Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκτακτη περίδεση τραχήλου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.. έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου στην 22η βδομαδα κύησης. Στο τσακ προλαβαμε,ακομα ζω με την αγωνια τι θα ερθει... Όσες κοπελες βιωνουν κατι αντιστοιχο ας μοιραστούν την εμπειρία τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ είμαι από την προηγούμενη εβδομάδα στο κρεββάτι.τωρα ειμαι 25+1.μεσα σε 2 εβδομάδες το μήκος του τραχήλου είχε πέσει στο 1.5 εκ. Αλλά ευτυχώς κλειστός και χωρίς συσπάσεις. Παίρνω προγεστερόνη μαγνήσιο και χάπια για συσπάσεις. Καο έκανα και ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρου.και έχω πάλι αύριο ραντεβού. Δεν έχω κάνει περίδεση η κάτι  επεμβατικό ακόμα .θα δούμε πως θα πάει.  σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα.

Εσύ πόσο είχες και έκανες περίδεση?

Επεξεργάστηκαν by lilito

bl6yp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, lilito είπε:

Εγώ είμαι από την προηγούμενη εβδομάδα στο κρεββάτι.τωρα ειμαι 25+1.μεσα σε 2 εβδομάδες το μήκος του τραχήλου είχε πέσει στο 1.5 εκ. Αλλά ευτυχώς κλειστός και χωρίς συσπάσεις. Παίρνω προγεστερόνη μαγνήσιο και χάπια για συσπάσεις. Καο έκανα και ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρου.και έχω πάλι αύριο ραντεβού. Δεν έχω κάνει περίδεση η κάτι  επεμβατικό ακόμα .θα δούμε πως θα πάει.  σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα.

Εσύ πόσο είχες και έκανες περίδεση?

Καλημερα κοριτσι! Θα σου πω να προσπαθεις να σαι αισιοδοξη,το παλευω καθε μερα. Δυστυχως δεν προβλεπεται η εξαλειψη τραχηλου απλα παρακολουθειται...εμενα εφτασε 13mm με χοανη μικρη στο εσω στομιο. Δεν ειχα συσπασεις ειναι ανατομικο μου πε ο γιατρος μου. Μπηκα για περιδεση στις 22+5 κ η επεμβαση πηγε καλα. Πηρα αντιβιωση ενδοφλεβια κ απο το στομα και ειμαι στο σπιτι,σηκωνομαι μονο για μπανιο. Τωρα μπαινω στην 28η,ευτυχως μεχρι στιγμης παιρνει βαρος κ ολα πανε σταθερα. Εκανα κ γω τις κορτιζονες την 24η βδομαδα. Η αβεβαιοτητα δε φευγει,ελπιζω τωρα να φτασω τις 32 ηρεμα για να ανασανω.

Θελω να σου πω να μην ακους τριγυρω τι λενε κ ειδικα κοπελες που δεν εχουν κανει περιδεση ή εχουν απλα κοντο τραχηλο. Η καθε περιπτωση διαφερει. 

Αλλιως ειναι ο τραχηλος 25mm κ αλλιως ο 15mm. 

Επειδη περασα πολλα κυματα για να φτασω ως εδω,εχω καταληξει οτι η τυχη κ ο Θεος μονο ξερουν τι θα γινει στο τελος.

Επεξεργάστηκαν by samiam
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από μένα. Είμαι και εγώ με περίδεση και διανύω την 33η εβδομαδα. Έκανα περίδεση αμέσως μετά την αυχενική.  Ευτυχώς πάει πολύ καλύτερα από όσο περίμενα και ο τράχηλος συμπεριφέρεται καλά. Στον γιό μου ειχα κάνει περίδεση πάλι στην 13η εβδομαδα αλλά ο τράχηλος άνοιξε και ήμουν στην κλινική από την 20η εβδομαδα και γέννησα στην 37. Ναι ναι 17 εβδομαδες μέσα χωρίς να βγάλω ούτε μια μέρα τον ορό για τις συσπάσεις. Θέλει ηρεμία και αισιοδοξία .τώρα στην κόρη μου που ήμουν πολύ πιο ήρεμη όλα πάνε κστευχην.πιστευω θα κόψουμε το ραμα στην 37η εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , basiksiro είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από μένα. Είμαι και εγώ με περίδεση και διανύω την 33η εβδομαδα. Έκανα περίδεση αμέσως μετά την αυχενική.  Ευτυχώς πάει πολύ καλύτερα από όσο περίμενα και ο τράχηλος συμπεριφέρεται καλά. Στον γιό μου ειχα κάνει περίδεση πάλι στην 13η εβδομαδα αλλά ο τράχηλος άνοιξε και ήμουν στην κλινική από την 20η εβδομαδα και γέννησα στην 37. Ναι ναι 17 εβδομαδες μέσα χωρίς να βγάλω ούτε μια μέρα τον ορό για τις συσπάσεις. Θέλει ηρεμία και αισιοδοξία .τώρα στην κόρη μου που ήμουν πολύ πιο ήρεμη όλα πάνε κστευχην.πιστευω θα κόψουμε το ραμα στην 37η εβδομαδα.

Μπραβο ρε κοριτσι!! Με το καλο κοντευεις!! Δεν εμεινε τπτ!! 

Αλιμονο σε μας...εγω ειμαι προχωρημενη βδομαδα σε περιδεση κ θελει πολυ προσοχη! Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@basiksiro πω συγχαρητήρια πογ άντεξες 17 εβδομαδες.ελπίζω και αυτή η εγκυμοσύνη να είναι τέλειομήνη. 

@samiam ελπίζω να φτάσουμε στον 9ο με το καλό. Ναι καταλάβαινω ότι η ανησυχία δεν φεύγει ποτέ. Μικρά βήματα εγώ έχω βάλει πρώτο στόχο τις 28 εβδομάδες . Μετά 32 και μετά 36.

bl6yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samiam said:

Μπραβο ρε κοριτσι!! Με το καλο κοντευεις!! Δεν εμεινε τπτ!! 

Αλιμονο σε μας...εγω ειμαι προχωρημενη βδομαδα σε περιδεση κ θελει πολυ προσοχη! Αθηνα?

Όχι Θεσσαλονίκη είμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lilito είπε:

@basiksiro πω συγχαρητήρια πογ άντεξες 17 εβδομαδες.ελπίζω και αυτή η εγκυμοσύνη να είναι τέλειομήνη. 

@samiam ελπίζω να φτάσουμε στον 9ο με το καλό. Ναι καταλάβαινω ότι η ανησυχία δεν φεύγει ποτέ. Μικρά βήματα εγώ έχω βάλει πρώτο στόχο τις 28 εβδομάδες . Μετά 32 και μετά 36.

Ναι πολυ καλα κανεις! Κ οταν ακους πολλα να αγνοεις!! Στο λεω γιατι σε οολα αυτα τα φορουμ δυστυχως υπαρχουν γυναικες τελειως ασχετες που μπαινουν κ γραφουν μονο βλακειες.Μη σε πανικοβαλλει κανεις,θα ακους το γιατρο σου κ οταν νιωθεις οτι δε σε καλυπτει θα παιρνεις κ αλλη γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και θα τονισω την σημασία μιας δεύτερης γνώμης.ειμαι παθουσα. Πριν κάνω τα παιδιά μου είχα χάσει άλλα πέντε.τα δίδυμα μου στην 21 εβδομαδα γιατί άνοιξε ο τράχηλος και τα γέννησα. Είχα κάνει επέμβαση για τον ιό hpv και ο τότε γιατρός μου κατέστρεψε τον τράχηλο. Κατόπιν στην εγκυμοσύνη ούτε ασχολούταν με τον τράχηλο και ούτε θεωρήσε πως πρέπει να κάνω περίδεση με αποτέλεσμα να χάσω τα αγόρια μου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , basiksiro είπε:

Θα συμφωνήσω και θα τονισω την σημασία μιας δεύτερης γνώμης.ειμαι παθουσα. Πριν κάνω τα παιδιά μου είχα χάσει άλλα πέντε.τα δίδυμα μου στην 21 εβδομαδα γιατί άνοιξε ο τράχηλος και τα γέννησα. Είχα κάνει επέμβαση για τον ιό hpv και ο τότε γιατρός μου κατέστρεψε τον τράχηλο. Κατόπιν στην εγκυμοσύνη ούτε ασχολούταν με τον τράχηλο και ούτε θεωρήσε πως πρέπει να κάνω περίδεση με αποτέλεσμα να χάσω τα αγόρια μου. 

Aπαραδεκτος ο γιατρος. ειναι δυνατον να μην το κοιταξε καν???? . τι να πω.:angry: εγω πηγα και στο νοσοκομειο και με ειδαν και μου ειπαν οτι ακριβως και ο γιατρος μου. οποτε πηρα και δευτερη γνωμη... εχω σημερα το απογευμα ραντεβου παλι να με δει..

bl6yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη επιτυχια! Με το καλο να μας πεις τα νεα!

3 ώρες πρίν, basiksiro είπε:

Θα συμφωνήσω και θα τονισω την σημασία μιας δεύτερης γνώμης.ειμαι παθουσα. Πριν κάνω τα παιδιά μου είχα χάσει άλλα πέντε.τα δίδυμα μου στην 21 εβδομαδα γιατί άνοιξε ο τράχηλος και τα γέννησα. Είχα κάνει επέμβαση για τον ιό hpv και ο τότε γιατρός μου κατέστρεψε τον τράχηλο. Κατόπιν στην εγκυμοσύνη ούτε ασχολούταν με τον τράχηλο και ούτε θεωρήσε πως πρέπει να κάνω περίδεση με αποτέλεσμα να χάσω τα αγόρια μου. 

Ποση δυναμη κρυβουμε μονο εμεις το ξερουμε...να σου ζησουν! 5 παιδια ειναι πολυ βαρυ, μπραβο σου που στεκεσαι ορθια.

Επεξεργάστηκαν by samiam
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Γραφω σε αυτό το topic μιας και οι περισσότερες θα έχετε άποψη για την έκτακτη περιδεση. Έκανα και εγώ έκτακτη περιδεση τραχήλου την 20 εβδομάδα και ενώ ξεκίνησε ήδη να φαίνετε το θηλακιου. Ο γιατρός κατάφερε και έκανε την περιδεση και τώρα 2 εβδομάδες αργότερα συνεχίζω να έχω διαφανείς βλεννες κάποιες φορές της ημέρας και κάποιες που συνοδεύονται με λίγο αιμα. Ο γιατρός λέει επίσης ότι θα γεννήσω πρόωρα, ελπίζει όμως σε εβδομάδα που το μωρό να μπορεί να επιζήσει. Μήπως έχετε κάποιες εμπειρίες να μου πείτε έτσι ώστε να ξέρω τι να περιμένω? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...