Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Η κόρη μου είναι 3 ετών και πίνει το γάλα της από μπιμπερό στο κρεβάτι. Της αρέσει γιατί χουζουρεύει και το βράδυ νανουρίζεται πολύ εύκολα (πολύ βολικό και για εμάς!).

Της προτείνω συνέχεια να πιεί από ποτήρι, από φλιτζάνι, με καλαμάκι κλπ, αλλά αρνείται. Της έχω πεί να πάμε να αγοράσουμε μια κούπα που θα διαλέξει η ίδια, τίποτα. Θέλει μόνο μπιμπερό! 

Σκέφτηκα να της πώ ότι τα ξεχάσαμε στις διακοπές, ότι τα έχασα κλπ, όμως έχω και ένα μωρό ενός έτους και  λυπάμαι να του κόψω κι εκείνου το μπιμπερό για να το σταματήσει και η μεγάλη. Έχετε καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Υποθέτω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν πλένει τα δόντια της πριν κοιμηθεί, που αυτό είναι και το χειρότερο.

Μπορώ να σου πω πως σταμάτησε η δικιά μου, σε παρόμοια ηλικία.

Αρχικά εξήγήστε της τι συμβαίνει αν μένει με άπλυτα δόντια. Ζητήστε της να πιεί το γάλα της και μετά να τα πλύνει. Επειδή το πιθανότερο είναι να αρνηθεί, δώστε της μια-δυο μέρες χατήρι και πείτε της θα προσπαθήσουμε αύριο.

Μετά από 1-2 ημέρες, ή μια μέρα γεμάτη (που έχει κουραστεί) δοκιμάστε να της δώσετε γάλα (ίσως και περισσότερο από ότι συνήθως) νωρίτερα, με την τελευταία δραστηριότητα πριν τον ύπνο, μέ άλλο τρόπο, καλαμάκι είναι το πιο "κοντινό". Στη θέση σας θα έβαζα μια κουταλιά χαρουπάλευρο (που θυμίζει κακάο και γλυκίζει). Στη συνέχεια,  πλύνετε τα δόντια σας μαζί και πάτε στο κρεβάτι. Διαβάστε ένα παραμύθι και πείτε της ότι είστε κουρασμένη και τώρα θα κοιμηθούμε όλοι. Αν ζητήσει γάλα, υπενθυμίστε της ότι έχει πιεί και έχει πλύνει τα δόντια της. Άμα διαμαρτυρηθεί, εγώ θα της έλεγα ότι αχ τι κρίμα, έχουμε άπλυτα τα μπιμπερό και θα της πρότεινα αν επιμένει ότι χρειάζεται γάλα, να της το δώσω με το καλαμάκι. 

 

Το σκεπτικό μου δηλάδή θα ήταν σταδιακά να αλλάξω τον τρόπο που πίνει γάλα και παράλληλα τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Irin! 

Ίσως αν δοκίμαζες παιδικά ποτηράκια με ενσωματωμένο καλαμάκι (το οποίο βγαίνει και πλενεται) ή κάποια καλαμάκια που είναι πιο χοντρά από τα συνηθισμένα οπότε ρουφας μεγαλύτερη ποσότητα υγρού? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Καλημέρα!

 

Υποθέτω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν πλένει τα δόντια της πριν κοιμηθεί, που αυτό είναι και το χειρότερο.

Μπορώ να σου πω πως σταμάτησε η δικιά μου, σε παρόμοια ηλικία.

Αρχικά εξήγήστε της τι συμβαίνει αν μένει με άπλυτα δόντια. Ζητήστε της να πιεί το γάλα της και μετά να τα πλύνει. Επειδή το πιθανότερο είναι να αρνηθεί, δώστε της μια-δυο μέρες χατήρι και πείτε της θα προσπαθήσουμε αύριο.

Μετά από 1-2 ημέρες, ή μια μέρα γεμάτη (που έχει κουραστεί) δοκιμάστε να της δώσετε γάλα (ίσως και περισσότερο από ότι συνήθως) νωρίτερα, με την τελευταία δραστηριότητα πριν τον ύπνο, μέ άλλο τρόπο, καλαμάκι είναι το πιο "κοντινό". Στη θέση σας θα έβαζα μια κουταλιά χαρουπάλευρο (που θυμίζει κακάο και γλυκίζει). Στη συνέχεια,  πλύνετε τα δόντια σας μαζί και πάτε στο κρεβάτι. Διαβάστε ένα παραμύθι και πείτε της ότι είστε κουρασμένη και τώρα θα κοιμηθούμε όλοι. Αν ζητήσει γάλα, υπενθυμίστε της ότι έχει πιεί και έχει πλύνει τα δόντια της. Άμα διαμαρτυρηθεί, εγώ θα της έλεγα ότι αχ τι κρίμα, έχουμε άπλυτα τα μπιμπερό και θα της πρότεινα αν επιμένει ότι χρειάζεται γάλα, να της το δώσω με το καλαμάκι. 

 

Το σκεπτικό μου δηλάδή θα ήταν σταδιακά να αλλάξω τον τρόπο που πίνει γάλα και παράλληλα τη σειρά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τα δόντια αναγκαστικά τα πλένουμε πριν ξαπλώσει, ώστε τουλάχιστον να είναι όσο το δυνατόν γίνεται πιο καθαρά. Ο λόγος που θέλω πάρα πολύ να κόψει το μπιμπερό είναι ακριβώς αυτό, ότι πρέπει να πλύνει τα δόντια της μετά. 

Η ένστασή της δεν είναι στο πού και πότε θα πιεί το γάλα, ούτε καν το αν θα πιεί γάλα, αλλά το ότι δεν δέχεται να το πιεί από αλλού. Οπότε...δεν θα επιμείνει στο να πιεί γάλα, αντίθετα ή μπιμπερό ή τίποτα! 

ΥΓ. η απάντησή μου πηγαίνει και στην απάντηση της Marilh

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το άγχος μου, το ίδιο ήταν και το δικό μου  και ευτυχώς όταν μας είδε παιδο-οδοντίατρος, ήταν σε άψογη κατάσταση. Φοβόμουν πολύ ότι θα κατέστρεφε τα δόντια της. Ούτε η δική μου είναι πολύ του γάλακτος (και εφόσον τρώει τυρί και γιαούρτι δε με πολυνοιάζει κιόλας). Ήταν μια συνήθεια όμως το να αποκοιμιέται με το μπιμπερό, που την είχε από λεχούδι καθώς ποτέ δεν θήλασα αποκλειστικά, έστω και ελάχιστα ml τα έδινα ως συμπλήρωμα σε μπουκάλι. Νερό, χυμό, smoothie τα έπινε κανονικά είτε από το ποτήρι, είτε με καλαμάκι. Το βραδυνό γάλα όμως με τίποτα χωρίς μπιμπερό. Ήταν εξαιρετικά απαιτητική ως προς αυτό. 

Έτσι ακολούθησα αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Από το να ανησυχούμε για τα δόντια, προτίμησα να της το προσφέρω νωρίτερα ως "σοκολατούχο", έστω αλλοιώνοντας ελάχιστα τη γεύση του. Της εξήγησα σαν παραμύθι τι γίνεται αν μείνει χωρίς άπλυτα δόντια, ότι ευτυχώς δεν έχει μέχρι στιγμής πρόβλημα αλλά ο οδοντίατρος (τον έκανα σύμμαχο στην επίσκεψη) μας θύμισε ότι πρέπει να προσέχουμε. Φρόντιζα να είναι χορτάτη πριν κοιμηθεί. Η αντίστασή της κράτησε μόνο 2-3 ημέρες. Έπειτα, ζητούσε κάποιες μέρες μπιμπερό (στις επόμενες 2 εβδομάδες, αφού είχε πιει γάλα και πλύνει δόντια). Εκεί τις έλεγα ότι το ήπιαμε το γάλα μας και πλύναμε τα δόντια μας, δεν είναι κρίμα. Μετά ξεχάστηκε εντελώς και τώρα η ρουτίνα είναι γάλα-δόντια-ύπνος. Σίγουρα δε κοιμάται τόσο γρήγορα όσο πριν, αλλά μεγαλώνει κιόλας.

 

Γενικότερα πάντως μη σε αγχώνει αν θα κόψει εντελώς το γάλα, αν τρώει τυρί και γιαούρτι, είναι καλυμμένη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , vtgian είπε:

Γενικότερα πάντως μη σε αγχώνει αν θα κόψει εντελώς το γάλα, αν τρώει τυρί και γιαούρτι, είναι καλυμμένη. 

 

Κι εγώ πάντως παραιτήθηκα από την προσπάθεια να την πείσω να πιει από αλλού και αποδέχθηκα ότι πλέον οδεύει στο να κόψει το γάλα. Το βραδυνό το είχε κόψει έτσι κι αλλιώς γύρω στα 2-2,5 και από τότε επιχειρούσα να της δίνω το πρωινό με καλαμάκι αλλά αντιδρούσε και δεν έπινε καθόλου (χωρίς να ζητάει το μπιμπερό βέβαια).

 

Επειδή δεν ήθελα να σταματήσει το γάλα τελείως την άφηνα, λίγο πριν γίνει 3 άρχισε να δέχεται το καλαμάκι το πρωί βλέποντας παιδικά και περιμένοντας το σχολικό αλλά και αυτό κράτησε 6 μήνες max. Πλέον θα πιει σπάνια, ειδικά τώρα το καλοκαίρι με το πήγαινε - έλα σε ξενοδοχεία δεν ήπιε καθόλου (δεν πίνει και ο αδερφός της πια για να τον βλέπει, παίζει και αυτό το ρόλο του).

 

Γενικώς έχω καταλήξει ότι δεν της αρέσει το γάλα (όπως και σε μένα βέβαια), αλλά επειδή κατά τα άλλα τρώει ό,τι τρώγεται :-D:-D:grin: δεν το κυνηγάω πια.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλημέρα σας.

Η κόρη μου είναι 3 ετών και πίνει το γάλα της από μπιμπερό στο κρεβάτι. Της αρέσει γιατί χουζουρεύει και το βράδυ νανουρίζεται πολύ εύκολα (πολύ βολικό και για εμάς!).

Της προτείνω συνέχεια να πιεί από ποτήρι, από φλιτζάνι, με καλαμάκι κλπ, αλλά αρνείται. Της έχω πεί να πάμε να αγοράσουμε μια κούπα που θα διαλέξει η ίδια, τίποτα. Θέλει μόνο μπιμπερό! 

Σκέφτηκα να της πώ ότι τα ξεχάσαμε στις διακοπές, ότι τα έχασα κλπ, όμως έχω και ένα μωρό ενός έτους και  λυπάμαι να του κόψω κι εκείνου το μπιμπερό για να το σταματήσει και η μεγάλη. Έχετε καμία άλλη ιδέα;

 

Στην ηλικία που είναι και το μικρό, αρχίζουμε κανονικά να κόβουμε το μπιμπερό, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα. Πάντως γάλα στο κρεβάτι με μπιμπερό χωρίς πλύσιμο δοντιών μετά, ήδη από την ηλικία του έτους απαγορεύεται δια ροπάλου από τους παιδοοδοντίατρους.

Και για τα δύο σου παιδιά, αν το βραδινό είναι το θέμα, νομίζω καλύτερα απλά να φάνε κάτι άλλο και να μην πιουν γάλα πριν τον ύπνο  (υποθέτω ότι το θέμα είναι μόνο ο ύπνος) παρά να νανουρίζονται με το μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά! Ο μεγάλος μου που είναι 3 δεν θέλει να κόψει το μπιμπερό. Στην ουσία είναι εκπαιδευτικό ποτηράκι της NIK , όχι μπιμπερό. Το θέμα μου είναι ότι θέλει να το παίρνει ακόμα στο κρεβάτι μαζί του. Το ίδιο και ο μεσαίος μου γιος που είναι 20 μηνών. Ο μεγάλος βλέπει και τον αδερφό του και θέλει και εκείνος. Σκέφτηκα να κόψω και στον μεσαίο μου γιο το μπιμπερό πριν τον ύπνο , το παίρνει και αυτός στο κρεβάτι για να κοιμηθεί πιο εύκολα. Έχει γενικά ένα θεματάκι με τον ύπνο και για αυτό τον λόγο δεν ήθελα να του το κόψω και εκείνου από τώρα. Δεν ξερω τι να κάνω. Έχω προσπαθήσει από ποτήρι στον μεγάλο , με καλαμάκι κλπ τίποτα. Να σημειώσω ότι πριν 1 μήνα κόψαμε την πανα μέσα στην μέρα και φοράμε μόνο την νύχτα. Μήπως είναι πρόσφατο αυτό και του πέσουν πολλές αλλαγές μαζί ; 

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2022 at 4:18 ΜΜ, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά! Ο μεγάλος μου που είναι 3 δεν θέλει να κόψει το μπιμπερό. Στην ουσία είναι εκπαιδευτικό ποτηράκι της NIK , όχι μπιμπερό. Το θέμα μου είναι ότι θέλει να το παίρνει ακόμα στο κρεβάτι μαζί του. Το ίδιο και ο μεσαίος μου γιος που είναι 20 μηνών. Ο μεγάλος βλέπει και τον αδερφό του και θέλει και εκείνος. Σκέφτηκα να κόψω και στον μεσαίο μου γιο το μπιμπερό πριν τον ύπνο , το παίρνει και αυτός στο κρεβάτι για να κοιμηθεί πιο εύκολα. Έχει γενικά ένα θεματάκι με τον ύπνο και για αυτό τον λόγο δεν ήθελα να του το κόψω και εκείνου από τώρα. Δεν ξερω τι να κάνω. Έχω προσπαθήσει από ποτήρι στον μεγάλο , με καλαμάκι κλπ τίποτα. Να σημειώσω ότι πριν 1 μήνα κόψαμε την πανα μέσα στην μέρα και φοράμε μόνο την νύχτα. Μήπως είναι πρόσφατο αυτό και του πέσουν πολλές αλλαγές μαζί ; 

Καλησπέρα .νομίζω για αρχή καλο είναι να αποσυνδεσει το γάλα και το μπιμπερο από τον ύπνο . αφού έχεις και μικρότερο παιδακι μάλλον πρέπει να γίνει ταυτόχρονα..έχω δίδυμα κοριτσάκια δύο χρόνων το εκοψαν πρόσφατα το μπιμπερο .τους το έδινα για καιρό όμως στο σαλονι και τον τελευταίο καιρό καθίστες.  τους πήρα δύο ίδια ωραία ποτηράκια με καλαμάκι καθόμουν κι εγώ μαζί τους και σιγά σιγά το συνηθισαν  .

Μπορείς να του δώσεις όμως  λίγο χρόνο ακόμα αφού λες ότι έκοψε και την πάνα πρόσφατα ..και να γίνει η αλλαγή λίγο αργότερα ταυτόχρονα με τον αδελφό του .

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δυσκολεύτηκε πολύ να το κόψει. Σίγουρα είχε περάσει τα τρία με τριάμισι. Αρχικά σταματησαμε το ημερισιο, δηλ μόνο το βραδινό γάλα έπινε με μπιμπερο κ μετά και το βραδινό. Του έπαιρνα κάποια μπουκάλια με σούπερ ήρωες κλπ μέχρι να βρεθεί καποιο να του αρέσει κ να πίνει από εκεί. Νομίζω τελικά κάποια στιγμή απλά το βαρέθηκε και το σταμάτησε μόνος του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Νομίζω πως αν δεν το κόψουν λίγο μετά το χρόνο, μετά είναι αρκετά δύσκολο για ένα μεγάλο διάστημα.

Ααα πολύ ωραία. Ο ένας είναι 3 και ο άλλος 1 μισή 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ααα πολύ ωραία. Ο ένας είναι 3 και ο άλλος 1 μισή 

δ ειναι απολυτο

παντως νομιζω ο μεσαιος πιο ευκολα θα το κοψει.σαν συνηθεια οταν κτ παγιωνεται λογικο να δυσκολευει το κοψιμο

τα ανηψια μου παντως επιναν σε μπιμπερο μεχρι τα 2σιγουρα

γτ θυμαμαι οι δυο ακομη 2χρ επιναν ενα μπουκαλι μεσα στην νυχτα

δ ξερω ακριβως τι εκανε η αδερφη μου,αλλα τωρα πριν 2-3μ σταματησε να ξυπναει ο μικρος,ειναι 27μ.πριν 3-6μ ξεκινησε να του δινει σε κουπα με καλαμακι το πρωινο.επινε με καλαμακι ετσι κ αλλιως νερο κ χυμο.κ πριν λιγες μερες ειδα οτι πλεον πινει κ το βραδινο ετσι

μεχρι 1,5-2χρ επιναν γαλα σκονη.μετα τυπου αντβανς,κ τωρα στον μικρο το τελευταιο τριμηνο εκανε μιξη μεχρι να πινει σκετο φρεσκο,αλλα συγκεκριμενη μαρκα,δ πινει αλλο

ο μεγαλος δ θα ελεγα οτι πινει κ πολυ γαλα απο τοτε που εκοψε το μπιμπερο

σιγουρα βοηθαει οταν βλεπει κ αλλο παιδακι.το βλεπω οταν ειναι μαζι τα ξαδερφια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...