Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή βδομάδα να έχουμε!

ioy, τι συστήνει η ομοιοπαθητική για το θέμα της χολολιθίασης;

Για να μαθαίνουμε κι εμείς..

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή βδομάδα να έχουμε!

ioy, τι συστήνει η ομοιοπαθητική για το θέμα της χολολιθίασης;

Για να μαθαίνουμε κι εμείς..

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι συστήνει για την χολολιθίαση γενικά διότι η χολή στην εγκυμοσύνη αντιμετωπίζεται διαφορετικά από την χολή χωρίς εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, η ομοιοπαθητικός μου, μου είπε πως κανονικά θα μου έδινε πιο δυνατά φάρμακα τα οποία πιθανά να μπορούσαν να σπάσουν τις πέτρες στην χολή ή να διώξουν την λάσπη τα οποία όμως παρόλο που είναι φυτικά δεν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη!!!

Η ομοιοπαθητική έχει ομοιοπαθητικά φάρμακα, βότανα, και φυτικά φάρμακα.....από αυτά μόνο τα κλασσικά ομοιοπαθητικά επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη.

Στην περίπτωσή μου λοιπόν, μου έδωσε ένα χάπι που παίρνω κάθε πρωί το οποίο βοηθάει κυρίως στο να "μένει η χολή ήρεμη" και στο να λαμβάνω θρεπτικά συστατικά δεδομένου ότι δεν (πολύ) τρώω τυριά, γάλα, κρέας κτλ....επίσης, μου έδωσε δύο χάπια σε περίπτωση που με πιάσει κολικός....το ένα να το πάρω αμέσως μόλις με πιάσει ο κολικός και το άλλο να το πάρω 30 λεπτά μετά το πρώτο χάπι αν το πρώτο δεν με πιάσει...η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να με πιάσει ποτέ ξανά κολικός αλλά και να μην πιάσει κανέναν άνθρωπο διότι όπως ξέρεις ο πόνος δυστυχώς δεν παλεύεται!!!!

Μετά την εγκυμοσύνη θα αλλάξει αγωγή ώστε αν γίνεται (και για όσο γίνεται) να καταπολεμήσουμε την λάσπη χωρίς εγχείρηση - ας γεννήσω εγώ ήρεμα και μετά δεν με νοιάζει να κάνω το χειρουργείο...

Link to comment
Share on other sites

ναι, τώρα που το λες, έχω ακούσει ότι κάποιες πέτρες διαλύονται με φάρμακα, εξαρτάται νομίζω από τη σύστασή τους. Οι δικές μου δεν ήταν από αυτές έτσι έκανα την εγχείριση. Εύχομαι να μην ξαναπεράσεις ποτέ τον πόνο της χολής και όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους, και με την εγκυμοσύνη σου και με τη χολή!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια τα φωτα τας! γεννησα πριν εναμιση μηνα και 2 εβδομαδες μετα την εγκυμοσυνη μου παρουσιαστικε πετρα στην χολη,μετα απο τρεις κολικους που περασα σε 2 εβδομαδες εφυγε μια πετρουλα και εχει παει στο σωλινακι του δωδεκαδαχτυλου.

τωρα πρεπει να κανω μια επεμβαση mrcp για να βγαλουμε την πετρα. αυτο ειναι αποτι εχω ακουσει ειναι πολυ σοβαρο γιατι μπορει να δημιουργηση αλλα προβληματα.

το κακο ειναι οτι αργει ο γιατρος να με βαλει μεσα και φοβαμαι.

εχει περασει καμια το ιδιο?

YFOKp3.png?kpI2B0J3

image.php?type=sigpic&userid=49309&dateline=1317324683

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα είμαι στην 23 εβδομάδα και το πρόβλημα μου είναι η χολολιθίαση.Κοριτσια ο πόνος είναι αφόρητος έκανα αρκετούς κολικούς ο τελευταίος μου έκανε φλεγμονή στη χολή και πήρα αντιβίωση .Φοβάμαι πολύ για το μωρό πλέον πονάω με το παραμικρό φυσικά κάνω διατροφή όχι λίπη τηγανιτα βούτυρα τίποτα .οποία το έχει πέρασει ας μου πει πως το αντιμετώπισε γιατί αρχίζω και πελαγωνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...