Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι σημαίνει καθυστέρηση χωρίς εγκυμοσύνη;


zoirita20813

Recommended Posts

καλημέρα σας και καλή χρονιά! 

θέλω να σας πω τι μου συμβαίνει μπας και με βοηθήσετε λιγάκι... έχω περίοδο περιπου ανα 33-36 μέρες, τελευταία περίοδος 20 Νοεμβριου, περίμενα περίπου στις 23 με 26 Δεκέμβρη και δεν μου ήρθε. έκανα ένα τεστ self clear στις 31/12 και ήταν αρνητικό. Επίσης η γυναικολόγος μου μου είπε ότι μάλλον τον Δεκέμβρη δεν έκανα ωορηξία, πιστεύετε ότι η καθυστέρηση οφείλεται στην ανωορηξία? γιατί μου έδωσε σήμερα να πιω Primolut αλλά φοβάμαι λίγο... 

έχει συμβεί σε καμία σας ;;;;; καμία βοήθεια;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, zoirita20813 είπε:

καλημέρα σας και καλή χρονιά! 

θέλω να σας πω τι μου συμβαίνει μπας και με βοηθήσετε λιγάκι... έχω περίοδο περιπου ανα 33-36 μέρες, τελευταία περίοδος 20 Νοεμβριου, περίμενα περίπου στις 23 με 26 Δεκέμβρη και δεν μου ήρθε. έκανα ένα τεστ self clear στις 31/12 και ήταν αρνητικό. Επίσης η γυναικολόγος μου μου είπε ότι μάλλον τον Δεκέμβρη δεν έκανα ωορηξία, πιστεύετε ότι η καθυστέρηση οφείλεται στην ανωορηξία? γιατί μου έδωσε σήμερα να πιω Primolut αλλά φοβάμαι λίγο... 

έχει συμβεί σε καμία σας ;;;;; καμία βοήθεια;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ πολύ 

Αν δεν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα τότε ή καθυστέρηση οφείλεται στην ψυχολογία σου. Ίσως αγχωθηκες αυτό το διάστημα, στρεσαριστηκες για οτιδήποτε πχ μία μετακόμιση, αλλαγή περιβάλλοντος κτλ. 

  Για το φαρμακευτικό σκεύασμα που σου συνεστησε δεν γνωρίζω για να σε βοηθήσω, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, zoirita20813 είπε:

καλημέρα σας και καλή χρονιά! 

θέλω να σας πω τι μου συμβαίνει μπας και με βοηθήσετε λιγάκι... έχω περίοδο περιπου ανα 33-36 μέρες, τελευταία περίοδος 20 Νοεμβριου, περίμενα περίπου στις 23 με 26 Δεκέμβρη και δεν μου ήρθε. έκανα ένα τεστ self clear στις 31/12 και ήταν αρνητικό. Επίσης η γυναικολόγος μου μου είπε ότι μάλλον τον Δεκέμβρη δεν έκανα ωορηξία, πιστεύετε ότι η καθυστέρηση οφείλεται στην ανωορηξία? γιατί μου έδωσε σήμερα να πιω Primolut αλλά φοβάμαι λίγο... 

έχει συμβεί σε καμία σας ;;;;; καμία βοήθεια;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ πολύ 

Μου εχει συμβει πολλες φορες.Οπως επισης και πηρα το συγκεκρινενο φαρμακο στο παρελθον 3-4φορες δε θυμαμαι.Γιατι φοβασαι;Εκανες το τεστ σου πηγες σε γυναικολογο οποτε ολα καλα.Ορμονικη δθαταραχη,αγχος κτλ παιζουν ρολο στην περιοδο μας.Εγω εχω κυκλο περιπου σαν το δικο σου και μεγαλυτερο.Εδω και πολλα χρονια επειδη σημειωνω παντα ημερομηνιες παρατηρω οτι ενα μηνα το χρονο δεν εχω περιοδο και συνηθως αυτος ο μηνας ειναι ο Δεκεμβριος.Δεν μπορω να το εξηγησω ουτε εγω ουτε ο γιατρος μου.Κ ομως γινεται!!!!!Μη φοβασαι.Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eleni-thess είπε:

Μου εχει συμβει πολλες φορες.Οπως επισης και πηρα το συγκεκρινενο φαρμακο στο παρελθον 3-4φορες δε θυμαμαι.Γιατι φοβασαι;Εκανες το τεστ σου πηγες σε γυναικολογο οποτε ολα καλα.Ορμονικη δθαταραχη,αγχος κτλ παιζουν ρολο στην περιοδο μας.Εγω εχω κυκλο περιπου σαν το δικο σου και μεγαλυτερο.Εδω και πολλα χρονια επειδη σημειωνω παντα ημερομηνιες παρατηρω οτι ενα μηνα το χρονο δεν εχω περιοδο και συνηθως αυτος ο μηνας ειναι ο Δεκεμβριος.Δεν μπορω να το εξηγησω ουτε εγω ουτε ο γιατρος μου.Κ ομως γινεται!!!!!Μη φοβασαι.Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου και ολα θα πανε καλα.

γενικότερα φοβάμαι τα φάρμακα και δεν θελω να παίρνω πολλά πολλά... τώρα έκανα μία χοριακή να είμαι 1000% σίγουρη και μετά θα τα πάρω αφού είδα ότι έχουν πάρει πολλές γυναίκες και δεν έχουν παρενέργειες.. σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Πριν παρω φαρμακο για να αδιαθετησω προσωπικα θα εκανα μια χοριακη κ εφοσον εβγαινε αρνητικη θα τα επαιρνα

Απο το μνμ σου δ καταλαβα αν πηγες συο γυναικολογο σου για υπερηχο,αν σε ειδε κ τι ειδε.

Καθυστερηση χωρις εγκυμοσυνη θα μπορουσες να εχεις απο μια κυστη,συνηθως φευγουν με την περιοδο,απλα μια ανωμαλια κυκλου,η ενας κυκλος χωρις ωορρηξια.κ αυτο συμβαινει συνηθως 1-2φορες το χρονο στον κυκλο μιας γυναικας,κ ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, zoirita20813 είπε:

γενικότερα φοβάμαι τα φάρμακα και δεν θελω να παίρνω πολλά πολλά... τώρα έκανα μία χοριακή να είμαι 1000% σίγουρη και μετά θα τα πάρω αφού είδα ότι έχουν πάρει πολλές γυναίκες και δεν έχουν παρενέργειες.. σε ευχαριστώ πολύ 

Τα φοβαμαι κ εγω το ιδιο με σενα και δεν παιρνω με το παραμικρο ουτε ντεπον.Με μπερδεψες ομως λιγο .Σε γυναικολογο πηγες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 φορές που είχα μεγάλη καθυστέρηση ήταν και τις 2 φορές από κύστη, την 1η φορά πήρα κατευθείαν αντισυλληπτικά πήγα μετά από 1 μήνα για υπέρηχο ξανά και είχε εξαφανιστεί, την 2η φορά είδε πάλι κύστη αλλά μου είπε αν θέλω περιμένω 1 μήνα, να πάω να με δει ξανά και αν δεν έχει απορροφηθεί από μόνη της τότε να πάρω χάπια και έτσι και έκανα, τον επόμενο μήνα είχε απορροφηθεί από μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Τα φοβαμαι κ εγω το ιδιο με σενα και δεν παιρνω με το παραμικρο ουτε ντεπον.Με μπερδεψες ομως λιγο .Σε γυναικολογο πηγες;

Συγγνώμη για την αργοπορημένη μου απάντηση. Πήγα στην γυναικολόγο περιπου μια εβδομάδα μετά την υποτιθέμενη ωορηξια μου (μέσα δεκεμβρη) και εκεί

 Μου είπε ότι μάλλον δεν έχω κάνει ωορηξια. Πριν 2 μέρες επικοινώνησα μαζί της τηλεφωνικώς και της είπα ότι το τεστ βγήκε αρνητικό και ότι εχω καθυστέρηση και μου έδωσε τα φάρμακα. Δεν με εξετασε. Εγώ πάντως έκανα χοριακη και δυστυχώς πήρα μια ωραιότατη μονάδα άρα δεν είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εκανες πολυ καλα με τη χοριακη για να εισια σιγουρη.Οποτε μη τα φοβασαι τα χαπια.Αλλα επειδη τα πηρα και εγω οπως σου ειπα στο παρελθον πιστευω πως δεν ειναι σε καμια περιπτωση η λυση στο προβλημα.Εγω ειχα εντελως ανωμαλο κυκλο οποτε σε καθυστερηση (μεγαλη εννοω πανω απο 50 μερες)πηγαινα γυναικολογο μου εδινε τα χαπια και ξανα τα ιδια απ την αρχη.Ωσ που αλλξα γιατρο και το αντιμετωπισε εντελως διαφορετικα.Καναμε μια σειρα εξετασεων και μου ειπε να μην ξαναπαρω χαπι(αφουν ολα βγηκαν καλα)ΓΑπο παρενεργειες παντως εγω δεν ειχα τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Eleni-thess είπε:

Εκανες πολυ καλα με τη χοριακη για να εισια σιγουρη.Οποτε μη τα φοβασαι τα χαπια.Αλλα επειδη τα πηρα και εγω οπως σου ειπα στο παρελθον πιστευω πως δεν ειναι σε καμια περιπτωση η λυση στο προβλημα.Εγω ειχα εντελως ανωμαλο κυκλο οποτε σε καθυστερηση (μεγαλη εννοω πανω απο 50 μερες)πηγαινα γυναικολογο μου εδινε τα χαπια και ξανα τα ιδια απ την αρχη.Ωσ που αλλξα γιατρο και το αντιμετωπισε εντελως διαφορετικα.Καναμε μια σειρα εξετασεων και μου ειπε να μην ξαναπαρω χαπι(αφουν ολα βγηκαν καλα)ΓΑπο παρενεργειες παντως εγω δεν ειχα τιποτα

 

πρίν από 42 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εγώ στο παρελθόν έχω πάρει τα συγκεκριμένα χάπια 3-4 φορές κατόπιν εντολής γιατρού.

Δεν θυμάμαι να είχα κάποια παρενέργεια.

 

κορίτσια μου δεν θα τα πάρω ακόμα...θα περιμένω λίγο, άλλωστε είμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου οπότε την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού με έναν πολύ καλό στην Αθήνα. Εσεις που είστε απο Αθήνα ποιον/ποια έχετε να μου προτείνετε; αν δεν επιτρέπεται να πείτε ονόματα, μπορείτε να μου στείλετε σε μήνυμα; 

 

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σας.Μολις μπηκα στην ομαδα.Εχω ενα θεμα και θα ηθελα την γνωμη σας.Εχω καθυστερηση 12 ημερων,έκανα 3 τεστ και τα 3 ακυρα βγηκαν.Εχω καποιους πονους χαμηλα,στηθος αλλα ακομα τιποτα δεν εχεις ερθει κατι.Με τον αντρα μου ειχαμε επαφη στις γονιμες αλλα ειναι δυνατον να μην δειχνει μετα απο 12 μερες αν ειμαι ή οχι;Εχω πολυ σταθερο κυκλο και ολο αυτο με αγχωνει.Αν καποια κοπελα ειχε κατι παρομοιο θα με βοηθουσε.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimit26 είπε:

Καλησπερα σας.Μολις μπηκα στην ομαδα.Εχω ενα θεμα και θα ηθελα την γνωμη σας.Εχω καθυστερηση 12 ημερων,έκανα 3 τεστ και τα 3 ακυρα βγηκαν.Εχω καποιους πονους χαμηλα,στηθος αλλα ακομα τιποτα δεν εχεις ερθει κατι.Με τον αντρα μου ειχαμε επαφη στις γονιμες αλλα ειναι δυνατον να μην δειχνει μετα απο 12 μερες αν ειμαι ή οχι;Εχω πολυ σταθερο κυκλο και ολο αυτο με αγχωνει.Αν καποια κοπελα ειχε κατι παρομοιο θα με βοηθουσε.Ευχαριστω.

Tι εννοείς βγήκαν άκυρα; Αρνητικά;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimit26 είπε:

Καλησπερα σας.Μολις μπηκα στην ομαδα.Εχω ενα θεμα και θα ηθελα την γνωμη σας.Εχω καθυστερηση 12 ημερων,έκανα 3 τεστ και τα 3 ακυρα βγηκαν.Εχω καποιους πονους χαμηλα,στηθος αλλα ακομα τιποτα δεν εχεις ερθει κατι.Με τον αντρα μου ειχαμε επαφη στις γονιμες αλλα ειναι δυνατον να μην δειχνει μετα απο 12 μερες αν ειμαι ή οχι;Εχω πολυ σταθερο κυκλο και ολο αυτο με αγχωνει.Αν καποια κοπελα ειχε κατι παρομοιο θα με βοηθουσε.Ευχαριστω.

μπορει να ειναι καποια ανωμαλια του κυκλου. μπορει να ειναι κ καποια κυστη. κλεισε ραντεβου με τον γιατρο σου δεν ειναι κατι ασυνιθιστο κ λυνετε ευκολα. 

Link to comment
Share on other sites

@Dimit26 μπορεί να είναι μια προσωρινή αλλαγή του κύκλου που να οφείλεται σε πολλούς λόγους πχ από απώλεια βάρους , άγχος , στενοχώρια , κρύωμα από θάλασσα , φαρμακευτική αγωγή κλπ κλπ 

ακόμα και εγκυμοσύνη μπορεί να είναι - να είχες πχ 2 φορές ωορρηξία και να συνέλαβες τη δεύτερη φορά όποτε ακόμα δεν ανιχνεύεται . 

Αρμόδιος είναι ο γιατρός σου , επομένως το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε αυτόν :) 

 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Είμαι 19 χρονών και έχω σχέση εδώ και 3 χρόνια. Έπαιρνα αντισυλληπτικά για 11 μήνες ( για λογους αντισύλληψης) , τα σταμάτησα τον Δεκέμβρη. Πριν τα αντισυλληπτικά ο κύκλος μου διαρκούσε 28-31 μέρες. Από την στιγμή που τα έκοψα είχα 6 κυκλους εκ των οποίων ο πρώτος 33 μέρες, ο δεύτερος 48 (!!!), ο τρίτος και ο τέταρτος 29, ο πέμπτος 41... και τώρα βρίσκομαι στον έκτο κύκλο και στην 56η μέρα... Έχω δηλαδή περίπου 25 μέρες καθυστέρησης ...

Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης (clear blue) με πρωινά ούρα στις 14 μέρες καθυστέρησης και βγήκε αρνητικότατο, όμως περνάνε οι μέρες και περίοδος πουθενά. Εντομεταξύ τις τελευταίες 3 μέρες πονάω κανονικά σαν να έχω περίοδο (κοιλιά και μέση). 

Επίσης να αναφέρω πως με το αγόρι μου είμαστε πολύ προσεκτικοί, σε κάθε επαφή μας χρησιμοποιούμε προφύλαξη, το οποίο πάντα ελέγχουμε στο τέλος ( ωστε σε περίπτωση που σπάσει να λάβουμε τα κατάλληλα μέτρα). Και ακόμα να σας πω πως όταν είχα  εκείνον τον κύκλο με τις 48 μέρες είχα πάει στον γυναικολόγο μου για να δούμε τι συμβαίνει, όμως με διαβεβαίωσε πως δεν είχα κανένα προβλημα υγείας.

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.. οι πονοι συνεχίζονται (καθώς και κάποια κολλώδη υγρά) όποτε σκεφτόμουν να μην κάνω τιποτα και 2-3 μέρες, μήπως και έρθει. Απ'την άλλη εχει αρχίσει το άγχος να με κυριεύει. Μήπως να πάρω άλλο ένα τεστ; Δεν θέλω να κάνω χοριακή προς το παρόν, γιατί σκέφτομαι πως πλεον με τόσες μέρες καθυστέρησης  δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος το τεστ. Πείτε μου την γνώμη σας, τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Elektra.vs είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 19 χρονών και έχω σχέση εδώ και 3 χρόνια. Έπαιρνα αντισυλληπτικά για 11 μήνες ( για λογους αντισύλληψης) , τα σταμάτησα τον Δεκέμβρη. Πριν τα αντισυλληπτικά ο κύκλος μου διαρκούσε 28-31 μέρες. Από την στιγμή που τα έκοψα είχα 6 κυκλους εκ των οποίων ο πρώτος 33 μέρες, ο δεύτερος 48 (!!!), ο τρίτος και ο τέταρτος 29, ο πέμπτος 41... και τώρα βρίσκομαι στον έκτο κύκλο και στην 56η μέρα... Έχω δηλαδή περίπου 25 μέρες καθυστέρησης ...

Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης (clear blue) με πρωινά ούρα στις 14 μέρες καθυστέρησης και βγήκε αρνητικότατο, όμως περνάνε οι μέρες και περίοδος πουθενά. Εντομεταξύ τις τελευταίες 3 μέρες πονάω κανονικά σαν να έχω περίοδο (κοιλιά και μέση). 

Επίσης να αναφέρω πως με το αγόρι μου είμαστε πολύ προσεκτικοί, σε κάθε επαφή μας χρησιμοποιούμε προφύλαξη, το οποίο πάντα ελέγχουμε στο τέλος ( ωστε σε περίπτωση που σπάσει να λάβουμε τα κατάλληλα μέτρα). Και ακόμα να σας πω πως όταν είχα  εκείνον τον κύκλο με τις 48 μέρες είχα πάει στον γυναικολόγο μου για να δούμε τι συμβαίνει, όμως με διαβεβαίωσε πως δεν είχα κανένα προβλημα υγείας.

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.. οι πονοι συνεχίζονται (καθώς και κάποια κολλώδη υγρά) όποτε σκεφτόμουν να μην κάνω τιποτα και 2-3 μέρες, μήπως και έρθει. Απ'την άλλη εχει αρχίσει το άγχος να με κυριεύει. Μήπως να πάρω άλλο ένα τεστ; Δεν θέλω να κάνω χοριακή προς το παρόν, γιατί σκέφτομαι πως πλεον με τόσες μέρες καθυστέρησης  δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος το τεστ. Πείτε μου την γνώμη σας, τι να κάνω;

Θα πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου και να σε δει. Οι πόνοι ίσως οφείλονται σε επερχόμενη περίοδο εντός ημερών. Μια επίσκεψη στον γιατρό σου θα σου λύσει τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

δ νομιζω να εισαι εγκυος αφου χρησιμοποιειτε προφυλακτικο.πριν τα αντισυλληπτικα ο κυκλος σου ηταν σταθερος;μηπως εχεις πολυκυστικες;

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ νομιζω να εισαι εγκυος αφου χρησιμοποιειτε προφυλακτικο.πριν τα αντισυλληπτικα ο κυκλος σου ηταν σταθερος;μηπως εχεις πολυκυστικες;

Δεν ήταν και ρολόι αλλά πάντα ερχόνταν απο την 28η μερα του κύκλου μου μέχρι το πολυ την 31η, δηλαδή ερχόταν 2 μέρες συν πλην. Γνώριζα πως μετά τα αντισυλληπτικά δεν θα έχω και τον πιο σταθερό κύκλο για λίγους μήνες, αλλά ήμαρτον είμαι στον 6ο κύκλο απ'όταν τα σταμάτησα και στο ενδιάμεσο εχω δει 3 φυσιολογικούς κύκλους. Πολυκυστικές δεν έχω, τουλάχιστον δεν είχα μέχρι την τελευταία επίσκεψη στον γυναικολόγο μου, δηλαδή μέχρι τον Ιανουάριο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Θα πρέπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου και να σε δει. Οι πόνοι ίσως οφείλονται σε επερχόμενη περίοδο εντός ημερών. Μια επίσκεψη στον γιατρό σου θα σου λύσει τις απορίες.

Το θέμα μου είναι πως όταν είχα πάει στον γυναικολόγο μου τον Ιανουάριο, σε κύκλο 48 ημερών (τον επισκέφτηκα στις 45) μου είχε πει πως όλα είναι καλά και δεν έχει να μου κάνει καμία παρατήρηση, εκτός απ'το ότι λογικά η καθυστέρηση είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών παραγόντων (είχα περάσει μια περιοδος αρκετού άγχους, αλλά κατα την γνώμη μου όχι αρκετού για να μου καθυστερήσει τόσες μέρες η περίοδος) και ίσως των αντισυλληπτικών.. Φυσικά και θα πάω αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μέχρι τέλη του μήνα, γιατί τίθεται θέμα υγείας, απλώς δεν θέλω να δίνω άσκοπα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2018 at 3:45 ΠΜ, Elektra.vs είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 19 χρονών και έχω σχέση εδώ και 3 χρόνια. Έπαιρνα αντισυλληπτικά για 11 μήνες ( για λογους αντισύλληψης) , τα σταμάτησα τον Δεκέμβρη. Πριν τα αντισυλληπτικά ο κύκλος μου διαρκούσε 28-31 μέρες. Από την στιγμή που τα έκοψα είχα 6 κυκλους εκ των οποίων ο πρώτος 33 μέρες, ο δεύτερος 48 (!!!), ο τρίτος και ο τέταρτος 29, ο πέμπτος 41... και τώρα βρίσκομαι στον έκτο κύκλο και στην 56η μέρα... Έχω δηλαδή περίπου 25 μέρες καθυστέρησης ...

Έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης (clear blue) με πρωινά ούρα στις 14 μέρες καθυστέρησης και βγήκε αρνητικότατο, όμως περνάνε οι μέρες και περίοδος πουθενά. Εντομεταξύ τις τελευταίες 3 μέρες πονάω κανονικά σαν να έχω περίοδο (κοιλιά και μέση). 

Επίσης να αναφέρω πως με το αγόρι μου είμαστε πολύ προσεκτικοί, σε κάθε επαφή μας χρησιμοποιούμε προφύλαξη, το οποίο πάντα ελέγχουμε στο τέλος ( ωστε σε περίπτωση που σπάσει να λάβουμε τα κατάλληλα μέτρα). Και ακόμα να σας πω πως όταν είχα  εκείνον τον κύκλο με τις 48 μέρες είχα πάει στον γυναικολόγο μου για να δούμε τι συμβαίνει, όμως με διαβεβαίωσε πως δεν είχα κανένα προβλημα υγείας.

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.. οι πονοι συνεχίζονται (καθώς και κάποια κολλώδη υγρά) όποτε σκεφτόμουν να μην κάνω τιποτα και 2-3 μέρες, μήπως και έρθει. Απ'την άλλη εχει αρχίσει το άγχος να με κυριεύει. Μήπως να πάρω άλλο ένα τεστ; Δεν θέλω να κάνω χοριακή προς το παρόν, γιατί σκέφτομαι πως πλεον με τόσες μέρες καθυστέρησης  δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος το τεστ. Πείτε μου την γνώμη σας, τι να κάνω;

 

Θα πρέπει να μιλήσεις με γυναικολόγο, και πιθανότατα με ενδοκρινολόγο. Χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις, για να δεις ποιο είναι το πρόβλημα. Είχα παρόμοια προβλήματα στην ηλικία σου, οφειλόμενα σε ένα συνδυασμό από αρρύθμιστο τότε υποθυρεοειδισμό και πολυκυστικές ωοθήκες. Πέραν του ότι πρέπει να ξέρεις γιατί συμβαίνει όλο αυτό, υπάρχουν και κάποια όρια που θέτουν οι γιατροί στο πόσο αφήνουν τον κύκλο να καθυστερήσει πριν συστήσουν πρόκληση με ορμόνες, καθώς ανάλογα με την αιτία το να μένεις πολύ καιρό χωρίς ωορρηξία μπορεί και αυτό να προκαλέσει προβλήματα και να μπεις σε ένα φαύλο κύκλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2018 at 11:29 PM, Elektra.vs said:

Το θέμα μου είναι πως όταν είχα πάει στον γυναικολόγο μου τον Ιανουάριο, σε κύκλο 48 ημερών (τον επισκέφτηκα στις 45) μου είχε πει πως όλα είναι καλά και δεν έχει να μου κάνει καμία παρατήρηση, εκτός απ'το ότι λογικά η καθυστέρηση είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών παραγόντων (είχα περάσει μια περιοδος αρκετού άγχους, αλλά κατα την γνώμη μου όχι αρκετού για να μου καθυστερήσει τόσες μέρες η περίοδος) και ίσως των αντισυλληπτικών.. Φυσικά και θα πάω αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μέχρι τέλη του μήνα, γιατί τίθεται θέμα υγείας, απλώς δεν θέλω να δίνω άσκοπα χρήματα.

Να επικοινωνήσεις οπωσδήποτε με τον γιατρό σου και φυσικά πρέπει να πας και σε ενδοκρινολόγο, αν υπάρχει ορμονικό θέμα ο μόνος τρόπος για να το δουν είναι να κάνεις εξετάσεις αίματος. Μην αφήσεις να περάσει και άλλος κύκλος έτσι, προφανώς και πρέπει να κάνεις ορμονολογικό έλεγχο, και να έχεις στο μυαλό σου πως σε ότι έχει να κάνει με την υγεία σου τα χρήματα που δίνεις μόνο άσκοπα δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι, για να μην δώσεις άδικα χρήματα (όπως λες)  να πας κατευθείαν σε ενδοκρινολογο, θα σου γράψει αυτός εξετάσεις που χρειάζεται να κάνεις, με αυτόν θα βγάλεις άκρη καταρχήν. Μετά ανάλογα τα αποτελέσματα τα συζητάς και με τον γυναικολόγο σου. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Να επικοινωνήσεις οπωσδήποτε με τον γιατρό σου και φυσικά πρέπει να πας και σε ενδοκρινολόγο, αν υπάρχει ορμονικό θέμα ο μόνος τρόπος για να το δουν είναι να κάνεις εξετάσεις αίματος. Μην αφήσεις να περάσει και άλλος κύκλος έτσι, προφανώς και πρέπει να κάνεις ορμονολογικό έλεγχο, και να έχεις στο μυαλό σου πως σε ότι έχει να κάνει με την υγεία σου τα χρήματα που δίνεις μόνο άσκοπα δεν είναι.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ άσκοπα τα χρήματα που δίνω για την υγεία μου, θεωρώ όμως άσκοπο να πηγαίνω στον γυναικολόγο, να δίνω 50€ και να μου λέει πως δεν έχω τίποτα, όπως έγινε τον Ιανουάριο που πήγα για τον ίδιο λόγο που θα πάω και αυτόν τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Γνώμη μου είναι, για να μην δώσεις άδικα χρήματα (όπως λες)  να πας κατευθείαν σε ενδοκρινολογο, θα σου γράψει αυτός εξετάσεις που χρειάζεται να κάνεις, με αυτόν θα βγάλεις άκρη καταρχήν. Μετά ανάλογα τα αποτελέσματα τα συζητάς και με τον γυναικολόγο σου. 

Ο ενδοκρινολόγος όμως δεν θα μου ζητήσει να έχω επισκεφτεί πρώτα γυναικολόγο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...