Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια, το πώς θα πάρετε το μειωμένο σας, βασικά είναι θέμα συνεννόησης με τον εργοδότη. Βασικά οι εργοδότες είναι υποχρεωμένοι να δίνουν το μειωμένο όπως το αναφέρει ο νόμος, αλλά κάποιοι δέχονται να το προσαρμόζουν και σύμφωνα με τις ανάγκες του εργαζόμενου. Π.χ. υπάρχουν εταιρείες που δέχονται να δίνουν μία μέρα λιγότερη την εβδομάδα για περίπου 19 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν αφαιρείται από τον χρόνο που δικαιούσαι μειωμένο ωράριο. Όταν γυρίσεις στη δουλειά θα αρχίσει να μετράται ο χρόνος μειωμένου ωραρίου από την αρχή.

 

 

καλη μου αυτο που λες δεν υσχιοι. εγω πηρα εξαμ.οαεδ.

και εγινε ως εξης 6 μηνες απο 2 ωρες και 6 μηνες απο 1 ωρα

αν δεν παρεις το εξαμηνο τοτε το δικαιουσε ολο το μιωμενο . 12 απο 2 ωρες

και 1 ωρα αλλους 6 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως, αν δείς άλλαξα το σχόλιό μου. Προσωπικά θεωρώ οτι από τον νόμο περί 6 μήνου προκύπτει οτι δεν θα πρέπει αυτό να αφαιρείται από το μειωμένο, αλλά φαίνεται οτι οι εργοδότες ερμηνεύουν με βάση τον παλιότερο νόμο περί μειωμένου που τους βολεύει, αν και αυτό είναι λάθος. Γιατί ρωτάω το εξής λογικό: Γιατί αν πάρεις όλο το μειωμένο μαζεμένο σαν άδεια δεν θα χάσεις τίποτα, ενώ αν το πάρεις κανονικά χάνεις 6 μήνες; Παράλογο δεν είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παραλογο ειναι αλλα τρεχα γυρευε τωρα...εν τω μεταξυ πηρα τον οαεδ και μου ειπαν οτι το εξαμηνο αφαιρειται απο το μειωμενο οποτε εχω 6 μηνες 6ωρο και αμεσως μετα 6 μηνες 7ωρο....αν προλαβω και δεν με απολυσει βεβαια...

435710zudw649226.gif

 

41ed7ypahe3qdxaw.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχθες μολις γυρισα και πηρα 1 ωρα για 2 χρονια. εννοειται πως δεν ηθελε να μου δωσει 2 ωρες για 1 χρονο. μιλησα με επιθεωρηση κ μου ειπε τα ιδια. 2 για 1 χρονο 1 ωρα για 2 χρονια. βεβαια εγω δουλευα 9 ωρες οποτε τωρα δουλευω 8 :(...παντως ξερω πως θα με σουταρουν τον απριλη κ δεν ξερω αν θα παρω και ταμειο...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τα φώτα σας παρακαλώ. Γέννησα 12/08 και από 27/10 και μετά ξεκίνησε το 6μηνο του ΟΑΕΔ το οποίο τελιώνει 27 Απρίλη. Σε συννενόηση με τον εργοδότη θα ξεκινήσω την εργασία λίγο νωρίτερα, τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? Το μειωμένο θα ισχύσει από 27/04 ή από την ημέρα που θα επιστρέψω στην εργασία μου?

Επίσης, μου οφείλουν την μισή άδεια από το 2009.

Άδεια για το 2010 δικαιούμαι από όταν επιστρέψω στην εργασία και μετά ή και τους μήνες που είμαι στην άδεια του ΟΑΕΔ?

Ακόμη κάτι...Στις άδειες του 2009 και 2010 θα πρέπει να αφαρέσω το μειωμένο ωράριο? Πχ. αν πάρω 1 μέρα λιγότερη την εβδομάδα, θα υπολογίσω και 1 μέρα λιγότερη άδεια την εβδομάδα???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Σε 2 μέρες έχω ραντεβού με τον εργοδότη και θέλω να πάω διαβασμένη!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο που μπορώ σίγουρα να σου απαντήσω ότι η άδεια δεν μειώνεται αν πάρεις το μειωμενο σαν μια 1 μέρα λιγότερο την βδομάδα. στο πρώτο παιδί είχα πάρει να δουλεύω 1 μέρα λιγότερο την βδομάδα αλλά την άδεια μου την πήρα κανονικά. Ούτε μια μέρα λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάτι άλλο!!!

Λοιπόν εγώ γέννησα 12/08 όπως ξανάπα και η άδεια λοχείας άρχισε 01/07. Με την άδεια του 2009 τι γίνεται? Κατά την διάρκεια της 6μηνης άδειας διάβασα ό,τι μετράει κανονικά αυτός ο χρόνος σαν κανονικός χρόνος και υπολογίζεται στην άδεια, δηλαδή 6μήνες x2 μέρες= 12 μέρες άδεια. Αυτή δεν την χάνουμε! Με την άδεια τοκετού τι παίζει?

Δηλαδή θα μου κόψουν καθόλου άδεια του 2009 ή όχι? Ρωτώ γιατί δεν την έχω πάρει όλη!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπότε θα πρέπει να φευγώ αναγκαστικά μια ώρα νωρίτερα αντί για δυο που θέλω εγώ ε?

εγώ τους είπα θέλω για 12μήνες 2 ώρες και τους άλλους 6 μια ώρα και εκείνοι θέλουν μια ώρα μόνο να φεύγω νωρίτερα.

αλήθεια και σε περίπτωση απόλυσης σου δίνουν και τα χρήμετα για τις ώρες που χάνεις?

Link to comment
Share on other sites

οπότε θα πρέπει να φευγώ αναγκαστικά μια ώρα νωρίτερα αντί για δυο που θέλω εγώ ε?

εγώ τους είπα θέλω για 12μήνες 2 ώρες και τους άλλους 6 μια ώρα και εκείνοι θέλουν μια ώρα μόνο να φεύγω νωρίτερα.

αλήθεια και σε περίπτωση απόλυσης σου δίνουν και τα χρήμετα για τις ώρες που χάνεις?

 

ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Ο,ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ. ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι άλλο....ξεκινάω κανονικά την πρώτη Μαρτίου (μετά το εξάμηνο) δικαιούμαι κανονικά άδεια το 2010? η μειωμένη?

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΔΕΙΑ. ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάτι άλλο!!!

Λοιπόν εγώ γέννησα 12/08 όπως ξανάπα και η άδεια λοχείας άρχισε 01/07. Με την άδεια του 2009 τι γίνεται? Κατά την διάρκεια της 6μηνης άδειας διάβασα ό,τι μετράει κανονικά αυτός ο χρόνος σαν κανονικός χρόνος και υπολογίζεται στην άδεια, δηλαδή 6μήνες x2 μέρες= 12 μέρες άδεια. Αυτή δεν την χάνουμε! Με την άδεια τοκετού τι παίζει?

Δηλαδή θα μου κόψουν καθόλου άδεια του 2009 ή όχι? Ρωτώ γιατί δεν την έχω πάρει όλη!

 

Οχι την άδεια του 2009 την δικαιουσαι ολοκληρη ή όση δεν έχεις πάρει...Οταν λες 12/08 γεννησες και 01/07 αδεια λοχειας μηπως κανεις κάποιο λάθος και εννοεις 01/09?)

 

οπότε θα πρέπει να φευγώ αναγκαστικά μια ώρα νωρίτερα αντί για δυο που θέλω εγώ ε?

εγώ τους είπα θέλω για 12μήνες 2 ώρες και τους άλλους 6 μια ώρα και εκείνοι θέλουν μια ώρα μόνο να φεύγω νωρίτερα.

αλήθεια και σε περίπτωση απόλυσης σου δίνουν και τα χρήμετα για τις ώρες που χάνεις?

 

Ναι ειναι στο χερι του εργοδοτη αν θα σου δωσει1 ή 2 ώρες. Αν σε απολυσουν παιρνεις...(λογοκρισια)...Δεν παιρνεις τίποτα με λιγα λόγια

 

α και κάτι άλλο....ξεκινάω κανονικά την πρώτη Μαρτίου (μετά το εξάμηνο) δικαιούμαι κανονικά άδεια το 2010? η μειωμένη?

 

Και του 2010 την άδεια κανονικοτατα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

01.07 άδεια τοκετού!

 

 

οκ! ουτος ή αλλως την αδεια σου την δικαιουσαι ολοκληρη εφοσον εργαζόσουν στην επιχειρηση απο 1.01 και δεν πήρες άλλη αδεια (καλοκαιρινή γιατι και ασθενειας αν πηρες δεν εχει καμμια σχεση). Απλα κανονικα αν πήρες το 6μηνο συμφωνα με το νομο θα έπρεπε να ειχες πάρει πρωτα την υπολοιπη άδειά σου και μετά το εξαμηνο αλλά δεν το ξερουν πολλοί λογιστες οποτε δεν νομιζω να υπάρχει προβλημα. Μπορουν βέβαια αν τυχον εχεις υπογραψει στο βιβλιο αδειων να κανουν την παπια και να σουν πουν τώρα παει (οπως σε εμένα κι ας μην είχα υπογράψει στο βιβλίο :evil:) αλλά δεν νομιζω να έχεις εργοδότη τοσο κάθαρμα οσο εγω...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!

 

Προσπαθω να βγαλω ακρη και γω με το μειωμενο μετα το εξαμηνο και θα ηθελα αν μπορουσε η Eli-0411 ή καποιος αλλος να παραθετε την εγκυκλιο του ΙΚΑ γιατι το παρακάτω λινκ δεν δουλευει πια!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Υπάρχει εγκύκλιος του ΙΚΑ (20/6-3-09). Τύπωσε την αν μπορείς από εδώ...

 

http://www.taxheaven.gr/show_law.php?&id=9192

 

& υπογράμμισε αυτό...

 

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

 

Και κατι αλλο, με την ανανεωση του βιβλιαριου του ΙΚΑ τι γινεται; Ο χρονος το εξαμηνου μας δινει το δικαιωμα να ανανεωσουμε την ασφαλεια μας για το επομενο ετος; Το δικο μου εξαμηνο θα τελειωσει τον Αυγουστο που σημαινει πως θα δουλεψω 4 μηνες το 2010 (ο ενας θα ειναι κανονικη αδεια). Θα μπορεσω να ανανεωσω για το 2011 ή θα ειμαι οριακα;

 

Επισης, μου ειπανε πως εαν εχεις παρει το εξαμηνο και σε απολυσει ο εργοδοτης στον χρονο, δεν δικαιουσαι το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ γιατι απαιτουναι καποιοι μηνες συνεχους εργασιας που δεν θα εχεις καλυψει, ξερετε εαν ισχυει κατι τετοιο;

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

οκ! ουτος ή αλλως την αδεια σου την δικαιουσαι ολοκληρη εφοσον εργαζόσουν στην επιχειρηση απο 1.01 και δεν πήρες άλλη αδεια (καλοκαιρινή γιατι και ασθενειας αν πηρες δεν εχει καμμια σχεση). Απλα κανονικα αν πήρες το 6μηνο συμφωνα με το νομο θα έπρεπε να ειχες πάρει πρωτα την υπολοιπη άδειά σου και μετά το εξαμηνο αλλά δεν το ξερουν πολλοί λογιστες οποτε δεν νομιζω να υπάρχει προβλημα. Μπορουν βέβαια αν τυχον εχεις υπογραψει στο βιβλιο αδειων να κανουν την παπια και να σουν πουν τώρα παει (οπως σε εμένα κι ας μην είχα υπογράψει στο βιβλίο :evil:) αλλά δεν νομιζω να έχεις εργοδότη τοσο κάθαρμα οσο εγω...

 

Την άδεια θα την πληρωθώ αλλά με κάνει εποχιακή τώρα και δεν ξέρω τι ισχύει με το μειωμένο ωράριο και πώς πρέπει να διαμορφωθεί ο μισθός μου.

Από βδομάδα θα πάω επιθεώρηση εργασίας να ενημερωθώ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!

 

Προσπαθω να βγαλω ακρη και γω με το μειωμενο μετα το εξαμηνο και θα ηθελα αν μπορουσε η Eli-0411 ή καποιος αλλος να παραθετε την εγκυκλιο του ΙΚΑ γιατι το παρακάτω λινκ δεν δουλευει πια!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

 

Και κατι αλλο, με την ανανεωση του βιβλιαριου του ΙΚΑ τι γινεται; Ο χρονος το εξαμηνου μας δινει το δικαιωμα να ανανεωσουμε την ασφαλεια μας για το επομενο ετος; Το δικο μου εξαμηνο θα τελειωσει τον Αυγουστο που σημαινει πως θα δουλεψω 4 μηνες το 2010 (ο ενας θα ειναι κανονικη αδεια). Θα μπορεσω να ανανεωσω για το 2011 ή θα ειμαι οριακα;

 

Επισης, μου ειπανε πως εαν εχεις παρει το εξαμηνο και σε απολυσει ο εργοδοτης στον χρονο, δεν δικαιουσαι το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ γιατι απαιτουναι καποιοι μηνες συνεχους εργασιας που δεν θα εχεις καλυψει, ξερετε εαν ισχυει κατι τετοιο;

 

Για να ασφαλιστεις το επομενο ετος χρειαζεσαι να εχεις 70 ενσημα εργασιας (οχι ασθενειας, οαεδ)μεσα στο 2010...αρα με 4 μηνες εργασιας ανανεωνεις!

 

Επιδομα θα παρεις αλλά οχι για χρονο αναλογα με το ποσα ενσημα εργασιας και παλι έχεις θα βγαλουν αντιστοιχη αποφαση για 6-9 ή 12 μηνες επιδοτησης.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες Βασω.,να χαιρεσαι την μπουμπου σου. Ειμαι η Ματινα και εχω και εγω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων.

Εαν πριν την εξαμηνη αδεια ειχες παρει την Ισοχρονη αδεια,δηλαδη

το μειωμενο ωραριο που δικαιουσαι σε μερες σαν αδεια,δεν δικαιουσαι

μειωμενο οταν επιστρεψεις στην εργασια σου.(εκτος αν συνενοηθεις με

τον εργοδοτη σου να εχεις ελεστικο ωραριο)

Εαν ομως δεν την εχεις παρει τοτε μπορεις να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα και να φευγεις μια ωρα νωριτερα. :wink:

Αυτες τις μερες θα κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο γιατι ληγει η αδεια λοχειας μου.Θα ηθελα να ρωτησω ...Αυτο που λες Ισοχρονη αδεια τι ειναι? Μπορω να παρω σε μορφη αδειας το μειωμενο ωραριο?Και αν ναι πως?Τι πρεπει να κανω?Πρεπει να συμφωνει ο εργοδοτης?Περιμενω απαντηση

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ασπασια,

 

Εαν ειχε καποιος και την εγκυκλιο που αναφερει η Eli παραπανω, θα παρακαλουσα να εβαζε ενα ενεργο λινκ για να δω τι ακριβως γραφει. Ευχαριστώ!

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω να βρω κάποιο λογιστή ή δικηγόρο που ασχολείται με τα εργατικά για το παρακάτω θέμα:

 

δουλέυω στον ίδιο εργοδοτη 10 χρόνια και έχω άριστες σχέσεις. Μετά τη γέννηση της κόρης μου διάλεξα να δουλεύω 6 ώρες για 1 χρόνο και τώρα δουλεύω 7 ώρες για 6 μήνες όπως και δικαούμαι. Από 1 Ιουλίου θα πρέπει να δουλεύω 8 ώρες πράγμα για μένα αδύνατο.

 

Υπάρχει καποια συγκεκριμένη εγκυκλιος η οποία να μου δίνει το δικαίωμα να συμφωνήσω με τον εργοδότη μου να συνεχίζω να δουλεύω επτά ώρες με αφαίρεση κάποιου μέρους το μισθού μου. (Το είχα κάνει όταν γέννησα το γιο μου- είχα υπογράψει κάποιο απλό χαρτί για να βρίσκεται στο λογιστήριο- αλλά σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα κάτι πιο επισημο και κατοχυρωμενο {οι συναδελφοι μου δεν βλέπουν με καλό μάτι να δουλεύω λιγότερο} για αυτό θα ήθελα να ειμαι κατοχυρωμενη και ενημερωμενη.

 

Ευχαριστώ κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε κανει 7ωρη αν ειναι συμφωνος.

Δεν δουλευει ολος ο κοσμος 8ωρο ;)

Εφοσον θα δουλευεις 7ωρο θα πληρωνεσαι για 7ωρο οποτε οι υπολοιποι εκει μεσα δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβανε.

 

1. Αιτημα σου για μειωση ωραριου στον εργοδοτη

2. Αλλαγη συμβασης

3. Καταθεση σε επιθεωρηση εργασιας νεας συμβασης μερικης απασχολησης και κατασταση ωρων εργασιας σε 15 μερες το πολυ απο την αλλαγη.

Αυτα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε κανει 7ωρη αν ειναι συμφωνος.

Δεν δουλευει ολος ο κοσμος 8ωρο ;)

Εφοσον θα δουλευεις 7ωρο θα πληρωνεσαι για 7ωρο οποτε οι υπολοιποι εκει μεσα δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβανε.

 

1. Αιτημα σου για μειωση ωραριου στον εργοδοτη

2. Αλλαγη συμβασης

3. Καταθεση σε επιθεωρηση εργασιας νεας συμβασης μερικης απασχολησης και κατασταση ωρων εργασιας σε 15 μερες το πολυ απο την αλλαγη.

Αυτα

 

Σ' ευχαριστω για την απάντηση σου. Ειναι διαφωτιστική. Απορία : τα ένσημα που πέρνουμε 25 / μήνα σε περιπτωση 7ώρου μειώνονται αντίστοιχα? Δηλ. αν δουλεύω ενα μήνα 7 ώρες / ημέρα θα παίρνω 25 ένσυμα/μήνα? ή τα ένσυμα συνδέονται και με τις ώρες εργασίας ? ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...