Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.εχω πητ στιs 29/03/2012 θα καταθεσω τα χαρτια μου στιs 02/02/2012.εργαστηκα μεχρι 31/01/2011 και απο τοτε περνω ανεργια.τι ποσον περιπου θα παρω απτο ικα και τι απτον οαεδ?

 

 

Τα χρηματα που θα παρεις πανε βαση των μικτων σου,δεν ειναι σταθερα για ολες.απο τον οαεδ δεν εχεις να παρεις κατι εφοσον δεν εργαζεσαι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοφάκι να σε ρωτήσω κάτι γιατί βλέπω ότι είσαι ενήμερη; Στον πρώτο μου γιο πληρώθηκα τον ΟΑΕΔ(6μηνο) μέσω Εθνικής Τράπεζας. Τώρα ισχύει το ίδιο. Είναι το μόνο που ξέχασα να ξαναρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

 

Δικαιούσαι το επίδομα κυοφορίας-τοκετού και λοχείας από τι στιγμή που έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια (απ' ότι υπολόγισα έχεις περίπου 175 το χρόνο). Για τον ΟΑΕΔ σίγουρα το δικαιούσαι αν σου ανανεώσει την πρόσληψη τον Σεπτέμβριο, αλλά αν δεν σου την ανανεώσει δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Αλλά αν δεν σου την ανανεώσει, σίγουρα δεν σου εγκρίνει ο ΟΑΕΔ να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ, την άδεια μητρότητας, γιατί απαιτείται ενεργή εργασιακή σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αν γνωριζει καποια ας με βοηθησει και εμενα σας παρακαλω γτ δεν βγαζω ακρη...!!!Εχω αρκετα ενσημα αλλα οχι τα 2 τελευταια χρονια...:(δεν συμπληρωνω 200 με τιποτα...!!Εχω βιβλιαριο ικα και καρτα ανεργιας απο τον οαεδ το βιβλιαριο μου ληγει τωρα τον φεβρ.και θα το ανανεωσω μεσω οαεδ για εναν ακομη χρονο...εγω υπαρχει περιπτωση να παρω τιποτα ως ανεργη???η απο οαεδ η απο ικα??σας παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας μου πει γιατι θα με τρελανουν...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια αν γνωριζει καποια ας με βοηθησει και εμενα σας παρακαλω γτ δεν βγαζω ακρη...!!!Εχω αρκετα ενσημα αλλα οχι τα 2 τελευταια χρονια...:(δεν συμπληρωνω 200 με τιποτα...!!Εχω βιβλιαριο ικα και καρτα ανεργιας απο τον οαεδ το βιβλιαριο μου ληγει τωρα τον φεβρ.και θα το ανανεωσω μεσω οαεδ για εναν ακομη χρονο...εγω υπαρχει περιπτωση να παρω τιποτα ως ανεργη???η απο οαεδ η απο ικα??σας παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας μου πει γιατι θα με τρελανουν...

 

Αν δεν εχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια δεν σου δίνει το ΙΚΑ τα επιδόματα του. Δεν είμαι σίγουρη για τον ΟΑΕΔ. επειδή όμως θα έχεις ενεργό βιβλιάριο ΙΚΑ, ξέρω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ιατρους, αιματολογικές και μάλλον για δωρεάν νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω ΕΟΠΥΥ πλέον. Για να είσαι καλυμμένη ρώτα πρώτα στον ΟΑΕΔ και έπειτα στο ΙΚΑ να σου πουν ακριβώς επειδή είσαι ειδική περίπτωση και όλο και κάτι θα σου δώσει ο ΟΑΕΔ, Έτσι θέλω να ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην πιο κατατοπιστικη παρεα.ΕΧω και εγω μια απορια με την σειρα μου.Εργαζομαι απο τον Δεκεμβριο του 2009 σε ενα καταστημα συνεχομενα με πληρης απασχοληση.Δεν εχει αλλαξει η συμβαση.ΕΧω συμπληρωμενα τα 200 ενσυμα και μεχρι να σταματησω για την αδεια κυησεως δουλευα κανονικα και δεν ειχα παει κανενος ειδους αδεια.09/01/2012 ξεκινησε η αδεια.Εκανα καταθεση των δικαιολογητικων στο ικα για να εισπραξω το επιδομα κυοφοριας και ηταν 1039,64€ (για καθε μισθωτη αλλαζει λογω μισθου και ασφαλιστικης κλασης).το επιδομα το εισεπραξα σημερα 06/02/2012 που πηγα να δω αν πληρωθηκα απο την δουλεια μου το υπολοιπο ηταν 0€.αυτα ηταν τα χρηματα που θα παρω μεχρι την ΠΗΤ?οι 9 μερες που δουλεψα στην επιχειρηση δεν μετρανε?Επισης η λογιστρια μου ειπε να της στειλω το χαρτι που μου εκτυπωσαν απο το ικα την αποφαση πληρωμης δηλαδη με το ποσο πληρωμης και με πηρε και ο εργοδοτης μου τηλεφωνο για να κανονισουν την μισθοδοσια.τι γινεται ρε κοριτσια σε αυτην την περιπτωση?πανε οι 9 μερες εργασιας?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην πιο κατατοπιστικη παρεα.ΕΧω και εγω μια απορια με την σειρα μου.Εργαζομαι απο τον Δεκεμβριο του 2009 σε ενα καταστημα συνεχομενα με πληρης απασχοληση.Δεν εχει αλλαξει η συμβαση.ΕΧω συμπληρωμενα τα 200 ενσυμα και μεχρι να σταματησω για την αδεια κυησεως δουλευα κανονικα και δεν ειχα παει κανενος ειδους αδεια.09/01/2012 ξεκινησε η αδεια.Εκανα καταθεση των δικαιολογητικων στο ικα για να εισπραξω το επιδομα κυοφοριας και ηταν 1039,64? (για καθε μισθωτη αλλαζει λογω μισθου και ασφαλιστικης κλασης).το επιδομα το εισεπραξα σημερα 06/02/2012 που πηγα να δω αν πληρωθηκα απο την δουλεια μου το υπολοιπο ηταν 0?.αυτα ηταν τα χρηματα που θα παρω μεχρι την ΠΗΤ?οι 9 μερες που δουλεψα στην επιχειρηση δεν μετρανε?Επισης η λογιστρια μου ειπε να της στειλω το χαρτι που μου εκτυπωσαν απο το ικα την αποφαση πληρωμης δηλαδη με το ποσο πληρωμης και με πηρε και ο εργοδοτης μου τηλεφωνο για να κανονισουν την μισθοδοσια.τι γινεται ρε κοριτσια σε αυτην την περιπτωση?πανε οι 9 μερες εργασιας?

 

 

 

Εννοειται πρεπει να σε πληρωσει για τις 9 μερες δουλειας και εφοσον δεν εχεις κανει χρηση αναρρωτικης αδειας σου οφειλει και ενα ακομα ποσο.και φυσικα θα παρεις και δωρο πασχα οταν ερθει η ωρα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πρεπει να σε πληρωσει για τις 9 μερες δουλειας και εφοσον δεν εχεις κανει χρηση αναρρωτικης αδειας σου οφειλει και ενα ακομα ποσο.και φυσικα θα παρεις και δωρο πασχα οταν ερθει η ωρα. Σοφακι ποτε θα μου δωσει αυτο το ποσο γιατι πηρα σημερα το πρωι τηλ την λογιστρια και μου ειπε σου ετοιμαζω την μισθοδοσια του Ιανουριου λογικα εννουσε μονο τις 9 μερες ε?το ποσο αυτο που λες ειναι 25 μερες επι την ασφαλιστικη κλαση που ανηκω? δηλαδη 25*18,565=464,12€?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πρεπει να σε πληρωσει για τις 9 μερες δουλειας και εφοσον δεν εχεις κανει χρηση αναρρωτικης αδειας σου οφειλει και ενα ακομα ποσο.και φυσικα θα παρεις και δωρο πασχα οταν ερθει η ωρα. Σοφακι ποτε θα μου δωσει αυτο το ποσο γιατι πηρα σημερα το πρωι τηλ την λογιστρια και μου ειπε σου ετοιμαζω την μισθοδοσια του Ιανουριου λογικα εννουσε μονο τις 9 μερες ε?το ποσο αυτο που λες ειναι 25 μερες επι την ασφαλιστικη κλαση που ανηκω? δηλαδη 25*18,565=464,12??

 

 

Οχι δεν ειναι ακριβως ετσι το ποσο που βγαινει και δεν ξερω να σου πω πως βγαινει.το εχω γραψει σε πιο πισω σελιδες οποτε σου αντιγραφω

 

 

αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα παρεις καποια χρηματα.εαν δηλαδη επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα πληρωνοσουν απο τον εργοδοτη και το ικα.ο εργοδοτης πρεπει να δωσει τα λεφτα που θα σου εδινε αν ειχες παρει αναρρωτικη.π.χ αν ειχες 25 μερες αναρρωτικη και σου αναλογουσε να παρεις απο το ικα 250 ευρω και 350 απο τον εργοδοτη θα πρεπει να σου δωσει αυτα τα 350 ευρω(τα ποσα ειναι τυχαια).

 

 

να πεις στην λογιστρια οτι απο το ικα σου ειπανε τα παραπανω που σου εγραψα και ρωτα την ποτε θα σου τα πληρωσει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με λιγα λογια εγω τωρα πληρωθω 9 μερες εργασιας και 25 ημερομισθια που αντιστοιχουν στην αναρωτικη αδεια που δικαιουμουν και δεν ειχα παρει ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιγράψω τη δική μου εμπειρία και τα συμπερασματα δικά σας. Έχω άδεια κυοφορίας απο της 15.1 2012 δεν εχω κανει χρήση αναρρωτικής καθόλου και ειμαι στον ιδιο εργοδοτη εδω και 12 χρόνια. Πήγα στο ΙΚΑ και μου υπολογισαν το επίδομα κυοφορίας το οποιο θα πάρω στης 15.2.2012, οταν λοιπόν εστειλα στη λογιστρια το χαρτι του Ικα με την πληρωμή μου η απαντηση της ηταν οτι δεν δικαιουμαι 1 μισθό διοτι λεει το Ικα μου εχει δωσει παραπανω λεφτα. Διότι το ΙΚΑ εχει υπολογισει την μισθοδοσια μου του Δεκεμβρίου που ηταν περισσοτερα απο την μισθοδοσια του Φεβρουαριου λόγω των κρατήσεων που κανουν τωρα εχει μειωθει κατα πολύ ο μισθός μου. Οποτε απο κει που περιμενα να πάρω αλλον εναν μισθό βρέθηκα να χρωσταω στη δουλεια μου.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιγράψω τη δική μου εμπειρία και τα συμπερασματα δικά σας. Έχω άδεια κυοφορίας απο της 15.1 2012 δεν εχω κανει χρήση αναρρωτικής καθόλου και ειμαι στον ιδιο εργοδοτη εδω και 12 χρόνια. Πήγα στο ΙΚΑ και μου υπολογισαν το επίδομα κυοφορίας το οποιο θα πάρω στης 15.2.2012, οταν λοιπόν εστειλα στη λογιστρια το χαρτι του Ικα με την πληρωμή μου η απαντηση της ηταν οτι δεν δικαιουμαι 1 μισθό διοτι λεει το Ικα μου εχει δωσει παραπανω λεφτα. Διότι το ΙΚΑ εχει υπολογισει την μισθοδοσια μου του Δεκεμβρίου που ηταν περισσοτερα απο την μισθοδοσια του Φεβρουαριου λόγω των κρατήσεων που κανουν τωρα εχει μειωθει κατα πολύ ο μισθός μου. Οποτε απο κει που περιμενα να πάρω αλλον εναν μισθό βρέθηκα να χρωσταω στη δουλεια μου.

 

 

 

παντα το επιδομα βγαινει απο τα μικτα του δεκεμβρη του προηγουμενου ετους απο τον τοκετο(χροοοοοονια τωρα).αλλωστε τα μικτα σου δεν εχουν αλλαξει,οι κρατησεις σου εχουν αλλαξει.σωστα?

 

ρωτα κοπελα μου στο ικα γιατι δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω καποιες απορειες σχετικα με τα επιδοματα που πρεπει να παρω.... ειμαι εγκυοσ τωρα στον 7ο μηνα και τελος αυτου του μηνα θα παρω την αδεια εγκυμοσυνης μου ... σε αυτη τη δουλεια εχω συμβαση εργασιας απο τον ιουλιο του 2011 και που μου κολλαει ενσημα ο εγοδοτης μου .... μπορει να μου πει καποιος ποια επιδοματα με καλιπτουν?? γιατι ειλικρινα ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει και δεν εχω βγαλει ακρη..... ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια εγω τωρα πληρωθω 9 μερες εργασιας και 25 ημερομισθια που αντιστοιχουν στην αναρωτικη αδεια που δικαιουμουν και δεν ειχα παρει ποτε?

Τον μισθο που λετε τον θα τον παρεις νομιζω μετα το επιδομα λοχειας και πριν το εξαμηνο του οαεδ.Αλλα στο λεω με καθε επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας εχω καποιες απορειες σχετικα με τα επιδοματα που πρεπει να παρω.... ειμαι εγκυοσ τωρα στον 7ο μηνα και τελος αυτου του μηνα θα παρω την αδεια εγκυμοσυνης μου ... σε αυτη τη δουλεια εχω συμβαση εργασιας απο τον ιουλιο του 2011 και που μου κολλαει ενσημα ο εγοδοτης μου .... μπορει να μου πει καποιος ποια επιδοματα με καλιπτουν?? γιατι ειλικρινα ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει και δεν εχω βγαλει ακρη..... ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

 

Αν έχεις συμπληρώσει τα 200ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια (έτσι όπως τα λες στον συγκεκριμένο εργοδότη δεν τα έχεις συμπληρώσει, εκτός αν δούλευες και πριν με ενσημα αλλού) δικαιούσαι επίδομα κύησης (56ημέρες πριν την ΠΗΤ), επίδομα λοχείας (63ημέρες μετά την ΠΗΤ) και επίδομα τοκετού αν όταν γεννήσεις δεν ισχύει ο ΕΟΠΥΥ και δεν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο που δεν πληρώνεις τη γέννα. Πήγαινε στο ΙΚΑ να σου πουν αναλυτικά τι ένσημα έχεις μέχρι την ημέρα που θα βγεις σε άδεια κύησης ώστε να γνωρίζεις αν μπορέις να πάρεις τα επιδόματα ή όχι. Αν τα δικαιούσαι μετά παίρνεις και ένα επίδομα από τον ΟΑΕΔ (τη διαφορά μισθοδοσίας σου ανάμεσα στον μηνιαίο μισθό σου και το ΙΚΑ) και μπορείς να πάρεις και το εξάμηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω καποιες απορειες σχετικα με τα επιδοματα που πρεπει να παρω.... ειμαι εγκυοσ τωρα στον 7ο μηνα και τελος αυτου του μηνα θα παρω την αδεια εγκυμοσυνης μου ... σε αυτη τη δουλεια εχω συμβαση εργασιας απο τον ιουλιο του 2011 και που μου κολλαει ενσημα ο εγοδοτης μου .... μπορει να μου πει καποιος ποια επιδοματα με καλιπτουν?? γιατι ειλικρινα ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει και δεν εχω βγαλει ακρη..... ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Αν δεν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν απο την πητ(εξαιρουνται οι 2 τελευταιοι μηνες)δυστυχως δεν παιρνεις τιποτα.Μονο νομιζω το επιδομα τοκετου και αυτο αν γεννησεις σει ιδιωτικο μη συμβεβλημενο μαιευτηριο.Αλλα ρωτα το ικα να σου πουν σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία άσχετη με τα παραπάνω:

στο γυναικολόγο του ΙΚΑ που θα εγκρίνει την ΠΗΤ πόσες μέρες πριν την άδεια των 56 ημερών μπορούμε να πάμε ή πρέπει να πάμε τη πρώτη ημέρα της άδειας?

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

Penthesilia οποτε θες πας με το β επιπεδου σου η την αυχενικη,εγω σταματαω τελος του μηνα και εχω ηδη παει,ενα χαρτι θα σου δωσει ουτως η αλλιως για ικα και εργοδοτη!

Εγω να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,οσο χαζο κι αν ακουγεται,γενναω 25 απριλιου ,πρεπει να σταματησω 56 μερες πριν, δλδ 29 φλεβαρη θα δουλεψω η οχι?Εχει σημασια γιατι πρεπει στο χαρτι του ικα να γραψω τη σωστη ημερομηνια που σταματησα,καποια τετοια βλακεια ειχα κανει και στην πρωτη μου γεννα!Αν ξερει καμια...

Link to comment
Share on other sites

Penthesilia οποτε θες πας με το β επιπεδου σου η την αυχενικη,εγω σταματαω τελος του μηνα και εχω ηδη παει,ενα χαρτι θα σου δωσει ουτως η αλλιως για ικα και εργοδοτη!

Εγω να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,οσο χαζο κι αν ακουγεται,γενναω 25 απριλιου ,πρεπει να σταματησω 56 μερες πριν, δλδ 29 φλεβαρη θα δουλεψω η οχι?Εχει σημασια γιατι πρεπει στο χαρτι του ικα να γραψω τη σωστη ημερομηνια που σταματησα,καποια τετοια βλακεια ειχα κανει και στην πρωτη μου γεννα!Αν ξερει καμια...

Σε ευχαριστώ πολύ! αύριο έχω κλείσει ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ.

 

Για να υπολογίσεις την ημέρα που σταματάς να δουλεύεις να έχεις υπόψη σου ότι η ήμέρα της 25 Απριλίου μετράει στις 63 ημέρες μετά τον τοκετό και όχι στις 56 ημερες. Άρα με πρώτη την 24η Απριλίου και πίσω θα μετρήσεις 56 ημέρες. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν από το τμήμα προσωπικού. Με το καλό το μωράκι σου!

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! αύριο έχω κλείσει ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ.

 

Για να υπολογίσεις την ημέρα που σταματάς να δουλεύεις να έχεις υπόψη σου ότι η ήμέρα της 25 Απριλίου μετράει στις 63 ημέρες μετά τον τοκετό και όχι στις 56 ημερες. Άρα με πρώτη την 24η Απριλίου και πίσω θα μετρήσεις 56 ημέρες. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν από το τμήμα προσωπικού. Με το καλό το μωράκι σου!

 

Σ'ευχαριστω πολυ!Κι εσυ με το καλο!!!!

Δλδ οπως μετρας προς τα πισω απο την πητ την 56η μερα που μετρας τη δουλευεις??Σορυ κοριτσια ,ειναι γελοιο το ξερω αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη δουλεύεις! 56 ημέρες ολόκληρες δικαιούσαι! Μέτρα μία προς μία με αρχή την 24η Απριλίου (αφού η ΠΗΤ σου είναι 25/4) και στην ημερομηνία που φτάσεις στο 56 είναι η πρώτη μέρα που δε δουλεύεις

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τη βοηθεια σας παλι!

Σταματαω δουλεια με αδεια κυησης την ερχομενη Τριτη, πηρα τηλ το λογιστη σημερα να μου βγαλει ποσα χρηματα ειναι να παρω για αυτες τις 25 μερες ασθενειας που δεν εχω παρει καμια!!Θυμαμαι απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη μου οτι ειχα πληρωθει απο δω τη μερα που εφευγα (οχι οτι αυτο θα γινει και τωρω βεβαια αφου με το ζορι παιρνουμε τους μισθους μας εδω...) και μετα πηγα στο ικα και πληρωθηκα κι απο κει ωστε να συπληρωθουν σχεδον οσα θα επαιρνα αν δουλευα.

Τωρα ο λογιστης μου λεει οτι πρωτα πρεπει να παω στο ικα να πληρωθω και μετα να ερθω εδω να παρω τα υπολοιπα ωστε να συπληρωθει ο μισθος μου κανονικα...για βοηθειστε!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ :D. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΕΓΚΥΟΣ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΙΚΑ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011[ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ 2ΟΟ ΕΝΣΗΜΩΝ]. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.

 

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

 

1. ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ

 

2. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ ΘΑ ΠΑΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΚΥΗΣΗΣ [ΕΧΩ ΠΗΤ 28.8.12] ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ

 

3. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

 

 

ΘΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ

 

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

ΔΕΣΠΟΙΝΑ :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δεσποινα.1ον)το επιδομα τοκετου το παιρνεις μονο αν γεννησεις σε μη συμβεβλημενο νοσοκομειο και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα 2ον)για το επιδομα κυοφοριας πρεπει να καταθεσεις τα δικαιολογητικα 56 ημερες πριν την πητ,πας σε γυναικολογο του ικα μαζι με τη β επιπεδου και σου φτιαχνει ενα χαρτι,το ιδιο χαρτι το πας στον εργοδοτη να σου το φτιαξει και τελος πανω σε αυτο το ιδιο χαρτι υπαρχει μια υπευθυνη δηλωση την οποια φτιαχνεις εσυ και το πας στο ικα μαζι με το βιβλιαριο υγειας(ατομικο η οικογενειακο)3ον)για το επιδομα λοχειας δεν θυμαμαι ποσο καιρο εχεις περιθωριο αλλα κανε μια εξουσιοδοτηση στον αντρα σου να παει αυτος μην ταλαιπωρησε εσυ και χρειαζεσαι μονο τη ληξιαρχικη πραξη γεννησεως του παιδιου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...