Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση για θηλασμό - Απεργία θηλασμού


Recommended Posts

Συνοπτικά, ο θηλασμός πριν, μετά ή κατά τη διάρκεια του ύπνου είναι πιο εύκολος. Όσο το δυνατόν περισσότερη δερματική επαφή σε ώρες που δεν είναι πολύ πεινασμένος. Ησυχία και απομόνωση, ώστε να μην αποσπάται από το περιβάλλον. Προσφέρεις το στήθος συχνά και δεν επιμένεις, αν δεν το θέλει, δοκιμάζεις αργότερα. Δεν αφήνεις το μωρό να πεινάει, προκειμένου να πάρει το στήθος. Κοιμηθείτε μαζί, έστω για λίγες ώρες. Κάνουμε μασάζ στο στήθος και ίσως βγάζουμε λίγο γάλα με το χέρι, πριν να θηλάσουμε, ώστε το μωρό να βρει αμέσως νόστιμο γαλατάκι. Αν δώσεις γάλα με το μπιμπερό, δώσε λίγο ίσα να σπάσει η πείνα και δοκίμασε το στήθος. Αν δεν δεχτεί, δεν επιμένεις.

 

Για την νταντά:

Όχι πολλές τρύπες στο μπιμπερό, ώστε το μωρό να μη συνηθίζει τη γρήγορη ροή του.

Όχι κράτημα σε θέση παρόμοια με του θηλασμού (Αυτό ενδείκνυται αν δίνεις εσύ το μπιμπερό)

Εναλλαγή στο κράτημα δεξιά και αριστερά, ώστε να παίρνουν ερέθισμα τα μάτια.

Τάισμα μέχρι το μωρό να είναι ικανοποιημένο και όχι μέχρι να αδειάσει το μπουκάλι. Συχνά και σύντομα ταΐσματα, όπως με τους θηλασμούς.

Τάισμα με τις ενδείξεις πείνας και όχι βάσει προγράμματος.

Προσφέρει το μπιμπερό με τρόπο που το μωρό να πιάσει μόνο του τη θηλή του όπως κάνει με το στήθος και όχι να "χώσει" τη θηλή στο στόμα.

Σύντομες παύσεις.

Αν το μωρό αποκοιμιέται στο μπιμπερό, να μην το ξυπνάει για να τελειώσει το μπουκάλι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολλές κοπέλες θηλάζουν με ψευδοθηλές απ'οτι βλέπω. Εγω βάζω στο ενα στηθος που εχω πληγούλα για ενα-δυο λεπτά αλλα δεν τον βολευει και μολις μαλακωσει το στοματάκι του την βγάζω. Ετσι δεν πονάω τόσο. Οτι ειναι σπαστικό ειναι πολύ, ξεκολλάει, του τρέχουν γάλατα απο κάτω....

Νομιζω οτι η κάθε μια μας βρίσκει κάπου μονη της τις ισορροπίες και τους δικούς της κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

amaretto εισαι σουπερ.Σ'ευχαριστώ πολύ.

Μόλις αγόρασα και τον β΄ τόμο της Αννας Πατσούρου:

<Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση> και λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα

οπως π.χ. μιλάει για <απεργία θηλασμού>

Είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά κυρίως αφού ο μικρούλης μου

ξαναθήλασε και ξύπνιος όχι για πολύ ώρα.

Αναρωτιέμαι τί θα κάνω όταν θα πάω δουλειά...

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

argyraki πολλά μωρά στην ηλικία των 4 μηνών εμφανίζουν μια παράξενη συμπεριφορά ως προς το θηλασμο.. Χανουν το ενδιαφέρον τους, διοτι ανακαλύπτουν εναν πολύ ενδαφέρον κοσμο γύρω τους που τα αποσυντονιζει και τα εξιτάρει διαρκώς! :lol::lol:

 

ΑΝ υπαρχει περιπτωση να συμβαινει και στο δικο σου μωρο το ιδιο (εγώ τα πέρασα γι αυτο στο λέω) προσπαθησε να το θηλάζεις σε ενα ησυχο και σκοτεινο μέρος χωρις πολλά ερεθισματα.

 

Μη σε ανησυχει αν θηλαζει γρήγορα, 5 λεπτακια ειναι αρκετα για πολλά μωρα της ηλικιας του που ρουφάνε αποτελεσματικα!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου eve.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ.

 

Απλά το σημερινό ήταν το κάτι άλλο.

Εκλαιγε υστερικά πάνω από το στήθος μου

σαν να μου έλεγε ότι δεν το θέλει άλλο.

Μια φίλη μου που είναι μαζί μου άπό την πρώτη στιγμή

μου είπε ότι της θύμησε όταν είχε κολικούς.

 

Γενικώς παρατήρησα διαφορά στην συμπεριφορά του από οταν

ήρθε η κυρία για την περίοδο προσαρμογής.

Οταν το έλεγα στους γύρω μου μου έλεγαν ότι είναι ιδέα μου

Και όμως... Δύσκολη περίοδος και για τους 2μας

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας και πάλι και χρόνια πολλά.

Απο εκείνη την μέρα που σας έγραψα για την αρνηση στήθους

το μωρό δεν το ξαναπαρουσίασε μέχρι σήμερα.

Διάβασα και παλιότερα παρόμοια προβλήματα που είχαν αναφερθεί στο φόρουμ και συμβουλές κοριτσιών και της Αγλαιας για το πως το παιδί αρχίζει και έρχεται σε επαφή ξανά με το στήθος.Μίλησα και με σύμβουλο θηλασμού η οποία μου πρότεινε μπιμπερό με θηλη(περα από μειωμένη ροή) με μεγάλη διάμετρο στο κάτω μέρος της ώστε να μοιάζει περισσότερο με στήθος.

Μέχρι χθες δεν είχα βγει καθόλου από το σπίτι και το μωρό μου θήλαζε κανονικότατα και δίχως κανένα πρόβλημα.Χθες λοιπόν που άφησα τον μικρό (4+1/2 μηνών) στον μπαμπά του τον τάισε σύμφωνα με τις συμβουλές σας.Οταν επέστρεψα ο μικρός θήλασε κανονικά, κοιμήθηκε, και έκανε τους νυχτερινούς θηλασμούς του.Σήμερα το πρωί αρνιόταν πάλι πεισματικά το στήθος - γενικώς δεν ήταν πολύ νηστικός αλλά νύσταζε και ενώ άλλες φορές του προφέρω το στήθος και κοιμάται σήμερα του το πρόσφερα και αυτός έκλαιγε απαρηγόρητος ώσπου τελικά κοιμήθηκε, τον 'ξαναέπιασα στον ύπνο' και τελικώς θήλασε. Στο επόμενο γεύμα ήταν πάλι αρνητικός όχι όμως τόσο πεισματικά.Από τότε ξαναθήλασε και πάλι.

Η ανησυχία μου είναι όταν από 12 Ιανουαρίου θα επιστρέψω στη δουλειά και η γυναίκα που θα τον κρατάει θα του δίνει 3 γεύματα με το μπουκάλι δικό μου γάλα. Φοβάμαι οτι όταν τις καθημερινές θα επιστρέφω από τη δουλειά(Θα φεύγω 8.30 και θα επιστρέφω 15.00) δεν θα θέλει να θηλάσει όπως ούτε και τα σαβ/κα το πρωί.

Τί θα κάνω?

Αγλαια θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου.

Λέω μήπως να προσπαθούσε η κυρία να τον ταίσει με ποτηράκι ή κάπως αλλιώς? Παρακαλώ έχω ανάγκη την βοήθειά σας

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις μπιμπερό αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πείσεις την κυρία που το προσέχει να το ταΐζει με ποτηράκι ή κουταλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μπερδεύτηκα!!!

Τί εννοείς να μην του ξαναδώσω μπιμπερό από την μιά και πώς να του δώσει η κυρία κυπελλάκι από την άλλη?

Δηλαδή εγώ από το νέο έτος που θα πάω στη δουλειά τί να τον κάνω?

Σήμερα που κράταγα ένα ποτηράκι μικρό με νερό έκανα την κίνηση να του δώσω να πιεί και αυτός αντέδρασε σαν να είναι έτοιμος να το πιεί.

Και εγώ σκέφτομαι: γιατί άραγε το κυπελάκι δεν θα το βρει έτοιμο και πιο γρήγορο από την άντληση στήθους?

Πρέπει να βρω κάποιον τρόπο να μην του είναι τόσο εύκολο το τάισμα όταν λείπω και όταν είμαι εδώ να παίρνει στήθος.

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας και εσείς γιατί δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω τον θηλασμό... :(

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρω κάποιον τρόπο να μην του είναι τόσο εύκολο το τάισμα όταν λείπω και όταν είμαι εδώ να παίρνει στήθος.

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας και εσείς γιατί δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω τον θηλασμό... :(

 

Δεν είναι θέμα ευκολίας ή δυσκολίας αλλά θηλαστικών κινήσεων. Με το ποτηράκι δεν κάνει θηλαστικές κινήσεις, πίνει για να χορτάσει και μετά ξοδεύει τις θηλαστικές κινήσεις στο στήθος.

 

Μακροχρόνια εμπειρία όσων ασχολούνται με το θηλασμό δείχνει ότι το τάισμα με σύριγγα ταΐσματος, με κυπελάκι και με κουταλάκι δεν δημιουργεί πρόβλημα στα μωρά ενώ το τάισμα με τεχνητές θηλές δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι κατάλαβα.

Και γιατί μου λες πώς να πείσω την κυρία να το ταίζει με κυπελάκι?

Είναι δύσκολο, επικίνδυνο?

Εχω διαβάσει σε παλιότερη απάντησή σου σε άλλη κοπέλα ότι μπορώ να το προμηθευτώ από εκεί που έχω νοικιάσει και εγώ το symphony της medela.

Παρακαλώ δώσε μου κάποιες βασικές οδηγίες- κατευθύνσεις για αυτόν τον τρόπο ταισματος.

Και καλύτερα κυπελάκι ή κουταλάκι ή θα το δω εγώ τί θέλει το μωρό?

Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.

Δεν χρεάζεται να σου πω ότι μεγάλο μέρος που έχω φτάσει μέχρι σήμερα να θηλάζω αποκλειστικά το οφείλω σε σένα(παρότι δεν εχουμε επικοινωνήσει κατ΄ιδίαν)

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα κάτι κατάλαβα.

Και γιατί μου λες πώς να πείσω την κυρία να το ταίζει με κυπελάκι?

Είναι δύσκολο, επικίνδυνο?

Ούτε δύσκολο είναι ούτε επικίνδυνο. Απλά όλοι μας προτιμάμε αυτό που είναι πιο σύνηθες.

Το ποτηράκι είναι πιο μπελαλίδικο γιατί θέλει πιο πολύ χρόνο και πιο πολύ προσοχή.

 

Εχω διαβάσει σε παλιότερη απάντησή σου σε άλλη κοπέλα ότι μπορώ να το προμηθευτώ από εκεί που έχω νοικιάσει και εγώ το symphony της medela.

Παρακαλώ δώσε μου κάποιες βασικές οδηγίες- κατευθύνσεις για αυτόν τον τρόπο ταισματος.

 

Το κυπελάκι είναι αυτό:

 

cup%20feeder%20medela.jpg

 

 

 

Εδώ θα βρεις ένα βίντεο για cup feeding, είναι πολύ καλύτερο από οποιεσδήποτε οδηγίες

 

http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp'>http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp

 

Και οι οδηγίες του Jack Newman:

 

Cup Feeding (best learned by watching and doing)

Cup Feeding (and similar vessels like spoon, etc) is a method of feeding baby that has been around for a very long period of time. It should be used to feed a baby who is not yet taking the breast. This should not be used to supplement a baby who is taking the breast (see handouts Lactation Aid and The Baby Who Does Not Yet Latch). Videos of cup feeding may be viewed on our website at http://www.drjacknewman.com under Video Clips.

 

Sit baby upright on your lap with baby's head supported while you have one hand behind his shoulders and neck

Use a small medicine cup or shot glass when first learning how to cup feed

Place the edge of the cup gently on baby’s lower lip

Bring the liquid to baby’s lower lip so baby will lap it up like a pussycat. Do not pour the liquid in baby’s mouth

It is important to maintain the level of the liquid as best as possible so baby can continually lap it up.

Go slowly as the two of you learn how to do this. Eventually, this can become a very fast and efficient way of feeding until baby learns to take the breast, and this is a good method to use to avoid artificial nipples and teats.

If you are leaving the hospital finger or cup feeding the baby, make an appointment with the clinic within a day or so of discharge, or get other good hands-on help quickly. The earlier the better. Once the baby is taking the breast, he may still require the lactation aid to supplement for a period of time; because although the baby may take the breast, the latch can still be less than ideal, and the suck may still not be efficient enough to ensure adequate intake (See handout Is my Baby Getting Enough?).

 

 

Και καλύτερα κυπελάκι ή κουταλάκι ή θα το δω εγώ τί θέλει το μωρό?

To κυπελάκι είναι πολύ πιο πρακτικό από το κουταλάκι αν και παραμένει αρκετά μπελαλίδικο.

 

Νομίζω ότι αυτή η συσκευή θα ήταν πολύ πιο βολική από το απλό κυπελάκι

 

SoftFeeder-02.jpg

 

Δες εδώ πώς χρησιμοποιείται:

 

cmf4401.gif

 

http://www.new-vis.com/cart/detail.php?Item=CMF-44-01

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία συσκευή όντως φαίνεται λειτουργική.

Θα κοιτάξω να την προμηθευτώ άμεσα.

 

Διάβασα που φεύγετε για διακοπές. Πολύ καλά να περάσετε. Να ξεκουραστείς και να χαρείς την οικογένειά σου. Θα τα πούμε όταν γυρίσεις.

 

- Ο άντρας μου έχει μείνει έκπληκτος που τέτοια μέρα έχεις χρόνο και διάθεση να απαντήσεις στις ερωτήσεις μας-

Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου.

Καλή Χρονιά!!!

:lol::lol::lol:

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tωρα ειδα και εγω την συσκευη και θα συμφωνησω οτι φαινεται πολυ λειτουργικη :D .Aglaia καλα να περασετε με την οικογενεια σου ,να εχετε την υγεια σας και σε ευχαριστουμε για την πολυτιμη βοηθεια σου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και πάλι και καλή χρονιά να έχουμε!

Αγλαϊα σε ευχαριστώ για την απάντησή σου στο θέμα της επιστροφής μου στη δουλειά.Αχ άμα δεν είχαμε και εσένα να μας ενημερώνεις.

Επέστρεψα και πάλι με το θεματάκι μου...

Προμηθεύτηκα το softcup πριν μια εβδομάδα αλλά σε δοκιμές που έκανα με νερό δεν κατάφερνα πάντα να βγαίνει από το μπουκάλι γάλακτος στο ειδικό εξάρτημα στόματος (που έχει σχήμα κουταλιού).Κάποιες φορές το πετύχαινα αλλά δεν ξέρω πως.

Ειδικά σήμερα που ήθελα να το δείξω στην κυρία που θα προσέχει το παιδί δεν το κατάφερνα με τίποτα. Ακολούθησα τις οδηγίες χρήσεις -σωστά νομίζω- , επικοινώνησα με την κυρία Καϊκονίδου στη Θεσσαλονίκη αλλά τίποτα. Υπάρχει άραγε κάποια κοπέλα που έχει τη συσκευή να μου δώσει τα φώτα της?

Τελικά έβγαλα την άσπρη μεμβάνη τελείως και έφτασε το γάλα στο τελευταίο άκρο- κουταλάκι της συσκευής αλλά όχι και στο στόμα του μπεμπη μου :)

Οταν επεστρεψα η κυρία μου είπε ότι δεν το επινε(ρούφαγε για την ακρίβεια).Σε ένα τέταρτο ήπιε μόλις 10ml. Το θεωρώ φυσιολογικό γιατί κατά πρώτον ήταν γι΄αυτόν κάτι καινούργιο και κατά δεύτερον είχε κοιμηθεί παραπάνω από το σύνηθες και πείναγε πολύ, φαντάζομαι από την πείνα του δεν μπορούσε να σταθεί.

Το πολύ θετικό στην ιστορία είναι ότι μόλις επέστρεψα μου "όρμησε" στο στήθος παρότι μόλις είχε ¨πάρει¨ μπουκάλι και μάλιστα μεγάλη ποσότητα.

Νομίζω ότι δεν θα ήθελα να "εγκαταλείψω" το μπουκάλι ακόμα. Από την άλλη θέλω να ξαναχρησιμοποιήσω την συσκευή softcup σαν εναλλακτική λύση αν αρνείται πεισματικά το στήθος.

Αραγε εσείς τι λέτε?

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μόλις διάβασα αυτά που γράφεις για το mitrotan και τα έχω πάρει στο κρανίο με τους γιατρούς.

Και ποιό χαρτάκι να διάβαζα που στο "Μητέρα" μου ερχόταν το χαπάκι κομμένο μέσα σε σακουλάκι και τα έπινα με εντολή του γιατρού.

Και εγώ το μοσχάρι τα έπαιρνα χωρίς να ρωτήσω...Και να ήταν μόνο αυτό

Καλά, το ότι θηλάζω τον μπέμπη μου 5 μήνες τώρα, είναι άξιο απορίας.

1)Στο μαιευτήριο ο μικρός όταν έρχοταν σε μένα να θηλάσει ήταν υπνωτισμένος και φυσικά ταισμένος παρόλο που οι μαιες ισχυρίζονταν το αντίθετο

2)Επαθα μαστίτιδα μέσα στο νοσοκομείο γιατί ενώ έλεγα στις μαιες ότι έχει πρηστεί το στήθος μου και ανέβασα πυρετό αυτές μου έδιναν να πιω ενα μπουκαλι νερό γιατί θεωρούσαν ότι φταίει η επισκληρίδιος αναισθησία και με αυτόν τον τρόπο θα μου έπεφτε ο πυρετός.Ακουσον, ακουσον...

3)Ο μικρός δεν έπιανε το στήθος και οι μαιες μου συνέστησαν ψευδοθηλές(και μάλιστα διπλάσιες από τη δικη μου τη θηλή).Προσπαθούσα από τις πρώτες μέρες να τις καταργήσω αλλά ήταν αδύνατον. Μετά τον 2ο μήνα τις κατήργησε μόνος του

4)Πιπίλα παίρνει από την 5η του μέρα.Κάποια διαστήματα την θέλει κάποια άλλα όπως τώρα όχι.

5)Για να καταπολεμήσουμε τους κολικους του δίναμε χαμομήλι, που ευτυχώς δεν το ήθελε

6)Προσπαθούσα να έχω πρόγραμμα - πολύ γρήγορα κατάλαβα οτι ο μικρός δεν έχει - αλλά θυμάμαι στις αρχές μετά από παρότρυνση του παιδιάτρου όταν μετά απο πολύ ώρα θηλασμου έδειχνε σημάδια πείνας του έδινα συμπλήρωμα που ευτυχώς το παιδάκι μου το έφτυνε.

7)πριν σαραντίσω έβγαζα με το θήλαστρο και του το έδινε κάποιος με μπουκάλι.

Νομίζω ότι ο μικρός με έχει βοηθήσει πολύ στο να τον θηλάσω δείχνοντας μου τον σωστό δρόμο.

Απορώ και λυπάμαι που διαπιστώνω πως ο θηλασμός, που θεωρούσα τόσο φυσικό και φυσιολογικό θέμα, απαιτεί τόσες γνώσεις και τέτοιου είδους "ψάξιμο"

 

Βεβαια φτάσαμε αισίως στους 5 μήνες όπου όπως σας έχω πει ο μικρός κάποιες φορές τώρα τα΄χει παίξει.

Σε συνέχεια από χθες που σας έγραψα σήμερα που έβαλα την γυναίκα να τον ταισει με το softcup ήπιε 50ml(αφού πρώτα τον ταισε με μπιμπερό).

Το απόγευμα στον άντρα μου όταν αυτός προσπάθησε να του δώσει με το softcup δεν το ήθελε, με δυσκολία δε έπαιρνε και το μπιμπερό.

Τουλάχιστον στο στήθος μου είναι πολύ θετικός χθες και σήμερα εκτός από κάποιες φορές που έχει βάλει τα κλάματα και εκεί που αρχίζει να με πιάνει πανικός συνειδητοποιώ ότι έχει κάνει τα κακά του ή ότι νυστάζει.

Νομίζω ότι ο μικρός - όπως και η μαμά του - τα΄χει μπλέξει λίγο.

Ειμαστε σε μια γενική συγχιση, αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουμε

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και'μενα ειναι τωρα 2-3 ημερες που συμπεριφερεται ετσι.

καθεται πολυ λιγη ωρα στο στηθος κ μολις τελειωνει σπαραζει στο κλαμα.προσπαθω να την θηλαζω κοιμησμενη αλλα τελικα κοιμαται παρα τρωει. σκεφτομαι μηπως εχει βαρεθει το στηθος.

ακομα κ το πρωι που ειναι νηστικη ολο το βραδυ φερεται ετσι.

λες κ βλεπω αλλο παιδι ευτυχως που σιγα-σιγα μπαινει η στερεα κ δεν θα μενει νηστικη

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σας ρωτήσω το εξής: σήμερα το βράδυ η μπέμπα μου ενώ πεινούσε, δοκίμαζε το στήθος και το έδιωχνε κλαίγοντας. Προσπάθησα αρκετες φορες. Τα ίδια. Μήπως έφταιγε ότι το μεσημέρι έφαγα φακή; Η το κρεμμύδι που περιείχε; Είναι η πρώτη φορά που μου το κάνει.

 

Αν όντως φταίει αυτό τι θα γίνει με το γάλα μου; Πρέπει να το βγάλω μόνη μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τελευταια το μωρακι μας κανει το εξης:

συνηθως την ωρα που ειναι στο τελειωτικο γλαρωμα και εφοσον την εχω στο στηθος η οταν δεν ειναι στα κεφια της κανει λες και μαλωνει με το στηθος μου..ενω υπο νορμαλ συνθηκες βουταει την θηλη με την μια και αρχιζει το θηλασμα αντ αυτου κανει νευρικες κινησεις με το κεφαλι οπου καθε φορα που πλησιαζει τη θηλη απλα τη γλειφει η παιζει μαζι της και απομακρυνεται και με τα χερια της ειτε χτυπαει το στηθος ειτε το αρπαζει και το γραπωνει..στο τελος παντα αρπαζει (με λυσσα σχεδον) τη θηλη και αρχιζει το θηλασμο..

στην αρχη νομιζα οτι απλα δεν ηθελε να θηλασει και οτι απλα κατι αλλο το ενοχλει αλλα μαλλον δεν ισχυει..

μηπως το παιδι μου ειναι νευρικο η το κανουν και αλλα μωρακια? δεν χρησιμοποιουμε πιπιλα και ειμαστε 35 ημερων

Link to comment
Share on other sites

Παίζουμε, παίζουμε;; :lol::lol:

 

Αν το μωρό δεν έχει ακόμη καλό συντονισμό στις κινήσεις του, μπορεί να φαίνονται νευρικές αλλά δεν νομίζω ότι το ενοχλεί κάτι συγκεκριμένο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μωρε μια χαρα συντονισμο εχει..απο την πρωτη μερα που την εβαλα να θηλασει τη θηλη την εβρισκε με την πρωτη..μαλλον εχει τα νευρα της την ωρα του υπνου εκτος αν κατι αλλο της συμβαινει που δεν ξερω και προφανως εκτονωνεται ετσι..τετοια λυσσα και κακο δεν το χα ξαναδει..ειναι καμια εβδομαδα αυτη η κατασταση..πντως στην αρχη ελεγα οτι δεν θελει να θηλασει..στο τελος ομως απο μονη της παει..

Link to comment
Share on other sites

prosperous εχω παθει ακριβως το ιδιο και χειρότερα. Εμένα εκτός του ότι κτυπιεται στο στηθος, αφηνει τη θηλή βαζει τα κλαματα και μετα ξανατρωει με λύσσα. Και αυτό στα δυο τελευταια γευματα κάθε μερα. Εγω νόμιζα οτι μπορεί να την ενοχλούσε κατι που εφαγα αλλά τελικά εχω καταληξει οτι ειναι νευρική γιατί κουράζεται (ετσι νομίζω). Εμεις δωσαμε και μαχη για να κόψουμε το ξενο γαλα και να γυρίσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό και δεν τα παραταω..Απλά στεναχωριεμαι πολύ που γίνεται αυτο..

Επίσης εχω παρατηρήσει ότι την τελευταια εβδομάδα θελει να θηλασει πιο συχνα (από 3-3 1/2 ωρες που εκανε πριν, τωρα θελει καθε 2 -2 1/2 ωρες να φαει) και η διαρκεια του θηλασμού εχει μεγαλώσει. Από το 20λεπτο πριν εχουμε παει σε 40-45 λεπτα καθε φορά. Καπου ειχα διαβασει για αλμα αναπτυξης στην εβδομαδα αυτη που είναι τα μωρά μας αλλά δεν θυμαμαι που. Μηπως περναμε κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

λες να ναι αλμα αναπτυξης?

εγω παντως που εξ αρχης θηλαζω αποκλειστικα μεσα στη μερα ζηταει να τρωει καθε 1 ωρα πια, σπανια παραπανω εκτος αν παρακοιμηθει και τη νυχτα καθε δυο ωρες με εξαιρεσεις μιαμιση η μια ωρα (οταν δεν κανει καλο υπνο)..

ειναι κουραστικο αλλα και εγω το χω συνηθισει και δεν το βαζω κατω..

 

αναρωτιεμαι ομως αν διατηρησω τον θηλασμο για καιρο ακομη..το ωραριο της θα φτιαξει ποτε η θα ειναι ετσι παντα αστατο και απροβλεπτο και απο ποιο μηνα και μετα?

Link to comment
Share on other sites

prosperous και despoina100 ειμαστε στην ιδια φαση και τα μωρα μας εχουν την ιδια ηλικια (αληθεια ποτε ακριβως γεννησατε;) αρα πρεπει να ειναι αλμα αναπτυξης...εντωμεταξυ ειμαι τοοοοοσο κουρασμενη που κοιμαμαι ορθια αλλα τι να κανω που εχω και ενα 3χρονο; παντως ο θηλασμος ο δικος μας ειναι σαν ρολοι ανα 2ωρο αλλα ποτε θα αυξηθει ο χρονος να γινει 3ωρο τουλαχιστον;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...