Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυστηρός γυναικολόγος με τα κιλά


Recommended Posts

15 hours ago, ΙωάνναΦ said:

Καλησπέρα.. του το εχω πει απο την αρχή για διαιτολόγο και προχθές μου είπε ή κάνει λάθος ο διαιτολόγος ή τρως εσύ... η οποία πραγματικά κάνω κόπο και Διατροφή και πηρα ενα κιλό. Αλλά εχω τρομοκρατηθει με αυτό το ύφος. Δηλαδή εαν πάρω την επόμενη φορά θα με δείρει??? Δεν είναι σωστό αυτό.... χανω την ζωη μου και την εγκυμοσύνη μου για να μην τυχόν πάρω ενα κιλό.... 

Ο γιατρος είναι ο ανθρωπος που θα σε βοηθησει να γεννησεις το παιδακι σου.Πρεπει να του εχεις απολυτη εμπιστοσυνη και να τον θεωρεις φιλο σου...όχι να τον φοβάσαι.Μπα να είναι ο καλυτερος επιστήμονας..υπαρχουν κι αλλοι καλοι επιστήμονες.Για ποιο λογο να μεινεις με ένα γιατρο που για τον οποιονδηποτε λογο σε πιεζει,αγχωνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η συζήτηση για το ένα κιλό είναι αστεία! Αν ζυγιστείς μια βδομάδα κάθε μέρα θα δεις πόση απόκλιση έχει το βάρος σου την κάθε μέρα όπως κ αν ζυγιστεις κ την ίδια μέρα πολλές φορές. Λίγο τα υγρά, λίγο η κούραση, τα ρούχα,μια τουαλέτα, τα πάντα. Ακόμα κ αν κάνεις κάποιους είδους άσκηση δικαιολογεί να βάλεις λίγο ακόμα κ με αυστηρή διατροφή.

Το θέμα του γιατρού όμως είναι σοβαρό. Δεν γίνεται να μη νιώθεις άνετα με το γιατρό σου κ ειδικά με το γυναικολόγο σου.

Αν έχεις θάρρος βάλε εσύ τα όρια κ μίλα του για την συμπεριφορά του αλλιώς βρες κάποιον άλλο που θα σου ταιριάζει. Όλοι οι γιατροί θα σου πουν πως δεν είναι καλό να βάλεις πολλα κιλά και έγκυος να μην ήσουν είναι γνωστό πως το υπερβολικό βάρος επηρεάζει αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός ο γιατρός σου. Έχω ακούσει να κάνουν δίαιτα σε εγκυμονούσες αλλά που είχαν πάρα πολλά κιλά παραπάνω, καμία σχέση με σένα! Οκ καλό είναι να πάρεις μόνο όσα είναι του παιδιού πχ 7-10 για να χάσεις κατευθείαν μετά τη γέννα και μην φορτωθείς με επιπλέον, αλλά μέχρι εκεί.  

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ΙωάνναΦ said:

Καλησπέρα.. του το εχω πει απο την αρχή για διαιτολόγο και προχθές μου είπε ή κάνει λάθος ο διαιτολόγος ή τρως εσύ... η οποία πραγματικά κάνω κόπο και Διατροφή και πηρα ενα κιλό. Αλλά εχω τρομοκρατηθει με αυτό το ύφος. Δηλαδή εαν πάρω την επόμενη φορά θα με δείρει??? Δεν είναι σωστό αυτό.... χανω την ζωη μου και την εγκυμοσύνη μου για να μην τυχόν πάρω ενα κιλό.... 

 

Ιωαννούλα μου γλυκειά, το θέμα είναι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και όχι να είσαι τρομοκρατημένη, επειδή βλέπω όμως ότι σε φοβίζει πολύ αυτός ο γιατρός εγώ θα σου έλεγαν να δοκιμάσεις και κάποιον άλλον, μην πεις όμως ακόμη σε αυτόν ότι φεύγεις (το λέω επειδή από αυτά που λες και αφού τον είχε και η αδερφή σου θεωρώ πως υπάρχει εμπιστοσύνη στην κριση του), πήγαινε δηλαδή και σε κάποιον άλλον, δες τι θα σου πει, πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη, δηλαδή γνώρισε και 2 και 3 ακόμη γυναικολόγους μέχρι να κατασταλάξεις. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με κάποιον δικό σου να σου προτείνουν κάποιον μην πας δηλαδή άσχετα κάπου.

Από εκεί και πέρα το πόσα κιλά θα πάρει μία έγκυος να επισημάνω ότι δεν έχει να κάνει με την ψυχολογία της και μόνο, πέρα από την ευχαρίστηση του φαγητού υπάρχει κάτι που λέγεται ευθύνη απέναντι στο μωράκι που θα φέρουμε στον κόσμο, δεν το λέω για σένα κοπέλα μου, εσύ λες ότι πήρες ένα κιλό μέσα σε 4 μήνες και εφόσον πας και σε διαιτολόγο φαίνεται ότι είσαι υπεύθυνη το λέω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνουν 20 -30 κιλά λες και δεν τρέχει τίποτε.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Ιωαννούλα μου γλυκειά, το θέμα είναι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και όχι να είσαι τρομοκρατημένη, επειδή βλέπω όμως ότι σε φοβίζει πολύ αυτός ο γιατρός εγώ θα σου έλεγαν να δοκιμάσεις και κάποιον άλλον, μην πεις όμως ακόμη σε αυτόν ότι φεύγεις (το λέω επειδή από αυτά που λες και αφού τον είχε και η αδερφή σου θεωρώ πως υπάρχει εμπιστοσύνη στην κριση του), πήγαινε δηλαδή και σε κάποιον άλλον, δες τι θα σου πει, πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη, δηλαδή γνώρισε και 2 και 3 ακόμη γυναικολόγους μέχρι να κατασταλάξεις. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με κάποιον δικό σου να σου προτείνουν κάποιον μην πας δηλαδή άσχετα κάπου.

Από εκεί και πέρα το πόσα κιλά θα πάρει μία έγκυος να επισημάνω ότι δεν έχει να κάνει με την ψυχολογία της και μόνο, πέρα από την ευχαρίστηση του φαγητού υπάρχει κάτι που λέγεται ευθύνη απέναντι στο μωράκι που θα φέρουμε στον κόσμο, δεν το λέω για σένα κοπέλα μου, εσύ λες ότι πήρες ένα κιλό μέσα σε 4 μήνες και εφόσον πας και σε διαιτολόγο φαίνεται ότι είσαι υπεύθυνη το λέω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνουν 20 -30 κιλά λες και δεν τρέχει τίποτε.

 

zaxaroulini είμαι μια από αυτές τις μαμάδες που πήρα 20 κιλά στην εγκυμοσύνη!!! Παρασύρθηκα από τους διάφορους γύρω που μου έλεγαν ότι πρέπει τώρα να τρώω για δύο (πεθερά, θείες κτλ), είμαι και λιχούδο, οπότε βρήκα ευκαιρία (μην τα ρίχνω και όλα στους άλλους, τα θελα!). Χαμπάρι δεν πήρα πότε τα έβαλα τόσα κιλά. Ευτυχώς δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα πχ σάκχαρο ή κάτι άλλο. Όλες μου οι εξετάσεις ήταν τέλειες πάντα και το παιδί βγήκε κανονικό 3,5 κιλά. Το θέμα το είχα μετά που έπρεπε να χάσω τόσα κιλά. Ακόμα μου έχουν μείνει 7-8 φαντάσου και δυσκολεύομαι πολύ να τα ξεφορτωθώ (τα χάνω και τα παίρνω συνέχεια). 

Δυστυχώς οι υπερβολές πάντα είναι κακές. Και όσες παίρνουν πολλά κιλά και οι κοπέλες που χάνουν κιλά ή είναι αδύνατες και  λιμοκτονούν στην εγκυμοσύνη για να μην πάρουν κιλά, μπορεί να κάνουν κακό στο μωρό ή στην υγεία τους, χωρίς να το θέλουν ή να το ξέρουν.

Για αυτό Ιωάννα, μια χαρά είσαι προς το παρόν. Φυσικά και πρέπει να πάρεις λίγα κιλάκια, έγκυος είσαι δεν ετοιμάζεσαι για τα καλλιστεία! απλά όχι υπερβολές (όπως έκανα εγώ!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπελα εχει καποια παραπανισια κιλα.δ ειναι παχυσαρκη.κ παει κ σε διατροφολογο.λογικα καποια κιλα θα τα παρει.δ ειναι οτι ειναι 100κιλα κ μενοντας εγκυος κ προσεχοντας η κανοντας εμετους θα γεννησει στα 95.κ οι εξετασεις της ειναι μια χαρα κ χωρις ιστορικο

Ναι καλο ειναι να μην παρουμε πολλα κιλα,αλλα 9-15κιλα σε νορμαλ αρχικο βαρος δ ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , vicky86 είπε:

Η κοπελα εχει καποια παραπανισια κιλα.δ ειναι παχυσαρκη.κ παει κ σε διατροφολογο.λογικα καποια κιλα θα τα παρει.δ ειναι οτι ειναι 100κιλα κ μενοντας εγκυος κ προσεχοντας η κανοντας εμετους θα γεννησει στα 95.κ οι εξετασεις της ειναι μια χαρα κ χωρις ιστορικο

Ναι καλο ειναι να μην παρουμε πολλα κιλα,αλλα 9-15κιλα σε νορμαλ αρχικο βαρος δ ειναι πολλα

 

Αυτό ακριβώς! 

 

Να πω και το άλλο. Η παρακολούθηση του βάρους και της αρτηριακής πίεσης, στο εξωτερικό αλλά και εδώ στο ελληνικό δημόσιο, γίνεται από τις μαίες, όχι από τον γιατρό. Γενικά η υποστήριξη της επιτόκου γίνεται από μαία, αυτός είναι ο ρόλος της. Ο γιατρός, πέρα από το μωρό (που και αυτό πλέον τείνει να γίνει αντικείμενο των εμβυολόγων) θα δει τις εξετάσεις και τις μετρήσεις που θα του δώσει η μαία και ο ρόλος του είναι να διακρίνει ενδείξεις που μπορεί να οδηγήσουν σε επιπλοκές. ώστε να κατευθύνει ανάλογα. Όμως, από τη στιγμή που έχει ιδιοποιηθεί και τον ρόλο των μαιών, παύει να είναι μόνο ιατρική η συμμετοχή του. Επιβάλλεται ταυτόχρονα να προσφέρει και ψυχολογική και όχι μόνο υποστήριξη στην επίτοκο στο ταξίδι μέχρι τον τοκετό. Διαφορετικά, ας μείνει στο ιατρικό κομμάτι και ας έχει στην ομάδα του μαία. Σαφώς και δεν έχουν όλοι οι γυναικολόγοι επικοινωνιακές ικανότητες, αλλά άλλο να είσαι απόμακρος, άλλο να τρομοκρατείς, να ειρωνεύεσαι, να μη δίνεις περιθώριο στην επίτοκο να μιλήσει.

 

Άποψή μου, αν φοβάσαι να μιλήσεις στον γυναικολόγο σου, όσο άριστος επιστήμονας και να είναι, καλύτερα να αλλάξεις γιατρό. Αν δεν νιώθεις τώρα άνεση μαζί του, πως θα μπεις στην αίθουσα τοκετού, πως θα μπορείς να νιώσεις εμπιστοσύνη και να αφεθείς στις οδηγίες του τη στιγμή εκείνη;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ένα ένα τα θέματα, aspettare! Δεν είναι σωστό να λέμε ότι μία κοπέλα, προς Θεού δεν λέω για την Ιωαννούλα, αλλά επειδή τοποθετηθήκατε γενικότερα θα ξεκινήσει από ένα νορμάλ βάρος (φαντάζομαι δεν εννοείται τα 80 κιλά) θα πάρει και 15 και όλα οκ. Δεν είμαστε ούτε γιατροί ούτε ξέρουμε το ιστορικό της κάθε κοπέλας, ο γιατρός και μόνο αυτός μπορεί να ξέρει τι "πρέπει" για κάθε εγκυούλα!

Από εκεί και πέρα μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα μαία και γιατρό! άλλο το ένα άλλο το άλλο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Κορίτσια ένα ένα τα θέματα, aspettare! Δεν είναι σωστό να λέμε ότι μία κοπέλα, προς Θεού δεν λέω για την Ιωαννούλα, αλλά επειδή τοποθετηθήκατε γενικότερα θα ξεκινήσει από ένα νορμάλ βάρος (φαντάζομαι δεν εννοείται τα 80 κιλά) θα πάρει και 15 και όλα οκ. Δεν είμαστε ούτε γιατροί ούτε ξέρουμε το ιστορικό της κάθε κοπέλας, ο γιατρός και μόνο αυτός μπορεί να ξέρει τι "πρέπει" για κάθε εγκυούλα!

Από εκεί και πέρα μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα μαία και γιατρό! άλλο το ένα άλλο το άλλο!

 

Δεν είπε καμία κάτι τέτοιο. Ίσα, ίσα όλοι αναφερθήκαμε στο θέμα του ιστορικού. Από εκεί και πέσα, ειπώθηκε ότι συνήθως σε νορμάλ εγκυμοσύνες, παίρνεις κάποια κιλά. Το σύνηθες είναι να παίρνεις, όχι να χάνεις. Τίποτα παραπάνω δεν είπαμε, τίποτα λιγότερο.

 

Ακριβώς όπως το είπες, ανόμοια πράγματα. Άλλη η δουλειά της μαίας και άλλη του γιατρού. Αν ο γιατρός θέλει να κάνει και την μαία, ας το κάνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εγκυμοσύνη είναι και διαφορετική κορίτσια, τι λέμε τώρα, το σύνηθες δεν λέει τίποτε! ο γιατρός θα πει σε κάθε εγκυούλα τι προβλέπεται για την περίπτωσή της, εμένα ο δικός μου γιατρός δεν επέτρεπε το κάπνισμα, ούτε ένα τσιγάρο, εγώ δεν καπνίζω, αλλά συνειδητά πήγαιναν οι εγκυούλε σε αυτόν. Αλλοι γυναικολόγοι έχω ακούσει ότι επιτρέπουν σε μία έγκυο να καπνίζει π.χ. 2-3 τσιγάρα, αυτό τι σημαίνει ότι άμα μία κοπέλα έμπαινε και έλεγε ότι δεν με αφήνει να κάνω ούτε ένα τσιγάρο θα της λέγαμε άλλαξε γιατρό? τέλος πάντων, εγώ είπα στην Ιωαννούλα, αφού νιώθε έτσι, να κοιτάξει και κάπου αλλού.

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

Η σύζυγός μου πριν την εγκυμοσύνη ζύγιζε 65 κιλά, μέχρι τον 9ο είχε πάρει 30 κιλά, ο γιατρός της φώναζε αλλά ευτυχώς όλα καλά με το παιδί. "Απλώς".... της έμειναν τα κιλά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γι αυτο δ καθησα κ γω να λεω πχ τι συνεβη σε μενα οι σε αλλες περιπτωσεις που ξερω

Ναι στο δημοσιο κιλα κ πιεση παιρνει η μαια

Παντως ναι.στο μυαλο μου εχω κ περιπτωσεις πανω απο 80κιλα που ναι μεν ο γιατρος ειπε προσεχουμε για να εχουμε,κ με τους κινδυνους που μπορει να φερουν τα πολλα κιλα,αλλα ενα κιλο σε 4μηνες αντικειμενικα δ θεωρειται πολυ

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ ολες σας!!! Είστε υπέροχες και υποστηρικτές... να είστε όλοι καλά!!! Με το καλο τα παιδάκια όλων μας... και να ζήσουν τα μωρά που έχουν έρθει στον κόσμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του γιατρού θα επιφυλαχθώ να σου απαντήσω. Όμως, θα ήθελα να κάνω μια γενικότερη τοποθέτηση σχετικά με τα κιλά και τα κιλά της εγκυμοσύνης.

Θεωρώ πως πρώτιστο μέλημα κάθε ανθρώπου θα πρέπει να είναι η υγεία του. Και αυτό που οι περισσότεροι δε συνειδητοποιούν ή επιλέγουν να αγνοούν είναι το γεγονός πως το σώμα μας είναι ο κινητήρας και οι τροφές που καταναλώνουμε το πετρέλαιο που τον κινεί. Δυστυχώς, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πιο επιμελείς στο να διαλέγουν αξιόπιστο πρατήριο καυσίμων για το αυτοκίνητο τους, παρα τροφή για τον εαυτό τους.

Κατά συνέπεια, αν γενικά στη ζωή μας έχουμε μάθει να τρώμε σωστά και κατά την κύηση θα συνεχίσουμε τη σωστή διατροφή και θα πάρουμε τα κιλά που προβλέπει η φύση για μας. Η εγκυμοσύνη δε θα έπρεπε ούτε να είναι μια παρένθεση κακών διατροφικών συνηθειών, ούτε και το αντίθετο.

Νομίζω, πως έχουμε χρέος απέναντι στα παιδιά μας να αποτελούμε σωστό πρότυπο σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Ένα παιδί που βλέπει έναν υπέρβαρο γονιό με κακές διατροφικές συνήθειες θα τον μιμηθεί.

Το καλό κορμί, όπως ακούω συχνά να λέγεται - σε αντιπαράθεση με το υγιές που θεωρώ πως είναι πιο δόκιμο, δεν θα έπρεπε να είναι "επίτευγμα" βασισμένο στα ναρκισσιστικά πρότυπα που προβάλλονται πανταχόθεν, αλλά αποτέλεσμα μιας συνολικά υπεύθυνης στάσης ζωής, διαφορετικά θα είναι κάτι πολύ εφήμερο που εύκολα θα χαθεί.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Για το θέμα του γιατρού θα επιφυλαχθώ να σου απαντήσω. Όμως, θα ήθελα να κάνω μια γενικότερη τοποθέτηση σχετικά με τα κιλά και τα κιλά της εγκυμοσύνης.

Θεωρώ πως πρώτιστο μέλημα κάθε ανθρώπου θα πρέπει να είναι η υγεία του. Και αυτό που οι περισσότεροι δε συνειδητοποιούν ή επιλέγουν να αγνοούν είναι το γεγονός πως το σώμα μας είναι ο κινητήρας και οι τροφές που καταναλώνουμε το πετρέλαιο που τον κινεί. Δυστυχώς, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πιο επιμελείς στο να διαλέγουν αξιόπιστο πρατήριο καυσίμων για το αυτοκίνητο τους, παρα τροφή για τον εαυτό τους.

Κατά συνέπεια, αν γενικά στη ζωή μας έχουμε μάθει να τρώμε σωστά και κατά την κύηση θα συνεχίσουμε τη σωστή διατροφή και θα πάρουμε τα κιλά που προβλέπει η φύση για μας. Η εγκυμοσύνη δε θα έπρεπε ούτε να είναι μια παρένθεση κακών διατροφικών συνηθειών, ούτε και το αντίθετο.

Νομίζω, πως έχουμε χρέος απέναντι στα παιδιά μας να αποτελούμε σωστό πρότυπο σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Ένα παιδί που βλέπει έναν υπέρβαρο γονιό με κακές διατροφικές συνήθειες θα τον μιμηθεί.

Το καλό κορμί, όπως ακούω συχνά να λέγεται - σε αντιπαράθεση με το υγιές που θεωρώ πως είναι πιο δόκιμο, δεν θα έπρεπε να είναι "επίτευγμα" βασισμένο στα ναρκισσιστικά πρότυπα που προβάλλονται πανταχόθεν, αλλά αποτέλεσμα μιας συνολικά υπεύθυνης στάσης ζωής, διαφορετικά θα είναι κάτι πολύ εφήμερο που εύκολα θα χαθεί.

Όπως τα λες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Θεωρώ πως πρώτιστο μέλημα κάθε ανθρώπου θα πρέπει να είναι η υγεία του. Και αυτό που οι περισσότεροι δε συνειδητοποιούν ή επιλέγουν να αγνοούν είναι το γεγονός πως το σώμα μας είναι ο κινητήρας και οι τροφές που καταναλώνουμε το πετρέλαιο που τον κινεί. Δυστυχώς, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πιο επιμελής στο να διαλέγουν αξιόπιστο πρατήριο καυσίμων για το αυτοκίνητο τους, παρα τροφή για τον εαυτό τους.

Κατά συνέπεια, αν γενικά στη ζωή μας έχουμε μάθει να τρώμε σωστά και κατά την κύηση θα συνεχίσουμε τη σωστή διατροφή και θα πάρουμε τα κιλά που προβλέπει η φύση για μας. Η εγκυμοσύνη δε θα έπρεπε ούτε να είναι μια παρένθεση κακών διατροφικών συνηθειών, ούτε και το αντίθετο.

Νομίζω, πως έχουμε χρέος απέναντι στα παιδιά μας να αποτελούμε σωστό πρότυπο σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Ένα παιδί που βλέπει έναν υπέρβαρο γονιό με κακές διατροφικές συνήθειες θα τον μιμηθεί.

Το καλό κορμί, όπως ακούω συχνά να λέγεται - σε αντιπαράθεση με το υγιές που θεωρώ πως είναι πιο δόκιμο, δεν θα έπρεπε να είναι "επίτευγμα" βασισμένο στα ναρκισσιστικά πρότυπα που προβάλλονται πανταχόθεν, αλλά αποτέλεσμα μιας συνολικά υπεύθυνης στάσης ζωής, διαφορετικά θα είναι κάτι πολύ εφήμερο που εύκολα θα χαθεί.

Συμφωνω και προσθετω ενα σχετικα προσφατο αρθρο για την σημασια της διατροφης της μητερας και πως αυτη πιθανοτατα να επηρρεαζει το DNA μεχρι και 3 γενεων : http://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(16)30663-5

Παντως, @ΙωάνναΦ, συμφωνω κι εγω με το να αλλαξεις γιατρο για πολλους λογους. Κυριως για την αγενεια του και τον εκφοβισμο που εισεπραξες. Επιπλεον, πως γινεται ενας επιστημονας να μην γνωριζει οτι ακομη και τιποτα να μην τρως στην εγκυμοσυνη κιλα θα βαλεις...παιδι μεγαλωνει μεσα σου, δεν πας για καλλιστεια...Τωρα αν οπως ειπε οι δικες του εγκυμονουσες γεννανε στα κιλα τους (λιγο απιθανο) επρεπε να του απαντησεις οτι μαλλον θα επρεπε να ληξει η συνεργασια σας γιατι προφανως θα βαλεις κι αλλα κιλα και δεν ανηκεις στις πελατισσες του...Ψαξε να βρεις καποιον που θα δημιουργει υποστηρικτικη ατμοσφαιρα και οχι τρομοκρατιας, μην συμβιβαζεσαι επειδη ειναι γιατρος της αδερφης σου. Χρειαζεσαι καποιον που θα μπορεις να του πεις τα παντα για την εγκυμοσυνη σου, που θα μπορεις να αφεθεις ελευθερη οταν θα γεννας, χωρις να νιωθεις οτι καποιος θα σε κριτικαρει και θα σε κρινει..Με το καλο!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza said:

Συμφωνω και προσθετω ενα σχετικα προσφατο αρθρο για την σημασια της διατροφης της μητερας και πως αυτη πιθανοτατα να επηρρεαζει το DNA μεχρι και 3 γενεων : http://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(16)30663-5

Παντως, @ΙωάνναΦ, συμφωνω κι εγω με το να αλλαξεις γιατρο για πολλους λογους. Κυριως για την αγενεια του και τον εκφοβισμο που εισεπραξες. Επιπλεον, πως γινεται ενας επιστημονας να μην γνωριζει οτι ακομη και τιποτα να μην τρως στην εγκυμοσυνη κιλα θα βαλεις...παιδι μεγαλωνει μεσα σου, δεν πας για καλλιστεια...Τωρα αν οπως ειπε οι δικες του εγκυμονουσες γεννανε στα κιλα τους (λιγο απιθανο) επρεπε να του απαντησεις οτι μαλλον θα επρεπε να ληξει η συνεργασια σας γιατι προφανως θα βαλεις κι αλλα κιλα και δεν ανηκεις στις πελατισσες του...Ψαξε να βρεις καποιον που θα δημιουργει υποστηρικτικη ατμοσφαιρα και οχι τρομοκρατιας, μην συμβιβαζεσαι επειδη ειναι γιατρος της αδερφης σου. Χρειαζεσαι καποιον που θα μπορεις να του πεις τα παντα για την εγκυμοσυνη σου, που θα μπορεις να αφεθεις ελευθερη οταν θα γεννας, χωρις να νιωθεις οτι καποιος θα σε κριτικαρει και θα σε κρινει..Με το καλο!

 

Αχ βρε κοπέλα μου αν δεν ξέρουμε κάτι καλύτερα να μην το λέμε, εγώ σας είπα ήδη για την ξαδέρφη μου ότι έχασε κιλά στην εγκυμοσύνη, ξεκίνησε με αρκετά κιλά, αχ αυτό οι μανούλες να ξέρουμε καλύτερα από τους γιατρούς :)

Δείτε βρε κορίτσια τι έδειξε μία μελέτη: Ο Δρ Καταλάνο και οι συνεργάτες του μελέτησαν τις επιπτώσεις την απώλειας βάρους ή της πρόσληψης λιγότερο από πέντε κιλών, σε δείγμα 1.241 τελειόμηνων μονότοκων γεννήσεων υπέρβαρων και παχύσαρκων γυναικών.
Το 85% των γυναικών είχε πάρει περισσότερα από πέντε κιλά κατά την κύηση, με μέσο όρο τα 14,4 κιλά. Αντίθετα, το 15% είχε πάρει λιγότερο βάρος, με μέσο όρο τα 1,1 κιλά.
Τα νεογνά των γυναικών που είχαν πάρει λίγα ή καθόλου κιλά έτειναν να είναι μικρότερα από την ηλικία κυοφορίας τους και να έχουν μικρότερη άπαχη σωματική μάζα και λιγότερη λιπώδη μάζα, συγκριτικά με εκείνα που είχαν γεννηθεί από γυναίκες που είχαν πάρει περισσότερα από πέντε κιλά.
Μάλιστα, τα αποτελέσματα ίσχυαν ακόμη και όταν συνεκτιμήθηκαν παράγοντες όπως το βάρος της μητέρας πριν την εγκυμοσύνη, αν κάπνιζαν, η ανοχή στην γλυκόζη και άλλες παράμετροι που επηρεάζουν την ανάπτυξη του εμβρύου.
Τα νεογνά των 46 γυναικών που είχαν χάσει βάρος κατά την κύηση επίσης ήταν μικρά αναλογικά με την ηλικία κυοφορίας και είχαν μειωμένη άπαχη και λιπώδη μάζα, χαμηλό σωματικός βάρος γέννησης και μικρότερη αναλογία σωματικού λίπους.
Αντιθέτως, τα νεογνά που είχαν γεννηθεί από μητέρες που είχαν πάρει πάνω από πέντε κιλά, ήταν πιθανότερο να είναι μεγαλύτερα από την ηλικία κυοφορίας τους. Το 13% των βρεφών των γυναικών που είχαν πάρει περισσότερα από πέντε κιλά ήταν μεγαλύτερα από την ηλικία κυοφορίας τους, συγκριτικά με το 7,5% των νεογνών των γυναικών που είχαν πάρει πέντε ή λιγότερα κιλά.

 

Όλες οι μανούλες να έχουν μία τέλεια εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι τους! καλέ αυτό το λέω εγώ όχι ο δρ Καταλάνο :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δ ειπε αυτο η σεντιρ βρε ζαχαρουλινι

Κ γω εχω φιλη που ειχε υπερεμεση σε ολους τους 8μηνες που διηρκησε η εγκυμοσυνη.γεννησε κ προωρα αλλα ασχετο απο αυτο φυσικα.η κοπελα γεννησε πιο λιγα κιλα κ απο αυτα που ζυγιζε στο λυκειο,τι να λεμε;

Η ιωαννα εχει λιγα κιλα πανω κ προσεχει,τι αλλο να κανει;να μην αναπνεει;δ εχει τοσο περιθωριο ωστε να χασει.δ θα κανει κ εξαντλητικη διαιτα

Link to comment
Share on other sites

@ΙωάνναΦ δεν έχω καταλάβει όμως το γιατί σου έκανε τόσο μεγάλο θέμα. Για ποιο λόγο πιστεύει πως οι γυναίκες δεν πρέπει να παίρνουν κιλά στην εγκυμοσύνη; Είναι ιατρικός ο λόγος, αισθητικός ή ψυχολογικός; Και αφορά οποιαδήποτε γυναίκα ή συγκεκριμένα εσένα; Δηλαδή αν πάει μία γυναίκα έγκυος 45 κιλά το ίδιο θα της πει; Οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες για την εγκυμοσύνη δίνουν ένα φυσιολογικό εύρος κιλών που παίρνει μία γυναίκα στην εγκυμοσύνη για να μην υπάρχει κίνδυνος για τη μητέρα και το παιδί (7-12 ανάλογα με τα κιλά από τα οποία ξεκινάει κάποια, και μάλιστα το 7 αφορά τις πιο αδύνατες και το 12 αυτές που έχουν περισσότερα κιλά στην έναρξη). Είδε κάτι συγκεκριμένο σε εσένα που τον οδήγησε να σου δώσει αυτές τις συμβουλές;

Link to comment
Share on other sites

Να φέρω ένα παράδειγμα, μήπως βοηθήσω. Η αδερφη του συζύγου ξεκίνησε την πρώτη εγκυμοσύνη στα 54 κιλά. Πήρε αρκετό βάρος, καθότι σταμάτησε να αθλείται και να ακολουθεί ισορροπημένη διατροφή. Τη δεύτερη εγκυμοσύνη την ξεκίνησε στα 70 κιλά, έως ότου διαγνωστεί με διαβήτη κύησης έφτασε τα 77. Ακολουθώντας στη συνέχεια ισορροπημένη διατροφή γέννησε το δεύτερο παιδί στα 65 κιλά, συνεχίζοντας να τρέφεται σωστά έφτασε τα 55 κιλά εντός τετραμηνου μετά τον τοκετό και εδώ και 5 χρόνια από τότε διατηρείται σταθερά στα 53 κιλά, έχοντας εντάξει στη ζωή της πάλι την άθληση και εξακολουθώντας να τρέφεται σωστά.

Σημειώνω, ότι το δεύτερο παιδί γεννήθηκε τελειομηνο 3600γρ και 54cm, υγιέστατο.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2017 at 6:25 ΜΜ, CME2205 είπε:

 Οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες για την εγκυμοσύνη δίνουν ένα φυσιολογικό εύρος κιλών που παίρνει μία γυναίκα στην εγκυμοσύνη για να μην υπάρχει κίνδυνος για τη μητέρα και το παιδί (7-12 ανάλογα με τα κιλά από τα οποία ξεκινάει κάποια, και μάλιστα το 7 αφορά τις πιο αδύνατες και το 12 αυτές που έχουν περισσότερα κιλά στην έναρξη). 

 

Σωστό, στο περίπου όμως. Οι αδύνατες είναι αυτές που έχουν περισσότερο περιθώριο για να πάρουν κιλά, τα χρειάζονται βασικά, χρειάζονται ένα κάποιο λίπος σε αυτή τη φάση της ζωής τους. Όχι οι κοπέλες που έχουν περισσότερα κιλά, ήδη περισσότερο λίπος δηλαδή για να υποστηρίξουν μια εγκυμοσύνη.

 

Μια γενική κατευθυντήριος (όχι κανόνας) είναι η παρακάτω:
 

"Σε αδρές γραμμές, οι λιποβαρείς γυναίκες μπορούν ακινδύνως να πάρουν 12 με 18 κιλά στην εγκυμοσύνη, ενώ αντίστοιχα οι νορμοβαρείς 11 με 14 κιλά, οι υπέρβαρες 6 με 11 κιλά και οι παχύσαρκες 5 με 9 κιλά.

Γενικά μία γυναίκα με φυσιολογικό βάρος αναμένεται να πάρει περίπου 1 με 2 κιλά κατά το πρώτο τρίμηνο και ½ με 1 κιλό κάθε εβδομάδα για το υπόλοιπο της κύησης."

 

(Απόσμασμα από εδώ: http://www.iatropedia.gr/ygeia/ime-egkios-posa-kila-prepi-na-paro/36034/ )

 

 

Προσωπικά διαφωνώ στο να λέμε κι εγώ πήρα 30 κιλά στην εγκυμοσύνη μου και δεν έπαθα τίποτα. Ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να πάθει από αυτό ένα μωρό. 

Είναι άλλο όμως το να προσέχουμε στην εγκυμοσύνη μας με την αλόγιστη κατανάλωση τροφών που φυσικά και μπορεί να οδηγήσει σε κάτι επιβλαβές για το μωρό μας όπως το ζάχαρο (είτε κατά τη γέννηση είτε μελλοντικά στη ζωή του)  κι άλλο να τρομοκρατούμαστε για ένα κιλό, ΕΝΑ κιλό στους 4 μήνες κύησης. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Αννα 35 said:

Να φέρω ένα παράδειγμα, μήπως βοηθήσω. Η αδερφη του συζύγου ξεκίνησε την πρώτη εγκυμοσύνη στα 54 κιλά. Πήρε αρκετό βάρος, καθότι σταμάτησε να αθλείται και να ακολουθεί ισορροπημένη διατροφή. Τη δεύτερη εγκυμοσύνη την ξεκίνησε στα 70 κιλά, έως ότου διαγνωστεί με διαβήτη κύησης έφτασε τα 77. Ακολουθώντας στη συνέχεια ισορροπημένη διατροφή γέννησε το δεύτερο παιδί στα 65 κιλά, συνεχίζοντας να τρέφεται σωστά έφτασε τα 55 κιλά εντός τετραμηνου μετά τον τοκετό και εδώ και 5 χρόνια από τότε διατηρείται σταθερά στα 53 κιλά, έχοντας εντάξει στη ζωή της πάλι την άθληση και εξακολουθώντας να τρέφεται σωστά.

Σημειώνω, ότι το δεύτερο παιδί γεννήθηκε τελειομηνο 3600γρ και 54cm, υγιέστατο.

 

Κάθε εγκυμοσύνη είναι και διαφορετική, εγώ στην πρώτη ξεκίνησα στα 53 κιλά και στην δεύτερη πάλι στα 53 :) στην πρώτη πήρα 10 κιλά και στην δεύτερη μόλις 8, ίσως γιατί είχα το πρώτο παιδί και ήμουν συνέχεια στο τρέξιμο, εσύ κοπέλα μου πόσα κιλά πήρες?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μια κ τα λεμε ας πω κ τα δικα μου

Ξεκινησα την πρωτη 90,δυστυχως,εβαλα 10κ τα ειχα χασει σε 10μερες.στην ουσια ηταν πολυ κατακρατηση.το μωρο 3560

Ειχα διαβητη κυησης,το μωρο δ επηρεαστηκε,κ ενω ειμαι υποτασικη η πιεση ηταν 12+8απο την αρχη,στον μηνα μου 14,αφου γεννησα 15.επεσε ξανα γρηγορα στην υποταση,κ δ ειχα ξανα προβλημα με το ζαχαρο

Στη δευτερη ξεκινησα 78.πολυ καλυτερα.αλλα εβαλα 17.ετρωγα βλακεις.λογω ναυτιας μονο υδατανθρακες.εχασα μονο 5με τη γεννα.τα αλλα 12σε 7μηνες ευτυχψς αρκετα ευκολα.ζαχαρο δ ειχα.ειχα υποταση ως τη γεννα.μονο μετα τη γεννα ανεβασα κτ 14αρια αλλα ευτυχως φυγανε γρηγορα.το μωρο 2900

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...