Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CRP[C αντιδρώσα πρωτείνη] αυξημένη ξέρετε κάτι;;


Recommended Posts

Όχι, απλώς είπε ότι επειδή κάποιες τιμές είναι υψηλές πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε εξετάσεις ούρων και να ξεκινήσουμε αντιβίωση. Κι όταν τη ρωτησα αν είναι ανησυχητικό μου είπε ότι δεν είναι να επαναπαύεσαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 minutes ago, ΧρύσαΜ said:

Όχι, απλώς είπε ότι επειδή κάποιες τιμές είναι υψηλές πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε εξετάσεις ούρων και να ξεκινήσουμε αντιβίωση. Κι όταν τη ρωτησα αν είναι ανησυχητικό μου είπε ότι δεν είναι να επαναπαύεσαι 

Η crp ειναι μια πρωτείνη που αυξάνεται στον οργανισμό οταν υπάρχει καπου φλεγμονη.

 

Αυτη η φλεγμονη ομως μπορει να ειναι απο κοψιμο δαχτυλου, δοντι ή οτιδηποτε αλλο. 

 

 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ΧρύσαΜ said:

Όχι, απλώς είπε ότι επειδή κάποιες τιμές είναι υψηλές πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε εξετάσεις ούρων και να ξεκινήσουμε αντιβίωση. Κι όταν τη ρωτησα αν είναι ανησυχητικό μου είπε ότι δεν είναι να επαναπαύεσαι 

μπορει να ειναι καποια φλεγμονη απο κάποια ίωση που όντως πρεπει να φύγει και αυτο φεύγει με αντιβίωση!ξερω οτι μεχρι να βγουν οι εξετασεις και να δειξουν ολα καλα θα εισαι μέσα στο άγχος οπότε δεν θα σου πω να μην αγχώνεσαι!εγώ πιστεύω κάτι τετοιο είναι πάντως!εύχομαι να έχετε καλες εξετασεις και περιμένουμε να μας πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Του έβαλα με επιτυχία το σακουλάκι για τα ουρα το βράδυ αλλά δεν κατουρησε καθόλου όλη νύχτα!!! Του το έβγαλα και τον είχα κάνα μισάωρο γυμνό μπας και αλλά τίποτα.. Μετά του έβαλα πάνα κανονικά και τα έκανε... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τα καταφέρω;; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να του δωσεις αρκετα υγρά να πιει πριν. Μετα καλο καθαρισμό (χρησιμοποιουν φυσιολογικό ορο συνήθως) και στέγνωμα της περιοχής και κολλάς το σακουλάκι. Νομίζω πως αν δεν ουρησει σε καμια ωρα αλλάζεις σακουλακι (παντα με καθαρά χέρια)  και ξανα απο την αρχη, θελει προσοχη να μην επί μολυνθεί το σακουλακι. 

. Εγω ημουν τυχερή ειχε κανει σχεδον αμεσως.  Προφανώς ηπαιδίατρος σου θελει να αποκλείσει ουρολοίμωξη. Παντωε γιατρός δεν ειμαι αλλα 30 νομιζω είναι αρκετα υψηλή (το όριο είναι γυρω στο 2) και σε συνδυασμό με πυρετό θα το κοιτούσα σε κάποιο νοσοκομείο. Τα εργαστηρια καμια φορα κάνουν και λαθη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Καλημέρα Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Του έβαλα με επιτυχία το σακουλάκι για τα ουρα το βράδυ αλλά δεν κατουρησε καθόλου όλη νύχτα!!! Του το έβγαλα και τον είχα κάνα μισάωρο γυμνό μπας και αλλά τίποτα.. Μετά του έβαλα πάνα κανονικά και τα έκανε... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τα καταφέρω;; 

Εγώ στον 18μηνων γιο μου τότε για γενική ούρων δεν του έβαλα σακουλάκι. Είχα αγοράσει δύο τρεις ουροσυλλεκτες. Για την πρώτη απόπειρα τον είχα γυμνό κ περίμενα. Δεν έκανε κάτι. Μετά από μία με μία μισή ώρα χωρίς να δώσω πολλά υγρά γιατί έχω την εντύπωση πως αλλοιώνουν τά αποτελέσματα τον πήγα στο μπάνιο. Κάθισα εγώ στην λεκάνη κ ειχα εκείνον στο γιογιο όρθιο. Έτσι αφέθηκε θέλοντας να με μιμιθει . Ελπίζω να βοήθησα, εύχομαι περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Μπορεις να του δωσεις αρκετα υγρά να πιει πριν. Μετα καλο καθαρισμό (χρησιμοποιουν φυσιολογικό ορο συνήθως) και στέγνωμα της περιοχής και κολλάς το σακουλάκι. Νομίζω πως αν δεν ουρησει σε καμια ωρα αλλάζεις σακουλακι (παντα με καθαρά χέρια)  και ξανα απο την αρχη, θελει προσοχη να μην επί μολυνθεί το σακουλακι. 

. Εγω ημουν τυχερή ειχε κανει σχεδον αμεσως.  Προφανώς ηπαιδίατρος σου θελει να αποκλείσει ουρολοίμωξη. Παντωε γιατρός δεν ειμαι αλλα 30 νομιζω είναι αρκετα υψηλή (το όριο είναι γυρω στο 2) και σε συνδυασμό με πυρετό θα το κοιτούσα σε κάποιο νοσοκομείο. Τα εργαστηρια καμια φορα κάνουν και λαθη. 

Δεν ξερω να σου που για την crp..αλλα συμφωνω με τισ οδηγιεσ τησ @Sunshine8 για το σακουλακι..

Το ειχα κανει αρκετεσ φορεσ οταν ηταν η μικρη 2 μηνων..

Θα πλενεισ το παιδι..καλο πλυσιμο των χεριων σου..κ αν δεν ουρησει στα επομενα 40 λεπτα το αλλαζεισ...κ ξανα απο την αρχη..

Εγω την θηλαζα πριν τησ το βαλω για να ουρησει..δωσ του κ εσυ υγρα..

Οσο για το νοσοκομειο εγω θα φοβομουν να παω το παιδι τετοια εποχη κ με τοσεσ λοιμωξεισ..

Περαστικα σασ ευχομαι.. κ ουρολοιμωξη να ειναι δεν πειραζει...θα περασει...

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Καλημέρα Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Του έβαλα με επιτυχία το σακουλάκι για τα ουρα το βράδυ αλλά δεν κατουρησε καθόλου όλη νύχτα!!! Του το έβγαλα και τον είχα κάνα μισάωρο γυμνό μπας και αλλά τίποτα.. Μετά του έβαλα πάνα κανονικά και τα έκανε... Έχετε καμιά ιδέα πώς να τα καταφέρω;; 

Όταν θέλησε να κάνω εξέταση ούρων στο μπεμπουλη η παιδίατρος μου είπε να αποφύγω το σακουλάκι .Λοιπόν ξύπνησα νωρίς νωρίς το πρωι, έπλυνα την ευαίσθητη περιοχή και έριξα και φυσιολογικό ορό.Τον άφησα χωρίς βρακί και περίμενα να του έρθουν τσισα.Αφησα τα πρώτα να φύγουν και τα υπόλοιπα τα μάζεψα σε κοινό ουροσυλλεκτη.Στο μικροβιολόγο που πήγα μου είπαν ότι χρειάζεται μικρή ποσότητα για να κάνουν καλλιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Μπορεις να του δωσεις αρκετα υγρά να πιει πριν. Μετα καλο καθαρισμό (χρησιμοποιουν φυσιολογικό ορο συνήθως) και στέγνωμα της περιοχής και κολλάς το σακουλάκι. Νομίζω πως αν δεν ουρησει σε καμια ωρα αλλάζεις σακουλακι (παντα με καθαρά χέρια)  και ξανα απο την αρχη, θελει προσοχη να μην επί μολυνθεί το σακουλακι. 

. Εγω ημουν τυχερή ειχε κανει σχεδον αμεσως.  Προφανώς ηπαιδίατρος σου θελει να αποκλείσει ουρολοίμωξη. Παντωε γιατρός δεν ειμαι αλλα 30 νομιζω είναι αρκετα υψηλή (το όριο είναι γυρω στο 2) και σε συνδυασμό με πυρετό θα το κοιτούσα σε κάποιο νοσοκομείο. Τα εργαστηρια καμια φορα κάνουν και λαθη. 

Πρέπει να είναι μεγαλύτερο του 6. Δεν την κάναμε τελικά. Τον ξαναπήγα για εξέταση στην παιδίατρο, όντως αυτό για την ουρολοιμωξη που λες μού είπε, αλλά το κόβει για σαλμονέλα. Δόξα τω Θεώ σήμερα ήταν καλύτερα!! Μας έδωσε αντιβίωση ζιναντολ.. 

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ στον 18μηνων γιο μου τότε για γενική ούρων δεν του έβαλα σακουλάκι. Είχα αγοράσει δύο τρεις ουροσυλλεκτες. Για την πρώτη απόπειρα τον είχα γυμνό κ περίμενα. Δεν έκανε κάτι. Μετά από μία με μία μισή ώρα χωρίς να δώσω πολλά υγρά γιατί έχω την εντύπωση πως αλλοιώνουν τά αποτελέσματα τον πήγα στο μπάνιο. Κάθισα εγώ στην λεκάνη κ ειχα εκείνον στο γιογιο όρθιο. Έτσι αφέθηκε θέλοντας να με μιμιθει . Ελπίζω να βοήθησα, εύχομαι περαστικά σας!

Δεν του έχω ακόμα γιογιό πάντως αυτό με το μπάνιο το δοκίμασα κι εγώ. Ευχαριστώ πολύ!!! 

8 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Δεν ξερω να σου που για την crp..αλλα συμφωνω με τισ οδηγιεσ τησ @Sunshine8 για το σακουλακι..

Το ειχα κανει αρκετεσ φορεσ οταν ηταν η μικρη 2 μηνων..

Θα πλενεισ το παιδι..καλο πλυσιμο των χεριων σου..κ αν δεν ουρησει στα επομενα 40 λεπτα το αλλαζεισ...κ ξανα απο την αρχη..

Εγω την θηλαζα πριν τησ το βαλω για να ουρησει..δωσ του κ εσυ υγρα..

Οσο για το νοσοκομειο εγω θα φοβομουν να παω το παιδι τετοια εποχη κ με τοσεσ λοιμωξεισ..

Περαστικα σασ ευχομαι.. κ ουρολοιμωξη να ειναι δεν πειραζει...θα περασει...

 

Το νοσοκομείο γι αυτό μας το απέκλεισε η γιατρός, μη χειροτέρεψε... Ευχαριστούμε πολύ 

6 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Όταν θέλησε να κάνω εξέταση ούρων στο μπεμπουλη η παιδίατρος μου είπε να αποφύγω το σακουλάκι .Λοιπόν ξύπνησα νωρίς νωρίς το πρωι, έπλυνα την ευαίσθητη περιοχή και έριξα και φυσιολογικό ορό.Τον άφησα χωρίς βρακί και περίμενα να του έρθουν τσισα.Αφησα τα πρώτα να φύγουν και τα υπόλοιπα τα μάζεψα σε κοινό ουροσυλλεκτη.Στο μικροβιολόγο που πήγα μου είπαν ότι χρειάζεται μικρή ποσότητα για να κάνουν καλλιέργεια.

Ναι αλλά πού το καταλάβαινες ότι θα τα κάνει για να τον προλάβεις να του βάλεις το κυπελλάκι; 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Πρέπει να είναι μεγαλύτερο του 6. Δεν την κάναμε τελικά. Τον ξαναπήγα για εξέταση στην παιδίατρο, όντως αυτό για την ουρολοιμωξη που λες μού είπε, αλλά το κόβει για σαλμονέλα. Δόξα τω Θεώ σήμερα ήταν καλύτερα!! Μας έδωσε αντιβίωση ζιναντολ.. 

Δεν του έχω ακόμα γιογιό πάντως αυτό με το μπάνιο το δοκίμασα κι εγώ. Ευχαριστώ πολύ!!! 

Το νοσοκομείο γι αυτό μας το απέκλεισε η γιατρός, μη χειροτέρεψε... Ευχαριστούμε πολύ 

Ναι αλλά πού το καταλάβαινες ότι θα τα κάνει για να τον προλάβεις να του βάλεις το κυπελλάκι; 

Ήμουν σε αναμονη.τον είχε αγκαλιά ο άντρας μου χωρίς βρακι πάνω από το νιπτήρα Μόλις είδαμε ότι το πουλάκι είχε σηκωθεί λίγο λέμε τώρα θα τα κάνει.Αφησα λίγα και φύγουν και έπιασα τα υπόλοιπα.Να ξερεις δε χρειάζεται ποσότητα ούρων.Αρκουν και 2 σταγόνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Η εγγονή μου 2.5 ετών βρίσκεται σε εμπύρετη κατάσταση, βήχα, καταρροή σχεδόν μια εβδομάδα. Η παιδίατρος της μας συνέστησε να κάνουμε γενικές εξετάσεις αίματος και η CRP ήταν 20.20mg...Mήπως θα πρέπει να πάμε σε νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις ή για πιο εμπεριστατωμένη διάγνωση?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

εάν ενημερώσατε παιδίατρο και δεν σας καλύπτει η απάντησή του, θα είναι καλό να πάρετε την γνώμη δεύτερου παιδιάτρου, έτσι ώστε να σας δώσει την δική του γνωμάτευση, πιθανώς  και μετά από εξέταση του παιδιού. 

Οι απαντήσεις που θα λάβετε από μέλη του φορουμ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την δεύτερη γνώμη από άλλο ειδικό.  

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Just now, Ioanna1911 said:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να ξέρει από Μικροβιολογικες εξετάσεις να μου πει το CRP τι είναι?

Σε γενικές γραμμές είναι δείκτης μόλυνσης - φλεγμονής. Το κάνουν πχ όταν υπάρχει επίμονος πυρετός που δεν εξηγείται από κάποια ίωση ή δεν πέφτει μετά από κάποιες μέρες με τα αντιπυρετικά. Από ότι έχω καταλάβει είναι λίγο γενικό σαν δείκτης, εφόσον βγει πάνω από τα όρια μπορεί να προχωρήσουν σε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις..ανάλογα και με τα υπόλοιπα κλινικά στοιχεία που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Ioanna1911 είπε:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να ξέρει από Μικροβιολογικες εξετάσεις να μου πει το CRP τι είναι?

Είναι δείκτης λοιμωξης. Μπορεί να οφείλεται σε μια ίωση, ουρολοίμωξη κλπ... Ότι είπαν και τα κορίτσια δηλαδή νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...