Ioanna.nik

Πήγα στο νοσοκομείο με πόνους αλλά με έδιωξαν

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!

Σήμερα έκλεισα τον ένατο μήνα κ ήταν η ΠΗΤ μου..

Από χτες το μεσημέρι είχα πόνους περιόδου με διαβάθμιση που έρχονταν και έφευγαν και δε κρατούσαν πολύ..έκανα υπομονή να περάσει το βράδυ αφού ήξερα ότι το πρωί θα πήγαινα νοσοκομείο να με δει ο γιατρός..πήγα λοιπόν το πρωί με τη ψυχολογία ότι θα γεννήσω αφού είδα κ καφέ ανοιχτά υγρά, βλέννα στο εσώρουχο μου..όμως όταν ο γιατρός είδε τις συσπάσεις στη κορδέλα μου γέλασε κ μου είπε ότι με αυτούς τους πόνους δε γεννάω κ ότι έχω πάρα πολύ δρόμο ακόμα που μπορεί να πάρει κ μέρες..δε με κράτησαν στο νοσοκομείο κ θα πάω ξανά σε τρεις μέρες εκτός απροόπτου..στο μεταξύ τα πονακια συνεχίζονται τα οποία εμένα μου φαίνονται πολύ έντονα κ έχω περιέργεια πως θα είναι αυτά που θα ακολουθήσουν..

Θα ήθελα να μου πείτε αν κ σεις είχατε παρόμοια εμπειρία κ αν υπάρχει κίνδυνος που είμαι σε παραταση κύησης.. εννοειται ότι εμπιστεύομαι τον γιατρό μου απλά είναι πρώτο παιδάκι κ έχω άγχος κ άγνοια..σας ευχαριστώ πολύ..

Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Ioanna.nik είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Από χτες το μεσημέρι είχα πόνους περιόδου με διαβάθμιση που έρχονταν και έφευγαν και δε κρατούσαν πολύ..έκανα υπομονή να περάσει το βράδυ αφού ήξερα ότι το πρωί θα πήγαινα νοσοκομείο να με δει ο γιατρός..πήγα λοιπόν το πρωί με τη ψυχολογία ότι θα γεννήσω αφού είδα κ καφέ ανοιχτά υγρά, βλέννα στο εσώρουχο μου..όμως όταν ο γιατρός είδε τις συσπάσεις στη κορδέλα μου γέλασε κ μου είπε ότι με αυτούς τους πόνους δε γεννάω κ ότι έχω πάρα πολύ δρόμο ακόμα που μπορεί να πάρει κ μέρες..δε με κράτησαν στο νοσοκομείο κ θα πάω ξανά σε τρεις μέρες εκτός απροόπτου..στο μεταξύ τα πονακια συνεχίζονται τα οποία εμένα μου φαίνονται πολύ έντονα κ έχω περιέργεια πως θα είναι αυτά που θα ακολουθήσουν..

Θα ήθελα να μου πείτε αν κ σεις είχατε παρόμοια εμπειρία κ αν υπάρχει κίνδυνος που είμαι σε παραταση κύησης.. εννοειται ότι εμπιστεύομαι τον γιατρό μου απλά είναι πρώτο παιδάκι κ έχω άγχος κ άγνοια..σας ευχαριστώ πολύ..

Ίσως έκρινε ότι ακόμα είσαι σε λανθάνουσα φάση τοκετού; Ανάλογη εμπειρία δεν έχω, γέννησα τελικά με καισαρική, αλλά θυμάμαι που έλεγαν στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ότι θέλουν οι συσπάσεις να είναι τακτικές δηλαδή να μετράς χρόνο κ να είναι πχ ανά πέντε λεπτά η καθεμία κ όχι η μία σύσπαση στο πεντάλεπτο ή άλλη στο δεκάλεπτο κτλ. Δε ξέρω για τα καφέ υγρά στο εσώρουχο. Η λανθάνουσα φάση τοκετού από όσο θυμάμαι μπορεί να κρατήσει και μέρες ίσως για αυτό σε έδιωξε. Το μωρό ότι πέρασε την ΠΗΤ δε σημαίνει τίποτα, τα περισσότερα μωρά αν δεν κάνουμε παρεμβάσεις γεννιούνται μετά την ΠΗΤ. Και εγώ μετά γέννησα. Τον γιατρό μπορείς να τον πάρεις τηλέφωνο ή τον βρίσκεις μόνο στο νοσοκομείο; Βασικά αν δεν ένιωθα άνετα θα τον έπαιρνα να με ξαναδεί, αυτό μπορώ να συμβουλεύσω. Ελπίζω να το δει το θέμα μια κοπέλα που γέννησε φυσιολογικά κ να σου απαντήσει

• Μου αρέσει 1

Ανάλογη εμπειρία ούτε εγώ έχω αφού έσπασαν τα νερά και μετά άρχισα να πονάω. 

Κάθε γυναίκα αισθάνεται διαφορετικά τον πόνο. Επίσης οι συσπασεις της γέννας από ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι τακτικοί όπως ειπωθηκε και παραπάνω.

Αν δεν νιώθεις άνετα προσπάθησε να σε ξαναδεί ο γιατρός ή έστω να επικοινωνήσεις μαζί του τηλεφωνικά. Είναι λογικό να έχεις άγχος και ο γιατρός σου θα σε καθοδηγησει. Εύχομαι με το καλό να αγκαλιάσεις συντομα το μωράκι σου! 

Οι πόνοι της γέννας έρχονται ανά τακτά διαστήματα, π.χ. ανά πεντάλεπτο, μετά ανά τρίλεπτο κλπ. Θα το καταλάβεις. Κι εγώ φοβόμουν μήπως δεν το καταλάβω αλλά όταν άρχισα να νιώθω πρωτόγνωρους πόνους, πήρα το κινητό κι άρχισα να μετράω κι όταν είδα πως έρχονταν ξανά σε ίσα διαστήματα τηλεφωνήσαμε στον γιατρό. 

Εγω πηγα στο προγραμματισμενο ραντεβού μου μια εβδομάδα πριν την ΠΗΤ, με έβαλαν στον καρδιοτοκογραφο και μου είπαν οτι φαίνεται θα την πάρω την εβδομαδα..  Το ίδιο βραδυ ειδα καφε βλεννα. Ξημερώματα άρχισαν οι πόνοι. Κατά τις 10 πηγα νοσοκομείο. Με έδιωξαν... Μου είπαν δε θα γεννούσα εκείνη τη μέρα. Κατά τις 12 ξαναπήγα γιατι οι πόνοι ηταν αφόρητοι... Στις 2:15 το μεσημέρι ειχα γεννήσει! Με το καλό! Αν και υποθέτω ότι ίσως ήδη κρατάς το θαυματακι σου!!!

On 20/3/2021 at 2:35 ΠΜ, Ioanna.nik είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Αρχικά δεν είσαι σε παράταση κυησης:) Η παράταση ξεκινάει μόλις συμπληρωθούν οι 42 εβδομάδες, αν και στην Ελλάδα δυστυχως οι περισσότεροι γιατροί γύρω στην ΠΗΤ αποφασιζουν ότι το μωρό πρέπει να γεννηθεί.Ευτυχως στα δημόσια νοσοκομεία συνήθως περιμένουν μια εβδομάδα μετά την ΠΗΤ.Ειναι θετικό που σε έδιωξαν :)περιμενουν να εξελιχθεί ο τοκετός μόνος του και να μπεις στην ενεργή φάση. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις εισαγωγή νωρίτερα, η βιβλιογραφία μόνο αρνητικά έχει να καταδείξει με αυτήν την τακτικη (μη εξέλιξη τοκετού, μεγαλύτερες πιθανότητες παρεμβάσεων κλπ) οπότε-αν δεν έχεις μπει ήδη στην ενεργή φάση τοκετού  γιατι πέρασαν και τόσες ωρες από την παράθεση σου-  θα αρχίσεις να χρονομετρεις τις συσπάσεις.Μπορεις να κατεβάσεις αν θες μια εφαρμογή contraction timer που είναι πιο βολικό.Οταν οι συσπάσεις θα φτάσουν να έρχονται ανά 5 ή ανά 3  λεπτα,να διαρκούν τουλάχιστον 40 δευτερα και αυτό το μοτίβο να συνεχίζεται για μια ώρα, τότε θα πας στο νοσοκομειο.

• Μου αρέσει 2

Γειά σου έχω εγώ ανάλογη εμπειρία με το πρώτο μου παιδί. Ήμουν σε λανθάνουσα φάση για 2 μέρες περίπου, είχα και εγώ στην αρχή πόνους περιόδου μετά καφέ βλεννα, πήγα στο νοσοκομείο και μου είπαν να φυγω. Και θυμάμαι και εγώ όπως και εσύ που αναρωτιόμουν μα είναι ήδη πολύ δυνατοί οι πόνοι και οι συσπάσεις πως θα καταλάβω ότι όντως δεν γένναω. Τελικά όταν άρχισε ο ενεργός τοκετός, το κατάλαβα, καμία σχέση η ένταση των πονων με πριν. Επίσης ήταν πλέον τακτικοί. 

19 ώρες πρίν, Ioanna.nik είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας μια προς μία!!

Τελικά όντως μια μέρα μετά μου έσπασαν τα νερά πήγαμε νοσοκομείο κ σε δύο ώρες μέσα γέννησα.

Κοριτσια νόμιζα ότι μόλις ξεκινάν οι πόνοι είναι θέμα ωρών να γεννήσει μια γυναίκα.. δόξα τν θεό πήγαν όλα καλά κ τελικά είναι μεγάλη αλήθεια ότι όσο κ αν πονέσεις μετά τα ξεχνάς όλα όταν βλέπεις το μωράκι σου!!

Να σου ζήσει!!! Να είναι γερό κι εττυχισμενο στη ζωή του!!!

20 ώρες πρίν, Ioanna.nik είπε:

Τελικά όντως μια μέρα μετά μου έσπασαν τα νερά πήγαμε νοσοκομείο κ σε δύο ώρες μέσα γέννησα.

Κοριτσια νόμιζα ότι μόλις ξεκινάν οι πόνοι είναι θέμα ωρών να γεννήσει μια γυναίκα.. δόξα τν θεό πήγαν όλα καλά κ τελικά είναι μεγάλη αλήθεια ότι όσο κ αν πονέσεις μετά τα ξεχνάς όλα όταν βλέπεις το μωράκι σου!!

Να σας ζήσει το μωράκι!

Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Ioanna.nik είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι!!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα