Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια έχω και γω μια σχετική ερώτηση και όποια ξέρει απαντάει.

Εγώ έμεινα έγκυος στα διδυμάκια-24 εβδομάδων σήμερα- ένα χρόνο αφού γέννησα το γιο μου. Είχα ήδη μειωμένο ωράριο-δούλεψα 7 μήνες με 2 ώρες μειωμένο ώσπου βγήκα σε αναρρωτική εδώ και 15 μέρες.

Κάπου έχω διαβάσει ότι το υπόλοιπο του μειωμένου ωραρίου (δηλαδή από ότι μου έχουν πει 5 μήνες 2 ώρες και 6 μήνες 1 ώρα ) δεν χάνεται αλλά μπορεί να γίνει προσαύξηση στην επόμενη άδεια που θα πάρω για τα δίδυμα. Ισχύει ή είναι too good to be true?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω θεμα για το μειωμενο ωραριο...

γεννησα 31/03/08 (πηρα το εξαμηνο απο τον οαεδ) μου λενε απο την εργασια απο την δουλεια μου (πωλητρια σε καταστημα)πως πρεπει να επιστρεψω στο οκταωρο 10/11....

(ειχαμε συμφωνησει να δουλευω εξαωρο αυτο το διαστημα προστασια)

εχουν δικιο???? η επιθεωρηση μου ειπε οτι ηταν για 30 μηνες μια ωρα αφου αφαιρεθηκε το εξαμηνο εγινε 24 μηνες μια ωρα...δηλ 12 μηνες αν ειναι διωρο???

τα λεω σωστα???βοηθηστε με.....

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα σου συνιστουσα να μην γυρισεις πριν ληξει το 6μηνο σου πρωτον γιατι μετα την ληξη του δικαιουσε την καλοκαιρινη σου αδεια που πρεπει να την παρεις πριν τελειωσει το 2009 και δευτερον μια φιλη της ξαδερφης μου γυρισε χωρις να κανει διακοπη την επιασαν και απο οτι εμαθα επεστρεψε οτι χρηματα ειχε παρει μεχρι τοτε!!!Υστερα οταν γυρισεις δικαιουσε η' 1ωρα για 2χρονια η' 2ωρες για 1χρονο η' 3.5μηνες παντα σε συνεννοηση με τον εργοδοτη σε αυτη την φαση δεν μπορουμε να απαιτησουμε!!Εγω γεννησα Απριλιο το 6μηνο μου τελειωνει 7Δεκεμβριου μετα θα παρω την καλοκαιρινη μου αδεια εως τελος του μηνα και επειδη περισσευουν μερες θα τις πληρωθω.Ελπιζω να σε βοηθησα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά εγώ δεν ρώτησα αυτό.

Στο γιο μου πήρα κανονικά το 6 μηνο, πήρα την κανονική μου άδεια και επέστρεψα με μειωμένο ωράριο. Στους ΄4 μήνες έμεινα πάλι έγκυος και δούλεψα συνολικά 7 μήνες-τώρα είμαι σε άδεια τοκετού. Αυτό που ρωτώ εγώ είναι αφού δουλεψα μόνο 7 μήνες με μειωμένο (και δικαιούμουν ακόμα 5 μήνες το 2ωρο και άλλους 6 μήνες τη μία ώρα μειωμένο) μήπως το υπόλοιπο μειωμένο που δικαιούμουν μπορεί να μεταφερθεί για τις ανάγκες των νέων μωρών που έρχονται-που παρεπιπτόντως είναι και δίδυμα.

Ευσεβείς πόθοι , μάλλον, ε????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα να ρωτησω κατι εαν ξερει καμια να μου απαντησει?Τον Ιανουαριο επιστρεφω στην εργασια μου το μειωμενο ωραριο ισχυει ως: να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα η να φευγεις μια ωρα αργοτερα το επιλεγω εγω η μου το επιβαλλει ο εργοδοτης μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα να ρωτησω κατι εαν ξερει καμια να μου απαντησει?Τον Ιανουαριο επιστρεφω στην εργασια μου το μειωμενο ωραριο ισχυει ως: να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα η να φευγεις μια ωρα αργοτερα το επιλεγω εγω η μου το επιβαλλει ο εργοδοτης μου?

 

σε συνεννοηση με τον εργοδοτη σου... μια φιλη μου τον επεισε και θα της δινει 1 μερα αδεια τη βδομαδα, αντι για καποια/ες ωρες τη μερα....

 

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι δεν μπορει να σου επιβαλλει τπτ ο εργοδοτης...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλο μηνα...!!!!

Η απορια μου ειναι η εξης:

Η αδεια λοχιας μου τελιωσε στις11/11/2009 και θα παρω το 6μηνο του οαεδ.

Μετα θα παραιτηθω απο την δουλεια μου.

Δικαιουμαι και τους 3,5μηνες ισοχρονη αδεια και για αυτους τους 3,5μηνες πληρωνομαι απο το ικα 'η απο τον εργοδοτη μου;

Το λογιστηριο μου ειπε οτι δεν εχω προβλημα εαν την παρω αλλα δεν τους πολυεπιστευομαι.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδιά πήρα την εξάμηνη άδεια του ΟΑΕΔ και μετά από ερώτηση στο Υπουργείο Εργασίας όταν γύρισα στη δουλειά έχω καονονικότατα το μειωμένο που διακούμαι. Για ένα χρόνο φεύγω από το γραφείο 2 ώρες νωρίτερα. Το παιδί μου όταν γύρισα στο γραφείο ήταν 11 μηνών και τώρα 14. Ψάξτε το λίγο καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα...!!!!

Η απορια μου ειναι η εξης:

Η αδεια λοχιας μου τελιωσε στις11/11/2009 και θα παρω το 6μηνο του οαεδ.

Μετα θα παραιτηθω απο την δουλεια μου.

Δικαιουμαι και τους 3,5μηνες ισοχρονη αδεια και για αυτους τους 3,5μηνες πληρωνομαι απο το ικα 'η απο τον εργοδοτη μου;

Το λογιστηριο μου ειπε οτι δεν εχω προβλημα εαν την παρω αλλα δεν τους πολυεπιστευομαι.

Ευχαριστω!

 

Το αν θα πάρεις το μειωμένη όλο μαζί σε ισόχρονη άδεια (3,5 μήνες) εξαρτάται αποκλειστικά από την δουλειά σου. Δεν είναι υποχρεωμενη να σου το δώσουν όπως ήταν με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ γιατί οι απολαβές σου βαρύνουν αυτούς και όχι το ΙΚΑ. Θα πρέπει να κάθεσαι και να σε πληρώνουν κανονικά σαν να ήσουν στη θέση σου.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα...!!!!

Η απορια μου ειναι η εξης:

Η αδεια λοχιας μου τελιωσε στις11/11/2009 και θα παρω το 6μηνο του οαεδ.

Μετα θα παραιτηθω απο την δουλεια μου.

Δικαιουμαι και τους 3,5μηνες ισοχρονη αδεια και για αυτους τους 3,5μηνες πληρωνομαι απο το ικα 'η απο τον εργοδοτη μου;

Το λογιστηριο μου ειπε οτι δεν εχω προβλημα εαν την παρω αλλα δεν τους πολυεπιστευομαι.

Ευχαριστω!

Με το που θα ληξει το 6μηνο, παιρνεις οτι υπολοιπο αδειας ειχες για το τρεχον ετος, μετα τα μειωμενα μαζεμενα(οι 3,5 μηνες που λες) και μετα παραιτησε.Τους 3,5 μηνες τους πληρωνεσαι απο τον εργοσοτη σου.Το ξερω γιατι στο πρωτο παιδι ακολουθησα τη σειρα αδεια ικα-αδεια ετους-3,5 μηνες και η μονη φορα που πληρωθηκα απο το ικα ηταν η αδεια λοχειας(63 μερες)

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αν θα πάρεις το μειωμένη όλο μαζί σε ισόχρονη άδεια (3,5 μήνες) εξαρτάται αποκλειστικά από την δουλειά σου. Δεν είναι υποχρεωμενη να σου το δώσουν όπως ήταν με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ γιατί οι απολαβές σου βαρύνουν αυτούς και όχι το ΙΚΑ. Θα πρέπει να κάθεσαι και να σε πληρώνουν κανονικά σαν να ήσουν στη θέση σου.

Πολυ σωστα, γι αυτο λοιπον μην τους αναφερεις τωρα οτι θελεις να παραιτηθεις.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες έχετε πάρει 6μηνη άδεια μητρότητας έχετε ακούσει να απαγορεύεται η "ΕΠΙΣΚΕΨΗ" στο χώρο εργασίας σας; Φίλη πήγε (εν όσο βρισκόταν σε άδεια μητρότητας) απο την εταιρεία που εργαζόταν για να πάρει την Βεβαιωση Εργοδότη για την Φορολογικη της Δήλωση και για κακή της τύχη εγινε ελεγχος την δεδομένη στιγμή που βρισκόταν στο σαλόνι αναμονης της εταιρείας και περίμενε να τελειωσει ο εργοδοτης της με ενα ραντεβου που ειχε ώστε να της δώσει την Βεβαίωση... Η υπάλληλος του ΟΑΕΔ την "ΕΓΡΑΨΕ" και της είπε πως κανονικά απαγορεύεται και απέξω να περάσει απο την εταιρεία ενώ είναι με άδεια!!!(?). Βγήκε απόφαση για ανάκληση της αδείας (επιστροφή όσων χρημάτων είχε πάρει μέχρι την στιγμη του ελέγχου) και έκανε ένσταση και εδώ και 8 ΜΗΝΕΣ περιμένει την τελεσίδικη απόφαση! Το ωραίο είναι πως ενώ στην αρχική της έκθεση η υπάλληλος του ΟΑΕΔ έγραψε ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ κατόπιν έκανε και δεύτερη έκθεση (μετά απο 2-3 ημέρες και ενώ η φίλη μου είχε τσακωθεί με τον προϊστάμενο του ΟΑΕΔ) που έγραφε ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ!!!(?) Μιλάμε για πράγματα τρελά!!!! Η διόρθωση έγινε γιατί από ότι είχε ρωτήσει η φίλη μου στον ΟΑΕΔ της περιοχής που μένει, δεν υφίσταται παράβαση με το απλά να παρευρίσκεσε στον χώρο εργασίάς σου! Επίσης, ο έλεγχος έγινε μόνο απο έναν υπάλληλο του ΟΑΕΔ κάτι που είναι παρόνομο γιατί ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ πρέπει να γίνονται τουλάχιστον από 2 υπαλλήλους για δεοντολογικούς και ευκολονόητους λογους! Το θέμα είναι πως η κοπέλα έχει μπλεχτεί σε μια υπόθεση με συνεχείς ενστάσεις...και χωρίς να πληρώνεται...αφήστε που ο εργοδότης της τα έχει πάρει στο κρανίο..γιατι λέει πως τον έμπλεξε με τις κωλοάδειες της! (του ζητάνε να πληρώσει ένσημα για όσο καιρό έπαιρνε αδεια μητρότητας). ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες έχετε πάρει 6μηνη άδεια μητρότητας έχετε ακούσει να απαγορεύεται η "ΕΠΙΣΚΕΨΗ" στο χώρο εργασίας σας; Φίλη πήγε (εν όσο βρισκόταν σε άδεια μητρότητας) απο την εταιρεία που εργαζόταν για να πάρει την Βεβαιωση Εργοδότη για την Φορολογικη της Δήλωση και για κακή της τύχη εγινε ελεγχος την δεδομένη στιγμή που βρισκόταν στο σαλόνι αναμονης της εταιρείας και περίμενε να τελειωσει ο εργοδοτης της με ενα ραντεβου που ειχε ώστε να της δώσει την Βεβαίωση... Η υπάλληλος του ΟΑΕΔ την "ΕΓΡΑΨΕ" και της είπε πως κανονικά απαγορεύεται και απέξω να περάσει απο την εταιρεία ενώ είναι με άδεια!!!(?). Βγήκε απόφαση για ανάκληση της αδείας (επιστροφή όσων χρημάτων είχε πάρει μέχρι την στιγμη του ελέγχου) και έκανε ένσταση και εδώ και 8 ΜΗΝΕΣ περιμένει την τελεσίδικη απόφαση! Το ωραίο είναι πως ενώ στην αρχική της έκθεση η υπάλληλος του ΟΑΕΔ έγραψε ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ κατόπιν έκανε και δεύτερη έκθεση (μετά απο 2-3 ημέρες και ενώ η φίλη μου είχε τσακωθεί με τον προϊστάμενο του ΟΑΕΔ) που έγραφε ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ!!!(?) Μιλάμε για πράγματα τρελά!!!! Η διόρθωση έγινε γιατί από ότι είχε ρωτήσει η φίλη μου στον ΟΑΕΔ της περιοχής που μένει, δεν υφίσταται παράβαση με το απλά να παρευρίσκεσε στον χώρο εργασίάς σου! Επίσης, ο έλεγχος έγινε μόνο απο έναν υπάλληλο του ΟΑΕΔ κάτι που είναι παρόνομο γιατί ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ πρέπει να γίνονται τουλάχιστον από 2 υπαλλήλους για δεοντολογικούς και ευκολονόητους λογους! Το θέμα είναι πως η κοπέλα έχει μπλεχτεί σε μια υπόθεση με συνεχείς ενστάσεις...και χωρίς να πληρώνεται...αφήστε που ο εργοδότης της τα έχει πάρει στο κρανίο..γιατι λέει πως τον έμπλεξε με τις κωλοάδειες της! (του ζητάνε να πληρώσει ένσημα για όσο καιρό έπαιρνε αδεια μητρότητας). ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ????

 

Μάλλον έχει να κάνει με το γραφείο ΟΕΑΔ της κάθε περιοχής .Στη δική μου περίπτωση , μου έιπαν ότι έγινε το εξής : Χτυπάει τηλέφωνο :

-Γειά σας , από τον ΟΑΕΔ τηλεφωνώ , σχετικά με την άδεια της κας Τάδε.

-Μάλιστα , τί θέλετε?

-Θέλουμε να περάσουμε για έλεγχο , τί ώρα σας βολεύει? (!) . Κατά τις 4 είναι καλά?

-Αχ, μήπως γίνεται κατά τις 4μιση ?

-Οκ , θα περάσουμε στις 4μιση

!!!!

Δηλαδή , ακόμη και αν ήμουν στη δουλειά , θα είχα άνετα την ευκαιρία να εξαφανιστώ!!!

Δεν ξέρω πόσα άτομα πέρασαν , αλλά οι συνάδελφοι στο γραφείο μου είπαν ότι ο έλεγχος ήταν για γέλια.

Μάλλον παίζει ρόλο το πόσο βαριούνται οι υπάλληλοι της κάθε τοπικής υπηρεσίας , εκτός κι αν πάει κάτι καρφωτά...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Με το που θα ληξει το 6μηνο, παιρνεις οτι υπολοιπο αδειας ειχες για το τρεχον ετος, μετα τα μειωμενα μαζεμενα(οι 3,5 μηνες που λες) και μετα παραιτησε.Τους 3,5 μηνες τους πληρωνεσαι απο τον εργοσοτη σου.Το ξερω γιατι στο πρωτο παιδι ακολουθησα τη σειρα αδεια ικα-αδεια ετους-3,5 μηνες και η μονη φορα που πληρωθηκα απο το ικα ηταν η αδεια λοχειας(63 μερες)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΩ...!!!

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ''ΠΟΡΤΕΣ''! ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες έχετε πάρει 6μηνη άδεια μητρότητας έχετε ακούσει να απαγορεύεται η "ΕΠΙΣΚΕΨΗ" στο χώρο εργασίας σας; Φίλη πήγε (εν όσο βρισκόταν σε άδεια μητρότητας) απο την εταιρεία που εργαζόταν για να πάρει την Βεβαιωση Εργοδότη για την Φορολογικη της Δήλωση και για κακή της τύχη εγινε ελεγχος την δεδομένη στιγμή που βρισκόταν στο σαλόνι αναμονης της εταιρείας και περίμενε να τελειωσει ο εργοδοτης της με ενα ραντεβου που ειχε ώστε να της δώσει την Βεβαίωση... Η υπάλληλος του ΟΑΕΔ την "ΕΓΡΑΨΕ" και της είπε πως κανονικά απαγορεύεται και απέξω να περάσει απο την εταιρεία ενώ είναι με άδεια!!!(?). Βγήκε απόφαση για ανάκληση της αδείας (επιστροφή όσων χρημάτων είχε πάρει μέχρι την στιγμη του ελέγχου) και έκανε ένσταση και εδώ και 8 ΜΗΝΕΣ περιμένει την τελεσίδικη απόφαση! Το ωραίο είναι πως ενώ στην αρχική της έκθεση η υπάλληλος του ΟΑΕΔ έγραψε ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ κατόπιν έκανε και δεύτερη έκθεση (μετά απο 2-3 ημέρες και ενώ η φίλη μου είχε τσακωθεί με τον προϊστάμενο του ΟΑΕΔ) που έγραφε ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ!!!(?) Μιλάμε για πράγματα τρελά!!!! Η διόρθωση έγινε γιατί από ότι είχε ρωτήσει η φίλη μου στον ΟΑΕΔ της περιοχής που μένει, δεν υφίσταται παράβαση με το απλά να παρευρίσκεσε στον χώρο εργασίάς σου! Επίσης, ο έλεγχος έγινε μόνο απο έναν υπάλληλο του ΟΑΕΔ κάτι που είναι παρόνομο γιατί ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ πρέπει να γίνονται τουλάχιστον από 2 υπαλλήλους για δεοντολογικούς και ευκολονόητους λογους! Το θέμα είναι πως η κοπέλα έχει μπλεχτεί σε μια υπόθεση με συνεχείς ενστάσεις...και χωρίς να πληρώνεται...αφήστε που ο εργοδότης της τα έχει πάρει στο κρανίο..γιατι λέει πως τον έμπλεξε με τις κωλοάδειες της! (του ζητάνε να πληρώσει ένσημα για όσο καιρό έπαιρνε αδεια μητρότητας). ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ????

 

Κατσε ρε συ, εκανε ελεγχο, εγραψε παραβαση και δεν σας αφησε αντιγραφο? Δεν ζητησε να υπογραψετε τιποτα? Εκει θα αναφερει αν την βρηκε στο χωρο ή εργαζοταν.

 

1. Ζητηστε αντιγραφο (αν δεν εχει ο εργοδοτης) απο τον ΟΑΕΔ ωστε να δειτε πως αλλαξαν και τι.

 

2.Θα πηγαινα συνηγορο του πολιτη και θα εκανα καταγγελεια . Μονο εκει βρισκεις ακρη με ηληθιους δημοσιους. :evil:http://www.synigoros.gr/

 

3. ενας εργατολογος θα ηταν οτι πιο χρησιμο .

 

4.Και τελος θα απειλουσα με καναλια τον ΟΑΕΔ μπας και χεστουν λιγο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα και χρονια πολλα!

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε...εγω γεννησα 7/2/09 και μετα την αδεια του ΙΚΑ πήρα την 6μηνη του ΟΑΕΔ. Επεστρεψα στη δουλεια 26/10/09 με 6ωρο. Τωρα μου λενε οταν κλεισει χρονο το παιδι (7/2/10) ληγει το εξαωρο και επανερχομαι 8ωρη, επειδη πηρα λεει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και συνυπολογιζεται. Μου εχουν πει οτι αν παρω το μειωμενο των δυο ωρων ειναι ενα χρονο απο τη μερα που πιανω δουλεια και απλα οτι οταν κλεισει χρονος απλως μπορει να με διωξει...

Τι ισχυει τελικα γιατι γραμμη στην επιθεωρηση δεν μπορω να βγαλω...

435710zudw649226.gif

 

41ed7ypahe3qdxaw.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα και χρονια πολλα!

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε...εγω γεννησα 7/2/09 και μετα την αδεια του ΙΚΑ πήρα την 6μηνη του ΟΑΕΔ. Επεστρεψα στη δουλεια 26/10/09 με 6ωρο. Τωρα μου λενε οταν κλεισει χρονο το παιδι (7/2/10) ληγει το εξαωρο και επανερχομαι 8ωρη, επειδη πηρα λεει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και συνυπολογιζεται. Μου εχουν πει οτι αν παρω το μειωμενο των δυο ωρων ειναι ενα χρονο απο τη μερα που πιανω δουλεια και απλα οτι οταν κλεισει χρονος απλως μπορει να με διωξει...

Τι ισχυει τελικα γιατι γραμμη στην επιθεωρηση δεν μπορω να βγαλω...

 

καλημερα

το μειωμενο ωραριο των δυο ωρων αρχιζει απο την ληξη της αδειας λοχειας και οχι απο την ημερα που θα επιστρεψεις στη δουλεια και ισχυει για ενα χρονο ανεξαρτητα αν το μωρο θα κλεισει χρονο .Οταν παρεις την 6μηνη αδεια του ΟΑΕΔ χανεις το πρωτο 6μηνο του μειωμενου. Ο εργοδοτης εχει δικαιωμα να σε απολυσει μετα απο ενα χρονο απο την γεννα.

ελπιζω να βοηθησα ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το μειωμενο στον ιδιωτικο τομεα εχει ως εξης:

2 ωρες μειωμενο για τους 12 πρωτους μηνες και 1 ωρα για τους επομενους 6 μηνες. το μειωμενο ξεκιναει ακριβως μετα απο την αδεια λοχειας του ικα .οποτε πχ αν η αδεια λοχειας τελειωσε στις 07/04 μεχρι 07/04/2010 θα δουλευεις 6ωρο και μεχρι 07/10 θα δουλευεις 7 ωρο. επειτα κανονικα 8 ωρο. ο λογιστης της επιχειρησης που δουλευεις σιγουρα ξερει τι ισχυει για το μειωμενο

Link to comment
Share on other sites

επιασα χθες ξανα δουλεια με 4μηνη συβαση ορισμενου χρονου.δεν μας δινουν μειωμενο.7.30-15.00 αυστηρως,και αναρωτιεμαι,οι συμβασιουχοι δεν εχουν δικαιωμα στη μητροτητα...?τα δικα μας παιδια γιατι να τα ξυπναμε απο τις 6 το πρωι...αγανακτησα ποια 10 χρονια συμβασιουχος,μονο υποχρεωσεις δικαιωμα κανενα.........

εχω μιλησει με την επιθεωρηση εργασιας για μια παρομοια περιπτωση και φυσικα το μειωμενο ωραριο το δικαιουνται και οι συμβασιουχοι!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera kai apo emena!koritsia mipws kserei kamia an kai poso plirwnomaste apo ton OAED tin periodo tis 6minis adeias? Ensima mas kollane kanonika? Eyxaristw!!!

το χαμηλοτερο βασικο μισθο... αναλογα ποσο θα ειναι εκεινη την περιοδο που θα κανεις χρηση το 6μηνο. παντως τωρα ειναι 690?. τα ενσημα δεν σου κολλαει , δεν μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο ασθενειας αν δεν εχεις πραγματικη εργασια μεσα στο ετος αλλα ο χρονος χρησης του 6 μηνου προσμετρατε στα συνταξημα χρονια

Link to comment
Share on other sites

το χαμηλοτερο βασικο μισθο... αναλογα ποσο θα ειναι εκεινη την περιοδο που θα κανεις χρηση το 6μηνο. παντως τωρα ειναι 690?. τα ενσημα δεν σου κολλαει , δεν μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο ασθενειας αν δεν εχεις πραγματικη εργασια μεσα στο ετος αλλα ο χρονος χρησης του 6 μηνου προσμετρατε στα συνταξημα χρονια

Μαλιστα..... ευχαριστω!Τραγικη κατασταση δηλαδη!!!!!!!!!!!!!

Απαραδεκτο!!! Σε καμια αλλη χωρα δεν θα μπορουσαν να συμβαινουν τοσο τριτοκοσμικες καταστασεις!!!

Δη

λαδη τι μας δινουν??ψιχουλα...Σε αναγκαζουν να πας στη δουλεια αμεσως μετα την αδεια λοχειας! Πως να βγει κανεις με 690 ευρω οταν ουτε καν τα διπλασια δεν ειναι αρκετα σημερα?????????

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1 1/2 ΜΗΝΩΝ ΣΤΟ 2ο ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ,ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΛΗΘΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ +ΤΙΣ 62 ΜΕΡΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΩ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ 4 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ? ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΠΑΡΕΧΕΙ? ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?ΥΣΧΙΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ?:roll:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...