Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

Και στην δικη μου εταιρεια μεταφερονται αλλα ειναι παρανομο ;)

 

 

Εγω σταματησα τον Μαρτιο του 2012 με υπολοιπο αδειας του 2011 και στην συνεχεια βγηκα σε αδεια κυοφοριας.Δεν μπορει στην αιτηση του ΟΑΕΔ για το 6μηνο που θα συμπληρωσει ο εργοδοτης σου να γραψει 50 μερες αδεια(και παραπανω μαζι με τα ΣΚ) !!!!

 

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις την αδεια του 2012 πριν βγεις σε αδεια κυοφοριας και οταν τελειωσει η αδεια λοχειας να παρεις την αδεια του 2013.Εκτος και αν κανεις μυστικη συμφωνια με τον εργοδοτη σου και δηλωσει ψευδως οτι εχεις παρει την αδεια του 2013(δεν το συνιστω)

 

Δεν μπορώ να πάρω την άδεια του 2012 πριν την άδεια κυοφορίας λόγω του ότι είμαι με αναρρωτική λόγω κάποιων προβλημάτων :( θα πρέπει να μιλήσω με τον εργοδότη μου :(

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι,

imtNp3.png

 

2zQEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να πάρω την άδεια του 2012 πριν την άδεια κυοφορίας λόγω του ότι είμαι με αναρρωτική λόγω κάποιων προβλημάτων :( θα πρέπει να μιλήσω με τον εργοδότη μου :(

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι,

 

Η Σοφία σου τα είπε ακριβώς όπως είναι. Πάντως για να μην τη χάσεις ή να μην χρειαστείς να την πάρεις με συμφωνία, εγώ όταν ήμουν σε αναρρωτική αλλά είχα υπόλοιπο, υπολόγησα πόσες μέρες είναι η άδεια και απλά την περίοδο που την πήρα δεν πήγα να ανανεώσω την αναρρωτική. Δεν ξέρω μήπως δεν σου βγαίνουν οι μέρες βέβαια, αλλά δες το γιατί σχεδόν σε όλες τις επιχειρήσεις μένουν κανονικές άδειες από το προηγούμενο έτος αλλά για την επιθεώρηση και τον ΟΑΕΔ δεν είναι σωστό και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις και με συμφωνία με τον εργοδότη σου, να σου δώσει μεν του 2013 αλλά το υπόλοιπο του 2012 να σου το δώσει το 2014. Είναι κρίμα να τις χάσεις. (εμάς δηλαδή μας λέγαν ότι αν δεν τις πάρετε θα τις χάσετε, δεν τους ένοιζε ότι ήμασταν σε αναρρωτική και ότι είχαμε άδεια που οι ίδιοι δεν μπορούσαν να μας δώσουν)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο εκανα οπως η Μαρια,υπολογισα τις μερες αδειας και δεν πηρα αλλη αναρρωτικη.

 

Η αναρρωτικη μου τελειωνε 11 Σεπτεμβρη και δεν την ανανεωσα,πηρα την ετησια αδεια μου και μετα την αδεια κυοφοριας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν έτσι κι αλλιώς δεν πάρεις το εξάμηνο δεν υπάρχει θέμα με τη λογική ότι δεν θα αφαιρεθεί το εξάμηνο από το μειωμένο(2,5 χρόνια από μια ώρα) οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά αν το πάρεις σου αφαιρείται ένας μήνας από το μειωμένο, δηλαδή αν επιστρέψεις και παίρνεις από μια μέρα off τοτε θα σου δώσουν 30 μέρες περίπου λιγότερες. Η αλήθεια είναι ότι το μειωμένο δίνεται μόνο αν το θέλει ο εργοδότης. Βέβαια, ρώτα για να είσαι σίγουρη γιατί εντάξει σε εμάς τα δίνουν και τα δύο ώστε να επιστρέψουμε και να είμαστε πλήρους απασχόλησης χωρίς "υποχρεώσεις" προς αυτούς αλλά και από άλλες φίλες μου προτίμησαν οι εργοδότες να το δίνουν αντίστροφα απ' ότι στην εταιρεία σου. Πάντως κάλα τα λες, είναι δύσκολο πλέον να φέρουμε πολλές αντιρρήσεις, και ας το δικαιούμαστε, γιατί μετά μας κοιτάνε με άλλο μάτι και ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν στο νου τους.

 

 

Αναμένω έγκριση σχετικά με το μειωμένο αν θα το δεχτούν (έχουν περάσει 2 μέρες) τι σκέφτονται? τεσπα 22/2 σταματάω. Και αποφάσισα θα πάρω και το 6μηνο του ΟΑΕΔ οπότε θα παίξει το μειωμένο σε ώρες και όχι μαζεμένο φυσικά. Άντε να δούμε. Πάντως ήπιες αντιδράσεις τώρα δεν μπορούν να πουν κ τπτ θα φανεί μετά από 18 μήνες. :?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Αν μπορει καποια να με βοηθησει...

Εχω ΠΗΤ 13/4/2013. Σημερα πηγα στο ικα για να κανω τα χαρτιά μου για το επιδομα κυησης. Ειμαι ανεργη απο τον Μάιο του 2012. Θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι αυτο το συμπληρωματικο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ. Το 6μηνο ξερω οτι δεν το δικαιούμαι γιατί δεν εργάζομαι, μηπως ομως αυτό το δικαιούμαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....

ΣΤΙΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ Κ ΚΥΡΙΑΚΕΣ Ή ΜΕΤΡΑΜΕ 6 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

????

 

 

Tις μετρας ολες τις ημερες,Σαββατο-Κυριακη-αργιες...ολες ! (ειναι 56 ημερολογιακες μερες,οχι εργασιμες)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα !!Είμαι η Βασιλική και ειμαι καινούργια στο forum.

Θα ήθελα πολυ να μου δώσετε τα φώτα σας! Εχω ΠΗΤ 17/08/13 σύμφωνα με την αυχενική και θελω να ρωτήσω γιατί εχώ αγχωθεί πολύ , πότε πρέπει να παώ στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια κύησης και το επίδομα και τι ακριβως χρειάζεται? :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,ειμαι καινουρια στο forum και θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι αν μπορειτε και γνωριζετε φυσικα.ειμαι 24 χρονων,ακομη φοιτητρια και στον 2 μηνα της εγκυμοσυνης.σημερα πηγα στο ικα της πολης μου για να ρωτησω καποια σχετικα θεματα.εγω ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη στον ογα απο τον πατερα μου και η ασφαλεια μου ειναι μεχρι τελη της χρονιας του 2013.ο αρραβωνιαστικος μου εχει προσφατη καρτα ανεργιας του οαεδ και ξεραμε οτι σε 2 μηνες θα εβγαζε βιβλιαριο υγειας του ικα και θα καμναμε εναν πολιτικο γαμο,θα με ασφαλιζε ωστε να μη γεννηθει το παιδι μου αγνωστου πατρος.ωστοσο σημερα στο ικα μας ειπαν οτι για να βγει το βιβλιαριο του αρραβωνιαστικου μου πρεπει να περασουν 4 μηνες με καρτα ανεργιας και μετα απο 2 μηνες θα παρει το βιβλιαριο(συνολο 6 μηνες) και αμα κανουμε γαμο δεν ξερουν ποτε θα περασω εγω στην ασφαλεια του.δηλαδη μπορει και να γεννησω χωρις ασφαλεια....γνωριζετε τουλαχιστον σε ποσους μηνες θα περαστω στην ασφαλεια του αντρα μου μετα τον γαμο?να ξερω αν θα προλαβω......ευχαριστω:-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !!Είμαι η Βασιλική και ειμαι καινούργια στο forum.

Θα ήθελα πολυ να μου δώσετε τα φώτα σας! Εχω ΠΗΤ 17/08/13 σύμφωνα με την αυχενική και θελω να ρωτήσω γιατί εχώ αγχωθεί πολύ , πότε πρέπει να παώ στο ΙΚΑ για να βγάλω την άδεια κύησης και το επίδομα και τι ακριβως χρειάζεται? :P

 

Κλείνεις ραντεβού με γιατρό του ικα όταν θα έχεις κάνει την β επιπέδου και με τον συγκεκριμένο υπέρηχο σου συμπληρώνει αυτός τα χαρτιά. Βάση της πιθανής ημερομηνίας τοκετού μετρας 56 ημέρες πριν χωρίς να υπολογίσεις την 17/08/13 και πας στο ικα από την ημέρα που ξεκινάει η άδεια κύησης. Θέλει βιβλιάριο, φωτοτυπία ταυτότητας, φωτοτυπία IBAN που είσαι πρώτο όνομα στο λογαριασμό και το χαρτί του γιατρού. Για λοχείας όταν γεννήσεις πας με τη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως και τα ίδια χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλείνεις ραντεβού με γιατρό του ικα όταν θα έχεις κάνει την β επιπέδου και με τον συγκεκριμένο υπέρηχο σου συμπληρώνει αυτός τα χαρτιά. Βάση της πιθανής ημερομηνίας τοκετού μετρας 56 ημέρες πριν χωρίς να υπολογίσεις την 17/08/13 και πας στο ικα από την ημέρα που ξεκινάει η άδεια κύησης. Θέλει βιβλιάριο, φωτοτυπία ταυτότητας, φωτοτυπία IBAN που είσαι πρώτο όνομα στο λογαριασμό και το χαρτί του γιατρού. Για λοχείας όταν γεννήσεις πας με τη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως και τα ίδια χαρτιά.

 

Σε ευχαριστώ Μαράκι μου. Οπότε θα παρω τηλ κανα μηνα πριν για κλείσω ραντεβού .Μπορώ να κλείσω στο κεντρο μανας & παιδιου ? Γιατι εχω ακουσει οτι δεν εχει καθόλου κόσμο και δεν περιμένεις. Γνωρίζεις αν πρέπει να έχω λογ/σμό τραπέζης μονο της Εθνικής ? Ή της Εθνικής ο λογ/σμος χρειάζεται μόνο γα τα επιδόμα του ΟΕΑΔ ?? Κατι τέτοιο έχω ακούσει . Ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μαράκι μου. Οπότε θα παρω τηλ κανα μηνα πριν για κλείσω ραντεβού .Μπορώ να κλείσω στο κεντρο μανας & παιδιου ? Γιατι εχω ακουσει οτι δεν εχει καθόλου κόσμο και δεν περιμένεις. Γνωρίζεις αν πρέπει να έχω λογ/σμό τραπέζης μονο της Εθνικής ? Ή της Εθνικής ο λογ/σμος χρειάζεται μόνο γα τα επιδόμα του ΟΕΑΔ ?? Κατι τέτοιο έχω ακούσει . Ισχύει ?

 

Κλείνεις στο μάνας και παιδιού για να σου το δώσει. Ο λογαριασμός δεν τους ενδιαφέρει από που θα είναι, αρκει να είσαι πρώτο όνομα. Ο Οαεδ θέλει οπωσδήποτε βιβλιάριο Εθνικής. Αν δεν έχεις πήγαινε να ανοίξεις να το έχεις έτοιμο και πες ότι είναι για την μητρότητα του ΟΑΕΔ και δεν θα χρειαστεί να βάλεις κάποιο ποσό μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας ρωτήσω κατι βρε κορίτσια : δεν εχω παρει ούτε μια μέρα αναρρωτική άδεια απο την ημέρα της εγκυμοσύνης μου . Δικαιουμαι καθόλου χρήματα ή όχι ? κατι τετοιο πήρε το αυτι μου αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα και τώρα λογο κρισης .. αστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κατι βρε κορίτσια : δεν εχω παρει ούτε μια μέρα αναρρωτική άδεια απο την ημέρα της εγκυμοσύνης μου . Δικαιουμαι καθόλου χρήματα ή όχι ? κατι τετοιο πήρε το αυτι μου αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα και τώρα λογο κρισης .. αστα να πάνε...

 

 

Ναι δικαιουσαι καποια χρηματα παραπανω απο τον εργοδοτη σου :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι βρε Σοφακι μου !!! Αυτο ειναι με βαση το νομο ?? ή να το εχουν κοψει και αυτο λογω κρίσης και πως μπορουμε να το μαθούμε σιγουρα ? ντρεπομαι ειναι η αληθεια να του το ζητησω ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι βρε Σοφακι μου !!! Αυτο ειναι με βαση το νομο ?? ή να το εχουν κοψει και αυτο λογω κρίσης και πως μπορουμε να το μαθούμε σιγουρα ? ντρεπομαι ειναι η αληθεια να του το ζητησω ....

 

 

Δεν εχω διαβασει-ακουσει να εχει κοπει,μια λυση ειναι να στειλεις μειλ στο ΙΚΑ,απαντανε παντα.Αλλιως οταν θα πας για το επιδομα κυοφοριας θα του πεις οτι σου ειπανε στο ικα οτι επειδη δεν πηρες αναρρωτικη θα πρεπει να σου δωσει καποια χρηματα επιπλεον,λογικα θα το ξερει,η δουλεια του ειναι! :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει-ακουσει να εχει κοπει,μια λυση ειναι να στειλεις μειλ στο ΙΚΑ,απαντανε παντα.Αλλιως οταν θα πας για το επιδομα κυοφοριας θα του πεις οτι σου ειπανε στο ικα οτι επειδη δεν πηρες αναρρωτικη θα πρεπει να σου δωσει καποια χρηματα επιπλεον,λογικα θα το ξερει,η δουλεια του ειναι! :wink:

 

 

Τα λεφτα ο εργοδοτης θα μου τα δωσει ή το ΙΚΑ ? Ξερεις το email για να τους στειλω ενα μηνυματακι ?? αχ βρε Σοφακι μου σε ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα ο εργοδοτης θα μου τα δωσει ή το ΙΚΑ ? Ξερεις το email για να τους στειλω ενα μηνυματακι ?? αχ βρε Σοφακι μου σε ευχαριστω πολυ !!!

 

Ο εργοδοτης τα δινει,μπες εδω να βρεις το email τους

 

 

 

http://www.ika.gr/gr/home.cfm

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σοφακι μου αστο το βρηκα το email . Σε ευχαριστω πολυ !!! Τα λεφτα τα δινει λογικα ο εργοδοτης ετσι ?

 

Εστειλα μηνυμα και ακομα περιμενω απαντηση τους , αστα να πανε . Να ρωτήσω κατι αλλο τωρα ... Σε ποιο ΙΚΑ πρεπει να παω για την αδεία κυησης ? τωρα που ειμαι παντρεμενη μενω σε αλλη περιοχη απο εκει που εμενα πριν .Ανηκω στο ικα που μενω τωρα ?? ή μπορω να παω και στο ικα που ειναι κοντα στο πατρικο μου γιατι με εξυπηρετει καλυτερα . ειναι κοντα στην δουλεια μου .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...

περιμενω να γεννησω τον οκτωβριο εργαζομαι σε επιχειρηση με ημιαπασχοληση ο μισθος μου ειναι 409,97 μπορειτε να μου πειτε πως θα υπολογισω τα χρηματα που θα παρω απο το ικα πριν και μετα τη γεννα??και το ποσο που δινει ο οαεδ??

επισης το 6μηνο του οαεδ εγω το δικαιουμαι?και μετα τη πρεσελευση στην εργασια μου θα δικαιουμαι μειωμενο ωραριο?μαλλον θα γεννησω με καισαρικη παιζει καποιο ρολο στα χρηματα που θα εισπραξω?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...

περιμενω να γεννησω τον οκτωβριο εργαζομαι σε επιχειρηση με ημιαπασχοληση ο μισθος μου ειναι 409,97 μπορειτε να μου πειτε πως θα υπολογισω τα χρηματα που θα παρω απο το ικα πριν και μετα τη γεννα??και το ποσο που δινει ο οαεδ??επισης ποτε γινεται η εισπραξη των επιδοματων?

επισης το 6μηνο του οαεδ εγω το δικαιουμαι?και μετα τη πρεσελευση στην εργασια μου θα δικαιουμαι μειωμενο ωραριο?μαλλον θα γεννησω με καισαρικη παιζει καποιο ρολο στα χρηματα που θα εισπραξω?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εσεις που γνωριζεται αρκετα το θεμα απιδοματα μπορειτε να με βοηθησετε ισως....

Γεννησα 21/3/13 το τριτο μου μωρακι. Οταν ημουν στον 8ο πηγα στο Ικα για να ρωτησω για το επιδομα. Επειδη τα ενσημα μου για το μηνα Φεβρουαριο δεν ειχαν οριστοποιηθει ακομα δεν συμπληρωνα τα 200 ενσημα και μου ειπε ο υπαλληλος να ξαναπαω μεσα μαιου για να υποβαλλω τα χαρτια μου και να παρω το "επιδομα μητροτητας" ετσι το ειπε, αλλα αν κανω χρηση του ΕΟΠΠΥ οταν γεννησω δεν θα το παρω αυτο το επιδομα. Ακομαδεν εχω παει να δω τι γινετα, βεβαια εκανα χρηση του ΕΟΠΠΥ οταν γεννησα. Το επιδομα μητροτητας ειναι το τοκετου και το λοχειας μαζι? Δηλαδη ή περνεις αυτα τα επιδοματα ή πληρωνει ο ΕΟΠΠΥ στο μαιευτηριο??? τι ισχυει τελικα? Οι κοπελες που πηραν το επιδομα πριν γενησουν δεν μπορει ο ΕΟΠΠΥ να του καλυψει μερος της γεννας?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλσπερα!!!θα ηθελα να ρωτησω για το επιδομα λοχειας κ τοκετου...γεννησα στις 3/10/2013 σε δημοσιο νοσοκομειο και η ασφαλια μου ειναι ΟΓΑ. δκηκαιουμαι να παρω καποιο απο αυτα το επιδοματα???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα στις 06/12/2013 σε ιδιωτικο μαιευτηριο,ειμαι ασφαλισμενη στον οπαδ-τυδκυ.Γνωρίζει κανείς τι επιδόματα(τοκετού-κυοφορίας-λοχείας) δικαιούμαι??είμαι μπερδεμένη...ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι του ταμείου μου μπορούν να μου απαντήσουν με σιγουριά!!!έλεος πια...για τηλέφωνα δεν το συζητώ...δεν το σηκώνουν καν..αναγκάστηκα μιας εβδομάδας λεχώνα να πάω στα κεντρικά να ρωτήσω & μια σιγουρη & υπεύθυνη απάντηση δεν πήρα!"μάλλον δεν δικαιούμαι τίποτα" μου απάντησαν.ξέρει κανείς τίποτα επί του θέματος???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...