Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνεχής χαμηλή θερμοκρασία σώματος (υποθερμία)


Sndr

Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και τι της είπε η/ο παιδίατρος. Η μικρή μου είναι 5 μηνών και εδώ και 4-5 μέρες έχει χαμηλή θερμοκρασία (35,5 - 35,1) όταν ρώτησα την παιδίατρο μου, μου είπε ότι μπορεί να κρυώνει, το θέμα είναι ότι την έχω ντυμένη καλά (μακρυμανικο ολόσωμο φορμάκι, καλτσάκια και την έχω σκεπάσει με κουβερτάκι). Η θερμοκρασία είναι χαμηλή μόνο την νύχτα, μέσα στην μέρα είναι φυσιολογική. Να σημειώσω ότι η μικρή έκανε εμβόλιο πριν 5 μέρες, είναι πρόωρη (36,1) και έχει υπονατριαιμια, επίσης είναι και το διάστημα που ξεκινήσαμε στερεές τροφές και σταματήσαμε την αποστείρωση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ίσως να φταίει η υπονατριαιμία που αναφέρεις, αλλά από τη στιγμή που είναι πρόωρο μωράκι, καλύτερα να μιλήσεις με νεογνολόγο ή παιδίατρο εκεί που γέννησες 

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nat2308 said:

Ίσως να φταίει η υπονατριαιμία που αναφέρεις, αλλά από τη στιγμή που είναι πρόωρο μωράκι, καλύτερα να μιλήσεις με νεογνολόγο ή παιδίατρο εκεί που γέννησες 

Την υπονατριαιμια την έχει από την γέννηση της και έως τώρα δεν έχει επηρεάσει την θερμοκρασία της, επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει και στενωση ρινικών χωανών αλλά και αυτό το έχει από την γέννηση όπως και να έχει θα ξαναμιλήσω με την παιδίατρο να της πω ότι δεν πιστεύω πως είναι επειδή κρυώνει. Την νύχτα την είχα ντύσει σαν κρεμμύδι μόνο και μόνο να δω αν θα είναι φυσιολογική αλλά και πάλι ήταν 35,2

Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2017 at 4:53 ΠΜ, Sndr είπε:

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και τι της είπε η/ο παιδίατρος. Η μικρή μου είναι 5 μηνών και εδώ και 4-5 μέρες έχει χαμηλή θερμοκρασία (35,5 - 35,1) όταν ρώτησα την παιδίατρο μου, μου είπε ότι μπορεί να κρυώνει, το θέμα είναι ότι την έχω ντυμένη καλά (μακρυμανικο ολόσωμο φορμάκι, καλτσάκια και την έχω σκεπάσει με κουβερτάκι). Η θερμοκρασία είναι χαμηλή μόνο την νύχτα, μέσα στην μέρα είναι φυσιολογική. Να σημειώσω ότι η μικρή έκανε εμβόλιο πριν 5 μέρες, είναι πρόωρη (36,1) και έχει υπονατριαιμια, επίσης είναι και το διάστημα που ξεκινήσαμε στερεές τροφές και σταματήσαμε την αποστείρωση. 

Καλημερα και απο μενα

Ο γιος μου οπως εχω παρατηρησει καποιες φορες εχει χαμηλη θερμοκρασια.Συνηθως αυτο συμβαινει σε εμας μετα απο καποια ιωση κρυολογημα η μετα τον υψηλο πυρετο.Ενα διαστημα ειχα παθει εμμονη με τη θερμοκρασια του.τη μετρουσα συνεχεια και ηταν χαμηλη.Η παιδιατρος μας μου ειχε πει να μην ανησυχω και να σταματησω να μτραω τη θερμοκρασια του παιδιου(σε καποια παιδακια συμβαινει αυτο λεει)απ τη στιγμη που ειναι καλα στη διαθεση του το παιδι τρωει παιζει κτλ τοτε ολα καλα.Ετσι σταματησα κ εγω να μετραω και ησυχασα.Να πω βεβαια πως εμπιστευομαι παρα πολυ τη γιατρο που εχουμε.Τωρα εσυ αν ανησυχεις για κατι καλυτερα να παρεις και τη γνωμη ενος ακομη γιατρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το έπαθε μετά από εμβόλιο, αντί να ανεβάσει πυρετό είχε συνέχεια χαμηλή θερμοκρασία τώρα έχει συνέλθει και εμάς μας είπε ότι δεν χρειάζεται να την μετράμε συνέχεια και ότι δεν έχει κάτι, να σου πω την αλήθεια επειδή έχουμε περάσει πολλά μας έχει πιάσει και εμάς λίγο εμμονή με την μικρή, με την θερμοκρασία της, το βάρος της και το τι τρώει και πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2017 at 11:19 AM, Eleni-thess said:

Καλημερα και απο μενα

Ο γιος μου οπως εχω παρατηρησει καποιες φορες εχει χαμηλη θερμοκρασια.Συνηθως αυτο συμβαινει σε εμας μετα απο καποια ιωση κρυολογημα η μετα τον υψηλο πυρετο.Ενα διαστημα ειχα παθει εμμονη με τη θερμοκρασια του.τη μετρουσα συνεχεια και ηταν χαμηλη.Η παιδιατρος μας μου ειχε πει να μην ανησυχω και να σταματησω να μτραω τη θερμοκρασια του παιδιου(σε καποια παιδακια συμβαινει αυτο λεει)απ τη στιγμη που ειναι καλα στη διαθεση του το παιδι τρωει παιζει κτλ τοτε ολα καλα.Ετσι σταματησα κ εγω να μετραω και ησυχασα.Να πω βεβαια πως εμπιστευομαι παρα πολυ τη γιατρο που εχουμε.Τωρα εσυ αν ανησυχεις για κατι καλυτερα να παρεις και τη γνωμη ενος ακομη γιατρου.

Το έπαθε μετά από εμβόλιο και το είχε για αρκετές μέρες, τώρα έχει συνέλθει και μας είχε πει και εμάς η γιατρός ότι δεν είναι κάτι απλά μας είχε φανεί περίεργο, η αλήθεια είναι ότι και εμάς μας είχε πιάσει εμμονή με την μικρή επειδή έχει περάσει πολλά και μετράμε συνέχεια το βάρος της ανά 10 μέρες, την θερμοκρασία της και το πόσο τρώει και πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο γιατί δεν μας κάνει καλό

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2017 at 0:48 PM, vicky86 said:

Μετα απο ιωση συμβαινει ναι.εχεις δοκιμασει με διαφιρετικα θερμομετρα;

Δεν πέρασε ίωση ήταν μετά από εμβόλιο, διαφορετικά θερμόμετρα ναι είχαμε δοκιμάσει αλλά είχαν μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους και δεν ξέραμε τι να πιστέψουμε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω! Η μικρή μου είναι 4,5 χρονων και τις τελευταιες μερες έχω αντιληφθεί ότι στον υπνο της πέφτει η θερμόκρασία της. Προχθές έφτασε 34,2 το χαμηλότερο. Ιδρώνει βέβαια αρκετά και την αλλάζω. Ο παιδίατρος είπε να κάνουμε ένα τεστ εφίδρωσης και για θυροειδή. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο.??

:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις τα τεστ που λέει ο γιατρός για να είσαι σίγουρη. Πάντως δεν πιστεύω να είναι κάτι σοβαρό γιατί από ότι μου λέει η μαμά μου όταν ήμουν μικρή, από μωρό, είχα συνέχεια υποθερμια και με έτρεχαν στους γιατρούς... Απαντήσεις δεν πήραν ποτέ για το λόγο αλλά δεν έπαθα και κάτι... Μεγαλώνοντας ήρθε στα φυσιολογικά η θερμοκρασία. Βέβαια πάνε και τόσα χρόνια, ίσως τώρα που έχει εξελιχθεί η ιατρική να πάρεις απαντήσεις... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...