Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρούχα για την μαμά από το Internet


Κάτια Ντ.

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες! Little monkey ιδιαιτερα γιατι οντως πλησιαζεις πολυ σ αυτο που πιστευω κι εγω οτι μου παει. Βεβαια μακρια φορεματα εγω φοραω και το πρωι...αλλα βαμβακερα αερινα, πρωινα.Σιγουρα μου πανε δεν ειμαι και τοσο κοντη πια γυρω στο 1.65 οπου με το τακουνι πιανω ανετα το 1.70-1.73. Γι'αυτο επιμενω οτι μου πανε τα μακρια. Το μονο που με προβληματιζε ειναι αν ταιριαζουν σε πρωινη βαφτιση...οχι αν μου πανε..

Αν περιορισtω σε φορεμα μεχρι το γονατο λογω της περιστασης πιθανον να ψαξω κατι σαν αυτα που εβαλες little monkey..

Καμμια γεματουλα δεν μας διενει καμμια ιδεα τι εβαλε στη βαφτιση του μπεμπε της??

Ναι, τα βαμβακερά μακριά είναι ωραία για πρωινή βόλτα, αλλά τα μακρυά που έχεις βάλει στις φωτογραφίες είναι φορέματα δεξιώσεως, πολύ κυριλέ. Για πρωινή βάφτιση θέλει φορέματα τύπου κοκτέιλ, ώστε ούτε πολύ επίσημα να είναι, ούτε πολύ πρόχειρα.

 

Όταν λες το άσπρο-μαύρο εννοείς αυτό με το τεράστιο ντεκολτέ και το μεγάλο λουλούδι;

 

Εγώ που έχω παρόμοιο σωματότυπο με τον δικό σου αλλά είμαι πιο ψηλή, συνήθως καταλήγω σε συνδιασμό παντελόνα-τουνίκ. Το έχω δει και σε πιο κοντές κοπέλες, είναι πολύ όμορφο και κολακευτικό λουκ. Απλά πρέπει να προσέξεις το μήκος της τουνίκ και ανάλογα με τον σωματότυπο το στυλ, δηλ. αν έχεις πολλά παχάκια να επιλέξεις κάτι ανάλαφρο με λούκια, αν έχεις πιο ίσιο σώμα μπορείς να βάλεις και κάτι πιο λιτό.

 

Έχω φορέσει και φούστα-μπλούζα μια φορά, αναγκαστικά τότε γιατί δεν έβρισκα τίποτα στα μαγαζιά, και πραγματικά ήταν πολύ πολύ ωραίος συνδιασμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι γεματούλα, αλλά επειδή την πρωινή βαφτηση της μπέμπας ήθελα να είμαι άνετη και επίσης μου είχε μείνει κοιλίτσα λόγω ενός ορμονικού προβλήματος που με ταλαιπωρούσε μήνες, έβαλα φόρεμα που ήταν σε γραμμή Α, ήταν εφαρμοστό κάτω από το στήθος, κι από εκεί και κάτω έπεφτε αέρινο μέχρι την μέση της γάμπας μου. Το είχα προσέξει να είναι σε χρώμα και σε ύφασμα που κολάκευε το δικό μου σωματότυπο!

Θα σου έλεγα να κάνεις 1 βόλτα από τα μαγαζιά, έστω να δοκιμάσεις, για να μην ρισκάρεις από το net..

Link to comment
Share on other sites

Καμμια γεματουλα δεν μας διενει καμμια ιδεα τι εβαλε στη βαφτιση του μπεμπε της??

 

Kοίτα, εγώ δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση, αλλα μιας και ρώτησες (είμαι παχουλή, νούμερο 14 στα΄αγγλικά νούμερα, 44 στα ελληνικά (μάλλον).

 

Στη μία φόρεσα απλό αμάνικο μάλλινο (όχι πλεκτό, το ύφασμα "κράταγε") φόρεμα με V και ζώνη κάτω από το στήθος, μήκος κάτω από το γόνατο, χρώμα μπορντώ (μπορντώ όμως :lol:). Εμοιαζε λιγο στη γραμμή σε αυτό του ποστ 17, χωρίς τα μανικια όμως και χωρίς το αερινο υφασμα.

 

Στη δέύτερη φόρεσα το φόρεμα στο λινκ αλλά σε μπλε.

http://www.ebay.com/itm/DESIGUAL-New-NEGRO-BLACK-Patchwork-DREAM-CAROLE-DRESS-L-/200799992889 (λίγο αλτερνατιβ επιλογή, ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες! Little monkey ιδιαιτερα γιατι οντως πλησιαζεις πολυ σ αυτο που πιστευω κι εγω οτι μου παει. Βεβαια μακρια φορεματα εγω φοραω και το πρωι...αλλα βαμβακερα αερινα, πρωινα.Σιγουρα μου πανε δεν ειμαι και τοσο κοντη πια γυρω στο 1.65 οπου με το τακουνι πιανω ανετα το 1.70-1.73. Γι'αυτο επιμενω οτι μου πανε τα μακρια. Το μονο που με προβληματιζε ειναι αν ταιριαζουν σε πρωινη βαφτιση...οχι αν μου πανε..

Αν περιορισtω σε φορεμα μεχρι το γονατο λογω της περιστασης πιθανον να ψαξω κατι σαν αυτα που εβαλες little monkey..

Καμμια γεματουλα δεν μας διενει καμμια ιδεα τι εβαλε στη βαφτιση του μπεμπε της??

 

Από πότε το 1,65 σημαίνει "κοντούλα"; Μια χαρά είναι το ύψος σου. Για να είσαι νέα μαμά, θα είσαι γύρω στα 30 (?). Άρα είσαι στη γενιά προς το τέλος της δεκαετίας του '70. Σε αυτή τη γενιά λοιπόν πιστεύω ότι το 1,65 δεν είναι "κοντούλα" αλλά κανονική.

Κατά τα άλλα, εφόσον σου πηγαίνουν τα μακριά και αισθάνεσαι καλά με αυτά, κοίτα να βρεις ένα που να μη μοιάζει βραδυνό (όχι δηλαδή σαν αυτά που μας έστειλες αρχικά) και θα είσαι μια χαρά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελειο το desigual!Να ρωτησω κατι madeleine?Που τα βρισκεις ολα αυτα τα τελεια φορεματα στο νετ??Εσυ το ειπες για φορμα?δεν θυμαμαι....λοιπον η ξαδελφη μου με υψος 1.67 και βαρος γυρω στα 90 εβαλε ολοσωμη μεταξωτη φορμα,στραπλες,με βολανακι κατω απο το στηθος και η παντελονα ηταν σε ισια γραμμη,φαρδια.Και αρεσε σε ολους μας!Ειχε ομως ενα φανταστικο χτενισμα και μακιγιαζ και νομιζω πως παιζει κι αυτο ρολο,γιατι τραβουσε ολα τα βλεμματα!

Link to comment
Share on other sites

Από πότε το 1,65 σημαίνει "κοντούλα"; Μια χαρά είναι το ύψος σου. Για να είσαι νέα μαμά, θα είσαι γύρω στα 30 (?). Άρα είσαι στη γενιά προς το τέλος της δεκαετίας του '70. Σε αυτή τη γενιά λοιπόν πιστεύω ότι το 1,65 δεν είναι "κοντούλα" αλλά κανονική.

Κατά τα άλλα, εφόσον σου πηγαίνουν τα μακριά και αισθάνεσαι καλά με αυτά, κοίτα να βρεις ένα που να μη μοιάζει βραδυνό (όχι δηλαδή σαν αυτά που μας έστειλες αρχικά) και θα είσαι μια χαρά.

 

Κατερινα ειμαι 35.. ναι κανονικη ειμαι και με τα τακουνια οκ..

Ειναι αληθεια οτι με τα μακρια και αερινα (αυτα που φοριουνται τελευταια) οχι σε γραμμη αμπιρ ομως, νιωθω παααααρα πολυ ανετα..ανεβαινει η αυτοπεποιθηση μου, δεν φοβαμαι πώς θα κατσω, πώς θα κινηθω κλπ. κι εμενα καπως μου φαινονταν αυτες οι μακριες τουαλετες, ομορφες μεν, αταιριαστες δε, γι'αυτο ανοιξα θεμα...

Πού μπορω ομως να βρω μακρυ αερινο φορεμα, που να μην ειναι τουαλετέ αλλα ουτε και καθημερινο??οεο?

 

Ασχετο...που ειναι τα ατιμα τα emoticons????

 

Kαλλιτεκνια τα φορεματα ειναι απ το http://www.everytide.com και το http://www.tidebuy.com

Απο που πηρε την φορμα η ξαδελφη σου? γιατι κι εγω εκει παιζω στα κιλα.....

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος λόγος που η φόρμα δεν είναι τόσο καλή επιλογή είναι επειδή παραείναι μοντέρνα. Δηλαδή τώρα είναι της μόδας και αρέσει, αλλά μήπως σε 5 χρόνια βλέπεις τις φωτογραφίες από τα βαφτίσια και λες "πω πω τι σκέφτηκα να φορέσω?!" κάπως όπως βλέπουμε τώρα το φόρεμα της πριγκίπισσας Νταϊάνας και φρίττουμε από τα πολλά βολάν και τα φουσκωτά μανίκια :P

 

Νομίζω για βάφτιση είναι καλύτερα να βάλεις κάτι πιο κλασικό και διαχρονικό (αν και για να πω την αμαρτία μου, μου άρεσε το φόρεμα της Peony).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το λινκ!Την πηρε απο Θεσσαλονικη (εκει μενει),ειναι ενα πολυ γνωστο καταστημα στο κεντρο με γυναικεια σε πιο ανετες φορμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας άλλος λόγος που η φόρμα δεν είναι τόσο καλή επιλογή είναι επειδή παραείναι μοντέρνα. Δηλαδή τώρα είναι της μόδας και αρέσει, αλλά μήπως σε 5 χρόνια βλέπεις τις φωτογραφίες από τα βαφτίσια και λες "πω πω τι σκέφτηκα να φορέσω?!" κάπως όπως βλέπουμε τώρα το φόρεμα της πριγκίπισσας Νταϊάνας και φρίττουμε από τα πολλά βολάν και τα φουσκωτά μανίκια :P

.

 

Nai ισως εχεις δικιο... δεν ξερω..ειναι που δεν εχω βρει καποια οπως ακριβως την θελω και ειναι λιγο δυσκολο να ψαξω στα τυφλα..εχει και αυτη την καταραμενη τη ζεστη..

 

Καλλιτεκνια κριμα να μην μενω Θεσσαλονικη..εχω δει πολλες κοπελες που μενουν εκει και παρα τα παραπανισια κιλακια βρισκουν ωραιοτατατα ρουχα σε καλες τιμες...εδω στην Αθηνα αν δεν πας σε συγκεκριμενο μαγαζι που να ξερεις απο ρπιν οτι εχει νουμερα...πας και συγχυζεσαι...Αυτο ειναι που βαριεμαι να πηγαινω μια στο ενα μαγαζι που βρισκεται πχ στην Γλυφαδα και μετα σε ενα αλλο που βρισκεται στον πειραια και σε αλλο στην Αγ.Παρασκευη κοκ. Ενω αν ημουν γυρω στα 55-60 κιλα θα πηγαινα πχ Γλυφαδα και θα εμπαινα σε 10 μαγαζια να δοκιμασω χωρις να κινδυνευω να γελοιποιηθω...μεγαλος βραχνας τα κιλα...αλλα απο την στιγμη που τα παιρνεις συνηθως ειναι λιγο δυσκολο να απαλλαγεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα ειμαι 35.. ναι κανονικη ειμαι και με τα τακουνια οκ..

Ειναι αληθεια οτι με τα μακρια και αερινα (αυτα που φοριουνται τελευταια) οχι σε γραμμη αμπιρ ομως, νιωθω παααααρα πολυ ανετα..ανεβαινει η αυτοπεποιθηση μου, δεν φοβαμαι πώς θα κατσω, πώς θα κινηθω κλπ. κι εμενα καπως μου φαινονταν αυτες οι μακριες τουαλετες, ομορφες μεν, αταιριαστες δε, γι'αυτο ανοιξα θεμα...

Πού μπορω ομως να βρω μακρυ αερινο φορεμα, που να μην ειναι τουαλετέ αλλα ουτε και καθημερινο??οεο?

 

Ασχετο...που ειναι τα ατιμα τα emoticons????

 

Kαλλιτεκνια τα φορεματα ειναι απ το http://www.everytide.com και το http://www.tidebuy.com

Απο που πηρε την φορμα η ξαδελφη σου? γιατι κι εγω εκει παιζω στα κιλα.....

 

Επειδη κι εγω βαφτιζω το μικρο μου στις 11 Αυγουστου και μολις τελειωσα με το ψαξιμο για φορεμα, τελικα πηρα ενα φορεμα απο τα BSB μιας και ηθελα κατι απλο για μια λιτη βαφτιση οπως θα ειναι και η δικη μας :D

 

Ειχε πολλα τετοια φορεματα μακρια και αερινα, αλλα εγω προτιμησα ενα μεχρι το γονατο, μιας και δεν ειμαι και πολυ φαν του μακριου φορεματος... Μαλιστα τωρα με τις εκπτωσεις εχουν και καλες τιμες...

 

Εγω ετσι για την ιστορια πηρα κατι παρομοιο σαν και του λινκ μονο που ειναι ολο φυλλα / βολαν, το χρωμα ειναι κοραλλι http://www.designerdiscounted.com/sale/bcbg_max_azria/bcbgmaxazria_coral_tiered_one_shoulder_belted_dress.html

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που βαριεμαι να πηγαινω μια στο ενα μαγαζι που βρισκεται πχ στην Γλυφαδα και μετα σε ενα αλλο που βρισκεται στον πειραια και σε αλλο στην Αγ.Παρασκευη κοκ. Ενω αν ημουν γυρω στα 55-60 κιλα θα πηγαινα πχ Γλυφαδα και θα εμπαινα σε 10 μαγαζια να δοκιμασω χωρις να κινδυνευω να γελοιποιηθω...μεγαλος βραχνας τα κιλα...αλλα απο την στιγμη που τα παιρνεις συνηθως ειναι λιγο δυσκολο να απαλλαγεις...

Γιατί δεν κατεβαίνεις κέντρο; Έχει 2-3 ωραία μαγαζιά κοντά στην Καπνικαρέα (Ερμού) που έχουν ωραία σχέδια για παχουλές. Και παράλληλα μπορείς να πας και στον Φωκά ή στο M&S και σε κάποιες από τις πιο μικρές μπουτίκ επί της Ερμού.

 

Ήξερα και άλλα δύο επί της Βουλιαγμένης, αλλά το ένα (που ήταν κοντά στο Ατλάντικ) μου είπαν ότι έκλεισε. Για το άλλο (κοντά στην Πλ. Καλογήρων) δεν ξέρω αν είναι εκεί ακόμα, έχω καιρό να περάσω.

 

Θέλεις να ψάξω να βρω μια φωτογραφία μου να σου στείλω από τη βάφτισή μας; Μήπως σου έρθει έμπνευση!

Link to comment
Share on other sites

Little monkey σ'ευχαριστω για τις ιδεες αλλα αποφευγω το κεντρο συστηματικα ειδικα τωρα με τις πολλες ζεστες...η ιδεα να ιδρωνω κ να ξειδρωνω και να δοκιμαζω ρουχα και να κινουμαι σε τοσο βρωμικους δρομους με απωθει...τι να κανω εχω γινει επαρχιοκοριτσο..δεν την μπορω την φασαρια..

Αν εχεις ευκολη τη φωτο ανεβασε την μηπως παρω καμμια ιδεα..μην σε βαζω ομως σε κοπο αν ειναι δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

μεταποιησεις ουτως η αλλως γινονται στο μηκος, αλλα και γενικα αν καταληξεις σε κατι μπορεις ειτε να ψαχνεις για κατι αντιστοιχο ειτε και να το ραψεις αν προτιμας...

Link to comment
Share on other sites

Little monkey σ'ευχαριστω για τις ιδεες αλλα αποφευγω το κεντρο συστηματικα ειδικα τωρα με τις πολλες ζεστες...η ιδεα να ιδρωνω κ να ξειδρωνω και να δοκιμαζω ρουχα και να κινουμαι σε τοσο βρωμικους δρομους με απωθει...

Το πρόβλημα είναι όμως ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρη πώς θα δείχνει το φόρεμα πάνω σου και αν θα σε κολακεύει. Γιατί ωραία τα φορέματα που βλέπουμε σε φωτογραφίες, αλλά τα μοντέλα που τα φοράνε είναι ψηλές, λεπτές και με τέλειες αναλογίες - ούτε πεταχτές κοιλίτσες έχουν, ούτε μεγάλο στήθος, ούτε παχουλές γάμπες, ούτε στρογγυλεμένους ώμους. Και επιπλέον είναι βαμμένες, στυλιζαρισμένες και φωτογραφημένες με προσοχή και κατά πάσα πιθανότητα ρετουσαρισμένες στο κομπιούτερ. Αυτές και σακί να φορούσαν, ωραίες θα έδειχναν, εμείς όμως; :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα σε πρωινη βαφτιση οχι δικη μας του αδερφου του αντρα μου μακρυ φορεμα στραπλες το οποιο ηταν σαν σφηγκοφωλια στο στηθος και απο το στηθος και κατω ισια γραμμη αλλα δεν κολλουσε πανω μου,σκεψου σαν αρχαιοελληνικο.δεν εχω τις τελειες αναλογιες,ειμαι 1.62 και 70 κιλα,αλλα μου ταιριαζε.ακομα ειμαι στη φαση που χανω τα κιλα της εγκυμοσυνης,οποτε ηθελα κατι που να μην τονιζει την κοιλιτσα με τα 4 κιλα που μου εχει μεινει:P αν νιωθεις ασχημα αν φαινονται τα μπρατσα σου φορεσε ενα μπολερο κοντομανικο ή μια εσαρπα σε αναλογο χρωμα με το φορεμα.τα φορεματα που ειδα πολυ ωραια ολα αλλα αρκετα επισημα τουλαχιστον για το δικο μου γουστο.υπαρχουν αρκετα μαγαζια αν ψαξεις που μπορεις να βρεις και οικονομικα και ωραια μακρια φορεματα.γιατι δεν σκεφτεσαι να βαλεις παντελονι με μια μακρια τουνικ να καλυπτει κιολας?ο,τι και να επιλεξεις σου ευχομαι με το καλο η βαφτιση...;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βαφτίσω τη μπέμπα μου το Σεπτέμβρη και σκεφτόμουν να πάρω ένα φόρεμα σαν αυτό το μωβ. Δεδομένου ότι έχω τα περιττά κιλάκια μου άκουγα πως αυτή η γραμμή κολακεύει το σώμα και είχαν πάρει τα μυαλά μου αέρα... Τελικά πήγα και δοκίμασα ένα τέτοιο όπου φαινόμουν διπλή απο ότι είμαι και είχα την πωλήτρια να μου λέει πως μου πάει γιατί τονίζει τη μέση. Βρε κοπελιά το νόημα ειναι να καλύψουμε τα πάχη μας και όχι να πούμε πως έχουμε πιο λεπτή μέση αφού έχουμε διπλάσιο ποπό :oops:...

Έτσι πήγα στα lussile έχει 50% έκπτωση σε όλα τα πράγματα και πήρα ένα πολύ όμορφο φόρεμα (που στη κρεμάστρα έδειχνε μάπα) και έδωσα και 65?... Οπότε αν δεν είσαι μοντέλο (ώστε να σου πηγαίνουν όλα) καλύτερα να πας να δοκιμάσεις έτσι ώστε να ξέρεις ποια γραμμή σου πηγαίνει. Μετά αν θες μπορείς να ψάξεις πιο στοχευμένα στο internet μήπως και πετύχεις καλύτερη τιμή. :lol:

Link to comment
Share on other sites

madeleine: και εγω τα ιδια ηθελα ρωτησω..

Θα βαφτησουμε τον μικρο μας τελος Σεπ και εγω

με υψος 1,67 και ειμαι 94 κιλα :(

Ελεγα τι θα κανω.. βρηκα αυτο το site http://www.kiyonna.com

μου αρεσει που δειχνουν και γυναικες που εχουν παρει διαφορα απο τα φορεματα και πως δειχνει.

Η αληθεια βεβαια ειναι πως θα'θελα να δοκοιμασω πριν παρω κατι.. δεν ξερω που θα καταληξω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...