Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογνικοί-βρεφικοί σπασμοί ή φυσιολογικές κινήσεις;


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη, 

Διαβάζω εδώ και χρόνια την ιστοσελίδα αυτή.. Από τη φοιτητική ηλικία..όπου οι τοτε ανησυχίες μου φαντάζουν γελοίες..μέχρι κ την εγκυμοσύνη μου κατα την οποία βρήκα πολύ σωστές συμβουλές αλλά και τώρα που πλέον έχω το παιδάκι μου (50 ημερών)..

Έχω αγχωθεί πολύ κ παρακαλώ για οποιαδήποτε γνώμη/εμπειρία.

Από την αρχή της γέννησης του τινάζει χέρια-πόδια, κάνει ποδηλατικές κινήσεις, κάποιες φορές και κωπωλατικες κινήσεις, έχει πολύ δύναμη στα πόδια και τα τεντώνει (όταν νευριάζει) είναι ανήσυχος κ ζορικος και κλαίει πολύ συχνα...

Τις κινήσεις τις κάνει όταν νευριάζει κ κλαίει αλλά κ όταν καποιες (ελάχιστες) φορες που είμαι ήρεμος κ κοιτάζει διάφορα παιχνίδια κλπ..

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Η παιδίατρος λέει οτι είναι φυσιολογικό και οτι έχει κολικους αλλά εφόσον το κανει απο την αρχή της γέννησης ..δεν νομιζω οτι οφείλεται σε κολικούς..

Υπάρχει περίπτωση να ειναι σπασμοί; Είναι συμπτώματα σπασμών;

Πρέπει να πάω σε παιδονευρολόγο; 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με..ειδικά όσες έχετε εμπειρία με τους σπασμούς.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως θα το καταλάβαινες απο την εικονα του αν ήταν σπασμοί και πιθανότατα να ετρεχες σοκαρισμένη στο νοσοκομείο.Αυτα που περιγράφεις μου φαινονται τελείως φυσιολογικά. Η παιδίατρος σου έχει δίκιο για τους κολικούς, και ο δικός μου είχε από την πρώτη μέρα της ζωής του. Επίσης, επειδή στην κοιλίτσα σου τα πράγματα ήταν λίγο πιο "στριμωχτα", το παιδί ένιωθε περισσότερη ασφαλεια και αυτη η μετάβαση σε μια κατάσταση όπου τα χέρια και τα πόδια μπορούν να κινηθούν "ανεξέλεγκτα" κάποια παιδιά τα επηρεάζει αρκετά.Δοκιμασε να φοράς το μωράκι σου σε υφασματινο μάρσιπο κατά τη διάρκεια της ημέρας, είναι κάτι που βοηθάει πολύ και στους κολικους.Το φασκιωμα είναι επίσης μια λυση όταν τον βλέπεις να ζοριζεται, αλλά μόνο το πάνω μέρος του σώματος (δηλαδή μην του ισιωνεις τα πόδια, μόνο τα χεράκια τύλιξε) και όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δοκίμασε τα και ελπιζω να βοηθηθεί ο μικρός σου!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Sentir...natureza! Είναι καθησυχαστικό να ακούω ότι υπάρχουν κι άλλες μαμάδες με παρόμοιες περιπτώσεις! Θα δοκιμασω το μάρσιπο...

Αυτό που με ανησύχησε περισσότερο είναι αρχικά ένα άρθρο που διάβασα το οποίο λέει ότι οι ποδηλατικές κινήσεις και τα επαναλαμβανόμενα τινάγματα είναι σύμπτωμα σπασμών αλλά και ένα video που είδα, στο οποίο το βρεφάκι τίναζε το χεράκι του κ κουνούσε το ποδαράκι του σαν το δικό μου.. Απλα στο video το βρεφάκι ήταν ήρεμο .. Ο δικός μου τα κάνει αυτά ενώ σταδιακά νευριάζει, οπότε και οι κινήσεις γίνονται ακόμη πιο έντονες, τεντώνεται κ το σώμα του γίνεται άκαμπτο, μες στο νεύρο και αρχίζει και κλαίει ασταμάτητα... :-( επίσης τινάζεται και στον ύπνο του και μάλιστα χθες προσεξα ότι σήκωσε τα χέρια για δευτερόλεπτα, σαν να παραδίνεται κ τα κατέβασε αμέσως (στον ύπνο του αυτό).

Γενικά κλαίει συνέχεια, δεν κοιμάται πολύ, έχει ακατάστατο πρόγραμμα φαγητού κ ύπνου και εγώ είμαι σε απόγνωση.. Έχω διαβάσει και ιστορίες μαμαδων στις οποίες οι παιδίατροι έλεγαν ότι είναι κολικοί ή αλλεργία σε γάλατα, ενώ τελικά ηταν σπασμοί και έχω τρομάξει και στενοχωριέμαι... Θα μπορούσε να έχει σπασμούς από τις πρώτες μέρες της γέννησης του ή εμφανίζονται αργότερα; Οι γνώμες και η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Τα τιναγματα στον υπνο ειναι επισης φυσιολογικα. Ειναι πολυ μικρο το παιδακι σου και το κλαμα ειναι η μονη του γεφυρα επικοινωνιας μαζι του. Εγω παντως οταν ηλεγχα ολα τα υπολοιπα (πανα, ταισμα, κρυο-ζεστη, ανεση) και ακομη εκλαιγε τοτε ο μαρσιπος ηταν η σωτηρια και η τελευταια λυση ο απορροφητηρας:). Επισης, να ξερεις οτι τοσο μικρα θελουν να ειναι συνεχεια πανω μας. 9 μηνες ηταν σε ενα τελειως διαφορετικο περιβαλλον απο αυτο που βρεθηκαν μετα τη γεννα και σιγουρα θα εχεις ακουσει γι'αυτο το σοκ. Πιστευω, οτι αν τον εχεις συνεχεια αγκαλιτσα ή ιδανικα στο μαρσιπο θα ηρεμησει. Προσωπικα τον ειχα σχεδον 24 ωρες το 24ωρο πανω μου για τους πρωτους 3 μηνες που θεωρειται προσαρμογη στον εξω κοσμο.

Επισης, προγραμμα στο φαι και τον υπνο μην περιμενεις ακομη, ειναι μικρουλης. Υπομονη και με τον καιρο σιγα σιγα θα βαλει μονος του προγραμμα.

 

σου απαντησα στο πμ

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν σπασμοί θα σου το έλεγε ο παιδίατρος. Από αυτά που γράφεις αν οι κινήσεις του μωρού σου γίνονται όλη τη μέρα κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για δυσανεξία στο γάλα, ενώ αν γίνονται από το απόγευμα και μετά είναι συνήθως κολικοί, όπου εκεί το βοηθάς να αποβάλει τα αέρια που έχουν εγκλωβιστεί. Για την περίπτωση της δυσανεξίας (και λέω δυσανεξία γιατί η αλλεργία εμφανίζεται με αίμα στα κακά) αν θηλάζεις κόψε τα γαλακτοκομικά για ένα μήνα τόσο χρειάζεται να αποβληθούν από τον οργανισμό και βλέπεις αν υπάρχει σημαντική βελτίωση. Αν δίνεις φόρμουλα συζήτησέ το με τον γιατρό για να του δώσεις κάποιο υποαλλεργικό γάλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Maria135 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Sentir...natureza! Είναι καθησυχαστικό να ακούω ότι υπάρχουν κι άλλες μαμάδες με παρόμοιες περιπτώσεις! Θα δοκιμασω το μάρσιπο...

Αυτό που με ανησύχησε περισσότερο είναι αρχικά ένα άρθρο που διάβασα το οποίο λέει ότι οι ποδηλατικές κινήσεις και τα επαναλαμβανόμενα τινάγματα είναι σύμπτωμα σπασμών αλλά και ένα video που είδα, στο οποίο το βρεφάκι τίναζε το χεράκι του κ κουνούσε το ποδαράκι του σαν το δικό μου.. Απλα στο video το βρεφάκι ήταν ήρεμο .. Ο δικός μου τα κάνει αυτά ενώ σταδιακά νευριάζει, οπότε και οι κινήσεις γίνονται ακόμη πιο έντονες, τεντώνεται κ το σώμα του γίνεται άκαμπτο, μες στο νεύρο και αρχίζει και κλαίει ασταμάτητα... :-( επίσης τινάζεται και στον ύπνο του και μάλιστα χθες προσεξα ότι σήκωσε τα χέρια για δευτερόλεπτα, σαν να παραδίνεται κ τα κατέβασε αμέσως (στον ύπνο του αυτό).

Γενικά κλαίει συνέχεια, δεν κοιμάται πολύ, έχει ακατάστατο πρόγραμμα φαγητού κ ύπνου και εγώ είμαι σε απόγνωση.. Έχω διαβάσει και ιστορίες μαμαδων στις οποίες οι παιδίατροι έλεγαν ότι είναι κολικοί ή αλλεργία σε γάλατα, ενώ τελικά ηταν σπασμοί και έχω τρομάξει και στενοχωριέμαι... Θα μπορούσε να έχει σπασμούς από τις πρώτες μέρες της γέννησης του ή εμφανίζονται αργότερα; Οι γνώμες και η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Το μωρακι σου, ξαφνικα και αποτομα βγηκε απο ενα περιβαλλον που αν και αρκετα περιορισμενο σε χωρο του παρειχε ηρεμια, γαληνη και ασφαλεια. Ειχε συνηθισει τους ηχους του σωματος σου και τη θερμοκρασια σου. Επισης, ζουσε χωρις να γνωριζει επακριβως την ιδιοτητα της βαρυτητας μιας και βρισκοταν μεσα σε υγρο! Και για πρωτη φορα με τη γεννηση του απεκτησε μια πιο πραγματικη ιδεα για το βαρος του. Αρα ειναι πολυ λογικο να αισθανεται συνεχως οτι "πεφτει". Με την παρμικρη κινηση να τιναζεται και να ανοιγει τα χερια οπως θα κανες κι εσυ αν επεφτες αποτομα απο καπου. Ο δικος μου το εκανε μεχρι τον 3ο μηνα αυτο. Οσο για τις ποδηλατικες κινησεις, ακομη και τωρα που ειναι 5 μηνων καμια φορα οταν εχει αερια τις κανει κλαιγοντας. Μπορεις να προσπαθησεις να του πιεσεις ελαφρια την κοιλιτσα με τα ποδια του διπλωνοντας και σηκωνοντας τα προς τα πανω πρωτα το ενα μετα το αλλο κι υστερα και τα 2 μαζι. Ο δικος μου ηρεμουσε παντα ετσι και τις περισσοτερες φορες αμολαγε και κανα πριτς, ανακουφιζοταν και κοιμοταν αμεσως. Μην ανησυχεις φυσιολογικα ειναι τα πραγματα. Οσο για τους κολικους εμεις ειχαμε απο 15 ημερων. Δεν ειναι καθολου απιθανο. Ακου το γιατρο σου, μη φρικαρεις κι ολα θα πανε ρολοι. Να σου ζησει το μωρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ μανουλες..

Θηλάζω αποκλειστικα και εκοψα τα γαλακτοκομικά εδώ κ 2 βδομάδες μήπως κ δω βελτίωση..αλλά συνεχιζει και τσιριζει και χτυπιέται συνέχεια παρολο που μπορεί να είναι ταισμενος και αλλαγμενος..ίσως ειναι ενα δύσκολο μωρο..τι να πω..

Μακάρι να είναι όπως τα περιγράφετε 

Θα δοκιμασω τη λύση του μαρσιπουβκ βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

Θελει χρονο η αποχη.κ προσεξε κ τα κρυφα.αν μπορεις γραψε καθε μερα τι τρως κ συσχετισο το μηπως το ενοχλει κτ αλλο

Κ μενα φυσιολογικο μου φαινεται αυτο που κανει.κ ειναι πολυ νωρις να πεις οτι εχεις "δυσκολο" μωρο.ακομη προσαρμοζεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...