Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσάντα και μίνι φαρμακείο βόλτας


Recommended Posts

Εσείς τι παίρνετε μαζί σας όταν βγαίνετε βόλτες με τα μικρά σας? Έχω πάρει μια σχολική τσάντα κι έχω μόνιμα μέσα αυτά:

 

  • 1 αλλαξιά ρούχα
  • σελτεδάκι για αλλαγή πάνας
  • πάνες
  • μίνι κρέμα για ερεθισμούς από πάνα
  • μωρομάντιλα
  • αντιηλιακό
  • σνακ (συνήθως σπιτικά μπισκότα/μάφινς, σταφίδες και μπανάνα)

 

  • Αντιηλιακό
  • Αντικουνουπικό
  • Κρέμα για τσιμπήματα
  • Μπεταντίν
  • 2-3 αποστειρωμένες γάζες (για το μπεταντίν)
  • Άρνικα (τώρα θα την πάρω, μου τη σύστησε η παιδοχειρούργος για να μην κάνει μελανιές αν χτυπήσει, αφού πρώτα του βάλω πάγο)

 

Αν είναι να πάμε σε πλατεία θα πάρουμε ακόμα μια μπάλα και το ποδήλατο ή το πατίνι, αναλόγως τι θα ζητήσει ο πασάς (αν και συνήθως προτιμάει να κάνει με των άλλων παιδιών! :mrgreen:)

 

 

Σχετικά με το μίνι φαρμακείο ξεχνάω κάτι? Πείτε έμπειρες μαμάδες γιατί έχει παραζωηρέψει ο μικρός τελευταία.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , marakiz είπε:

Εσείς τι παίρνετε μαζί σας όταν βγαίνετε βόλτες με τα μικρά σας? Έχω πάρει μια σχολική τσάντα κι έχω μόνιμα μέσα αυτά:

 

  • 1 αλλαξιά ρούχα
  • σελτεδάκι για αλλαγή πάνας
  • πάνες
  • μίνι κρέμα για ερεθισμούς από πάνα
  • αντιηλιακό
  • σνακ (συνήθως σπιτικά μπισκότα/μάφινς, σταφίδες και μπανάνα)

 

  • Αντιηλιακό
  • Αντικουνουπικό
  • Κρέμα για τσιμπήματα
  • Μπεταντίν
  • 2-3 αποστειρωμένες γάζες (για το μπεταντίν)
  • Άρνικα (τώρα θα την πάρω, μου τη σύστησε η παιδοχειρούργος για να μην κάνει μελανιές αν χτυπήσει, αφού πρώτα του βάλω πάγο)

 

Αν είναι να πάμε σε πλατεία θα πάρουμε ακόμα μια μπάλα και το ποδήλατο ή το πατίνι, αναλόγως τι θα ζητήσει ο πασάς (αν και συνήθως προτιμάει να κάνει με των άλλων παιδιών! :mrgreen:)

 

 

Σχετικά με το μίνι φαρμακείο ξεχνάω κάτι? Πείτε έμπειρες μαμάδες γιατί έχει παραζωηρέψει ο μικρός τελευταία.

Οξυζενέ για να πλένεις την πληγή, χανζαπλαστ ή αυτοκόλλητες γάζες. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κ εγώ γιατί δεν κουβαλάω τπτ μαζί μου κ προχθές που είχαμε πάει σε παιδική άλλης περιοχής συνειδητοποίησα ότι χρειαζεται ένα μινι φαρμακείο. Εγώ έχω πάντα κ ένα ζακετακι κ καλτσες.

 

Δοκίμασε το butter aid της φρεζυντερμ (νομίζω έτσι λέγεται). Μια φορά το έχω χρησιμοποιήσει κ μου φάνηκε θαυματουργο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Οξυζενέ για να πλένεις την πληγή, χανζαπλαστ ή αυτοκόλλητες γάζες. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κ εγώ γιατί δεν κουβαλάω τπτ μαζί μου κ προχθές που είχαμε πάει σε παιδική άλλης περιοχής συνειδητοποίησα ότι χρειαζεται ένα μινι φαρμακείο. Εγώ έχω πάντα κ ένα ζακετακι κ καλτσες.

 

Ναι χρειάζεται οπωσδήποτε!! Κάλτσες και ζακετάκι έπαιρνα κι εγώ μαζί μέχρι πρόσφατα, τώρα που κάνει ζέστη θα πάρω κατά περίπτωση. Δηλαδή στην πληγή βάζεις οξυζενέ και μετά μπεταντίν/κόκκινο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ναι χρειάζεται οπωσδήποτε!! Κάλτσες και ζακετάκι έπαιρνα κι εγώ μαζί μέχρι πρόσφατα, τώρα που κάνει ζέστη θα πάρω κατά περίπτωση. Δηλαδή στην πληγή βάζεις οξυζενέ και μετά μπεταντίν/κόκκινο?

Ναι πρώτα πλένεις με οξυζενέ να φύγουν χώματα, βρωμιες κλπ κ μετα βάζεις μπεταντιν.;) 

Να πω ότι το καλύτερο είναι αν έχεις νερό τρεχούμενο να πλύνεις έτσι την πληγή αλλά συνήθως δεν υπάρχει οπότε οξυζενέ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Εσείς τι παίρνετε μαζί σας όταν βγαίνετε βόλτες με τα μικρά σας? Έχω πάρει μια σχολική τσάντα κι έχω μόνιμα μέσα αυτά:

 

  • 1 αλλαξιά ρούχα
  • σελτεδάκι για αλλαγή πάνας
  • πάνες
  • μίνι κρέμα για ερεθισμούς από πάνα
  • αντιηλιακό
  • σνακ (συνήθως σπιτικά μπισκότα/μάφινς, σταφίδες και μπανάνα)

 

  • Αντιηλιακό
  • Αντικουνουπικό
  • Κρέμα για τσιμπήματα
  • Μπεταντίν
  • 2-3 αποστειρωμένες γάζες (για το μπεταντίν)
  • Άρνικα (τώρα θα την πάρω, μου τη σύστησε η παιδοχειρούργος για να μην κάνει μελανιές αν χτυπήσει, αφού πρώτα του βάλω πάγο)

 

Αν είναι να πάμε σε πλατεία θα πάρουμε ακόμα μια μπάλα και το ποδήλατο ή το πατίνι, αναλόγως τι θα ζητήσει ο πασάς (αν και συνήθως προτιμάει να κάνει με των άλλων παιδιών! :mrgreen:)

 

 

Σχετικά με το μίνι φαρμακείο ξεχνάω κάτι? Πείτε έμπειρες μαμάδες γιατί έχει παραζωηρέψει ο μικρός τελευταία.

 

+ hansaplast

+ υγρομάντιλα - μωρομάντιλα - χαρτομάντιλα

+ spray για εγκαύματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά καλέ, μωρομάντιλα, πως ξέχασα να τα γράψω, ποιος γονιός βγαίνει χωρίς μωρομάντιλα χαχα! Θα κάνω τροποποίηση.  

Σπρέι για εγκαύματα ε? Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Έτσι το ψάχνω? Έχεις να προτείνεις κάποιο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , marakiz είπε:

Σπρέι για εγκαύματα ε? Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Έτσι το ψάχνω? Έχεις να προτείνεις κάποιο?

 

Χαχα, δεν έχεις αρχίσει τα άπειρα παιδικά πάρτυ γενεθλίων ακόμα, για αυτό.....

 

Μακράν το καλύτερο είναι το Heltha Burn Hydrogel Spray για Εγκαύματα Παντός Τύπου, το οποίο τα φαρμακεία το δίνουν και σε μικρό μέγεθος (σαν δειγματάκι), ιδανικό για την τσάντα της βόλτας.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ωραία μιας και μόλις το συγκεκριμένο κοίταζα να παραγγείλω από το ίντερνετ, δραματικά φθηνότερες τιμές από τα κανονικά φαρμακεία. Θενκ γιου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! 

  Εγώ στις βόλτες παίρνω μαζί

-Μία αλλαξια ρούχα 

-Μία μικρή πετσετουλα (σε περίπτωση που λερωθεί κ υπάρχει ή δυνατητα να τον πλυνω)

-Πάνες +κρέμα για συγκαμα

-Αντηλιακο 

-Αντικουνουπικο 

-Τζελ για τσιμπήματα

-Αντισηπτικά μανταλάκια

-Νερό

-Σνακ

-Παιχνίδι για το καρότσι 

 

Θα συμπλήρωσω στην τσάντα μας οπωσδήποτε μπενταντιν και hansaplast!

 

Marakiz εγώ βγαινω χωρίς μωρομαντηλα! Μετά από έναν ερεθισμο στην περιοχή της πάνας όταν ο γιος μου ήταν μηνών δεν αγόρασα ξανά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι μέχρι ποια ηλικία έπαιρνα μαζί μου τον τόπο όλο, σίγουρα τώρα που μεγάλωσε έχουμε περιοριστεί πολύ στα τσιμπράγκαλα που κουβαλάω. Ενδεικτικά θυμάμαι...

 

Πολύ μωρό:

  • Πάνες
  • Φορητή αλλαξιέρα (σαν μεγάλο πορτοφόλι, από τη μία αδιάβροχο και από την άλλη ύφασμα με αφρώδη επένδυση, διπλώνει) πολύ βολικό για άλλαγμα σε κοινόχρηστους χώρους
  • Αλλαξιά ρούχων
  • Τζελ για τσιμπήματα
  • Μωρομάντηλα αλλά και χαρτομάντηλα (αλλά πολλά και από τα μεν και από τα δε)
  • Βαμβάκι
  • Νερό & σνακ (από όταν έτρωγε)
  • Μασητικά
  • Παιχνιδάκια
  • Κουβέρτα-χαλί το οποίο άπλωνα στην παιδική χαρά (πριν περπατήσει)

Αντιηλιακό και αντικουνουπικό έβαζε πριν φύγουμε και οι βόλτες δεν ήταν πολύωρες.

 

Τώρα που μεγάλωσε:

  • Φορητό γιογιό
  • Αλλαξιά ρούχων (όχι πάντα, μόνο σε μεγάλες/πολύωρες βόλτες)
  • Τζελ για τσιμπήματα
  • Μωρομάντηλα αλλά και χαρτομάντηλα (ένα πακετάκι)
  • Νερό & σνακ
  • Αγαπημένο παιχνίδι

Αντιηλιακό μόνο όταν πάμε θάλασσα/πισίνα  ή βγούμε μεσημέρι, αντικουνουπικό μόνο σε απογευματινή βόλτα.

 

Φαρμακείο  παίρνω μόνο στις διακοπές. Αλλιώς έχουμε του αυτοκινήτου. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Marakiz εγώ βγαινω χωρίς μωρομαντηλα! Μετά από έναν ερεθισμο στην περιοχή της πάνας όταν ο γιος μου ήταν μηνών δεν αγόρασα ξανά. 

 

Πιο πολύ νομίζω είναι απαραίτητα για γενική χρήση,  όλο και κάπως λερώνονται! Αλλά αν χρειαστεί να αλλάξει πάνα ενώ είστε έξω τι κάνεις,?

 

 

 

πρίν από 49 λεπτά , vtgian είπε:

Δε θυμάμαι μέχρι ποια ηλικία έπαιρνα μαζί μου τον τόπο όλο, σίγουρα τώρα που μεγάλωσε έχουμε περιοριστεί πολύ στα τσιμπράγκαλα που κουβαλάω. Ενδεικτικά θυμάμαι...

 

Πολύ μωρό:

  • Πάνες
  • Φορητή αλλαξιέρα (σαν μεγάλο πορτοφόλι, από τη μία αδιάβροχο και από την άλλη ύφασμα με αφρώδη επένδυση, διπλώνει) πολύ βολικό για άλλαγμα σε κοινόχρηστους χώρους
  • Αλλαξιά ρούχων
  • Τζελ για τσιμπήματα
  • Μωρομάντηλα αλλά και χαρτομάντηλα (αλλά πολλά και από τα μεν και από τα δε)
  • Βαμβάκι
  • Νερό & σνακ (από όταν έτρωγε)
  • Μασητικά
  • Παιχνιδάκια
  • Κουβέρτα-χαλί το οποίο άπλωνα στην παιδική χαρά (πριν περπατήσει)

Αντιηλιακό και αντικουνουπικό έβαζε πριν φύγουμε και οι βόλτες δεν ήταν πολύωρες.

 

Τώρα που μεγάλωσε:

  • Φορητό γιογιό
  • Αλλαξιά ρούχων (όχι πάντα, μόνο σε μεγάλες/πολύωρες βόλτες)
  • Τζελ για τσιμπήματα
  • Μωρομάντηλα αλλά και χαρτομάντηλα (ένα πακετάκι)
  • Νερό & σνακ
  • Αγαπημένο παιχνίδι

Αντιηλιακό μόνο όταν πάμε θάλασσα/πισίνα  ή βγούμε μεσημέρι, αντικουνουπικό μόνο σε απογευματινή βόλτα.

 

Φαρμακείο  παίρνω μόνο στις διακοπές. Αλλιώς έχουμε του αυτοκινήτου. 

 

 

Νερό βέβαια παίρνω κι εγώ,  το ξέχασα να το πω,  ευτυχώς δεν ξεχνάω να το πάρω χαχα!  

 

Επίσης τα μασητικά που λες,  ΥΠΕΡΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ όταν ήταν μωρό  στις βόλτες μας! Και έπαιρνα και πολλά μαζί γιατί όλο και τα πετούσε κάτω! 

 

 

Καλή ιδέα αυτή με το φαρμακείο στο αυτοκίνητο, αν και συχνά πάμε με τα πόδια βόλτες οπότε δεν βολεύει.  Πρέπει να οργανωθώ πάντως,  είμαι μάνα πια!  :mrgreen:

 

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

λογω επαρχιας μαλλον,αλλα κ νοοτροπιας δ κουβαλαω τοσα,ποτε δ κουβαλησα.μεχρι που ο μικρος εγινε 1 παντα σελτεδακι,μωρομαντηλα,παμπερς.πλεον πχ μεχρι το μαρκετ δ θα παρω,η σε μια κοντινη κουνια,σε 5' ειμαστε σπιτι

αντηλιακο-αντικουνουπικο μονο οταν ειναι απαραιτητο λογω ωρας

νερο παντα,συνηθως σνακ

φαρμακειο υπαρχει στο αμαξι χρονια

ζακετακι αναλογως καιρου

δευτερα ρουχα παντα πριν το χρονο,πλεον μονο αν λειπουμε ολη μερα

εχει η μικρη δικης της τσαντα με χαρτομαντηλα,μινι μωρομαντηλα,πανακια ντετολ

σιγουρα με μωρο αρκετες κουδουνιστρες,μασητικα,πανακια,σαλιαρες

πλεον μονο κατα περιπτωση μπαλα,ποδηλατο,πατινι η καποιο παιχνιδι

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερε η @vicky86 και εμείς τήρουμε το τσάντα σου, τσάντα μου. Έχει ένα σακιδιάκι παιδικού που μέσα βάζει τα χαρτομάντηλα/μωρομάντηλα, το νερό της, σνακ και κάποιο κουκλάκι. Στη δική μου τσάντα έχω το φορητό γιογιό (που είναι μεγάλο για τη δική της τσάντα) και την αλοιφή για τα τσιμπήματα. Αν θέλει κάτι ογκώδες ή θέλει ένα σκασμό παιχνίδια μαζί της της ξεκαθαρίζω ότι θα πρέπει να το κουβαλήσει μόνη της (δεν μπορώ πλέον λόγω μέσης να σηκώνω βάρος/σκύβω).

Αν πρέπει να πάρω και άλλα πράγματα θα είναι λόγω εκδομής οπότε εκεί θα έχουμε κοινό σακίδιο.

Αλλά και σε αεροπορικό ταξίδι (που κάνουμε συχνά από βρέφος) στα 2,5 είχε τη βαλιτσούλα της, συρόμενη και την κουβαλούσε με μεγάλη περηφάνια! (εννοείται ότι δεν την είχα να την σέρνει σε όλο το αεροδρόμιο, αλλά την είχε κατά διαστήματα να νιώθει ότι συμμετέχει).

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Πιο πολύ νομίζω είναι απαραίτητα για γενική χρήση,  όλο και κάπως λερώνονται! Αλλά αν χρειαστεί να αλλάξει πάνα ενώ είστε έξω τι κάνεις,?

Αν πιάσει κάτι και λερωθεί στο δρόμο τότε πλένουμε τα χεράκια με νερο. Πάνα πολύ πριν το έτος δεν λερώνει έξω! Την πετσουτουλα την εχω σε περίπτωση που του έρθουν σε κάποιο σπίτι (πχ της γιαγιάς) και υπάρχει ή δυνατότητα να τον πλυνω. Μέχρι στιγμής την παίρνω προληπτικά γιατί ούτε εκεί αφηνεται παρ' ότι δεν είναι δυσκοιλιος, απλά προτιμά το σπίτι του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μπενταντίν που βλέπω και γράφετε αρκετές, θα σας έλεγα να το συζητήσετε με τον παιδίατρο, δεδομένου ότι δεν είναι ούτε οξυζενέ ούτε μερκιουροχρώμ, και σε μικρά παιδιά η χρήση γίνεται με περιορισμό και μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητη.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το μπενταντίν που βλέπω και γράφετε αρκετές, θα σας έλεγα να το συζητήσετε με τον παιδίατρο, δεδομένου ότι δεν είναι ούτε οξυζενέ ούτε μερκιουροχρώμ, και σε μικρά παιδιά η χρήση γίνεται με περιορισμό και μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητη.

 

Έτυχε πρόσφατα να το αναφέρουμε με την παιδίατρο. Εκείνη το έκρινε απαραίτητο σε ανοιχτές πληγές για να αποφευχθεί ο κίνδυνος μόλυνσης από σταφυλόκοκκο που αντιμετωπίζεται με αντιβιωση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντί για οξυζινε έχω αμπουλίτσες φυσιολογικού ορού για το ξέπλυμα της πληγής. Επίσης η άρνικα έχει "σώσει" το μισό πάρκο που πηγαίνω, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάμε και να μην δώσω σε κάποια μαμά να βάλει στο παιδί της.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2018 at 5:57 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Το μπενταντίν που βλέπω και γράφετε αρκετές, θα σας έλεγα να το συζητήσετε με τον παιδίατρο, δεδομένου ότι δεν είναι ούτε οξυζενέ ούτε μερκιουροχρώμ, και σε μικρά παιδιά η χρήση γίνεται με περιορισμό και μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητη.

 

 

Εμένα ο παιδίατρος μου έχει πει να έχω μπενταντίν είτε κόκκινο κι ένας γιατρός στο παίδων επίσης (για χτύπημα στα χείλη του παιδιού που κόντεψε να κάνει ράμματα)

Με περιορισμό θα χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς.  Φαντάζομαι (κι εύχομαι) πως δεν χτυπάνε τα παιδιά κάθε μέρα.

 

On 6/7/2018 at 4:10 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Πάνα πολύ πριν το έτος δεν λερώνει έξω! Την πετσουτουλα την εχω σε περίπτωση που του έρθουν σε κάποιο σπίτι (πχ της γιαγιάς) και υπάρχει ή δυνατότητα να τον πλυνω. Μέχρι στιγμής την παίρνω προληπτικά γιατί ούτε εκεί αφηνεται παρ' ότι δεν είναι δυσκοιλιος, απλά προτιμά το σπίτι του!

 

Εντυπωσιακό!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...