Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιμαται οταν τον βαζετε στο λικνο-κρεβατι;


**nikos**

Recommended Posts

καλησπερα , αισιως φτασαμε στο διμηνο με τον μικρο στο σπιτι, το θεμα μας ο υπνος, οταν τον παιρνουμε αγκαλια, ειτε μετα απο θηλασμο ειτε γενικα, ο μικρος κοιμαται . Οταν παμε να τον αφησουμε στο λικνο λες και πατιεται ενα κουμπι και ξυπναει και απο εκει και περα κουναει χερια ποδια( σαν εκνευρισμος). η συζυγος θηλαζει αποκλειστικα. και αρκετες φορες κανει πανω απο 1 ωρα στα χερια για να κοιμηθει. το εχει περασει καποιος αυτο ;ειναι φυσιολογικο; Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ζήσει! εμείς το περάσαμε περιστασιακα στο πρωτο τριμηνο κ οχι σε μεγαλο βαθμο, αλλα ειναι πολυ συχνό. Ειναι εξοντωτικό και απογοητευτικό οταν εχεις στο μυαλο σου οτι το νεογεννητο κοιμαται ολη τη μερα αλλα δυστυχως συμβαινει σε πολλα μωρα. εμενα με ειχε βοηθησει να το κοιμιζω πανω μου. να ξαπλωνουμε μαζι δηλαδη. το βραδυ δεν εκανα κανονικη συγκοιμηση γιατι φοβομουν, αλλα σε ωρες που ηξερα οτι θα κοιμηθω ελαφρια, τον ξαπλωνα κ ετσι ξεκουραζομαστεν κ οι δυο κ μετα πολλες φορες αν τον αφηνα, ειχε ηδη μπει σε βαθύ υπνο κ δεν ξυπνουσε με τη μετακινηση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας συνέβαινε τον πρώτο καιρό, μήνα σίγουρα ίσως και παραπάνω, μετά σταμάτησε και δεν ξυπνούσε με τη μετακίνηση και γύρω στο 6 μηνο-7μηνο ξανάρχισε μέχρι τώρα που είναι 8 μηνών. Κι έτσι τη θηλάζω στο κρεβάτι, κοιμαται κ την μεταφέρουμε μετά από κάνα μισάωρο που έχει κοιμηθεί βαριά. Αν και αλλοι λένε να μην τα μεταφέρουμε κοιμησμενα γιατί δεν νιώθουν καλά αλλού να τα παίρνει κ ύπνος και αλλού να ξυπνάνε.

Πάντως μόλις τα αφήσεις κάτω ξυπνάνε επειδή νιώθουν ότι κινδυνεύουν όταν απομακρυνθουν από την αγκαλιά, κάπως σαν να φεύγουν από τη φωλιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο λίκνο δεν κοιμήθηκε ποτέ καλά, μετα τις σαραντα μέρες την βάζαμε στο κρεββάτι της και μάλλον εκεί βολευοταν καλύτερα. Ειχα παρατηρησει ότι κοιμόταν καλύτερα εαν την εβαζα στο κρεββάτι της λίγο πριν την παρει ο ύπνος ή εαν την κρατουσα στα χέρια μου περίπου ενα δεκαπενταλεπτο κοιμισμενη, αλλιώς ξυπνουσε με το που την ακουμπουσα.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστα μωρά που θήλασαν αποκλειστικά και κοιμήθηκαν σε λίκνο ή κρεβάτι ξέρω προσωπικά. Θα υπάρχουν σίγουρα αλλά όσα ξέρω, και τα δικά μου, απλά έκαναν συγκοίμιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

καλησπερα , αισιως φτασαμε στο διμηνο με τον μικρο στο σπιτι, το θεμα μας ο υπνος, οταν τον παιρνουμε αγκαλια, ειτε μετα απο θηλασμο ειτε γενικα, ο μικρος κοιμαται . Οταν παμε να τον αφησουμε στο λικνο λες και πατιεται ενα κουμπι και ξυπναει και απο εκει και περα κουναει χερια ποδια( σαν εκνευρισμος). η συζυγος θηλαζει αποκλειστικα. και αρκετες φορες κανει πανω απο 1 ωρα στα χερια για να κοιμηθει. το εχει περασει καποιος αυτο ;ειναι φυσιολογικο; Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. 

Aπολυτα φυσιολογικο! Ειναι το λεγομενο 4ο τριμηνο (ψαξτε το!), στο οποιο το μωρο αναζητα παροποιες συνθηκες με αυτες τις κοιλιας ωστε να διευκολυνθει η προσαρμογη του στον εξω κοσμο. Ολα τα νεογεννητα του ζωικου βασιλειου κοιμουνται με τη μαμα τους και δεν θα διαφεραμε εμεις! Η αγκαλια, το στηθος της μαμας, ειναι πολυ κοντα στο ενδομητριο περιβαλλον. Η μυρωδια της, ο χτυπος τη καρδιας, η ζεστασια του σωματος, η κινηση, ολα αυτα του θυμιζουν το πρωτο του σπιτακι :wink: (το οποιο θυμαμαι οτι αποχωριστηκε και νωριτερα αν δεν κανω λαθος) και βοηθανε το σωμα του να λειτουργει καλυτερα (αναπνοη, θερμορυθμιση, σφυγμοι κα).  Ειναι απολυτα φυσιολογικο να αποζητα την σωματικη επαφη, εγω θα ανησυχουσα για το αντιθετο! Τα μωρα εχουν αναγκη απο πολλη αγκαλιτσα. Δωστε οση περισσοτερη μπορειτε και να μην ακουτε κανεναν, οτι θα "κακομαθει" κλπ. Αυτη η περιοδος δεν κραταει για παντα και ειναι τοσο σημαντικο να ικανοποιουμε τις αναγκες τους. Ενας μαρσιπος αγκαλιας θα σας διευκολυνει, γιατι το μωρο θα κοιμαται ηρεμο και ευτυχισμενο και εσεις θα εχετε ελευθερα τα χερια σας και δεν θα πιανεστε!

Ο πρωτος μου αρχισε να κοιμαται μια ωρα εκτος αγκαλιας γυρω στον 4ο-5ο μηνα, μεχρι τοτε κοιμοταν το πολυ 20λεπτα. Ο δευτερος ευτυχως ηταν πιο βολικος στον υπνο, μπορει να κοιμοταν και 3ωρα τον πρωτο καιρο μεχρι τους 2 μηνες και μετα εκλεινε 1 ωρα ανα διαστηματα, μεχρι που τωρα (στους 11) μπορει να κοιμηθει και 2. Μιλαω παντα για τους ημερησιους υπνους. 

 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Εμείς το περάσαμε αυτό, και μάλιστα  πολλές φορές επέλεγα να μην τον αφήσω καθόλου προκειμένου να κοιμηθεί έστω και έτσι.  Εννοείται πως συμφωνήσω με την σεντίρ, αγκαλιά και πάλι αγκαλιά, τίποτα δεν μπορεί να βοηθήσει περισσότερο το μωράκι σας!!! Και πράγματι μην ακούτε κανέναν που λέει πως θα κακομαθει, κανένα παιδί δεν έπαθε τίποτα από την πολυ αγκαλιά, αντίθετα όσο περισσότερη πάρει τόσο πιο ανεξάρτητο παιδί θα γίνει και τόσο πιο ασφαλής θα νιώθει.

Καταλαβαίνω πως μπορεί αυτό να κουράζει ιδιαίτερα την μανούλα όμως κρατάει πολύ λίγο αυτή η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το πέρασα αυτό με το δεύτερο παιδί μου. Όπως ειπώθηκε κ εγώ τον κοιμιζα στην αγκαλιά μου ακόμα κ το βράδυ. Ήμουνα μόνιμα σε μια πολυθρόνα με μαξιλάρια γύρω γύρω κ κάτω απ' το χέρι μου που τον είχα αγκαλιά για να μπορώ να κοιμηθώ κ εγώ. 4-5μήνες είχα ξεχάσει τι θα πει κρεβάτι. Τώρα κοντεύει 8 μηνών κ  κάνουμε συνκοιμηση. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε μας, είναι 6 μηνων παρα μια εβδομάδα, δεν συμβαίνει πάντα αλλά για να μη ξυπνήσει πρέπει να χει μπει σε βαθυ ύπνο άρα πρέπει να περιμενω με το μωρο αγκαλιά και να μαντεψω ποτε είναι έτοιμος να τον αφήσω κατω. Πανω από τις μισές φορές ξυπνάει, βεβαια εγώ πιστευα ότι φταίει ότι αποκοιμιεται στο στήθος ενώ δεν εχει χορτάσει και μόλις τον βγάζω ξυπνάει λίγο και ζητάει πάλι στήθος. Εγω περασα το πρώτο 3μηνο-4μηνο με τον μπέμπη πάνω μου συνεχώς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εμάς μέχρι να σαραντίσει περίπου πάθαινε ακριβώς το ίδιο! Μόλις την βάζαμε στο λίκνο ξύπναγε κι έκλαιγε! Ετσι βάλαμε το πορτ μπεμπέ στο καρότσι και την κουνάγαμε για να κοιμηθεί και ήταν πιο εύκολο! Τώρα της δίνουμε την πιπίλα (αναγκαίο κακό) και κοιμάται σχεδόν αμέσως όπου και να είναι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...