Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία για το πότε ένα παιδάκι φαίνεται να είναι δεξιοχειρας-αριστεροχειρας


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω από πότε ένα παιδάκι φαίνεται οτι είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας. Όταν είναι μηνών ένα μωράκι πρέπει να χρησιμοποιεί κ τα 2 χέρια... Πότε παύει όμως να ισχύει κάτι τέτοιο. Η μικρή μου είναι 21,5 πλέον κ ενώ την είχα παρατηρήσει ότι έτρωγε με το δεξί, την τελευταία εβδομάδα βλέπω ότι άρχισε να τρώει η να πιάνει το μολύβι με το αριστερό..  αλλά κ πάλι αυτό δεν είναι σίγουρο γιατί λίγες φορές τρώει πάλι με το δεξί... Κ μπερδεύτηκα.. Εσάς τα μικρά σας έχουν κατασταλάξει ποιο είναι το καλό τους χέρι? Κ αν ναι από πότε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H κόρη μου είναι αριστερόχειρας....φανατική!!!

 

Δεν εμφιταλαντεύτηκε ποτέ, από όταν ξεκίνησε να τρώει μόνη της (περίπου 16 μηνών), χρησιμοποιεί σταθερά το αριστερό χέρι. Ξέρω όμως ότι δεν είναι καθόλου σπάνιο σε παιδιά ηλικίας ίδιας με το δικό σου να αμφιταλαντεύονται ακόμα και να πειραματίζονται. Αν δεν υπάρξει παρεμβολή ενήλικα με προτροπή προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση, αργά ή γρήγορα θα κατασταλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Στην κορη μου στο παιδων μου το ειπαν γυρω στα 3 αλλα δεν ετρωγε η εγραφε καθολου με το δεξι. Ο γιος μου που ειναι αμφιδεξιος εγραφε κ με τα δυο μεχρι τα 4_4,5. Αργοτερα επελεξε να γραφει με το αριστερο κ να τρωει με το δεξι. 80% αριστεροχειρος, 20% δεξιοχειρος.

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει πολυ το θεμα

κ τα δυο μου παιδια χρησιμοποιουν κ τα δυο τους χερια.νομιζω στην μεγαλη 4χρ,θα φανει τωρα στο σχολειο.αλλα κ εγω χρησιμοποιω αρκετα το αριστερο,πχ τρωω πολυ ανετα,τα γραμματα μου ομως δ ειναι κ πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για τις απαντήσεις σας γιατί πριν λίγο καιρό που πήγα στην παιδίατρο με ρώτησε αν πλέον χρησιμοποιεί το ένα από τα 2 χέρια κ της είχα πει το δεξί. Αργότερα όμως παρατήρησα ότι δεν ισχύει κ φοβόμουν ότι έπρεπε να έχει κατασταλάξει κ υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου μου φαίνεται πως προτιμά το δεξί. Τρώει με το κουτάλι ετσι, κρατά τον μαρκαδόρο αλλά έχω δει πως χρησιμοποιει και το αριστερό κυρίως στο να κρατά φαγητό. Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ειναι 2,5 χρ και χρησιμοποιει και τα δυο, αλλα στο φαγητο χρησιμοποιει περισσοτερο το αριστερο. Καποια στιγμη θα διαλεξει μερια, δεν μπορω να προβλεψω απο τωρα.

 
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τριών χρόνων χρησιμοποιεί εξίσου καλά κ τα δυο κ εγώ θέλω να δω που θα κατασταλάξει γιατί ο άντρας μου είναι αριστερόχειρας . Πιστεύω πως ένα από τα δυο μου παιδιά θα είναι αριστερόχειρες 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Και εμένα τριών χρόνων χρησιμοποιεί εξίσου καλά κ τα δυο κ εγώ θέλω να δω που θα κατασταλάξει γιατί ο άντρας μου είναι αριστερόχειρας . Πιστεύω πως ένα από τα δυο μου παιδιά θα είναι αριστερόχειρες 

Δεν ειναι απολυτο. Ζευγαρια που ο ενας ειναι αριστεροχειρος τα παιδια τους ειναι δεξιοχειρα. Εμεις κ οι δυο δεξιοχειρες, το ενα παιδι αριστεροχειρο κ το αλλο οπως εγραψα παραπανω 80 αριστεροχειρο 20 δεξιοχειρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...