Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σαλπιγγογραφια μετα απο εξωμητριο


Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας,

ειμαι 31 χρονων και μετα απο ενα εξωμητριο πριν 1 1/2 χρονο προσπαθουμε αλλα χωρις να τα εχουμε καταφερει!αυριο θα παω για σαλπιγγογραφια και εχω αγχωθει πααααρααα πολυ!για δυο λογους ο ενας γιατι ειμαι φοβιτσιαρα στον πονο και θα ηθελα να μαθω απο κοπελες που ειχαν εξωμητριο αν πονεσαν πολυ(οχι μονο αυτες που ειχαν εξωμητριο) και ο δευτερος να μαθω αν οι κοπελες που ειχαν εξωμητριο και εκαναν σαλπιγγογραφια τελικα βρηκαν και τη αλλη σαλπιγγα κλειστη!ετσι σαν γκαλοπ;)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας,

ειμαι 31 χρονων και μετα απο ενα εξωμητριο πριν 1 1/2 χρονο προσπαθουμε αλλα χωρις να τα εχουμε καταφερει!αυριο θα παω για σαλπιγγογραφια και εχω αγχωθει πααααρααα πολυ!για δυο λογους ο ενας γιατι ειμαι φοβιτσιαρα στον πονο και θα ηθελα να μαθω απο κοπελες που ειχαν εξωμητριο αν πονεσαν πολυ(οχι μονο αυτες που ειχαν εξωμητριο) και ο δευτερος να μαθω αν οι κοπελες που ειχαν εξωμητριο και εκαναν σαλπιγγογραφια τελικα βρηκαν και τη αλλη σαλπιγγα κλειστη!ετσι σαν γκαλοπ;)!

 

Πριν τρια χρονια τετοια εποχη καλη ωρα:lol: 21/12/2010 ειχα και εγω ρηξγ σαλπιγγας και αφαιρεση της δεξιας λαπαροσκοπικα,απο τοτε 2,5 χρονια προσπαθουμε και νινι αφαντο,εκανα απλο γυναικολογικο ελεγχο,οπου δεν εδειξε κατι,αλλα λεω και εγω απο επομενο μηνα να κανω σαλπιγγογραφια γιατι δεν παω αλλο.Στα τρια δημοσια(Ελενα,Αλεξ.,αιγ.)που τηλεφωνησα για να κλεισω ραντεβου για αυτον τον κυκλο δεν ειχε καμια ελευθερη θεση,οποτε παω για Ιανουαριο,περιμενω νεα σου και ευχομαι ολα να σου πανε τελεια!Αν επιτρεπεται που θα την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρια χρονια τετοια εποχη καλη ωρα:lol: 21/12/2010 ειχα και εγω ρηξγ σαλπιγγας και αφαιρεση της δεξιας λαπαροσκοπικα,απο τοτε 2,5 χρονια προσπαθουμε και νινι αφαντο,εκανα απλο γυναικολογικο ελεγχο,οπου δεν εδειξε κατι,αλλα λεω και εγω απο επομενο μηνα να κανω σαλπιγγογραφια γιατι δεν παω αλλο.Στα τρια δημοσια(Ελενα,Αλεξ.,αιγ.)που τηλεφωνησα για να κλεισω ραντεβου για αυτον τον κυκλο δεν ειχε καμια ελευθερη θεση,οποτε παω για Ιανουαριο,περιμενω νεα σου και ευχομαι ολα να σου πανε τελεια!Αν επιτρεπεται που θα την κανεις?

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων το καλη ωρα το ειπα ειρωνικοτατα,καθως κατεληξα σε ρηξη αφου ο ιατρος μου παροτι ενα μηνα νωριτερα ειδε "αδεια" την μητρα μετα απο θετικο τεστ νοημοσυνης με εστειλε σπιτι μου λεγοντας μου να τον επισκεφθω μετα απο ενα μηνα!!Δεν προλαβα γιατι πηγα νοσοκομειο με εσωτερικη αιμορραγια...Τελως παντων:evil:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας,

ειμαι 31 χρονων και μετα απο ενα εξωμητριο πριν 1 1/2 χρονο προσπαθουμε αλλα χωρις να τα εχουμε καταφερει!αυριο θα παω για σαλπιγγογραφια και εχω αγχωθει πααααρααα πολυ!για δυο λογους ο ενας γιατι ειμαι φοβιτσιαρα στον πονο και θα ηθελα να μαθω απο κοπελες που ειχαν εξωμητριο αν πονεσαν πολυ(οχι μονο αυτες που ειχαν εξωμητριο) και ο δευτερος να μαθω αν οι κοπελες που ειχαν εξωμητριο και εκαναν σαλπιγγογραφια τελικα βρηκαν και τη αλλη σαλπιγγα κλειστη!ετσι σαν γκαλοπ;)!

 

Έκανα σαλπιγγογραφία πριν ένα μήνα μετά από εξωμήτριο που κατέληξε σε αφαίρεση μίας σάλπιγγας .Στην τελευταία σαλπιγγογραφία έδειξε διαβατή την σάλπιγγα.Έδειξε όμως και δίκερο μήτρα.Μετά απο τρεις εξωσωματικές με μηδενικό αποτέλεσμα και άπειρες εξετάσεις ,λαπαροσκόπηση, υστεροσκόπηση ,2 φυσιολογικές συλλήψεις που κατέληξαν σε αποβολή και εξωμήτριο κατέληξε ο ενδοκρινολόγος μου να διαγνώσει ότι έχω δίκερο μήτρα και να πιθανολογήσει ότι είναι μια σοβαρή αιτία της υπογονιμότητάς μου.Ο πόνος της σαλπιγγογραφίας είναι κάτι αμαλιτέο μπροστά στον ψυχολογική και σωματική ταλαιπωρία που υφιστάμεθα στον Γολγοθά μας να αποκτήσουμε ένα παιδί.

Καλή δύναμη !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κοριτσια ολα καλα τα αποτελεσματα μου ειπαν πως η μια σαλπιγγα που εχω ειναι αριστη και η μητρα τελεια!ο πονος ειναι πραγματικα σαν ενα δυνατο πονο περιοδου αλλα ειναι τοσο λιγοπ σε διαρκεια που μια που το νιωθεις και μια που τελειωνει!θα παρω κατι χαπια προκλησης ωορηξιας απο τον επομενο μηνα μηπως και κανω και απο τις 2 πλευρες ωαρια και ελπιζω να πανε ολα καλα

ANNAMAR ηθελα να σε ρωτησω τις 2 συλληψεις που ειχες ηταν πριν απο το εξωμητριο?τωρα σε τι φαση εισαι?

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοριτσια ολα καλα τα αποτελεσματα μου ειπαν πως η μια σαλπιγγα που εχω ειναι αριστη και η μητρα τελεια!ο πονος ειναι πραγματικα σαν ενα δυνατο πονο περιοδου αλλα ειναι τοσο λιγοπ σε διαρκεια που μια που το νιωθεις και μια που τελειωνει!θα παρω κατι χαπια προκλησης ωορηξιας απο τον επομενο μηνα μηπως και κανω και απο τις 2 πλευρες ωαρια και ελπιζω να πανε ολα καλα

ANNAMAR ηθελα να σε ρωτησω τις 2 συλληψεις που ειχες ηταν πριν απο το εξωμητριο?τωρα σε τι φαση εισαι?

 

Μπραβο!Ελπιζω ολα να σου πανε καλα απο δω και στο εξης!Να ρωτησω αν επιτρεπεται,που την εκανες και ποσο σου κοστισε?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κ εγ εκανα εξωμητριο με αφαίρεση αριστερής σαλπιγγας κ μετα απο 7.μήνες σκάσουν προσπαθειών κ μεγάλες καθυστερήσεις στη περίοδο μέχρι κ 40 μέρες έφτασα εκανς εξετάσεις αίματος κ έχω θυρωειδη κ οζο 1,5 εκ. Τώρα παίρνω χάπι τ4 περιμένω να μου φτιάξει την ορμόνη για να προσπαθήσω πάλι ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι παίζει μεγάλο ρόλο, κ πόλυ πιθανό απο εκει να έγινε το εξωμητριο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα κοριτσια ολα καλα τα αποτελεσματα μου ειπαν πως η μια σαλπιγγα που εχω ειναι αριστη και η μητρα τελεια!ο πονος ειναι πραγματικα σαν ενα δυνατο πονο περιοδου αλλα ειναι τοσο λιγοπ σε διαρκεια που μια που το νιωθεις και μια που τελειωνει!θα παρω κατι χαπια προκλησης ωορηξιας απο τον επομενο μηνα μηπως και κανω και απο τις 2 πλευρες ωαρια και ελπιζω να πανε ολα καλα

ANNAMAR ηθελα να σε ρωτησω τις 2 συλληψεις που ειχες ηταν πριν απο το εξωμητριο?τωρα σε τι φαση εισαι?

 

 

Οι συλλήψεις ήταν φυσιολογικές και πριν το εξωμήτριο( Μάρτιος 2013).Τώρα έκανα υστεροσκόπηση για διόρθωση της μήτρας(είχα ξανακάνει πριν 2 χρόνια διαγνωστική ) θα περιμένω να περάσει και αυτός ο κύκλος και να ξεκινήσω την τέταρτη προσπάθεια εξωσωματικής με συνεργασία αυτή την φορά ενδοκρινολόγου γονιμότητας και γυναικολόγου .Είμαι στην φάση που κάνω ότι μπορώ και δεν σταματώ να ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...