Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σαλπιγγογραφια μετα απο γεννα


Recommended Posts

καλησπερα σας. εχω ενα γιο 6 χρονων που γεννηθηκε με καισαρικη. προσπαθουμε τωρα για δευτερο. ειχα προβλημα ουρολλοιμωξης και πηγα σε μια γυναικολογο, οχι αυτον που ξεγεννησε το παιδι μου, και της ανεφερα οτι προσπαθουμε για δευτερο παιδακι. μου ειπε να κανουμε εναν ορμονολογικο ελεγχο και κολπικο υπερηχο. μετα μου ανεφερε και την υστεροσαλπιγγογραφια. στην ερωτηση μου αν συνισταται αυτη η εξεταση επειδη εχω ηδη ενα παιδι μου απαντησε οτι θα εχω πιο πολλες πιθανοτητε να μεινω εγκυος. το σκεφτομουνα παρα πολυ και ετσι πηρα τον γυναικολογο μου που εμπιστευομαι παρα πολυ και τον ρωτησα αν συνισταται η εξεταση στην περιπτωση μου και μου απαντησε οχι και οτι εχω ηδη ενα παιδι και δεν υπαρχει προβλημα. εχει καποιο αναλογη εμπειρια? η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να την κανω και αν δεν κρινεται σκοπιμο να μην μπαινω σε εξετασεις που δεν χρειαζονται. ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το μεγαλο μου κειμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνήθως οι  γυναίκες που έχουν γεννήσει ήδη δεν έχουν θέμα. Όμως επειδή έχει περάσει καιρός από το προηγούμενο παιδί, ίσως να έχει προκύψει κάτι. Πάντα όμως προηγείται το σπερμοδιάγραμμα στον άντρα ώστε αν βρεθεί κάποιο πρόβλημα εκεί να αντιμετωπιστεί (αν είναι εφικτό) και μετά να γίνει σαλπιγγογραφία. Μετά τη σαλπιγγογραφία τους πρώτους κύκλους έχεις και αυξημένη πιθανότητα σύλληψης. Αλλά αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα θα πάει τζάμπα αυτό το ευνοϊκό "παράθυρο" των πρώτων λίγων κύκλων. Οπότε κάντε πρώτα σπερμοδιάγραμμα και μετά βλέποντας και κάνοντας. Είναι σαφώς απλούστερη εξέταση από τη σαλπιγγογραφία.

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχεις ηδη ενα παιδι,δεν ειναι αντενδειξη για να κανεις σαλπιγγογραφια...κανεις δεν σου εγγυατε οτι κατι δεν εχει αλλαξει απο την πρωτη σου εγκυμοσυνη μεχρι σημερα...απο μια φλεγμονη στις σαλπιγγες που περασε απαρατηρητη πχ και κατι αφησε μεχρι οτιδηποτε αλλο...αρα αν ηδη προσπαθειτε πολυ καιρο και δεν ερχεται το αδερφακι και αφου το εχεις αποφασισει, κανε τις απαραιτητες εξετασεις ωστε να ξερεις που βαδιζεις...και οχι μονον εσυ αλλα και ο καλος σου...πραγματικα την λογικη του "εχεις ενα παιδι και ολα καλα" δεν την καταλαβαινω οταν την πετανε οι γιατροι...χωρις να σημαινει οτι εχετε καποιο προβλημα για να μην παραξηγηθω...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εκανε περσι ο συζυγος επεμβαση για κυρσοκηλη μετα απο σπερμοδιαγραμμα. ειχε καποιο θεμα, πηρε καποια αγωγη και τωρα ειναι καλα. προσπαθουμε γυρω στους εξι μηνες. και το πρωτο μου παιδακι ειχε αργησει να ρθει ενα χρονο κοντα εκανε. και στον γιο μου πριν τον πιασω μου ειχε αναφερει ο τοτε γυναικολογος μου για σαλπιγγογραφια  αλλα δε χρειαστηκε τελικα γιατι τον επομενο μηνα ειχε ρθει το μωρο. η φλεγμονη απο τι μπορει να εχει προκληθει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, MIXAILINOS said:

εκανε περσι ο συζυγος επεμβαση για κυρσοκηλη μετα απο σπερμοδιαγραμμα. ειχε καποιο θεμα, πηρε καποια αγωγη και τωρα ειναι καλα. προσπαθουμε γυρω στους εξι μηνες. και το πρωτο μου παιδακι ειχε αργησει να ρθει ενα χρονο κοντα εκανε. και στον γιο μου πριν τον πιασω μου ειχε αναφερει ο τοτε γυναικολογος μου για σαλπιγγογραφια  αλλα δε χρειαστηκε τελικα γιατι τον επομενο μηνα ειχε ρθει το μωρο. η φλεγμονη απο τι μπορει να εχει προκληθει?

οι φλεγμονές στις σάλπιγγες προκαλούνται συνήθως απο ΣΜΝ όπως χλαμύδια και γονόρροια. αν, όπως καταλαβαίνω, έχετε και οι δυο μονογαμική σχέση μεταξύ σας ειναι απίθανο να έχεις κολλήσει κάτι τέτοιο μετά την πρώτη σου γέννα. εκτός αν το είχες απο πριν. πιθανότατα δεν έχεις τίποτα. άλλη αιτία απόφραξης σαλπίγγων είναι η ενδομητρίωση και προηγούμενες χειρουργικές επεμβάσεις στην περιοχή που μπορεί να δημιούργησαν συμφύσεις. αν δεν έχεις τίποτα απο όλα αυτά οι πιθανοτητες ειναι να ειναι καλές οι σαλπιγγές σου. 6 μήνες προσπάθεια δεν ειναι πολύ γενικά. σου εύχομαι σύντομα να έχεις καλά νέα!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, MIXAILINOS είπε:

εκανε περσι ο συζυγος επεμβαση για κυρσοκηλη μετα απο σπερμοδιαγραμμα. ειχε καποιο θεμα, πηρε καποια αγωγη και τωρα ειναι καλα. προσπαθουμε γυρω στους εξι μηνες. και το πρωτο μου παιδακι ειχε αργησει να ρθει ενα χρονο κοντα εκανε. και στον γιο μου πριν τον πιασω μου ειχε αναφερει ο τοτε γυναικολογος μου για σαλπιγγογραφια  αλλα δε χρειαστηκε τελικα γιατι τον επομενο μηνα ειχε ρθει το μωρο. η φλεγμονη απο τι μπορει να εχει προκληθει?

6 μήνες γενικά δε θεωρείται πολύ, ούτε καν ο ένας χρόνος. Ειναι απίστευτα αγχωτικό και εκνευριστικό, αλλά όχι αφύσικο.

Link to comment
Share on other sites

περα απο την καισαρικη δεν εχω κανει κατι αλλο. δεν ειχε ποτε και σαλπιγγιτιδες και αλλες αιτιες που μπορει να οδηγησουνε σε βουλωμενες σαλπιγγες. το μονο που εχω παθει ειναι 2 ουρολοιμωξεις απο τοτε που γεννησα το παιδι μου. τιποτα αλλο.ξερω οτι οι 6 μηνες ειναι μικρο χρονικο διαστημα. απλα επειδη μπηκε το θεμα της σαλπιγγογραφιας. η αληθεια ειναι οτι και φοβαμαι την εξεταση γιατι εχω διαβασει παρα πολλα περι πονου. το αλλο σκελος δε θελω ψυχολογικα να μπαινω σε εξετασεις που ισως να μη χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MIXAILINOS said:

περα απο την καισαρικη δεν εχω κανει κατι αλλο. δεν ειχε ποτε και σαλπιγγιτιδες και αλλες αιτιες που μπορει να οδηγησουνε σε βουλωμενες σαλπιγγες. το μονο που εχω παθει ειναι 2 ουρολοιμωξεις απο τοτε που γεννησα το παιδι μου. τιποτα αλλο.ξερω οτι οι 6 μηνες ειναι μικρο χρονικο διαστημα. απλα επειδη μπηκε το θεμα της σαλπιγγογραφιας. η αληθεια ειναι οτι και φοβαμαι την εξεταση γιατι εχω διαβασει παρα πολλα περι πονου. το αλλο σκελος δε θελω ψυχολογικα να μπαινω σε εξετασεις που ισως να μη χρειαζεται.

λοιπόν εχω περασει κι εγω απο αυτο το δίλημμα, μετα απο 6 μηνες ο ενας γυναικολόγος έλεγε "δεν κανεις και μια σαλπιγγογραφία" ο άλλος "δεν ειναι πολυς καιρός, απλα θέλετε παραπάνω χρόνο, keep trying". αποφάσισα  να μην κάνω και τελικά αποδειχτηκε πως ο δεύτερος είχε δίκιο :) γενικά η σαλπιγγογραφία δεν ειναι εξέταση ρουτίνας και κανονικά προτείνεται μετα τον χρόνο. η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική βέβαια. εγώ στη θέση σου θα έδινα μερικούς μήνες ακόμα και πραγματικά νομίζω πως εφόσον ήδη εχεις ενα παιδάκι οι πιθανότητες ειναι με το μέρος σου :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα. αυτο θα κανω. θα το βγαλω τελειως απο το μυαλο μου και θα θεσω ενα χρονικο οριο και βλεπουμε...να σαι καλα σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...