Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Γεια σας.αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα με το σχολείο του γιου μου και θα ήθελα τη γνώμη σας.εχουμε μια νηπιαγωγό η οποία φέτος μου φαίνεται περίεργη.δε θα το αναλύσω γιατί το σημαντικότερο που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι αν κάποιο παιδί χτυπήσει κάποιο άλλο ή αν πέσει μόνο του πάντα λέει ότι δεν είδε τι έγινε.προσφατα έπεσε κάποιο παιδί μέσα στην τάξη κ χτύπησε αρκετά.μιλαμε για μια αίθουσα πολύ μικρή με 8-9 παιδιά κ πάλι είπε ότι δεν είδε τι έγινε κ ρωτούσε τα παιδιά να της πουν αν το έσπρωξε κάποιος ή αν έπεσε μόνο του.ηθελα να μάθω η νηπιαγωγός δεν είναι υπεύθυνη; μπορεί πάντα να λέει ότι δεν είδε;κ ποιος προσέχει τα παιδιά μας όταν τα αφήνουμε στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 hours ago, evalex said:

Γεια σας.αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα με το σχολείο του γιου μου και θα ήθελα τη γνώμη σας.εχουμε μια νηπιαγωγό η οποία φέτος μου φαίνεται περίεργη.δε θα το αναλύσω γιατί το σημαντικότερο που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι αν κάποιο παιδί χτυπήσει κάποιο άλλο ή αν πέσει μόνο του πάντα λέει ότι δεν είδε τι έγινε.προσφατα έπεσε κάποιο παιδί μέσα στην τάξη κ χτύπησε αρκετά.μιλαμε για μια αίθουσα πολύ μικρή με 8-9 παιδιά κ πάλι είπε ότι δεν είδε τι έγινε κ ρωτούσε τα παιδιά να της πουν αν το έσπρωξε κάποιος ή αν έπεσε μόνο του.ηθελα να μάθω η νηπιαγωγός δεν είναι υπεύθυνη; μπορεί πάντα να λέει ότι δεν είδε;κ ποιος προσέχει τα παιδιά μας όταν τα αφήνουμε στο σχολείο;

Όταν αφήνεις το παιδί σου στο σχολείο υπεύθυνοι είναι οι εκπαιδευτικοί (στην περίπτωση σας η νηπιαγωγός).

Πόσες δασκάλες έχει μέσα η τάξη? Κανονικά θα έπρεπε δύο, μία νηπιαγωγός και μία βοηθός. Σε τι συχνότητα συμβαίνει αυτό που περιγράφετε?

Τα παιδιά είναι μεν λίγα όμως μιλάμε για πεντάχρονα, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να γίνουν πολλά τα οποία δεν θα προλάβει / δει η ίδια ( εδώ συμβαίνουν σε εμάς τους γονείς που έχουμε να επιβλέπουμε ένα παιδί). Και εγώ είχα πάρει το παιδί μου χτυπημένο (όχι κάτι σοβαρό εννοείται)  από τον παιδικό - νήπιο, συμβαίνουν αυτά μερικές φορές, μπορεί να πέσουν άγαρμπα, μπορεί να τρέχουν και να κουτουλήσουν μεταξύ τους, μπορεί κάποια να γρατζουνίσει κάποιο άλλο (κατά λάθος), μπορεί να πέσει από το καρεκλάκι του, πολλά τέτοια θα συμβούν , δεν σημαίνει ότι η δασκάλα δεν τα προσέχει.  Αν όμως μιλάμε για ποιο σοβαρά χτυπήματα ή για ατυχήματα που γίνονται επειδή ο χώρος δεν είναι διαμορφωμένος κατάλληλα είναι άλλο θέμα.

Σε κάθε περίπτωση όμως η νηπιαγωγός είναι υπεύθυνη για ότι συμβαίνει όταν το παιδί είναι στην τάξη οπότε το ''δεν είδα τίποτα'' δεν είναι δικαιολογία, κυρίως όταν γίνεται κατ επανάληψη.

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, evalex είπε:

Γεια σας.αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα με το σχολείο του γιου μου και θα ήθελα τη γνώμη σας.εχουμε μια νηπιαγωγό η οποία φέτος μου φαίνεται περίεργη.δε θα το αναλύσω γιατί το σημαντικότερο που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι αν κάποιο παιδί χτυπήσει κάποιο άλλο ή αν πέσει μόνο του πάντα λέει ότι δεν είδε τι έγινε.προσφατα έπεσε κάποιο παιδί μέσα στην τάξη κ χτύπησε αρκετά.μιλαμε για μια αίθουσα πολύ μικρή με 8-9 παιδιά κ πάλι είπε ότι δεν είδε τι έγινε κ ρωτούσε τα παιδιά να της πουν αν το έσπρωξε κάποιος ή αν έπεσε μόνο του.ηθελα να μάθω η νηπιαγωγός δεν είναι υπεύθυνη; μπορεί πάντα να λέει ότι δεν είδε;κ ποιος προσέχει τα παιδιά μας όταν τα αφήνουμε στο σχολείο;

Υπεύθυνη είναι η δασκάλα φυσικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να τα βλέπει Κ όλα . Εξαρτάται πάντα τι δικαιολογία υπάρχει. Εκείνη την ώρα μπορεί να ήταν πάνω από ένα άλλο παιδάκι που ήθελε εξηγήσεις που έκλαιγε . Πάντα πρέπει να αιτιολογεί το τι έγινε.

Το να μη δεις κάτι συμβαίνει εδώ εμείς με 1 παιδί Κ κάτι γίνετε Κ ούτε Κ προλαβαίνουμε σκέψου να έχεις 9 . Δεν είναι τόσο απλό με πολλά παιδιά μαζί .πάντα όμως πρέπει να υπάρχει μια αιτιολόγηση 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τα περισσότερα είναι μικρά ατυχήματα όπως ακριβώς τα περιγράφετε.το "δεν είδα"είναι κάτι που ακούω συχνά κ μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν βλέπει ποτέ.δεν έδινα σημασία γιατί τα ατυχήματα ήταν μικρά.κ σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο με εσας αλλά ειναι μια πολυ μικρή αίθουσα,τα παιδιά λίγα,βοηθός υπάρχει αλλά δεν είναι πάντα.προσφατα έγινε κάποιο ατύχημα πιο σοβαρό με κάποιο παιδάκι που έπεσε κ χτύπησε πολύ.το ατύχημα έγινε μέσα στην τάξη.κ εκεί πάλι άκουσα την ίδια ατάκα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, evalex said:

Κοιτάξτε τα περισσότερα είναι μικρά ατυχήματα όπως ακριβώς τα περιγράφετε.το "δεν είδα"είναι κάτι που ακούω συχνά κ μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν βλέπει ποτέ.δεν έδινα σημασία γιατί τα ατυχήματα ήταν μικρά.κ σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο με εσας αλλά ειναι μια πολυ μικρή αίθουσα,τα παιδιά λίγα,βοηθός υπάρχει αλλά δεν είναι πάντα.προσφατα έγινε κάποιο ατύχημα πιο σοβαρό με κάποιο παιδάκι που έπεσε κ χτύπησε πολύ.το ατύχημα έγινε μέσα στην τάξη.κ εκεί πάλι άκουσα την ίδια ατάκα.

Κάντε μία συζήτηση μαζί της και με την υπεύθυνη. Το να μη δει κάτι μπορεί να συμβεί , είναι ανθρώπινο, το να μη βλέπει όμως ποτέ είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...