Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 8 months later...

Καλησπερα..

Αλλαξαμε προσφατα παιδιατρο και πηγαμε σε ομοιοπαθητικο-παιδιατρο για πολλους λογους..θελω να ρωτησω,οσοι πατε σε ομοιοπαθητικο εχετε δει διαφορα στα παιδακια σας.?σε περιπτωση ασθενειας λειτουργησαν τα ομοιοπαθητικα φαρμακα.?

Η μικρη μου κορη ειναι 3 μηνων και ουσιαστικα θα ξεκινησει τα παντα με την ομοιοπαθητικη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

@selini84

ο μεγαλος μου γιος 1 φορα αρρώστησε 39 πυρετο .. ηταν κυριακη κ δν εβρισκα την παιδίατρο (με sms μιλάγαμε ομως) κ μετα απο πίεση των παππούδων τον πήγαμε στο νοσοκομειο (ιδιωτικο) στο οποιο  ο παιδίατρςο διέγνωσε αρχη ωτιτιδας και αμυγδαλιτιδας και μας εδωσε 1 παυσιπονο 1 αντιπυρετικο κ 1 αντιβιωση (ποτε δεν ειχε κανει ουτε δεκατα κ ηταν 15 μηνων)...

 

απο το πρωι εγω ομως ειχα ξεκινησει μια θεραπεία (αλλαζει απο οργανσιμο σε οργανισμο) ομοιπαθητικής για να πεσει ο πυρετος (τιποτα σπουδαιο: θηλασμος, μπανακια, κομπρεσες, αντιπυρετικο κ τουμπαλιν) ... Αγοράσαμε α αντιπυρετικα, τις αντιβιώσεις.. ηταν η ωρα 3 το πρωι.. ασε λεω ας του τα αρχισω στο πρωι να ειανι νορμαλ τα ωραρια μη ξυπνάω για 15 -20 μερες μεσα στα αγρια χαραματα (Εγκυος εγω 7 μηνων)... ο γικας μου ξυπνησε το επομενο πρωι με 36.7 και απο τοτε δεν εχεικανει ουτε δεκατα (ειμαστ 4 ετων πλεον)..  τωρα.. τι να σου πω.. εγω την εμπιστευομαι την ομοιοπαθητικήαρκεί να υπάρχει ενημέωση κ να ξέρεις κ τι κάνεις.. και γιατί το κάνεις.. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2017 at 0:39 ΜΜ, vi0le είπε:

@selini84

ο μεγαλος μου γιος 1 φορα αρρώστησε 39 πυρετο .. ηταν κυριακη κ δν εβρισκα την παιδίατρο (με sms μιλάγαμε ομως) κ μετα απο πίεση των παππούδων τον πήγαμε στο νοσοκομειο (ιδιωτικο) στο οποιο  ο παιδίατρςο διέγνωσε αρχη ωτιτιδας και αμυγδαλιτιδας και μας εδωσε 1 παυσιπονο 1 αντιπυρετικο κ 1 αντιβιωση (ποτε δεν ειχε κανει ουτε δεκατα κ ηταν 15 μηνων)...

 

απο το πρωι εγω ομως ειχα ξεκινησει μια θεραπεία (αλλαζει απο οργανσιμο σε οργανισμο) ομοιπαθητικής για να πεσει ο πυρετος (τιποτα σπουδαιο: θηλασμος, μπανακια, κομπρεσες, αντιπυρετικο κ τουμπαλιν) ... Αγοράσαμε α αντιπυρετικα, τις αντιβιώσεις.. ηταν η ωρα 3 το πρωι.. ασε λεω ας του τα αρχισω στο πρωι να ειανι νορμαλ τα ωραρια μη ξυπνάω για 15 -20 μερες μεσα στα αγρια χαραματα (Εγκυος εγω 7 μηνων)... ο γικας μου ξυπνησε το επομενο πρωι με 36.7 και απο τοτε δεν εχεικανει ουτε δεκατα (ειμαστ 4 ετων πλεον)..  τωρα.. τι να σου πω.. εγω την εμπιστευομαι την ομοιοπαθητικήαρκεί να υπάρχει ενημέωση κ να ξέρεις κ τι κάνεις.. και γιατί το κάνεις.. 

Βεβαια αν ο γιατρός είδε π.χ. στρεπτόκοκο ως αιτία της αμυγδαλίτιδας, το παιδί έτσι κι αλλιώς νιώθει καλά σε 1-2 μέρες, απλά  20 χρόνια μετά ανακαλύπτεις ότι χωρίς την σωστή αντιβιωση έχει πια μόνιμη βλάβη στα νεφρά ή την καρδιά. Να τα λέμε κι αυτά, να καταλαβαίνουμε και τι ρίσκα παίρνουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ή μπορεί βέβαια να μην είδε τίποτα και απλώς να έδωσε αντιβίωση όπως δίνουν μερικοί χωρίς να είναι απαραίτητο...

δεν το ξέρουμε. Εάν έκανε στρέπ τεστ θετικό από την αλλη, φυσικά όπως λες δεν είναι σωστό να αγνοήσει παραπομπή σε αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαστε στον Χολαργό και ψάχνουμε για ομοιοπαθητικό-παιδίατρο καθώς θέλουμε να αποφύγουμε (όσο αυτό είναι εφικτό) τα φάρμακα και να ακολουθήσουμε μια πιο μετριασμένη τακτική εμβολιασμών. όποιος μπορεί να μας προτείνει κάποιον θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μας... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 months later...

Καλησπερα. Καποιος καλος ομοιοπαθητικος για παιδια στα νοτια προαστια; Η κορη μου εχει πολλα κινητικα τικ και θελουμε να δοκιμασουμε ομοιοπαθητικη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...