Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέας κάθε μέρα


Annitamik

Recommended Posts

Just now, Annitamik said:

Ναι αυτό βλέπω... Η δική μου ακόμα δεν εισήγαγε τη μικρή στα όσπρια και στο αυγό. Το αυγό το καταλαβαίνω γιατί,τα όσπρια δεν έχω ιδέα. Ενώ άλλοι γιατροί φοβούνται το ψάρι να δίνουν νωρίς, η μικρή το τρώει μόλις έκλεισε τους επτά μήνες. 

Έχω μια απορία , μη γελάσετε... Αφού έκανα εισαγωγή στο ψάρι ( που μέχρι στιγμής τρώει μπακαλιάρο) κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ψάρι, αυτό σημαίνει ότι θα κάνω εισαγωγή; Δηλαδή εισαγωγή στον κολιό, εισαγωγή στη γλώσσα, στη σαρδέλα κοκ; Την ίδια απορία έχω και με τα ζυμαρικά . Αφού έχει φάει ήδη μερικά είδη ζυμαρικών, κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ζυμαρικό είναι εισαγωγή;

 

Τα ψάρια έρχονται σε μερικές κατηγορίες, οπότε ναι, ίσως έχει νόημα....π.χ. άσπρο, κόκκινο, μικρό, μεγάλο (π.χ. ωκεάνια, όπως ο σολωμός), θαλάσσια, λιμνίσια κλπ. Δεν πιστεύω οτι χρειάζεται εισαγωγή σε κάθε ψάρι ξεχωριστά, αλλά σίγουρα η πέστροφα είναι αρκετά διαφορετικό ψάρι από τον τόνο, ας πούμε. 

Στα ζυμαρικά το μόνο που αλλάζει είναι το αλεύρι....τα περισσότερα είναι λευκά. Από κει και πέρα η διαφορά έχει να κάνει μόνο με το πως κόβονται. :P Θα είχε νόημα εισαγωγής αν δοκιμάσεις κάτι με διαφορετική βάση, π.χ. γκρι μακαρόνια από σιτάρι ολικής, ή μαύρα μακαρόνια που έχουν μελάνι σουπιάς (μία εκδοχή).

 

Στα οστρακοειδή/θαλασσινά όμως καλό είναι να τα χειρίζεσαι ένα-ένα, λόγω της σημαντικά μεγαλύτερης πιθανότητας αλλεργιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για παράδειγμα έχω δώσει κριθαράκι και τραχανά στη μικρή. Δεν έχω δώσει μακαρόνια. Και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω εισαγωγή στα μακαρόνια... δηλαδή να μην δώσω κάτι καινούργιο για τρεις μέρες.

Ψάρι , ναι όντως δεν το σκέφτηκα ότι έχει κατηγορίες. Μάλλον ένα πράγμα τη φορά τότε για το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Ναι αυτό βλέπω... Η δική μου ακόμα δεν εισήγαγε τη μικρή στα όσπρια και στο αυγό. Το αυγό το καταλαβαίνω γιατί,τα όσπρια δεν έχω ιδέα. Ενώ άλλοι γιατροί φοβούνται το ψάρι να δίνουν νωρίς, η μικρή το τρώει μόλις έκλεισε τους επτά μήνες. 

Έχω μια απορία , μη γελάσετε... Αφού έκανα εισαγωγή στο ψάρι ( που μέχρι στιγμής τρώει μπακαλιάρο) κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ψάρι, αυτό σημαίνει ότι θα κάνω εισαγωγή; Δηλαδή εισαγωγή στον κολιό, εισαγωγή στη γλώσσα, στη σαρδέλα κοκ; Την ίδια απορία έχω και με τα ζυμαρικά . Αφού έχει φάει ήδη μερικά είδη ζυμαρικών, κάθε φορά που θα τρώει ένα καινούργιο ζυμαρικό είναι εισαγωγή;

Προσωπικά τα ζυμαρικά τα θεώρησα όλα ως μια εισαγωγή, το ίδιο και τα ψάρια αν και πριν το χρόνο δεν έκανα και μεγάλες εναλλαγές. Στα θαλασσινά ήμουν πιο προσεκτική, τα έδινα ως ξεχωριστές εισαγωγές το καθένα, τα έδωσα μετά το χρόνο όμως.

@little lamb τις μεριδούλες από το χασάπη εγώ τις έκοψα στο χρόνο περίπου όπου εντάχθηκε κανονικά το παιδί στο οικογενειακό τραπέζι. Εμείς βέβαια αντιμετωπίσαμε αυτή την ένταξη ως μια ευκαιρία να φάμε και εμείς οι ίδιοι καλύτερα. Παλιά βολευόμασταν και εμείς πολλές φορές με σαλάτες, ομελέτες κτλ. ειδικά τα σαββατοκύριακα που είμασταν όλη μέρα έξω και δεν ασχολιόμασταν με μαγειρέματα. Τώρα, ειδικά τα σ/κ που τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι, είναι αδύνατο να φάμε ξεχωριστά φαγητά. Θα το δεις και εσύ τώρα που σιγά σιγά μεγαλώνει. Το κλασσικό μωρουδιακό φαγητό (τύπου πετάω στην κατσαρόλα κρεας και 2-3 λαχανικά) πιθανότατα κάποια στιγμή να το βαρεθεί και αν αποφασίσετε να τρώτε παράλληλα πχ τη μακαρονάδα σας μη σου φανεί περίεργο να μη θέλει να φάει το δικό της αλλά να σας αρπάξει το δικό σας πιάτο. Εκτός αν τρώτε άλλες ώρες, αλλά για εσάς που από ότι κατάλαβα δε δουλεύετε συστηματικά, το χτίσιμο της συνήθειας του οικογενειακού τραπεζιού είναι εφικτό και κατά τη γνώμη μου ανεκτίμητο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Για παράδειγμα έχω δώσει κριθαράκι και τραχανά στη μικρή. Δεν έχω δώσει μακαρόνια. Και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω εισαγωγή στα μακαρόνια... δηλαδή να μην δώσω κάτι καινούργιο για τρεις μέρες.

Ψάρι , ναι όντως δεν το σκέφτηκα ότι έχει κατηγορίες. Μάλλον ένα πράγμα τη φορά τότε για το ψάρι

 

Αν μιλάμε για συνηθισμένα, λευκά μακαρόνια τότε όχι...είναι ακριβώς το ίδιο με το κριθαράκι. Υπάρχει και η άλλη μεγάλη κατηγορία των ζυμαρικών με αυγά (χυλοπίτες, ταλιατέλες κλπ.), αλλά αν ήδη έχει φάει αυγό, θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να βγει κάτι εκεί...ο τραχανάς, ανάλογα τη συνταγή, μπορεί να έχει αυγά, μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το οικογενειακό τραπέζι είναι μεγάλη υπόθεση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... 

Κ εγώ στον μεγάλο μου γιο μέχρι σίγουρα 15 μηνών ίσως κ παραπάνω ξεχώριζα μεριδουλες στο κρέας κ του έφτιαχνα το δικό του φαγάκι στον μικρό επειδή ξεκίνησε με κομμάτια δεν ήθελε τα αλεσμένα το χειριζομουν διαφορετικά.. Αλάτι έβαλα στα φαγητά τους μετά το χρόνο πολύ λίγο... 

Νομίζω η πλειοψηφία των παιδιών πετάει τα φαγητό στο πάτωμα έτσι γιατί τους αρέσει :roll: ο μικρός μου γιος 2,5 χρόνων όταν δε θέλει να φάει άλλο ξεκινάει κ το πετάει στο πάτωμα κ ότι έχει πέσει στο τραπέζι κ αυτό στο πάτωμα το πετάει καθαρές δουλειές.. :o όταν κάποιο μωράκι δε θέλει τα κομμάτια του τα προσφέρουμε με το φαγητό του να τα επεξεργαστεί να τα ζουλιξει να τα παίξει να τα πετάξει οπότε είναι έτοιμο θα το δοκιμάσει είναι λόγο κουραστικό αυτό για εμάς αλλά είναι πολύ καλό για τα παιδιά που ακόμα εξερευνούν... 

Τα ζυμαρικά δε χρειάζονται εισαγωγή εκτός πχ αν είναι χυλοπίτες που έχουν αυγό αν δεν έχει γίνει εισαγωγή, στα ψάρια ανάλογα το ψάρι κανονικά χρειάζεται εγω δεν έκανα απλά πρόσεχα εκείνη τη μέρα τι πρόσφερα. 

Τωρα για το κρέας πριν το χρόνο πρόσφερα. Σχεδόν κάθε μέρα μετά το χρόνο το μείωσα αλλά κ εγώ πρόσφατα διάβασα ότι στη διατροφή του παιδιού χρειάζεται κάθε μέρα το κρέας για το σίδηρο, αλλά πιστεύω η κάθε οικογένεια κρίνει ανάλογα τις ανάγκες του παιδιού κ τη βολεύει κ την ίδια κ πράττει δε χρειάζονται υπερβολές 

Αλλά σε αυτό που συμφωνώ απόλυτα είναι πως έρχονται κ οι περίοδοι του παιδιού που έχει τόση άποψη για το φαγητό που ότι κ να προσφέρεις απλά δε τον τρώει ακόμα κ το αγαπημένο του φαγητό μέχρι την προηγούμενη μέρα... Φάσεις ειναι περνάνε η απλά αλλάζουν τα γούστα όπως κάτι δε του άρεσε κ πλέον το τρώει έτσι κάτι που του άρεσε πλέον δε θέλει να το βλέπει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vicky86 είπε:

εφοσον θα συνεχισετε να παιρνετε γαλακτος μονο για το μωρο,θα συνεχισετε τις μεριδουλες

στην επομενη επισκεψη στον γιατρο,ρωτηστε απλα μηπως αυξησετε την ποσοτητα,δλδ τα γραμμαρια της μεριδας της

ουτε εγω θυμαμαι τα γραμμαρια,γτ ποτε δ ετρωγαν τοσο:P

 

Εννοείς έτρωγαν λιγότερο ή περισσότερο; Εμάς τρώει περισσότερο, δεν τρώει όσο ήταν τα γραμμάρια. Στην αρχή τα υπολογίζαμε από τις γραμμούλες του δοχείου του ραβδομπλέντερ αλλά δεν φαινόταν καλά και κάποια στιγμή που έτυχε και βρήκαμε ζυγαριά φαγητού είδαμε ότι δίναμε περισσότερο (συνολικά, όχι ειδικά το κρέας). Αλλά το έτρωγε πάντα όλο, δεν πιέσαμε ποτέ. Και πλέον είναι μεγαλύτερες οι μερίδες που κόβει ο χασάπης, ίσως από μόνος του επειδή ξέρει ότι μεγάλωσε το παιδί.

Βασικά την ερώτηση δεν την έκανα για το ποιος τα κόβει και πόσο είναι κλπ, απλώς αναρωτιόμουν πώς ξεχωρίζετε τη μεριδούλα του μωρού όταν μαγειρεύετε για όλους μαζί σε κατσαρόλα. Γιατί νόμιζα ότι όλοι λειτουργούν με τέτοιες ξεκοκκαλισμένες μεριδούλες στην αρχή και έχουν άλλο κρέας για το μωρό (γάλακτος, ελευθέρας, βιολογικό κλπ). Κι εμείς βέβαια έχουμε δώσει και απλό κάποιες φορές.

 

Just now, Ilaeira είπε:

Δεν ζηλεύει η μικρή από τα δικά σας; Εμένα ό,τι και να τρώμε, τεντώνεται και κλαίει να δοκιμάσει. (Συμπτωματικά, σήμερα του έδωσα παστίτσιο. Είχε φάει το ψάρι του το μεσημέρι, μετά κοιμηθήκαμε μαζί, κι όταν σηκωθήκαμε κάθισα να φάω μεσημεριανό γιατί ήμουν νηστική. Ε, έγινε χαμός. Τον πήρα αγκαλιά και του πάτησα ένα κομματάκι με το πιρούνι. Έπαθε σοκ...)

 

Μπα όχι, αν δεν έχει δοκιμάσει κάτι δεν το ζητάει. Ειδικά αν τρώει ταυτόχρονα. Αν μας δει να τρώμε κάτι μόνοι μας ναι ζηλεύει. Αλλά και πάλι, μόνο αν είναι κάτι που ξέρει. Σοκολάτα ας πούμε τρώω ανετότατα μπροστά της γιατί δεν ξέρει τι χάνει! Ενώ ψωμί που έχει δοκιμάσει, αν το δει στο τραπέζι, ακόμα κι αν δεν δει να το τρώμε το θέλει. Το ίδιο και τις μπανάνες στον πάγκο.  Και όταν τρώει γιαούρτι δεν ξεκινάει αν δεν της βάλουμε βρώμη, διαμαρτύρεται και δειχνει το ντουλάπι στο οποίο την έχουμε. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

@little lamb σχετικά με το τι καταλαβαίνει ο καθένας όταν ακούει κρέας για μωρό: όταν είχαμε αρχίσει στέρεες ήμασταν Αθήνα λίγες μέρες κ η μαμα μου ρώτησε τι να πάρει από τον χασάπη. ο άντρας κ της είπε εβα καλό κομμάτι από καλό κοτόπουλο για το μωρό κ να τονίσει ότι είναι για το μωρό. εννοούσε ένα κομμάτι μπούτι από αλανιάρικο με μπόλικο λίπος κ πέτσα για τον ζωμό. κ είχε μείνει στο ότι εδώ στο νησί όταν λέμε για το παιδί, μας δίνουν το πιο εκλεκτό κ αν δεν έχουν κάτι ποιοτικό  λενε διακριτικά να μην πάρουμε. Η μαμα μου λοιπόν ζήτησε κάτι καλό για το μωρό κ της έδωσε άπαχο φιλέτο στήθος γιατί εκείνος αυτό είχε κατά νου ως κατάλληλο για μωρο . Συνεννόηση αλλ’ αντ’ άλλων. 

 

Για τη μπεσαμέλ: ο άντρας μ δεν θέλει τη μπεσαμέλ του εμπορίου, τη σκόνη. κ γι αυτό δεν θέλει να τρώει από τη μαμα μ παστίτσιο κ μουσακά. 

 

Αυτό το έχω κάνει κι εγώ! Όταν πήραμε μαζικά κρέας για τις καλοκαιρινές διακοπές και θέλαμε και κοτόπουλο και αρνί/κατσίκι και μοσχάρι, ξέχασα οτι στο κοτόπουλο παίρνουμε κανονικό και του είπα έτσι γενικώς για όλα να κόψει μεριδούλες μαλακό κλπ για το μωρό. Ξέχασε κι αυτός μάλλον τι μας έδινε συνήθως και μου έδωσε φιλετάκια (πιο ακριβά βέβαια). Τα πάω σπίτι, απόρησε ο άντρας μου! Μου καλάρεσαν βέβαια τα φιλετάκια για το μαγείρεμα, χαχα!

 

Την μπεσαμέλ σε σκόνη βγάζει και ο άντρας μου, εμείς δεν έχουμε φτιάξει ακόμα φαΐ με μπεσαμέλ αλλά σιγουρα θα ήθελε σπιτική.

 

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυγό δεν τρώμε κάθε μέρα...2-3 φορές την εβδομάδα και αν. Η αλήθεια είναι οτι αυτό με το κάθε μέρα το έμαθα συζητώντας με γονείς που ζουν στην Ελλάδα και μου έκανε εντύπωση ως ποσότητα, κυρίως για τους κρόκους. Πάντως όχι, δε συστήνεται παντού. Για εμάς 6-12 μήνες ήταν ένα από τα 7 κύρια γεύματα της εβδομάδας συνήθως.

 

Για τη ζάχαρη και γενικά για τις γλυκαντικές ουσίες συμφωνώ...είναι εντελώς άχρηστες σε οποιαδήποτε ηλικία για να είμαστε ειλικρινείς. Αλλά ΟΚ, προσωπικά το φαγητό δεν το θεωρώ μόνο μέσο διατροφής, οπότε απέφυγα να γράψω κάτι τόσο αιρετικό. :P Η αλήθεια ειναι οτι στα πρώτα της γενέθλια η μικρή έφαγε από την τούρτα της.... :P

 

Και τι δίνετε αντί για το γεύμα του αυγού; Στα μωρά κάτω του έτους εννοώ. (Δεν αμφισβητώ, απλά ρωτάω από περιέργεια)

Για τη ζάχαρη κι εγώ θεωρητικά τα λέω, πριν μείνω με τον άντρα μου έτρωγα μια σοκολάτα τη μέρα. Τρελαίνομαι!! Αλλά η μικρή δεν έχει φάει εφόσον δεν έχει ζητήσει.

 

Just now, Anna3011 είπε:

Εκτός αν τρώτε άλλες ώρες, αλλά για εσάς που από ότι κατάλαβα δε δουλεύετε συστηματικά, το χτίσιμο της συνήθειας του οικογενειακού τραπεζιού είναι εφικτό και κατά τη γνώμη μου ανεκτίμητο.

 

Πάντα κάποιος από τους δύο είναι μαζί της την ώρα του μεσημεριανού (εκτός από λίγες εξαιρέσεις που θα τύχει να λείπουμε και οι δύο και θα είναι με τους γονείς μου) Κι αν δεν δουλεύουμε τρώμε όλοι μαζί. Όμως (θα γίνω λίγο αιρετική τώρα και μπορεί να αρχίσει μεγάλη συζήτηση) πάντα μου την ψιλοέσπαγε αυτό με το "οικογενειακό τραπέζι" που δεν σηκώνεσαι αν δεν τελειώσουν όλοι κλπ και δεν θα ήθελα να το κάνω στο παιδί μου! Ξέρω ότι αντιτίθεμαι στη σύγχρονη παιδαγωγική που γενικά τηρώ σχεδόν απαρέγκλιτα, αλλά αυτό το θεωρώ λίγο υπερβολή. (Μάλιστα μου κάνει εντύπωση που το πρεσβεύει η σύγχρονη παιδαγωγική και δεν θεωρείται κατάλοιπο του παρελθόντος) .Πολλές φορές αν δεν θέλω να διακόψω κάτι που κάνω λέω στον άντρα μου να φάει ο καθένας μόνος του! Το θεωρώ καταπιεστικό και δεν βρίσκω το λόγο γιατί ειδικά η ώρα του φαγητού να είναι η ώρα της οικογένειας και όχι κάποια άλλη ώρα. Και με την μπέμπα τρώμε μαζί κυρίως γιατί αν μας δει να τρώμε μόνοι μας θα ζηλέψει, όχι για να χτίσουμε κάποια συνήθεια. Εγώ κατά βάθος προτιμώ να την έχει πάρει ο ύπνος, να φάμε πριν ξυπνήσει και μετά να φάει μόνη της, που μένει απασχολημένη και κάνω κάτι άλλο! Ίσως επειδή τρώγαμε έτσι όλοι μαζί μέχρι που παντρεύτηκα, και έπρεπε να διακόψω ό,τι κάνω επειδή θα καθόμασταν για φαγητό. Μετά όταν τελείωνα έφευγα όμως! Κι από μικρή στο σχολείο προτιμούσα αν για κάποιο λόγο οι γονείς έλειπαν το μεσημέρι κι έτρωγα μόνη στα γρηγορα και ξεμπέρδευα. Οπότε δεν θέλω να νιώσει και η μικρή ότι πρέπει σώνει και ντε να τρώμε όλοι μαζί. Να ξέρει ότι όταν είμαστε με φίλους/γνωστούς το ευγενικό είναι να μη σηκωνόμαστε αν δεν τελειώσουν όλοι ναι, αλλά μεταξύ μας στην οικογένεια δεν θεωρώ ότι χρειάζεται.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , little lamb είπε:

Βασικά την ερώτηση δεν την έκανα για το ποιος τα κόβει και πόσο είναι κλπ, απλώς αναρωτιόμουν πώς ξεχωρίζετε τη μεριδούλα του μωρού όταν μαγειρεύετε για όλους μαζί σε κατσαρόλα. Γιατί νόμιζα ότι όλοι λειτουργούν με τέτοιες ξεκοκκαλισμένες μεριδούλες στην αρχή και έχουν άλλο κρέας για το μωρό (γάλακτος, ελευθέρας, βιολογικό κλπ). Κι εμείς βέβαια έχουμε δώσει και απλό κάποιες φορές.

Εμείς δεν πήραμε ποτέ ξεκοκαλισμένη μερίδα ή γάλακτος ειδικά για το παιδί. Κοτόπουλα κ κουνέλια κόβονται κανονικά σε μερίδες όπως για τους μεγάλους, στα άλλα απλώς διαλέγουμε κάτι που να έχει πολύ ψαχνό κ να είναι μαλακό. 

 

Τα ελευθερας είναι το θέμα μας, κυρίως τα κοτόπουλα που δεν σφάζουν όλο το χρονο, κ εδώ κανένας χασάπης δεν φέρνει από αλλού, σου δίνει ο,τι έχει σπιτικό όταν είναι η ώρα του (εννοώ αν θες αποκλειστικά ελευθερας/βιολογικό). Όταν έτρωγε κάθε μέρα κρέας, εμείς σπάνια τρώγαμε κοτόπουλο, για να μας φτάνουν οι μερίδες για όλο τον χρονο, ή τρώγαμε μόνο τις φτερούγες. Ο άντρας μου δεν μπορεί (δεν θέλει) να φαει άλλο κοτόπουλο. 

 

Και ψάρι όταν τρώμε ιχθυοτροφείου, ο μικρός τρώει μπακαλιάρο σούπα. 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb δεν το κάνουμε το γεύμα του αυγού. Εκτός των γευμάτων με γάλα πρωί-βράδυ, στην ουσία τρία γεύματα έχει με τη σειρά αυτή: κυρίως - απογευματινό - βραδινό.

 

Αυγό θα φάει είτε ως αντικατάσταση στο κυρίως, είτε, σπανιότερα, στο βραδινό, αν δεν έχει φάει καλά μέσα στη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

@little lamb δεν το κάνουμε το γεύμα του αυγού. Εκτός των γευμάτων με γάλα πρωί-βράδυ, στην ουσία τρία γεύματα έχει με τη σειρά αυτή: κυρίως - απογευματινό - βραδινό.

 

Αυγό θα φάει είτε ως αντικατάσταση στο κυρίως, είτε, σπανιότερα, στο βραδινό, αν δεν έχει φάει καλά μέσα στη μέρα.

 

Βραδινό τρώνε και κάτω του έτους δηλαδή; Γεύμα φρούτων έχουν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Βραδινό τρώνε και κάτω του έτους δηλαδή; Γεύμα φρούτων έχουν; 

 

Ναι, όταν λέω βραδινό εννοώ 1-2 ώρες πριν κοιμηθεί. Το γεύμα φρούτων είναι το απογευματινό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Και στο βραδινο τρώνε φαγητό ή κάτι άλλο πχ γιαούρτι;

 

Λαχανικά συνήθως, με κάποιο ζυμαρικό....και γιαούρτι μπορεί να μπει, αλλά σίγουρα οχι μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Βραδινό τρώνε και κάτω του έτους δηλαδή; Γεύμα φρούτων έχουν; 

εξαρτατε κ το παιδι εμενα μεχρι 2 χρονων δεν ετρωγε βραδινο δηλαδη μπορει να ετρωγε απογευματινο ενα γιαουρτι κ λιγο ψωμακι κ μετα δεν πειναγε μεχρι το γαλα αν ετρωγε πχ κατι αλλο το απογευμα δεν επινε το γαλα του το βραδυ. ετρωγε ομως αρκετα το μεσημερι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , chocolate_eater είπε:

@little lamb δεν το κάνουμε το γεύμα του αυγού. Εκτός των γευμάτων με γάλα πρωί-βράδυ, στην ουσία τρία γεύματα έχει με τη σειρά αυτή: κυρίως - απογευματινό - βραδινό.

 

Αυγό θα φάει είτε ως αντικατάσταση στο κυρίως, είτε, σπανιότερα, στο βραδινό, αν δεν έχει φάει καλά μέσα στη μέρα.

Εγώ λίγο μπερδεύτηκα. Πρωινό δεν τρώει το παιδί; Από τι ώρα ξεκινάνε γεύματα ; Από το μεσημέρι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Εγώ λίγο μπερδεύτηκα. Πρωινό δεν τρώει το παιδί; Από τι ώρα ξεκινάνε γεύματα ; Από το μεσημέρι;

 

Γάλα πίνει το πρωί και ίσως καμιά φρυγανιά, μπισκότο κλπ. Μεσημεριανό τρώει στις 11.30-12, που είναι και το πρώτο κανονικό γεύμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

εξαρτατε κ το παιδι εμενα μεχρι 2 χρονων δεν ετρωγε βραδινο δηλαδη μπορει να ετρωγε απογευματινο ενα γιαουρτι κ λιγο ψωμακι κ μετα δεν πειναγε μεχρι το γαλα αν ετρωγε πχ κατι αλλο το απογευμα δεν επινε το γαλα του το βραδυ. ετρωγε ομως αρκετα το μεσημερι. 

Εμένα ακόμα και τώρα σχεδόν στα τρία τον κύριο όγκο φαγητού τον τρώει πρωινό δεκατιανο μεσημεριανό. Μετά κόβει πολύ. Ελάχιστο απόγευμα και βράδυ. Ακόμα και στον παιδικό που πάει επειδή εκεί δεκατιανο έχει ένα φρούτο τρώει δύο φορές μεσημεριανό. Και στις δώδεκα εκεί και στις δύο στο σπίτι. Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα σπάσει αυτό το μοτίβο και θα τρώει και λίγο πιο καλά τις απογευματινές ώρες. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εμένα ακόμα και τώρα σχεδόν στα τρία τον κύριο όγκο φαγητού τον τρώει πρωινό δεκατιανο μεσημεριανό. Μετά κόβει πολύ. Ελάχιστο απόγευμα και βράδυ. Ακόμα και στον παιδικό που πάει επειδή εκεί δεκατιανο έχει ένα φρούτο τρώει δύο φορές μεσημεριανό. Και στις δώδεκα εκεί και στις δύο στο σπίτι. Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα σπάσει αυτό το μοτίβο και θα τρώει και λίγο πιο καλά τις απογευματινές ώρες. 

Κι εμένα που είναι φαγανός δεν τρώει πολύ απόγευμα. Βέβαια πρωί τρώει πολλά φρουτα. Πχ χθες έφαγε μπανάνα, δυο αχλάδια, ακτινίδιο, πορτοκαλί κ χυμό ρόδι!!! Κ μια φρυγανιά μαρμελάδα το πρωί με το γάλα. μεσημέρι τρώει καλά, μερίδα σχεδον ενηλίκου. απόγευμα τρώει γιαούρτι, ντάκο, αυγό ή το κάτι από το μεσημέρι, αλλά όχι ποσότητα κ με το ζόρι κάθεται, δεν θέλει να σταματήσει το παιχνίδι. και μετά γαλα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Για παράδειγμα έχω δώσει κριθαράκι και τραχανά στη μικρή. Δεν έχω δώσει μακαρόνια. Και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω εισαγωγή στα μακαρόνια... δηλαδή να μην δώσω κάτι καινούργιο για τρεις μέρες.

Ψάρι , ναι όντως δεν το σκέφτηκα ότι έχει κατηγορίες. Μάλλον ένα πράγμα τη φορά τότε για το ψάρι

κριθαρακι κ μακαρονια ειναι το ιδιο

ο τραχανας αναλογα τι ειναι.με γαλα/γιαουρτι,σταρενιος/με λαχανικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Γάλα πίνει το πρωί και ίσως καμιά φρυγανιά, μπισκότο κλπ. Μεσημεριανό τρώει στις 11.30-12, που είναι και το πρώτο κανονικό γεύμα.

 

Και προτιμούν οι γιατροί εκεί να τρώνε φρυγανιές και μπισκότα αντι για αυγό ή γιαούρτι; Βασικά σε τι ηλικία τα συστήνουν αυτά;

 

Εμάς που είναι σχεδον 18 το πρωί πίνει γάλα (θηλάζει), στις 10 φρούτα, γύρω στις 12.30 αυγό, γύρω στις 3-3.30 μεσημεριανο, γύρω στις 7 γιαούρτι με ξηρούς καρπούς/βρώμη/ταχινι/μέλι ή έξτρα φρούτο και το βράδυ πάλι θηλάζει. Πίνει και καμιά τζούρα γάλα κι άλλες φορές μέσα στη μερα, ειδικά για τον ημερήσιο ύπνο. Τελευταία πολλές φορές αντιστρέφουμε το αυγό με το γιαούρτι ανάλογα πότε είμαστε έξω επειδή το αυγό βολευει καλύτερα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Και προτιμούν οι γιατροί εκεί να τρώνε φρυγανιές και μπισκότα αντι για αυγό ή γιαούρτι; Βασικά σε τι ηλικία τα συστήνουν αυτά;

 

Εμάς που είναι σχεδον 18 το πρωί πίνει γάλα (θηλάζει), στις 10 φρούτα, γύρω στις 12.30 αυγό, γύρω στις 3-3.30 μεσημεριανο, γύρω στις 7 γιαούρτι με ξηρούς καρπούς/βρώμη/ταχινι/μέλι ή έξτρα φρούτο και το βράδυ πάλι θηλάζει. Πίνει και καμιά τζούρα γάλα κι άλλες φορές μέσα στη μερα, ειδικά για τον ημερήσιο ύπνο. Τελευταία πολλές φορές αντιστρέφουμε το αυγό με το γιαούρτι ανάλογα πότε είμαστε έξω επειδή το αυγό βολευει καλύτερα έξω.

 

Από 4 μηνών κι έπειτα, με βάση το πρόγραμμα εισαγωγής τροφών. Στην αρχή στο τέλος κάθε γεύματος υπάρχει γάλα. Η λογική είναι οτι τους πρώτους 1-2 μήνες πρακτικά τρώει ελάχιστα. Μετά το κόβουμε σιγά-σιγά και στην πράξη τρώμε τα πάντα μέσα στη μέρα, δεν υπάρχει καμία προτίμηση π.χ. να φάει αυγό αντί για ψωμί....σε εβδομαδιαία βάση θα φάει τα πάντα πλέον, απλώς σε διαφορετική ώρα μέσα στη μέρα.

 

Αν κρίνω από το ωράριο, ο μόνος λόγος που βλέπω να χρειάζεται το αυγό είναι το γεγονός οτι το μεσημεριανό στην Ελλάδα τρώγεται αρκετά αργότερα. Κι εμείς αν τρώγαμε στις 3 δεν πιστεύω οτι θα μπορούσε να περιμένει χωρίς να φάει κάτι ενδιάμεσο. Αλλά ίσως να μην ήταν αυγό κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω να φταίει η ώρα, απλά έτσι προτιμούν/συνηθίζουν εδώ οι γιατροί. Και λέω ότι ίσως δεν σχετίζεται με τις ώρες επειδή συνολικα στο 24ωρο είναι ένα παραπάνω γεύμα. Ούτως ή άλλως δηλαδή ανάμεσα σε κάποια γεύματα εσείς έχετε περισσότερες ώρες "κενές".

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μπα δεν νομίζω να φταίει η ώρα, απλά έτσι προτιμούν/συνηθίζουν εδώ οι γιατροί. Και λέω ότι ίσως δεν σχετίζεται με τις ώρες επειδή συνολικα στο 24ωρο είναι ένα παραπάνω γεύμα. Ούτως ή άλλως δηλαδή ανάμεσα σε κάποια γεύματα εσείς έχετε περισσότερες ώρες "κενές".

Η δικιά μας γιατρός δεν ήθελε αυγό κάθε μέρα. 

 

Τωρε που τα κοιτάω αυτά με μια απόσταση, παρολο που από συνήθεια έχουμε ακόμα το σχήμα γάλα-φρούτο-φαγητό-γιαούρτι ή αυγό-γάλα, μου φαίνεται πολύ αστείο που αγχωνόμαστε τόσο πολύ για το τι ώρα θα φάει το αυγό ή το φρούτο. Οι περισσότερες οικογένειες μετά τον χρόνο τα απλοποιούν αυτά. το παιδί μπορεί να φάει τοστ το πρωί κ φρούτο το απόγευμα κ το αυγό σαν ομελέτα για μεσημεριανό κ εννοειται χωρίς να ρωτήσουν τον παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Μπα δεν νομίζω να φταίει η ώρα, απλά έτσι προτιμούν/συνηθίζουν εδώ οι γιατροί. Και λέω ότι ίσως δεν σχετίζεται με τις ώρες επειδή συνολικα στο 24ωρο είναι ένα παραπάνω γεύμα. Ούτως ή άλλως δηλαδή ανάμεσα σε κάποια γεύματα εσείς έχετε περισσότερες ώρες "κενές".

 

Ναι υπαρχουν, κατά μέσο όρο, λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις από το ένα γεύμα στο άλλο...Για να είμαι ειλικρινής όταν έρχομαι στην Ελλάδα έχω την αίσθηση οτι όλοι ασχολούνται κάθε λίγο και λιγάκι πότε θα φάει το μωρό και το κυνηγάνε με διάφορα φαγητά...εδώ ασχολούμαστε πάνω-κάτω όταν πεινάσει, οπότε και το τάισμα γίνεται πολύ ευκολότερο. :P Πλέον στους 18 μήνες απλώς παίρνει το κουτάλι και τρώει μόνη της τις περισσότερες φορές, απλά κάθεσαι κοντά μη φύγουν τίποτα ξώφαλτσες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η δικιά μας γιατρός δεν ήθελε αυγό κάθε μέρα. 

 

Τωρε που τα κοιτάω αυτά με μια απόσταση, παρολο που από συνήθεια έχουμε ακόμα το σχήμα γάλα-φρούτο-φαγητό-γιαούρτι ή αυγό-γάλα, μου φαίνεται πολύ αστείο που αγχωνόμαστε τόσο πολύ για το τι ώρα θα φάει το αυγό ή το φρούτο. Οι περισσότερες οικογένειες μετά τον χρόνο τα απλοποιούν αυτά. το παιδί μπορεί να φάει τοστ το πρωί κ φρούτο το απόγευμα κ το αυγό σαν ομελέτα για μεσημεριανό κ εννοειται χωρίς να ρωτήσουν τον παιδίατρο. 

 

Καλά δεν έχω κανένα άγχος, από περιέργεια πιο πολύ τα ρωτάω, εγκυκλοπαιδικά. Τοστ και γενικά ψωμί-μπισκοτο-κουλουρι-κεικ κλπ απλά δεν βρισκουμε το λόγο να τρώει αν δεν τα ζητάει, με την έννοια ότι όλοι είναι καλό να τα αποφεύγουμε, όχι ότι θα γίνει κανένα φοβερό κακό!

 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι υπαρχουν, κατά μέσο όρο, λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις από το ένα γεύμα στο άλλο...Για να είμαι ειλικρινής όταν έρχομαι στην Ελλάδα έχω την αίσθηση οτι όλοι ασχολούνται κάθε λίγο και λιγάκι πότε θα φάει το μωρό και το κυνηγάνε με διάφορα φαγητά...εδώ ασχολούμαστε πάνω-κάτω όταν πεινάσει, οπότε και το τάισμα γίνεται πολύ ευκολότερο. :P Πλέον στους 18 μήνες απλώς παίρνει το κουτάλι και τρώει μόνη της τις περισσότερες φορές, απλά κάθεσαι κοντά μη φύγουν τίποτα ξώφαλτσες.

 

Καλά ναι πολλοί τα κυνηγάνε. Η δικιά μας είναι πολύ φαγάνα από μόνη της. Να καταλάβεις αυτό που λες ότι τους πρώτους 1-2 μήνες σχεδόν δεν τρώνε δεν το ζήσαμε ποτέ. Αδειάζει το μπωλ από την 3η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά δεν έχω κανένα άγχος, από περιέργεια πιο πολύ τα ρωτάω, εγκυκλοπαιδικά. Τοστ και γενικά ψωμί-μπισκοτο-κουλουρι-κεικ κλπ απλά δεν βρισκουμε το λόγο να τρώει αν δεν τα ζητάει, με την έννοια ότι όλοι είναι καλό να τα αποφεύγουμε, όχι ότι θα γίνει κανένα φοβερό κακό!

ουυε εμείς τα δίνουμε, αλλά έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να βραχυκυκλώνει σχετικά με την ώρα της βόλτας σε σχέση με τη μεταφορά ενός γεύματος, ιδίως του απογευματινού, κ σκέφτομαι ότι όταν απλώς δίνεις στο παιδί σου μια στις τόσες ένα τοστ κ χυμό από μια καφετέρια, μη σου πω κ δυο κουταλιές παγωτό, μάλλον περνάς πιο ξαλα κάποιες στιγμές της ζωής σου, ενώ αν σκέφτεσαι τι θα γίνει κάνε το αυγό κ το γιαούρτι, σπαταλάς αρκετή φαιά ουσία ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...