Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

KAI TO ΙΔΙΟ ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ?

ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΤΑΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ:-(:sad::twisted::twisted:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτες διαμορφωνονται ως εξης αφου θα γυρησεις απο το εξαμηνο χανεις τους εξη πρωτους μηνες του μιωμενου μετα εχεις αλλους 6μ απο 2 ωρες και αλλους 6μ απο 1 ωρα . πχ 01/01/09-30/06/09 εχεις το εξαμηνο , 01/07/09-31/12/2009 εχεις -2ωρες και 01/01/2010-30/06/2010 -1 ωρα .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια να σας ρωτησω και εγω κατι ?μετα την αδεισ οαεδ δεν θελω να επιστρψω στην δουλεια μπορω να παρω το μειωμενο ωραριο δηλαδη 3/5 μηνες και μετα να ζητησω απο τον εργοδοτη να μου κανει απολυση για να μπω ταμειο ανεργειας?

an1cF220g411210MjUwbHp8MzE3NTU2MGRhfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3UgZWluYWk.gifan1cJNk0g410000Nzc3MTE3ZHwxNjA2NDIyZGF8dG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWkg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται με την συμφωνια του εργοδοτη

καλη μου νομιζω οτι πρωτα πρεπει να παρεις το μιωμενο 3,5 μηνες και μετα το εξαμηνο αν θελεις να κλησεις το μιωμενο .

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα είναι ψιχουλα αλλά απο το τιποτα κατι ειναι και αυτα προκειμενου να κατσεις με το μωρο σου!

Εγω πληροφοριακα πήρα το 6μηνο και μετά μου έδωσαν 1 ωρα μειωμενο μετά απο πολύ πόλεμο αλλά μολις έκλεισε χρονο ο μικρος με απελυσε...:evil: για να περναω περισσοτερο χρονο με το παιδι μου επειδη πήρα το 6μηνο και μετά απαιτησα και τη 1 (ΟΧΙ 2 ) ωρα του μειωμένου...

 

Απο την επιθεωρηση ειχαν πάει και σε εμας ενα πρωι χωρις να ειδοποιησουν απλά ζήτησαν να γραψουν πως ήρθαν απόγευμα (για να πληρωθουν υπερωρία...) Και άλλη μια φορα είχαν πάρει τηλέφωνο και με είχαν ζητήσει με το μικρο μου ονομα και οταν τους είπαν ποιος είναι γιατι λέιπει σε άδεια τους ειπαν καλά κάνει απο τον οαεδ ειμαστε...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη,για,τα,κομματα,αλλα,εχει,χαλασει,το,κενο,στο,πισι,μου!!

επιστρεφω,στη,δουλεια,και,πηρα,στον,λογιστη,του,αφεντικου,μου,

ο,οποιος,μου,λεει,κατι,κουλα.Λεει,οτι,αφου,πηρα,το,εξαμηνο,τωρα,

δικαιουμε,ή,2,ωρες,μειωμενο,για,6,μηνες,και,μετα,καπακι,1,ωρα,

για,αλλους,6μηνες,ή,1,ωρα,για,1,χρονο...και,παντα,λεει,σε,συνενοηση,

με,το,αφεντικο.εγω,ξερω,2,ωρες,για,ενα,χρονο,και1ωρα,για6,μηνες,ή,για,

2,χρονια,1ωρα.μου,ειπε,να,του,παω,το,χαρτι,που,το,λεει,αυτο,που,ισχυριζομαι...

μου,την,εσπασε,το,τσιρακι,τους.σας,κουρασε,η,γραφη,μου,το,ξερω,αλλα,λεφτα,

για,αλλο,λαπτοπ,δεν,υπαρχουν...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι οπως στα ειπε ...

γυρισα μετα το 6μηνο και ειμαι 6ωρη για 6 μηνεςς και μετα 7ωρο για αλλους 6

επισης εχει δικαιωμα να σε απολυσει οταν χρονισει το μωρο σου , αν σε ενδιαφερει

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη,για,τα,κομματα,αλλα,εχει,χαλασει,το,κενο,στο,πισι,μου!!

επιστρεφω,στη,δουλεια,και,πηρα,στον,λογιστη,του,αφεντικου,μου,

ο,οποιος,μου,λεει,κατι,κουλα.Λεει,οτι,αφου,πηρα,το,εξαμηνο,τωρα,

δικαιουμε,ή,2,ωρες,μειωμενο,για,6,μηνες,και,μετα,καπακι,1,ωρα,

για,αλλους,6μηνες,ή,1,ωρα,για,1,χρονο...και,παντα,λεει,σε,συνενοηση,

με,το,αφεντικο.εγω,ξερω,2,ωρες,για,ενα,χρονο,και1ωρα,για6,μηνες,ή,για,

2,χρονια,1ωρα.μου,ειπε,να,του,παω,το,χαρτι,που,το,λεει,αυτο,που,ισχυριζομαι...

μου,την,εσπασε,το,τσιρακι,τους.σας,κουρασε,η,γραφη,μου,το,ξερω,αλλα,λεφτα,

για,αλλο,λαπτοπ,δεν,υπαρχουν...

 

salomi ισχυει αυτο που σου λενε τα κοριτσια και ο λογιστης.αυτο που λες εσυ ισχυε πριν βγει ο νομος για το εξαμηνο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

α,τον,αχωνευτο!τι,να,γινει,κατι,ειναι,και,το,6μηνο.αν,συμφωνει,το,αφεντικο,

αντι,για,2,ωρες,το,κανεις,μια,μερα,της,εβδομαδας,να,καθεσαι?αυτο,ισχυει,παλι,για,6,μηνες?κριμα,ρε,γαμωτο...αυτο,με,το,οταν,χρονισει,το,μωρο,δεν,το,ηξερα.

νομισα,πως,ειναι,1,χρονο,μετα,την,επιστροφη,μου,στη,δουλεια.καλα...

οταν,δεν,ειχα,παιδι,δουλευα,8με6,τωρα,θα,του,κακοφανει...τον,βλέπω,να,με,στελνει.ολα,λαθος,τα,ηξερα,τελικα.καλα,που,μ,ενημερωσατε,βρε,κοριτσια.ευχαριστω!!!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι ειναι 2 ωρες για 6 μηνες και 1 ωρα για 1 χρονο αν εχεις παρει το εξαμηνο.

 

KAI ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΟΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 2ΩΡΕς 6 ΜΗΝΕς +6 ΜΗΝΕς 1 ΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα χρηση του 6μηνου και το ωραριο που με εβαλαν να επιλεξω απο τη δουλεια ηταν :1 ωρα για 2 χρονια ή 2ωρες για ενα χρονο.

επελεξα την πρωτη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν επιστρεψω απο το εξαμηνο θα εχω

5 μηνες 2 ωρες και

6 μηνες 1 ωρα

 

Αυτο που αναρωτιωμουν ειναι αν θα μπορω να τα παρω ολα μονοωρα και να τραβηξω πιο πολλους μηνες το μειωμενο μου. Δηλαδή αντι για 5 μηνες 2 ωρες να το κανω 10 μηνες 1 ωρα και εξτρα τους 6 τελευταιους μηνες 1 ωρα.

 

Ξερετε αν επιτρεπεται αυτο?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μηλισει με επιθεωρηση εργασιας στο παρελθον και σας λεω με σιγουρια για το μειωμενο:

ειναι 2 ωρες απο τη μερα που τελειωνει η αδεια λοχειας και για ενα χρονο, (εφοσον ελειψες με αδεια οαεδ ειναι σαν να ειχες μειωμενο στην αδεια αυτη)

και τους επομενους 6 μηνες αλλη μια ωρα.

εναλλακτικα μπορεις να επιλεξεις

30 μηνες για μια ωρα απο τη μερα που τελειωνει η αδεια λοχειας. οποτε στην περιπτωση σου smouts ειναι 30 μηνες - 6μηνο - 1 κανονικη αδεια = 23 μηνες για 1 ωρα, ενημερωσε τον εργοδοτη σου για την επιλογη σου (σ αυτην την περιπτωση κερδιζεις γιατι θεωρειται οτι στο 6μηνο εκανες χρηση της 1 ωρας μειωμενο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα πρέπει να συμφωνήσετε μεταξύ σας. Η αλήθεια είναι ότι ο εργοδότης αποφασίζει πως θα στο δώσει.

 

Το μειωμένο μπορείς να το πάρεις σαν:

1) 30 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα

2) 12 μήνες μειωμένο κατά 2 ώρες + 6 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα.

 

Αν πάρεις το 6μηνο τότε από τα παραπάνω αφαιρούνται οι 6 πρώτοι μήνες, δηλαδή:

1) 24 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα

2) 6 μήνες μειωμένο κατά 2 ώρες + 6 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα.

 

 

Αν διαλέξεις το 1, μετά το 6μηνο δεν μπορείς να αλλάξεις και να πάρεις το 2. Δεν το κάνουν αυτό. Εσύ έτσι όπως τα λες είναι σαν να πάρεις το 2 αντεστραμένο, πράγμα που δεν γίνεται. Είναι fix οι τρόποι που μπορείς να το πάρεις. Δεν αλλάζουν ούτε τροποποιούνται.

 

 

 

Εχω παρει το 6μηνο και τωρα θα δουλεψω για ενα χρονο 6ωρη και για μισο χρονο 7ωρη δεν ισχυει αυτο που λες οτι αφαιρουνται οι πρωτοι 6 μηνες αν παρεις το 6μηνο

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια αυτο με το μειωμενο ωραριο μετα απο 6μηνο το ειδα και πιο πανω οτι ειναι για 6 μηνες 6ωρη και για 6 μηνες 7ωρη ποτε εγινε αυτο?Εγω γυρισα στην δουλεια Νοεμβρη και θα ειμαι 6ωρη για εναν χρονο και 7ωρη για μισο εσεις απο που το εχετε μαθει διαφορετικα και απο ποτε αλλαξε αυτο?

Επισης εχω μια απορια το 6μηνο το εχουν κανει 9μηνο η λαθος πληροφοριες εχω να γνωριζει καποια ας με διαφωτισει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εχω μπερδευτει, και τα τηλ. στην επιθεωρηση δεν τα σηκωνουν να παρω μια εγκυρη απαντηση...το εξαμηνο του οαεδ εληξε 26/10 αρα εχω 6 μηνες ακομα με μειωμενο κατα δυο ωρες σωστα? μετα ομως μπορω να παρω και μειμωνο κατα μια ωρα? δεν γυριζω στο 8 ωρο? αν δεν παρω το 7ωρο μπορω να συνεχισω το 6ωρο? και αν ναι για ποσο? συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα ειλικρινα εχω μπερδευτει...μου ειπαν απο το λογιστηριο οτι σε λιγο ληγει το 6ωρο και μπαινω 8ωρο...τοσο συντομμα? ειναι δυνατον?!

435710zudw649226.gif

 

41ed7ypahe3qdxaw.png

Link to comment
Share on other sites

το 6μηνο τελειωσε 26/10 οπως εγραψα ξανα...το μωρο μου χρονισε 7/2...εγω απο 7/1 εως 7/2 ημουν σε καλοκαιρινη αδεια, με την αιτιολογια οτι δεν ειχε δουλεια...την πηρα και κατοπιν εορτης εμαθα οτι δεν δικαιουται να την δωσει πριν το Μαι!!! αλλα ειχα ηδη υπογραψει...σημερα ειμαι πισω παλι...πλεομ μπορει να με διωξει....προς το παρον δεν μου ειπε κατι...αλλα απο το λογιστηριο μου ειπαν οτι τελειωνει το 6ωρο και γυριζω 8ωρη!!!! Ειναι δυνατον?

435710zudw649226.gif

 

41ed7ypahe3qdxaw.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για εμένα δεν είναι ξεκάθαρο, αφού ο νόμος για το εξάμηνο λέει οτι μπορείς να πάρεις το 6μηνο χωρίς να επηρεάζονται τα δικαιώματά σου για το μειωμένο, δηλ. να πάρεις και το μειωμένο σου όλο μαζί. Οπότε γιατί να μην μπορείς να πάρεις και το μειωμένο σου κανονικά χωρίς να αφαιρούνται οι 6 μήνες; ΟΙ εργοδότες όμως λένε οτι ο νόμος για το μειωμένο λέει οτι αυτό αρχίζει από την ημέρα που τελειώνει η άδεια λοχείας. Οπότε αφού τους συμφέρει εφαρμόζουν αυτό και αφαιρούν το 6μηνο. Ωστόσο αυτό θεωρώ οτι είναι λάθος ερμηνεία αφού ο νόμος περί 6μήνου είναι και νεότερος και ειδικότερος. Το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσει κανείς με την επιθεώρηση εργασίας πριν μπει στη διαδικασία διαμάχης με τον εργοδότη του.

Link to comment
Share on other sites

koritsia an kserete voithisteme ego to miomeno tha to perno mia mera tin evdomada diladi kathe paraskevi den tha pigeno stin doulia kserete poso kairo tha to perno??kai alli mia erotisi pote exi dikeoma na mas dioksoun apo tin doulia?ego tora gyrnao meto kalo 10/1/2010

 

 

Τζίνα δικαιούσαι να παίρνεις μία μέρα λιγότερη την εβδομάδα για 19 μήνες από την ημέρα που λήγει η άδεια λοχείας σου. Να ξέρεις όμως οτι ύπολογίζονται ημερολογιακά οι ημέρες, δηλ. αν πέσει παρασκευή αργία ή αν είναι παρασκευή μέσα στην άδειά σου την χάνεις, συνήθως δεν δέχονται να την μεταφέρεις άλλη μέρα. Από τη δουλειά δεν μπορούν να σε διθώξουν ένα χρόνο αφού γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το μειωμένο ωράριο σε σχέση με την ετήσια άδεια ή με άδεια άνευ αποδοχών, δυστυχώς και οι δύο άδειες αν ληφθούν κατά τη διάρκεια που δικαιούσαι μειωμένο ωράριο, ο χρόνος της άδειας αφαιρείται από τον χρόνο του μειωμένου ωραρίου σαν να τον έπαιρνες κανονινά. Οπότε, αν έχετε σκοπό να πάρετε μαζεμένο το μειωμένο ωράριο, πρώτα να πάρετε το χρόνο του μειωμένου ωραρίου και μετά τυχόν ετήσιες άδειες ή άδειες άνευ αποδοχών.

Link to comment
Share on other sites

Το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν αφαιρείται από τον χρόνο που δικαιούσαι μειωμένο ωράριο. Όταν γυρίσεις στη δουλειά θα αρχίσει να μετράται ο χρόνος μειωμένου ωραρίου από την αρχή.

Βασικά οι απόψεις διίστανται για αυτό το θέμα. Ο νόμος που αναφέρει για το 6μηνο λέει οτι μπορείς να πάρεις το μειωμένο όλο μαζί και μετά και το 6 μηνο (οπότε γιατί να σου αφαιρείται ο χρόνος του 6μήνου αν πάρεις το μειωμένο κανονικά). Ωστόσο, ο νόμοα που αναφέρει για το μειωμένο λέει οτι ο χρόνος του μειωμένου αρχίζει από την ημέρα που λήγει η άδεια λοχείας. Ωστόσο, όταν είχε βγεί αυτός ο νόμος δεν υπήρχε το 6μηνο του ΟΑΕΔ που είναι και νεότερο και ειδικότερο. Βέβαια οι εργοδότες συνήθως εφαρμόζουν αυτό που τους συμφέρει και αφαιρούν το 6μηνο από τον χρόνο του μειωμένου. Η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω συζητήσει με την επιθεώρηση εργασίας, οπότε το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσει κάποιος με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...