Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολοήμερο σχολείο ή όχι?


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας κορίτσια!

 

Πέραν του οτι το ολοήμερο εξυπηρετεί τους εργαζόμενους γονείς, θα ήθελα να μάθω ΑΝ γίνεται σωστή δουλειά εκεί, πέραν των στάνταρ ωρών διδασκαλίας. Και τι κάνουν τις υπόλοιπες ώρες? Διαβάζουν τα μαθήματα της επόμενης? ή ερχόμενο το παιδί στο σπίτι στις 4 που θα έχει να πάει και Αγγλικά ή αθλητισμό ,θα έχει να κάνει ΚΑΙ τα μαθήματα του μετά?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εάν λειτουργεί το ολοήμερο όπως λέει ο Νόμος είναι πολύ καλό.

Τα παιδιά διαβάζουν και ασχολούνται με διάφορες εργασίες - ξένες γλώσσες,αθλητισμό,χορο,μουσική κ.α. -.

Θα πρέπει όμως να μην λείπουν οι δάσκαλοι των ειδηκοτήτων.

Γενικά η λογική του ολοήμερου ειναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Βικυ δες λίγο αυτή τη σελίδα

 

http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/drastiriotites.htm

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το θεμα ολοημερο ειναι λαχειο....και εχει να κανει περα απ το να λειτουργει σωστα... να εχει και καλο δασκαλο-α.

Σ ενα σχολειο καποιοι γνωστοι ηταν στην αρχη πολυ ικανοποιημενοι..μεχρι που πηραν ειδηση οτι τελικα τις ασκησεις των παιδιων τις εφτιαχνε η δασκαλα ..γιατι βαριοταν να τους εξηγει εαν ειχαν απορειες ..οποτε τα ελυνε στο πινακα κι αυτα αντιγραφαν... :shock:

Δεν λεω οτι ειναι ο κανονας...μαλλον η εξαιρεση...αλλα εγω απ την στιγμη που δεν δουλευω.... θεωρω οτι πιο καλα αυτες τις ωρες το παιδι μου να φαει να διαβασει και μετα να παιξει :wink:

Εαν δεν εχεις επιλογη...απλα ελεγχος στο σπιτι...δλδ μην στηριζεσαι στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Βικυ δες λίγο αυτή τη σελίδα

 

http://www.pi-schools.gr/programs/oloimero/oloimero_03_05/pages/drastiriotites.htm

 

Σε ευχαριστώ πολύ SAM μου αλλά τα σχολεία που με ενδιαφέρουν δνε τα έχει ο κατάλογος... :cry:

 

Καταλήγουμε λοιπόν οτι το ολοήμερο έχει την χρησιμότητα του paidoparking...

 

ΚΡΙΜΑ :(

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλήγουμε λοιπόν οτι το ολοήμερο έχει την χρησιμότητα του paidoparking...

 

ΚΡΙΜΑ :(

Δυστυχώς, ναι. Έτσι είναι. Βέβαια, υπάρχουν σχολεία όπου το ολοήμερο λειτουργεί εποικοδομητικά. Δηλαδή, έχει τις ειδικητότητες και οι άνθρωποι κάνουν δουλειά και τα παιδιά περνούν καλά και, εκτός του ότι φεύγουν έχοντας κάνει τις εργασίες τους για το σπίτι, έχουν μάθει κάτι στην πληροφορική (για παράδειγμα), ή χειροτεχνίες κτλ.

 

Κι όπως είπε η Αφροδίτη, είναι λαχείο η περίπτωση. Μπορεί τη μια χρονιά να λειτουργήσει καλά και την επόμενη χρονιά να έρθουν άλλοι να αναλάβουν και να μη λειτουργήσει καλά.

 

Πέρα από την έλλειψη πόρων, οι άνθρωποι κάνουν τη διαφορά.

 

Αν δεν το δοκιμάσεις, δυστυχώς, δεν θα καταλάβεις τι γίνεται στο συγκεκριμένο σχολείο που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το ολοημερο ειναι ενας υπεροχος συμμαχος των γονιων,

οταν γινεται σωστα. Και σωστα γινεται οταν υπαρχουν αρκετοι

δασκαλοι. Περσι, στο ιδιο ολοημερο δε γινοταν δουλεια, φετος

ομως γινεται και το βλεπω στο παιδι μου.

 

Η διαφορα ειναι οτι περσι ηταν λιγοι δασκαλοι για πολλα παιδια ενω

φετος εφεραν προσωπικο. Επισης,ξερω οτι αλλαξαν οι δασκαλοι τους

στο ολοημερο, οπως και ο διευθυντης, νομιζω. Και ενω ειχα

ακουσει τα χειροτερα απο γονεις για την περσινη χρονια,

φετος η δασκαλα ασχολειται και ειμαι υπερευχαριστημενη.

Αρα, μην απορριψεις τιποτε αν δεν το ψαξεις και ισως και

αν δεν το δοκιμασεις. Βλεπεις, εγω πηγα κοντρα στις

αρνητικες υποδειξεις και κερδισα...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η κορη μου τον Σεπτεμβρη θα παει νηπιαγωγειο.

 

Η απορια μου ειναι αν την γραψω ολοημερο,θα βαριεται και θα κουραζεται ?

 

Μήπως ειναι καλύτερα να την παιρνω 12,30?

Αλλα παλι ειναι πολυ νωρις 12.30.Δεν προλαβαινω να την παω και θα πρεπει να την παρω παλι.

Τι να κανω?

Τα παιδια σας θελουν να κατσουν μεχρι τις 4.00 τους αρεσει? Ή βαριούνται?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ετσι ακριβως ημουν και εγω ,την ιδια απορια ειχα.

12,30 που σχολουσε ηταν πολυ νωρις αλλα ο λογος που δεν την εγραψα ολοημερο ειναι οτι εμενα κοιματε και το μεσημερι οποτε αν πηγαινε ολοημερο αυτο θα ηταν αδυνατο.

Υστερα με συζητησεις που ειχα με αλλες μανουλες ναι μεν ηταν παρα πολυ ωραια γιατι μαθαιναν πιο πολλα πραγματα αλα δυστηχως τα παιδια τους γυρνουσαν κομματια στο σπιτι και με πολυ υπερενταση απο την κουραση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω πως στο ολοημερο πρεπει να παιρνουν το φαγητο μαζι τους.

 

Δεν τα ταιζουν εκει.

 

Ενω τωρα στον παιδικο (δημοσιο) τρωνε εκει.

 

 

σωστα ασε που πρεπει να εχεις παντα φτιαγμενο φαγητο απο την προηγουμενη μερα και αν οχι πρεπει να εχεις καποιο να της το πηγαινει κατα την διαρκεια του πρωινου

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα την παίρνω κι εγώ 12.30.

Γιατι αν και δεν κοιμαται το μεσημερι , κουραζεται ομως πολύ.

Θέλει τον χώρο της να ηρεμήσει.

 

Εγω έτσι κι αλλιώς βάρδιες δουλεύω.Αν δεν ειμαι εγω θα ειναι ο αντρας μου σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για το φαγητό ισχύει, όντως το φέρνουν οι μανούλες. Στα δικά μου τμήματα τα παιδιά πάντα ξαπλώνουν (όσα θέλουν κοιμούνται κιόλας) για 45 λεπτά κάθε μεσημέρι (τόσο ορίζει το πρόγραμμα, αλλά καμιά φορά μπορεί να πάει και κανένα πεντάλεπτο δεκάλεπτο παραπάνω για κάποιο που δείχνει πολύ κουρασμένο και δεν ξυπνά με τίποτα). Καλό θα ήταν να το συζητήσετε με τη νηπιαγωγό για το πώς ρυθμίζουν την ώρα της χαλάρωσης πριν το αποφασίσετε.

 

Το ολοήμερο νηπιαγωγείο έχει το πλεονέκτημα δύο τουλάχιστον επιπλέον δραστηριοτήτων που σχετίζονται με το θέμα της ημέρας, μαθαίνουν να αυτοεξυπηρετούνται, αλλά και ότι με το πρότυπο της ομάδας, παιδιά που είναι λιγόφαγα μαθαίνουν να τρώνε ΌΛΑ τα φαγητά. Αρνητικά μπορώ να βρω αρκετά, αλλά συνήθως σχετίζονται με την υποδομή του κάθε συγκεκριμένου χώρου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για το φαγητό ισχύει, όντως το φέρνουν οι μανούλες. Στα δικά μου τμήματα τα παιδιά πάντα ξαπλώνουν (όσα θέλουν κοιμούνται κιόλας) για 45 λεπτά κάθε μεσημέρι (τόσο ορίζει το πρόγραμμα, αλλά καμιά φορά μπορεί να πάει και κανένα πεντάλεπτο δεκάλεπτο παραπάνω για κάποιο που δείχνει πολύ κουρασμένο και δεν ξυπνά με τίποτα). Καλό θα ήταν να το συζητήσετε με τη νηπιαγωγό για το πώς ρυθμίζουν την ώρα της χαλάρωσης πριν το αποφασίσετε.

 

Το ολοήμερο έχει το πλεονέκτημα δύο τουλάχιστον επιπλέον δραστηριοτήτων που σχετίζονται με το θέμα της ημέρας, μαθαίνουν να αυτοεξυπηρετούνται, αλλά και ότι με το πρότυπο της ομάδας, παιδιά που είναι λιγόφαγα μαθαίνουν να τρώνε ΌΛΑ τα φαγητά. Αρνητικά μπορώ να βρω αρκετά, αλλά συνήθως σχετίζονται με την υποδομή του κάθε συγκεκριμένου χώρου.

 

 

να σε ρωτησω κατι??????

αυτα που λες ισχυουν για δημοσιο ολοημερο ή για ιδιωτικο γαιτι εμας ουτε καν μας ειχαν αναφερει οτι υπαρχει αυτο το 45λεπτο αναπαυσης,πρωτη φορα το ακουω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημοσιότατο! :lol::lol: Υπάρχει στο ωρολόγιο πρόγραμμα χρόνος χαλάρωσης μετά το φαγητό συνήθως, αλλά δεν τον αξιοποιούν όλες οι νηπιαγωγοί με τον ίδιο τρόπο. Εγώ εφάρμοσα και εφαρμόζω τη φανταστική πρόταση μιας καταπληκτικής συμβούλου που είχα (Μαρίνα Σαρλή λέγεται) και ζητάω στην αρχή της χρονιάς να φέρουν οι γονείς υπνόσακους σαν αυτούς που χρησιμοποιούμε στο κάμπινγκ οπότε τα παιδιά μπαίνουν μέσα στις "φωλίτσες" τους και είτε ακούν παραμύθια είτε χαλαρωτική μουσική. Τον πρώτο καιρό γίνεται λίγο χαμός μέχρι να το πάρουν απόφαση, αλλά σύντομα αξιοποιούν το χρόνο αυτό τα περισσότερα και κοιμούνται ειδικά τις ημέρες που έχει πολύ κρύο ή πολλή ζέστη.

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που απλά ρίχνουν την ένταση των δραστηριοτήτων και αφήνουν τα παιδιά να παίξουν ελεύθερα, ή διαβάζουν παραμύθια, πάντως ένα χαλαρό 45 σίγουρα υπάρχει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου που το εφαρμοζεις και με τετοιο τροπο,τελικα δεν παιζει ρολο το νηπιαγωγειο-σχολειο αλλα η δασκαλα που θα σου τυχει.

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα στη διάθεσή σας αν ξέρω κάτι!

Η καθεμιά από εμάς έχει τις απόψεις της για κάποια πράγματα. Συνεπώς εκεί που βρίσκεις εμένα σωστή και τη συνάδελφο λάθος, σκέψου ότι σε κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει το αντίστροφο.

 

Αν σε προβληματίζει κάτι ίσως θα ήταν σκόπιμο να το συζητήσεις μαζί της. Λάβε υπόψη σου όμως οτι πολλές φορές τηρούμε μια κάπως αμυντική στάση, γιατί πολύ συχνά υφιστάμεθα σφοδρές και συχνά άδικες επιθέσεις από κάποιους γονείς που πάνω στην αγωνία και το άγχος τους παρεκτρέπονται. Για να βγάλεις άκρη φρόντισε να της δείξεις ότι την εμπιστεύεσαι και ότι πραγματικά θέλεις τη βοήθειά της και όχι να την κρίνεις. Ζητώ συγγνώμη για την παραίνεση, αλλά πραγματικά πέρσι περάσα μια ολόκληρη χρονιά που αισθανόμουν τελείως σάκος του μποξ από πολλούς γονείς και το ζήτημα αυτό με "καίει" πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι γινεται?

 

Οι γονεις δεν έχουν καταλάβει πως οι παιδαγωγοί έχουν να κάνουν με 20-30 παιδιά (δεν ξέρω και εγώ πόσα)!!!

 

Νομίζουν οτι έχουν την γυναίκα στο σπίτι που τους τα κρατάει και την διαταζουν.

 

Πρέπει να υπάρχει κατανόηση και καλή συμπεριφορά.Κι αυτοι τρελενονται με τοσα παιδια καθε μερα.Πρεπει να υπαρχει και πειθαρχία.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά (25 από πέρσι). Επίσης κάποιοι δουλεύουν όλοι μέρα, έχουν λίγο χρόνο για τα παιδιά τους και νιώθουν το λιγότερο άβολα γι αυτό. Εν τω μεταξύ δεν υπάρχει και μεγάλη εκτίμηση για τον κλάδο μου (σιγά ζωγραφίζουν όλη μέρα και τραγουδάνε), έχουν υπάρξει και κάποιες συνάδελφοι που καλό θα ήταν να είχαν ακολουθήσει άλλο δρόμο τελικά και κλείνει ο κύκλος.

 

Πάντως γενικά να ξέρετε ότι οι περισσότερες νηπιαγωγοί είμαστε πολύ καλά καταρτισμένες, πραγματικά κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε σε αντίξοες συνθήκες και πραγματικά θέλουμε να συνεργαστούμε με τους γονείς, γιατί, όπως έχω ξαναγράψει, μόνες μας δεν κάνουμε τίποτα, μαζί μπορούμε να κάνουμε τα πάντα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να λειτουργούν έτσι τα νηπιαγωγεία.

Για τα δημοτικά σχολεία (έχω δουλέψει) που ξέρω θα σου πω ότι σε μετρημένα σχολεία υπάρχουν αυτά που ορίζει ο νόμος. όλα τα αφήνουμε στο φιλότιμο του δασκαλου. Καλύτερα να ελέγξεις πρώτα.

στην επαρχία τα πράγματα είναι χειρότερα.

 

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. μεγαλώνουν τόσο γρήγορα....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα την κουρασει το καθημερινο μεχρι τις 4.00,

και φοβαμαι μην βαρεθει το σχολειο.

 

Αργοτερα,που θα εχει και διαβασματα ή αλλες δραστηριοτητες τι θα κανω?

Θα ειμαι ολη μερα στον δρομο? Ποτε θα βρει ηρεμια και το παιδι να διαβασει?

 

Σιγουρα θα θελει και τον χρονο του να παιξει!!!! Παιδι ειναι!!!

 

Τελικά το αποφάσισα: θα την παίρνω στις 12.30.ok-wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη Δημοτικού, επειδή δεν είχα άλλη επιλογή άφηνα το γιο μου στο ολοήμερο. Ερχόταν τόσο κουρασμένο που κοιμόταν από τις 6:οο το απόγευμα. και σου μιλάω για ένα παιδί υπερκινητικό. άντεξε μέχρι τα Χριστούγεννα. Προτιμούσε να μένει 1 ώρα μόνο του στο σπίτι μέχρι να γυρίσω

Link to comment
Share on other sites

Στην α΄δημοτικού άφηνα και γω τη κορη μου στο ολοημερο, αλλά μου ερχόταν διαβασμένη και γραμμένη και γενικώς ήμουν ευχαριστημένη, έκαναν μουσική, θεατρική αγωγή, ηλεκτρονικούς υπολογιστές..

 

Στην β΄δημοτικού την συνέχισα ολοήμερο αλλά σε άλλο δημοτικο...μιλάμε για καμμία σχέση... όλη την ώρα τα είχαν στο προαύλιο έξω να παίζουν.... οπότε φέτος την σταμάτησα και την αφήνω μονο όταν δεν έχω άλλη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...