Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοινωνικές ανάγκες νηπίων -2.5 ετών


Recommended Posts

Δηλαδή στη θάλασσα πόσες ώρες κάθεστε; Πότε κολυμπάτε; Εμείς μόλις φτάσουμε μπαίνουμε, παίζουμε λίγο όλοι μαζί ή κολυμπάω εγώ, μετά φεύγει ο άντρας μου για γυμναστική περίπου τρία τέταρτα κ εγώ κολυμπάω με τον μικρό, βγαίνουμε μετά από κανένα 20λεπτο, μετά παίζουμε λίγο στην ήλιο, μετά τρώει τα φρούτα του, κάπου εκεί βγαίνει κ ο άντρας μου κ παίζουν και κολυμπάω εγώ (όχι τόσο πολύ, βαριέμαι μόνη μου) και μετά βγαίνω λίγο για να στεγνώσω και μετά φεύγουμε, περίπου 2,5 ώρες όλο αυτό. 

 

Σήμερα έπαιξε μπάλα με ένα παιδάκι και μετά φτιάξαμε πύργους δίπλα στα μεγάλα παιδιά που έφτιαχναν ένα μεγάλο κάστρο. Ωραία ήταν, το ευχαριστήθηκε. Όπως βλέπετε, έχουμε ήδη επιστρέψει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή στη θάλασσα πόσες ώρες κάθεστε; Πότε κολυμπάτε; Εμείς μόλις φτάσουμε μπαίνουμε, παίζουμε λίγο όλοι μαζί ή κολυμπάω εγώ, μετά φεύγει ο άντρας μου για γυμναστική περίπου τρία τέταρτα κ εγώ κολυμπάω με τον μικρό, βγαίνουμε μετά από κανένα 20λεπτο, μετά παίζουμε λίγο στην ήλιο, μετά τρώει τα φρούτα του, κάπου εκεί βγαίνει κ ο άντρας μου κ παίζουν και κολυμπάω εγώ (όχι τόσο πολύ, βαριέμαι μόνη μου) και μετά βγαίνω λίγο για να στεγνώσω και μετά φεύγουμε, περίπου 2,5 ώρες όλο αυτό. 

 

Σήμερα έπαιξε μπάλα με ένα παιδάκι και μετά φτιάξαμε πύργους δίπλα στα μεγάλα παιδιά που έφτιαχναν ένα μεγάλο κάστρο. Ωραία ήταν, το ευχαριστήθηκε. Όπως βλέπετε, έχουμε ήδη επιστρέψει!!

Εμείς πηγαίνουμε νωρίς 9-10 έχουμε φτάσει στην παραλία, πιάνουμε μία σκιά, και καθόμαστε μέχρι τις 2-3, φοράω στον μικρό μπλούζα uv και καπέλο uv, όταν ήταν στην ηλικία του δικού σου φεύγαμε γύρω στη 1-1:30.

Εμείς βασικά όσες ώρες είμαστε παραλία ασχολούμαστε με το παιχνίδι του μικρού, έχω να κολυμπήσω χαλαρά 5 χρόνια, το ίδιο και ο άντρας μου, γενικά όση ώρα είμαστε εκεί παίζουμε. Φυσικά δεν κάθεται όλη την ώρα στον ήλιο, έχουμε προσαρμόσει έτσι την κατάσταση ώστε να μπορεί να παίξει στην άμμο και να είναι σε σκιά! Επίσης σκέψου την θάλασσα και για το απόγευμα που η κατάσταση είναι πιο εύκολη, εμέις απόγευμα πηγαίναμε 5 :30- 6:00 και μέναμε μέχρι να δύσει ο ήλιος, και αυτή είναι ώρα που έχει πολλά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή στη θάλασσα πόσες ώρες κάθεστε; Πότε κολυμπάτε; Εμείς μόλις φτάσουμε μπαίνουμε, παίζουμε λίγο όλοι μαζί ή κολυμπάω εγώ, μετά φεύγει ο άντρας μου για γυμναστική περίπου τρία τέταρτα κ εγώ κολυμπάω με τον μικρό, βγαίνουμε μετά από κανένα 20λεπτο, μετά παίζουμε λίγο στην ήλιο, μετά τρώει τα φρούτα του, κάπου εκεί βγαίνει κ ο άντρας μου κ παίζουν και κολυμπάω εγώ (όχι τόσο πολύ, βαριέμαι μόνη μου) και μετά βγαίνω λίγο για να στεγνώσω και μετά φεύγουμε, περίπου 2,5 ώρες όλο αυτό. 

 

Σήμερα έπαιξε μπάλα με ένα παιδάκι και μετά φτιάξαμε πύργους δίπλα στα μεγάλα παιδιά που έφτιαχναν ένα μεγάλο κάστρο. Ωραία ήταν, το ευχαριστήθηκε. Όπως βλέπετε, έχουμε ήδη επιστρέψει!!

Εμεις παλια φευγαμε 11-11.30 αλλα τωρα «ξεθαρρεψαμε» και καθομαστε μεχρι 12.30-13.00 απλα προσπαθουμε να ειμαστε κατω απο την ομπρελα οσο παιζουν με την αμμο. Οσο γινεται. Και με μπλουζακια. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι 100% σωστο,βασει οδηγιων,αλλα δεν βγαινει και διαφορετικα.. μεχρι να ξυπνησουμε πχ το σαββατο,να πιουν ενα γαλα και να φτασουμε στην παραλια,παει 9.30-10 και αυτο με την ψυχη στο στομα. 

Link to comment
Share on other sites

Eμείς μόνο ένα μπάνιο έχουμε κάνει προς το παρόν, είναι και μικρό το μωρό, 14 μηνών φέτος, για του χρόνου δεν ξέρω (όχι πόσο θα είναι, πώς θα πηγαίνουμε :-P ) αλλά προς το παρόν κι εμένα πιο βολικό μου φαίνεται το απόγευμα, είναι και πιο ζεστή η θάλασσα (είμαι κρυουλιάρα). Αλλά πέραν αυτού, το πρωί μόλις ξυπνάει (όχι νωρίς, γύρω στις 8.30) θηλάζει κανα μισάωρο και στις 10 τρώει φρούτα και υποτίθεται μετά τις 11-11.30 δεν πρέπει να είμαστε εκεί. Η παιδίατρος είπε να παίρνουμε τα φρούτα στην παραλία αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου πρακτικό. Εντωμεταξύ μετά κατά τις 12.30 τρώει αυγό, έχουμε και το μαγείρεμα οπότε γενικά πρωί βγαίνουμε μόνο για κάποια πολύ σύντομη δουλειά ή για κάτι απαραίτητο, όλες τις εξόδους-δουλειές-βόλτες τις κάνουμε απόγευμα εδώ και μήνες γιατί το πρωί περνάει χωρίς να το καταλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Επίσης σκέψου την θάλασσα και για το απόγευμα που η κατάσταση είναι πιο εύκολη, εμέις απόγευμα πηγαίναμε 5 :30- 6:00 και μέναμε μέχρι να δύσει ο ήλιος, και αυτή είναι ώρα που έχει πολλά παιδιά.

Το απογευματινό μπάνιο έχει τη δυσκολία ότι πρέπει να τον ξυπνήσω να έχει τελειώσει το μεσημεριανό μέχρι τις 2.30, επι της ουσίας να τον σηκώσω από το κρεβάτι και να τον βάλω κατευθείαν στην καρέκλα για να φάει. Το κάναμε πέρσι αυτό. Τώρα όμως κοιμάται και πιο αργά κάποιες φορές, γιατί για να περάσει το πρωινό πάμε κάπου αλλού βόλτα κ αργεί κλπ. Επίσης το μελτέμι φουσκώνει πιο πολύ το απόγευμα και είναι επίφοβο, και φυσικά στις παραλίες το απόγευμα γίνεται το αδιαχώρητο στα σημεία που προστατεύονται από τον αέρα, οπότε τώρα δεν πηγαίνουμε λόγω συνωστισμού.Αλλά μας αρέσει και το πρωινό μπάνιο, είναι καθαρά και διαυγή τα νερά και μπορούμε να βλέπουμε κάτω, καμία σχέση με το απόγευμα. 

Just now, little lamb είπε:

Eμείς μόνο ένα μπάνιο έχουμε κάνει προς το παρόν, είναι και μικρό το μωρό, 14 μηνών φέτος, για του χρόνου δεν ξέρω (όχι πόσο θα είναι, πώς θα πηγαίνουμε :-P ) αλλά προς το παρόν κι εμένα πιο βολικό μου φαίνεται το απόγευμα, είναι και πιο ζεστή η θάλασσα (είμαι κρυουλιάρα). Αλλά πέραν αυτού, το πρωί μόλις ξυπνάει (όχι νωρίς, γύρω στις 8.30) θηλάζει κανα μισάωρο και στις 10 τρώει φρούτα και υποτίθεται μετά τις 11-11.30 δεν πρέπει να είμαστε εκεί. Η παιδίατρος είπε να παίρνουμε τα φρούτα στην παραλία αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου πρακτικό. Εντωμεταξύ μετά κατά τις 12.30 τρώει αυγό, έχουμε και το μαγείρεμα οπότε γενικά πρωί βγαίνουμε μόνο για κάποια πολύ σύντομη δουλειά ή για κάτι απαραίτητο, όλες τις εξόδους-δουλειές-βόλτες τις κάνουμε απόγευμα εδώ και μήνες γιατί το πρωί περνάει χωρίς να το καταλάβουμε.

Τα φρούτα κι εμείς πέρσι τα θεωρούσαμε πιο δύσκολα, μια μπανάνα μαζί με άμμο έτρωγε για να μην πεινάσει και γκρινιάζει και φεύγαμε για να τα συνεχίσουμε στο σπίτι. Τώρα όμως παίρνουμε ποικιλία, και μπανάνα, και μήλο, και κεράσι, και πεπόνι, αυτά που τρώει γενικώς αυτήν την εποχή, τα βουτάμε στο κουβαδάκι να τα ξεπλύνουμε αν γεμίσουν άμμο, είναι διαχειρίσιμη η κατάσταση, αλλά βέβαια είναι πιο μεγάλος και συνεργάζεται σχετικά, δηλαδή αν του πω να βουτ΄ξει τα χέρια να τα ξεπλύνουμε και να μην ακουμπήσει την άμμο μέχρι να του δώσω το φρούτο γενικά το κάνει. και το αυγό μπορείτε να έχετε μαζί. 

 

Οι περισσότεροι βέβαια σε παιδιά που έχουν περάσει τον χρόνο, θα απλοποιούσαν τα πράγματα και θα έδιναν άλλα τρόφιμα το πρωί , που να τρώγονται στην παραλία. Εμείς είμαστε στην ίδια κατηγορία, αλλά θα μας διαβάζουν και θα γελάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, Έσπερος said:

Εντάξει είπε κάτι η Αργκ που το κατάλαβα λάθος, σχολίασα κάτι που το καταλάβατε λάθος, νομίζω τελείωσε το θέμα. Μια χαρά ήσυχοι είναι οι μαθητές μου σε σχεςγ με αλλά μερη, ούτε παραβατικότητα ούτε αλητεία. αν εξαιρέσεις τα μηχανάκια, το κυνήγι (λίγοι) κ τα πυρομαχικά το πασχα, καλα ειμαστε. 

 

Εμείς επειδή δεν είμαστε καθόλου του πρωινού ξυπνήματος, πέρσι πηγαίναμε κατά τις 6-7 το απόγευμα, μέχρι που νύχτωνε. Φέτος βέβαια είναι η πρώτη χρονιά που θα είναι σε ηλικία αλληλεπίδρασης, οπότε θα δούμε τώρα που θα κατέβουμε στην πατρίδα... :D 

 

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω, επειδή βλέπω πολλούς να λένε για σύγκρουση ωρών με το φαγητό..πόσες φορές τη μέρα τρώνε, υπό νορμάλ συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το πρωί θηλάζει, γύρω στις 10 τρώει φρούτο, γύρω στις 12.30-1 αυγό, γύρω στις 3-3.30 μεσημεριανό, γύρω στις 7 (και πιο αργά τώρα τελευταία) γιαούρτι και γύρω στις 9.30 θηλἀζει πάλι για ύπνο (14 μηνών). Ενδιάμεσα θηλάζει πάλι 3 φορές τουλάχιστον, έστω και μία τζούρα. Για το αν θα έχει κάποια αλλαγή το πρόγραμμα τώρα που χρόνισε ρώτησα την παιδίατρο και είπε όχι μέχρι τους 18 μήνες.

Το μόνο γεύμα που παίρνουμε έξω με ευκολία είναι το γιαούρτι (σχεδόν πάντα έξω το τρώει), όλα τα άλλα μας φαίνονται μπελάς, τάπερ κλπ οπότε το κάνουμε μόνο αν είναι απαραίτητο, δεν θα το κάναμε χωρίς λόγο απλά για βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά είναι και θέμα διευκόλυνσης βέβαια...προφανώς και είναι δύσκολη η οργάνωση να τρώει στο δρόμο ουσιαστικά. Δεν ξέρω γιατί οι παιδίατροι επιμένουν να βάζουν τόσο αναλυτικά προγράμματα σε τόσο μεγάλα παιδιά.  Δηλαδή αν φάει το φρούτο με το γιαούρτι τι πρόβλημα υπάρχει; Εμείς ίδια ηλικία ακριβώς, αντί για 5 γεύματα, κάνουμε 3, οπότε βολεύει στις διάφορες δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Και αντέχει με τρία γεύματα; Δεν πεινάει;

Εντάξει η παιδίατρος δεν είναι αυστηρή από μονη της, εμείς τη ρωτάμε για κάθε λεπτομέρεια. Πάω με λίστα κάθε φορά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Εντάξει μετά είναι και θέμα διευκόλυνσης βέβαια...προφανώς και είναι δύσκολη η οργάνωση να τρώει στο δρόμο ουσιαστικά. Δεν ξέρω γιατί οι παιδίατροι επιμένουν να βάζουν τόσο αναλυτικά προγράμματα σε τόσο μεγάλα παιδιά.  Δηλαδή αν φάει το φρούτο με το γιαούρτι τι πρόβλημα υπάρχει; Εμείς ίδια ηλικία ακριβώς, αντί για 5 γεύματα, κάνουμε 3, οπότε βολεύει στις διάφορες δραστηριότητες.

Δε νομίζω ότι οι παιδίατροι στην Ελλάδα έχουν προσδοκίες να ακολουθείται το παραδοσιακό προγράμμα μετά τον 1-1.5 χρόνο κ μάλλον είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι το έχουμε ακόμα ως βάση...

 

Το φαγητο εξω ειναι λιγο δυσκολο αν δεν δινεις τυποποιημενα ή σνακ τυπου τοστ απο καφετεριες. αλλα οχι κατι τραγικο, τα φρουτα ειναι πανεύκολα απλως θες μαχαιράκι κ σακουλα για τα φλουδια κ σαλιαρα για τα καλοκαιρινά που έχουν ζουμια. έχουμε απολαύσει πολλους καφέδες σχετικα ανέμελα όσο τρωει σταφύλι ή κεράσια που παιρνουν καποια ωρα. Γενικα αν θελουμε να κατσουμε εξω φροντιζουμε να ειναι ωρα που θα φαει για να μπορέσουμε να κατσουμε ωρα χωρις το αγχος της απασχολησης. παιρνουμε κατι δικο του κ τρωει κ ο,τι θελει απο τα δικα μας. Αντι γιαουρτιού ειναι ευκολο κ το ψωμοτύρι το απογευμα ή το αυγό ή κάτι στεγνό όπως πίτα ή μαφιν ή κεφτεδάκια  που εγώ δυστυχώς δεν τα έδωσα όταν ήταν δεκτικός σε δοκιμές κ τώρα δεν συγκινείται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δε νομίζω ότι οι παιδίατροι στην Ελλάδα έχουν προσδοκίες να ακολουθείται το παραδοσιακό προγράμμα μετά τον 1-1.5 χρόνο κ μάλλον είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι το έχουμε ακόμα ως βάση...

 

Το φαγητο εξω ειναι λιγο δυσκολο αν δεν δινεις τυποποιημενα ή σνακ τυπου τοστ απο καφετεριες. αλλα οχι κατι τραγικο, τα φρουτα ειναι πανεύκολα απλως θες μαχαιράκι κ σακουλα για τα φλουδια κ σαλιαρα για τα καλοκαιρινά που έχουν ζουμια. έχουμε απολαύσει πολλους καφέδες σχετικα ανέμελα όσο τρωει σταφύλι ή κεράσια που παιρνουν καποια ωρα. Γενικα αν θελουμε να κατσουμε εξω φροντιζουμε να ειναι ωρα που θα φαει για να μπορέσουμε να κατσουμε ωρα χωρις το αγχος της απασχολησης. παιρνουμε κατι δικο του κ τρωει κ ο,τι θελει απο τα δικα μας. Αντι γιαουρτιού ειναι ευκολο κ το ψωμοτύρι το απογευμα ή το αυγό ή κάτι στεγνό όπως πίτα ή μαφιν ή κεφτεδάκια  που εγώ δυστυχώς δεν τα έδωσα όταν ήταν δεκτικός σε δοκιμές κ τώρα δεν συγκινείται. 

εγώ παίρνω σε τάπερ σταφύλια, κεράσια, κομμένο πεπόνι ή κομμένο καρπούζι. ούτε σαλιάρα, ούτε μαχαίρια. τοστ μπορείς να πάρεις από το σπίτι επίσης, αν δεν θέλεις να πάρεις απ'έξω. Παίρνω και απ'έξω, δεν θεωρώ ότι θα γίνει κάτι με μια φορά.. επίσης μπορείς να πάρεις κουλούρι θεσσαλονίκης από φούρνο

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

εγώ παίρνω σε τάπερ σταφύλια, κεράσια, κομμένο πεπόνι ή κομμένο καρπούζι. ούτε σαλιάρα, ούτε μαχαίρια. τοστ μπορείς να πάρεις από το σπίτι επίσης, αν δεν θέλεις να πάρεις απ'έξω. Παίρνω και απ'έξω, δεν θεωρώ ότι θα γίνει κάτι με μια φορά.. επίσης μπορείς να πάρεις κουλούρι θεσσαλονίκης από φούρνο

Ναι η αλήθεια είναι ότι κ εγω θεωρώ πάρα πολύ απλό να παρω φαι εξω

Εκτός από μηλο δλδ, που μπορεί να παρω κανένα μικρό φιρικι κ να τρώνε ολοκληρο

Μετα τα 1,5δ επαιρνα μόνο φρουτα, θα επαιρνα κ κανενα κριτσινι, κουλουρακι(σπιτικά συνηθως). Για πιο "φαγητο" πιτες

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

εγώ παίρνω σε τάπερ σταφύλια, κεράσια, κομμένο πεπόνι ή κομμένο καρπούζι. ούτε σαλιάρα, ούτε μαχαίρια. τοστ μπορείς να πάρεις από το σπίτι επίσης, αν δεν θέλεις να πάρεις απ'έξω. Παίρνω και απ'έξω, δεν θεωρώ ότι θα γίνει κάτι με μια φορά.. επίσης μπορείς να πάρεις κουλούρι θεσσαλονίκης από φούρνο

Δεν παςαλειβεται με το καρπούζι; Ο δικός μου δεν θέλει πιρούνι, ετσι γινεται λιγο χαμουλης με καρπούζια, βανίλιες κλπ γι αυτο βάζουμε σαλιαρα.. κεράσια κ σταφύλια τα δινεις ολοκληρα; ποσο χρονων ειναι; εμεθς τα ανοιγουμε ακομα κ βγαζουμε το κουκούτσι. γενικα τα φρουτα τα κοβω επιτοπου για να μην χάνονται οι βιταμίνες. 

 

τοστ δεν δινω καθολου, δλδ με ψωμι κ τυρι του τοστ, ουτε τιποτα απο φούρνους. ψωμι κ παραδοσιακα τυρια τυπου γραβιέρα παιρνουμε μαζι τα απογευματα. δεν ειχα ποτε θεμα με τα σνακ ομως, ουτε τπ θεωρω δυσκολια ή μπελα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

 

Το φαγητο εξω ειναι λιγο δυσκολο αν δεν δινεις τυποποιημενα ή σνακ τυπου τοστ απο καφετεριες. αλλα οχι κατι τραγικο, τα φρουτα ειναι πανεύκολα απλως θες μαχαιράκι κ σακουλα για τα φλουδια κ σαλιαρα για τα καλοκαιρινά που έχουν ζουμια.

Bρε έσπερος πραγματικά μην τα δυσκολεύεις τόσο πολυ στο μυαλό σου, ειλικρινά, πάρε φρούτα που δεν θέλουν καθάρισμα, βερύκοκα, σταφύλια, κεράσια (όπως λες αρέσουν πολυ στον γιο σου), πεπόνι μπορείς να το κόψεις και τα βάλεις σε ένα ταπερ - θερμός, υπάρχουν και τα τσαντάκια βαγητού που με μία παγοκίστη μια χαρά συντηρούνται δροσερά για κάποιες ώρες.

Σου το λέω με κάθε καλή διάθεση, δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, αλλά ώρες ώρες νομίζω πως λίγο τα διογκώνεις στο μυαλό σου.  Μία καλή λύση είναι να φτιάξεις εσύ μερικά σκαν και να τα εχεις μαζί σας, κανένα λαδοκούλουρο-κριτίνι που είναι και απλά στην παρασκευή τους.

Εκτός από σπάνιες περιπτώσεις ούτε εγώ δίνω τυποποιημένα στον γιο μου όμως δεν είναι δύσκολο να έχεις κάνει προετοιμασία και να κρατάς δύο πράγματα μαζί σου.

 

Εμείς πάντως ακόμα και σήμερα που είναι 5 έχουμε πρόγραμμα στο φαί, απλά όταν είμαστε έξω φροντίζω να έχω πάντα κάτι δικό του να φάει, είναι πλέον για εμένα συνήθεια αυτό, παίρνω πχ το φρούτο του - κουλούρι - σταφίδες όπως παίρνω τα μωρομάντιλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το παιδί που τρώει κανονικό φαγητό πια, και δεν είναι με μπουκάλι κλπ, να φάει έξω κάτι διαφορετικό από ό,τι τρώει ο γονιός; Δηλαδή, αν η μαμά τρώει καρπούζι στην παραλία, λογικό είναι να δώσει και στο παιδί (μα καλά, καρπούζι στην άμμο;), αν τρώει λουκουμάδες η οικογένεια θα φάει και το παιδί (επίσης δεν κατάλαβα ποτέ γιατί τρώει ο κόσμος λουκουμά στην άμμο) και αν δεν τρώει τίποτα (όπως εγώ) δε θα φάει ούτε το παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Bρε έσπερος πραγματικά μην τα δυσκολεύεις τόσο πολυ στο μυαλό σου, ειλικρινά, πάρε φρούτα που δεν θέλουν καθάρισμα, βερύκοκα, σταφύλια, κεράσια (όπως λες αρέσουν πολυ στον γιο σου), πεπόνι μπορείς να το κόψεις και τα βάλεις σε ένα ταπερ - θερμός, υπάρχουν και τα τσαντάκια βαγητού που με μία παγοκίστη μια χαρά συντηρούνται δροσερά για κάποιες ώρες.

Σου το λέω με κάθε καλή διάθεση, δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, αλλά ώρες ώρες νομίζω πως λίγο τα διογκώνεις στο μυαλό σου.  Μία καλή λύση είναι να φτιάξεις εσύ μερικά σκαν και να τα εχεις μαζί σας, κανένα λαδοκούλουρο-κριτίνι που είναι και απλά στην παρασκευή τους.

Εκτός από σπάνιες περιπτώσεις ούτε εγώ δίνω τυποποιημένα στον γιο μου όμως δεν είναι δύσκολο να έχεις κάνει προετοιμασία και να κρατάς δύο πράγματα μαζί σου.

 

Εμείς πάντως ακόμα και σήμερα που είναι 5 έχουμε πρόγραμμα στο φαί, απλά όταν είμαστε έξω φροντίζω να έχω πάντα κάτι δικό του να φάει, είναι πλέον για εμένα συνήθεια αυτό, παίρνω πχ το φρούτο του - κουλούρι - σταφίδες όπως παίρνω τα μωρομάντιλα μαζί.

Όχι βρε συ δεν είπα ότι με δυσκολεύει, το αντίθετο λέω!! απλώς αν δεν δίνεις από έξω πρέπει να έχεις προνοήσει για να έχεις κάτι μαζι, μήπως πεινάσει νωρίτερα ή μήπως παραταθεί η βόλτα κ δεν θες να δωσεις κατι ετοιμο. 

Just now, vicky86 είπε:

Επίσης τι πιο απλο, να πασαλειφτει με φρούτα κ να ξεπλύνει στο παιδι στην ντουζιέρα 

τη σαλιαρα τη λεω για βολτες σε καφε που μπορει να λερωθούν τα ρουχα, οχι για την παραλια προφανως! τωρα που τρωει κεράσια ειναι σαν να εχει δεχτει επίθεση απο καρχαρία!!! 

 

εντωμεταξυ μου πήρε λίγη ώρα να καταλαβω τι ντουζιέρα εννοούσες! 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί το παιδί που τρώει κανονικό φαγητό πια, και δεν είναι με μπουκάλι κλπ, να φάει έξω κάτι διαφορετικό από ό,τι τρώει ο γονιός; Δηλαδή, αν η μαμά τρώει καρπούζι στην παραλία, λογικό είναι να δώσει και στο παιδί (μα καλά, καρπούζι στην άμμο;), αν τρώει λουκουμάδες η οικογένεια θα φάει και το παιδί (επίσης δεν κατάλαβα ποτέ γιατί τρώει ο κόσμος λουκουμά στην άμμο) και αν δεν τρώει τίποτα (όπως εγώ) δε θα φάει ούτε το παιδί.

 

υπάρχουν κ γονείς πουδεν θέλουν να περάσουν τις δικές τους συνήθειες στα παιδιά. εγω δεν τρωω σχεδον ποτε φρουτα κ ο αντρας μ δεν τρωει το πρωι τιποτα εκτος απο δυο καφέδες. Να δωσουμε καφε κ τσιγαρο στο παιδι; εγω παιρνω ψωμοτύρι κ ο μικρος τρωει φρουτα που του αρεσουν κ τα απολαμβανει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι βρε συ δεν είπα ότι με δυσκολεύει, το αντίθετο λέω!! απλώς αν δεν δίνεις από έξω πρέπει να έχεις προνοήσει για να έχεις κάτι μαζι, μήπως πεινάσει νωρίτερα ή μήπως παραταθεί η βόλτα κ δεν θες να δωσεις κατι ετοιμο. 

Σταφύλι όπως είναι ολόκληρο, κεράσι το κόβω στη μέση απο το σπίτι και αφαιρώ το κουκούτσι (έτσι το στέλνω και σε τάπερ στο σχολειο), καρπούζι-πεπόνι έχω ένα πλαστικό πιρούνι μαζί και του δίνω. Και αν πάρει με το χέρι, τί έγινε? με μαγιώ είναι και ξεβγάζεται πολύ εύκολα. Ηλικία σχεδόν 3.

Αλλά πραγματικά, επειδή τρώνε κάθε μέρα φρούτα, κάποια σαλάτα, κανονικό σπιτικό φαγητό, γάλα κλπ, δεν με πειράζει καθόλου όταν τρώμε απ'εξω είτε σε ταβέρνα είτε και σουβλάκι ή πίτσα, τοστ, παγωτό, οτιδήποτε. Δεν συμβαίνει καθημερινά, οπότε..γιατί όχι; δεν θέλω να έχουν απαγορευμένα φαγητά, απλά φαγητά που να ξέρουν ότι δεν είναι για συχνά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όχι βρε συ δεν είπα ότι με δυσκολεύει, το αντίθετο λέω!! απλώς αν δεν δίνεις από έξω πρέπει να έχεις προνοήσει για να έχεις κάτι μαζι, μήπως πεινάσει νωρίτερα ή μήπως παραταθεί η βόλτα κ δεν θες να δωσεις κατι ετοιμο. 

αχ συγγνώμη κατάλαβα λάθος.
Αν σου γίνει συνήθεια το να κρατάς μαζί σου φαγητό τότε θα γίνουν όλα πιο εύκολα, εμένα αυτό με έχει βοηθήσει.

Εμείς είχαμε πάει σε γάμο το Σάββατο και πείνασε πριν το φαγητό, είχα μαζί σταφίδες-κριτσίνια που είχα φτιάξει και μπανάνα, αν δεν τα είχα θα με αγχωνε το τι θα φάει μέχρι την ώρα του φαγητού , και ως παιδί δεν μπορεί να κάνει υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Σταφύλι όπως είναι ολόκληρο, κεράσι το κόβω στη μέση απο το σπίτι και αφαιρώ το κουκούτσι (έτσι το στέλνω και σε τάπερ στο σχολειο), καρπούζι-πεπόνι έχω ένα πλαστικό πιρούνι μαζί και του δίνω. Και αν πάρει με το χέρι, τί έγινε? με μαγιώ είναι και ξεβγάζεται πολύ εύκολα. Ηλικία σχεδόν 3.

 

Εγώ τα καθαρίζω επιτόπου όλα, αν δεν έχω μαχαίρι το κεράσι το ανοιγω με τα δοντια μου. δεν ειχα καταλαβει οτι λεγαμε μονο για την παραλια, γι αυτο ελεγα για το λερωμα, για οταν καθομαστε σε καφε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά δεν θεωρώ ευχάριστες τις βόλτες με ήλιο το καλοκαίρι οπότε δεν βλέπω καν τον λόγο γιατί να βγούμε σε ώρα φαγητού/φρούτου. Όποτε χρειάζεται για συγκεκριμένες δουλειές βέβαια ή κάποια έξοδο με άλλους, εννοείται θα πάρουμε απ'όλα, αλλά έτσι για βόλτα δεν βρίσκω το λόγο!

Εντωμεταξύ εμείς τα φρούτα τα δίνουμε ακόμα 3-4 φρούτα ψιλοκομμένα σε μπωλάκι οπότε είναι φουλ ζουμιά. Στην παραλία βέβαια αυτό είναι πιο εύκολο σε σχέση με άλλη έξοδο, επειδή ξεπλένεται εύκολα. Αλλά ούτως ή άλλως από την ώρα που θα τελειώσει το θηλασμό, μέχρι να την ντύσουμε, να ντυθούμε κι εμείς, πάρουμε όλα τα χρειαζούμενα (θαλάσσης/βόλτας και φαγητού) και να φάμε και πρωινό εμείς, θα έχει πεινάσει ήδη οπότε γιατί να περιμένουμε να φτάσουμε στην παραλία/μέρος βόλτας (που θα είναι και κάποια ώρα με το αυτοκίνητο) για να φάει; Τρώει σπίτι και απλά βγαίνουμε απόγευμα που είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Εξάλλου είναι και το μαγείρεμα του μεσημεριανού στη μέση. Θα μου πειτε, ας μη φάτε πρωινό κι εσείς και τρώτε κάτι στην παραλία, αλλά πραγματικά μου φαίνεται πολύ πιο απλό το να πάμε απόγευμα από το να είμαστε στο τρέξιμο για μια βόλτα/ένα μπάνιο. Άλλο αν είναι για δουλειές, που το έχουμε κάνει πολλάκις γιατί όπως έχω γράψει κατά καιρούς έχουμε διαμόρφωση σπιτιού, νοσοκομεία κλπ. Αλλά βόλτα/μπάνιο υποτίθεται πας για ευχαρίστηση, οπότε καλύτερα πιο χαλαρά απόγευμα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

αχ συγγνώμη κατάλαβα λάθος.
Αν σου γίνει συνήθεια το να κρατάς μαζί σου φαγητό τότε θα γίνουν όλα πιο εύκολα, εμένα αυτό με έχει βοηθήσει.

Εμείς είχαμε πάει σε γάμο το Σάββατο και πείνασε πριν το φαγητό, είχα μαζί σταφίδες-κριτσίνια που είχα φτιάξει και μπανάνα, αν δεν τα είχα θα με αγχωνε το τι θα φάει μέχρι την ώρα του φαγητού , και ως παιδί δεν μπορεί να κάνει υπομονή.

καλά εμείς στις ταβέρνες παίρνουμε κ το καρεκλάκι φαγητού μαζι ακομα, το εχουμε εξελίξει το άθλημα. στα καφε οχι πια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ τα καθαρίζω επιτόπου όλα, αν δεν έχω μαχαίρι το κεράσι το ανοιγω με τα δοντια μου. δεν ειχα καταλαβει οτι λεγαμε μονο για την παραλια, γι αυτο ελεγα για το λερωμα, για οταν καθομαστε σε καφε. 

Σε καφετέρια, που σπάνια πηγαίνουμε γιατί πάντα έχει άδοξο τέλος.., τους παίρνω φυσικό χυμό. Αλλά μπορώ να δώσω οτιδήποτε, παίρνω με το πιρούνι το κομματάκι και απλά το δίνω προσεκτικά ή τους λέω να είναι πάνω από το τάπερ για να φάνε.

Just now, Έσπερος είπε:

καλά εμείς στις ταβέρνες παίρνουμε κ το καρεκλάκι φαγητού μαζι ακομα, το εχουμε εξελίξει το άθλημα. στα καφε οχι πια. 

Πολύ λογικό αυτό. Πώς να φτάσει το παιδί στο τραπέζι ώστε να φάει άνετα; εμείς πολύ τελευταία το κόψαμε, δεν φτάνει πολύ άνετα,αλλά το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι χωρίς το καρεκλάκι σηκώνεται όποτε θέλει.. 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η αλήθεια είναι δ σκεφτομουν για καρπούζι κ κεράσια στην πλατεία πχ

Γενικα δ λερωνονται κ τρωγανε πολύ με πηρουνι αλλα υπαρχουν κ τα ροδάκινα, πιο safe

Φυσικα είχαμε κ αλλες εναλλακτικές. Δ με πειραζει να δώσω τοστ, να έχω μαζί μου κεικ, να πιουν χυμό, σμουθις γενικα τρωνε φρουτα σε διάφορες στιγμες

@little lamb λογικο με ένα παιδάκι αυτήν την στιγμή σε τέτοια ηλικία να έχετε αυτό το προγραμμα

Μέσα στο σπίτι εγω δ άντεχα, αλλα κ η κορη μου. Δυο μερες να μην βγαίναμε την έπιανε εκνευρισμός. Δ ηταν απαγορευτικό να βγούμε πρωί, σε ένα πάρκο. Δ μενουμε αθηνα να μην υποφερεται. Αντίστοιχα με τον μικρο μωρο, βγαίναμε λόγω της μεγαλης. Κ τωρα στην ηλικια των δικών μου, αν γινόταν δ θα μπαίναμε καθόλου σπίτι, δ μαζευονται

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν καθόμασταν ποτέ σε καφετέριες, εστιατόρια κλπ (μόνο στο χωριό που πάμε λίγες μέρες) οπότε δεν καθόμαστε ούτε με το παιδί. Κανα σουβλάκι στο χέρι παίρνουμε συχνά αλλά να κάτσουμε ποτέ, μόνο αν κανονιστεί κάτι με άλλους. Βέβαια προς το παρόν συνήθως οι βόλτες μας είναι σε μαγαζιά τύπου Praktiker ή κούνιες, χαχα! Αλλά και πιο μετά δεν ξέρω αν θα καθόμαστε, αφού δεν καθόμασταν ποτέ. Οι βόλτες μας είναι του περπατήματος απλά. Μου φαίνεται δεν θα συνηθίσει καθόλου το να κάθεται σε μαγαζί για φαΐ/καφέ και όταν χρειαστεί θα είναι από αυτά που αναστατώνουν το σύμπαν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...