Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Εδώ το λέει για το ότι το μειωμένο ξεκινά με την επιστροφή...

 

"ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ετών 2002 και 2003.

 

Άρθρο 6. - Άδεια φροντίδας παιδιού.

1. Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για χρονικό διάστημα τριάντα μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά, με συμφωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο ώρες ημερησίως για τους πρώτους 12 μήνες και σε μία ώρα για έξι (6) επί πλέον μήνες."

 

& εδώ ότι ξεκινά μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ...

 

Υπάρχει εγκύκλιος του ΙΚΑ (20/6-3-09). Τύπωσε την αν μπορείς από εδώ...

 

http://www.taxheaven.gr/show_law.php?&id=9192

 

& υπογράμμισε αυτό...

 

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι δεν μπορείς να πάρεις την ισόχρονη προς το μειωμένο άδεια αν έχεις πάρει το 6μηνο. Μόνο το μειωμένο μπορείς να έχεις. Δηλαδή να σχολάς νωρίτερα.

καλησπερα ,εισαι σιγουρη για αυτο?που μπορω να ρωτησω?:?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

τωρα μολις ανακαλυψα οτι συζητατε για αυτο το θεμα και με απασχολει πολυ.ειμαι σιγουρη οτι το μειωμενο ωραριο ξεκιναει μετα την ληξη της εξαμηνης αδειας μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ γιατι την ειχα παρει και εγω.

εχω επιλεξει απο τον Σεπτεμβριο που θα γυρισω να δουλεψω 6ωρο για οσους μηνες εχουν απομεινει γιατι εχω παρει και αδεια ανευ αποδοχων.

κανεις ομως δεν μου εχει πει στη δουλεια για τους επιπλεον 6 μηνες και για 1 ωρα νωριτερα.

παρακαλω ενημερωστε με ........θα περιμενω απαντηση

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

"ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ετών 2002 και 2003.

 

 

Άρθρο 6. - Άδεια φροντίδας παιδιού.

1. Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για χρονικό διάστημα τριάντα μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά, με συμφωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο ώρες ημερησίως για τους πρώτους 12 μήνες και σε μία ώρα για έξι (6) επί πλέον μήνες."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να ρωτήσω και εγώ κάτι οχι για το εξάμηνο αλλα για τα ενσημα που χάνουμε απο την ώρα που θα σταματήσουμε με άδεια εγκυμοσύνης. Σταματάμε στον 8ο μήνα και απο τότε μέχρι να επιστρεψουμε δεν μας κολλάει ενσημα ο εργοδότης. Αυτά τα πέρνουμε απο το ΟΑΕΔ? Οχι του εξαμήνου, τα πρίν.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

eli,ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

βεβαια εγω μιλησα παλι με τη δουλεια και μου ειπαν οτι εχει αλλαξει και οτι ισχυουν μονο οι 12 μηνες και οχι οι 6 επιπλεον.

 

Καλημέρα, έστω & καθυστερημένα...

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ κορίτσι μου αυτό...

 

Μπούρδες σου λένε...

 

Αν έχεις χρόνο, πέρνα από μια Επιθ.Εργασίας & ζήτα να σου το δώσουν τυπωμένο. Πάνε να τους το τρίψεις στη μούρη & ζήτα τους να σου δώσουν με τη σειρά τους που έχουν τυπωμένο ότι έχει αλλάξει...

 

& αν βρουν χαρτί να σου δώσουν, πες το μου να σκίσω τα πτυχία μου...

Link to comment
Share on other sites

επειδη μπερδευτηκα ....μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ ειναι 6 μηνες ή ενας χρονος με 6ωρο και 6μηνες με 7ωρο???ειχα την εντυπωση οτι ειναι ενας χρονος με 6ωρο ???

 

Γιατί μπερδεύτηκες ? Ξεκάθαρα το λέει...

 

...μειωμένο κατά δύο ώρες ημερησίως για τους πρώτους 12 μήνες και σε μία ώρα για έξι (6) επί πλέον μήνες."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, έστω & καθυστερημένα...

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ κορίτσι μου αυτό...

 

Μπούρδες σου λένε...

 

Αν έχεις χρόνο, πέρνα από μια Επιθ.Εργασίας & ζήτα να σου το δώσουν τυπωμένο. Πάνε να τους το τρίψεις στη μούρη & ζήτα τους να σου δώσουν με τη σειρά τους που έχουν τυπωμένο ότι έχει αλλάξει...

 

& αν βρουν χαρτί να σου δώσουν, πες το μου να σκίσω τα πτυχία μου...

 

eli , ευχαριστω πολυ και παλι

αυριο κιολας θα παω στην επιθεωρηση εργασιας και να φανταστεις οτι ειμαι σχεδον μια δεκαετια σ'αυτην την δουλεια .... δεν καταλαβαινουν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

eli , ευχαριστω πολυ και παλι

αυριο κιολας θα παω στην επιθεωρηση εργασιας και να φανταστεις οτι ειμαι σχεδον μια δεκαετια σ'αυτην την δουλεια .... δεν καταλαβαινουν τιποτα

 

Παρακαλώ!

 

Βολεύονται, καλή μου...

Η άγνοια είναι ευτυχία (για μερικούς)...

 

Καλά ξεμπερδέματα & μην μασάς ! Το σωστό είναι με το μέρος σου !!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω παλι κατι.......... για το αν το μειωμενο ξεκινα απο την ληξη της αδειας λοχειας η απο την ληξη του εξαμηνου, θα μας πει η επιθεωρηση η το ικα? υπαρχει καποια κοπελα που να το εχει δει στην πραξη?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

...θα μας πει η επιθεωρηση η το ικα? υπαρχει καποια κοπελα που να το εχει δει στην πραξη?

 

Σε πιάσαμε... δεν το διάβασες το θέμα πριν θέσεις ερώτηση...

Δες στην αρχή της σελίδας....

 

Υπάρχει εγκύκλιος του ΙΚΑ (20/6-3-09).

 

http://www.taxheaven.gr/show_law.php?&id=9192

 

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα για να ξεμπερδευτουμε....

μιλησα με την επ.εργασιας : για οσες μανουλες επιστρεψουν μετα την αδεια λοχειας ( 2 μηνες μετα ) εχουν δικαιωμα για 12 μηνες μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες και 6 μηνες για 1 ωρα.

 

οσες πηραμε την 6μηνη αδεια μητροτητας απο ΟΑΕΔ εχουμε μονο 12 μηνες με 2 ωρες μειωμενο γιατι οι αλλοι 6 συμπεριλαβανονται στην αδεια μητροτητας.

 

eli δυστυχως εγω εχω παρει την αδεια και δεν δικαιουμαι αλλους 6 :mad::-(:mad:

 

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με την επ.εργασιας : για οσες μανουλες επιστρεψουν μετα την αδεια λοχειας ( 2 μηνες μετα ) εχουν δικαιωμα για 12 μηνες μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες και 6 μηνες για 1 ωρα.

 

Συγγνώμη,

αλλά νομίζω ότι στην Επιθ.Εργασίας που μίλησες δεν ξέρουν την "τύφλα" τους...

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ που παρέθεσα παραπάνω είναι ισχυρότερη από τα λεγόμενα της Επιθ.Εργασίας !!!

& δεν το λέω στην τύχη... το έχω συζητήσει & εγώ το θέμα με πολλές Επιθ.Εργασίας (λόγω δουλειάς), ΑΦΟΥ όμως τους έδειξα την εγκύκλιο του ΙΚΑ ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη,

αλλά νομίζω ότι στην Επιθ.Εργασίας που μίλησες δεν ξέρουν την "τύφλα" τους...

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ που παρέθεσα παραπάνω είναι ισχυρότερη από τα λεγόμενα της Επιθ.Εργασίας !!!

& δεν το λέω στην τύχη... το έχω συζητήσει & εγώ το θέμα με πολλές Επιθ.Εργασίας (λόγω δουλειάς), ΑΦΟΥ όμως τους έδειξα την εγκύκλιο του ΙΚΑ ...!!!

 

eli δεν καταλαβαινω τιποτα

εννοεις οτι ισχυει ακομα και αν εχεις παρει το 6μηνο απο ΟΑΕΔ?

εσυ το εχεις παρει?στην επ.εργασιας δεν μου αφησαν περιθωρια μου ειπαν: ΜΟΝΟ αν δεν ειχες παρει την ειδικη αδεια μητροτητας θα ειχες 12 + 6!

τι να κανω ?να εκτυπωσω την εγκυκλιο του ΙΚΑ και να παω απο εκει? θα αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

μιλησα τωρα και με τα κεντρικα της επ.εργασιας και μου ειπαν το ιδιο , οτι το μειωμενο ωραριο "τρεχει" αμεσως μετα τη ληξη της αδειας λοχειας.οποτε αν πηρες την αδεια μητροτητας χανεις τους πρωτους 6 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

eli δεν καταλαβαινω τιποτα

εννοεις οτι ισχυει ακομα και αν εχεις παρει το 6μηνο απο ΟΑΕΔ?

εσυ το εχεις παρει?στην επ.εργασιας δεν μου αφησαν περιθωρια μου ειπαν: ΜΟΝΟ αν δεν ειχες παρει την ειδικη αδεια μητροτητας θα ειχες 12 + 6!

τι να κανω ?να εκτυπωσω την εγκυκλιο του ΙΚΑ και να παω απο εκει? θα αλλαξει κατι?

 

1. Ναι, ισχύει ακόμη & αν έχεις πάρει το 6μηνο.

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ λέει "η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας (6μηνο ΟΑΕΔ), στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει." Το μειωμένο ωράριο όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει είναι 1 χρόνος -2 ώρες & 6 μήνες -1 ώρα.

 

2. Εγώ δεν το έχω πάρει γιατί γέννησα το 2006 & δεν υπήρχε...!!!

Στο λέω όμως με σιγουριά γιατί είμαι υπεύθυνη μισθοδοσίας στη δουλειά μου & φέτος έχω 24 εργαζόμενες που βρίσκονται σε εγκυμοσύνη, άδεια μετρότητας ή 6μηνο ΟΑΕΔ & δεν θυμάμαι πόσες εργαζόμενες με μειωμένο. Λόγω δουλειάς λοιπόν, έπρεπε να ξέρω για να μην πληρώνει το αφεντικό τσάμπα, αν με καταλαβαίνεις...

 

3. Την εγκύκλιο του ΙΚΑ την χρειάζεσαι για τον εργοδότη σου, αν πάει να σου "φάει" το μειωμένο. Στην Επιθ.Εργασίας γιατί να πας? Για να αποδείξεις το αυτονόητο?

Link to comment
Share on other sites

μιλησα τωρα και με τα κεντρικα της επ.εργασιας και μου ειπαν το ιδιο , οτι το μειωμενο ωραριο "τρεχει" αμεσως μετα τη ληξη της αδειας λοχειας.οποτε αν πηρες την αδεια μητροτητας χανεις τους πρωτους 6 μηνες...

 

Με ποια Επιθεώρηση μιλάς, κορίτσι μου?

& γιατί τόσο σθένος να ακυρώσεις την απόφαση του ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Με ποια Επιθεώρηση μιλάς, κορίτσι μου?

& γιατί τόσο σθένος να ακυρώσεις την απόφαση του ΙΚΑ?

 

 

δεν με καταλαβες δεν θελω να ακυρωσω τιποτα ισα ισα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με εξυπηρετει το επιπλεον μειωμενο για το σταθμο του μωρου!

απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ενημερωνουν τον κοσμο....

ηθελα να σιγουρευτω οτι αν εχω την εγκυκλιο ο εργοδοτης μου δεν θα το αρνηθει.

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!

 

Παρ'αυτά, στο τηλ προφορικά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει ... Αν πας από εκεί θα εκπλαγείς όταν θα χρειαστεί να δηλώσουν κάτι επώνυμα, πόσο διαφορετικά πράγματα μπορεί να ακούσεις...!!!

 

Οσο για τον εργοδότη σου, αν έχεις την εγκύκλιο του ΙΚΑ, τότε σίγουρα θα ρωτήσει τον λογιστή του, & αυτός δεν μπορεί, θα είναι ενήμερος...

 

Τέλος καλό, όλα καλά !!!

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω καλά νέα...

1 χρόνο & 6 μήνες από την επιστροφή σου στην δουλειά, δλδ έως τον Οκτώβριο του 2010, γεροί να'μαστε...

Υπάρχει βέβαια μια αντιπαράθεση (& πολλές παρεξηγήσεις επειδή σε κάποιους δεν αρέσει) στο αν το 6μηνο μετράει στον συνολικό χρόνο δικαιώματος του μειωμένου, αλλά τελικά ισχύει ως εξής :

Από την στιγμή που μπορείς να κάνεις χρήσης της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας (3,5 μήνες όπως τους έχει υπολογίσει η Επιθ.Εργ.), πριν το 6μηνο, τότε το 6μηνο δεν μετράει στον χρόνο εργασίας για το μειωμένο, αλλά μόνο ως χρόνος εργασίας για τα δικαιώματα μας όσον αφορά την προυπηρεσία & δώρα, επιδόματα κλπ.

Οπότε, για τον εργοδότη η επιστροφή σου μετά το 6μηνο ισούται με την επιστροφή σου από την άδεια μητρότητας & κατά συνέπεια της έναρξη του μειωμένου ωραρίου...

 

Επλίζω να μην στα έγραψα πολύ λογιστικίστικα & σε μπέρδεψα...!!!

 

Eli δεν ξέρω αν θυμάσαι την περίπτωσή μου για αυτό έκανα quote από την πρώτη σελίδα. Η υπεύθυνη μισθοδοσίας της εταιρείας που δουλεύω μου έβγαλε ότι το μειωμένο μου που το παίρνω μία μέρα την εβδομάδα, διαρκεί μέχρι 17/5/2010 και όχι έως Οκτώβρη που μου λες εσύ. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μου φαίνεται ότι θα παρακαλέσω το ΙΚΑ να στείλει την εγκύκλιο σε όόόόόλες τις Επιθ.Εργασίας & κατόπιν σε όόόόόόόόόόλους μα όόόόόόόόόόλους τους εργοδότες !!!

 

ΚΑΤ123, σου είχα πει αρχικά το εξής :

 

Καλημέρα.

Το μειωμένο σου ισχύει κανονικά, άσχετα με την συμφωνία σου αντί για ώρες σε 1 ημέρα την εβδομάδα.

Οπότε, για 1 χρόνο από 1 ημέρα την εβδομάδα & για 6 μήνες 1/2 ημέρα (ή πάλι με συνεννόηση 3 μήνες από 1 ημέρα)...

 

δλδ, για να πιάσουμε Οκτώβριο θα πρέπει για 6 μήνες να συννενοηθείτε για 1/2 μέρα... (να το ξεκαθαρίσουμε αυτό)

Τώρα, προφανώς η κοπέλα στη δουλειά σου πάει να κάνει γαργάρα το 6μηνο (όπως & πολλοί πολλοί άλλοι όπως διαπιστώνω...).

Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που πρότεινα & αλλού...

 

Υπάρχει εγκύκλιος του ΙΚΑ (20/6-3-09). Τύπωσε την αν μπορείς από εδώ...

 

http://www.taxheaven.gr/show_law.php?&id=9192

 

& υπογράμμισε αυτό...

 

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

 

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ είναι από τον Μάρτιο του 2009 & (άντε γιατί είμαι καλή), ίσως να μην είναι ενημερωμένοι όλοι... & όπως πολύ συγκεκριμένα λέει στην συνέχεια της ειδικής άδειας δικαιούσαι το μειωμένο σου "που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του 1993, όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει".

Το "όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει" αναφέρεται στον 1 χρόνο -2 ώρες & 6 μήνες -1 ώρα (ΕΓΣΣΕ 2002-2003 άρθρο 6)...

 

http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse2002-2003.pdf

 

Οπότε με την εγκύκλιο του ΙΚΑ & την ΕΓΣΣΕ θα πας στην υπεύθυνη μισθοδοσίας της εταιρίας σου να διεκδικήσεις & το 6μηνο που δικαιούσαι...

 

Καλά ξεμπερδέματα & μην μασάς !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...