Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Ρώτα στην επιθεώρηση εργασίας. Εγώ έχω μειωμένο μετά την εξάμηνη του ΟΑΕΔ για 2 1/2 χρόνια (διάλεξα 1 ωρα μειωμένο). Σου λέω να ρωτήσεις την επιθεώρηση για να δώσεις τα τηλέφωνα και το όνομα του ανθρώπου που μίλησες στη δουλειά σου και να μην έχεις πρόβλημα. Εμένα πήγαν να μου το κόψουν όπως λεέι και η κοπέλα '' Ασπασια'' παραπάνω αλλά κατι τέτοιο δεν ισχύει. Το διακιούσαι κανονικά για 2 1/2 χρόνια μετά την 6μηνη του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρώτα στην επιθεώρηση εργασίας. Εγώ έχω μειωμένο μετά την εξάμηνη του ΟΑΕΔ για 2 1/2 χρόνια (διάλεξα 1 ωρα μειωμένο). Σου λέω να ρωτήσεις την επιθεώρηση για να δώσεις τα τηλέφωνα και το όνομα του ανθρώπου που μίλησες στη δουλειά σου και να μην έχεις πρόβλημα. Εμένα πήγαν να μου το κόψουν όπως λεέι και η κοπέλα '' Ασπασια'' παραπάνω αλλά κατι τέτοιο δεν ισχύει. Το διακιούσαι κανονικά για 2 1/2 χρόνια μετά την 6μηνη του ΟΑΕΔ.

 

Συμφωνώ! Το έχουμε γράψει 100 φορές!!!

Το μειωμένο ωράριο το δικαιούσαι ΟΛΟ μετά την επιστροφή από το 6μηνο.

Το γράφει καθαρά ο νόμος της Πετραλιά http://www.oaed.gr/Pages/SN_781.pg Νόμος 3655 άρθορ 142 .

Και το γράφει καθαρά και στον οδηγό ασφαλισμένου του ΙΚΑ (δεν μπορώ να τον βρω σε ηλεκτορνική μορφή).

 

Είτε παίρνεις 3,5 μήνες άδεια με αποδοχές ΠΡΙΝ το 6μηνο , είτε παίρνεις 6μηνο και μετά το μειωμένο ωράριο.

Δηλαδή αν πάρει κάποια τους 3,5 μήνες και μετά το 6μηνο , το δικαιούται όλο κι αν πάρει πρώτα το 6μηνο , και μετά το μειωμένο , "χάνει" 6 μήνες μειωμένο???

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

η παιρνεις 1 ωρα για 30 μηνες,ή 2 ωρες για 12 μηνες και 1 ωρα για 6 μηνες ή 3,5 μηνες αδεια. αυτο εξαρταται απο το τι συμφωνια θα κανεις με τον εργοδοτη σου.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ! Το έχουμε γράψει 100 φορές!!!

Το μειωμένο ωράριο το δικαιούσαι ΟΛΟ μετά την επιστροφή από το 6μηνο.

Το γράφει καθαρά ο νόμος της Πετραλιά http://www.oaed.gr/Pages/SN_781.pg Νόμος 3655 άρθορ 142 .

Και το γράφει καθαρά και στον οδηγό ασφαλισμένου του ΙΚΑ (δεν μπορώ να τον βρω σε ηλεκτορνική μορφή).

 

Είτε παίρνεις 3,5 μήνες άδεια με αποδοχές ΠΡΙΝ το 6μηνο , είτε παίρνεις 6μηνο και μετά το μειωμένο ωράριο.

Δηλαδή αν πάρει κάποια τους 3,5 μήνες και μετά το 6μηνο , το δικαιούται όλο κι αν πάρει πρώτα το 6μηνο , και μετά το μειωμένο , "χάνει" 6 μήνες μειωμένο???

 

 

Τα κοριτσια έχουν απολυτο δικιο. Δυστυχως ομως δεν ειναι ολες οι επιθεωρησεις εργασιας ενημερωμενες γιαυτο το νομο με αποτελεσμα να δημιουργουν πολλα προβληματα και να σε αναγκαζουν να χασεις ή να παιξεις ξυλο με τον εργοδοτη... κανε μια βολτα απο την επιθεωρηση πρωτα που υπαγεστε να δεις τι παιζει και αν επιτελους μαθανε για το νομο για να εισαι σιγουρη μην σε βγαλουν τρελη. οταν εγω το διεκδικησα δεν ηταν ενημερωμενοι ακομη και μου ειπαν οτι και να μας φερεις αν δεν το λαβουμε εμεις υπηρεσιακα δεν ισχυει. οποτε αφου και ο λογιστης πηρε την ιδια απαντηση οπως καταλαβαινεις δεν μπορουσα να απαιτησω και πολλα (και οταν τα απαιτησα απολυθηκα...)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Φρέσκια φρέσκια στο φόρουμ και, για να πω την αλήθεια, εντελώς χαμένη :roll:

Θα το ρωτήσω εδώ γιατί δεν βρήκα αλλού το θέμα αυτό.

Οι απαντήσεις είναι του 2008.

 

Ισχύει ακόμα το ίδιο ή έχει αλλάξει κάτι?:confused:

age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Φρέσκια φρέσκια στο φόρουμ και, για να πω την αλήθεια, εντελώς χαμένη :roll:

 

 

Θα το ρωτήσω εδώ γιατί δεν βρήκα αλλού το θέμα αυτό.

Οι απαντήσεις είναι του 2008.

 

Ισχύει ακόμα το ίδιο ή έχει αλλάξει κάτι?:confused:

Ισχυει ακριβως το ιδιο μονη αλλαγη ΟΑΕΔ 691Ε

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια εγω στη δουλεια μου ειμαι εξαωρη...πηρα το εξαμηνο..στη δουλεια μου ειπαν οτι δικαιουμαι και μειωμενο τωρα που θα γυρισω ..μηπως ξερετε ποσο μειωση ωραριου θα εχω και για ποσο καιρο σαυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω στη δουλεια μου ειμαι εξαωρη...πηρα το εξαμηνο..στη δουλεια μου ειπαν οτι δικαιουμαι και μειωμενο τωρα που θα γυρισω ..μηπως ξερετε ποσο μειωση ωραριου θα εχω και για ποσο καιρο σαυτην την περιπτωση;

 

 

Επειδη γυριζω στη δουλεια μετα το εξαμηνο αρχες οκτωβριου πηρα επιθωρηση κ ρωτησα για να ξερω.Μου ειπανε οτι 1 ωρα για 2 χρονια.Μετα απο συνεννόηση με τον εργοδοτη μπορει να γινει 2 ωρες για 1 χρονο.

 

 

 

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια βοηθεια!

Εγω επικοινωνησα με την επιθεωρηση εργασιας και μου ειπαν πως το εξαμηνο αφαιρειται απο την περιοδο του μειωμενου ωραριου και το ιδιο υποστηριζει ο εργοδοτης μου. Τους ειπα για τον νομο Πετραλια που αναφερει το αντιθετο αλλα δεν τον αναγνωρίζουν...

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι' εμένα μου αφαίρεσαν 6 μήνες από το μειωμένο, επειδή είχα πάρει το 6μηνο. Η επιθεώρηση μου είπε ότι το μειωμένο ξεκινάει από την λήξη της άδειας λοχείας και όχι από τη λήξη του 6μηνου. Στον ΟΑΕΔ μου είπανε ότι δεν έχει σχέση το 6μηνο με τη διάρκεια του μειωμένου. Τι να πεις? Πάντως ξέρω 2-3 περιπτώσεις που μετά το 6μηνο οι κοπέλες πήρανε το μειωμένο ολόκληρο χωρίς να τους αφαιρεθεί 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένσ το ίδιο μου είπαν από τη δουλειά μου. Οτι δηλαδή το μειωμένο ξεκινάει από το τέλος της άδειας λοχείας και όχι από το τέλος του 6μήνου που πολύ θα το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

αν εχετε υπομονη διαβαστε αυτο(εκανα ενα google και το βρηκα:wink:)

 

 

 

 

Το μειωμένο ωράριο για την φροντίδα τέκνου :

Αρχικά, με το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ 1993 ορίζεται σε 24 μήνες κατά 1 ώρα ή σε 12 μήνες κατά 2 ώρες http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse1993.pdf

Κατόπιν, τροποποιείται με το άρθρο 6 της ΕΓΣΣΕ 2002-2003 και γίνεται 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα

http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse2002-2003.pdf

Τέλος, με το άρθρο 8 της ΕΓΣΣΕ 2004-2005, ορίζεται ότι αφετηρία του μειωμένου ωραρίου είναι η λήξη της άδειας μητρότητας

http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse2004-2005.pdf

 

Παράλληλα, αποφασίζεται η λήψη του συνόλου του μειωμένου ωραρίου σε ισόχρονη άδεια 3,5 περίπου μηνών.

& φυσικά πριν την χρήση της ειδικής άδειας ΟΑΕΔ, η μητέρα μπορεί να κάνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας...

 

Διαβάζω την εγκύκλιο του ΙΚΑ

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9192

IKA ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ. : 20/6.3.2009 Αναγνώριση στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. του χρόνου ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας των ασφαλισμένων του Ιδρύματος.

& μένω στο σημείο...

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

 

& καταλαβαίνω ότι...

1. αφού η μητέρα έχει την επιλογή χρήσης (κατόπιν συννενόησης) της ισόχρονης προς το μειωμένο άδειας

2. αφού η εγκύκλιος του ΙΚΑ αναφέρει την χρήση του μειωμένου ωραρίου "όπως έχει τροποποιηθεί & ισχύει",

θα πρέπει η μητέρα με την επιστροφή της μετά την ειδική άδεια του ΟΑΕΔ...

ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

(ή 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα)...

 

& ακούω διάφορα, & δέχομαι μηνύματα & μιλάω με την Επιθ.Εργασίας, που υποστηρίζει ότι :

 

Το μειωμένο ωράριο ισχύει από την λήξη της άδειας μητρότητας των 9 εβδομάδων & αν η μητέρα κάνει χρήση της ειδικής άδειας ΟΑΕΔ "χάνει" 6 μήνες από το μειωμένο.

Σε ερώτηση μου, δε, γιατί αυτή που δεν κάνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο άδειας, να είναι "αδικημένη" έναντι αυτής που κάνει χρήση, μου είπαν αποστομωτικά: "γιατί με κάθε νόμο κάποιοι ευνοούνται & κάποιοι άλλοι όχι"

 

& καταλήγω (επιτέλους)

 

Μετά την ειδική άδεια ΟΑΕΔ & όταν η μητέρα επιστρέψει στην εργασία της για πόσο καιρό δικαιούται μειωμένο ωράριο ???

 

1. Για 30 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα

2. Για 24 μήνες κατά 1 ώρα ή 12 μήνες κατά 2 ώρες.

3. Για 24 μήνες κατά 1 ώρα ή 9 μήνες κατά 2 ώρες & 6 μήνες κατά 1 ώρα

 

 

απο το σαιτ taxheaven

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι λιγο "κουλο" να μπορεις πριν το 6μηνο να παρεις το μειωμενο μαζεμενο αν σου το επιτρεπει ο εργοδοτης (ισοχρονη αδεια που λενε,οι 3,5 μηνες) αλλα αν δεν σου το δωσει να χασεις ενα 6μηνο μειωμενο.:roll::roll::roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ότι μπορεί να σε απολύσει ένα χρόνο μετά τη γέννα (δηλαδή όσο διαρκεί το μειωμένο ωράριο) δεν είναι "κουλό"?? Αφήστε μην ψάχνετε λογική σε αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι τελικα μαλλον ειστε απο τις εξαιρεσεις γιατι στις περισσοτερες δουλειες αφαιρουν τη διαρκεια του εξαμηνου απο το μειωμενο...Τυχερούλα:mrgreen::mrgreen:!

 

μαρια δεν ειμαστε μονο εμεις που δουλευουμε ετσι,ξερω και αλλες μαμαδες:?!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...