Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαυρακια σε κενωση σε μωρο που θηλαζει αποκλειστικα


Recommended Posts

καλησπερα,

δεν ξερω αν διαλεξα το σωστο topic.

Ειμαι καινουργια μαμακα στο site για αυτο συγχωρεστε με!

 

Οι τευταιες 5 κενωσεις μας 15 μερες τωρα ειναι γεματο μικρα μαυρακια (σαν πιπερι) δεν ξερω πως να βαλω φωτο για να τα δειτε.(ενημερωστε με για το πως)

Ειναι 8μιση μηνων θηλαζει αποκλειτικα δεν τρωει στερεα τροφη ακομα (ομως  της εχω δωσει να γλυψει μηλο,αχλαδι),  μπορει να κανει και 13 μερες χωρις κενωση, αλλα δεν εχει στανταρ κανει εως και 6 μερες η 3 η 2 κτλ.

 

 

νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρη οτι αλλη μια φορα πιο μικρουλα ειχε ξανακανει μετα εκανε 1 φορα 7μηνων  22/3/2017  και τωρα τον Μαιο  5 φορες

Κενωσεις  Μαιος 2017

3/5/2017 μαυρακια

5/5/2017 μαυρακια -μαγιερ αρνητικη

6/5/2017 μαυρακια

10/52017 μαυρακια- μαγιερ αρνητικη

16/5/2017 μαυρακια+σκουλικακια?/τριχουλες-  μαγιερ αρνητικη- εκανε 2 φορες την ιδια μερα η πρωτη 8:00 ηωρα πολτωδης υφη (σαν μερεντα) γεματο μαυρακια και συν οτι εβγαλε πρωτη φορα κατι μικρα σαν σκουληκακια (δεν κουνιοντουσαν) , σαν τριχουλες καπνου σκουρο καφε.(τησ εδωσα να γλειψει αχλαδι 10 η ωρα) και 12:30 εκανε δευτερη φορα πολυ πιο νερουλα με μαυρακια και  βλεννες χωρις τα σκουλικακια.

Καποιες μερες μου εκανε μονο 1 σταγονα κακακια.

 

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν αιμα απο αλλεργια, καναμε ομως εξεταση και βγηκε αρνητικο.

 

Η παιδιατρος στην αρχη ειπε οτι ειναι απεπτα ομως καναμε και μια γενικη κοπρανων στην τελευταια και ελεγε απεπτα "οχι".

Και ετσι η παιδιατρος τελικα μου ειπε οτι "δεν το εχω ξανασυναντησει δεν ξερω τι μπορει να ειναι και οτι αν ξαναγινει θα σε στειλω σε γαστρεντερολογο."

Κραταω ημερολογιο για την διατροφη μου 20 μερες τωρα αλλα δεν βγαζω ακρη.

Μηπως φταιει που εφαγα απεξω φαγητο 2-3 φορες?

Μηπως που εχει πιει γουλιτσες νερο απο το μπανιο ?

Μηπως απο ανθρωπους που εχουν κατοικιδια και δεν εχουν πλεινει τα χερια του?

Δεν ξερω τι να σκεφτω...

σταματησα κρεμες συγκαματος ,μαντηλακια καθαρισμου, σαμπουαν....

Επισης  τις τελευταιες μερες το αριστερο της ματακι ειναι ερεθισμενο μεσα.

 

Φυσικα εγω τρομοκρατηθηκα μηπως ειναι κατι σοβαρο και χρειαστει το παιδι να παρει αντιβιωση (ειμαι κατα των φαρμακων)

που αν ειναι οντως κατι τοσο σοβαρο θα παρει.... δεν το ρισκαρω...

Η ερωτησεις μου ειναι η εξης:

 

- Ειχατε δει ποτε εσεις μαυρακια στη πανα του μωρου που πινει μονο γαλα?

- αν ειναι οντως παρασιτα δλδ σκουλικια μηπως δεν ειναι σοβαρο? μηπωςθα κανει τον κυκλο του και  θα  φυγουν  μονα τους η με φυσικο τροπο χωρις να παρει   το παιδι φαρμακα? (π.,χ μηπως ετρωγα εγω κανενα σκορδο?η κατι αλλο που βοηθαει??)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.πρωτη φορα το ακουω.εφοσον η γιατρος δ ξερει αν ηταν σκουληκακια θα το καταλαβαινε,πανε κ σε αλλο η πανε απο τωρα σε γαστρεντερολογο

Το πιο απλο που σκεφτομαι ειναι αν τρως κτ με μαυρα σπορακι.πχ ακτινιδιο η μαυρο σουσαμι

Ευχομαι να μην ειναι τπτ σοβαρο κ να βγαλετε ακρη

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, cold16 είπε:

καλησπερα,

δεν ξερω αν διαλεξα το σωστο topic.

Ειμαι καινουργια μαμακα στο site για αυτο συγχωρεστε με!

 

Οι τευταιες 5 κενωσεις μας 15 μερες τωρα ειναι γεματο μικρα μαυρακια (σαν πιπερι) δεν ξερω πως να βαλω φωτο για να τα δειτε.(ενημερωστε με για το πως)

Ειναι 8μιση μηνων θηλαζει αποκλειτικα δεν τρωει στερεα τροφη ακομα (ομως  της εχω δωσει να γλυψει μηλο,αχλαδι),  μπορει να κανει και 13 μερες χωρις κενωση, αλλα δεν εχει στανταρ κανει εως και 6 μερες η 3 η 2 κτλ.

 

 

νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρη οτι αλλη μια φορα πιο μικρουλα ειχε ξανακανει μετα εκανε 1 φορα 7μηνων  22/3/2017  και τωρα τον Μαιο  5 φορες

Κενωσεις  Μαιος 2017

3/5/2017 μαυρακια

5/5/2017 μαυρακια -μαγιερ αρνητικη

6/5/2017 μαυρακια

10/52017 μαυρακια- μαγιερ αρνητικη

16/5/2017 μαυρακια+σκουλικακια?/τριχουλες-  μαγιερ αρνητικη- εκανε 2 φορες την ιδια μερα η πρωτη 8:00 ηωρα πολτωδης υφη (σαν μερεντα) γεματο μαυρακια και συν οτι εβγαλε πρωτη φορα κατι μικρα σαν σκουληκακια (δεν κουνιοντουσαν) , σαν τριχουλες καπνου σκουρο καφε.(τησ εδωσα να γλειψει αχλαδι 10 η ωρα) και 12:30 εκανε δευτερη φορα πολυ πιο νερουλα με μαυρακια και  βλεννες χωρις τα σκουλικακια.

Καποιες μερες μου εκανε μονο 1 σταγονα κακακια.

 

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν αιμα απο αλλεργια, καναμε ομως εξεταση και βγηκε αρνητικο.

 

Η παιδιατρος στην αρχη ειπε οτι ειναι απεπτα ομως καναμε και μια γενικη κοπρανων στην τελευταια και ελεγε απεπτα "οχι".

Και ετσι η παιδιατρος τελικα μου ειπε οτι "δεν το εχω ξανασυναντησει δεν ξερω τι μπορει να ειναι και οτι αν ξαναγινει θα σε στειλω σε γαστρεντερολογο."

Κραταω ημερολογιο για την διατροφη μου 20 μερες τωρα αλλα δεν βγαζω ακρη.

Μηπως φταιει που εφαγα απεξω φαγητο 2-3 φορες?

Μηπως που εχει πιει γουλιτσες νερο απο το μπανιο ?

Μηπως απο ανθρωπους που εχουν κατοικιδια και δεν εχουν πλεινει τα χερια του?

Δεν ξερω τι να σκεφτω...

σταματησα κρεμες συγκαματος ,μαντηλακια καθαρισμου, σαμπουαν....

Επισης  τις τελευταιες μερες το αριστερο της ματακι ειναι ερεθισμενο μεσα.

 

Φυσικα εγω τρομοκρατηθηκα μηπως ειναι κατι σοβαρο και χρειαστει το παιδι να παρει αντιβιωση (ειμαι κατα των φαρμακων)

που αν ειναι οντως κατι τοσο σοβαρο θα παρει.... δεν το ρισκαρω...

Η ερωτησεις μου ειναι η εξης:

 

- Ειχατε δει ποτε εσεις μαυρακια στη πανα του μωρου που πινει μονο γαλα?

- αν ειναι οντως παρασιτα δλδ σκουλικια μηπως δεν ειναι σοβαρο? μηπωςθα κανει τον κυκλο του και  θα  φυγουν  μονα τους η με φυσικο τροπο χωρις να παρει   το παιδι φαρμακα? (π.,χ μηπως ετρωγα εγω κανενα σκορδο?η κατι αλλο που βοηθαει??)

 

Είναι πολύ πιθανόν να πρόκειται για οξυουρίαση, είχε εμφανισθεί κρούσμα σε δύο παιδιά στο σχολείο του γιου μου μέσα στη χρονιά (προνήπιο) και μας είχαν στείλει ενημέρωση και πληροφορίες που ταυτίζονται με όσα περιγράφεις.

 

Δες κι εδώ http://www.paidiatros.com/asthenies/limoxis/oxyouriasi και ρώτα σχετικά τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη μαλλον βλακεια ειπα.οταν ετρωγε η μικρη στερεες εβλεπα καποια πραγματακια πχ απο μπανανα η ακτινιδιο

Μονο μηλο κ αχλαδι εχετε φαει ομως.κ το ειχε κ πιο παλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. 

Για να πάρετε απάντηση πιο συγκεκριμένη θα βοηθήσει να δημοσιεύσετε φωτογραφία των κοπράνων

 

Εδώ υπάρχουν φωτογραφίες από άλλες περιπτώσεις κοπράνων μωρών, δυστυχώς είναι στα αγγλικά, δεν παρατηρήσαμε κάτι που ταιριάζει στην δική σας περίπτωση όμως. 

https://www.babycenter.com/baby-poop-photos

ευχαριστούμε. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε  να μου πειτε πως θα ανεβασω φωτογραφια? ειμαι καινουργια στο site και δεν μπορω να βρω πως.

1 hour ago, Συντονιστής Περιεχομένου said:

Γειά σας. 

Για να πάρετε απάντηση πιο συγκεκριμένη θα βοηθήσει να δημοσιεύσετε φωτογραφία των κοπράνων

 

Εδώ υπάρχουν φωτογραφίες από άλλες περιπτώσεις κοπράνων μωρών, δυστυχώς είναι στα αγγλικά, δεν παρατηρήσαμε κάτι που ταιριάζει στην δική σας περίπτωση όμως. 

https://www.babycenter.com/baby-poop-photos

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε εδώ  

 http://imgur.com/    ανεβάζετε την φωτογραφία σας και αντιγράψτε (copy) τον σύνδεσμο. 

 

 

Μπορείτε απευθείας να βάλετε τον σύνδεσμο της φωτογραφίας  μέσα στην δημοσίευση με copy paste

ή και πατώντας  "Προσθήκη επιπρόσθετου υλικού" 

addimage.png.3f4a7922b9ee2adaaefefe24fbcbdd13.png

 

 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω αυριο

 

απο το  insert existing attachment πως γίνεται να ανεβασω?

 

ουτε απο το google μπορω να βαλω λινκ..αν πατησετε στο  google " banana baby stool"  καπως ετσι μοιαζουν αλλα και με μαυρακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, μόνο έτσι όπως αναφέραμε μπορείτε να ανεβάσετε εικόνα καινούρια, δική σας. Υπάρχουν και άλλες ιστοσελίδες ή και από facebook εάν ανεβάσετε μια φωτογραφία πάλι μπορείτε να πάρετε τον σύνδεσμό της με δεξί κλικ και να την ανεβάσετε εδώ με τον τρόπο που σας αναφέρουμε. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με τα δίδυμα αγοράκια μου 16 μηνών, έχουν 4 μερες τώρα που ενώ τα κακά τους είναι κανονικά σε καφέ χρώμα μέσα έχουν σαν άμμο θα το έλεγα εγώ σε μαυρο σχεδόν χρώμα, η σαν κατακάθι καφέ αλλά πιο πολυ η υφή τους είναι σαν άμμο, δεν έχουν έρθει σε επαφή με άμμο ουτε με χώμα και με προβληματίζει που το έχουν και τα δυο ταυτόχρονα, το φάει τους λόγο αυτου το έχω περιορίσει σε μοσχάρι η κοτόπουλο η ψάρι με πατατα καρότο τίποτα άλλο μέσα, τα φρουτα τους πάντα ήταν το ίδιο μπανάνα αβοκάντο πορτοκαλί και μήλο, και το απόγευμα γιαουρτι Αγελαδιτσα με μπανά μέσα.. Σκέφτηκα μην ήταν η μπανάνα αλλά δεν δικαιολογεί την ποσότητα στα κακά αυτή η άμμος όπως την χαρακτηρίζω 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mamanicol είπε:

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με τα δίδυμα αγοράκια μου 16 μηνών, έχουν 4 μερες τώρα που ενώ τα κακά τους είναι κανονικά σε καφέ χρώμα μέσα έχουν σαν άμμο θα το έλεγα εγώ σε μαυρο σχεδόν χρώμα, η σαν κατακάθι καφέ αλλά πιο πολυ η υφή τους είναι σαν άμμο, δεν έχουν έρθει σε επαφή με άμμο ουτε με χώμα και με προβληματίζει που το έχουν και τα δυο ταυτόχρονα, το φάει τους λόγο αυτου το έχω περιορίσει σε μοσχάρι η κοτόπουλο η ψάρι με πατατα καρότο τίποτα άλλο μέσα, τα φρουτα τους πάντα ήταν το ίδιο μπανάνα αβοκάντο πορτοκαλί και μήλο, και το απόγευμα γιαουρτι Αγελαδιτσα με μπανά μέσα.. Σκέφτηκα μην ήταν η μπανάνα αλλά δεν δικαιολογεί την ποσότητα στα κακά αυτή η άμμος όπως την χαρακτηρίζω 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς είναι. Πάντως σε μένα η κόρη μου κάποια στιγμή στο χρόνο όταν έτρωγε μπανάνα έβγαιναν σαν μαύρες κλωστουλες μέσα στα κακακια κ η παιδίατρος μου είχε πει ότι είναι απ' αυτήν. Ο παιδίατρος σας τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...