Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση για θηλασμό - Απεργία θηλασμού


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες.θα ήθελα ,με αφορμή τα όσα διάβασα στο φυλλάδιο του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος για το θέμα αυτό, και με αφορμή ότι ο γιος μου μάλλον αυτό κάνει από χθές λόγω μάλλον κάποιας ιωσούλας που τον ταλαιπωρεί να μου πείτε πώς αντιμετωπίζεται αυτήν την κατάσταση και γενικα να ενημερωθούν και όσες δεν έχουν διαβάσει το φυλλάδιο αυτό μια και το θέμα λόγω εποχής είναι επίκαιρο

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Valman είσαι σίγουρη πως αυτό που κάνει το μωρό σου είναι απεργία θηλασμού; ή απλά έχει ελαττώσει τους θηλασμούς και σε έχει αγχώσει; Είχε συμβεί και σε μας αυτό κάποια στιγμή, νόμισα πως ο μπεμπης "είχε κατέβει σε απεργία" αλλά μάλλον ήταν από το άγχος μου. Πάντως ό,τι και να'ναι θα περάσει σε δυο-τρεις μέρες.

Όταν ένα μωρό απεργεί από τον θηλασμό χρειάζεται υπομονή και επιμονή για να επιστρέψει στο στήθος. Γενικά προσπάθησε να θηλάζεις όσο το μωρό είναι κοιμισμένο π.χ. κατά τη διάρκεια της νύχτας (εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε αρκετά).

Δοκίμασε να θηλάζεις σε δωμάτιο ήσυχο, με λίγο φωτισμό και χωρίς πολλούς περισπασμούς.

Επίσης εμένα με βοήθησε το να θηλάζω όρθια καθώς κινιόμουν (είναι λίγο κουραστικό άλλα έπιανε :wink: Όταν μάλιστα πήγαινε να καθήσω ο μπέμπης έκλαιγε κατευθείαν :cry:

Επίσης άρχισα να εφευρίσκω διάφορες στάσεις θηλασμού ώστε να μην του μειώνεται η διάθεση, να μην βαριέται.

Υπομονή λοιπόν σε λίγο θα περάσει κι αυτό και θα προκύψει κάτι άλλο :lol: έτσι για να μην βαριόμαστε βρε παιδί μου :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες.θα ήθελα ,με αφορμή τα όσα διάβασα στο φυλλάδιο του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος για το θέμα αυτό, και με αφορμή ότι ο γιος μου μάλλον αυτό κάνει από χθές λόγω μάλλον κάποιας ιωσούλας που τον ταλαιπωρεί να μου πείτε πώς αντιμετωπίζεται αυτήν την κατάσταση και γενικα να ενημερωθούν και όσες δεν έχουν διαβάσει το φυλλάδιο αυτό μια και το θέμα λόγω εποχής είναι επίκαιρο

 

Τα μωρά όταν αρρωσταίνουν μπορεί να μην έχουν πολλή όρεξη για θηλασμό, αυτό όμως δεν είναι απεργία.

 

Απεργία είναι η άρνηση να θηλάσει χωρίς να υπάρχει κάποιος εξωγενής παράγοντας.

 

Για όλα όσα δεν είναι καταστάσεις που χρήζουν επείγουσας αντιμετώπισης, ισχύει ο κανόνας των 3 ημερών, περιμένεις και αν δεν περάσει κάτι μόνο του σε 3 μέρες το ξανασυζητάμε. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.Μάλλον είναι αυτό που εόπε η Μarle έχει μειώσει το χρόνο που κάθεται στο στήθος.Είναι που μεγαλώνει κιόλας.Τι να πω....

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου σχετικά με την συμπεριφορά του μωρού μου:

 

Το μωρό μου είναι 5μιση μηνών. Το θήλασα αποκλειστικά 4μιση μήνες και εδώ και ένα μήνα πίνει τρία γέυματα ξένο όσο λείπω στην δουλειά και τα υπόλοιπα τον θηλάζω (απόγευμα, βράδυ, νύχτα και πρωί). Δεν μπόρεσα να δημιουργήσω τράπεζα γάλακτος γιατί ο μικρός θήλαζε κάθε λίγο και λιγάκι (1 ώρα ανάμεσα σε δύο θηλασμούς ήταν πολύ καλή περίπτωση). Όποτε προσπάθησα να τραβήξω γάλα έβγαζα το πολύ 20 ml (διάφορες ώρες την ημέρα & νύχτα) και με κόπο (ηλεκτρικό θήλαστρο της medela). Επίσης είναι αδύνατον να τραβάω γάλα στη δουλειά (1 τουαλέτα για 30 άτομα). Ο παιδίατρός μου επέμενε να μπορέσω με κάποιο τρόπο να συνεχίσω να τον θηλάζω αποκλειστικά γιατί είναι μωρό με αλλεργίες (παρουσίασε αίμα στα κακά του στους δύο μήνες και έκτοτε δεν τρώω γαλακτομικά, ξηρούς καρπούς, αυγά ...) και είχε έντονους κολικούς, γενικά ευάισθητο έντερο (αέρια) και επίσης εσωτερική γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (ΓΟΠ) δηλ. δεν έχει αναγωγές αλλά με το που κατεβαίνει η γουλιά στο στομάχι τραβιέται προς τα πίσω, κλαίει, λυγίζει τα γόνατα... Όλα αυτά έχουν σαφώς βελτιωθεί μετά τους 4 μήνες (οι κολικοί πέρασαν, από ΓΟΠ είναι πολύ καλύτερα βέβαια ακόμα πολλές φορές θέλει να τρώει όρθιο ειδικά όταν πίνει με το μπουκάλι). Το ξένο γάλα που πίνει είναι υποαλλεργικό (υδρολυμένη πρωτείνη γάλακτος). Ειδαμε και πάθαμε να περάσουμε από το στήθος στο μπουκάλι, δεν ήθελε με τίποτα. Τώρα όμως γίνεται το ανίθετο. Δηλαδή το μωρό δείχνει να προτιμάει το μπουκάλι από το στήθος. Όταν το βάζω στο στήθος είτε κλαίει και δεν το πιάνει καν είτε με κοιτάζει, γελάει και πάλι δεν το πιάνει. Επιμένω και τελικά κάποια στιγμή θηλάζει. Μια δυό φορές, επειδή δεν ήθελε το στήθος και έκλαιγε γοερά, τράβηξα γάλα, του το έδωσα με το μπουκάλι αλλά επειδή έδειχνε να πεινάει κι άλλο του ετοίμασα και ξένο και το ήπιε και αυτό (ξαναπροσπάθησα να το βάλω στο στήθος αλλά πάλι αρνήθηκε). Η μόνες φορές που δεν αντιστέκεται είναι μέσα στη νύχτα όταν ξυπνάει και πίνει κοιμισμένο (από 1 έως 3 φορές). Υπό αυτές τις συνθήκες ο θηλασμός δεν μου είναι ευχάριστος και σκέφτομαι να τον σταματήσω (βολεύει βέβαια για τη νύχτα). Τι με συμβουλεύετε; Θα ήθελα πολύ και την άποψη της Αγλαίας. Θέλω να προσθέσω (συγνώμη για την πολυλογία) ότι το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και με το πρώτο μου γιό : 4μιση μήνες αποκλειστικού θηλασμού και άλλος ένας μήνας μεικτού όσπου αρνιόταν το στήθος και τότε το έκοψα με χάπια. Δεν είχε όμως αλλεργίες ούτε ΓΟΠ, μόνο έντονους κολικούς που του κοπήκαν μαχαίρι στους 4 μήνες. Τέλος θέλω να δώσω κουράγιο στις νέες μητέρες που θέλουν να θηλάσουν αποκλειστικά, διότι δεν είναι εύλολη υπόθεση αρκεί να το πάρεις όμως απόφαση. Εγώ κουράστηκα πολύ και με τα δυο μου μωρά διότι θήλαζαν πάρα πολύ συχνά και κοιμόντουσαν ελάχιστα χωρίς αυτό να σταματήσει μετά τους δύο μήνες και να αραιώσουν τους θηλασμούς όπως συνήθως γίνεται (τη νύχτα μόνο λόγο πιο αραιά). Ειδικά με το δεύτερο ήταν ακόμη πιο δύσκολο γιατί υπήρχε και το πρώτο. Εάν δεν είχα στήριξη από τον άντρα μου που είχε αναλάβει τον πρωτότοκο όσο μπορούσε, και την μητέρα μου δεν θα τα είχα καταφέρει. Επίσης επειδή διαβάζω τα σχόλιά σας για τους παιδιάτρους, θέλω να πω ότι υπάρχουν και οι "καλοί" όπως ο δικός μου που επέμενε στον αποκλειστικό θηλασμό και στα δύο μωρά.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι αν ξεκινήσουν το μπουκάλι αρνιούνται το στήθος!! Και μένα έτσι ξεκίνησε, έλειπα για δουλειά και αφού είχε φάει απο μένα, μετά απο 1 ώρα πείναγε τρομερά και του έδινε γάλα η μητέρα μου. Τώρα είμαστε στη φάση να κόψουμε να μην κόψουμε τον θηλασμό. Δεν μου κάθεται στο στήθος πολύ ώρα και έτσι δεν χορταίνει κιόλας. Ασχολείται με οτιδήποτε άλλο και με την μεγάλη μου που τη ζουζουνάει συνεχώς, παρά με το να πίνει απο το στήθος. Τώρα τι να πώ που κι εγώ στην ίδια κάτασταση είμαι. Το καλό βέβαια είναι ότι τουλάχιστον εμένα το κάνει τώρα που είναι στον 9+ μήνα, κατάφερα τουλάχιστον να τη θηλάσω αποκλειστικά 6+ μήνες και η επιλογή είναι δική της πλέον.

Πάντως κατάρα σε αυτούς που βγάζουν τους νόμους και αναγκάζουν τις μητέρες (λεχόνες) να γυρνάνε στη δουλειά τους στις 63 μέρες!! Αίσχος!! :evil::evil: (Τώρα απ΄ότι ξέρω άλλαξε αυτό, αλλά εμείς το φάγαμε το λούκι!! :? ).

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 5μιση μηνών. Το θήλασα αποκλειστικά 4μιση μήνες και εδώ και ένα μήνα πίνει τρία γέυματα ξένο όσο λείπω στην δουλειά και τα υπόλοιπα τον θηλάζω (απόγευμα, βράδυ, νύχτα και πρωί).

 

Nα σου ζήσει poney!

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι συνηθισμένο για τα μωρά που βρίσκονται σε ηλικία αποκλειστικού θηλασμού. Παραλείποντας 3 γεύματα μειώνεται η παραγωγή όλου του 24ωρου σε λίγες μέρες και μετά το μωρό δεν βρίσκει το γάλα που χρειάζεται.

 

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η ροή του μπιμπερό, αν είναι πολύ πιο εύκολη από το στηθος μερικά μωρά το προτιμούν. Γι αυτό το λόγο συστήνουμε οι θηλές να έχουν μόνο μία τρύπα ώστε η ροή να είνα περιορισμένη.

 

Δεν μπόρεσα να δημιουργήσω τράπεζα γάλακτος γιατί ο μικρός θήλαζε κάθε λίγο και λιγάκι (1 ώρα ανάμεσα σε δύο θηλασμούς ήταν πολύ καλή περίπτωση).

 

Γενικά δεν είναι απαραίτητη η τράπεζα γάλακτος, συνήθως αρκεί το γάλα που αντλεί η μητέρα το πρωί πριν φύγει και το απόγευμα όταν γυρίσει..

 

Όποτε προσπάθησα να τραβήξω γάλα έβγαζα το πολύ 20 ml (διάφορες ώρες την ημέρα & νύχτα) και με κόπο (ηλεκτρικό θήλαστρο της medela).

 

Η medela έχει 6 ηλεκτρικά θήλαστρα (mini electric, mini electric plus, swing, pump in style, lactina, symphony), υποθέτω ότι έχεις το mini electric, θα με βοηθούσες να το διευκρίνιζες.

Αν έχεις αυτό είμαι σίγουρη ότι με ένα νοσοκομειακό θα μπορούσες να τα πας πολύ καλύτερα.

 

Επίσης είναι αδύνατον να τραβάω γάλα στη δουλειά (1 τουαλέτα για 30 άτομα).

 

Αυτό συνήθως δεν χρειάζεται, αρκεί να έχεις ένα πολύ καλό θήλαστρο.

 

Ειδαμε και πάθαμε να περάσουμε από το στήθος στο μπουκάλι, δεν ήθελε με τίποτα. Τώρα όμως γίνεται το ανίθετο. Δηλαδή το μωρό δείχνει να προτιμάει το μπουκάλι από το στήθος.

 

Δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει...

 

 

Όταν το βάζω στο στήθος είτε κλαίει και δεν το πιάνει καν είτε με κοιτάζει, γελάει και πάλι δεν το πιάνει. Επιμένω και τελικά κάποια στιγμή θηλάζει.

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, το ότι έστω και με κάποιο παίδεμα, τελικά θηλάζει.

 

Υπό αυτές τις συνθήκες ο θηλασμός δεν μου είναι ευχάριστος και σκέφτομαι να τον σταματήσω (βολεύει βέβαια για τη νύχτα). Τι με συμβουλεύετε; Θα ήθελα πολύ και την άποψη της Αγλαίας.

Αν επιθυμείς να αποθηλάσεις μπορώ να σου δώσω οδηγίες αποθηλασμού. Από την άλλη όμως μπορώ να σε βοηθήσω να βελτιώσεις την κατάσταση και να συνεχίσεις το θηλασμό. Σε λίγο καιρό το μωρό σου θα ξεκινήσει τις στερεές τροφές (ίσως να μπορεί ήδη να τις ξεκινήσει) και να μην του δίνεις καθόλου μπουκάλι οπότε θα συνεχίσετε πιο ευχάριστα το θηλασμό.

 

Επίσης επειδή διαβάζω τα σχόλιά σας για τους παιδιάτρους, θέλω να πω ότι υπάρχουν και οι "καλοί" όπως ο δικός μου που επέμενε στον αποκλειστικό θηλασμό και στα δύο μωρά.

 

Οι μητέρες που έχουν τους "καλούς" συνήθως δεν ψάχνουν εδώ μέσα για απαντήσεις, τις έχουν ήδη από τους γιατρούς τους... Οι μητερες που έχουν προβλήματα και δεν έχουν υποστήριξη από το γιατρό είναι αυτές που γράφουν περισσότερο για να βρούνε τις απαντήσεις που ζητούν :wink:

 

Πάντα στη διάθεσή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπό αυτές τις συνθήκες ο θηλασμός δεν μου είναι ευχάριστος και σκέφτομαι να τον σταματήσω (βολεύει βέβαια για τη νύχτα). Τι με συμβουλεύετε; Θα ήθελα πολύ και την άποψη της Αγλαίας.

Αν επιθυμείς να αποθηλάσεις μπορώ να σου δώσω οδηγίες αποθηλασμού. Από την άλλη όμως μπορώ να σε βοηθήσω να βελτιώσεις την κατάσταση και να συνεχίσεις το θηλασμό. Σε λίγο καιρό το μωρό σου θα ξεκινήσει τις στερεές τροφές (ίσως να μπορεί ήδη να τις ξεκινήσει) και να μην του δίνεις καθόλου μπουκάλι οπότε θα συνεχίσετε πιο ευχάριστα το θηλασμό.

 

Αχ, τέτοια μας λές Αγλαϊα μου και εκεί που παίρνουμε μια απόφαση, το ξανασκεφτώμαστε και αλλάζουμε ρότα!!

Και δεν ξέρω τι να κάνω με τη δικιά μου που συνεχίζει να πίνει αλλά λίγο!! Δεν ξέρω αν θα σταματήσω ή να συνεχίσω να τη θηλάζω!! :?

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Αγλαία έχω κάποιες απορίες: (δεν βρίσκω πως κάνεις παράθεση του κειμένου αλλά θα το κάνω copy paste)

 

[Παραλείποντας 3 γεύματα μειώνεται η παραγωγή όλου του 24ωρου σε λίγες μέρες και μετά το μωρό δεν βρίσκει το γάλα που χρειάζεται.

]

 

Δηλαδή εννοείς ότι μπορεί να μην του φτάνει το γάλα και γι΄αυτό να δυασανασχετεί; Όμως δεν θέλει από την αρχή του θηλασμού. Η αλήθεια είναι ότι θηλάζει πολύ συχνά και μέσα στη νύχτα ξυπνάει πολλές φορές και δείχνει ότι πεινάει. Θηλάζει από το ένα στήθος, κοιμάται 1:30 με 2 ώρες ξυπνάει θηλάζει από το άλλο και γίνεται αυτό μέχρι το πρωί. Βέβαια έχει και πολλά αέρια (τι πιστεύεις γι' αυτό;) και δεν ξέρω εάν αυτό τον ξυπνάει η όντως πεινάει.

 

 

[Ένα άλλο πρόβλημα είναι η ροή του μπιμπερό, αν είναι πολύ πιο εύκολη από το στηθος μερικά μωρά το προτιμούν. Γι αυτό το λόγο συστήνουμε οι θηλές να έχουν μόνο μία τρύπα ώστε η ροή να είνα περιορισμένη. ]

 

Οι θηλές που χρησιμοποιώ έχουν 2 τρύπες, νομίζω ότι πίνει αργά με αυτές. Πιστεύω ότι με μια θα παιδεύεται πολύ...

 

 

[Γενικά δεν είναι απαραίτητη η τράπεζα γάλακτος, συνήθως αρκεί το γάλα που αντλεί η μητέρα το πρωί πριν φύγει και το απόγευμα όταν γυρίσει.. ]

 

Έχω το mini electric. To μωρό θέλει να πίνει περίπου 180 ml σε κάθε γεύμα. Θεωρείς ότι με ένα καλύτερο θήλαστρο θα μπορούσα πρωί και απόγευμα να τραβάω αυτή την ποσότητα επί τρια; Δεν ξέρω πότε θα γίνεται αυτό. Το πρωί θηλάζει πριν φύγω και έχει ξαναθηλάσει και πριν απο 1 η 2 ώρες. Το απόγευμα θηλάζει μόλις γυρίσω (5 ή 5:30) και μετά από το πολύ 2 ώρες ξαναθηλάζει κπλ. Πότε ακριβώς να τραβάω; Η αλήθεια είναι ότι το Σαββατοκύριακο συνεχίζω και του δίνω 3 μπουκάλια ξένο τίς ίδιες ώρες. Αυτό το έκανα από μόνη μου (δεν ρώτησα κανέναν) από τότε που αρχίσαμε το ξένο πιστεύοντας ότι για το στήθος έιναι καλύτερο να υπάρχει σταθερότητα στην ημερήσια ποσότητα ξένου που δίνω στο μωρό. Ισχύει αυτό;

 

[Αν επιθυμείς να αποθηλάσεις μπορώ να σου δώσω οδηγίες αποθηλασμού. Από την άλλη όμως μπορώ να σε βοηθήσω να βελτιώσεις την κατάσταση και να συνεχίσεις το θηλασμό. Σε λίγο καιρό το μωρό σου θα ξεκινήσει τις στερεές τροφές (ίσως να μπορεί ήδη να τις ξεκινήσει) και να μην του δίνεις καθόλου μπουκάλι οπότε θα συνεχίσετε πιο ευχάριστα το θηλασμό. ]

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θέλω να αποθηλάσω η όχι. Δεν σου κρύβω ότι με έχει κουράσει το άγχος "θα θηλάσει, δεν θα θηλάσει" και το ότι έχω περιορίσει τη διατροφή μου λόγω των πιθανών αλλεργιών που μπορεί να έχει ο μικρός. Βέβαια έχεις δίκιο, ίσως να περιμένω μέχρι να αρχίσει τις στερεές τροφές και να δούμε πως θα πάει. Για τις στερεές τροφές ο παιδίατρος λέει να έχει οπωσδήποτε συμπληρώσει τους 6 μήνες (24 Μαίου). Καλύτερα λέει λίγο πιο αργά παρά πιο νωρίς. Εσύ τι πιστέυεις;

 

 

[Οι μητέρες που έχουν τους "καλούς" συνήθως δεν ψάχνουν εδώ μέσα για απαντήσεις, τις έχουν ήδη από τους γιατρούς τους... Οι μητερες που έχουν προβλήματα και δεν έχουν υποστήριξη από το γιατρό είναι αυτές που γράφουν περισσότερο για να βρούνε τις απαντήσεις που ζητούν ]

 

Έχεις δίκιο. Και είναι αλήθεια ότι οι παιδίατροι δεν έχουν πάντα τον χρόνο να συζητήσουν και να συμβουλέψουν για όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Και στην δική μου περίπτωση δεν με καλύπτει 100%. Πιστέυω όμως ότι δεν τα "πιάνει" από τις γαλακτοβιομηχανίες. Όταν τον έπαιρνα τηλέφωνο και του έλεγα ότι το μωρό αρνείται το ξένο γάλα και τι θα κάνω που πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου έλεγε "καλά κάνει και αρνείται, ξέρει τι κάνει" αλλά από την άλλη δεν μου είπε με ποιούς τρόπους θα μπορούσα να αντλώ γάλα ώστε να τον καλύπτω όσο λείπω.

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

 

Pepi, μπράβο εσύ το θήλασες τουλάχιστον 6 μήνες αποκλειστικά και τώρα όπως λες είναι ήδη 9 μηνών οπότε πιο εύκολα το σκέφτεσαι να σταματήσεις εάν το μωρό δεν συνεργάζεται. Συμφωνώ με αυτό που λές με τη δουλειά. Δυστυχώς ετσι είναι και καθόλου δεν βοηθάει αυτό τις νέες μητέρες να θηλάσουν τα παιδιά τους για μεγάλο διάστημα. Αλλάζει τώρα ο νόμος αλλά όπως λες είναι αργά πια για εμάς... [/url]

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ξέχασα να αναφέρω ότι έχω μια κύστη στην μήτρα που παρουσιάστηκε αφού γέννησα (είχα υπερβολική ποσότητα αίματος για 8 μέρες στον 2ο μήνα με αποκλειστικό θηλασμό και τελικά η γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον ήταν από την κύστη - επηρεάζει τις ορμόνες- και όχι περίοδος. Όντως από τοτε δεν ξαναέιχα αίμα. Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να πάρω αντισύλληψη για να φύγει (το είχα παθει και πριν από 3 χρόνια και έτσι έφυγε) αλλά μου είπαν ότι όσο θηλάζω δεν ενδείκνυται οπότε την έχω αφήσει έτσι. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού να δούμε εάν έχει μεγαλώσει...

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία έχω κάποιες απορίες: (δεν βρίσκω πως κάνεις παράθεση του κειμένου αλλά θα το κάνω copy paste)

 

με δύο τρόπους: α) επιλέγεις το κείμενο και όσο είναι μαυρισμένο πατάς το κουμπάκι Quote στην επάνω σειρά

β)όταν θέλεις να απαντήσεις δεν πατάς το κουμπί απάντηση κάτω αριστερά αλλά το κουμπί παράθεση πάνω δεξιά! :wink:

 

Για να χωρίσεις την παράθεση σε κομματάκια επιλέγεις, μαυρίζεις και πάλι quote!

 

Δηλαδή εννοείς ότι μπορεί να μην του φτάνει το γάλα και γι΄αυτό να δυασανασχετεί; Όμως δεν θέλει από την αρχή του θηλασμού.

 

Όταν το γάλα είναι λίγο είναι και η ροή λίγη. Μπορεί όμως απλά να προτιμά τη ροή του μπουκαλιού.

 

Η αλήθεια είναι ότι θηλάζει πολύ συχνά και μέσα στη νύχτα ξυπνάει πολλές φορές και δείχνει ότι πεινάει.

 

:) Αυτό είναι πολύ καλό. Χωρίς αυτό θα είχες αποθηλάσει. Έτσι το παιδί κρατά κάπως την παραγωγή.

 

 

Θηλάζει από το ένα στήθος, κοιμάται 1:30 με 2 ώρες ξυπνάει θηλάζει από το άλλο και γίνεται αυτό μέχρι το πρωί.

 

Αυτή είναι πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά, είναι φυσιολογικό ειδικά για ένα μωρό που του χρωστάνε μερικούς ημερήσιους θηλασμούς!

 

Βέβαια έχει και πολλά αέρια (τι πιστεύεις γι' αυτό;) και δεν ξέρω εάν αυτό τον ξυπνάει η όντως πεινάει.

 

Μπορεί να πονάει και να θέλει να ανακουφιστεί!

 

Όπως θα κατάλαβες όλα μπορεί να συμβαίνουν, δεν μπορούμε να δώσουμε μία απάντηση.

 

Οι θηλές που χρησιμοποιώ έχουν 2 τρύπες, νομίζω ότι πίνει αργά με αυτές. Πιστεύω ότι με μια θα παιδεύεται πολύ...

 

Τότε άφησέ το έτσι αν και γενικά στα μωρά που θηλαζουν συστήνουν πιπίλα με μία μόνο τρύπα.

 

Έχω το mini electric.

Ήμουν σίγουρη!

 

To μωρό θέλει να πίνει περίπου 180 ml σε κάθε γεύμα. Θεωρείς ότι με ένα καλύτερο θήλαστρο θα μπορούσα πρωί και απόγευμα να τραβάω αυτή την ποσότητα επί τρια;

 

Όταν είχα γάλα που περίσσευε μπορούσα να αντλήσω κάτι λιγότερο από 50ml με το mini electric ενώ στον ίδιο χρόνο με το lactina αντολούσα 175 ml... Με το μικρό η ροή σταματούσε, με το μεγάλο είχα να αντλήσω κι άλλο...

 

Τώρα που μειώθηκε η παραγωγή δεν θα μπορέσεις να αντλήσεις τόσο γάλα αλλά σε λίγες μέρες θα μπορείς. Ειδικά αν τα ΣΚ θηλάζεις κανονικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι το Σαββατοκύριακο συνεχίζω και του δίνω 3 μπουκάλια ξένο τίς ίδιες ώρες. Αυτό το έκανα από μόνη μου (δεν ρώτησα κανέναν) από τότε που αρχίσαμε το ξένο πιστεύοντας ότι για το στήθος έιναι καλύτερο να υπάρχει σταθερότητα στην ημερήσια ποσότητα ξένου που δίνω στο μωρό. Ισχύει αυτό;

 

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Το στήθος δεν χρειάζεται σταθερότητα, είναι φτιαγμένο για να προσαρμόζεται στις μεταβαλλόμενες ανάγκες του μωρού. Αν χρειαζόταν σταθερότητα δεν θα μπορούσε να ανταποκριθεί σε ένα άλμα ανάπτυξης ή σε μια αρρώστεια.

 

Θηλάζοντα τα ΣΚ αυξάνεις την παραγωγή και για τις επόμενες μέρες, δηλαδή εξασφαλίζεις επαρκές γάλα και για τις μέρες που θα λείπεις.

 

 

Δεν ξέρω πότε θα γίνεται αυτό. Το πρωί θηλάζει πριν φύγω και έχει ξαναθηλάσει και πριν απο 1 η 2 ώρες.

Θα αντλείς αμέσως μετά. Στην αρχή θα είναι λιγο αλλά σε πολύ λίγες μέρες θα αυξηθεί. Είναι σημαντικό να αντλείς 3-4 λεπτά επιπλέον από τότε που σταματά η ροή, αυτό θα δώσει το μήνυμα να αυξηθεί το γάλα. Το αποτέλεσμα θα το δεις σε 3-4 μέρες.

 

Το απόγευμα θηλάζει μόλις γυρίσω (5 ή 5:30) και μετά από το πολύ 2 ώρες ξαναθηλάζει κπλ. Πότε ακριβώς να τραβάω;

 

Αμέσως μετά το θηλασμό, μόλις ευκαιρέσεις. Δεν έχει σημασία το πότε ακριβώς.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θέλω να αποθηλάσω η όχι.

 

Πιστεύω ότι αν το σκεφτείς ήρεμα θα βρεις τι θέλεις! :)

 

Δεν σου κρύβω ότι με έχει κουράσει το άγχος "θα θηλάσει, δεν θα θηλάσει"

 

Επέτρεψέ μου να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, χωρίς να θέλω να παρέμβω στην απόφασή σου. Απλά παρουσιάζω όλες τις πλευρές.

 

Μπορείς να ζυγίσεις τα άγχη. Θα αρρωστήσει δεν θα αρρωστήσει. Θα είναι βαρειά δεν θα είναι βαρειά. Θα κλαίει με τα δόντια και δεν θα παρηγορίεται ή θα παρηγοριέται. Θα σηκώνομαι το βράδυ να ετοιμάσω γάλα ή καλύτερα να μη σηκώνομαι.

 

Το μωρό σου παίρνει περισσότερο από το 60% του γάλακτος που χρειάζεται από σένα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, άρα θηλάζει αρκετά καλά έστω με γκρίνια. Και το φάρμακο που θα χρειαζόταν θα το έδινες έστω και με γκρίνια...

 

το πιο δύσκολο ήταν να φτάσεις μέχρι εδώ...

 

και το ότι έχω περιορίσει τη διατροφή μου λόγω των πιθανών αλλεργιών που μπορεί να έχει ο μικρός.

 

Πολύ κακώς περιόρισες τη διατροφή σου. Οι πιθανότητες είναι για τον καθένα, διατροφικοί περιορισμοί μπαίνουν μόνο αν υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα. Ξέρεις προτείνουν προληπτικούς διατροφικούς περιορισμούς στις μητέρες; κάποιες εταιρείες σαν τη Νεστλέ...

 

 

Βέβαια έχεις δίκιο, ίσως να περιμένω μέχρι να αρχίσει τις στερεές τροφές και να δούμε πως θα πάει. Για τις στερεές τροφές ο παιδίατρος λέει να έχει οπωσδήποτε συμπληρώσει τους 6 μήνες (24 Μαίου). Καλύτερα λέει λίγο πιο αργά παρά πιο νωρίς. Εσύ τι πιστέυεις;

Καλά τα λέει! :) Αν όμως νιώθεις ότι το μωρό είναι έτοιμο, μπορείς να ξεκινήσεις και λίγο πιο νωρίς. Τα μωρά που θηλάζουν έχουν πιο ώριμο πεπτικό σύστημα σε σχέση με αυτά που δεν θηλάζουν και μερικές φορές είναι λίγο πιο νωρίς έτοιμα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία έχω κάποιες απορίες: (δεν βρίσκω πως κάνεις παράθεση του κειμένου αλλά θα το κάνω copy paste)

 

με δύο τρόπους: α) επιλέγεις το κείμενο και όσο είναι μαυρισμένο πατάς το κουμπάκι Quote στην επάνω σειρά

β)όταν θέλεις να απαντήσεις δεν πατάς το κουμπί απάντηση κάτω αριστερά αλλά το κουμπί παράθεση πάνω δεξιά! :wink:

 

Για να χωρίσεις την παράθεση σε κομματάκια επιλέγεις, μαυρίζεις και πάλι quote!

 

Δηλαδή εννοείς ότι μπορεί να μην του φτάνει το γάλα και γι΄αυτό να δυασανασχετεί; Όμως δεν θέλει από την αρχή του θηλασμού.

 

Όταν το γάλα είναι λίγο είναι και η ροή λίγη. Μπορεί όμως απλά να προτιμά τη ροή του μπουκαλιού.

 

Η αλήθεια είναι ότι θηλάζει πολύ συχνά και μέσα στη νύχτα ξυπνάει πολλές φορές και δείχνει ότι πεινάει.

 

:) Αυτό είναι πολύ καλό. Χωρίς αυτό θα είχες αποθηλάσει. Έτσι το παιδί κρατά κάπως την παραγωγή.

 

 

Θηλάζει από το ένα στήθος, κοιμάται 1:30 με 2 ώρες ξυπνάει θηλάζει από το άλλο και γίνεται αυτό μέχρι το πρωί.

 

Αυτή είναι πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά, είναι φυσιολογικό ειδικά για ένα μωρό που του χρωστάνε μερικούς ημερήσιους θηλασμούς!

 

Βέβαια έχει και πολλά αέρια (τι πιστεύεις γι' αυτό;) και δεν ξέρω εάν αυτό τον ξυπνάει η όντως πεινάει.

 

Μπορεί να πονάει και να θέλει να ανακουφιστεί!

 

Όπως θα κατάλαβες όλα μπορεί να συμβαίνουν, δεν μπορούμε να δώσουμε μία απάντηση.

 

Οι θηλές που χρησιμοποιώ έχουν 2 τρύπες, νομίζω ότι πίνει αργά με αυτές. Πιστεύω ότι με μια θα παιδεύεται πολύ...

 

Τότε άφησέ το έτσι αν και γενικά στα μωρά που θηλαζουν συστήνουν πιπίλα με μία μόνο τρύπα.

 

Έχω το mini electric.

Ήμουν σίγουρη!

 

To μωρό θέλει να πίνει περίπου 180 ml σε κάθε γεύμα. Θεωρείς ότι με ένα καλύτερο θήλαστρο θα μπορούσα πρωί και απόγευμα να τραβάω αυτή την ποσότητα επί τρια;

 

Όταν είχα γάλα που περίσσευε μπορούσα να αντλήσω κάτι λιγότερο από 50ml με το mini electric ενώ στον ίδιο χρόνο με το lactina αντολούσα 175 ml... Με το μικρό η ροή σταματούσε, με το μεγάλο είχα να αντλήσω κι άλλο...

 

Που το βρίσκω το lactina

Τώρα που μειώθηκε η παραγωγή δεν θα μπορέσεις να αντλήσεις τόσο γάλα αλλά σε λίγες μέρες θα μπορείς. Ειδικά αν τα ΣΚ θηλάζεις κανονικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι το Σαββατοκύριακο συνεχίζω και του δίνω 3 μπουκάλια ξένο τίς ίδιες ώρες. Αυτό το έκανα από μόνη μου (δεν ρώτησα κανέναν) από τότε που αρχίσαμε το ξένο πιστεύοντας ότι για το στήθος έιναι καλύτερο να υπάρχει σταθερότητα στην ημερήσια ποσότητα ξένου που δίνω στο μωρό. Ισχύει αυτό;

 

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Το στήθος δεν χρειάζεται σταθερότητα, είναι φτιαγμένο για να προσαρμόζεται στις μεταβαλλόμενες ανάγκες του μωρού. Αν χρειαζόταν σταθερότητα δεν θα μπορούσε να ανταποκριθεί σε ένα άλμα ανάπτυξης ή σε μια αρρώστεια.

 

Θηλάζοντα τα ΣΚ αυξάνεις την παραγωγή και για τις επόμενες μέρες, δηλαδή εξασφαλίζεις επαρκές γάλα και για τις μέρες που θα λείπεις.

 

 

Δεν ξέρω πότε θα γίνεται αυτό. Το πρωί θηλάζει πριν φύγω και έχει ξαναθηλάσει και πριν απο 1 η 2 ώρες.

Θα αντλείς αμέσως μετά. Στην αρχή θα είναι λιγο αλλά σε πολύ λίγες μέρες θα αυξηθεί. Είναι σημαντικό να αντλείς 3-4 λεπτά επιπλέον από τότε που σταματά η ροή, αυτό θα δώσει το μήνυμα να αυξηθεί το γάλα. Το αποτέλεσμα θα το δεις σε 3-4 μέρες.

 

Το απόγευμα θηλάζει μόλις γυρίσω (5 ή 5:30) και μετά από το πολύ 2 ώρες ξαναθηλάζει κπλ. Πότε ακριβώς να τραβάω;

 

Αμέσως μετά το θηλασμό, μόλις ευκαιρέσεις. Δεν έχει σημασία το πότε ακριβώς.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θέλω να αποθηλάσω η όχι.

 

Πιστεύω ότι αν το σκεφτείς ήρεμα θα βρεις τι θέλεις! :)

 

Δεν σου κρύβω ότι με έχει κουράσει το άγχος "θα θηλάσει, δεν θα θηλάσει"

 

Επέτρεψέ μου να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, χωρίς να θέλω να παρέμβω στην απόφασή σου. Απλά παρουσιάζω όλες τις πλευρές.

 

Μπορείς να ζυγίσεις τα άγχη. Θα αρρωστήσει δεν θα αρρωστήσει. Θα είναι βαρειά δεν θα είναι βαρειά. Θα κλαίει με τα δόντια και δεν θα παρηγορίεται ή θα παρηγοριέται. Θα σηκώνομαι το βράδυ να ετοιμάσω γάλα ή καλύτερα να μη σηκώνομαι.

 

Το μωρό σου παίρνει περισσότερο από το 60% του γάλακτος που χρειάζεται από σένα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, άρα θηλάζει αρκετά καλά έστω με γκρίνια. Και το φάρμακο που θα χρειαζόταν θα το έδινες έστω και με γκρίνια...

 

το πιο δύσκολο ήταν να φτάσεις μέχρι εδώ...

 

και το ότι έχω περιορίσει τη διατροφή μου λόγω των πιθανών αλλεργιών που μπορεί να έχει ο μικρός.

 

Πολύ κακώς περιόρισες τη διατροφή σου. Οι πιθανότητες είναι για τον καθένα, διατροφικοί περιορισμοί μπαίνουν μόνο αν υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα. Ξέρεις προτείνουν προληπτικούς διατροφικούς περιορισμούς στις μητέρες; κάποιες εταιρείες σαν τη Νεστλέ...

 

Δεν περιόρισα τη διατροφή μου χωρίς λόγο! Όπως γράφω και στο 1ο μου μήνυμα το μωρό παρουσίασε αίμα στα κακά του και από τότε έκοψα τα γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς και αυγά. Πριν από 4 εβδομάδες και ενώ είχε πολύ καιρό να παρουσιάσει αίμα έφαγα λίγη φέτα και την επομένη παρουσίασε πάλι αίμα. Επίσης παρατήρησα ότι έχει αίμα και όταν τρώω σουσάμι. Τέλος πάντων σε συννενόηση με τον παιδίατρο όλα αυτά. Και το ξένο που πίνει είναι υποαλλεργικό.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σου

 

Βέβαια έχεις δίκιο, ίσως να περιμένω μέχρι να αρχίσει τις στερεές τροφές και να δούμε πως θα πάει. Για τις στερεές τροφές ο παιδίατρος λέει να έχει οπωσδήποτε συμπληρώσει τους 6 μήνες (24 Μαίου). Καλύτερα λέει λίγο πιο αργά παρά πιο νωρίς. Εσύ τι πιστέυεις;

Καλά τα λέει! :) Αν όμως νιώθεις ότι το μωρό είναι έτοιμο, μπορείς να ξεκινήσεις και λίγο πιο νωρίς. Τα μωρά που θηλάζουν έχουν πιο ώριμο πεπτικό σύστημα σε σχέση με αυτά που δεν θηλάζουν και μερικές φορές είναι λίγο πιο νωρίς έτοιμα. :wink:

 

[Οι μητέρες που έχουν τους "καλούς" συνήθως δεν ψάχνουν εδώ μέσα για απαντήσεις, τις έχουν ήδη από τους γιατρούς τους... Οι μητερες που έχουν προβλήματα και δεν έχουν υποστήριξη από το γιατρό είναι αυτές που γράφουν περισσότερο για να βρούνε τις απαντήσεις που ζητούν ]

 

Έχεις δίκιο. Και είναι αλήθεια ότι οι παιδίατροι δεν έχουν πάντα τον χρόνο να συζητήσουν και να συμβουλέψουν για όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Και στην δική μου περίπτωση δεν με καλύπτει 100%. Πιστέυω όμως ότι δεν τα "πιάνει" από τις γαλακτοβιομηχανίες. Όταν τον έπαιρνα τηλέφωνο και του έλεγα ότι το μωρό αρνείται το ξένο γάλα και τι θα κάνω που πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου έλεγε "καλά κάνει και αρνείται, ξέρει τι κάνει" αλλά από την άλλη δεν μου είπε με ποιούς τρόπους θα μπορούσα να αντλώ γάλα ώστε να τον καλύπτω όσο λείπω.

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

 

Pepi, μπράβο εσύ το θήλασες τουλάχιστον 6 μήνες αποκλειστικά και τώρα όπως λες είναι ήδη 9 μηνών οπότε πιο εύκολα το σκέφτεσαι να σταματήσεις εάν το μωρό δεν συνεργάζεται. Συμφωνώ με αυτό που λές με τη δουλειά. Δυστυχώς ετσι είναι και καθόλου δεν βοηθάει αυτό τις νέες μητέρες να θηλάσουν τα παιδιά τους για μεγάλο διάστημα. Αλλάζει τώρα ο νόμος αλλά όπως λες είναι αργά πια για εμάς...

[/url]

κάνω copy paste)

 

[Παραλείποντας 3 γεύματα μειώνεται η παραγωγή όλου του 24ωρου σε λίγες μέρες και μετά το μωρό δεν βρίσκει το γάλα που χρειάζεται.

]

 

Δηλαδή εννοείς ότι μπορεί να μην του φτάνει το γάλα και γι΄αυτό να δυασανασχετεί; Όμως δεν θέλει από την αρχή του θηλασμού. Η αλήθεια είναι ότι θηλάζει πολύ συχνά και μέσα στη νύχτα ξυπνάει πολλές φορές και δείχνει ότι πεινάει. Θηλάζει από το ένα στήθος, κοιμάται 1:30 με 2 ώρες ξυπνάει θηλάζει από το άλλο και γίνεται αυτό μέχρι το πρωί. Βέβαια έχει και πολλά αέρια (τι πιστεύεις γι' αυτό;) και δεν ξέρω εάν αυτό τον ξυπνάει η όντως πεινάει.

 

 

[Ένα άλλο πρόβλημα είναι η ροή του μπιμπερό, αν είναι πολύ πιο εύκολη από το στηθος μερικά μωρά το προτιμούν. Γι αυτό το λόγο συστήνουμε οι θηλές να έχουν μόνο μία τρύπα ώστε η ροή να είνα περιορισμένη. ]

 

Οι θηλές που χρησιμοποιώ έχουν 2 τρύπες, νομίζω ότι πίνει αργά με αυτές. Πιστεύω ότι με μια θα παιδεύεται πολύ...

 

 

[Γενικά δεν είναι απαραίτητη η τράπεζα γάλακτος, συνήθως αρκεί το γάλα που αντλεί η μητέρα το πρωί πριν φύγει και το απόγευμα όταν γυρίσει.. ]

 

Έχω το mini electric. To μωρό θέλει να πίνει περίπου 180 ml σε κάθε γεύμα. Θεωρείς ότι με ένα καλύτερο θήλαστρο θα μπορούσα πρωί και απόγευμα να τραβάω αυτή την ποσότητα επί τρια; Δεν ξέρω πότε θα γίνεται αυτό. Το πρωί θηλάζει πριν φύγω και έχει ξαναθηλάσει και πριν απο 1 η 2 ώρες. Το απόγευμα θηλάζει μόλις γυρίσω (5 ή 5:30) και μετά από το πολύ 2 ώρες ξαναθηλάζει κπλ. Πότε ακριβώς να τραβάω; Η αλήθεια είναι ότι το Σαββατοκύριακο συνεχίζω και του δίνω 3 μπουκάλια ξένο τίς ίδιες ώρες. Αυτό το έκανα από μόνη μου (δεν ρώτησα κανέναν) από τότε που αρχίσαμε το ξένο πιστεύοντας ότι για το στήθος έιναι καλύτερο να υπάρχει σταθερότητα στην ημερήσια ποσότητα ξένου που δίνω στο μωρό. Ισχύει αυτό;

 

[Αν επιθυμείς να αποθηλάσεις μπορώ να σου δώσω οδηγίες αποθηλασμού. Από την άλλη όμως μπορώ να σε βοηθήσω να βελτιώσεις την κατάσταση και να συνεχίσεις το θηλασμό. Σε λίγο καιρό το μωρό σου θα ξεκινήσει τις στερεές τροφές (ίσως να μπορεί ήδη να τις ξεκινήσει) και να μην του δίνεις καθόλου μπουκάλι οπότε θα συνεχίσετε πιο ευχάριστα το θηλασμό. ]

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θέλω να αποθηλάσω η όχι. Δεν σου κρύβω ότι με έχει κουράσει το άγχος "θα θηλάσει, δεν θα θηλάσει" και το ότι έχω περιορίσει τη διατροφή μου λόγω των πιθανών αλλεργιών που μπορεί να έχει ο μικρός. Βέβαια έχεις δίκιο, ίσως να περιμένω μέχρι να αρχίσει τις στερεές τροφές και να δούμε πως θα πάει. Για τις στερεές τροφές ο παιδίατρος λέει να έχει οπωσδήποτε συμπληρώσει τους 6 μήνες (24 Μαίου). Καλύτερα λέει λίγο πιο αργά παρά πιο νωρίς. Εσύ τι πιστέυεις;

 

 

[Οι μητέρες που έχουν τους "καλούς" συνήθως δεν ψάχνουν εδώ μέσα για απαντήσεις, τις έχουν ήδη από τους γιατρούς τους... Οι μητερες που έχουν προβλήματα και δεν έχουν υποστήριξη από το γιατρό είναι αυτές που γράφουν περισσότερο για να βρούνε τις απαντήσεις που ζητούν ]

 

Έχεις δίκιο. Και είναι αλήθεια ότι οι παιδίατροι δεν έχουν πάντα τον χρόνο να συζητήσουν και να συμβουλέψουν για όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Και στην δική μου περίπτωση δεν με καλύπτει 100%. Πιστέυω όμως ότι δεν τα "πιάνει" από τις γαλακτοβιομηχανίες. Όταν τον έπαιρνα τηλέφωνο και του έλεγα ότι το μωρό αρνείται το ξένο γάλα και τι θα κάνω που πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου έλεγε "καλά κάνει και αρνείται, ξέρει τι κάνει" αλλά από την άλλη δεν μου είπε με ποιούς τρόπους θα μπορούσα να αντλώ γάλα ώστε να τον καλύπτω όσο λείπω.

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

 

Pepi, μπράβο εσύ το θήλασες τουλάχιστον 6 μήνες αποκλειστικά και τώρα όπως λες είναι ήδη 9 μηνών οπότε πιο εύκολα το σκέφτεσαι να σταματήσεις εάν το μωρό δεν συνεργάζεται. Συμφωνώ με αυτό που λές με τη δουλειά. Δυστυχώς ετσι είναι και καθόλου δεν βοηθάει αυτό τις νέες μητέρες να θηλάσουν τα παιδιά τους για μεγάλο διάστημα. Αλλάζει τώρα ο νόμος αλλά όπως λες είναι αργά πια για εμάς... [/url]

:?:

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

Όταν είχα γάλα που περίσσευε μπορούσα να αντλήσω κάτι λιγότερο από 50ml με το mini electric ενώ στον ίδιο χρόνο με το lactina αντολούσα 175 ml... Με το μικρό η ροή σταματούσε, με το μεγάλο είχα να αντλήσω κι άλλο...

javascript:emoticon(':?:')

Question

Που το βρίσκω το lactina

 

 

 

 

 

 

Πολύ κακώς περιόρισες τη διατροφή σου. Οι πιθανότητες είναι για τον καθένα, διατροφικοί περιορισμοί μπαίνουν μόνο αν υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα. Ξέρεις προτείνουν προληπτικούς διατροφικούς περιορισμούς στις μητέρες; κάποιες εταιρείες σαν τη Νεστλέ...

 

Δεν περιόρισα τη διατροφή μου χωρίς λόγο! Όπως γράφω και στο 1ο μου μήνυμα το μωρό παρουσίασε αίμα στα κακά του και από τότε έκοψα τα γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς και αυγά. Πριν από 4 εβδομάδες και ενώ είχε πολύ καιρό να παρουσιάσει αίμα έφαγα λίγη φέτα και την επομένη παρουσίασε πάλι αίμα. Επίσης παρατήρησα ότι έχει αίμα και όταν τρώω σουσάμι. Τέλος πάντων σε συννενόηση με τον παιδίατρο όλα αυτά. Και το ξένο που πίνει είναι υποαλλεργικό.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σου

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκω το lactina

 

δες εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

εγω ειχα νοικιασει το lactina αλλα το symphony ειναι σαφως καλυτερο και μου αυξησε την παραγωγη :wink:

αν δεν το βρεις στην Αθηνα παρε τηλ. στην Θεσ/νικη.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poney καλημερα!

καταλαβαινω την ταλαιπωρια σου και τον προβληματισμο σου. εγω δεν εχω παει ακομα στη δουλεια αλλα το μωρο μου παρουσιαζει προβλημα αλλεργιας! επετρεψε μου να σου πω τη γνωμη μου, βγαλμενη απο οσα εχουμε ζησει!

εμεις αρχισαμε να τρωμε μετα τους 6 μηνες, χρονικη στιγμη στην οποια επεμεναν και οι γιατροι αλλα οπου και αν διαβαζα αυτη αναγραφοταν.

καλα θα κανεις να παρεις το θηλαστρο που σου προτεινουν γιατι με το μικρο πολυ πιθανο σε λιγο να μη μπορεις να βγαλεις καθολου γαλα.

εχε υποψη σου οτι το γαλα σου μπορει να βοηθησει το παιδακι σου να φαει πιο ευκολα, αν χρησιμοποιηθει ως συστατικο σε καποιο γευμα. (μπορει...)!

το βραδυ και η δικια μου ξυπναει ακομα 2-3 φορες να φαει. βεβαια καταλαβαινω οτι με τη δουλεια ειναι δυσκολο αλλα σκεψου να χρειαζεται σηκωνεσαι για να φτιαξεις μπουκαλια!

πρωτα απο ολα ομως πρεπει να αποφασισεις τι θελεις! θα σε βοηθησει να εχεις ενα στοχο ωστε οι ενεργειες σου να ειναι πιο συνειδητοποιημενες και σιγουρες!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Δεν θα σταματήσω να θηλάζω ακόμη. Θα συνεχίσω να του δίνω το ξένο όταν είμαι στην δουλειά και το δικό μου όταν είμαι σπίτι, αφού έστω και με ζόρι τελικά θηλάζει. Θα περιμένω να αρχίσουμε στερεές τροφές και να αντικατασταθεί σταδιακά το ξένο από αυτές συνεχίζοντας τον θηλασμό. Δεν έχω το κουράγιο τώρα να μπω στην διαδικασία των αντλήσεων και να ξαναπεράσω στον αποκλειστικό θηλασμό. Έχω και ένα μεγαλύτερο παιδί που πάει 1η δημοτικού και ο χρόνος είναι πολύτιμος. Επρεπε να το είχα κανει πριν ένα μήνα όταν τελικά άρχισα να του δίνω ξένο. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση της νύχτας γιατί μου λείπει πολύς ύπνος. (Δεν είμαι η μόνη απ΄ότι βλέπω)

 

Θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω το γάλα μου ως συστατικό σε κάποιο γεύμα όταν θα αρχίσουμε το φαγητό. Bon-bon εννοείς ασπούμε σκέτο ρυζάλευρο (γιατί βανίλια απαγορεύτεαι λόγω των αλλεργιών) ανακατεμένο με το γάλα μου? Εσύ βάζεις και από το δικό σου στα φαγητά?

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

 

Θα δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω το γάλα μου ως συστατικό σε κάποιο γεύμα όταν θα αρχίσουμε το φαγητό. Bon-bon εννοείς ασπούμε σκέτο ρυζάλευρο (γιατί βανίλια απαγορεύτεαι λόγω των αλλεργιών) ανακατεμένο με το γάλα μου? Εσύ βάζεις και από το δικό σου στα φαγητά?

 

Αυτό το κάνουμε μόνο όταν η μαμά ήδη αντλεί και έχει περισσευούμενο γάλα. Δεν υπάρχει λόγος να μπεις στη διαδικασία της άντλησης για κάτι τέτοιο.

 

Είναι σημαντικό να θηλάζεις σε όλα τα γεύματα το ΣΚ για να αυξηθεί η παραγωγή. :wink: Ήδη από την πρώτη μέρα θα μπορέσεις να δώσεις τα 2/3 του ξένου γάλακτος σε σχέση με αυτό που συνήθως δίνεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Αγλαία για την βοήθεια!!

 

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι εάν τα ΣΚ αρχίσω και θηλάζω αποκλειστικά το στήθος μετά στη δουλειά δεν θα παραγεμίζει και δεν θα έχω δυσφορία όπως είχα στην αρχή? Τότε τις πρώτες μέρες τραβούσα μόλις γύριζα λίγο γιατί όταν έβαζα τον μικρό να θηλάσει πνιγόταν και έκλαιγε. Γρήγορα όμως το στήθος "συνεργάστηκε" και μείωσε την παραγωγή του.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Αγλαία για την βοήθεια!!

 

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι εάν τα ΣΚ αρχίσω και θηλάζω αποκλειστικά το στήθος μετά στη δουλειά δεν θα παραγεμίζει και δεν θα έχω δυσφορία όπως είχα στην αρχή? Τότε τις πρώτες μέρες τραβούσα μόλις γύριζα λίγο γιατί όταν έβαζα τον μικρό να θηλάσει πνιγόταν και έκλαιγε. Γρήγορα όμως το στήθος "συνεργάστηκε" και μείωσε την παραγωγή του.

 

Γενικά όσο περνάει ο καιρός το στήθος αποθηκεύει όλο και λιγότερο γάλα και παράγει περισσότερο την ώρα του θηλασμού. Νομίζω ότι δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις αρχισαμε με σκετο ρυζαλευρο στο οποιο 1 φορα εβαλα δικο μου γαλα ,αλλα επηξε ελαχιστα... μπορεις ομως σε συνεννοηση με το γιατρο να αρχισεις σταδιακα με βρασμενο καροτο, μετα κι πατατα,κοκ..

εμεις δωσαμε ρυζαλευρο... απο οσο ξερω μονο θερμιδες ειναι γιατι επεμενε ο αντρας μου να κανω αυτο που λενε οι γιατροι!...

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μιας φίλης μου είναι σχεδον 20 μηνών και δεν έχει πάρει καθόλου μπιμπερό. ακόμη τον θηλάζει!!!! από το στήθος κατ' ευθείας στον ποτήρι εκμάθησης. τώρα είναι έγκυος και πρέπει να κόψει το "στήθος". δυσκολέυεται... γνώμη μου; καλύτερα αραιά και πού, να δίνουμε μπιμπερό να μαθαίνουνε. δεν είναι κακό!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μιας φίλης μου είναι σχεδον 20 μηνών και δεν έχει πάρει καθόλου μπιμπερό. ακόμη τον θηλάζει!!!! από το στήθος κατ' ευθείας στον ποτήρι εκμάθησης. τώρα είναι έγκυος και πρέπει να κόψει το "στήθος". δυσκολέυεται... γνώμη μου; καλύτερα αραιά και πού, να δίνουμε μπιμπερό να μαθαίνουνε. δεν είναι κακό!

 

ismeni, ένα μωρό 20 μηνών δεν πρέπει να πίνει γάλα με το μπιμπερό. Οι ορθοδοντικοί λένε ότι πρέπει να διακόπτεται η χρήση του μπιμπερό και της πιπίλας στους 12 μήνες.

 

το μπιμπερό μπορεί να είναι πολύ κακό για μια μητέρα που επιθυμεί να θηλασει αποκλειστικά το παιδάκι της.

 

Η εγκυμοσύνη δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Ένα παιδί που μπορεί να πιει από το ποτήρι δεν χρειάζεται να μάθει να πίνει από το μπιμπερό. Η φίλη σου ξέρει καλά τι κάνει! :wink:

 

Οι συμβουλές που γράφουμε εδώ μέσα είναι μόνο αυτές που προέρχονται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής και το Διεθνή Σύνδεσμο Θηλασμού. Πρόκειται για πρακτικές που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες και όχι για προσωπικές αυθαιρεσίες.

 

Οι προσωπικές σου επιλογές είναι σεβαστές αλλά θα σε παρακαλούσα πολύ να μη δημιουργείς σύγχιση στις μητέρες που προσπαθούν να θηλάσουν τα μωρά τους. :?

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω στα όσα η Αγλαϊα μας έγραψε, αν ένα μωρό χρειαστεί κάποια στιγμή να πάρει μπιμπερό θα το πάρει! Αν από αυτό εξαρτάται η επιβίωσή του, δε θα το αρνηθεί! Το να το δίνουμε προκαταβολικά σε ένα μωρό που θηλάζει χωρίς να το χρειάζεται, μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει! :?

Link to comment
Share on other sites

αν ένα μωρό χρειαστεί κάποια στιγμή να πάρει μπιμπερό θα το πάρει! Αν από αυτό εξαρτάται η επιβίωσή του, δε θα το αρνηθεί!

 

 

πράγματι. Ο γιός μου δεν είχε πάρει ποτέ μπουκάλι λόγω αποκλειστικού θηλασμού. Δυσκολευτήκαμε αφάνταστα να τον κάνουμε να δεχτεί το μπουκάλι όταν σταματήσαμε τον θηλασμό,αλλά φυσικά έγινε -δεν ήταν χαζό το μωρό να πεθάνει της πείνας :roll: δύσκολο λοιπόν,αλλά αν χρειαστεί,γίνεται. Κανένας λόγος να βιάσουμε καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...