Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

τι να σου πω βρε κορίτσι? πρόσφατα υπέγραψα το μειωμένο ωράριο που μου έστειλαν από το γραφείο προσωπικού για μια κοπέλα που θα το έπερνε (ως προϊσταμενη της έπρεπε να το εγκρίνω...) και επειδή είχε πάρει το 6μηνο έγραφε 65 μέρες. στο γραφείο προσωπικού που ρώτησα (για να ξέρω και για μένα) τόσο μου είπαν ότι είναι. έχεις δίκιο όμως, τόσο βγαίνει, 75 μέρες. δεν είχα κάνει την πράξη. όταν έρθει η ώρα μου θα τους το πω!

 

 

Πιο σωστο μου φαινεται το 65 απο το 75.Εαν δεν παρεις το 6μηνο ειναι 81 μερες ενω εαν το παρεις ειναι 75? Μονο 6 μερες διαφορα για ουσιαστικα 6 μηνες ? :?:-?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτησω και γω κατι...οι 75 μερες θα υπολογιστουν μονο εργασιμες ή ειναι μεσα τα σαββατ/κα και τα ρεπο δηλ ειναι συνεχομενα

οι 65 (ή 75 δεν ξέρουμε) ή 81 μέρες μέρες είναι εργάσιμες. δεν μετράνε σαββατοκύριακα και αργίες. τώρα για τα ρεπο...δεν ξέρω, θα σε γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν πήγα να το πάρω από την αρχή με ενημέρωσαν ότι ή θα πάρω πρώτα τους 3,5 μήνες, δηλ. 105 ημερολογιακές ημέρες ή αν πάρω το 6μηνο 86 ημέρες. (πιάνετε το εξάμηνο ότι είναι 150 ώρες άρα 18,5 8ωρα) που βγαίνει κάτι λιγότερο από 3 ολόκληρους μήνες. Αυτά είναι βέβαια όπως είπα και πριν ημερολογιακά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΙΓΟΝΤΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ Κ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ. ΛΗΓΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ Κ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Μ ΦΡΟΝΤΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ: 1. ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ Μ ΑΠΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕ ΣΠΑΣΤΟ (ΕΙΜΑΙ ΠΩΛΗΤΡΙΑ) 2. ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ Μ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ 3. ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ!

Κ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2, ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΩ....ΑΦΟΥ Ο ΝΟΜΟΣ Μ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ, ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ Μ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ? ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 6 ΜΕΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ Κ 40,5 ΩΡΕΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ρε κορίτσια μήπως κόπηκε το εξάμηνο μητρότητας? ξέρει καμία? γιατί στον οαεδ χωρίς σιγουριά με είπαν οτι τα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου δε το δικαιούνται γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κορίτσια μήπως κόπηκε το εξάμηνο μητρότητας? ξέρει καμία? γιατί στον οαεδ χωρίς σιγουριά με είπαν οτι τα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου δε το δικαιούνται γνωρίζει κανείς?

 

 

Οχι,δεν εχει κοπει αλλα δεν το δικαιουνται ολες οι μαμαδες,μηπως ανηκεις σε αυτες?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες εμας τις μανούλες που μας βασανλιζουν οι εργοδότες μας...Κορίτσια θέλω να μου πείτε την γνώμη σας στο εξής θεματάκι που έχω με την δουλειά.Γεννησα 13/03/2012 πήρα κανονικά τισ 63 ημέρες μετά οι οποίες έληξαν στις 15/05/2012 και αμέσως μετά πήρα την άδεια του ΟΑΕΔ (6μήνες) έληξαν και αυτή η άδεια και με πήρε τηλ ο λογιστής της εταιρίας για να πάρω και την κανονική μου άδεια 22 ημερών η οποία λήγει την Πέμπτη και Παρασκευή επιστρέφω στη δουλειά.Εδω και 3 εβδομάδες καλώ τον εργοδότη ο οποίος δεν μου έχει πληρώσει ούτε την κανονική μου άδεια ούτε το επίδομα αδείας ούτε το δώρο χριστουγέννων λέγοντας πως δεν έχει χρήματα = (Με αγγελιοφόρο πάντα τον λογιστή εφόσον αυτός απ'ότι λεει είναι αφεντικό και δεν μιλάει με υπαλλήλους...)είναι αφεντικό εταιρίας που απασχολεί μόνο 3 υπαλλήλους....φανταστείτε τι θα γινόταν αν είχε πολυεθνική...Τελοσπαντων δεν έκανα θέμα γι αυτό στον λογιστή είπα ότι θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή που γυρνάω στην δουλειά μου αλλα όταν τον ρώτησα τι γίνεται με το μειωμένο μου ωράριο μου είπε (ο λογιστής πάντα) ότι ο πελάτης του δεν του έχει αναφέρει τίποτα σχετικά με αυτό και ότι δεν ξέρει αν τον βολεύει να το πάρω....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!Λοιπόν και εγώ αποφάσισα να πάρω πάλι αυριο στην εταιρία τηλ και να πω στην γραμματέα να του μεταφέρει το εξής..

Βαση νόμου δικαιούμαι για 30 μήνες μετά τν λήξη της λοχείας 1 εργάσιμη ώρα αλλά επειδή πήρα την 6μηνη δικαιούμε 24 μήνες 1 ώρα ή για 12 μήνες 2 ώρες ή για 6 μήνες 4 ώρες .... και να τον αφήσω να επιλέξει...Θέλω την γνώμη σας σε αυτό κατ'αρχήν αν είναι νόμιμο αυτό που ζητάω και τι να κάνω σε περίπτωση που δεν μου το δώσει.Έχω πάει απίστευτες φορές στην επιθεώρηση και δεν βγάζω άκρη...Σας παρακαλώ θερμά όσες έχουν κάνει κάτι παρόμοιο ας με ενημερώσουν και μένα....Σκέφτομαι το κλίμα που θα επικρατεί την Παρασκευή στο Γραφείο και τρελαίνομαι...δεν θα μου μιλάει κανένας...μα καλά τόσο κακό τους κάνουμε όταν ΄φερνουμε ένα αγγελούδι στον κόσμο....αν είναι δυνατόν!!!Φιλιά πολλά και συγνώμη για τον μακρύυυυυυ μονόλογό μου!!!!:cool::lol::lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα του τα μετεφερες ;) ,ας μην σου μιλαει κανενας,σε οποιον δεν αρεσει ας πιει ξυδι :P

 

Ναι,ειναι νομιμοτατο,δεν ζητησες να κανεις κατι παρανομο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα του τα μετεφερες ;) ,ας μην σου μιλαει κανενας,σε οποιον δεν αρεσει ας πιει ξυδι :P

 

Ναι,ειναι νομιμοτατο,δεν ζητησες να κανεις κατι παρανομο!

σε ευχαριστω Σοφακι μου για την απαντηση σου....Σημερα παω πρωτη μερα για δουλεια...τελικα μου εδωσε μονο μια ωρα νωριτερα....θα σας ενημερωσω για το τι θα συμβει...φιλακιαααα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος/α να μου πει πόση άδεια δικαιούμαι μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Εγώ γέννησα στις 12/08 και επειδή είχα αρκετή άδεια και από παλιά γύρισα στην δουλειά μου στις 28 Μαίου. Παίρνω μια μέρα την εβδομάδα άδεια και όχι μειωμένο κάθε μέρα. Ξέρετε μήπως πόσους μήνες διαρκεί γιατί έχω μπερδευτεί πάαααααρα πολυυυυ. Ευχαριστώ!!!!!!

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αν δεν κάνω λάθος μας δίνουν 75 ημέρες, όσες και το μαζεμένο των 3.5 μηνών, μείον τις 12 ημέρες που είναι το διάστημα που είχες το εξάμηνο. Ρώτα όμως στην εργασία σου και έτσι υπολόγισε τα βάσει των εβδομάδων. Μήπως σε εσάς δεν σας αφαιρούν το εξάμηνο και σου δώσουν τις 87 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαρίστω για τις απαντήσεις σας!!! βασικά σας ρώτησα γιατι απο την δουλεία σε μια άλλη συνάδελφο μου που είχαμε γεννήσει μαζί της είπαν οτι δικαιούται μόνο 30 μέρες και ανησύχησα πολύ γιατί δεν έχω υπολογίσει ακόμα ότι δεν θα κρατάω την μικρή μου τις Δευτέρες....γενικά με έχουν μπερδέψει πολύ αλλά θα τους ρωτήσω μήπως και βγάλω κάποια άκρη. Σκέφτομαι μήπως πάω και στην επιθεώρησή εργασίας να πάρω κανένα επίσημο έγγραφο και να το έχω μαζί μου άν μου πουν κάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!!!!!!

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα! Το εψαξα αρκετα το θέμα μεσα στο forum αλλα δεν εβγαλα κάποια άκρη. Εχω επιλέξει να εχω μειωμένο ωράριο για 2,5 χρόνια 1 ωρα την ημέρα. Το μειωμένο μου λήγει τον Σεπτεμβριο του 2014. Η ερωτηση που θέλω να κάνω είναι αν μπορει ο εργοδότης μου να με απολύσει μέχρι τοτε ΄γιατι αυτο που διαβασα όπου κι αν εψαξα ειναι οτι ο νομος με καλυπτει για 18 μηνες μετα τον τοκετο. Ειχα ακουσει ομως οτι για οσο διαστημα εργαζομαι με μειωμενο δεν μπορει να με απολυσει. Τι απο τα δυο ισχυει τελικα? Ευχαριστω εκ των προτερων...

:)

Link to comment
Share on other sites

Το μειωμενο ωραριο ισχυει για 18 μηνες απο την ληξη της αδειας τοκετου(63 ημερες)

Αν παρεις το εξαμηνο, δεν μετρας εξτρα 18 μηνες αλλα 12.

Αυτο αν κανεις χρηση του 6ωρου.

Ο νομος σε προστατευει μονο για 18 μηνες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω επιλεξει το 6ωρο που ειναι 1 χρονος +6 μηνες 7ωρο,αλλά το 7ωρο για δυομισι χρονια,δηλαδη 2 χρονια μετα το εξαμηνο του οαεδ.Με προστατευει ο νομος για ολη την περιοδο του μειωμενου ωραριου??? Εχω μπερδευτει!!!!Ευχαριστω πάντως για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Μηπως γνωριζει κάποιος τι δικαιουμαι σε περιπτωση απολυσης πριν τελειωσει το μειωμενο? Ειμαι 8 χρονια σε αυτη τη δουλεια.Ευχαριστω πολυ και για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω κάνει χρήση του 6μήνου, ισχύει το μειωμένο ωράριο ακόμα; κι αν πάρω 2 ώρες, πόσους μήνες με προστατεύει από απόλυση..;

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα....θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν είναι δυνατόν ο εργοδότης μου να με απολύσει μετά το εξάμηνο του οαεδ εφόσον το κατάστημα που εργαζομουν έχει κλείσει κ ενώ λειτουργούν κ αλλά υποκαταστήματα της ίδιας εταιρείας στην πόλη μ...και εάν δεν μπορεί να με απολύσει μπορεί να αλλάξει τη θέση εργασίας μου σε κατώτερη από αυτήν π είχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν είναι δυνατόν ο εργοδότης μου να με απολύσει μετά το εξάμηνο του οαεδ εφόσον το κατάστημα που εργαζομουν έχει κλείσει κ ενώ λειτουργούν κ αλλά υποκαταστήματα της ίδιας εταιρείας στην πόλη μ...και εάν δεν μπορεί να με απολύσει μπορεί να αλλάξει τη θέση εργασίας μου σε κατώτερη από αυτήν π είχα

 

καλημέρα,

δεν μπορεί να σε απολύσει μέχρι να γίνει το μωρό σου 18 μηνών.

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σου αλλάξει θέση, αν όμως έχει καταργηθεί η θέση εργασίας σου. Αν έχει καταργηθεί η θέση σου δηλαδή μπορεί να σε μεταφέρει αλλού ακόμα και σε κατώτερη θέση.

ΑΝ όμως η θέση σου υπάρχει, μπορεί να αλλάξει μόνο σε ανώτερη θέση.

Μετά τους 18 μήνες μπορεί να σε απολύσει νόμιμα....αλλά και πάλι αν νομίζεις ότι το έκανε λόγω του ότι έκανες παιδί, μπορείς να συμβουλευτεις δικηγόρο εργατολόγο και να τον τρέξεις.

Γύρνα με το καλό στην δουλειά σου, δες που θα σε βαλουν και αν νομίζεις ότι σε ρίχνει, μίλα πρώτα με επιθεώρηση εργασίας. Αν δεν βγάλεις άκρη με την επιθεώρηση, μίλα με έναν εργατολόγο. Αυτός θα σε κατευθύνει ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

δεν μπορεί να σε απολύσει μέχρι να γίνει το μωρό σου 18 μηνών.

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σου αλλάξει θέση, αν όμως έχει καταργηθεί η θέση εργασίας σου. Αν έχει καταργηθεί η θέση σου δηλαδή μπορεί να σε μεταφέρει αλλού ακόμα και σε κατώτερη θέση.

ΑΝ όμως η θέση σου υπάρχει, μπορεί να αλλάξει μόνο σε ανώτερη θέση.

Μετά τους 18 μήνες μπορεί να σε απολύσει νόμιμα....αλλά και πάλι αν νομίζεις ότι το έκανε λόγω του ότι έκανες παιδί, μπορείς να συμβουλευτεις δικηγόρο εργατολόγο και να τον τρέξεις.

Γύρνα με το καλό στην δουλειά σου, δες που θα σε βαλουν και αν νομίζεις ότι σε ρίχνει, μίλα πρώτα με επιθεώρηση εργασίας. Αν δεν βγάλεις άκρη με την επιθεώρηση, μίλα με έναν εργατολόγο. Αυτός θα σε κατευθύνει ανάλογα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ..στα αλλά καταστήματα που διατηρεί η εταιρεία στην πόλη μου υπάρχουν ανάλογες θέσεις όμως είναι καλυμμένες γι αυτό με τοποθετούν σε κατώτερη θέση δεν ξερω κατά πόσο είναι σωστό βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ..στα αλλά καταστήματα που διατηρεί η εταιρεία στην πόλη μου υπάρχουν ανάλογες θέσεις όμως είναι καλυμμένες γι αυτό με τοποθετούν σε κατώτερη θέση δεν ξερω κατά πόσο είναι σωστό βέβαια....

 

Οι υπόλοιποι υπάλληλοι που δούλευαν στο δικό σου κατάστημα τι έγιναν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...