Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια. Δεν ειμαι εγκυος αλλα ειχα 3 αποβολες τα 2 προηγουμενα χρονια.

Μετα απο απειρες εξετασεις εκτος απο θρομβοφιλία, μου ειπαν οτι παρουσιαζα διαβητη κυησης. Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν ειχα κανει μετρηση σακχαρου. Οι γιατροι μου εδιναν το πρωτο πακετο εξετασεων μαζι με την αυχενικη που δεν εφτανα ποτε.

Το υποπτο σε μενα ειναι, εκτος απο την κληρονομικοτητα, ειναι οτι εκτος εγκυμοσυνης παρουσιαζω υπογλυκαιμιες που θεωρειται προδιαθεση σακχαρου.

Στην 2η εγκυμοσυνη το εμβυο παλινδρομησε στην 9η εβδομαδα και ειχε σταματησει η αναπτυξη του 1 βδομαδα πιο πριν και στην 3η στην 8η εβδομαδα ενω το εμβρυο ειχε σταματησει να αναπτυσσεται στην 6η.

Ο διαβητολογος μου ειπε οτι η 3η εγκυμοσυνη δεν προχωρησε σαν την 2η γιατι επαιρνα κορτιζονη και πρεπει να απορυθμισε το σακχαρο. Στην επομενη εγκυμοσυνη μου ειπε οτι θα μετριεμαι και μαλλον θα χρειαστω ινσουλίνη.

Σας φαινεται πιθανο το σακχαρο να προκαλεσαι τις αποβολες? εχετε ακουσει ανοδο του σακχαρου απο την πρωτο τριμηνο???

Εχετε ακουσει παρομοιο περιστατικο?

Θελω τοσο πολυ να ειναι αυτο, να το διορθωσω και η επομενη εγκυμοσυνη να παει καλα.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου, Christy. Κατ'αρχην, να σου πω ότι λυπάμαι για ό,τι έχεις περάσει. Ειλικρινά λυπάμαι. Αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρεις και την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πήγες σε ενδοκρινολόγο μετά που ανακάλυψες το σάχαρο. Επειδή υπογλυκαιμίες είχα κι εγώ, μετά από αναλυτικές εξετάσεις ο γιατρός μου βρήκε ότι ανέβαινε πολύ η ινσουλίνη μου ρίχνοντας πολύ το σάχαρο, εξ'ου και οι υπογλυκαιμίες. Μου έδωσε φαρμακευτική θεραπεία για να το ρυθμίσουμε και ειδική διατροφή. Όταν έμεινα έγκυος μετρούσαμε σάχαρο απ'την πρώτη ημέρα και παράλληλα ακολουθούσα πάλι ειδική διατροφή προσαρμοσμένη στις ανάγκες της εγκυμοσύνης μου. Έπαιρνα, εντωμεταξύ, κι εγώ κορτιζόνη. Εκεί, γύρω στον 3ο-4ο μήνα παρατηρήσαμε ότι το σάχαρο άρχισε πλέον να δίχνει ανοδικές τάσεις και τότε με έβαλε σε ινσουλίνη για να μην τον αφήσουμε να ξεφύγει.

 

Γιατί στα λέω όλα αυτά; Για να σου δείξω ότι οι περιπώσεις μας είναι συγγενικές και πως αν παρακολουθεί κατάλληλος γιατρός με τον κατάλληλο τρόπο, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και κανένας κίνδυνος.

 

Καλη επιτυχία, σου εύχομαι, και όλα να πάνε κατ'ευχήν :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Christy. Κατ'αρχην, να σου πω ότι λυπάμαι για ό,τι έχεις περάσει. Ειλικρινά λυπάμαι. Αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρεις και την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πήγες σε ενδοκρινολόγο μετά που ανακάλυψες το σάχαρο. Επειδή υπογλυκαιμίες είχα κι εγώ, μετά από αναλυτικές εξετάσεις ο γιατρός μου βρήκε ότι ανέβαινε πολύ η ινσουλίνη μου ρίχνοντας πολύ το σάχαρο, εξ'ου και οι υπογλυκαιμίες. Μου έδωσε φαρμακευτική θεραπεία για να το ρυθμίσουμε και ειδική διατροφή. Όταν έμεινα έγκυος μετρούσαμε σάχαρο απ'την πρώτη ημέρα και παράλληλα ακολουθούσα πάλι ειδική διατροφή προσαρμοσμένη στις ανάγκες της εγκυμοσύνης μου. Έπαιρνα, εντωμεταξύ, κι εγώ κορτιζόνη. Εκεί, γύρω στον 3ο-4ο μήνα παρατηρήσαμε ότι το σάχαρο άρχισε πλέον να δίχνει ανοδικές τάσεις και τότε με έβαλε σε ινσουλίνη για να μην τον αφήσουμε να ξεφύγει.

 

Γιατί στα λέω όλα αυτά; Για να σου δείξω ότι οι περιπώσεις μας είναι συγγενικές και πως αν παρακολουθεί κατάλληλος γιατρός με τον κατάλληλο τρόπο, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και κανένας κίνδυνος.

 

Καλη επιτυχία, σου εύχομαι, και όλα να πάνε κατ'ευχήν :D

 

Στον διαβητολογο πηγα μετα και την τριτη αποβολη.Απο την πρωτη αποβολη και επειτα το ειπα σε καμια δεκαρια γιατρους διαφορων ειδικοτητων αλλα δεν μπορουσαν να αξιολογησουν την υπογλυκαιμια, λογικα δεν γνωριζαν οτι αποτελουσε προδιαθεση για διαβητη.

Ο διαβητολογος σου ειχε πει οτι μπορει να επηρεασει την εγκυμοσυνη σου? ειδικα το πρωτο τριμηνο?

Στην δικη μου περιπτωση κανενα εμβρυο δεν εχει επιβιωσει περα απο την 10η εβδομαδα. Μπορει να ειχε απορυθμιστει το σακχαρο το γρηγορα?

Μακαρι αυτη να ειναι αιτια των αποβολων, να ρυθμισω το σακχαρο με διατροφη και ινσουλινη και να παει καλα η επομενη.

Ο διαβητολογος σου, σε συμβούλεψε να κανεις καποια προετοιμασια πριν μεινεις εγκυος? χασιμο βαρους ή γυμναστικη? Ο δικος μου, μου ειπε πως δεν χρειαζεται. Απλα να κανω απ τωρα διατροφη και οταν μεινω εγκυος να μετριεμαι και ισως να ξεκινησω ινσουλινη.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη ζητάς συγγνώμη, δεν υπάρχει λόγος. Ο δικός μου γιατρός μου είχε δώσει όντως διατροφή πριν καν μείνω έγκυος και μου φώναζε αν όχι να γυμνάζομαι, τουλάχιστον να περπατάω το λιγότερο 30 λεπτά την ημέρα. Αλλά εγώ ήμουν και αρκετά κιλά πριν μείνω έγκυος, οπότε είχε ένα λόγο παραπάνω.

 

Κοίτα, αυτό που μου είχε εξηγήσει είναι πως αυτό που είχα/έχω εγώ (αυξημένη ινσουλίνη-χαμηλό σάκχαρο) ευθύνεται για αποβολές, και πως μάλιστα αν δεν το είχαμε βρει και ρυθμίσει πριν ξεκινήσω, δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσω μωρό πέραν του πρώτου τριμήνου. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει στην περίπτωση του αντίθετου (χαμηλή ινσουλίνη-υψηλό σάκχαρο). Θα σου πω όμως το εξής: απ'τη στιγμή που το γνωρίζεις και θα το παρατηρείτε από την αρχή της εγκυμοσύνης και θα το κρατάτε ρυθμισμένο με τον έναν τρόπο ή τον άλλον, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε για εσένα αλλά ούτε και για το μωρό. Απλά, θα πρέπει να είσαι "στρατιωτάκι" για όσο καιρό θα είσαι έγκυος. Από την άλλη, στρατιωτάκια γινόμαστε για άλλα κι άλλα, δε θα γίνουμε για τα μωρά μας; ;):D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως συμπεριφερεται ο οργανισμος μου στην εγκυμοσυνη γιατι δεν ειχα κανει ουτε μια εξεταση, μου ελεγαν οτι δεν χρειαζεται. Εκτος εγκυμοσυνης και εμενα το προβλημα των υπογλυκαιμιων με ταλαιπωρει. Εδω και 2 μηνες κανω διατροφη για την υπογλυκαιμια. Αν και ο δευτερος διαβητολογος μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη θα μετριεμαι και ισως παρουσιασω διαβητη κυησης.

Στο πρωτο τριμηνο εσυ ειχες υπογλυκαιμιες? απο αυτο σου ειχαν πει οτι κινδυνευει το εμβρυο? Εγω νομιζα οτι κινδυνευει απο το αυξημενο σακχαρο. Γιατι τοτε οταν ελεγα στους πανασχετους οτι εχω σακχαρο κατω απο 50 δεν μου εδιναν σημασια???

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, υπογλυκαιμίες είχα κι εγώ, αλλά πριν την εγκυμοσύνη. Με το που έμεινα έγκυος, αμέσως μου ενίσχυσαν τη διατροφή μου ώστε να καλύπτει και εμένα και τα έμβρυα και να μην παθαίνω υπογλυκαιμίες. Όσο για αυτό που είχα εγώ, συγγνώμη, δεν το διευκρίνησα. Μπορεί στα κανονικά μου να έχω χαμηλό σάκχαρο λόγω υψηλής ινσουλίνης, αλλά αυτό σχεδόν πάντα στην εγκυμοσύνη δημιουργεί διαβήτη κύησης (όπως κι έγινε). Αλλά μου κάνει εντύπωση που είχε τόσο χαμηλό σάκχαρο και δεν του έδωσαν σημασία. 50 είναι πολύ χαμηλό, με 50 έχεις υπογλυκαιμία. Τώρα, τουλάχιστον, φαίνεται να είσαι σε καλά χέρια, οπότε άσε τους πανάσχετους να ζουν στον κόσμο τους κι εσύ άκου το γιατρό σου και θα πάνε όλα μια χαρά. :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

christy μην ανησυχείς, από τη στιγμή που το έχεις εντοπίσει όλα θα πάνε μια χαρά. Εγώ έκανα μια παλίνδρομη μάλλον στον 4ο μήνα, μάλλον λόγω αυξημένου σακχάρου. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου (την οποία ξεκίνησα μετά από έναν τεράστιο κύκλο εξετάσεων από το φόβο μου μην επαναληφθεί) ήμουν υποψιασμένη. Έτσι, έκανα μετρήσεις από την αρχή. Μόλις επιβεβαιώθηκε η εγκυμοσύνη με παρακολουθούσε παράλληλα ενδοκρινολόγος. Έκανα μετρήσεις 4 φορές την ημέρα, τις οποίες κατέγραφα. Πριν ακόμη τελειώσει το 1ο τρίμηνο άρχισα να παίρνω ινσουλίνη. Ήμουν πολύ αυστηρή στο θέμα της διατροφής και πρόσεχα τα πάντα. Έτρωγα μικρές ποσότητες και πολλές φορές την ημέρα (ανά 3ωρο περίπου). Λόγω της παλίνδρομης έκανα και αντιπηκτική αγωγή. Διαβήτη κύησης εκδήλωσα και στο 2ο παιδάκι μου. Και στις 2 περιπτώσεις μετά επανήλθα. Μην ανησυχείς, με τη σωστή ιατρική παρακολούθηση, όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι βρε κοριτσια... εγω παιρνω prezolon κορτιζονη 2 χαπακια την μερα απο τοτε που καναμε την σπερματεγχυση... ενω ειμαι και χοντρη [135 κιλα] και ανεκαθεν γλυκαντζου τωρα μονο να δω γλυκο κανω εμετο... προς το παρον σακχαρο δεν ειχα ποτε και περιμενω να παρω τις αιματολογικες που εκανα αλλα πρεπει να ανησυχω για αποβολη; το οτι υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να κανω διαβητη κυησεως το δεχομαι αλλα δεν θελω να χασω το μωρο μου

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μια παλίνδρομη μάλλον στον 4ο μήνα, μάλλον λόγω αυξημένου σακχάρου.

 

τι "μάλλον" και "μαλλον" λες σπουργίτι, πρόσεχε λίγο τι λες και πώς το εκφράζεις, σε μια ευαίσθητη ενότητα που απευθύνεται σε εγκυούλες...

 

 

Nα ρωτησω κατι βρε κοριτσια... εγω παιρνω prezolon κορτιζονη 2 χαπακια την μερα απο τοτε που καναμε την σπερματεγχυση... ενω ειμαι και χοντρη [135 κιλα] και ανεκαθεν γλυκαντζου τωρα μονο να δω γλυκο κανω εμετο... προς το παρον σακχαρο δεν ειχα ποτε και περιμενω να παρω τις αιματολογικες που εκανα αλλα πρεπει να ανησυχω για αποβολη; το οτι υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να κανω διαβητη κυησεως το δεχομαι αλλα δεν θελω να χασω το μωρο μου

 

o γιατρός σου τι λέει? πότε θα κάνεις καμπύλη σακχάρου? εγώ για παράδειγμα με το ιστορικό της προηγούμενης εγκυμοσύνης (εμφάνισα διαβήτη κύησης και απ' τον 8ο μήνα έκανα και ινσουλίνη) την επόμενη εβδομαδα θα πάω για καμπύλη (θα είμαι στη 12η εβδομάδα). Σίγουρα θα πρέπει να το παρακολουθείς, αλλά αφού είσαι υποψιασμένη, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανδρομέδα, τα prezolon είναι για να βοηθήσουν και να ενισχύσουν την εγκυμοσύνη (με το καλό :D !!!). Είναι πολύ ελαφρά δόση κορτιζόνης, μη σε φοβίζει. Εντελώς φιλικά, όμως, και επειδή κι εγώ με πολλά κιλά μπήκα στην εγκυμοσύνη μου, δυστυχώς για εμάς επιβαρυντικός παράγοντας που θέλει επιπλέον προσοχή, και αφού είσαι ήδη υποψιασμένη ότι μπορεί να σου κάνει διαβήτη κύησης, θα σου έλεγα να πας σε έναν καλό ενδοκρινολόγο να σε παρακολουθεί. Οι γυναικολόγοι είναι πολύ καλοί, αλλά πολλές φορές τους ξεφεύγουν κάποια πράγματα όχι γιατί το κάνουν επίτηδες, αλλά γιατί δεν είναι η ειδικότητά τους. Αν διαβάσεις και πιο παλιά μηνύματα σ'αυτό το τόπικ, θα δεις κοπέλες που ενώ οι απλές εξετάσεις αίματος τους έβγαιναν καλές, η καμπύλη ζακχάρου τους χτύπησε τον κώδωνα. Προς Θεού, δε θέλω να σε τρομάξω, να σε κάνω να υποψιαστείς ακόμη περισσότερο θέλω ;)

 

Όπως και να έχει, σου εύχομαι μια πανέμορφη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη :D:D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος λεει να δουμε πως θα βγουνε οι αιματολογικες πρωτα και μετα βλεπουμε

 

Να κανω μια ερωτηση? Ποιος και γιατι σου ειπαν οτι εχεις αυξημενη ταση για διαβητη κυησης? Λογω παχους? Αν ναι ειναι ακυρο δεν ισχυει (απο μονο του ως αιτια). Εκανα διαβητη κυησης (τον οποιο περασα χωρις φαρμακα, με περπατημα και διαιτα) και σου μιλαει πρωιν αθλητρια στοιβου 100 και 4Χ100, ξεκινησα εγκυμοσυνη 54 κιλα και ΠΟΛΥ γυμνασμενη και ΠΑΡΟΛΑ αυτα εκανα διαβητη κυησης. Σε συζητηση που ειχαμε με την ενδοκρινολογο μου (καταπληκτικη τυπισσα) μου ειπε το εξης φοβερο στην ερωτηση μου ΓΙΑΤΙ επαθα κατι τετοιο εγω συγκεκριμενα. Μου λεει "Εχω δει πιπινια 20 χρονων 200 κιλα να μην παθαινουν τιποτα, και κοπελες σαν εσενα να παθαινουν. Ειναι απλο. Εχει αμεση σχεση η ηλικια"......ημουν 34 οταν εμεινα εγκυος............αν ειναι ΜΟΝΟ το παχος που σε απασχολει και δεν εισαι μεγαλη σε ηλικια ή με καποια προδιαθεση μηπως ανησυχεις αδικα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι η παχυσαρκία είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Μάλιστα όχι μόνο οι παχύσαρκες αλλά και οι υπέρβαρες εγκυμονούσες έχουν αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης διαβήτη κύησης. Δεν είναι υποχρεωτικό, απλά εχουν περισσότερες πιθανότητες. Ταδε εφη ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί.

Κι εγώ είμαι μια απ' τις περιπτώσεις με χαμηλό σάκχαρο σε όλη την εγκυμοσύνη, που τελικά μετά τα αποτελέσματα της καμπυλης ακολούθησα θεραπεία με ινσουλίνη. Μετά απο αυτό, εγώ προτείνω σε όλες τις εγκυμονούσες να κάνουν την καμπύλη -καλά εννοείται δεν είμαι γιατρός, απλά μια παθούσα-, ποτέ δεν ξέρεις και δεν είναι δα και τόσο φοβερή εξέταση.

Ανδρομέδα κι εγώ συμφωνώ με την tarshou, μόλις παρεις τις αιματολογικές να πας για μια γνωμη σ' έναν ενδοκρινολόγο.

Με το καλό το μπεμπάκι σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι "μάλλον" και "μαλλον" λες σπουργίτι, πρόσεχε λίγο τι λες και πώς το εκφράζεις, σε μια ευαίσθητη ενότητα που απευθύνεται σε εγκυούλες...

 

Έχεις δίκιο zouzounel ... Ζητώ συγνώμη! :oops: Το πρώτο μάλλον ήταν εκ παραδρομής, γιατί όντως ήμουν στον 4ο μήνα, απλώς δεν μπορούσαν να μου πουν ακριβώς το χρόνο παλινδρόμησης, γιατί διαπιστώθηκε στην τυπική επίσκεψη που έκανα στο γυναικολόγο μου στο τέλος του 4ου μήνα (δεν είχα κανένα σύμπτωμα)! Το δεύτερο δεν μου ξέφυγε, αλλά βλέπεις μπήκα σε μια διαδικασία εξετάσεων που κάλυπταν τόσο το 1ο όσο και το 2ο τρίμηνο. Ο γιατρός θεώρησε πιθανότερο (όχι βέβαιο) να προκλήθηκε η παλινδρόμηση από αυτή την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα κ πριν μερικες μερες η κολλητη μου -10-15 κιλα υπερβαρη-εμφανισε υψηλο σακχαρο την 5η-6η εβδ. κυησης κ αφου απεβαλε,τελικα εκανε μια εξεταση -γλυκοζουνιμενη κατι ....-κ εδειξε οτι ειχε σακχαρο απο πριν....πραγμα που δεν το γνωριζε.Δηλαδη δεν ηταν κυησης αλλα το ειχε απο πριν (με εξετασεις που τοτε ειχαν τιμη 99....).

Τωρα με το καλο οταν ξαναμεινει θα κανει ινσουλινη αμεσως.

Ο γυναικολογος λεει οτι φταιει το σακχαρο(κανει σαθρο το ενδομητριο κ δεν μπορει να εμφυτευτει γερα το κυημα- ενω η ενδοκρινολογος λεει μαλλον οχι.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!Είμαι στην 30η περίπου εβδομάδα. Όταν ήμουν στην 16η εβδ. λόγω ότι φοβόμουν για σάκχαρο (λόγω του μπαμπά μου) έκανα καμπύλη σακχαρου μιας ώρας με αποτελέσματα 79-148. Ο γιατρός τότε με παρέπεμψε στην ενδοκρινολόγο μου, η οποία αφού έκανα μια εξέταση γλυκοζυλιωμένης με τιμή κοντά στα κατώτερα φυσιολογικά όρια με καθησύχασε και μου είπε απλά να προσέχω τη διατροφή μου και να μετριέμαι περιστασιακά προ και μετά μια ώρα φαγητού. Έκτοτε κάθε μήνα κάνω γενικές εξετάσεις αίματος, ούρων, σάκχαρου με πάντα φυσιολογικές τιμές παρά μόνο δυο φορές βρέθηκε στα ούρα οξόνη ++ που μετά από επανάληψη δεν υπήρχε. Σήμερα το πρωί μετρήθηκα και είχα 95 νηστική και 1.33 μια ώρα μετά το γάλα και τα kellogs dark chocolate και πανικοβλήθηκα!!!!Η αλήθεια έιναι ότι το τελευταίο διάστημα θέλω το γλυκάκι μου καθημερινά (2-3 σοκολατάκια). Λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό μου;;;;γίνεται η μέτρηση ναταν τυχαίο γεγονός;;;;Τι να κάνω;;;;;HELP

Link to comment
Share on other sites

herby εγω ανακάλυψα οτι έχω διαβητη κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου με γλυκοζιωμένη 7.

Έκανα ινσουλίνες και συνεχίζω βέβαια.

Οι τιμές που μου έδινε ο γιατρος ως φυσιολογικες ήταν 70-90 νηστική και 100-130 1 ώρα μετά το φαγητό.

Αν είσαι μεσα σε αυτά τα όρια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως το γάλα και τα δημητριακά το ανεβάζουν τρελά. Εγώ να φανταστεις με ινσουλίνη όταν έτρωγα γαλα και δημητριακά χτυπούσα 180....

Θέλω να πω ότι το 133 με γάλα και δημητριακά μου φαίνεται πολυ οκ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να "ακυρώσω" τη tzia, προφανώς είναι διαφορά γιατρού με γιατρο, αλλά ο ενδοκρινολόγος μου σαν ανώτατο όριο μετά φαγητού μου είχε βάλει 120. Και σ'αυτό φώναζε και ανέβαζε τη δόση της ινσουλίνης. Κανονικά ήθελε μεταξύ 90-110. Ότι το 133 είναι υψηλό, είναι, αλλά όχι και για να τρελαίνεσαι. Μία φορά έγινε, δεν μπορείς να βλάψεις το μωρό σου με μία φορά που ανέβηκε το σάκχαρό σου στο 133. Αν σκεφτείς πως οι περισσότερες κοπέλες βρίσκουν ότι έχουν θέμα στο σάκχαρο γύρω στον 7ο μήνα μετά από καμπύλη σακχάρου, και μέχρι τότε μπορεί να ανεβάζουν πολύ υψηλότερο σάκχαρο χωρίς να το γνωρίζουν, και γεννάνε μια χαρά τα μωράκια τους. Το γάλα με τα δημητριακά όντως ανεβάζει τις τιμές, όμως. Εσύ παρακολούθησέ το και αν ξαναδείς τέτοια τιμή γενικά, πες το στον ενδοκρινολόγο σου. Δε σου έχει δώσει κάποιο πρότυπο διατροφής, αναλυτικά τι πρέπει να αποφεύγεις και τι δεν πρέπει να τρως εντελώς;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

herby μην ανησυχείς. Το μωρό δεν παθαίνει τίποτα, αν κάποιες φορές ξεφύγουν λίγο οι τιμές σου! Να φανταστείς ότι εγώ είχα φτάσει και 196!!! Κάποες φορές ανέβαινα 140, παρόλο που πρόσεχα τη διατροφή μου. Ο ενδοκρινολόγος μου ήθελε μέχρι 120 μετά τα γεύματα. Ο γυναικολόγος μου έλεγε ότι μέχρι 140 το μωρό δεν διατρέχει κανένα απολύτως κίνδυνο. Κάνε λίγο πιο συστηματικές μετρήσεις για λίγες μέρες και θα δεις ποιες τροφές να προσέχεις λίγο περισσότερο. Απέφυγε τα γλυκά για λίγο καιρό για λόγους ασφάλειας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήρα κι εγώ το μηχάνημα για να μετράω το ζάχαρό μου. Σήμερα το πρωί την νηστική μέτρηση την έκανα σε μικροβιολόγο και περιμένω τα αποτελέσματα αλλά μέτρησα με το μηχάνημα 1 ώρα μετά το φαγητό και μου την έβγαλε 165! Θα πάρω τον γυναικολόγο μου το απόγευμα να δω τι θα μου πει. Γενικά με καθησυχάζει αλλά στο νοσοκομείο που με παρακολουθούν μου είπαν να μην ανεβαίνει τόσο πολύ και ότι διατρέχω κίνδυνο κι εγώ και το μωρό. Ινσουλίνη δεν παίρνω. Πότε ηρεμεί το ζάχαρο; Εγώ έχω μπει στον 8ο πλέον. Πότε να περιμένω να χαλαρώσουν τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησεις θα περασει και το ζαχαρο.Παντως θελει προσοχη και να το παρακολουθεις.Το 165 ειναι ανεβασμενο.Οπως ειπαν και τα κοριτσια νηστικη πρεπει κατω απο 95 και 1 ωρα μετα το φαγητο κατω απο 125.Εγω την Δευτερα το βραδυ θα κανω την τελευταια ινσουλινη(ποσο χαιρομαι !!!)γιατι Τριτη πρωι γενναω!!Τελος οι 5 μετρησεις τη μερα ,τελος 2 ινσουλινες τη μερα,επιτελους θα φαω οτι γλυκο θελω!!!!!!!!!

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για 1 μηνα εκανα διατροφη απο την ενδοκρινολογο μου.Στο 130 ξεκινησα με 4 μοναδες ινσουλινης.Βασικα ειμαι στα ορια καθημερνα αλλα επειδη ειναι διδυμα θεωρησαν καλο να κανω και ινσουλινη.Πλεον κανω 20 μοναδες το πρωι και 16 το βραδυ.Μην αγχωνεσαι απλα θελει προσοχη με τους υδατανθρακες !

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...