Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβοι για τον τοκετό στο σπίτι- ιστορίες για το τι μπορεί να πάει στραβά


Nena

Recommended Posts

Ggeo οπως ειπε η yogamama παραπανω "Σας παρακαλώ υπόλοιπες μανούλες μην ανοιξουμε τα γνωστα στρατόπαιδα και αντιδικίες .Θέλω μονο να ενημερωθώ για την απόφαση που έχω ήδη πάρει " Ας μην ανοιγουμε καταστροφικα σεναρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω για ποια στρατόπαιδα και αντιδικίες λες,

εγώ δεν έχω εμπλακεί σε τέτοια κ ούτε το θέλω..

δεν κατάλαβα ότι το έχεις ήδη πάρει απόφαση, γιατί διάβασα στην αρχή που κ άλλες κοπέλες έλεγαν τις δικές τους εμπειρίες και γι' αυτό σου απάντησα. Νόμιζα ότι ήθελες εμπρειρίες με σκοπό να αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Συγνώμη, αφού το έχεις ήδη αποφασίσει, δεν έχει νόημα..

και αν το είχα καταλάβει, δεν θα έγραφα.

Καλή συνέχεια, σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά

και να υποδεχτείς το μωράκι σου όπως εσύ επιθυμείς!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για το τοκετο στο σπίτι;;;

Θα το επιχειρουσατε ποτε;;;;

Υπαρχει κοπελα που να εχει κανει φυσιολογικο τοκετο στο σπιτι;;;;

Θα ηθελα πολυ τις αποψεις σας...

 

Καλημερα,

διαβασα αρκετα για καθε τροπο τοκετου πριν γεννησω.

αν ηταν επιλογη μου (κατι που στην Ελλαδα ειναι σπανιο),

εκφραζοντας, παντα, τη προσωπικη μου αποψη,θα επελεγα να γεννησω στο σπιτι μου.

Με ολα τα ρισκα που εμπεριεχονται.

το νοσοκομειο/κλινικη ειναι χωρος για ιαση ασθενειων κ δεν βοηθαει στην εγκυμονουσα στην ψυχολογια της.

Η γεννα στο σπιτι προυποθετει καταρχην καλη κατασταση της μητερας και του παιδιου μεχρι την τελευταια στιγμη, χωρις προηγουμενα. Δηλαδη οι προυποθεσεις ειναι αρκετες που στην συγχρονη εποχη μας ειναι λιγο δυσκολο.

Στο εξωτερικο, πολλες επιλεγουν αυτο τον τροπο τοκετου, εχοντας την μαια κ καποιες φορες κ γιατρο διπλα τους. Αφου, ομως εχουν τις αναλογες προυποθεσεις.

τελειωνοντας, μετα την εμπειρια της γεννας, θα μπορουσα να γεννησω κ στο σπιτι μου.

απο τις 10 το πρωι που μπηκα στο νοσοκομειο μεχρι τις 2 το βραδυ που εσπασαν τα νερα, απλως καθομουν κ ελυνα σταυρολεξα. Ειχα καταγχωθει απο την αναμονη κ απο το περιβαλλον. γεννησα πολυ γρηγορα, στις 4 χωρις επισκληρηδιο, χωρις ορο, το κοψιμο ουτε που το καταλαβα (οι πονοι ηταν πιο δυνατοι), χωρις τον αντρα μου, κ με αγνωστος γυρω μου. τουλαχιστον ηταν ο γιατρος μου, που ειναι υπερ της φυσικου τοκετου, κ ενιωθα καπως καλα. τις 3 επομενες μερες δε,κοντεψα να τρελαθω απο το οτι δεν μπορουσα να παω σπιτι μου, να ειμαι στον χωρο μου, στο μπανιο μου, χωρις ξενους γυρω μου.

Στο επομενο, αν μου επετρεπαν (νομιζω οι γιατροι δεν αναλαμβανουν την ευθυνη κ δεν ξερω αν στην Ελλαδα επιτρεπεται) θα γεννουσα σπιτι μου ή εστω μετα θα πηγαινα σπιτι μου να αναρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες όσες αφιερώσατε λίγο απο το χρόνο σας να απαντήσετε. Συγκινούμαι πολύ με εσάς που γεννήσατε φυσικά σε ενα νοσοκομείο γιατί γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι και επίσης παραδέχομαι τη γυναίκα που παρόλο που φοβάται , δεν το βάζει κάτω. Εγώ δεν φοβάμαι σαν χαρακτήρας και δεν γνωρίζω καν το συναίσθημα!

Θα ήταν πολύ καλύτερα βέβαια και πιο εποικοδομητικό αν δεν ξανάκουγα ιστορίες από τοκετούς σε νοσοκομεία τη στιγμή που απεγνωσμένα ζητάω ιστορίες από τοκετούς στο σπίτι και γιαυτο διαλεξα αυτο το θεμα στο φορουμ Τελικά καλύτερα να τα παρατήσω . Και επειδή δεν αντέχω άλλο να διαβάζω ότι διαβάζω και να σωπαίνω θα βγάλω από μέσα μου ότι σκέφτομαι

Οι επιπλοκές εμφανίζονται ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ κυρίως ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ. Από το κέντρο φυσικού τοκετού της ΕΥΤΟΚΙΑΣ (ΚΛΙΝΙΚΗ ΝΙΚΗ)κατέληξαν 4-5 σε καισαρική τα τελευταία 10 ( νομίζω) χρόνια.

Γιατί προσπαθείτε να αποτρέψετε τη φυσική εκδοχή εσείς που από την τεχνολογία τελικά βγήκατε χαμένες ? Σας ξυρίζουν σας κάνουν κλύσματα , σας ρίχνουν ωκιτοκινες , μετά αναγκαστικά αποζητάτε επισκληριδιο, σας διαλέγουν χειρουργική θέση γέννας τραβανε τα μωρακια με εμβρυουλκούς, ίσως γλιτώσετε την καισαρική , κόβουν αμέσως το λώρο ,σας κάνουν περινεοτομη, σας φέρνουν τα παιδιά όποτε θέλουν , τα ταΐζουν και γάλα εμπορίου μετά παθαίνουν και ίκτερο Θα περίμενε κανείς να ουρλιάξετε σαν μπουμπουλινες στις υπόλοιπες για τα βασανιστήρια που υποστηκατε εσείς και τα μωράκια σας στα χειρουργεία και στα νοσοκομεία. Αντί αυτού τις προτρέπετε να τα ζήσουν και αυτές γιατί κοίτα τι πάθατε στα νοσοκομεία!!

Ακόμα και ο δικός μου γιατρός που είναι ο πλέον ανοιχτόμυαλος δεν μου εξήγησε ποτέ τη δράση της ωκιτοκινης και της επισκληριδιου . Γιατί τυλίγονται όλα τα μωράκια στο λώρο τα τελευταία χρόνια ? Ενημερώθηκα! Για τον γιατρό είναι το επάγγελμα του για μένα είναι η δημιουργία μου , η ζωή μου όλη. Εγώ και το μωρό θα γεννήσουμε , θα πονέσουμε και στο τέλος θα αγκαλιαστούμε οι δυο μας . Κανένα μηχάνημα, γιατρός νοσοκόμα δεν θα το κάνει για εμάς!! Η ωκιτοκινη (τεχνητοί πόνοι) θα το στρεσάρει τη στιγμή που πρέπει να είναι ήρεμο και η επισκληριδιος θα το υπνωτίσει τη στιγμή που πρέπει να παλέψει να βγει .Βέβαια ΕΓΩ δεν θα πονέσω. Μόνο του θα δώσει πια τη μάχη ...θα είναι εκεί ο γιατρός να το τραβήξει με τις κουτάλες ...

Προσωπικά λυπάμαι για τον εαυτό μου όταν κάνω στο μωράκι μου υπέρηχο και βάζει τα χεράκια του στα αυτάκια του . Έχουμε χάσει κάθε είδος σεβασμού στο ανθρώπινο είδος και στη δημιουργία αυτού.

Τα παραπάνω αφορούν σε εγκυμοσύνες χωρίς ενδείξεις για χειρουργική / νοσοκομειακή παρέμβαση, όπως είναι η δική μου προς το παρών. Συγχωρηστε με οι μανουλες για τα εντονα λογια αλλα ειμαι 8 μηνων εγκυος σε εναν κοσμο που λυπαμαι να φερω το μωρακι μου. Με εναν πονο λοιπον!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες όσες αφιερώσατε λίγο απο το χρόνο σας να απαντήσετε. Συγκινούμαι πολύ με εσάς που γεννήσατε φυσικά σε ενα νοσοκομείο γιατί γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι και επίσης παραδέχομαι τη γυναίκα που παρόλο που φοβάται , δεν το βάζει κάτω. Εγώ δεν φοβάμαι σαν χαρακτήρας και δεν γνωρίζω καν το συναίσθημα!

Θα ήταν πολύ καλύτερα βέβαια και πιο εποικοδομητικό αν δεν ξανάκουγα ιστορίες από τοκετούς σε νοσοκομεία τη στιγμή που απεγνωσμένα ζητάω ιστορίες από τοκετούς στο σπίτι και γιαυτο διαλεξα αυτο το θεμα στο φορουμ Τελικά καλύτερα να τα παρατήσω . Και επειδή δεν αντέχω άλλο να διαβάζω ότι διαβάζω και να σωπαίνω θα βγάλω από μέσα μου ότι σκέφτομαι

Οι επιπλοκές εμφανίζονται ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ κυρίως ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ. Από το κέντρο φυσικού τοκετού της ΕΥΤΟΚΙΑΣ (ΚΛΙΝΙΚΗ ΝΙΚΗ)κατέληξαν 4-5 σε καισαρική τα τελευταία 10 ( νομίζω) χρόνια.

Γιατί προσπαθείτε να αποτρέψετε τη φυσική εκδοχή εσείς που από την τεχνολογία τελικά βγήκατε χαμένες ? Σας ξυρίζουν σας κάνουν κλύσματα , σας ρίχνουν ωκιτοκινες , μετά αναγκαστικά αποζητάτε επισκληριδιο, σας διαλέγουν χειρουργική θέση γέννας τραβανε τα μωρακια με εμβρυουλκούς, ίσως γλιτώσετε την καισαρική , κόβουν αμέσως το λώρο ,σας κάνουν περινεοτομη, σας φέρνουν τα παιδιά όποτε θέλουν , τα ταΐζουν και γάλα εμπορίου μετά παθαίνουν και ίκτερο Θα περίμενε κανείς να ουρλιάξετε σαν μπουμπουλινες στις υπόλοιπες για τα βασανιστήρια που υποστηκατε εσείς και τα μωράκια σας στα χειρουργεία και στα νοσοκομεία. Αντί αυτού τις προτρέπετε να τα ζήσουν και αυτές γιατί κοίτα τι πάθατε στα νοσοκομεία!!

Ακόμα και ο δικός μου γιατρός που είναι ο πλέον ανοιχτόμυαλος δεν μου εξήγησε ποτέ τη δράση της ωκιτοκινης και της επισκληριδιου . Γιατί τυλίγονται όλα τα μωράκια στο λώρο τα τελευταία χρόνια ? Ενημερώθηκα! Για τον γιατρό είναι το επάγγελμα του για μένα είναι η δημιουργία μου , η ζωή μου όλη. Εγώ και το μωρό θα γεννήσουμε , θα πονέσουμε και στο τέλος θα αγκαλιαστούμε οι δυο μας . Κανένα μηχάνημα, γιατρός νοσοκόμα δεν θα το κάνει για εμάς!! Η ωκιτοκινη (τεχνητοί πόνοι) θα το στρεσάρει τη στιγμή που πρέπει να είναι ήρεμο και η επισκληριδιος θα το υπνωτίσει τη στιγμή που πρέπει να παλέψει να βγει .Βέβαια ΕΓΩ δεν θα πονέσω. Μόνο του θα δώσει πια τη μάχη ...θα είναι εκεί ο γιατρός να το τραβήξει με τις κουτάλες ...

Προσωπικά λυπάμαι για τον εαυτό μου όταν κάνω στο μωράκι μου υπέρηχο και βάζει τα χεράκια του στα αυτάκια του . Έχουμε χάσει κάθε είδος σεβασμού στο ανθρώπινο είδος και στη δημιουργία αυτού.

Τα παραπάνω αφορούν σε εγκυμοσύνες χωρίς ενδείξεις για χειρουργική / νοσοκομειακή παρέμβαση, όπως είναι η δική μου προς το παρών. Συγχωρηστε με οι μανουλες για τα εντονα λογια αλλα ειμαι 8 μηνων εγκυος σε εναν κοσμο που λυπαμαι να φερω το μωρακι μου. Με εναν πονο λοιπον!

 

Εχεις απολυτο δικιο, ενα μεγαλο μπραβο απο μενα που μπορεις και τα λες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ απλά θα πω βρες ένα γιατρό που εμπιστευεσαι και προχωρα μαζί του. Θα του πεις πως θελεις να γεννησεις, και αφου τον εμπιστευεσαι θα κρινει αυτός την κατασταση και θα δει, τι και πως.

Εγώ αυτης της γνωμης είμαι, γιατί όλες οι περιπτωσεις δεν είναι ίδιες, και φυσικά ολες οι γυναικες δεν είναι ίδιες. Σε κάποιες περιπτωσεις μπορεί να είναι σωτηρια η καισαρική, σε κάποιες σωτήρια η επεμβαση γιατρου στον Φ.Τ.

Ας μην ξεχναμε πως οι γιαγιαδες μας που γεννουσαν σε σπιτια (σημ: η δική μου ακόμα και τότε πήγε νοσοκομείο) περπατούσαν περισσότερο, δεν έτρωγαν φαγητά τιγκα στα συντηρητικα και δεν ανέπνεαν καυσαέρια.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lora2 με αυτό που είπες για τις παλιες θυμάμαι την μαια που μου είπε όταν γεννούσα "εσεις οι νεες κοπέλες γεννάτε πολύ δύσκολα, όλες καταλήγετε σε καισαρική με δυσκολες γεννες (και γω σε καισαρικη κατέληξα γιατι με έβαλαν για προκληση χωρις λογο, με το ετσι θέλω, 10 μερες πριν)" μου είχε έρθει το αίμα στο κεφάλι και δεν της απάντησα τίποτα. Να δούμε πως θα γεννουσαν οι προηγουμενες γενιές αν τις έβαζαν με το ζόρι να τις γεννήσουν πριν την ώρα τους αν τους έβρισκαν χιλια δυο ανυπαρκτα προβλήματα, αν υπήρχαν και τοτε μαιευτικες κλινικες και ιδιωτες που εβαζαν πανω απο ολα τα οικονομικα τους συμφεροντα και το βολεμα τους. Συμφωνω απολυτα με την Yogamama και νομίζω ότι αν από άυριο αναλαμβαναν μονο μαιες τους τοκετους και οι γιατροι επεμβαίναν μονο αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα να δειτε πως ως δια μαγειας τα ποσοστα καισαρικων στην Ελλαδα θα επεφταν απο 50% σε 5% και θα μειωνονταν και οι μετεγχειρητικες επιπλοκες και ολα τα παρατραγουδα των καισαρικών.

Προηγμενες ιατρικά χωρες της Β. Ευρώπης εφαρμόζουν τους τοκετους στο σπίτι μόνο με μια μαία κατα 30-40%. Αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει λίγο για το πόσο σωστοί είμαστε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω και κάτι άλλο... Πιστεύω ακράδαντα ότι αν κάτι είναι να μην πάει καλά στη γέννα, δίνει κάποια σημάδια κατά τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης. Γέννησα και τα 2 μου παιδάκια φυσιολογικά, σε κλινική όμως, και στο 2ο δεν πρόλαβαν καν να μου βάλουν τεχνητούς πόνους ή οτιδήποτε άλλο μου έκαναν στο πρώτο (κλύσμα, ξύρισμα κ.λ.π.). Θα μπορούσα λοιπον να είχα γεννήσει άνετα στο σπίτι μου (όπως πολύ σοβαρά σκέφτομαι να κάνω στο τρίτο). Είχα όμως 2 εγκυμοσύνες άψογες, χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε καν έναν εμετό! Σε περίπτωση που είχα κάποιο πρόβλημα κατά την εγκυμοσύνη (αποκόλληση ή οτιδήποτε άλλο) ίσως το ξανασκεφτόμουνα. Οπότε τελικά νομίζω ότι πρέπει να γεννάμε εκεί που αισθανόμαστε ασφαλείς να γεννάμε!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να υπάρξουν και στην Ελλαδα καταρτισμένες μαιες που να αναλαμβάνουν τοκετους στο σπίτι οπως και στο εξωτερικό και να γινει και μια καμπάνια ενημερωσης του κόσμου.....το θεμα ειναι ομως αφήνουν τα κοράκια να γινει κατι τέτοιο; οχι, θα συνεχισουν λοιπόν να τρομοκρατουν τον κόσμο και να μας εχουν τις γυναικες για κοροιδα και άχρηστες. Δυστυχως αυτη ειναι η αποψή μου :(

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα λετε ρε κοριτσια για τον τοκετο στο σπιτι και συμφωνω και εγω αλλα δεν ειναι και τοσο απλα.εγω στον γιο μου ειχα μια αψογη εγκυμοσυνη πιο τελεια δεν γινοταν και γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο ομως αν δεν ημουν στο νοσοκομειο και βρησκομουν στο σπιτι τωρα δεν θα σας εγραφα και ο γιος μου δεν θα κοιμωταν στο διπλα δωματιο.θελω να πω πως ασχετα με την εκβαση της εγκυμοσυνης την ωρα του τοκετου μπορει να υπαρχουν επιπλοκες και τοτε τι γινετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα ήθελα να πω και κάτι άλλο... Πιστεύω ακράδαντα ότι αν κάτι είναι να μην πάει καλά στη γέννα, δίνει κάποια σημάδια κατά τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης. Γέννησα και τα 2 μου παιδάκια φυσιολογικά, σε κλινική όμως, και στο 2ο δεν πρόλαβαν καν να μου βάλουν τεχνητούς πόνους ή οτιδήποτε άλλο μου έκαναν στο πρώτο (κλύσμα, ξύρισμα κ.λ.π.). Θα μπορούσα λοιπον να είχα γεννήσει άνετα στο σπίτι μου (όπως πολύ σοβαρά σκέφτομαι να κάνω στο τρίτο). Είχα όμως 2 εγκυμοσύνες άψογες, χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε καν έναν εμετό! Σε περίπτωση που είχα κάποιο πρόβλημα κατά την εγκυμοσύνη (αποκόλληση ή οτιδήποτε άλλο) ίσως το ξανασκεφτόμουνα. Οπότε τελικά νομίζω ότι πρέπει να γεννάμε εκεί που αισθανόμαστε ασφαλείς να γεννάμε!!!!

 

Τιποτα δεν ειναι απολυτο. Και εγω δεν ειχα κανενα προβλημα στις εγκυμοσυνες, ουτε εμετους ουτε πιεση ουτε τιποτα. Και τα δυο μωρα με το κεφαλι κατω απο νωρις. Ομως μετα την γεννα δεν κανει συσπασεις η μητρα μου και εχω ακατασχετη αιμοραγια. Οποτε αν γενναγα στο σπιτι εστω και με το ασθενοφορο απο εξω δεν ειναι σιγουρο οτι θα εφτανα ζωντανη στο νοσοκομιο για μεταγγιση..

 

Απο εκει και περα ο καθενας μας μπορει να αποφασισει για το τι θα κανει με τη ζωη του και το παιδι του.

Α! και στην Β. Ευρωπη δεν γεννανε σε ολες τις χωρες στο σπιτι. Υπαρχουν και νοσοκομεια.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι απολυτο. Και εγω δεν ειχα κανενα προβλημα στις εγκυμοσυνες, ουτε εμετους ουτε πιεση ουτε τιποτα. Και τα δυο μωρα με το κεφαλι κατω απο νωρις. Ομως μετα την γεννα δεν κανει συσπασεις η μητρα μου και εχω ακατασχετη αιμοραγια. Οποτε αν γενναγα στο σπιτι εστω και με το ασθενοφορο απο εξω δεν ειναι σιγουρο οτι θα εφτανα ζωντανη στο νοσοκομιο για μεταγγιση..

 

Απο εκει και περα ο καθενας μας μπορει να αποφασισει για το τι θα κανει με τη ζωη του και το παιδι του.

Α! και στην Β. Ευρωπη δεν γεννανε σε ολες τις χωρες στο σπιτι. Υπαρχουν και νοσοκομεια.

ειναι συγκλονιστικη η περιπτωση σου ετσι πεθανε η μητερα του συζυγου μου δεν προλαβαν να την μεταφερουν στο νοσοκομειο...αυτο βεβαια πριν 41 χρονια περιπου ειχε ομως καποιο προβλημα με το αιμα της απο οτι ξερω εσενα γιατι βρε παιδι μου δεν κανει συσπασεις?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι συγκλονιστικη η περιπτωση σου ετσι πεθανε η μητερα του συζυγου μου δεν προλαβαν να την μεταφερουν στο νοσοκομειο...αυτο βεβαια πριν 41 χρονια περιπου ειχε ομως καποιο προβλημα με το αιμα της απο οτι ξερω εσενα γιατι βρε παιδι μου δεν κανει συσπασεις?

 

Ελα ντε! Γιατι δεν κανει? Την πρωτη φορα μας ειπε ο γιατρος οτι συμβανει σε 1 στις 200 γυναικες. Την δευτερη φορα το ψιλοπεριμενε και με ειχε απο κοντα. Ομως η μητρα 6 βδομαδες μετα την γεννα και δεν ειχε καθαρισει τελειως και εκανα ξανα θεραπεια με φαρμακα για να γλυτωσω την αποξεση. Δυστυχως και στην εποχη μας μπορει να μην προλαβουν. Μας ελεγε ο ιερεας που ηρθε να μου διβασει μια ευχη στο μαιευτηριο για μια ξαδελφη του η οποια πεθανε κατα την μεταφορα απο ιδιωτικη κλινικη σε νοσοκομιο απο αιμοραγια μετα την γεννα...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε! Γιατι δεν κανει? Την πρωτη φορα μας ειπε ο γιατρος οτι συμβανει σε 1 στις 200 γυναικες. Την δευτερη φορα το ψιλοπεριμενε και με ειχε απο κοντα. Ομως η μητρα 6 βδομαδες μετα την γεννα και δεν ειχε καθαρισει τελειως και εκανα ξανα θεραπεια με φαρμακα για να γλυτωσω την αποξεση. Δυστυχως και στην εποχη μας μπορει να μην προλαβουν. Μας ελεγε ο ιερεας που ηρθε να μου διβασει μια ευχη στο μαιευτηριο για μια ξαδελφη του η οποια πεθανε κατα την μεταφορα απο ιδιωτικη κλινικη σε νοσοκομιο απο αιμοραγια μετα την γεννα...

οι γυναικες τελικα οταν γενναμε ειμαστε με το ενα ποδι στον ταφο που λεγανε και οι παλιες το ειχα ακουση οταν εμεινα εγκυος στο πρωτο μου απο μια γιαγια στην γειτονια μου και με ειχε εκνευρισει τοσο πολυ ακομη το θυμαμε αλλα ολα εχουν μια βαση δεν πειραζει τελος καλο ολα καλα να σε γερη και εσυ και τα παιδακια σου να τα δεις οπως θελεις!:-D

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

οι γυναικες τελικα οταν γενναμε ειμαστε με το ενα ποδι στον ταφο που λεγανε και οι παλιες το ειχα ακουση οταν εμεινα εγκυος στο πρωτο μου απο μια γιαγια στην γειτονια μου και με ειχε εκνευρισει τοσο πολυ ακομη το θυμαμε αλλα ολα εχουν μια βαση δεν πειραζει τελος καλο ολα καλα να σε γερη και εσυ και τα παιδακια σου να τα δεις οπως θελεις!:-D

 

Αυτο ισχυει ακομη! Η ασφαλεια ζωης που καναμε οταν πειραμε το δανειο δεν καλυπτει αν συμβει κατι κατα τον τοκετο!!!

Παντως δοξα τω Θεω ειμαστε καλα ολοι. Μονο που δεν με αφηνει η μαμα μου να κανω τριτο :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη δεν διάβασα ολα τα μυνήματα. Θα σας πω όμως για την περιπτωση της κουμπαρας μου της οποίας και βάφτισα το κοριτσάκι: Σπάσανε τα νερά και ξεκίνησε η διαδικασία διχως ραντεβού. Πήγε στο μαιευτήριο και μπήκε στις οδίνες οπου παρακολουθούσαν τους χτύπους της καρδιάς της μικρούλας. ΞΑΦΝΗΚΑ οι χτύποι επιβραδίνουν το ακούνε οι μαιες και ο γιατρός και τρέχουν. Γεννησε φυσιολογικά χάρη στο γιατρό αλλα με την βοήθεια μπολικής τεχνολογίας (μην επεκταθω σε πολλές λεπτομέριες). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ???

Link to comment
Share on other sites

οι γυναικες τελικα οταν γενναμε ειμαστε με το ενα ποδι στον ταφο που λεγανε και οι παλιες

 

Εμένα πάλι η γιαγιά μου γέννησε 10 παιδιά. Άλλα στο σπίτι της και μερικά στα χωράφια :cool:.

Τελικά πέθανε σε ηλικία 55 χρονών μέσα σε ένα νοσοκομείο από ιατρικό λάθος όταν έκανε εγχείρηση για τη χολή της. Επιβίωσε δηλαδή μια χαρά από τις γέννες αλλά κανείς δεν κατάφερε να γλυτώσει από τους γιατρούς.

 

Δεν είχα την τύχη να προλάβω να τη γνωρίσω, ωστόσο το δικό της παράδειγμα μου έδωσε δύναμη και για τις τρεις εγκυμοσύνες μου.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η γιαγιά μου γέννησε 10 παιδιά. Άλλα στο σπίτι της και μερικά στα χωράφια :cool:.

Τελικά πέθανε σε ηλικία 55 χρονών μέσα σε ένα νοσοκομείο από ιατρικό λάθος όταν έκανε εγχείρηση για τη χολή της. Επιβίωσε δηλαδή μια χαρά από τις γέννες αλλά κανείς δεν κατάφερε να γλυτώσει από τους γιατρούς.

 

Δεν είχα την τύχη να προλάβω να τη γνωρίσω, ωστόσο το δικό της παράδειγμα μου έδωσε δύναμη και για τις τρεις εγκυμοσύνες μου.

και εμενα οι γιαγια δες μου γεννησαν στα σπιτια τους η μια 10 παιδια και η αλλη 6 η μια μου γιαγια ειχε εν ζωη 5παιδια και η αλλη 4π.τοτε ομως δεν καθονταν πηγαιναν στα χωραφια δεν κλειδωνοταν το σωμα τους σαν τα δικα μας αλλα εγω ειμαι υπερ του φτ. τον εχω ζησει προσωπικα και εχω θηλασει τα παιδια μου στο τριτο μου παιδι καθε φορα που πηγαινα στην παιδιατρο μου εδινε μπραβο για το κουραγιο μου που συνεχιζα τον θηλασμο και εγω της ελεγα οτι δεν ξερω να κανω τπτ αλλο ετσι δεν ειναι?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Lora2 με αυτό που είπες για τις παλιες θυμάμαι την μαια που μου είπε όταν γεννούσα "εσεις οι νεες κοπέλες γεννάτε πολύ δύσκολα, όλες καταλήγετε σε καισαρική με δυσκολες γεννες (και γω σε καισαρικη κατέληξα γιατι με έβαλαν για προκληση χωρις λογο, με το ετσι θέλω, 10 μερες πριν)" μου είχε έρθει το αίμα στο κεφάλι και δεν της απάντησα τίποτα. Να δούμε πως θα γεννουσαν οι προηγουμενες γενιές αν τις έβαζαν με το ζόρι να τις γεννήσουν πριν την ώρα τους αν τους έβρισκαν χιλια δυο ανυπαρκτα προβλήματα, αν υπήρχαν και τοτε μαιευτικες κλινικες και ιδιωτες που εβαζαν πανω απο ολα τα οικονομικα τους συμφεροντα και το βολεμα τους. Συμφωνω απολυτα με την Yogamama και νομίζω ότι αν από άυριο αναλαμβαναν μονο μαιες τους τοκετους και οι γιατροι επεμβαίναν μονο αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα να δειτε πως ως δια μαγειας τα ποσοστα καισαρικων στην Ελλαδα θα επεφταν απο 50% σε 5% και θα μειωνονταν και οι μετεγχειρητικες επιπλοκες και ολα τα παρατραγουδα των καισαρικών.

Προηγμενες ιατρικά χωρες της Β. Ευρώπης εφαρμόζουν τους τοκετους στο σπίτι μόνο με μια μαία κατα 30-40%. Αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει λίγο για το πόσο σωστοί είμαστε εμείς.

 

 

γι' αυτό πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρό. Ότι δε θα σε κοροιδέψει. ότι θα σε περιμένει να γεννησεις φυσιολογικά και ότι αν αποφασίσει καισαρική τομή θα ειναι γιατί δε θα υπαρχει άλλη λύση, όχι γιατί βιάζεται.

Επίσης αν θα σε βάλει να γεννησεις με το ζόρι πιο μπροστά και όχι να περιμένεις την ώρα σου να σου πει γιατί το κανει αυτό και η απάντηση να είναι λογική (όχι θέλω να πάω διακοπές.)

Τελοσπάντων η κάθε μανουλα νιώθει διαφορετικά την εγκυμοσυνη της και αν δεν έχει κανενα προβλημα γιατί να μη γεννησει σπιτι; Αν υπάρχει κάτι όμως, κάποιο προβληματακι, έστω και το πιο μικρό γιατί να το ρισκάρει;

Επίσης έχετε υπ' όψην σας ότι καμία μαία δε μπορεί να αντικαταστήσει κανενα γιατρό, γιατί Ο.Κ. αν εξελιχθούν όλα ομαλά, αν υπάρχει όμως πχ. μια αιμοραγία;

Επίσης, στο εξωτερικό ναι μεν γεννάνε στα σπίτια άλλά έχουν και καλυτερες υποδομές και για να είναι τα ασθενοφόρα εγκαίρως εκεί όπου υπάρχει ανάγκη, αλλά και στα νοσοκομεία. Εδώ ακόμα και οι οδηγοί ακουν ασθενοφόρο και τρέχουν να χωθούν και αυτοί....

Και κάτι τελευταίο. Δε θα συμφωνησω ότι οι εγκυες είναι με το ένα πόδι στον τάφο, απλά θα πω ότι η εγκυμοσύνη βγάζει όλα τα "κουσούρια" του οργανισμού: ζαχαρο, πίεση, φλεβιτη κ.τ.λ.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για φυσικό τοκετό εξελίχθηκε σε αυτό που απολαμβάνουμε αυτή τη στιγμή...Έχω γνωστή που γέννησε στο σπίτι μετά από καισαρική, άλλη δίδυμα στο σπίτι φυσιολογικά και κανα δυο άλλες κοπέλες επίσης και τις θαύμασα. Μπορεί να το έκανα κι εγώ, μπορεί και όχι. Γιατί πρέπει μια γυναίκα να αισθάνεται άσχημα που πέρασε αυτά που...τόσο περιγραφικά αναφέρει η yogamama, γιατί πρέπει κάποια άλλη να νιώθει εγκληματίας που κάνει υπερηχογράφημα και γιατί κάποια που θα γεννήσει φυσικά ή στο σπίτι είναι ανεύθυνη; Όλες θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους και στο κάτω-κάτω στο σπίτι θα τα πάρουμε όλες (πρώτα ο Θεός) και θα τα φροντίσουμε όσο μπορούμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωστή μου μανούλα και μέλος του φόρουμ που γέννησε φυσιολογικά στο σπίτι, με τη βοήθεια των μαιών του ΕΥΤΟΚΙΑ. Ολα πήγαν καλά ευτυχώς, και η εμπειρία της ήταν υπέροχη. Γενικά ήταν ένας εύκολος, ολιγόωρος τοκετός, και σίγουρα δεν υπήρχε καμία σχέση με αυτά που τραβήξαμε εμείς στο νοσοκομείο.

Σου εύχομαι με έναν πόνο, και όλα να εξελιχθούν ομαλά! Θέλει πολύ δύναμη και αποφασιστικότητα αυτό που κάνεις. Εγώ είχα 2 υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνες και δεν υπήρχε περίπτωση να γεννήσω στο σπίτι, αλλά αν όλα ήταν καλά και έμενα και κοντά σε νοσοκομείο, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το κάνω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι η Ρενα και θα ηθελα οσο τιποτα αλλο να ξαναγεννουσα την Μαγια μου για να της προσφερω ενα ταξιδι ανεπηρεαστο απο ασκοπες ωκυτοκινες επισκληριδιους, κρυα χερια γιατρων και γαλατα προορισμενα για μοσχαρια. Οταν ημουν εγκυος εκλεισα ματια και αυτια στον εαυτο μου και αφησα να με παει το ρευμα εκει που πηγαινε. Γιατι δεν ειχα ακουσει ποτε τιποτα για γεννα στο σπιτι? Μεχρι σημερα που διαβασα το mothering εκλαιγα οταν σκεφτομουν ποσες ωρες εμεινε το μωρο μου μονο του στο μαιευτηριο, τις πρωτες ωρες τις πιο πολυτιμες για το καλωσορισμα στον κοσμο μας... τωρα κλαιω για ολες τις παρεμβασεις που υποστηκαμε και οι δυο εκει μεσα. Αποφασισα οταν θα κανω δευτερο παιδακι να γεννησω σπιτι μου, μονη μου. Με φανταζομαι καποια στιγμη να φωναζω στον Γιωργο να φερει καθαρες πετσετουλες και εκεινος να με βοηθησει και να κρατησει πρωτος το πολυτιμοτερο δωρο. Χρειαζομαι μια δευτερη γεννα για να λυτρωθω απο την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

ξερω και εγω κοπελα που γεννησε εδω στην ελλαδα με μαια στο σπιτι και συγκεκριμενα στην μπανιερα.ειναι σιγουρα φοβερη εμπειρια αλλα με τοσα που ακους φοβασαι.....πρεπει να εισαι ή πολυ θαρραλεα ή να εχεις αγνοια των κινδυνων...εγω ειμαι υπερ τπυ φυσικου τοκετου και σκοπευω το δευτερο να το γεννησω χωρις καμια παρεμβαση αλλα σε νοσοκομειο,στο σπιτι δεν θα μπορουσα να το σκεφτω.χιλια μπραβο σε οσες το εχουν κανει και σε οσες θα το κανουν!τους βγαζω το καπελο!

Link to comment
Share on other sites

 

Οι επιπλοκές εμφανίζονται ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ κυρίως ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ. Από το κέντρο φυσικού τοκετού της ΕΥΤΟΚΙΑΣ (ΚΛΙΝΙΚΗ ΝΙΚΗ)κατέληξαν 4-5 σε καισαρική τα τελευταία 10 ( νομίζω) χρόνια.

Γιατί προσπαθείτε να αποτρέψετε τη φυσική εκδοχή εσείς που από την τεχνολογία τελικά βγήκατε χαμένες ?

Δεν είναι τυχαίο που εμφανίζονται οι περισσότερες επιπλοκές στα νοσοκομεία,είναι απολύτως λογικό αφού οι περισσότερες γυναίκες γεννούν στα νοσοκομεία. Στο κέντρο φυσικού τοκετού πόσες γεννούν κάθε χρόνο; υπάρχει σύγκριση;

Link to comment
Share on other sites

Μια κοπέλα που θα γεννήσει σπίτι, της είχαν πεί οτι στις Σκανδιναβικές χώρες η πλειονότητα των τοκετών πραγματοποιείται στο σπίτι.

Ρώτησα, έψαξα και έμαθα. Για Σουηδία.

Γεννάνε στο νοσοκομείο και το κράτος για κάποιο χρονικό διάστημα(αρκετά μεγάλο) πληρώνει μαία για το σπίτι!!!!!

 

Πολλά ακούγονται για γέννα στο σπίτι. Κάπου θα έχουν συμβεί και επιπλοκές. Απλά δεν μαθαίνονται.

Τι θα πουν οι μαίες που κάνουν αυτή τη δουλειά; είχαμε το τάδε πρόβλημα ή είχαμε επιπλοκές;

Πως θα έχουν πελατεία μετά;

Είπαμε τα πάντα γύρω απο τη γέννα είναι εμπόριο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...