Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos Στίγμα μεσογειακής αναιμίας


Indyla

Recommended Posts

On 18 Μαΐου 2017 at 5:18 ΜΜ, Pleiad είπε:

αχ ελπίζω η ησυχία που έχουμε να είναι για καλό και Λινάκι μου να γιορτάζετε την χαρά σας τώρα! σε σκέφτομαι! 

 

Indyla σε ευχαριστώ πολύ. έχουμε 2 εμβρυάκια για έλεγχο?

 

Γεια σας! Ναι, Pleiad μου, δύο αλλά θα μαζέψουμε κι άλλα με δυο-τρεις φυσικούς και μία διέγερση ακόμα μετά από τρεις μήνες. Είναι πολιτική του κέντρου που είμαστε τώρα σε περιπτώσεις όπως η δική μας (προφανώς αν έκανα 15 ωάρια τη φορά δεν θα χρειαζόταν) αλλά θα το κάναμε ούτως ή άλλως γιατί το "τσούκου-τσούκου" που κάναμε μέχρι τώρα δεν είχε αποτέλεσμα. Επιστρατεύω τα κουράγια μου βέβαια γιατί αυτή η ιστορία θα τραβήξει μέχρι τον Σεπτέμβρη σίγουρα. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να δώσει "καρπούς"... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Linaki τέλειαααααα!!!! με το καλό να έρθει η κόρη! ουφ, πάει και αυτό! σειρά μου τώρα... μακάρι να είμαι εξίσου τυχερή! 

 

Indyla υπομονή και επιμονή θέλει δυστυχώς. μακάρι να μας έρχονταν όλα όπως θα έπρεπε. ούτε εγώ έκανα πολλά στις διεγέρσεις... πήγαινα με μία λειτουργική ωοθήκη, την πρώτη φορά έκανα 4 και την δεύτερη 2 έμβρυα. μετά την δεύτερη διέγερση εντελώς ξαφνικά και από μόνη της... άρχισε να λειτουργεί και πάλι η άλλη ωοθήκη. και τα βγάζει 2-2 τα ωάρια... είχα ζητήσει από τον γιατρό μήπως ξανασκεφτούμε το σενάριο της εξωσωματικής αλλά μου το αρνήθηκε. εγώ μόνο εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε πάλι και σύντομα να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα! ας είναι και Σεπτεμβρη, δεν πειράζει, αρκεί να έρθει!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

μπήκα να σας ρωτήσω κάτι και βρέθηκα σε ευχάριστα νέα, μπράβο κοπέλα μου, με το καλό τώρα για τη γέννα!!! Εύχομαι σε όλες να πάνε όλα τέλεια!!!

Βρέθηκα κι εγώ αντιμέτωπη με τον προεμφυτευτικό έλεγχο, τον χρειάζεται η αδερφή μου. Όχι για Μεσογειακή, για ένα άλλο γονίδιο που είναι κληρονομικό, οπότε η διαδικασία είναι η ίδια.

Σκέφτηκα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας. Η αδερφή μου ενώ είχε 9 έμβρυα, ο γενετιστής μπόρεσε να δώσει αποτέλεσμα μόνο για τα έξι. Στα άλλα τρία δεν ήταν ικανοποιητικό το δείγμα. Μας είπαν και γενετιστής και εμβρυολόγος ότι αυτό προβλέπεται γιατί είναι (προφανώς) πολύ λεπτή διαδικασία.

Μου μπήκε η απορία όμως, τόσα χρόνια που τριγυρνάω στο πάρεντς δεν έτυχε να δω κάτι τέτοιο. Σας έχει συμβεί? έχετε ακούσει κάτι σχετικό?

Το κακό είναι ότι από τα έξι που εξετάστηκαν μόνο το ένα ήταν υγιές το οποίο και κατέρρευσε την πέμπτη μέρα. Τότε πήραν δεύτερο δείγμα από τα δύο που είχαν μείνει με ερωτηματικό και είχαν γίνει καλές βλαστοκύστες (το τρίτο αδιευκρίνιστο δεν προχώρησε) και τελικά η μια καλή βλαστοκύστη ήταν υγιής αλλά με τη δεύτερη βιοψία πήρε την κάτω βόλτα.

Ο εμβρυολόγος επέμενε να κάνει τη βιοψία την τρίτη μέρα, ενώ ο γενετιστής μας είπε ότι πρότεινε να την κάνουμε την πέμπτη μέρα που, ως βλαστοκύστες έχουν περισσότερα κύτταρα και υπάρχει μικρότερο περιθώριο λάθους.

Έχετε κάποια σχετική εμπειρία? μήπως καταλάβουμε αν πρέπει να αλλάξουμε κέντρο ή όχι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Linaki μπράβο με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας! Καταλαβαίνω απόλυτα την ανακούφιση σου παρ᾽ όλο που δεν την έχω ζήσει.

 

Pleaid μου, νομίζω ότι το ζευγάρι αποφασίζει και ο γιατρός ακολουθεί κατά κανόνα. Εκτός από ειδικές περιπτώσεις που αντενδείκνυται η εξωσωματική για λόγους υγείας της γυναίκας. Κάθε γιατρός έχει τη γνώμη του πάνω στο θέμα -δηλαδή το πως θα τεκνοποιήσει το ζευγάρι με στίγμα- και οφείλει να του την κοινοποιήσει αλλά η τελική απόφαση πρέπει είναι του ζευγαριού. Αν κρίνω από τον εαυτό μου, μάλλον κατέληξα με γιατρούς που ήθελαν αυτό που κατά βάθος ήθελα κι εγώ, δηλαδή να μην χρειαστεί να ξανακάνω διακοπή κύησης. Και για να μην υπάρξει παρανόηση, θα ξαναπώ ότι δεν θεωρώ ότι αν πάσχει το έμβρυο, η διακοπή κύησης είναι μονόδρομος. Και αυτή επίσης είναι (ή πρέπει να είναι) μία προσωπική απόφαση του ζευγαριού αφού βεβαίως ενημερωθεί από τους ειδικούς για όλες τις παραμέτρους της κατάστασης.

 

Anna το 30% που δεν έδωσε αποτέλεσμα δεν μου φαίνεται και τόσο "προβλεπόμενο". Είναι ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό απώλειας και εύλογα έχετε αμφιβολίες. Αυτό μπορεί να οφείλεται στο πόσο καλή ή κακή βιοψία κάνει ο εμβρυολόγος ή στο πόσο καλά κάνει τη δουλειά του ο γενετιστής κατά τη διαδικασία ελέγχου του δείγματος. Αν θες στείλε μου σε π.μ. περισσότερες πληροφορίες (ποιος, που κλπ) να σου πω κι εγώ τι έχω μάθει από τη μακρά εμπειρία μου στη προεμφυτευτική διάγνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Indyla μου συμφωνώ. εγώ νομίζω πως στην δική μου περίπτωση δεν ήθελε να συνεχίσουμε γιατί έχω μεταλλάξεις στις ορμονες μου που σημαίνει πολύ χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα, παρά το γεγονός ότι έκανα δόσεις που διεγείρουν ελέφαντα! αυτο μαζί με το γεγονός ότι έχω ήδη ένα παιδάκι αλλά και τον άντρα μου ο οποίος επίσης δεν θέλει να ξαναπάρω τόσα φάρμακα... 

 

Άννα αυτό που λες θυμάμαι ότι μας είχαν πει ότι μπορεί να συμβεί στον έλεγχο των εμβρύων μας. αλλά δεν μας συνέβει και ούτε έχω ακούσει άλλη αντίστοιχη περίπτωση. και εγώ θεωρώ το 3 στα 9 σαν μεγάλο ποσοστό αποτυχίας. τώρα είναι του εμβρυολόγου? ή του γενετιστή? δεν ξέρω. όντως στην βλαστοκύστη μπορούν να πάρουν περισσότερα κύτταρα και βάζουν τα εμβρυάκια στην κατάψυξη για να τα μεταφέρουν σε επόμενο κύκλο. η δική μας εμβρυολόγος πήρε δείγμα σε έμβρυα 3 ημερών γιατί δεν ήθελε την κατάψυξη. στον έλεγχο δεν χάσαμε κανένα έμβρυο, όλα προχωρούσαν σε βλαστοκύστες και ο γενετιστής κατάφερε και διάβασε όλα τα κύτταρα. Από την άλλη έχασα ένα εμβρυάκι λόγω κατάψυξης ή απόψυξης... δεν ξέρω. Προσωπικά θεωρώ ότι την απόφαση πρέπει να την παίρνει η εμβρυολόγος, κρίνοντας από την ποιότητα των εμβρύων που έχει στα χέρια της. γιατί μόνο εκείνη βλεπει την εξέλιξη τους και μπορει να προβλέψει κατά κάποιον λόγο την πορεία τους. αλλά κακά τα ψέματα είναι δύσκολη επέμβαση στα έμβρυα και θεωρώ πως χρειάζεται εμβρυολόγος που να μπορεί να την κανει σωστά. εγώ θα έλεγα στην αδερφή σου να συζητήσει τους προβληματισμούς της με τον εξωσωματικό της για να εντοπίσει εκείνος το τι μπορεί να πήγε στραβά και να αλλαξει το τιμ που θα κάνει την επόμενη προσπάθεια. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Plead, ποιά είναι η εμβρυολόγος σου?

Εύχομαι να είναι όλα καλά με το μωράκι σου (που θα είναι)!!!! Πότε έχεις εξέταση?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ANNA24 σε ευχαριστω για τις ευχες σου, δεν εχω εμπιρεια στο θεμα του προεμφυτευτικου απλα θελω να ευχηθω καλη επιτυχια στην αδερφη σου και συντομα να κραταει και αυτη το δικο της ανθρωπακι αγκαλια. 

 

Pleiad μου πως εισαι καλυτερα ? κοντοζυγωνει ο καιρος να μαθεις κ εσυ τα ευχαριστα! Σε σκεφτομαι να ξερεις. Και ολες τις κοπελες που βρισκονται σε προμοια θεση...

Link to comment
Share on other sites

καλά είμαι, επέστρεψα και στην δουλειά αλλά από 7/6 θα κατσω πάλι. μπήκα στην 10η εβδομάδα σήμερα. όσο περνάει ο καιρός αυξάνει και η αγωνία... προσπαθώ να ξεχαστώ με τα γενέθλια της μικρής μου που κοντοζυγώνουν! 10/6 θα γίνει 3 ετών! έχει γίνει ολόκληρο κορίτσι πια...και δεν το πιστεύω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός!

 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πετάει ο καιρός!! Γιατι να τα ξεχάσεις καλέ? να επικεντρωθείς σε αυτά , δεν ξέρω αν θα κάνεις πάρτυ η κάτι αλλά σιγουρα θα ειναι μια ξεχωριστη μέρα για τη μικρή σου βρες ωραία πράγματα να κάνετε μαζί! Άλλωστε (εύχομαι) να ειναι η τελευταία χρονιά ως μονο παιδί και πρέπει να την απολάυσετε! Του χρόνου με το καλό να γιορτάζετε με το αδερφάκι της παρέα! Με την αποκόλληση τι έγινε όλα καλά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι όλα καλα με την αποκόλληση. σήμερα πήγα και με είδε. μου έγραψε ότι χρειάζομαι για την τροφοβλάστη και μου έγραψε και άδεια λόγω συσπάσεων. οπότε θα κατσω πάλι! για ένα μήνα περίπου μαζί με την άδεια μετά την τροφοβλάστη! δεν ξέρω τι ζόρι τραβάει η μήτρα μου αλλά κάνει συσπάσεις από την αρχή σε όλες τις εγκυμοσύνες μου. ευτυχώς ποτέ δεν απέβαλλα εξαιτίας τους. 

όσον αφορα την μικρή μου, ούτε εγώ ξέρω αν θα κάνω πάρτυ στο σπίτι! ο σύζυγος δουλεύει όλα τα σαβ/κα λόγω επαγγέλματος και δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει να το ετοιμάσω όλο αυτό. οπότε μάλλον το πάρτυ της θα είναι στο σχολείο. θα σβήσει κεράκια εκεί, θα φτιάξω και κεράσματα και στο σπίτι μάλλον μεταξύ μας! ελπίζω να μην μου θυμώσει για αυτό! 

Λινάκι πως τα πας εσύ? φούσκωσες πολύ? απόλαυσε το τώρα! 

Indyla έχουμε νέα?

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Pleiad μου ευκαιρια να ξεκουραστείς με την άδεια! 

 

Εγώ είμαι καλά, με ταλαιπωρεί μια ίωση αλλα είμαι αρκετά ηρεμη πια και χαίρομαι την εγκυμοσυνη μου. Πήγαμε χθες γιατρό πρώτη φορά μετά τη λήψη και μου έδωσε και φωτγραφίες απο τους υπερηχους απο την αρχή γιατί μέχρι τώρα δεν ήθελε να μου δώσει τίποτα για ψυχολογικούς λόγους! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Pleiad μου εγώ δεν έχω νέα. Από Σεπτέμβρη και μετά θα έχω γιατί κάνουμε "embryo banking" όπως το λένε (πόσο κακόηχος όρος!) δηλαδή μαζεύουμε ό,τι μπορούμε ώστε να τα στείλουμε όλα μαζί στο τέλος για έλεγχο. Οπότε στην παρούσα φάση κάνουμε υπομονή και περιμένουμε. Στεναχωρήθηκα γιατί αυτό τον μήνα ήμουν ταξίδι όταν έπρεπε να γίνει ωοληψία (σε φυσικό κύκλο) και έχασα το ωάριο. Ποιος το περίμενε ότι τα ωάρια μετά από κάποια ηλικία θα αποκτούσαν αξία χρυσού! :-D

Σκεφτόμουν ότι είναι περίεργο πou δεν έχουμε σ' αυτό το thread ιδιαίτερα πολλές νέες συμμετοχές... Anyway, καλή επιτυχία στην Pleaid και καλή συνέχεια εγκυμοσύνης στο Linaki!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Indyla το είχες ξαναγράψει... συγνώμη που ξαναρώτησα. κρίμα για αυτόν τον μήνα αλλα ευχόμαστε όλοι οι επόμενοι μήνες να είναι παραγωγικοί και να αποδώσουν υγιεί εμβρυάκια!

νομίζω πως τα υπόλοιπα κορίτσια μας έχασαν λόγω της αλλαγής που έγινε... μακάρι να μας βρουν.

εγώ σήμερα έκανα την λήψη τροφοβλάστης. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Plead μου καλά αποτελέσματα σου εύχομαι ολόψυχα!!! να περάσει γρήγορα αυτή η βδομάδα της αγωνίας και να ανασάνεις!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Pleiad μου λυπάμαι πολύ και καταλαβαίνω πως νιώθεις. Όπως έχω ξαναγράψει, κάθε ζευγάρι έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει μετά από μία τέτοια διάγνωση χωρίς να επηρεάζεται από το περιβάλλον του, οικογενειακό, φιλικό και κοινωνικό. Εμείς πριν πάρουμε την απόφαση μας πήγαμε και είδαμε τον Καναβάκη (τότε καθηγητή Γενετικής στο Χωρέμειο) και μας εξήγησε τι συνεπάγεται η μία απόφαση και τι η άλλη. Για τους δικούς μας λόγους πήραμε την απόφαση που πήραμε. Θεωρώ όμως ότι είναι σημαντικό να παίρνει κανείς την απόφαση του αφού έχει ενημερωθεί από μία έγκυρη πηγή. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να κάνετε αυτό που είναι καλύτερο για σας ως ζευγάρι και ατομικά.

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

OXI OXI OXI, θα παλαβώσω. Αχ βρε Plead, τι να σου πω, γιατί ρε γμτ, γιατί. Τι να  πω κοριτσάκι μου, καλή δύναμη μόνο σε σένα και τον άντρα σου. 

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ενημερωθεί και εμείς από το κέντρο μεσογειακής αναιμίας για την μορφή που θα έχει η νόσος στο παιδάκι μας σε σχέση με τους τύπους στίγματος που του δώσαμε. δυστυχώς είναι μια εξαιρετικά βαριά μεσογειακή αναιμία και για εμάς είναι μονόδρομος η λύση. Ακόμα δεν έχουμε κάνει τίποτα. την Δευτέρα θα μπω στο νοσοκομείο για διακοπή με γέννα αφού είμαι 14 εβδομάδων και το μωρό στον υπέρηχο φαίνεται 15 εβδομάδων. Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό για άλλη μία φορά... τα έχω βάλει με όλους αλλά κυρίως με τον εαυτό μου. θέλω τον χρόνο μου να πενθήσω και να ηρεμήσω. και να πάρω πίσω την κορούλα μου που είναι στην πεθερά μου όλες αυτές τις μέρες της αναμονής και μου έχει λείψει τόσο πολύ. 

έχω κάνει 2 εξωσωματικές στις οποίες ελέγθηκαν συνολικά 6 έμβρυα και δεν βρέθηκε κανένα άρρωστο... έχω κάνει 2 φυσιολογικές συλλήψεις και τις δύο φορές πέσαμε μέσα σε αυτό το 25%. δεν ξέρω τι άλλο να πω... πως τους τραβάω αυτούς τους λαχνούς? νομίζω πως δεν μπορώ να ξαναπροσπαθήσω. τουλάχιστον όχι έτσι. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...