όσο δεν μπορεί να σηκωθεί από καθιστός. Εκεί τον ενοχλεί. Το θέμα είναι πώς μπορείς να κρατήσεις ένα μωράκι 16 μηνών ξεκούραστο, δηλαδή να μην περπατάει; Και δυστυχώς την πληρώνει και ο αδερφός του που δεν τον αφήνουμε ούτε αυτόν να περπατάει για να μη ζηλεύει ο άλλος. Τους απασχολούμε με βιβλιαράκια, μαρκαδόρους κουκλοθέατρο κ.λπ. αλλά για πόσο; Κάποια στιγμή τα βαριούνται όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν συνεχισει, μιλα με το γιατρο σου και ρωτα τον, αν ειναι να του δωσεις αλγκοφρεν.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας!

Κι εμένα ο γιός μου (2 χρονών) άρχισε να κουτσαίνει μετά από ίωση. Η παιδίατρος δεν μου είπε τίποτα για ξεκούραση, παρόλο που το χαρακτήρισε υμενίτιδα. Εντόπισε το πρόβλημα στο γόνατο, όμως. Παρόλα αυτά είπε ότι αν σε μια βδομάδα δεν περάσει πρέπει να πάμε σε ορθοπαιδικό. Δεν δείχνει να πονάει. Η υμενίτιδα πονάει πάντα;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψες...η υμενιτιδα δεν εχει να κανει με το γονατο και εχει συγκεκριμενα χαραχτηριστικα δλδ το παιδι ποναει μεσα στο μπουτακι στο ισχιο και ο πονος χτυπαει στη βουβωνικη χωρα ή στο γονατο και συνηθως αρνειται να πατησει.

Γενικως η υμενιτιδα-επωδυνο ισχιο περναει μονο με ξεκουραση.

Ισως εσας ειναι καποιος αρχικος ερεθισμος λογω της ιωσης και ακομα δεν εχει εξελιχθει..Παρακολουθησε τον και αν δεις οτι το συνεχιζει ή διαμρτυρεται μολις ξυπνησει και αποφευγει να πατησει να τον πας στο παιδων να τον δει ορθοπεδικος και να σας δωσει οδηγιες γιατι ειναι μεν κατι απλο οπως εχω ξαναπει αλλα χωρις σωστη ξεκουραση μπορει να τραβηξει καιρο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H γιατρός είδε κάποιο πρόβλημα στο γόνατο. Διαβασα ότι η διάγνωση της υμενίτιδας μπορεί να διαφύγει αρχικά και να διαγνωστεί πρόβλημα στο γόνατο. Προβληματίστηκα γιατί χθες τον σήκωσε η μαμά μου και όταν τον έπιασε στο ισχίο έδειξε να πονάει. Μέχρι τότε δεν είχε δείξει να πονάει κάπου. Κάνει όλες τις κινήσεις κανονικά χωρίς να διαμαρτύρεται, ούτε γκρινιάζει, απλώς κουτσαίνει....Τέλος πάντων, μεθαύριο θα πάμε σε ορθοπεδικό στο παίδων, οπότε θα δούμε....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατα τη γνωμη μου καλυτερα να πατε,μιας και ειναι ο πλεον ειδικος!Και ως τοτε προσπαθησε να μην κουραζεται.Ξερω οτι μια κουβεντα ειναι αυτο... αλλά επειδη και ο δικος μου(πολυ ζωηρο παιδι)το περασε στα 2 ακριβως ,ξερω πως ειναι και καλο ειναι για ολους να περασει οσο πιο συντομα γινεται.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισως εσας ειναι καποιος αρχικος ερεθισμος λογω της ιωσης και ακομα δεν εχει εξελιχθει..Παρακολουθησε τον και αν δεις οτι το συνεχιζει ή διαμρτυρεται μολις ξυπνησει και αποφευγει να πατησει να τον πας στο παιδων να τον δει ορθοπεδικος και να σας δωσει οδηγιες γιατι ειναι μεν κατι απλο οπως εχω ξαναπει αλλα χωρις σωστη ξεκουραση μπορει να τραβηξει καιρο.

 

Έτσι είχε αρχίσει και στο γιο μου, μου έλεγε ότι το πόδι του είναι κουρασμένο όταν ξυπνούσε το πρωί, μετά ήτανε ΟΚ αλλά πρόσεξα ότι δεν το πατούσε και πολύ καλά, δηλαδή το πέλμα του το στράβωνε.

Αυτό τράβηξε για μερικές βδομάδες και στο μεταξύ είχε έντονη σωματική δραστηριότητα στον παιδικό (έπαιζε Φόρμουλα 1 λέει :roll:).

Μέχρι που είχε μια πτώση, ήρθε στο σπίτι και έλεγε ότι τον πονούσε και μέσα σε λίγες ώρες δεν μπορούσε ούτε να το πατήσει!

Χθες όλη μέρα ακίνητος, ούτε να το κουνήσει δεν μπορούσε από τον πόνο...

 

Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι υμενίτιδα ισχύου και προκλήθηκε από την ίωση που πέρασε κανένα μήνα πριν κατά τη διάρκεια της οποίας έκανε ψηλό πυρετό.

Μας έδωσε μόνο Άρνικα (σε κάψουλα και σε αλοιφή), μας είπε ξεκούραση και θερμοφόρα.

Σήμερα ευτυχώς είναι καλύτερα, αλλά ακόμη δεν μπορεί να περπατήσει.

 

Γι' αυτό προσοχή αν προσέξετε τίποτα περίεργο, δηλ. να παραπονιούνται για μούδιασμα, ότι είναι κουρασμένα, αν περπατάνε περίεργα κτλ.

Χρειάζεται ξεκούραση διαφορετικά θα φθάσετε σε πλήρη ακινητοποίηση όπως εμείς!

 

Διάβασα ότι τα αγοράκια προσβάλλονται απ' αυτό 3-5 φορές πιο συχνά από τα κοριτσάκια συνήθως στις ηλικίες 5-10 ετών.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο παιδόορθοπεδικός είπε ότι είναι αντιδραστική αρθρίτιδα που προκληθηκε από ίωση και όχι υμενίτιδα, αλλά επίσης πρέπει να ξεκουραστεί για μια βδομάδα.

 

Rosie περαστικά και σε σας. Εσένα είναι μεγάλος φαντάζομαι ότι μπορείς να τον πείσεις να μείνει ακίνητος. Εγώ δυσκολεύομαι....χμμ....κάθε φορά που του λέω ότι πρέπει να κάθεται μου λέει ''δεν πονάω!''....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μυρτώ πώς έκανε τη διάγνωση, πχ με ακτινογραφία, με υπέρηχο ή με ψηλάφιση;

Φούσκωσε καθόλου η περιοχή εκεί στο γόνατο;

 

Εγώ δεν τον πήγα για υπέρηχο γιατί όλες οι ενδείξεις φαίνεται να κλείνουν προς την υμενίτιδα, μάλιστα χθες για πρώτη φορά μας είπε ότι ο πόνος ξεκινάει από τη βουβωνική χώρα.

 

Έχουμε πήξει στο DVD, τις ζωγραφιές και τα παζλ εδώ πέρα... ο καημένος πλήττει πολύ και σιχάθηκε τα πάντα, ούτε DVD δεν ήθελε σήμερα να δει!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εκαναν πρώτα ψηλάφιση, το πρόβλημα του ήταν στα ισχία, και τα δύο, και μετά έγινε υπέρηχος για να δούμε αν έχει υγρό. Δεν είχε κάτι ανησυχητικό. Σε ένα μήνα θα ξαναπάμε για τσεκ. Α, κάναμε και εξέταση αίματος γιατί είχε κάνει και πυρετό και θέλαμε να εξασφαλίσουμε ότι αυτά τα συμπτώματα δεν σχετίζονται.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα ανέβασε λίγο πυρετό προχθές το βράδυ αλλά η παιδίατρος μας είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχει ήπιο πυρετό στην υμενίτιδα (δεν έχει συμπτώματα ίωσης).

Αναρωτιέμαι γιατί... πρέπει να διαβάσω γιατί την έχω κουράσει στις ερωτήσεις! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και σε σας!

 

Ένα δίχρονο πάντως είναι πιο δύσκολο να ακινητοποιηθεί, βλέπω την κόρη μου και σκέφτομαι ότι θα ήτανε αδύνατο να την έχω στον καναπέ και στο κρεβάτι τόσες ώρες ατελείωτες...

Ο μεγάλος φοβήθηκε και κάνει ότι του λέμε, μάλιστα πριν από λίγο μου είπε ότι όταν επιστρέψει στο σχολείο δεν θα ξαναπαίξει Φόρμουλα για να μην το πάθει ξανά!

 

Υπομονή!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας μας είχαν πει πως αν κάνει πυρετό να κάνουμε γενικές εξετάσεις. Το ειχε πει και ο ορθοπαιδικός και ο παιδίατρος. Το αναφέρω για τη φιλη Rosie....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί μπορεί και να μην είναι υμενίτιδα αλλά κάποιο οίδημα από τραύμα.

Αλλά εμάς ήτανε μόνο δέκατα και για ένα βράδυ.

 

Βρήκα κι εδώ για την υμενίτιδα και για τον πυρετό:

 

Η πάθηση αρχιζει με οξύ η προοδευτικά αυξανόμενο πόνο στη μηροβουβωνική χώρα που στο 50% περιπου αντανακλά στην προσθιοεσωτερική επιφανεια του μηρου και στο γονυ,χωλότητα και σε ορισμενες περιπτωσεις με χαμηλη πυρετική κινηση.Τα συμπτωματα αυτά οφέιλονται κυρίως στη συλλογη υγρού μέσα στην αρθρωση και στο 80% περίπου το αργότερον μετά την 5η μερα αρχίζουν, χωρις η με θεραπεία , βαθμιαία να υποχωρούν.

 

http://www.orthoped-gr.com/page25.htm

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα σε ολους,εχω μια κορη 3 ετων και παθαμε δευτερη φορα υμενιτιδα μετα απο ενα απλο κρυολόγημα,αμεσως μολις ειδα οτι κουτσαινει και να παραπονιεται οτι ποναει το ποδι της φυγαμε για το παιδων και τις δυο φορες το ιδιο ''ξεκουραση''αλλα σκεφτηκα ''πως?'' ,εγω εχω και ενα προβλημα ,την μικρη την κραταει η πεθερα μου η οποια εχει προβλημα μεσης και καταλαβαινετε τι γινετε,σημερα ειναι η τριτη μερα εχουμε μαχες για να κατσει κατω και περναω εναν εφιαλτη που δεν ξερω ποτε θα τελειωσει.

ειπαν μια εβδομαδα αλλα θα παρει τοσο ή θα τρεχουμε παλι?

τι να πω?παντως περαστικα σε ολα τα παιδακια που εχουν υμενιτιδα και κουραγιο και υπομονη σε ολες τις μαμαδες...:(

Link to comment
Share on other sites

Kitty μου το πότε θα περάσει εξαρτάται πολύ από το κατά πόσο θα ξεκουραστεί και θα ακολουθεί τις οδηγίες του γιατρού. Είναι τόσο δύσκολο να κάτσεις κάτω ένα 3χρονο...

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, ο γιος μου έκατσε ακίνητος 10 μέρες με το πόδι δεμένο με βαρίδι και άλλες 10 χωρίς βαρίδι. 5 χρονών αγόρι φαντάσου τώρα... στιγμές απείρου κάλους...

Μου πάει νά μην το ξαναπάθει...

Περαστικά σας εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Kitty μου το πότε θα περάσει εξαρτάται πολύ από το κατά πόσο θα ξεκουραστεί και θα ακολουθεί τις οδηγίες του γιατρού. Είναι τόσο δύσκολο να κάτσεις κάτω ένα 3χρονο...

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, ο γιος μου έκατσε ακίνητος 10 μέρες με το πόδι δεμένο με βαρίδι και άλλες 10 χωρίς βαρίδι. 5 χρονών αγόρι φαντάσου τώρα... στιγμές απείρου κάλους...

Μου πάει νά μην το ξαναπάθει...

Περαστικά σας εύχομαι και γρήγορη ανάρρωση.

 

νικολεκακι μου καταλαβαινεις τι περναω θελω να αποφυγω το νοσοκομειο,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κατσω μαζι της 10 ημερες γιατι πρεπει να παω στην δουλεια και η πεθερα μου εχει προβλημα με την μεση της και δεν μπορει να την παιρνει αγκαλια η μικρη ειναι 15 κιλα.μπρος γκρεμος και πισω ρεμα,δεν ξερω πως να την απασχολησω εκτος απο dvd με την barbie δεν ξερω πως αλλιως,και η πεθερα μου δεν ειμαι σιγουρη οτι ακολουθει πιστα αυτα που μας ειπε ο γιατρος.φοβαμαι οτι δεν θα τελειωσει συντομα αυτο το πραγμα,και δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι. Κι εγώ δεν μπορούσα να λείψω από τη δουλειά, οι δικοί μου τον κρατούσαν. Και η αλήθεια είναι ότι ο μπαμπάς μου τον σήκωνε αρκετές φορές την ημέρα. Καναπές - κρεβάτι - καναπές και πάει λέγοντας... Πίκρα.

Αλήθεια πως είναι το παιδί???

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

προσφατα εμαθα για το παιδακι μιας συναδελφου. δεν παναει απλα κουτσαινει και θελει ξεκουραση.Η ερωτηση μου ειναι...:

τι πρεπει να προσεχουμε ωστε να μην το παθει το παιδακι?πως να το προλαβουμε δηλ?

ποναει παντα? (γιατι της συναδελφου μου δεν πανει)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...