Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

Ευγενία μου, εμένα δεν μου'χαν πει ούτε για αποφάσεις ούτε για τπτ. Όταν συμπλήρωσε και ο εργοδότης τα έντυπα, τα κατέθεσα στο ΙΚΑ, πήρα τη βεβαίωση και σε 15 μέρες είχαν μπει τα χρήματα στον λογαριασμό.

 

Εφόσον τα μεικτά σου είναι 1400, το τεκμαρτό ημερομίσθιο είναι 1400/25=56 Eur το οποίο είναι ανάμεσα στην 18η και 19η ασφαλιστική κλάση και εφόσον δεν υπάρχουν άλλα μέλη στην οικογένεια, το ημερήσιο επίδομα που δικαιούσαι είναι 27,96 ή 29,48 Eur (δε ξέρω ποιο απ'τα 2 θα βάλουν)

 

Το επίδομα κυοφορίας για τις 56 μέρες υπολογίζεται ως 56 μέρες x 27,96 ημερήσιο επίδομα = 1565,76 Eur ή 56 μέρες x 29,48 ημερήσιο επίδομα = 1650,88 Eur

 

Με το καλό!

 

ΑΠό τη στιγμή που θα βγω σε άδεια κύησης σταματά να με πληρώνει ο εργοδότης και παίρνω χρήματα μόνο από το ΙΚΑ?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΠό τη στιγμή που θα βγω σε άδεια κύησης σταματά να με πληρώνει ο εργοδότης και παίρνω χρήματα μόνο από το ΙΚΑ?

Επειδή δεν είχα πάρει καμμία αναρρωτική το 2012, ο εργοδότης μου πλήρωσε και τις αναρρωτικές που δικαιούμουν. Δε ξέρω όμως αν ήταν θέμα σύμβασης ή γίνεται έτσι και αλλιώς. Επίσης πήρα απ'τον εργοδότη δώρο Πάσχα, την άδειά μου και το επίδομα αδείας.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΡΙΕΣ...ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 16η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ..Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2012 ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ 2ΟΟ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ...ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ..Η ΠΗΤ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013...

1) ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ??

2) ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ??

3) ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ??

 

ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ??

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθάτε!!!!Είμαι στο ΤΑΥΤΕΚΩ αλλά δυστυχώς από αύριο εντάσσομαι ΕΟΠYΥ. Την άλλη εβδομάδα κανονικά πρέπει να ξεκινήσει η άδεια μου και δεν ξέρω που παν τα 4 για το τι πρέπει να κάνω με τον ΕΟΠYΥ :(. Πήρα τηλ αυτό το φοβερό 5ψηφιο για τα ραντεβού αλλά δεν με κατατόπησαν. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω?Πρέπει να κλείσω ραντεβού με κέντρου του ΕΟΠΥΥ για να μου την γραψουν ή μπορώ να πάω κα ισε συμβεβλημένο γιατρό;Ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζεται να πάω στον γιατρό του ΕΟΠΥΥ για να μου την γράψει;Και όταν μου την γράψει τι κάνω;Please όποια ξέρει ας μου πει γιατί ο χρόνος με πιέζει και άντε να βγάλεις άκρη!Το site τους είναι άθλιο!!!!!!!:evil:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ ΟΠΟΤΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΝΟΗΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.....ΛΟΙΠΟΝ :) ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ ΜΕ ΠΗΤ 1/1/2013, ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΣΗΜΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ . ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ , ΤΟΝ ΟΑΕΔ Ή ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ...;ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ;ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εργάζομαι σε μία εταιρεία έως στις 31/12/2012 και τότε θα έχω περίπου 150 ένσημα. Αν ξεκινήσω εργασία από 02/01/2013 σε άλλον εργοδότη για 2-3 μήνες, ώστε να συμπληρώσω τα ζητούμενα 200 ένσημα για τα επιδόματα μητρότητας από ΙΚΑ, τότε θα δικαιούμαι επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ μετά από τις 2 συμβάσεις που θα απέχουν μία μέρα (αργία) μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!! Πάει ενας χρονος που απεκτησα το παιδακι μου και δειλα δειλα σκεφτομαι και την αποκτηση 2ου παιδιου...Να τολμησω να ρωτησω τι παιζει απο επιδοματα μητροτητας-λοχείας-τοκετου, ειδικο βοηθημα ΟΑΕΔ κτλ? (με ΕΟΠΥΥ ειμαι συγκεκριμενα ΙΚΑ) Ισχυει τιποτα η...?

 

σας ευχαριστώ!

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!! Πάει ενας χρονος που απεκτησα το παιδακι μου και δειλα δειλα σκεφτομαι και την αποκτηση 2ου παιδιου...Να τολμησω να ρωτησω τι παιζει απο επιδοματα μητροτητας-λοχείας-τοκετου, ειδικο βοηθημα ΟΑΕΔ κτλ? (με ΕΟΠΥΥ ειμαι συγκεκριμενα ΙΚΑ) Ισχυει τιποτα η...?

 

σας ευχαριστώ!

 

προς το παρόν ισχύει κανονικά το επίδομα κυοφορίας και λοχείας (ένα μέρος παίρνεις από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από ΟΑΕΔ έτσι ώστε να συμπληρωθούν οι μισθοί που θα έπαιρνες αν δούλευες) καθώς επίσης και το επίδομα μητρότητας για την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ που είναι γύρω στα 500?. Το επίδομα τοκετού, αν γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο, το παίρνει το μαιευτήριο. Αν επιλέξεις ιδιωτικό συμβεβλημένο με ΕΟΠΠΥ, σου τα αφαιρούν από το κόστος του δωματίου που θα επιλέξεις και πληρώνεις τη διαφορά. Μόνο σε περίπτωση που επιλέξεις ιδιωτικό μαιευτήριο που ΔΕΝ είναι συμβεβλημένο με ΕΟΠΠΥ παίρνεις εσύ το επίδομα...

Αυτά ξέρω μέχρι στιγμής... να δούμε για πόσο ακόμα θα ισχύουν...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου(7η εβδομαδα) κ προσπαθω ακομη να βγαλω ακρη με τα επιδοματα που δικαιουμαστε.ο γιατρος μ ειπε οτι η ιδιωτικη κλινικη π θα γεννησω(αν ολα πανε καλα)κραταει εκεινη το επιδομα κ πληρωνω την διαφορα.μπορειται να με διαφωτισετε σας παρακαλω???Α πως σας φαινεται το ποσο των 2000 φ.τ μαζι με επισκλειριδιο?νομιζω ειναι λογικη τιμη.ευχαριστω!

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου(7η εβδομαδα) κ προσπαθω ακομη να βγαλω ακρη με τα επιδοματα που δικαιουμαστε.ο γιατρος μ ειπε οτι η ιδιωτικη κλινικη π θα γεννησω(αν ολα πανε καλα)κραταει εκεινη το επιδομα κ πληρωνω την διαφορα.μπορειται να με διαφωτισετε σας παρακαλω???Α πως σας φαινεται το ποσο των 2000 φ.τ μαζι με επισκλειριδιο?νομιζω ειναι λογικη τιμη.ευχαριστω!

 

εμενα η γιατρος μου, μου ζητησε 2000ευρω ειτε παμε για φ.τ. ειτε παμε για καισαρικη.....επισης δεν μου χρεωνει καμια επισκεψη και υπερηχο που κανουμε στην αλλαγη του μηνα, οποτε νομιζω οτι και ο δικος σου ζηταει καλα τωρα δεν ξερω με τις επισκεψεις σου τι γινεται αν στις χρεωνει.....

οσο για το θεμα με τα επιδοματα ειναι πολυ νωρις ακομα που το ψαχνεις γιατι ολα αλλαζουν μερα με την μερα....προς το παρων ισχυουν αυτα που εγραψε η κοπελα παραπανω......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Είμαι κανονικά ασφαλισμένη στο ΙΚΑ εδώ και κάμποσα χρόνια και είμαι έγκυος.

Μπορείτε να μου πει κάποιος (έαν γνωρίζει) σε περίπτωση που ο εργοδότης μου είναι και σύζυγος μου αν δικαιούμε τα επιδόματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ;

Σκεφτόμαστε να παντρευτούμε πριν το γάμο αλλά θα ήθελα να ξέρω τι δικαιούμε και τι όχι.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου(7η εβδομαδα) κ προσπαθω ακομη να βγαλω ακρη με τα επιδοματα που δικαιουμαστε.ο γιατρος μ ειπε οτι η ιδιωτικη κλινικη π θα γεννησω(αν ολα πανε καλα)κραταει εκεινη το επιδομα κ πληρωνω την διαφορα.μπορειται να με διαφωτισετε σας παρακαλω???Α πως σας φαινεται το ποσο των 2000 φ.τ μαζι με επισκλειριδιο?νομιζω ειναι λογικη τιμη.ευχαριστω!

 

Αν σου δώσουν απόδειξη, οποιοδήποτε ποσό είναι απολύτως λογικό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!!!

είμαι νέα στο club μόλις 6 εβδομάδων!!!εργαζομαι σε ενα απο τα καταστήματα της αλυσίδας zara.... εδω κ 3 χρόνια.... σκεφτομαι επειδη τώρα ειναι γιορτες να μην τους αφησω κ να φυγω.... να περασουν κ μετα...

το θέμα μου μου ειναι το εξής.... η πητ ειναι 25/07/2013 με την βοηθεια του θεου παντα!!!!

1,δεν έχω πάρει καμία αναρωτηκη άδεια πόσες μέρες δικαιούμαι/??? άλλος λέει 15 κ άλλος 25???

2,θα πληρώνομαι κανονικά απο την δουλεια μου τις πρώτες μερες κ απο το ικα μετά???

και τις 56 μερες πριν κ 60 μετα απο τον οαεδ???

3,εγω είμαι 4 ωρη με αποδοχές περίπου στο 550 το μήνα..... αυτοι ποσα θα μου δινουν???

και 4 ο γιατρος μου ειπε οτι θα μου στοιχισει με την κλινικη μαζι περίπου 2000 (χανια είμαι χαμηλες τιμές) περιπου 800 αυτοσ ... ειναι ανάλογα την κλινικη το ποσό που σου δίνει ο εοπυυ?????

υπαρχει καποια κοπέλα τισ αλυσίδας μασ να μου πει εμπειρία......

ελπιζω να μην σας κούρασα ειμαι νέα ακομα κ μάλλον εχω πολύ ανχος..........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη ως προς το δικαιούμαι, θα σας είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε βοήθεια..

Καταρχήν να σας ενημερώσω ότι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και εργάζομαι στον ίδιο εργοδότη, τα τελευταία 12 χρόνια.

Έχω ΠΗΤ 08/05/2013. Από τις 27/11/2012 λόγω προβλήματος, είμαι με αναρρωτική.

Γνωρίζω ότι δικαιούμαι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ (άδεια κυοφορίας) και 63 μέρες μετά την ΠΗΤ (άδεια λοχείας).

Όταν περάσουν οι 63 μέρες της άδειας λοχείας θα πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ και συγκεντρωτικά τις ώρες του μειωμένου ωραρίου της άδειας θηλασμού (βγαίνει περίπου 3,5 μήνες. Σωστά?). Στην περίπτωση που έχω υπόλοιπο αδείας, θα πρέπει να το πάρω και αυτό? Ποιά είναι η σωστή "σειρά" για να μην χάσω μέρες κτλ?

Επίσης τι επιδόματα θα πάρω, τι χαρτιά χρειάζεται να καταθέσω και που?

 

Τέλος κάπου διάβασα ότι για τον ΟΑΕΔ χρειάζεται να έχεις λογαριασμό τραπέζης στην Εθνική. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων,

imtNp3.png

 

2zQEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sw η σωστη σειρα για σενα ειναι η εξης

 

Επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας-ετησια αδεια(αν υπαρχει)-ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο αδεια-6μηνο του οαεδ.

 

Θα παρεις επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ(επιδομα κυοφοριας-λοχειας απο το ικα)

 

Ναι,για το 6μηνο και το συμπληρωματικο επιδομα χρειαζεσαι βιβλιαριο εθνικης οπου θα εισαι ο πρωτος δικαιουχος.

 

Να σημειωσω οτι την ισοχρονη αδεια την παιρνεις εφοσον συμφωνησει ο εργοδοτης σου,οκ??

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sw η σωστη σειρα για σενα ειναι η εξης

 

Επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας-ετησια αδεια(αν υπαρχει)-ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο αδεια-6μηνο του οαεδ.

 

Θα παρεις επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ(επιδομα κυοφοριας-λοχειας απο το ικα)

 

Ναι,για το 6μηνο και το συμπληρωματικο επιδομα χρειαζεσαι βιβλιαριο εθνικης οπου θα εισαι ο πρωτος δικαιουχος.

 

Να σημειωσω οτι την ισοχρονη αδεια την παιρνεις εφοσον συμφωνησει ο εργοδοτης σου,οκ??

 

 

καλημερα σε όλα τα κορίτσια.. στις μέλλουσες μητέρες και όχι μόνο...

ακόμα απορίες έχω πια....αλήθεια την ετήσια άδεια την κολλάμε κ αυτή ημερολογιακά όπως τις 119 ημέρες? το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας το λαμβάνεις ανεξάρτητα αν κάνεις χρήση του 6μήνου του ΟΑΕΔ? και στο κέντρο μάνας και παιδιού (για να σου γράψουν την βεβαίωση της Π.Η.Τ) πρέπει να πας η ίδια η με εξουσιοδότηση είσαι καλυμμένη? ρωτάω γιατί απο το κέντρο μου είπαν ας έρθει άλλος και οταν εκλεισα το ραντεβου μου είπαν να είμαι εγω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλα τα κορίτσια.. στις μέλλουσες μητέρες και όχι μόνο...

ακόμα απορίες έχω πια....αλήθεια την ετήσια άδεια την κολλάμε κ αυτή ημερολογιακά όπως τις 119 ημέρες? το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας το λαμβάνεις ανεξάρτητα αν κάνεις χρήση του 6μήνου του ΟΑΕΔ? και στο κέντρο μάνας και παιδιού (για να σου γράψουν την βεβαίωση της Π.Η.Τ) πρέπει να πας η ίδια η με εξουσιοδότηση είσαι καλυμμένη? ρωτάω γιατί απο το κέντρο μου είπαν ας έρθει άλλος και οταν εκλεισα το ραντεβου μου είπαν να είμαι εγω...:confused:

 

Η κανονική σου άδεια δεν είναι ημερολογιακή αλλά εργασίμων ημερών, όπως την έπαιρνες πριν. Το βοήθημα το παίρνεις άσχετα με το αν πάρεις το 6μηνο, καταθέτεις τα χαρτιά σου όταν πάρεις από το ικα τα χαρτιά που σου δίνουν για το επίδομα λοχείας. Την κανονική πρέπει να την πάρεις πριν το μειωμένο ωράριο, ειδικά αν έχεις υπόλοιπο του προηγούμενου έτους και αν πάρεις και το 6μηνο πρέπει να πάρεις και την άδεια του έτους (τώρα αυτό παίζει με βάσει το πότε γεννάς, αν παράδειγμα τελειώσεις με λοχείας κτλ Μάιο και μετά σου ζητούν να την πάρεις οπωσδήποτε για να σου δώσουν το 6μηνο ώστε να μην σου μείνει για το επόμενο έτος). Στον γιατρό του ικα ξέρω ότι μπορέι να πάει και συγγενείς σου αν έχεις πρόβλημα αρκεί να πάει τον υπέρηχο του β επιπέδου. (ξέρω κοπέλες που είχαν αποκόλληση και πήγε η μητέρα τους και ο άντρας τους, δεν τους δημιούργησαν πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Η κανονική σου άδεια δεν είναι ημερολογιακή αλλά εργασίμων ημερών, όπως την έπαιρνες πριν. Το βοήθημα το παίρνεις άσχετα με το αν πάρεις το 6μηνο, καταθέτεις τα χαρτιά σου όταν πάρεις από το ικα τα χαρτιά που σου δίνουν για το επίδομα λοχείας. Την κανονική πρέπει να την πάρεις πριν το μειωμένο ωράριο, ειδικά αν έχεις υπόλοιπο του προηγούμενου έτους και αν πάρεις και το 6μηνο πρέπει να πάρεις και την άδεια του έτους (τώρα αυτό παίζει με βάσει το πότε γεννάς, αν παράδειγμα τελειώσεις με λοχείας κτλ Μάιο και μετά σου ζητούν να την πάρεις οπωσδήποτε για να σου δώσουν το 6μηνο ώστε να μην σου μείνει για το επόμενο έτος). Στον γιατρό του ικα ξέρω ότι μπορέι να πάει και συγγενείς σου αν έχεις πρόβλημα αρκεί να πάει τον υπέρηχο του β επιπέδου. (ξέρω κοπέλες που είχαν αποκόλληση και πήγε η μητέρα τους και ο άντρας τους, δεν τους δημιούργησαν πρόβλημα).

 

Κατανοητά σε ευχαριστώ πολύ... :D 22 ημέρες δικαιούμαι για φέτος, δεν έχω υπόλοιπα αδειών. Οπότε η σειρά είναι:56 ημέρες πριν την ΠΗΤ - επίδομα κυοφορορίας ΙΚΑ - γεννάς - επίδομα λοχείας ΙΚΑ - 63 ημέρες - συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας ΟΑΕΔ - κανονική άδεια και τυχόν υπόλοιπα, 6μηνο οαεδ αν το πάρεις, κ μετά μειωμένο ωράριο.

21/4 έχω ΠΗΤ.

 

Νομίζω τα έγραψα σωστά.... :D

Θα στείλω τον σύζυγο για να μη χάσω κανονική άδεια.

 

Άρχισε να ξεκαθαρίζει το τοπίο.......γιούπι....

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά σε ευχαριστώ πολύ... :D 22 ημέρες δικαιούμαι για φέτος, δεν έχω υπόλοιπα αδειών. Οπότε η σειρά είναι:56 ημέρες πριν την ΠΗΤ - επίδομα κυοφορορίας ΙΚΑ - γεννάς - επίδομα λοχείας ΙΚΑ - 63 ημέρες - συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας ΟΑΕΔ - κανονική άδεια και τυχόν υπόλοιπα, 6μηνο οαεδ αν το πάρεις, κ μετά μειωμένο ωράριο.

21/4 έχω ΠΗΤ.

 

Νομίζω τα έγραψα σωστά.... :D

Θα στείλω τον σύζυγο για να μη χάσω κανονική άδεια.

 

Άρχισε να ξεκαθαρίζει το τοπίο.......γιούπι....

 

Το μειωμένο ωράριο θα το πάρεις μετά την άδεια λοχείας ώστε να μην χάσεις κάποια μέρα γιατί αφαιρούνται αν πάρεις άλλες άδειες ( τώρα πλέον γιατί όταν γέννησα τον πρώτο μου γιο δεν υπήρχε πρόβλημα), μετά ΚΑ και έπειτα 6μηνο ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Το μειωμένο ωράριο θα το πάρεις μετά την άδεια λοχείας ώστε να μην χάσεις κάποια μέρα γιατί αφαιρούνται αν πάρεις άλλες άδειες ( τώρα πλέον γιατί όταν γέννησα τον πρώτο μου γιο δεν υπήρχε πρόβλημα), μετά ΚΑ και έπειτα 6μηνο ΟΑΕΔ

 

αν δεν πάρω το εξάμηνο του οαεδ θα το κάνω έτσι όπως το λες (μη χάσω και μέρες). αν όμως πάρω το 6μηνο δεν αφήνουν να πάρω το μειωμένο μαζεμένο (το ξέρω από άλλες πρόσφατες εγκυούλες που επέστρεψαν στην εταιρία και γίνεται συννενόηση ή να λείπουν μια μέρα την εβδομάδα μέχρι να μαζευτούν οι ώρες ή να φεύγουν νωρίτερα κάποια μέρα. και εγω δε θέλω να έχω καμία ρήξη μέχρι τώρα είχα άριστες σχέσεις με τον προιστάμενο.΄

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πάρω το εξάμηνο του οαεδ θα το κάνω έτσι όπως το λες (μη χάσω και μέρες). αν όμως πάρω το 6μηνο δεν αφήνουν να πάρω το μειωμένο μαζεμένο (το ξέρω από άλλες πρόσφατες εγκυούλες που επέστρεψαν στην εταιρία και γίνεται συννενόηση ή να λείπουν μια μέρα την εβδομάδα μέχρι να μαζευτούν οι ώρες ή να φεύγουν νωρίτερα κάποια μέρα. και εγω δε θέλω να έχω καμία ρήξη μέχρι τώρα είχα άριστες σχέσεις με τον προιστάμενο.΄

 

Κοίτα, αν έτσι κι αλλιώς δεν πάρεις το εξάμηνο δεν υπάρχει θέμα με τη λογική ότι δεν θα αφαιρεθεί το εξάμηνο από το μειωμένο(2,5 χρόνια από μια ώρα) οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά αν το πάρεις σου αφαιρείται ένας μήνας από το μειωμένο, δηλαδή αν επιστρέψεις και παίρνεις από μια μέρα off τοτε θα σου δώσουν 30 μέρες περίπου λιγότερες. Η αλήθεια είναι ότι το μειωμένο δίνεται μόνο αν το θέλει ο εργοδότης. Βέβαια, ρώτα για να είσαι σίγουρη γιατί εντάξει σε εμάς τα δίνουν και τα δύο ώστε να επιστρέψουμε και να είμαστε πλήρους απασχόλησης χωρίς "υποχρεώσεις" προς αυτούς αλλά και από άλλες φίλες μου προτίμησαν οι εργοδότες να το δίνουν αντίστροφα απ' ότι στην εταιρεία σου. Πάντως κάλα τα λες, είναι δύσκολο πλέον να φέρουμε πολλές αντιρρήσεις, και ας το δικαιούμαστε, γιατί μετά μας κοιτάνε με άλλο μάτι και ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν στο νου τους.

Link to comment
Share on other sites

Sw η σωστη σειρα για σενα ειναι η εξης

 

Επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας-ετησια αδεια(αν υπαρχει)-ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο αδεια-6μηνο του οαεδ.

 

Θα παρεις επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ(επιδομα κυοφοριας-λοχειας απο το ικα)

 

Ναι,για το 6μηνο και το συμπληρωματικο επιδομα χρειαζεσαι βιβλιαριο εθνικης οπου θα εισαι ο πρωτος δικαιουχος.

 

Να σημειωσω οτι την ισοχρονη αδεια την παιρνεις εφοσον συμφωνησει ο εργοδοτης σου,οκ??

sofaki χίλια ευχαριστώ!!!!

Μια τελευταία ερώτηση.. την ετήσια άδεια αν δεν την πάρω ανάμεσα στις άδειες που δικαιούμαι και την πάρω μετά το τέλος του 6μηνου, χάνω κάτι?

 

Επίσης όποια ξέρει τι χρειάζεται για άνοιγμα λογαριασμού στην εθνική.. ευπρόσδεκτη!! :)

imtNp3.png

 

2zQEp3.png

Link to comment
Share on other sites

sofaki χίλια ευχαριστώ!!!!

Μια τελευταία ερώτηση.. την ετήσια άδεια αν δεν την πάρω ανάμεσα στις άδειες που δικαιούμαι και την πάρω μετά το τέλος του 6μηνου, χάνω κάτι?

 

Επίσης όποια ξέρει τι χρειάζεται για άνοιγμα λογαριασμού στην εθνική.. ευπρόσδεκτη!! :)

 

 

Στην δικη σου περιπτωση δεν μπορεις να το κανεις αυτο με την αδεια γιατι το 6μηνο σου τελειωνει τον Ιανουαριο του 2014,αλλαζει δηλαδη το ημερολογιακο ετος και οι αδειες δεν μεταφερονται.Δεν μπορεις δηλαδη την αδεια του 2013 να την παρεις το 2014.

 

Ετσι κι αλλιως ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα,δεν υπαρχει καποια διαφορα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη σου περιπτωση δεν μπορεις να το κανεις αυτο με την αδεια γιατι το 6μηνο σου τελειωνει τον Ιανουαριο του 2014,αλλαζει δηλαδη το ημερολογιακο ετος και οι αδειες δεν μεταφερονται.Δεν μπορεις δηλαδη την αδεια του 2013 να την παρεις το 2014.

 

Ετσι κι αλλιως ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα,δεν υπαρχει καποια διαφορα!

 

Στην εταιρεία που δουλεύω, μεταφέρονται.. να φανταστείς ότι έχω υπόλοιπο 25 ημέρες.. το 2013 θα έχω άλλες 25 ημέρες και το 2014 θα έχω ακόμα 25..

 

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρω τις 50 ημέρες πριν το 6μηνο?

 

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ γιατί είχα χαθεί!!!!!!

imtNp3.png

 

2zQEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρεία που δουλεύω, μεταφέρονται.. να φανταστείς ότι έχω υπόλοιπο 25 ημέρες.. το 2013 θα έχω άλλες 25 ημέρες και το 2014 θα έχω ακόμα 25..

 

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρω τις 50 ημέρες πριν το 6μηνο?

 

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ γιατί είχα χαθεί!!!!!!

 

 

Και στην δικη μου εταιρεια μεταφερονται αλλα ειναι παρανομο ;)

 

 

Εγω σταματησα τον Μαρτιο του 2012 με υπολοιπο αδειας του 2011 και στην συνεχεια βγηκα σε αδεια κυοφοριας.Δεν μπορει στην αιτηση του ΟΑΕΔ για το 6μηνο που θα συμπληρωσει ο εργοδοτης σου να γραψει 50 μερες αδεια(και παραπανω μαζι με τα ΣΚ) !!!!

 

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις την αδεια του 2012 πριν βγεις σε αδεια κυοφοριας και οταν τελειωσει η αδεια λοχειας να παρεις την αδεια του 2013.Εκτος και αν κανεις μυστικη συμφωνια με τον εργοδοτη σου και δηλωσει ψευδως οτι εχεις παρει την αδεια του 2013(δεν το συνιστω)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...