Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολοήμερο σχολείο ή όχι?


ΒΙΚΥ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


............ οπότε φέτος την σταμάτησα και την αφήνω μονο όταν δεν έχω άλλη επιλογή...

 

Μπορουμε να τα παίρνουμε οτι ωρα θελουμε?

Την μια στις 12.30 και την άλλη στις 4.00?

 

Ή ότι δηλωσουμε από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Ως δασκάλα: Εάν έχεις δηλώσει ολοήμερο το παιδί το παίρνεις 4 η ώρα υποχρεωτικά.Αν τώρα κάποια μέρα κάτι τύχει ενημερώνεις και το παίρνεις στις12.25΄.Αλλά να ξέρεις ότι το παιδί πρέπει να έχει πρόγραμμα δεν είναι μπαλάκι...σήμερα 12.25΄ αύριο 4 , γι αυτό και δεν επιτρέπεται να τα παίρνετε τα πιτσιρίκακια σας όποτε ίσως θέλατε...Το ολοήμερο είναι μια καλή επιλογη για γονείς που δουλεύουν αλλά θα συμβούλευα να μην αφήνετε παιδιά Α΄ και Β΄δημοτικού αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο.Είναι πολύ κουραστικό για αυτά και είναι πολλές οι ώρες για να είναι μακριά σας.Επίσης οι 2 αυτές τάξεις θέλουν καλές βάσεις και πολύ βοήθεια και ένας δάσκαλος στο ολήμερο όσο καλή διαθεση και να έχει δε θα μπορεί να κάνει τη δουλειά που θα κάνατε εσείς βοηθώντας το παιδί σας.Αν τώρα δεν έχετε χρόνο ή διάθεση για διαβάσματα το ολοήμερο θα έλεγα είναι υποχρεωτικό για τις 2 πρώτες τάξεις.Από προσωπική εμπειρία όσες φορές είχα πρωτάκια και έμεναν ολοήμερο είχα πολλά κλάματα...Δε θέλανε με τίποτα!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ως δασκάλα: Εάν έχεις δηλώσει ολοήμερο το παιδί το παίρνεις 4 η ώρα υποχρεωτικά.Αν τώρα κάποια μέρα κάτι τύχει ενημερώνεις και το παίρνεις στις12.25΄.Αλλά να ξέρεις ότι το παιδί πρέπει να έχει πρόγραμμα δεν είναι μπαλάκι...σήμερα 12.25΄ αύριο 4 , γι αυτό και δεν επιτρέπεται να τα παίρνετε τα πιτσιρίκακια σας όποτε ίσως θέλατε...Το ολοήμερο είναι μια καλή επιλογη για γονείς που δουλεύουν αλλά θα συμβούλευα να μην αφήνετε παιδιά Α΄ και Β΄δημοτικού αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο.Είναι πολύ κουραστικό για αυτά και είναι πολλές οι ώρες για να είναι μακριά σας.Επίσης οι 2 αυτές τάξεις θέλουν καλές βάσεις και πολύ βοήθεια και ένας δάσκαλος στο ολήμερο όσο καλή διαθεση και να έχει δε θα μπορεί να κάνει τη δουλειά που θα κάνατε εσείς βοηθώντας το παιδί σας.Αν τώρα δεν έχετε χρόνο ή διάθεση για διαβάσματα το ολοήμερο θα έλεγα είναι υποχρεωτικό για τις 2 πρώτες τάξεις.Από προσωπική εμπειρία όσες φορές είχα πρωτάκια και έμεναν ολοήμερο είχα πολλά κλάματα...Δε θέλανε με τίποτα!!!

 

 

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου και αυτο μου το απεδειξε η φετινη πρωτη μας χρονια και υπερβολικα απαιτητηικη για ενα παιδακι 6,5 χρονων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα των νέων βιβλίων είναι μεγάλη κουβέντα...Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ απαιτητικά και δυστυχως κι εσεις οι γονείς ταλαιπωρείστε μαζί με μας!!!!Υπομονή...Ερχεται η Β΄τάξη που καλυτερεύουν λιγάκι τα πράγματα!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των νέων βιβλίων είναι μεγάλη κουβέντα...Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ απαιτητικά και δυστυχως κι εσεις οι γονείς ταλαιπωρείστε μαζί με μας!!!!Υπομονή...Ερχεται η Β΄τάξη που καλυτερεύουν λιγάκι τα πράγματα!!

 

ας το ελπισουμε,αν και η δασκαλα σημερα που ρωτησα για την κορη μου μου ειπε πως τα ρηματα και τους χρονους θα τα κανουν καλυτερα στην β ταξη.Φετος περνουν μια ιδεα απλως και δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικη.

Παντως ειμαστε πολυ τυχεροι γιατι η δασκαλα μας ειναι παρα πολυ καλη και πανω απ¨ολα ΑΝΘΡΩΠΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kalhmera

 

Eimai kainourgio melos kai xairomai pou uparxei auto to forum oste na moirazomaste tis anhsuxies mas oson afora ta paidia mas.

 

Thelo na rotiso sxetika me to olohmero. Exo grapsei thn korh mou olohmero alla deuterh mera kai mou paraponethike oti varethike otan tin evalan gia upno.

Agxothika kai stenaxoriemai alla apo thn allh xero oti oi daskales einai polu kales.

uparxei kammia mama na mou pei thn empeiria ths? einai kati pou telika to paidi to sunithizei?

na shmeioso oti h korh mou den exei sunithisei na koimatai to meshmeri.

 

Euxaristo

Maria

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera

 

Eimai kainourgio melos kai xairomai pou uparxei auto to forum oste na moirazomaste tis anhsuxies mas oson afora ta paidia mas.

 

Thelo na rotiso sxetika me to olohmero. Exo grapsei thn korh mou olohmero alla deuterh mera kai mou paraponethike oti varethike otan tin evalan gia upno.

Agxothika kai stenaxoriemai alla apo thn allh xero oti oi daskales einai polu kales.

uparxei kammia mama na mou pei thn empeiria ths? einai kati pou telika to paidi to sunithizei?

na shmeioso oti h korh mou den exei sunithisei na koimatai to meshmeri.

 

Euxaristo

Maria

 

Καλως ορισες Μαρια.Η κορη σου ειναι στο νηπιαγωγειο ή στο δημοτικο?Φανταζομαι βεβαια για να τη βαλουν να κοιμηθει ειναι στο νηπιο.Να ξερεις οτι το ολοημερο ειναι δυσκολη στιγμη για ενα παιδακι.Ειναι τοσες ωρες μακρια απο το σπιτι του.Νομιζω ειναι δικαιολογια οτι δεν της αρεσε γιατι την εβαλαν να κοιμηθει.Απλα θελει να ειναι σπιτι της και ειναι λογικο.Μην στεναχωριεσαι...Θα της περασει.Θα συνηθισει.Ως δασκαλα εχω δει πολλα παιδια να κλαινε σπαρακτικα στο ολοημερο αλλα μετα απο λιγο καιρο εγινε ρουτινα για αυτα...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σχετικα με ολοημερο νηπιαγωγειο η προσωπικη μου εμπειρία είναι ότι αν οι δασκάλες είναι καλές , συνιστώ ανεπιφυλακτα ολοημερο.Τα παιδιά περα του ότι εχουν περισσοτερες δραστηριότητες , γινονται πιο υπευθυνα, και πιο κοινωνικά.Οσον αφορά το θέμα υπνου υπαρχει ωρα συγκεκριμενη που τα παιδια ξαπλωνουν όλα στα καναπεδάκια που γινοντα κρεβατακια(τρια στο καθε κρεββατακι)με το δικο τους σεντονακι και κουβερτουλα μαξιλαράκι, και οποιο θελει κοιμαται, τα υπολοιπα κανουν ησυχία.Εμενα το παιδάκι ερχόταν ξεκουραστο και χαρούμενο.

Όμως τωρα που πηγαμε πρωτη δημοτικού, δεν το εγραψα ολοημερο, γιατι στο δημοτικό δεν ξαπλωνουν καπου και σκεφτειτε: εσεις να καθησετε σε ενα γραφειο μεχρι τις 4 θα κουραστειτε και χωρις να δουλευετε.

Ελπίζω να σας βοηθησα. Καλο κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

 

Ο γιος μου είναι στην πρώτη δημοτικού και φέτος τον έγραψα στο ολοήμερο. Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και σχολάω στις 17:00. Σπίτι στις 18:00. Το παιδί γυρίζει έχοντας γράψει όλες του τις εργασίες, μια χαρά χαρούμενο και δεν θέλει ούτε να ακούσει για το κλασσικό. Κάνουμε μια επανάληψη και την ανάγνωση και στη συνέχεια το παιδί είναι ελεύθερο να παίξει. Αν δεν ήταν στο ολοήμερο, αλλά στο σπίτι της γιαγιάς, θα έπρεπε να διαβάζει μέχρι τις οκτώ που πηγαίνει για ύπνο. Επιπλέον η κοινωνικοποίηση είναι για μένα πιο σημαντική από το να κουράζεται το παιδί λιγότερο. Η ζωή είναι δύσκολη, πως να το κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Πήγα χθες να την πάρω στις 12,30 και δεν ήθελε να έρθει. Μου είπε πως θέλει να κάνει τα μαθήματά της. (φυσικά να είναι με τις φίλες και να ζωγραφίζουν). Πάντως κάνει τα μαθήματά της, έρχεται σπίτι και κάνω απλώς έναν έλεγχο. Προς το παρόν;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εξαρτάται και σε ποιο δημοτικό θα πάει το παιδί και αν εκεί γίνεται σωστή δουλειά στο ολοήμερο!Εγώ μένω Πετρούπολη και θα πάμε του χρόνου 1η Δημοτικού.Ψάχνω από τώρα για σχολείο.Ξέρει κανείς κάτι για καλό δημόσιο ολοήμερο;

Ρ2

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ του ολοήμερου ειδικά στο νηπιαγωγείο. Πέρσι είχα τη μεγάλη μου κόρη και πέρασα τέλεια αν και η δασκάλα του ολοήμερου δεν ήταν και ότι καλύτερο. Είχε όμως τις φίλες της και περνούσε ωραία. Ξάπλωναν βέβαια το μεσημέρι και ξεκουραζόταν. Να γυρνούσε σπίτι από τις 12.30 να κάνει τι με τη γιαγιά και τον παππού; Και φέτος είναι ολοήμερο και πάλι αν και πρώτη δημοτικού. Δυσκολεύτηκε λιγάκι στην αρχή επειδή δεν κοιμόντουσαν και βαριόταν λιγάκι επειδή δεν είχαν έρθει όλες οι ειδικότητες. Τώρα όμως δεν το αλλάζει με τίποτα. Κάνει όλα της τα μαθήματα εκεί και μαζί κάνουμε μόνο ανάγνωση. Και το κυριότερο είναι ότι έχει φτιάξει μια καταπληκτική παρέα με 4-5 κοριτσάκια και είναι πολύ δεμένες. Τα άλλα κοριτσάκια της τάξης που δεν είναι ολοήμερο δεν έχουν δεθεί τόσο μεταξύ τους. Εξάλλου δεν έιχα και άλλη επιλογή. Είναι δύσκολο για τον παππού να την παίρνει 12.25.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ Β΄ & Γ΄ ΤΑΞΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΚΟΥΡΑΣΗΣ 4 ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΙΣ 4:30 ΕΙΧΕ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Εγώ μένω από το 2007 σε νησί. Πριν μέναμε στον Πειραιά. Ο γιός μου θα πάει του χρόνου Α δημοτικού. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ολοήμερο, διότι ο γιός μου έχει μεγαλώσε σε περιβάλλον σχολείου από πολύ μικρός.Ξεκίνησε όταν ήταν 3 μηνών και πήγε σε βρεφονηπιακό. Από τότε, πηγαίνει πάντα σε παιδικούς που τελείωναν γύρω στις 4. Γι'αυτό το λόγο πιστέυω ότι το ολοήμερο θα του ταιριάζει. Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να σκεφτούμε τον χαρακτήρα του παιδιού μας και τί του ταιριάζει. Εννόώ ότι εμένα είναι μοναχοπαίδι και αποζητά να είναι παρέα με άλλα παιδιά. Επίσης, η καλή προετοιμασία για το τί θα αντιμετωπίσει στο νέο σχολείο, (με περιγραφές των δραστηριοτήτων που θα έχει, ακόμη και μια επίσκεψη στο χώρο πριν ξεκινήσει η νέα χρονιά), θα βοηθούσε πολύ τα παιδιά μας να το πάρουν πιο ήπια. Αυτά! Ελπίζω τα παιδιά μας που θα το τολμήσουν από τη νέα χρονιά να είναι ευτυχισμένα και ανέμελα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το αγαπάκι μας είναι 6 χρόνων και κάτι....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Βασούλα7, τέτοια ώρα μπορώ να παρακολουθήσω το forum.. Σχετικά με το ολοήμερο συμφωνώ ότι εξαρτάται από το χαρακτήρα του παιδιού αλλά καλό θα είναι να δεις και κάποιους άλλους παράγοντες όπως .... πόσα παιδιά είναι στο ολοήμερο.. τι δουλεια κάνει ή μπορεί να κάνει ο δάσκαλος... αν αντέχει το παιδί... χρειάζεται χρόνο και μετά το ολοήμερο για να μάθεις πως πέρασε τη μέρα του και αν έχει διαβάσει... Χρειάζεται πολλή υπομονή !!!:P όσο για τις νέες δραστηριότητες ... περνάς υπέροχα μαζί του/της. Τις λατρεύω αυτές τις στιγμές!

Επεξεργάστηκαν by mama maria
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

mama maria καλημέρα! Εννοείται ότι ολους τους παράγοντες θα τους ελέγξω πριν ξεκινήσει, δηλ για το πόσα παιδιά θα είναι και για τη διάθεση του δασκάλου που θα έχουν. Βέβαια δε σού κρύβω ότι εγώ δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων (ειδικά σχετικά με το παιδί), που θα αφήσω πράγματα στην τύχη. Δηλαδή αν κατά τη διάρκεια της χρονιάς εντοπίσω ότι δε γίνεται δουλειά θα συζητήσω με τους δασκάλους του και θα τους ελέγχω συνεχώς. Ξέρεις , θεωρώ ότι υπάρχουν αξιόλογοι εκπαιδευτικοί, όμως μού έχουν τύχει και άλλοι που σε θεωρούν άβουλο ον και πως ότι και αν γίνει εσύ δε μιλάς. Γι'αυτό έχω πάντα τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το αγαπάκι μας είναι 6 χρόνων και κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω αν ξερετε..Υπαρχουν πολλοι παιδικοι σταθμοι που παιρνουν τα παιδια απο το Δημοτικο οταν σχολανε και τα κρατανε αυτοι μεχρι να σχολασει ο γονιος να τα παρει.Εκει τα διαβαζουν και τα κοιμιζουν.Ειναι λετε καλυτερα αυτο ή να γραψω το παιδι μου σε ολοημερο?Μιλαω για Α Δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

mama maria καλημέρα! Εννοείται ότι ολους τους παράγοντες θα τους ελέγξω πριν ξεκινήσει, δηλ για το πόσα παιδιά θα είναι και για τη διάθεση του δασκάλου που θα έχουν. Βέβαια δε σού κρύβω ότι εγώ δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων (ειδικά σχετικά με το παιδί), που θα αφήσω πράγματα στην τύχη. Δηλαδή αν κατά τη διάρκεια της χρονιάς εντοπίσω ότι δε γίνεται δουλειά θα συζητήσω με τους δασκάλους του και θα τους ελέγχω συνεχώς. Ξέρεις , θεωρώ ότι υπάρχουν αξιόλογοι εκπαιδευτικοί, όμως μού έχουν τύχει και άλλοι που σε θεωρούν άβουλο ον και πως ότι και αν γίνει εσύ δε μιλάς. Γι'αυτό έχω πάντα τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά...

Καλησπέρα, και εγώ έτσι κάνω .. για αυτό και σού το είπα!!. Χρειάζεται να ξέρω πως περνάν όλη τη μέρα τους και με ποιους συναστρέφονται. Υπερβολική ? Μπορεί και να είμαι αλλά τα δικαιολογώ όλα : είμαι μάνα !!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ Η ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ 5.5 ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑ.. ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ .. ΤΗΝ ΕΣΤΕΛΝΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 4 ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.. ΤΙ ΙΔΙΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΦΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ... ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΗ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΔΩΣΤΟΥ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΩΣΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...