Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία για Πρότυπο γυμνάσιο


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας.

Η κόρη μου θα πάει Τετάρτη Δημοτικού και σκεφτόμαστε στην έκτη να δώσει εξετάσεις για πρότυπα γυμνάσια. 

Θα ήθελα να μάθω, απο εμπειρίες άλλων γονέων, πότε πρέπει να ξεκινήσει η προετοιμασία και αν προτιμήσατε ιδιαίτερο ή φροντιστήριο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνήθως κάνουν προετοιμασία στην έκτη δημοτικού.

Εξετάσεις δίνουν (αν θυμάμαι καλά) τον Μάιο, αρχές Ιουνίου.

Υπάρχουν φροντιστήρια , ωστόσο αν προτιμάς εσύ μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα. Προσωπικά, αν έκανε προετοιμασία ο γιος μου θα προτιμούσα τα ιδιαίτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Συνήθως κάνουν προετοιμασία στην έκτη δημοτικού.

Εξετάσεις δίνουν (αν θυμάμαι καλά) τον Μάιο, αρχές Ιουνίου.

Υπάρχουν φροντιστήρια , ωστόσο αν προτιμάς εσύ μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα. Προσωπικά, αν έκανε προετοιμασία ο γιος μου θα προτιμούσα τα ιδιαίτερα.

 

Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ακούω ότι ξεκινάνε πολλοί από Πέμπτη δημοτικού. Ειδικά από διαφημίσεις φροντιστηρίων. Αλλά θεωρώ ότι είναι κρίμα να μπει σε τέτοια διαδικασία το παιδί από τόσο νωρίς. Από την άλλη, αν είναι να αυξήσει σημαντικά τις πιθανότητες να περάσει...ίσως αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, irin said:

Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ακούω ότι ξεκινάνε πολλοί από Πέμπτη δημοτικού. Ειδικά από διαφημίσεις φροντιστηρίων. Αλλά θεωρώ ότι είναι κρίμα να μπει σε τέτοια διαδικασία το παιδί από τόσο νωρίς. Από την άλλη, αν είναι να αυξήσει σημαντικά τις πιθανότητες να περάσει...ίσως αξίζει!

Τα φροντιστήρια το ενισχύουν γιατί αυτό τους συμφέρει, περισσότερος καιρός - μεγαλύτερο κέρδος.

Δεν ξέρω αν σε αυτή την ηλικία (προετοιμασία από την Πέμπτη Δημοτικού) είναι σε θέση να διαχειριστούν αυτό το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...