Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΧΟΡΙΟΝΙΚΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ-ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ


Recommended Posts

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα διάφορα καφέ αίματα που έρχονταν και έφευγαν 6-8 εβδ.

Στη 10η εβδομάδα μια μέρα με κόκκινο αίμα όπου στον υπέρηχο δεν βρέθηκε κάτι, μου κράτησε μια μέρα το κόκκινο και μετά είχα καφέ.

Στην 14η εβδ αίμα πάλι κόκκινο, πήγα στο νοσοκομείο και μου βρήκε μια μικρή αποκόλληση στον πλακούντα. Πάλι κράτησε 1 μέρα το κόκκινο και μετά συνέχισα για λίγες μέρες με καφέ.

 

Όλες τις φορές καθόμουν ξάπλα, όταν έφευγε/κόντευε να φύγει το καφέ πήγαινα στη δουλειά όπου και πάλι ήμουν καθιστή, σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα.

 

Στην 16η εβδομάδα πάλι αίμα κόκκινο, πήγα μετά από δυο μέρες για υπέρηχο δεν βρήκε κάτι, ούτε καν αποκόλληση.  Και πάλι το κόκκινο κράτησε 1 μέρα μόνο και μετά συνέχισα με καφέ. Κάθισα 10 μέρες σπίτι και  για λίγες μέρες πήγαινα στη δουλειά για 3-4 ώρες. Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού βέβαια αν και δεν θα πήγαινα καθόλου αλλά έπρεπε να παραδώσω αρχεία κλπ μιας και σταματούσα από την εταιρεία τέλος του μήνα.  

 

Μέχρι και το Σαββατο 18εβδ πια, είχα ακόμα ελάχιστα καφέ, στο σκούπισμα δηλαδή και όχι ροή, ώσπου το βράδυ εκεί που κατουράω κι ενώ φαινόταν να έχουν μειωθεί για τα καλά βγάζω από τον κόλπο πήγμα αίματος στο μέγεθος μπαλάκι του πινγκ πονγκ. 

 

Πήγα σήμερα στο μαιευτήριο για υπέρηχο, το μωρό μου είναι μια χαρά, εγώ όμως έχω υποχοριονικό αιμάτωμα 45mm περίπου. Μου είπαν πως πρέπει να καθίσω εντελώς ξάπλα πια και να παίρνω προγεστερόνη και πως μπορεί να κάνει κι ένα μήνα να υποχωρήσει.

 

Όπως καταλαβαίνετε η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα.  Θα ήθελα ανάλογες εμπειρίες αν έχετε και την έκβαση τους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, ούτε και το έχω ξανακούσει. Γράφω μόνο για να σου δώσω κουράγιο (όσο γίνεται ). Ξερω οτι δεν είναι ευχάριστο αλλα να σκεφτεσαι οτι το μωρακι σου είναι καλά και αυτό έχει σημασία. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν π.χ. ταινίες ή ο,τι άλλο σε κάνει να ξεχνιέσαι και σιγά σιγά θα περάσει ο καιρός. Άλλωστε σε λίγους μήνες θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά και όλα αυτά θα είναι απλά μια ανάμνηση... Σου εύχομαι καλή δύναμη και με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, ούτε και το έχω ξανακούσει. Γράφω μόνο για να σου δώσω κουράγιο (όσο γίνεται ). Ξερω οτι δεν είναι ευχάριστο αλλα να σκεφτεσαι οτι το μωρακι σου είναι καλά και αυτό έχει σημασία. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν π.χ. ταινίες ή ο,τι άλλο σε κάνει να ξεχνιέσαι και σιγά σιγά θα περάσει ο καιρός. Άλλωστε σε λίγους μήνες θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά και όλα αυτά θα είναι απλά μια ανάμνηση... Σου εύχομαι καλή δύναμη και με το καλό το μωράκι σου!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη σκέψη σου. Το θέμα μου δεν είναι τόσο το κρεβάτωμα,  είναι ζόρικο αλλά το συνηθιζεις δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.  Το θέμα μου είναι να πάνε όντως καλα τα πράγματα και να κρατήσω το γερο μωρό μου στην αγκαλιά μου. Για αυτό αναζητώ ανάλογες εμπειρίες που να τους έχει συμβεί κάτι ανάλογο και να έχει ξεπεραστεί. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@marakiz έχουμε επικοινωνήσει ξανά και σου έχω γράψει σχετικά εδώ, δε θα κουράσω επαναλαμβάνοντας.

Στη δική μου περίπτωση το εύρημα ήταν υποχοριονικό αιμάτωμα μεγέθους 22x9x29mm. Σε εβδομάδα αρκετά νωρίτερα από την εβδομάδα που βρίσκεσαι. Αυτό πιθανόν να είναι υπέρ σου. Το κύημα δηλαδή να είναι ωριμότερο και άρα δυσκολότερο να επηρεαστεί δυσμενώς. Αυτό ως δική μου υπόθεση, που μπορεί και να είναι εντελώς άκυρη. Ρώτησε τον ιατρό σου σχετικά.Εάν γενικότερα είναι καθησυχαστικός και εσύ νοιώθεις κατά τα άλλα καλά, θα έλεγα να διώχνεις τις άσχημες σκέψεις από το μυαλό σου. Σε κάθε περίπτωση ανά πάσα στιγμή αισθανθείς κάτι που θα σε θορυβήσει, επικοινωνείς μαζί του και μεταφέρετε το επόμενο ραντεβού σου νωρίτερα, προκειμένου να καθησυχαστείς. Πάντως κι εγώ όπως και @MagdaP πιστεύω πως όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, marakiz said:

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα διάφορα καφέ αίματα που έρχονταν και έφευγαν 6-8 εβδ.

Στη 10η εβδομάδα μια μέρα με κόκκινο αίμα όπου στον υπέρηχο δεν βρέθηκε κάτι, μου κράτησε μια μέρα το κόκκινο και μετά είχα καφέ.

Στην 14η εβδ αίμα πάλι κόκκινο, πήγα στο νοσοκομείο και μου βρήκε μια μικρή αποκόλληση στον πλακούντα. Πάλι κράτησε 1 μέρα το κόκκινο και μετά συνέχισα για λίγες μέρες με καφέ.

 

Όλες τις φορές καθόμουν ξάπλα, όταν έφευγε/κόντευε να φύγει το καφέ πήγαινα στη δουλειά όπου και πάλι ήμουν καθιστή, σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα.

 

Στην 16η εβδομάδα πάλι αίμα κόκκινο, πήγα μετά από δυο μέρες για υπέρηχο δεν βρήκε κάτι, ούτε καν αποκόλληση.  Και πάλι το κόκκινο κράτησε 1 μέρα μόνο και μετά συνέχισα με καφέ. Κάθισα 10 μέρες σπίτι και  για λίγες μέρες πήγαινα στη δουλειά για 3-4 ώρες. Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού βέβαια αν και δεν θα πήγαινα καθόλου αλλά έπρεπε να παραδώσω αρχεία κλπ μιας και σταματούσα από την εταιρεία τέλος του μήνα.  

 

Μέχρι και το Σαββατο 18εβδ πια, είχα ακόμα ελάχιστα καφέ, στο σκούπισμα δηλαδή και όχι ροή, ώσπου το βράδυ εκεί που κατουράω κι ενώ φαινόταν να έχουν μειωθεί για τα καλά βγάζω από τον κόλπο πήγμα αίματος στο μέγεθος μπαλάκι του πινγκ πονγκ. 

 

Πήγα σήμερα στο μαιευτήριο για υπέρηχο, το μωρό μου είναι μια χαρά, εγώ όμως έχω υποχοριονικό αιμάτωμα 45mm περίπου. Μου είπαν πως πρέπει να καθίσω εντελώς ξάπλα πια και να παίρνω προγεστερόνη και πως μπορεί να κάνει κι ένα μήνα να υποχωρήσει.

 

Όπως καταλαβαίνετε η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα.  Θα ήθελα ανάλογες εμπειρίες αν έχετε και την έκβαση τους.

Μαράκι μου δεν έχω ίδια εμπειρία με την δική σου, είχα όμως και εγώ πολλά προβλήματα στην εγκυμοσύνη μου με αιμοραγίες αποκολλήσεις κτλ και όλα πήγαν καλά! ακολούθησα τις εντολες του γιατρού και έκανα υπομονή!

Να σκέφτεσαι θετικά καλή μου, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

@samsympan Δεν θυμόμουν ότι είχες αιματωμα. Γενικά ο όρος υποχοριονικο είναι άγνωστος για μένα και μαζεύω πληροφορίες γιατί θέλω να ξέρω τι μου συμβαίνει.  Σημειώνω ερωτήσεις να πάρω τον γιατρό να κάνω διότι χθες που βρέθηκε το αιματωμα δεν το περίμενα και δεν είχα απορίες, κυριαρχησε η ανησυχία μου. Είναι όντως υπέρ μου η εβδομάδα που μου συμβαίνει θυμάμαι τον γιατρό να λέει κάτι ανάλογο.  Μου είπε ότι θα έχω αίμα μπορεί και κόκκινο τις επομενες μερες να μην αγχωθω. Εγώ προς το παρόν τουλάχιστον έχω λιγότερο από πριν,  κάτι ελάχιστα καφέ και όχι πάντα.  Σαν μετα το πήγμα που μου έφυγε  να ηρέμησε από αίματα αν και αυτό είναι εντελώς δικιά μου αυθαίρετη σκέψη.  Εσύ όσο είχες το αιματωμα είχες και αίμα?  Σε πόσο καιρό απορροφηθηκε? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν εχω αναλογη εμπερια, ουτε προσωπικα ουτε απο το περιβαλλον μου αλλα οσο μελετησα δεν ειναι κατι ανησυχητικο απο μονο του. Να σκεφτεσαι θετικα και σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να κρατησεις ενα υγιες τελειομηνο μωρακι στην αγκαλια σου! Σου στελνω ολες τις θετικες μου σκεψεις...με το καλο!

 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ,  προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη απλά συμβαίνει το ένα μετά το άλλο και νιωθω πως δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα.  Έχω και τον μικρό το πρωί κι ενώ συνεργαζεται το παιδάκι μου κι έχει προσαρμοστεί στην συνεχεια ξαπλωμενη μαμά, δεν μπορώ να είμαι εντελώς ξάπλα, χρειάζεται να του βάζω να τρώει,  να του αλλάζω πανα κλπ.  Μου είπε βέβαια ο γιατρός ότι δεν πειράζει μέχρι εκεί.  Τώρα τι να πω, θα δείξει. Χρειάζεται ψυχραιμία κι αισιοδοξία το ξέρω,  το χωνευω σιγά σιγά κι ισιωνω. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Από την επομένη κιόλας που καταγράφηκε το εύρημα δεν είχα σχεδόν καθόλου αίμα (όπως περιγράφεις και εσύ ελάχιστο καφέ αραιά και που). Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, το αιμάτωμα υπήρχε (δεν εξαφανίστηκε σε μια μέρα) αλλά λογικά απορροφούνταν εσωτερικά και δεν διέφευγε ποσότητα αίματος από κάτω. Και στον επόμενο προγραμματισμένο υπέρηχο, αν θυμάμαι καλά δεν ήταν καθόλου ορατό ή εάν ήταν, ήταν ελάχιστα ορατό. Δεν έχουν όμως και πολύ σημασία αυτά. Θα μπορούσε να ήταν αλλιώς και να σου έλεγα πχ ναι είχα αίμα για ένα μήνα. Το αποτέλεσμα μετράει. Το ότι δηλαδή δεν φάνηκε να έχει καμία επίδραση στην ανάπτυξη του εμβρύου.

 

Ο όρος μην σε τρομάζει, είναι προκειμένου να τοποθετεί ανατομικά μεταξύ ποιων ιστών βρίσκεται  Μάλιστα ανάλογα με το σημείο της μήτρας που εμφανίζεται μπορεί να μην παρουσιαστεί και καθόλου αιμορραγία και να αποτελεί τυχαίο εύρημα στον υπέρηχο. Εάν εμφανιστεί κοντά στον κόλπο και το αίμα βρει διέξοδο προς τα εκεί, τότε εμφανίζεται αιμορραγία. Όπως και να έχει το αιμάτωμα εντέλει εκλείπει. Επίσης, όπως σου είχα πει (τελικά επαναλαμβάνομαι ^_^) τέτοιου είδους αιμορραγίες είναι αρκετά συχνές και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν κρύβουν κάτι το ανησυχητικό (ο ιατρός σου σίγουρα σε καθησυχάζει σχετικά). Ακόμη η λήψη προγεστερόνης και ο κλινοστατισμός είναι αμφιλεγόμενοι τρόποι αντιμετώπισης. Ο δικός μου ιατρός είχε προτείνει προγεστερόνη, κλινοστατισμό όμως όχι.

 

Και έτσι για να αλαφρύνω λίγο την διάθεση σου, (και επειδή κάπου το πέτυχα σε άλλο topic και χαμογέλασα) εγώ ήμουν από τις εγκυμονούσες που κατέβαζαν τα χαλιά από το πατάρι και από τις λεχώνες που μετά την καισαρική έπλεναν τα μπαλκόνια και έσουρναν τις γλάστρες (παίρνω το βραβείο της πιο ψυχαναγκαστικής (για να μην πω τίποτα χειρότερο) της γειτονιάς-περαστικά μου… το ξέρω). Αυτά στα λέω με χιουμοριστική διάθεση και σε καμιά περίπτωση ως παράδειγμα προς μίμηση! Τουναντίον! Απλώς για να χαλαρώσεις, καθώς εσύ, που θα ακολουθήσεις τις υποδείξεις του ιατρού σου και δεν θα κάνεις ταρζανίες, δεν υπάρχει λόγος να αναλώνεσαι σε άσχημες σκέψεις.  Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα αλήθεια σ ευχαριστώ για την εμπειρία σου,  δεν έχει σημασία που κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη,  είναι πάντα ενθαρρυντικο να υπάρχει θετική έκβαση σε παρόμοιο πρόβλημα. 

 

Όταν βρήκαν το αιματωμα σου ζήτησαν πιο συχνη παρακολούθηση? Ή εφόσον δεν υπάρχει κάτι καινούργιο πήγες στο επόμενο προγραμματισμενο ραντεβού?

 

Ο γιατρός μου ήταν καθησυχαστικος, απλά ήταν για πρώτη φορά αρκετά σοβαρός γιατί γενικά είναι χαλαρός τύπος. Και πριν με τοσα αιματα δεν μου ειπε ποτε κατακλιση, μου ειπε μονο ξεκουραση. Τον υπέρηχο τον έκανα στο μαιευτήριο με άλλον γιατρό,  απλά ο γιατρός μου με είδε μετά και τα συζητήσαμε.  Μου έχει μπει και στο κεφάλι μήπως την τελευταία φορά που είχα κοκκινο αίμα και πήγα να με δει υπήρχε ήδη αυτό το αιματωμα κι απλά δεν το είδε, δύο εβδομάδες πριν. Με είχε κοιτάξει και κολπικα βέβαια,  το αναφέρω γιατί το αιματωμα φάνηκε κολπικα όταν μου εκανε τον υπερηχο κι όχι από την κοιλιά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ή εφόσον δεν υπάρχει κάτι καινούργιο πήγες στο επόμενο προγραμματισμενο ραντεβού?

Ακριβώς αυτό. Και ιατρός μου και η εμβρυολόγος που με είδε τότε (στον υπέρηχο αυχενικής διαφάνειας) ήταν ιδιαιτέρως καθησυχαστικοί. "Εάν δεν υπάρξει κάτι άλλο ανησυχητικό, το ζήτημα είναι άνευ σημασίας". Και λάβε υπόψιν σου ότι σαν περιστατικό είχα βεβαρυμμένο ιστορικό (για άλλο λόγο βέβαια) και έπαιρνα αντιπηκτική αγωγή.

Just now, marakiz είπε:

Μου έχει μπει και στο κεφάλι μήπως την τελευταία φορά που είχα κοκκινο αίμα και πήγα να με δει υπήρχε ήδη αυτό το αιματωμα κι απλά δεν το είδε, δύο εβδομάδες πριν. 

Μπορεί, μπορεί και όχι. Μπορεί να ήταν σε σημείο (και μικρότερο σε μέγεθος) που να μην φαινόταν με την πρώτη ματιά. Ο υπέρηχος είναι ένα πάρα πολύ σπουδαίο εργαλείο με πολλά περιθώρια απόκλισης από την πραγματική εικόνα του εσωτερικού μας. Μην αναλώνεσαι σε τέτοιες σκέψεις αυτή την στιγμή.

 

Υ.γ.

πρίν από 42 λεπτά , marakiz είπε:

να του αλλάζω πανα

να βάλεις την αλλαξιέρα σε κάποιο κατάλληλο σημείο στο πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

 

να βάλεις την αλλαξιέρα σε κάποιο κατάλληλο σημείο στο πάτωμα.

Δεν έχω αλλαξιερα αλλάζουμε στο όρθιο φοράει πανα βρακακι κι αν έχει κάνει κακά τον αλλάζω στο καναπέ με ένα σελτεδακι,  κάθομαι δηλαδή σε κάθε περίπτωση. Δεν με κουράζει η αλήθεια είναι, μόνο που με σηκώνει  αρκετές φορές απλά γιατί ολο κάτι θέλει να φάει χαχα.

 

Just now, samsympan είπε:

 

Μπορεί, μπορεί και όχι. Μπορεί να ήταν σε σημείο (και μικρότερο σε μέγεθος) που να μην φαινόταν με την πρώτη ματιά. Ο υπέρηχος είναι ένα πάρα πολύ σπουδαίο εργαλείο με πολλά περιθώρια απόκλισης από την πραγματική εικόνα του εσωτερικού μας. Μην αναλώνεσαι σε τέτοιες σκέψεις αυτή την στιγμή.

 

 

Τις ίδιες σκεψεις έχω κάνει ακριβώς. 

 

Σήμερα είμαι αρκετά καλυτερα μπορώ να πω. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Στην 6η εβδομάδα παρουσίασα λίγο κόκκινο αιμα. Ωστόσο ήταν πιο σοβαρά απ ότι νόμιζα δηλ. μια μεγάλη αποκόλληση. Ο γιατρός με είδε χθες κ μου είπε ότι η καρδιά του εμβρύου ζορίζεται. Δίνει 50/50 πιθανότητες. Επανέλεγχος Τρίτη κ μέχρι τότε ξάπλα. Κόκκινο αίμα δεν ξαναείδα ωστόσο δύο τρεις φορές την ημέρα στο σκούπισμα μόνο έχω καφέ. Έχει κάποια κοπέλα τέτοια εμπειρία? . Πολύ δυσοίωνα μου τα παρουσίασε ο γιατρός μου. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...